i Pronk trekt zich lot oorspronkelijke Molukkers aan li -ft*. U.S.S.R. is the wp,RE li so Shamir onder druk van rechts BUITENLAND Haaienalarm in Italië Wie garandeert veiligheid van EG-waarnemers? uii Bush.-fEmEmtëR. at evil" R mi Bush kiest voor Gorbatsjov EG: 800 miljoen voor projecten Oost-Europa Qtid&iQowuvnt VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 5 Offensief tegen Tamilrebellen COLOMBO Het Srilan- kaanse leger staat op het punt een grootscheepse militaire ac tie te ondernemen om het om singelde legerkamp bij de Oli fantpas te ontzetten. Volgens de autoriteiten in de hoofdstad Colombo zijn 8000 militairen ingezet om de 800 door Tamil Tijgers ingesloten soldaten te bevrijden. Bij de strijd zijn de afgelopen weken ten minste 1500 mensen om het leven ge komen. Gevechtsvliegtuigen van het regeringsleger be stookten vandaag posities van de Tamilrebellen rondom het belegerde kamp. Veel visite voor Escobar BOGOTA Meer dan 300 mensen, onder wie zware mis dadigers die worden gezocht door de politie, zijn al op visite geweest bij de Colombiaanse cocaïnekoning Pablo Escobar in zijn 'gouden' gevangenis in Envigado. De baas van het drugskartel van Medellin zit sinds 19 juni gevangen nadat hij zichzelf had overgegeven aan de Colombiaanse justitie. De Colombiaanse regering heeft leden van de drugsmaf fia onder meer strafverminde ring beloofd als ze zich vrijwil lig melden. ROME Angst voor mensenetende haaien houdt de Italiaanse Rivièra in haar greep, sinds deze week een vrouw op een surfplank is aangeval len door een vier meter lange haai. Op twintig meter voor de kust van het badplaatsje Santa Margherita Ligure ramde het monster de plank, waarbij de vrouw in het water viel. Na korte tijd nog twee waterfietsen te hebben gevolgd, ?ette de haai koers naar vol le zee. Volgens een deskundige van de universiteit van Genua wijzen de in de surfplank achtergelaten afdrukken van tanden erop, dat het om een goed gebekte haai gaat, vermoedelijk een witte haai of een tijgerhaai. Beide soorten zijn in de Middellandse Zee. zeldzaam en verblijven normaal in diep water. Maar twee jaar geleden is vlak voor de Toscaanse kust nog een duiker verslonden door een witte haai. Het Italiaanse televisiejournaal gaf gisteren de volgende praktische aanwijzingen: „Blijf dicht bij de oever, ga niet in het water met een bloedend wondje, en als u toch een haai mocht tegenkomen, blijf dan kalm en zwem langzaam terug". Gisteren werd ten slotte nog de aanwezigheid van haai en gemeld bij de Liparische eilanden in Sicilië. Italië versoepelt Albanezenbeleid ROME Italië heeft zijn beleid je gens 10.000 Albanese vluchtelingen die in maart massaal het land bin nenkwamen, verzacht. De Albanezen zullen volgens de regering in Rome niet worden gedwongen naar hun land terug te keren. De Italiaanse re gering had eerder de Albanese vluch telingen tot eind vorige maand de tijd gegeven om een baan te vinden, poli tiek asiel te verkrijgen of anders uit wijzing tegemoet te zien. „Er worden nu alleen mensen uitgewezen als dat nodig is om de openbare orde te handhaven", verklaarde Giancarlo Ruffino, een staatssecretaris op het binnenlandse zaken. Mandela stelt ultimatum voor overgangsregering RIO DE JANEIRO De zwarte Zuidafrikaanse leider Nelson Man dela heeft gisteren de regering-De Klerk een ultimatum gesteld over de vorming van een overgangsregering. Tijdens zijn officiële bezoek aan Bra zilië zei Mandela dat als Pretoria weigert „geen verdere besprekingen tussen hen en ons" meer zullen plaatsvinden. De Zuidafrikaanse re gering is niet meer te vertrouwen en moet daarom aftreden, zei Mandela. Aan de interim-regering zouden alle politieke organisaties van Zuidafrika moeten deelnemen, zei de leider van ANC. Zo'n regering is nu van „cruci aal belang" voor Zuid-Afrika, aldus Mandela. De zwarte beweging vindt de maat regelen van president De Klerk n de onthullingen over 'Inkatha-gat< onvoldoende. De Klerk degradeerd eerder deze week twee ministers di mede verantwoordelijk zijn voor ht