„Kinderen willen een lekker spannend boek" 1991 (jfcicL&goiuant KUNST/RTV/FILM SINATRA WIJKT UIT VOOR NAPOLITAANSE WETHOUDER 5ITL4 trekt s ninder i ijkers n juli LIMBURGS STRAATTHEATER Prince eenmalig in het Engelse Oxford MET RUSSISCHE GROEPEN Sfeervolle vakantie-film voor tieners VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 Radio West bedient scholieren Veronica vliegt met Nederlands drama J®2® ank Sinatra verhuist ROME - Frank Sinatra, de zoon van een uit Sicilië geëmigreerde bokser, zal zijn vijfenzeventigste ver jaardag vieren met een optreden in Italië. Maar niet in Napels, zoals aan vankelijk was voorzien. Sinatra zou op 26 augustus zin gen in het Maschio Agioino, de middeleeuwse burcht die bo ven de stad uittorent. Op het laatste moment ging dit echter niet door, toen bleek dat Enzo Molisso, de Napolitaanse wet houder van cultuur en toeris me, in ruil voor zijn bemoeie nissen om 750 vrijkaartjes voor zijn afdeling vroeg. Nu is het onder Italiaanse poli tici heel gebruikelijk om trou we aanhangers te belonen met vrijkaartjes voor belangrijke culturele en sportieve evene menten. In normale gevallen verzekeren organisatoren van dergelijke manifestaties zich dan ook van de medewerking van politiek verantwoordelij ken door kwistig met toe gangsbiljetten te strooien. Maar in dit geval was de eis wel wat buitensporig. De kaar tjes voor het concert kosten 320 of 550 gulden, zodat het door de wethouder opgeeiste aantal een tegenwaarde van minimaal tweeeneenhalf mil joen vertegenwoordigde. Daar pasten de organisatoren voor, waarop naarstig werd gezocht naar een vervangende lokatie. Uiteindelijk is die gevonden in de vorm van het minstens zo prestigieuze amphitheater van Pompei. DEN HAAG 'Vier bij vijf, zo heet het nieu we programma waarmee Radio West vanaf 2 september vooral scholieren wil bedienen. Het wordt een programma met veel muziek zoals op vrijdag een overzicht van de Radio West Top Tien, die in het nieuwe seizoen van de zaterdag verdwijnt. Om de titel 'Vier bij vijf waar te maken, is pre sentator Ton van Daanen in een ruimte van vier bij vijf neergezet en is er ook een spel ver zonnen met die naam. Hierin worden deelne mers getest op hun kennis van sport, politiek en muziek. Wie wil meedoen, moet schrijven naar Radio West Postbus 1220, 2280 CE Rijswijk. Om de sportliefhebber beter te bedienen, wordt het sportprogramma vanaf zaterdag met een uur uitgebreid en begint nu om een uur 's middags. Hierdoor komt het programma 'Made in Hol land' te vervallen. HILVERSUM Veronica-televisie start 30 september met de nieuwe Nederlandse drama-serie 'Take Off. In het verhaal, met een wekelijkse frequentie van 25 minu ten, draait het om twee elkaar beconcurrerende vlieg maatschappijen: Air Company en Sky Lines. De opnamen van de voorlopig dertig afleveringen duren de reeks spelen zich voor een groot deel af op Eindhoven Airport en vliegbasis Woensdrecht. Opmerkelijk is dat er uitsluitend gebruik wordt gemaakt van jong, onbekend acteertalent. Zo wordt de 26-jarige Diana van Meckelen- burg, die na de dood van haar vader Air Company over neemt, neergezet door Isabella van Rooy. Voor de rol van de 24-jarige Mark Prins, eigenaar van de concurrerende Sky Lines, werd Jeroen Planting uitgekozen. In zijn rol van Mark had hij ooit een verhouding met Diana. Behal ve deze intriges geeft de reeks ook een beeld van het rei len en zeilen op een luchthaven. Het scenario werd ge schreven door Michiel Pot, terwijl de produktie in han den is van zijn broer Harry Pot jr. Regisseur van 'Take Off is Lex Pfeiffers. 