Voorspelling van coaches wordt op NK bevestigd TENNIS CIRCUIT "FANTASTISCH OM VÓÓR MARTIE TEN KATE TE FINISHEN': nieuwveen woedend op ministeries Nederland Dioxineverontreiniging sportveld in Nieuwveen blijkt loos alarm Driesetters dagorde bij warm Zee Duin Tennissters komen niet van achterlijn Rabobank Q Ccldóc Souocmt CgidóC GotTUWlSPORT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 ÏO^M Idoor MARGRET DE GROOT NIEUWVEEN Het trai ningsveld van de Nicolaas Boys aan de WP Speel man weg in Nieuwveen blijkt niet te zijn veront reinigd met het uiterst giftige dioxine. Dat deelde burgemeester J. Huigsloot gisterochtend tijdens een in allerijl georganiseerde persconferentie mee. „Dit is een miskleun van de bovenste plank", aldus een verontwaardigde bur gemeester J. Huigsloot. Deze week maakten de minis teries van WVC en VROM be kend dat Nieuwveen tot een van de veertien gemeenten in het land behoorde met moge lijk een verontreinigd sport veld. Deze verontreiniging zou zijn veroorzaakt door de ko perslakken met daarin de dioxine die zich in de toplaag van het veld zouden bevinden. Het ministerie adviseerde de betrokken gemeenten dan ook om uit voorzorg de velden te sluiten. „Ze hebben niets onderzocht. Het is een grove fout van de Nederlandse Sportfederatie om deze conclusie te trekken", aldus de boze burgemeester. De aanleiding tot de verkeerde conclusie was een enquêtefor- mullier dat begin juni door de NSF in opdracht van het mi nisterie van WVC aan alle ge meenten in Nederland was verstuurd. Gemeenten werden verzocht te vermelden of het bekend was of er wel of geen koperslakken (kiezelrood) op de sportaccomodaties aanwezig waren. Doorslaan De gemeente Nieuwveen had het formulier niet geretour neerd omdat zij de velden eerst door technisch personeel wilde laten onderzoeken. Na telefonisch contact van de NSF met de gemeente kon nog geen duidelijkheid worden ge geven omdat het onderzoek nog niet verricht was. „WVC concludeerde hier schijnbaar uit dat Nieuwveen het giftige kiezelrood had. Dat heeft veel onrust te weeg gebracht bij de bevolking. WVC en de NSF moeten niet doorslaan", zei Huigsloot boos. Direct na het bekend worden van deze mogelijke gif-affaire heeft de gemeente de Heide maatschappij, die het veld in 1970 heeft aangelegd, boringen laten verrichten. Daaruit bleek dat de laag was opge bouwd uit zand, lavaschuim en caraflex en dat er van veront reiniging geen sprake was. „We hopen hiermee de berich ten te ontzenuwen en de on rust onder de bevolking weg te nemen", aldus Huigsloot gis teren. De gemeente verwijt WVC en VROM ook de onzorgvuldig heid omtrent de berichtgeving. Terwijl de pers al volop op de hoogte was, wist de gemeente nog van niets en werden zij pas enkele dagen later inge licht. Ook de NSF wordt een kwalijke werkwijze verweten. Ze hebben te oppervlakkig geënquêteerd en ze zijn met de betrouwbaarheid over de uit slag niet nauwkeurig te werk gegaan. „Van zo'n instantie verwacht je dat niet", aldus Huigsloot. De gemeente Nieuwveen zal contact opnemen met de ge meenten Rijswijk, Vlaardin- gen en Swalmen die ook onno dig in het rijtje met giftige sportvelden voorkwamen. Dit om gezamenlijk te reageren op de werkwijze van NSF, WVC en VROM. 