schandaal. ANC-woordvoerders in Johannes burg zeiden gisteren dat de regerin het belangrijkste obstakel is gewoi den voor een niet-raciaal Zuid-Afn i ka en moet opstappen. Aartsbisscho Desmond Tutu heeft zich donderda geschaard onder degenen die vinde dat de overgang naar een democrs tisch Zuid-Afrika niet onder de hui dige regering kan plaatsvinden. AMBON Minister Jan Pronk (ontwikkelingssa menwerking) wil de Ne derlandse steun aan de Molukken zo direct moge lijk richten op armoedebe strijding. De minister ver klaarde gisteren op de derde dag van zijn werk bezoek aan de Molukken vooral getroffen te zijn door de deplorabele situa tie van de autochtone be volking van de eilanden Buru en Seram en van de armoede in de krottenwij ken van Ambon-Stad. De positie van de Alfuren, de oorspronkelijke bevolking van het eiland, gaat lijken op die van de Aborigines in Austra lië, aldus Pronk. „Het zou te betreuren zijn als de ontwik keling van Indonesië ten koste gaat van de oorspronkelijke bevolking". De bewindsman bracht vandaag een bezoek aan de krottenwijken van Am- bon-Stad waar naar schatting 50.000 mensen leven. In abso lute termen is dat misschien niet veel, aldus Pronk, maar het gaat wel om bijna dertig procent van de inwoners voor wie basisvoorzieningen als huisvesting, riolering en drinkwater onvoldoende zijn. Pronk wil de ontwikkelings hulp aan de Molukken in de toekomst verhogen. Hij wil tij dens zijn werkbezoek geen uit spraken doen over de projec ten die hij denkt te steunen. Wel verklaarde hij geen prio riteit te geven aan transmigra tieprojecten. De Indonesische overheid, die een actief beleid voert om mensen over te bren gen van overbevolkte naar dunbevolkte eilanden, stelt daar zelf financiële middelen voor beschikbaar, aldus Pronk. De lopende Nederland se projecten die zich richten op transmigranten - zoals het ir rigatie- en landbouwpoject op het eiland Buru - zullen wel worden afgemaakt maar nieu we maken bij de minister geen kans. Pronks strakke programma loopt voortdurend uit omdat hij links en rechts vissers, boe ren, studenten en krotbewo ners aanschiet voor een sper vuur van vragen. De minister bezoekt de komende dagen nog Ternate, Halmahera en Bandaneira plus de Kai-, de Aru- en de Tanimbar-eilan- den. ZAGREB De bewakers van het parlementsge bouw van de Kroatische hoofdstad Zagreb toonden zich gisteren verbolgen over de gang van zaken. „Onze kameraden sneuve len bij tientallen en hier binnen wordt alleen maar gegeten en gepraat", vatte een van de lijfwachten zijn ongenoegen samen. De geachte afgevaardigen le ken inderdaad weinig haast te maken om tot een oplossing van de crisis in Kroatië te ko men. Daadkracht werd niet getoond. Nu kon dat ook moei lijk, want er was aan het begin van de vergadering niet eens een quorum, zodat het lange tijd onduidelijk bleef of er wel gestemd kon worden, over welke resolutie dan ook. Toch zal de EG-delegatie die vandaag in Joegoslavië bemid delt niet blij geweest zijn met de richting die het debat op ging. President Franjo Tudj- man was gematigder dan ver wacht, maar daarna kwam de leider van Kroatië meer en meer onder vuur te liggen. Ex treem nationalistische afge vaardigden namen geen ge noegen met zijn oproep tot mobilisatie. De sprekers be schuldigden Tudjman van een te zwakke houding tegenover de Servische terroristen en eisten een openlijke oorlogs verklaring aan Servië. „We moeten de vijanden duidelijk benoemen, het zijn de Servi sche Chetniks plus het federa le volksleger die het samen op Kroatië voorzien hebben", al dus een afgevaardigde. Het is taalgebruik dat minister Van den Broek de haren te berge zal doen rijzen. Vooral de hernieuwde verbale aan vallen op het leger zullen hem slecht uitkomen. Een van de pijlers van het vredesplan van vorige week is immers dat le ger en Kroatische militie-een heden gezamenlijke patrouilles 3 VUNDERINK Een soldaat van het federale leger zoekt vanuit een tank in het Servische Backa Palanka naar Kroatische sluipschutters. FOTO: AP kaar de hals afsnijden. Zolang