10 J ILVERSUM RTL4 J ?eft in de maand juli op- - illend minder kijkers ïtrokken, dan in de afge- o pen maanden gebruike- 0 jk was. Volgens gisteren ^publiceerde cijfers van 15 afdeling kijk- en luis- 1 ironderzoek van de NOS aaide het Luxemburgse jmmerciële station in juli echts een marktaandeel L an 26 procent. e vorige maand haalde RTL4 jg een kijkaandeel van dertig rocent. Volgens een woord- Derder van kijk- en luisteron- ïrzoek is de daling van de •langstelling te wijten aan et wegvallen van populaire rogramma's als de soap 'Goe- s tijden, slechte tijden' en de rama-series 'Vrienden voor et leven' en 'De Dageraad', •e afname van de belangstel- ng voor RTL4 kwam niet ten Dede aan de publieke omroe- en. Nederland 1, 2 en 3 haai en in juli een marktaandeel an 51 procent. In juni was dat ercentage 50 procent. De be- ingstelling voor buitenlandse ïnders als BBC en RTL+ am wel toe. De BBC trok in et begin van de maand extra ijkers met de uitzending van mniswedstrijden. remeten over het gehele et- ïaal zat de Nederlandse kij- er gemiddeld 1 uur en 41 mi- uten voor de televisie, een alf uur minder dan in de naand juni. Volgens kijk- en jisteronderzoek is de afname an de kijktijd in de maand ali gebruikelijk. Vorig jaar rerd in dezelfde periode vrij- /el evenveel gekeken. )e top van de best bekeken irogramma's in juli wordt be- ieerst door de TROS. Afleve- ingen van 'Derrick' (2,3 mil- Den kijkers) en 'Funniest lome video's' (2 miljoen kij- ;ers) behoorden tot de best be- leken programma's. De kVRO haalde een derde plaats net een aflevering van 'Op poring Verzocht' (2 miljoen tijkers). SCHRIJFSTER KINDERBOEKENWEEKGESCHENK THEA BECKMAN: ZWOLLE „Wat ik met Kampen heb? De stad is een dode spiering, maar je herkent er nog de haring van vroeger. Ach, ik ben gewoon verliefd op Kam pen. Waarom? Dat weet ik eigenlijk niet precies. De stad ligt prachtig aan het IJsselfront en de mensen zijn er heerlijk chauvinis tisch. Je vindt er nog iets van Hollands Glorie in te rug, hoewel je dat in Zut- phen en Deventer ook hebt.... Ach, het is gewoon een leuke stad", zegt Thea Beekman tijdens een be zoek aan drukkerij Tulp te Zwolle, waar haar kin derboekenweek-geschenk voor 1991 van de persen rolt. Wat de exacte oplage is van dit 'Het wonder van Frieswijck', heet het boek, dat voor een be langrijk deel handelt over het Kamper gezin Kuinretorf, waar van de twee dochters Alijt en Agnes in de vijftiende eeuw op bedevaart gaan naar de buurtschap Frieswijk, even boven De venter. Voorlopig is dit een van de weinige zaken die over het kinderboekenweekgeschenk van de Rotterdamse schrijfster Thea Beekman openbaar mag worden gemaakt. Want de gratis uitgave voor de 37e Kinderboekenweek van de stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek, van 2 tot 12 okto ber, wordt nog omgeven door geheimzinnigheid. prestigieuze kleinood, is nog geheim. Duidelijk is wel dat het om ongeveer een kwart miljoen exemplaren van 'Het wonder van Frieswijck' gaat. Woordvoerster Lot Vinken van de stichting Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB) is te trots op dit aantal om het te verhul len. Beekman bekeek gisteren de eerste exemplaren van het boek tijdens een rondleiding door de drukkerij. Voor het eerst van haar leven zag de Rotterdamse schrijfster haar eigen werk op de persen draai- toch wel wat anders", laat Na kinderboekenschrijvers zo als Paul Biegel en Annie M.G. Schmidt valt dit ïaar aan Beekman de eer te beurt het geschenk voor de kinderboe kenweek te schrijven. „Toen ik de opdracht kreeg, dacht ik dat het lastig zou zijn. In ver band met het formaat bijvoor beeld, want dat is beperkt. Maar het viel erg mee", aldus de schrijfster, die de opdracht als een eer beschouwt. „Het Decor Centraal in het dunne boekje van 96 pagina's staat het vijf tiende eeuwse Kampen, een stad die ze al eerder als decor koos voor haar boek 'Hasse Si- monsdochter' uit 1983, dat in dezelfde tijd speelt. „Kampen heeft twee archieven, waar de mensen erg behulpzaam zijn. Dat is erg gemakkelijk, want kun je iets in het ene niet vin den, dan kun je het altijd nog in het andere opzoeken' Het verhaal begint en eindigt in de oude Hanzestad in het jaar 1470. „In die tijd was ie dereen nog Rooms Katholiek, dus heb je geen geduvel met godsdiensttwisten De late middeleeuwen is een tijd die in veel