'R( "pt naar kleine winst tegen Belgen CASERTA - Het Nederlandsfp honkbalteam is de strijd om df Europese titel in Italië giste- renavond begonnen met bescheiden zege op België Door uitstekend werpen van Frank Matthijs kwam Oranjed na een busreis van drie uur inPr' Caserta niet verder dan 4-0. rea' Het duurde tot de vijfde in- §T^ ning totdat Nederland de lei- ding kon nemen met een run van Peter Boon. In de zevende" inning werd het 3-0 na een tweehonkslag van Wim Marti- nus, waarop Robert Nigge- brugge op kon scoren en een verre klap van Marcel Kruijt, die Jeffrey Cranston binnen bracht. In de slotinning zorgde Cran ston met een fraaie homerun rechtuit voor het vierde punt. Voor Nederland wierp Frans Groot van HCAW zeven in nings met de cijfers 10-1-3-1. Jan van Gorkum en Bart Vol kerijk namen vervolgens ieder één inning voor hun rekening. Vandaag speelt Nederland in^i Rome tegen Engeland, dat be-^y" gon met een nederlaag van 0- 10 in zeven innings tegen Spanje. Zondag is in Nettuno Spanje de tegenstander. Caserta/Rome/Nettuno (Ita). EK Nederland - België 4-0, Spanje - Engeland 10-0 (7 Innings), Italië - Zweden 26-6 (7). Nederland- 0-0-0-0-1-0-2-0-1 4 België 0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 Werpcijfers Nederland: Groot (7): 10-1-3-1, Van Gorki (1): 1-0-0-0, Volkerijk (1): 1-1-1-0. Homeri Cranston (negende inning, solo). België: Matthijs (7): 3-3-6-1, Donald Vert< gen (2): 0-2-2-0 Larry Holmes mag nog boksen HONOLULU Larry Hol- mes mag op 41-jarige leeftijd weer als profbokser in de ring. De oud-wereldkampioen in het zwaargev/icht heeft van de boksbond van Hawaii toestem ming gekregen voor eer gevecht, dat op 24 augustus in Honolulu wordt gehouden te gen een nog onbekende tegen stander. De bond stelt reglementair een maximum leeftijd van 38 jaar maar maakte een uitzondering voor de Amerikaan, nadat hij met goed gevolg door een me dische keuring was gekomen. Waterpoloërs verpletterrend Vr. BORNE Het Nederlands mannenwaterpoloteam is het laatste voorbereidende toer nooi op de Europese titelstrijd in Athene begonnen met een verpletterende zege op Frank rijk: 17-7 (3-1 4-0 5-4 5-2). In Borne, onder de nieuwe lei ding van de Joegoslavische coach Ivo Trumbic, was Ne-| derland ook zonder EK-vorm oppermachtig. Oranje had het karwei na twee periodes op Europees niveau tegenwoordig achttien minuten zuivere speeltijd lang al geklaard: 7-1. Britten niet in America's Cup SAN DIEGO Voor de eerste keer in de 140 jaar lange ge schiedenis van de America's Cup zal Groot-Brittannië in 1992 niet zijn vertegenwoor digd. De America's Cup is 's werelds meest prestigieuze wedstrijd voor zeezeilers. De Port Pendennis Yacht Club, die de Britse representa tie zou vormen, heeft zich om financiële redenen terugge trokken. Het binnengebrachte bedrag aan sponsoring (36 mil joen gulden) was onvoldoende om het project te bekostigen. Deelnemers uit negen landen hebben zich voor de America's Cup gemeld. Idoor PETER KLEIN WARMOND/LEIDEN Geschreven wordt het.jaar 1988, als twee nog niet zo extreem bekende tennis- coaches hun nek uitsteken en twee jeugdige speel sters voor het voetlicht brengen. De nationale ti telstrijd bij Dekker in Warmond bevestigt de ge durfde voorspelling van Carel de Bruijn en Paul van Geuns over hun toen malige, respectievelijke pupillen Heieen van den Berg en Esmir Hoogen- doorn. Morgen strijdt het tweetal om de hoogste tenniseer en het interes santste prijzengeld van Nederland. „Het doet me goed, dat deze fi nale eruit rolt", vindt Dekker- coach Carel de Bruijn, die bij de nationale titelstrijd op het eigen park overigens voor het totale buitengebeuren zorg draagt. „Paul van Geuns en ik wilden destijds onze krachten bundelen om pupillen, waar we in geloofden een goed pro gramma te kunnen