het parlement van Kroatië spreekt van een 'bezettingsle ger', zal de Kroatische politie niet samenwerken met de mi litairen, op het gevaar van col laboratie beschuldigd te wor den. Naast onwil van Kroatische milities en de militairen tot sa menwerking, voelen ook de Serven niets voor gezamenlij ke leger/militiepatrouilles. „We zullen op elke eenheid schieten waar Kroaten in zit ten", verklaarde de burge meester van Knin, Milan Ba- bic, tevens president van de onafhankelijke Servische regio Krajina. Meer kans maakt het voorstel van de EG om meer waarne mers naar Joegoslavië te stu ren. Deze zouden zich behalve met Slovenië ook met het ge weld in Kroatië bezig moeten gaan houden. Achter uitbrei ding van het hun mandaat staan alle partijen in Joegosla vië. Wie de veiligheid van de waarnemers garandeert is ech ter de grote vraag waarvoor Europa zich gesteld ziet. Om niet met elk stamhoofd uit Slavonië en met elke bendelei der uit Krajina om tafel te hoeven gaan zitten, eist de EG dat de autoriteiten een staakt- het-vuren afkondigen en res pecteren. Met een steeds ver der radicaliserend Kroatisch parlement dat president Tudj man dwingt tot harde woorden en mobilisatie en met Serven die ook weinig voelen penstilstand echter niet in zicht. En dan nog is het de vraag of de Servische en Kroatische overheden hun ro verhoofdmannen in het veld voldoende in de hand hebben om het ook daadwerkelijk af te kunnen dwingen. MOSKOU —„Heeft die top nou nog wat opgele verd?", vraagt de eeuwig grijnzende onderhouds monteur Sasja op de door de politie bewaakte par keerplaats voor ons huis. Als ik zeg dat president Bush niet met geld op de proppen is gekomen, ant woordt hij, nog steeds met een grijns: „Choej s nimi!", wat zeer onfatsoenlijk Russisch is voor „Kan mij wat schelen!". De ruim veertigjarige Sasja wil maar één ding: geen oorlog. Zijn zeventienjarige zoon Misja moet binnenkort in dienst, legt hij uit. „Helaas!", voegt hij er aan toe. Zijn ongerustheid valt te begrijpen, want de wreed heid tussen Sovjetdienstplich tigen onderling heeft monster lijke vormen aangenomen en ontaardt niet zelden in moor den en zelfmoorden. Er mogen in het Kremlin dan enige frus traties heersen vanwege de weigerachtigheid waarmee de zelf op zwart zaad zittende Amerikanen met dollars strooien, maar uiteindelijk heeft president Bush zijn colle ga Gorbatsjov op de valreep een mooi cadeau bezorgd. De Amerikaanse leider deed dat door niet bij name genoemde rebelse Sovjetrepublieken tij dens zijn korte bezoek aan de Oekraïense hoofdstad Kiev te waarschuwen voor „uitzichtlo ze isolatie". Op het papier voor hem stond zelfs 'op zelfmoord neerkomende isolatie', maar kennelijk vond Bush dat toch Oud en nieuw voor de camera. Trots toont de 92- jarige Australiër Les Colley zijn jongste zoon Oswald. De 38-jarige echtgenote i wat te hard klinken. Deze dui delijke steunbetuiging aan Gorbatsjov moet vooral hard aankomen in de Baltische lan den, waar men juist gehoopt had dat Bush hartige taal zou spreken ter ondersteuning van hun onafhankelijksstreven. Bush's uitspraak versterkt Gorbatsjovs positie ten opzich te van zijn critici in en rond de Communistische Partij en het De aanvallen van de conserva tieven op Gorbatsjov gaan, zij het indirect, door. Het aartsna- tionalistische en ultra-conser vatieve Russische dagblad Sovjetskaja Rossia wijdde aan de topontmoeting niet meer dan een TASS-bericht, maar gaf een pagina verder Russisch parlementslid Nikolaj Pavlov de gelegenheid de grieven van rechts tegen de politiek van Gorbatsjov stevig te ventile- Kuwayt herdenkt bezetting schietend en toeterend KUWAYT-STAD „Happy birthday, Saddam, een prettige verjaardag", riep rond midder nacht een met een pistool schietende jongen in Kuwayt- Stad. Met vreugdekreten, een concert van autoclaxons en schoten in de lucht hebben de Kuwayti's om middernacht de eerste verjaardag van de inva sie van hun land door het Iraakse leger herdacht. Tij dens de bezetting klommen de Kuwayti's iedere tweede dag van de maand op de