van haar boe ken terugkomt. Toch wil de schrijfster niet op voorhand zeggen dat haar jongste boek automatisch aansluit bij haar oeuvre. „Als ik een boek schrijf, kijk ik niet eerst of het Jeugdboekenschrijfster Thea Beekman bekijkt de eerste exemplaren van haar kinderboekenweek geschenk 'Het wonder van Frieswijck'. FRANS PAALMAN bij mijn andere werk past. Ik weet het niet, dat moeten de lezers straks maar uitmaken". Hoewel het schrijven van het kinderboekenweekgeschenk achter de rug is, gaat Beekman een drukke tijd tegemoet. Al leen al tijdens de tiendaagse van het kinderboek reist ze van hot naar her om haar werk te signeren en dat terwijl ze het in de afgelopen jaren juist wat rustiger aan was gaan „Vroeger deed ik heel veel le zingen Maar met uitzondering van de Boekenmarkt in Den Haag doe ik dat niet meer, want het kost mij te veel tijd. En als je twintig jaar lang al die scholen en bibliotheken bent afgeweest, gaat het ook vervelen. Oh, het was heel leuk hoor, maar de kinderen stellen wel steeds dezelfde voor wie ze schrijft te verlie zen is ze niet, want de stapels brieven die ze krijgt zorgen er voor dat ze op de hoogte blijft. Trouwens, tussen lezers van vroeger en nu zit niet zo veel verschil, denkt ze. „Toen ik een kind was, wilde ik een lekker spannend boek. Nu willen ze nog steeds hetzelfde. Zelf las ik bijvoorbeeld Nils Holgerson. En op Dickens was ik gek. Nog steeds t Nederlander maakt portret van burgemeester New York ZUIDWOLDE - Kunstschilder Rob Hessels reist binnenkort af naar New-York om een portret te maken van burgemeester Da vid Dinkins van deze Amerikaanse stad. De 50-jarige Hessels zegt dat hij zijn opdracht heeft te danken aan de bekendheid die hij in de loop der jaren als portretschilder kreeg. Zo maakte hij portretten van heel wat bekende en vooraanstaande mensen, onder wie Prins Bernhard. Verder verwierf de kunstenaar naam door het schilderij Generaais-Nachtwacht, waarop alle be velhebbers van de land-, lucht- en zeestrijdkrachten staan afge beeld. Hessels is duidelijk trots op zijn nieuwste opdracht en ver wacht tijdens zijn verblijf in New York zeker meer opdrachten uit Amerika binnen te halen. Zijn atelier in Zuidwolde wordt overigens binnenkort gesloten De kunstschilder verhuist name lijk naar Amsterdam omdat hij volgens zijn zeggen z'n opdrach ten vooral vanuit dat deel van ons land verwacht. NUTH Het negende Lim burgse Straattheaterfestival wordt dit jaar van vrijdag 23 augustus tot en met zondag 1 september gehouden. Er wer ken vijftien groepen uit bin nen- en buitenland aan mee, onder meer uit de Verenigde Staten, Australië en Canada. Voor het eerst ook enkele groepen uit Rusland. De ver schillende groepen geven op dertig plaatsen in Nederlands Limburg, op drie in Belgisch Limburg en in de Duitse grensstad Aken in totaal hon derdvijftig voorstellingen, al dus de organisatie. De deelnemende 125 verblijven in een speciaal in gericht dorp in Geleen dat uit vijftig caravans zal bestaan. Daar vindt vrijdag 23 augustus om 4 uur 's middags ook de of ficiële opening plaats door de Limburgse gedeputeerde drs. J. Kockelkorn van cultuur en door de burgemeester van Ge leen, mr. H. Lurvink. De voorstellingen zijn voor het publiek gratis toegankelijk. De kosten van het festival belo pen ruim vier ton. Daarvan neemt de provincie Limburg één ton voor haar rekening. Het ministerie van wvc draagt 50.000 gulden bij en de rest is afkomstig van sponsors. 