aanbieden. We zochten sponsors, maar we leerden al snel, dat je eerst prestaties moet neerzetten, om voor enige sponsoring in aan merking te komen. Maar als je niet goed kunt trainen en je hebt geen geld om internatio nale ervaring op te doen, dan blijven ook de resultaten weg. We konden die cirkel niet doorbreken en ons mooie plan strandde." De Bruijn is nog aktief in de coaching, Van Geuns houdt zich met Sabatini bezig. Niet de speelster, wel de parfum. Het feit, dat twee tenniscoa- ches vier jaar na hun gedurfde uitspraak hun visie bevestigd krijgen, loopt parallel aan de eindstrijd, die morgen op het fraai aangelegde, maar ook plezierig ogende Warmondse tenniscentrum wordt afge werkt. Niet alleen bondscoach Stanley Franker krijgt het ge lijk aan zijn zijde voor een bij zijn aantreden gepleegde uit spraak. Franker voorspelde destijds een doorstoot van een handvol Nederlanders naar de top-100 van de mondiale rang lijst. Een visie, die angstig nauwkeurig blijkt te kloppen. Ook andere Nederlandse coa ches blijken de plank niet mis te slaan. „Ik denk, dat bedrij ven destijds twee speelsters voor een klein prijsje onder hun hoede hadden kunnen krijgen, waar ze nu heel be hoorlijk mee voor de dag had den kunnen komen." De pecu nia worden soms nog raar ver deeld in sponsorland, de coa ches niet op waarde geschat. Hoewel. De bij Dekker compe titie spelende Monique Kiene kreeg na afloop van haar ver loren halve finale tegen Esmir Hoogendoorn, van 'Dekker- lid' in antiek Hein Chrispijn de betaling van de kosten van haar komende internationale toernooitrip aangeboden. Parallel aan de mogelijke in vesteringen in spelers, heeft Dekker-directeur Philip van der Kwast te maken met de extra sponsoring, die nodig is voor de inrichting van 'zijn' centrum voor de Nederlandse Kampioenschappen. „Met het publiek gaat het boven ver wachting. Donderdag hadden we met zo'n 2500 toeschouwers bijna een vol huis. Er zaten wel een aantal genodigden bij, zoals kinderen voor wie het toernooi in Rosmalen in de re gen was gevallen. Maar mijn prognose, wel een voorzichti ge, is toch, dat we dit jaar quit te gaan spelen. Voor het week einde zijn nog wel toegangs kaartjes verkrijgbaar, maar ik sluit niet uit, dat we uitver kocht zullen zijn." De aanwe zigheid van de herentop is hier ook debet aan. „Niet al leen veel publiek, maar nu ook meer sponsoring ligt in de lijn der verwachtingen", stelt Van der Kwast. „Ik hoor veel geluiden, dat er een ontspan nen sfeer heerst en dat de mensen het gezellig vinden. Ons restaurant is de grote trekker, het eten is er goed en men vindt de bediening per fect. We doen dat met eigen mensen, ik ben dan ook blij dat die kanjers allemaal pas na de NK op vakantie gaan. Al leen weet ik nog niet, hoe ik zonder hulp alles moet afbre ken. Maar dat zien we dan wel weer." Dubbels Na de helaas tamelijk eenzijdi ge damesenkelspelen, zorgden de halve finales bij de heren- dubbels weer voor het nodige vuurwerk. Titelverdedigers Paul Haarhuis en Tjerk Bogt- stra rekenden in twee gladde sets af met Vincent van Gelde ren en Jan-Willem Lodder. De oude maatjes. Jan Siemerink en Jacco Eltingh spelen in vertrouwde Leidse omgeving weer eens samen. En trekken niet alleen het publiek van hun oude club, Unicum. Het dubbelen zijn ze niet verleerd, zoals het competitieduo van AS-4711/Zandvoort, Michiel Schapers en Fernon Wibier met twee maal 4-6 moest erva ren. Bij de gemengde dubbels werd gisteren de eindstrijd afge werkt. Petra Kamstra en Huib Troost werden