daken om Allah aan te roepen. De Irake zen schoten dan in de lucht om ze bang te maken. Van daag is de invasie ingetogener herdacht met gebedsdiensten in alle moskeeën. Dat het Amerikaanse bedrijfs leven ondertussen wel vaart bij de nasleep van de Golfoor log wordt vandaag wel aange toond in de International Her ald Tribune. Daarin zijn maar liefst 18 pagina's opgenomen met advertenties van Kuwayt- se bedrijven, waaronder vele dankbetuigingen. TEL AVIV Israëls pre mier Yitschak Shamir heeft zich de woede op de hals gehaald van de ui terst rechtse vleugel bin nen zijn regeringscoalitie. Nu hij gistermiddag, na een gesprek van ander half uur in Jeruzalem, heeft meegedeeld dat Is raël bereid is deel te ne men aan een vredesconfe rentie voor het Midden- Oosten, zijn de kansen op het uiteenvallen van de Shamir-regering toegeno men. Als Shamir zijn meerderheid in het parlement verliest, zul len er nieuwe, vervroegde verkiezingen noodzakelijk zijn, waarschijnlijk in de eerste maanden van het volgend jaar. Aanstaande woensdag zal de Tehiy a-partij onder leiding van minister van weten schapsbeleid Yuval Neeman bijeenkomen om te beslissen over de vraag of de Tehiya nu al, of in een later stadium, uit de regeringscoalitie zal stap pen. Geula Cohen, nummer 2 van de Tehiya-partij, noemde gisteravond het positieve ant woord van premier Shamir op de door de VS voorgestelde vredesconferentie „vreselijk". Ook de ministers Rehavam Zeevi, leider van de Moledet- partij, en Rafael Eitan, leider van Tsomet, hebben zich fel tegen en regionale vredescon ferentie uitgesproken. Overmorgen zal de regering tijdens haar wekelijkse zitting de deelname van Israël aan het vredesproces officieel moeten bevestigen. Het ziet er nu naar uit dat op zijn minst vijf ministers zullen tegen stemmen. Onder hen de minis ter van huisvesting Ariel Sha ron, die in de afgelopen maan den zijn verzet tegen een vre desconferentie demonstratief heeft geuit door het stichten van nieuwe Joodse nederzet tingen in de door Israël bezette gebieden. Nadat woordvoerders in Jeru zalem gisteren hadden laten doorschemeren dat er mis schien nog wel een nieuwe pendeldienst van minister Ba ker nodig zou zijn, voordat Is raël de vredesconferentieplan nen zou accepteren, kwam de positieve verklaring van pre mier Shamir als een volkomen verrassing. Kennelijk heeft de Amer; kaanse vredesbemiddelaa Shamir duidelijk gemaakt d£ ïi ook zonder eenIsraëlische ir f stemming de uitnodiginge voor een in oktober te houde I] vredesconferentie zouden woi j den gedrukt. Shamir, kennc lijk beseffend dat zijn land i het vangnet zit van de Amer: kaanse diplomatie, stemde ter slotte toe, op voorwaarde dé in de Palestijnse delegati geen afgevaardigde van d I PLO zou zitten en geen inwc ner van Oost-Jeruzalem. D: om te voorkomen dat de statu j van Oost-Jeruzalem, door Ij raël geannexeerd na de Zes daagse oorlog van 1967, op d agenda zal komen. „Als wij o j dat punt niet onze zin kri; I gen", waarschuwde gistei j avond premier Shamir, „gaa wat ons betreft de vredeson derhandelingen niet door". j De Amerikaanse minister va j buitenlandse zaken James Bs ker, zeer vermoeid door zij intensieve reisprogramma va j de afgelopen weken, arriveer de gistermiddag in Israël i een sfeer van spanning e j achterdocht. Onderweg va het vliegveld Ben Goerio i naar Jeruzalem werd zijn aut I met stenen bekogeld door le den van de ultra-rechts Kach-beweging. Er werd gee schade aangericht. Niet alleen Israëls ultra-rechl se politici zijn bepaald niet ge lukkig over de nu kennelij uit te schrijven vredesconfe rentie, ook de Palestijnen i de bezette gebieden zijn op zij minst verward. De in Oost-Je ruzalem wonende Palestijns leider Faisal Hoesseini zei d£ als hij niet in de te vorme Palestijnse onderhandelingsde legatie mag worden opgenc i men, er niemand anders zo zijn om zijn plaats in te ne De Palestijnen in bezet gebie onthielden zich gisteren no van een officiële reactie, om dat ze, zoals ze zeiden, „mee tijd nodig haddenHoewel e voor vanmorgen een