75 procent van het budget is be stemd voor de artiesten. De door Limburg nagestreefde erkenning door de Raad voor de Kunst is thans een feit, zo lieten de organisatoren nog weten. Zij verwachten dit keer meer dan 500.000 bezoekers. Verleden jaar waren er dit 450.000 Een Russische televisie-ploeg uit Moskou komt opnamen maken onder andere van het artiestendorp waarvan de be woners kunnen kiezen uit drie verschillende keukens: de Hol landse, de Molukse en de Ge orgische. DEN HAAG Het concert van Prince op het groene gras van Blenheim Palace bij de Engelse stad Oxford gaat door. De organisatoren nebben de bevestiging binnengekregen van dit optreden van de Ame rikaan op 31 augustus. Het gaat om een eenmalige ge beurtenis, die het wereldde buut betekent van zijn nieuwe groep The New Power Gene- Het park zal speciaal voor dit optreden worden vergroot zo dat er plaats is voor 75.000 mensen. De voorverkoop is in middels begonnen. De entree prijs bedraagt vijfentwintig pond. Zoals het er nu naar uit ziet, krijgt het concert een fes- tival-achtig uiterlijk, want verschillende groepen zullen het voorprogramma vullen. Bovendien komt op het gras veld een kermis te staan. Prin ce heeft vanuit Amerika laten weten vooral nummers van zijn nieuwe elpee 'Diamonds and Pearls' te zullen spelen. De geluidsdrager verschijnt overigens niet eind augustus, maar in september. Reden is een meningsverschil met zijn platenmaatschappij WEA, die een waarschuwingssticker wil de aanbrengen op de hoes. Prince weigerde en wist uit eindelijk de maatschappij te overtuigen van zijn gelijk. Plannen voor een wereldtour nee zijn even op de lange baan geschoven, hoewel wordt aan genomen dat Prince volgend jaar zomer Europa aandoet. Juincy Jones met regisseur El- en Weissbrod (m) en producer Courtney Sale Ross. FOTO: WARNER BROS 'LISTEN UP' Bijzondere documentaire over bijzondere muzikant METROPOLE 5: 'Listen up, the lives >f Quincy Jones'. Document over le ren en werk van jazzmuzikant, ar- angeur en producer. Productie: Courtney Sale Ross. Regie: Ellen Het is tamelijk uniek dat de documentaire 'Listen up, the lives of Quincy Jones' een rou- lement krijgt in de commer ciële bioscooptheaters. Je kan sr een aantal redenen voor be denken: Quincy Jones is door zijn werk met Michael Jack son zó populair geworden dat er volop publiek voor is. Ik vraag het mij af. Of Quincy Jones en de producente van de film hebben een stevige relatie met distributeur Warner Bos, en dat klopt. Bovendien is Warner de filmmaatschappij die de meeste jazz in z'n films doet: Clint Eastwood maakte voor Warner de speelfilm over Charlie Parker 'Bird' en pro duceerde de documentaire over Thelonious Monk, die hier in de filmhuizen terecht kwam. Quincy Jones als onderwerp voor een zogenaamde 'avond vullende film' is sowieso uniek, omdat muzikale biogra fieën meestal gaan over ster ren, of grote solisten. Quincy Jones is een man van de ach tergrond. De gemiddelde Mi chael Jackson-fan zal zijn naam niets zeggen, maar hij was wél verantwoordelijk voor de eerste solo-si RETURN OF THE BLUE LAGOON van Jackson en de elpees 'Thriller' en 'Bad'. Zoals Jones voor veel meer typische 'sounds' achter artiesten ver antwoordelijk was, van Ray Charles en Frank Sinatra tot kunnen bieden, en met George Benson. Boven dien was hij jarenlang een in nauwere jazzkringen uiterma te gerespecteerd arrangeur en bandleider, die voor alle grote orkesten heeft geschreven. overtuiging, 'soul' in zit. En dat er voor jonge zwarte Ame rikanen nog altijd een 'Ameri can dream' kan zijn, dat mu ziek en creativiteit een uitweg 'Listen up' laat ook nog eens een beminnelijk en intelligent privé-persoon zien, zo gek van zijn carrière in de muziek die hem als zwarte Amerikaan voor het eerst op plekken bracht waar alleen blanke landgenoten mochten aanzit ten, dat hij zijn privé-leven en met name zijn huwelijken ver waarloosde. En die zijn eigen aardigheden onderkent en daar voorzichtig, maar dapper over spreekt. Een man ook die een boodschap heeft: dat élle muziek goed kan zijn, mits er De vorm van het eerste grote filmdocument van Ellen Weis- brod - die eerder vooral aan films over kunst werkte - is bijzonder. Wie een klassiek document van 'Gaat u rustig achterover zitten, ik vertel het u wel' verwacht, schrikt: Ellen Weisbrod vertelt niets rustig, ze laat flarden en flitsen zien, combineert associatief uitspra ken en beelden, laat je zelf verbindingen leggen en de eindjes aan