de nieuwe titel houders als opvolgers van Ca roline Vis en de door een warmtestuwing tot opgave ge dwongen Jacco van Duyn. Voor Kamstra een deel eer herstel voor het snelle verlies in de single. Voor Huib Troost een opsteker voor zijn coaches, Annemiek de Jong en Ruud Best. Programma Zaterdag 11.00 uur: halve finale Ri chard Krajicek - Tom Kempers, ge volgd door: halve finale: Paul Haar huis - Jacco Eltingh. Aanvang niet voor 15.30 uur: finale damesdubbel: Heieen van den Berg/Miriam Ore mans - Petra Kamstra/Linda Nie- mantsverdriet Zondag 11.00 uur: finale dames: He- leen van den Berg - Esmir Hoogen doorn, gevolgd door: finale heren Aanvang niet voor 15.30 uur: finale herendubbel: Jacco Eltingh/Jan Sie merink - Tjerk Bogtstra/Paul Haar- Van Heieen van den Berg werd in 1988 al voorspeld, dat zij voor mond wordt het dit jaar bewezen. het 'grote' werk voorbestemd was. Bij de NK op Dekker War- foto: henk snaterse Idoor PETER KLEIN KATWIJK/LEIDEN Het tennistoernooi van Zee Duin, dat zo voor spoedig verliep, kreeg gis teren toch te maken met een dag vol driesetters. Het humeur van de wed strijdleiding leed er niet onder, dat van de verlie zers wel. Het was immers warm, langdurig en lever de niets op ook. Onno Guinau spande bij de Bl-heren tegen Mark Flei- scheuer wel de kroon. De Al- phenaar was in de eerste set feitelijk kansloos, 6-2, maar kreeg vervolgens die bekende opleving die hem setwinst met 6-3 en een voorsprong van 5-2 in de derde set gaf. Op match point stagneerde de produktie en verdween de voorsprong als sneeuw voor de bij Zee Duin volop aanwezige zon. In de tiebreak was de geplaatste Guinau met 7-5 de gelqkkigste speler. Met Sander van Gelder bereikte de TEANner de halve finales, die door Jan-Willem Lugthart, via Mare Nagelker- ken en Tom Bulters, met Mar cel van Rijn als opponent, nog bereikt moeten worden. Spanning Een analoge partij werd in de B2-klasse gespeeld, Johan Draulans trad voor een plaats in de halve eindstrijd aan te gen de nieuwkomer van zijn oude club, Paolo Polla. Deze had lange tijd niet alleen ver uit de beste kansen, maar rea liseerde zelfs een matchpoint. En verzilverde die niet, want in de tiebreak was Draulans wel weer de gelukkigste speler. De strijd tussen een lid van Zee Duin, Pieter Guyt en één van de Katwijkse LTV, Jeroen Westdijk geeft toch dat stukje derby-spanning. Guyt speelde zich met twee maal 6-3 bij de beste vier, waar bad-gast René Loek zich reeds bevond en waar Perry Paauw via de winnaar van het duel Walther Jacobs versus Ivan Jonker nog bij moet zien te komen. De BI-dames kregen in het treffen tussen Nathalie van der Voort en de van oorsprong Katwijkse Marijke Guyt die- lange driesetter. De Meren- wijkse werd met 7-5 in de der de set de winnares. Tiebreaks waren nodig en dus spanning te over bij Liesbeth Iwema, die Angelina Rammers met 6-2, 7- 6 versloeg en bij Saskia Paauw, die in Zee Duintroef Judith Verhoeff een zeer taaie tegenstander trof en pas met de setstanden 7-6, 7-5 zege vierde. In de vroege ochtend uren had de jeugdige Verhoeff uit team 2 van Zee Duin in de B2 afgerekend met haar te amgenote Mariëlle van de Bent. Sikkens De wedstrijdleiding van Sik kens heeft lak aan de enorme uitloop van de weer zeer vele partijen. Niemand lijkt het te deren in de kleine nachtelijke uurtjes te moeten spelen. „We liggen keurig op schema", meldt toernooileidster Yvonne van Riet. „En zijn een hoop geplaatsten kwijt. In het GDC2 werden Joke Wempe en Jan Kleian uitgeschakeld door Wil van der