ontmoe ting in Jeruzalem op de agen da staat tussen Baker en enke le Palestijnse leiders, waren e gisteravond geruchten dat di ontmoeting niet door zou gaar De Israëlische televisie liet gis teren op de achtergrond va: j haar nieuwsuitzending eer nieuw vignetje zien: 'Le-Sha lom', ofwel 'Op weg naar d vrede'. Maar de bekende Is raëlische Midden-Oostenken ner professor Moshe Mao waarschuwde: „We zullen, tc het zover is, nog verschrikke lijk transpireren ,.U bent uitgenodigd", staat er boven een spotprent in het Israë lische blad Yedioth Aharonoth, aangevend dat Israël in de diplo matieke greep van president Bush zit. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN827 Rob steekt een verse pijp op en begint te vertellen. „Over de jeugd van Jan van Riebeeck weten jullie natuurlijk wel het een en ander. Hij was een leerling van de grote heelmeester Hudeman en op een gure dag in het jaar 1639 vertrekt hij als onderchirurgijn naar Indië, aan boord van „Het Hof van Hol land". Het schip ligt voor anker op de rede van Hellevoetsluis en het is uitgerust door de kamer van Delft van de Verenigde Oost Indische Compagnie. Van Riebeeck neemt afscheid van zijn stief moeder en zijn grootvader, die hem naar de kade hebben ge bracht, waar een kofschip gereed ligt om hem naar het Haring vliet te brengen. „God zij met U, Jan", zegt zijn grootvader, wan neer het uur van afscheid heeft gslagen. Wanneer zullen zij el kander weerzien? Over twee, drie jaar misschien? Niemand kan het zeggen.... Of zal het een afscheid voor altijd zijn? Rode Khmer wil VN-toezicht op staakt - het - vuren BANGKOK De Cambod- jaanse verzetsbeweging Rode Khmer heeft er gisteren bij de Verenigde Naties op aange drongen snel een team naar Cambodja te sturen. Dat moet gaan toezien op de naleving van het staakt-het-vuren tus sen de Rode Khmer en de Cambodjaanse regering. Sinds 1 mei leven nagenoeg alle par tijen min of meer het bestand na. Volgens een vooraanstaan de guerrillastrijder hebben honderden regeringssoldaten de afgelopen weken echter stellingen van het verzet aan gevallen. Het Cambodjaanse staatspersbureau SPK meldde daarentegen dat guerrillastrij ders regeringsposities aanval len met artillerie en zwaar ge- BRUSSEL De Europese Ge meenschap heeft gisteren be kend gemaakt dat het bijna 800 miljoen gulden beschik baar zal stellen voor economi sche en milieuprojecten in Oost-Europa. De EG zei in een verklaring dat het geld deel uitmaakt van een plan om de landen van Oost-Europa te helpen hun verouderde econo mieën te herstructureren. On geveer 117 miljoen gulden zul len gebruikt worden voor de herstructurering van Poolse bedrijven en 70 miljoen gulden wordt aangewend voor de ver betering van het milieu in dat land. Voor de ontwikkeling van landelijke gebieden zal 40 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld en 38 miljoen gulden gaat naar de Poolse fi nanciële sector. In Hongarije zal de Gemeenschap 93 mil joen gulden uitgeven aan het verbeteren van. de commercië le infrastructuur en 30 miljoen komt de landbouw ten goede. De EG heeft daarnaast 46 mil joen beloofd aan Tsjechoslowa- kije om middelgrote bedrijven op te peppen. Voor de verbete ring van de Roemeense ge zondheidszorg en technische hulp is 110 miljoen gulden uit- fetrokken. Bulgarije's land ouwsector wordt bedacht met een bedrag van 58 miljoen gul den. Hoofdredacteur Washington Post Ben Bradley met pensioen WASHINGTON Ben Brad lee, de befaamde hoofdredac teur van de Amerikaanst krant The Washington Post, i: na 20 jaar met pensioen ge gaan. Bradlee krijgt een direk teursfunctie bii de krant dit onder zijn leiding internatio naai aanzien kreeg, ondermeei door het als eerste gewag ma ken van de Watergate-affaire Ter gelegenheid van zijn af scheid hadden alle redacteu ren en journalisten van 'Tht Post' op de laatste werkdag van Bradlee de favoriete kle ding van hun baas aangetrok ken: een gestreept overhemc met een witte kraag. Ooi Bradlee bleek hierin gekleec te gaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5