elkaar knopen. Overvloeiers, een 'talking head' dat opduikt in beelden, gedachten die zichtbaar wor den, aan elkaar gelast met mu ziek. Niets, geen enkel num mer, geen enkele hit, hoor je voluit. Hier ook flarden van beroemd jazzmateriaal, big rap Na een minuut of vijftien ben je aan die stijl gewend, gaan de dingen op hun plaats vallen en besef je dat Ellen Weisbrod met dat procédé een beeld heeft weten te creëren van een man die totéél muziek is. Dan wordt het een steeds inte ressantere film, al helpt het ui teraard in niet geringe mate als je een liefhebber van die muziek bent. Maar ook socio logisch is het vaak haarscherp geobserveerd, met de plek van de zwarte Amerikaan diame traal tegenover de plaats van de jazz, toch een van oor sprong zwart-Amerikaanse cultuurvorm, en met de wor steling van de zwarte Ameri kaan op weg naar zelfbewust zijn en zelfrespect. De irritatie om soms wat al te veel beeld- geweld van Weisbrod daarge laten, wordt 'Listen up' dan zelfs een spénnende film. Blue Lagoon'. Speelfilm Dat erotiek in een exoti sche omgeving tot de ver beelding spreekt, bewees 'The Blue Lagoon', die na zijn première in 1980 een enorm succes werd. Het moet dan ook het geluid van een rinkelende kassa in de fantasie van produ cer en regisseur William Graham zijn geweest, die hem ertoe heeft aangezet om, inmiddels voor de derde keer, twee tieners op een tropisch eiland neer te zetten en hen daar de liefde te laten ontdek ken. Wel moet gezegd dat 'Return to the Blue Lagoon' een betere film is dan de rolprent waarin een jonge Brooke Shields en Christopher Atkins de hoofd rollen speelden. Waar regis seur Randal Kleiser koos voor erotiek, daar heeft Willian Graham geprobeerd een ba lans te vinden tussen de ont luikende liefde en het schitte rende decor dat Taveuni, een van de 106 bewoonde eilanden van de enorme Fiji-eilanden- groep, biedt. Wat dat betreft ligt deze versie meer in het verlengde van de eerste rol prent uit 1949, met dit voor deel dat er technisch veel meer mogelijk is tegenwoor dig. Het verhaal, naar het boek 'The Garden Of God' van Henry De Vere Stacpoole, speelt zich af aan het einde van de negentiende eeuw. De onlangs weduwe geworden Sa rah Hargrave (Lisa Pelikan) reist met haar eenjarige doch- Milla Jovovich en Brian Krause ontdekken als Lilli en Richard de liefde. I FOTO: COLUMBIA PICTURES ter Lilli van Tahiti naar San Francisco. Onderweg ziet de bemanning een sloep drijven waarin een jong echtpaar met hun tweejarige zoontje zitten. Op dat moment wordt de brug geslagen tussen beide 'Blue Lagoon'-films want de, inmid dels overleden, ouders blijken het liefdespaar uit de eerdere versie te zijn. Sarah neemt het nog levende knulletje onder haar hoede en noemt hem Ri chard. Dan breekt op het schip cholera uit en wordt Sarah met haar twee kinderen in een sloep gezet en krijgt de kijker een herhaling van de zo be kende geschiedenis... hoewel. Het drietal spoelt aan op het tropische eiland, dat Richard wat weken eerder met zijn ou ders heeft verlaten. In deze omgeving ontwikkelen Lilli (Milla Jovovich) en Richard (Brian Krause) zich tot tieners. Als op een dag Sarah overlijdt aan een longonsteking moeten de kinderen alleen verder. In hun groei naar volwassenheid ondekken ze de liefde voor el kaar. De kinderen leven als God in Frankrijk totdat ze op pijnlijke wijze kennis maken met de beschaving. Met oog voor detail heeft re gisseur William Graham deze liefdesgeschiedenis neergezet Zonder er een aaneenschake ling van zonnige briefkaarten van te maken, slaagt hij erin de oerwoud-achtige structuur van het eiland en zijn steeds wisselende weersomstandighe den in zijn voordeel te gebrui ken. Hierdoor is het ook een heel visuele rolprent gewor den, die de soms zwakkere ac teerprestaties van de 15-jarige Milla Jovovich en Brian Krau se gemakkelijk wegpoetst. Als vakantie-film voor tieners geen slechte keuze.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7