Meer en Ed Zimmermann, terwijl in het Dl onderdeel alle vier geplaat ste koppels er al uit zijn." Bij de Dl-damesdubbels is het al niet veel beter. Alleen het als eerste geplaatste duo Engelen- /Kortekaas is nog in de strijd. Bij de herendubbels werden de nummers twee, Martin Hon- coop en René Loef de loef af gestoken door het duo Den Dekker/Wezenberg. Op hun beurt werd dit tweetal later op de dag het slachtoffer van de combinatie Van Hulst en Steenvoorde. Idoor MARC HOEBEN WARMOND Vrouwen tennis bij het NK in War mond is zuchten, steunen, kreunen en fouten. Vooral veel fouten. De baseline brengt het dierlijke in de speelsters boven. Het strookje grond aan de ach terkant van de baan vormt het platgetreden pad van de vrouwelijke speelstijl. Vrijdag is bij grote internatio nale toernooien 'lady's day'. Bij de NK was het gisteren een dag waarop de ontwikkeling van het tennis leek stil te staan. Zonder uitzondering etaleerden de vier halve fina- listes (Monique Kiene, Esmir Hoogendoorn. Heieen van den Berg en Seda de Vries) een on geëvenaarde territoriumdrift. De achterlijn wensten zij voor geen goud prijs te geven. Veel krediet bij het Neder landse tennispubliek hebben de vrouwen nooit gehad. Ook gisteren was dat te merken. Behoudens enkele misplaatste oh's en ah's van vol bewonde ring toekijkende moeders, bleef het stil. De tribunes in Warmond boden dan ook een overwegend lege aanblik. On der de toeschouwers volgde één man hoofdschuddend de verrichtingen. Het was de di recteur sportief van de Neder landse tennisbond, Stanley Franker. Het verdedigende spelletje van de vrouwen is hem al langere tijd een doorn in het oog. Tijdens de trainin gen ziet hij weliswaar accepta bel netspel, maar in wedstrij den heeft het gehuppel aan de achterlijn de overhand. Nog meer trainen, minder wedstrijden, luidt binnenkort het credo van de directeur sportief. Misschien dat de ko ninginnen van de training dan later toch nog kunnen uit groeien tot prinsessen van de wedstrijd. Momenteel is het echter nog overwegend voet volk. En dat moet nodig ver anderen, zo weet Franker, wil len meer Nederlandse vrou wen in mondiaal opzicht goed scoren. Alleen Manon Bolle- graf en Brenda Schultz (bei den deze week afwezig) kun nen zich met de wereldtop me ten, omdat zij voor de voor waartse weg kiezen De uiteindelijke finalistes Es mir Hoogendoorn en Heieen van den Berg speelden vorige week in het A-toernooi van het Nijmegense Rapiditas in een wedstrijd tegen elkaar, bij Cees Houweling doen zij dat elke dag in de vorm van trai ning. Van den Berg won de bewuste finale, maar beloofde Hoogendoorn een kans op re vanche in de finale van het NK. Wat als een grap bedoeld was, werd dus gisteren werke lijkheid. De speelsters zelf wa ren nog het meeste onder de indruk. Alletwee zijn zij opval lend schuchter en de eerste opvallende resultaten laten nog steeds op zich wachten. De 14-jarige Feike Waquè is de jongste rolstoelracer in ons land. Over twee jaar ma8 hij meedoen aan de marathon. Hij droomt er wel eens van om dan vóór Martie ten Kate over de finish te gaan. Veel gehandicapten zouden evenals Feike door sport hun handicap kunnen overwinnen. Maar een geavanceerde marathonrolstoel bijvoorbeeld kost veel geld. U kunt heipen! Geef gul aan de collectant. Of stort een bijdrage op bank of giro. Bedankt! SPORT HELPT GEHANDICAPTEN OVERWINNEN. giro 5855 - abn bank 70.70.70.058 t.n.v. nationaal fonds sport gehandicapten te den haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10