„Ik ga af op de fractievoorzitter' CcidócSommit BINNENLAND Waddenvereniging verontrust over levenloze vlekken Tai WAO BRENGT CDA NAUWELIJKS IN BEROERING Fietstocht door tunnel van bomen onvergetelijk li VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 Hartransplantatie alleen in Utrecht eVi Rotterdam DEN HAAG Alleen de academische ziekenhuizen van Rotterdam en Utrecht komen in aanmerking voor het verrichten van harttransplantaties, zo hebben de mi nisters d'Ancona (volksgezondheid) en Ritzen (onderwijs) besloten. De bewinds lieden willen met de aanwijzing wildgroei voorkomen. Voor de harttransplantaties kunnen de ziekenhuizen samenwerken met het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden of van Groningen en het Sint Antonius Zieken huis te Nieuwegein. Door die samenwer king moeten de ziekenhuizen, aldus de ministers, redelijk kunnen voldoen aan de hulpvraag tot 1994. Voor indicatie en se lectie van patiënten die in aanmerking komen voor harttransplantatie komt een speciale regeling. Schadevergoeding voor ex- pupillen Heldringstichtingen ZETTEN Het bestuur van de Heldringstich tingen in Zetten heeft woensdag aan vier ex- pupillen schadevergoeding betaald voor de „geleden materiële en immateriële schade ten gevolge van door hen gesteld seksueel mis bruik gedurende een verblijf in de Heldrings tichting", zo heeft het bestuur gisteren bekend gemaakt. Het bestuur noch de advocaten van de ex-pupillen willen op dit moment zeggen hoe hoog het bedrag van de schadevergoeding is. De ex-pupillen spanden eerder een kort ge ding aan tegen de tot zes jaar veroordeelde ex- psychiater Finkensieper, wiens zaak inmiddels bij de Hoge Raad ligt. Hij werd veroordeeld tot het betalen van vijftienduizend gulden schade vergoeding aan zeven ex-pupillen. Aangezien de ex-psychiater failliet is, eisten vier van de zeven slachtoffers dat het bestuur de schade vergoedingen zou betalen. Petje af Twee conducteurs van de Nederlandse Spoorwegen kijken toe bij het opplak ken van een wer vingsaffiche. Giste ren zijn de NS be gonnen met de ac tie 'NS zoekt con ducteurs (m/v) waar je je pet voor af neemt'. Om de res pons te vergroten hebben de spoor wegen de leeftijds grenzen veranderd. Met de gehele cam pagne is twee mil joen gulden ge moeid. foto: anp HARLINGEN De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is eij verontrust over het toenemend aantal zwarte vlekken op de bodem van deze| Op deze plaatsen komt geen leven meer voor. „Zelfs als nu onmiddelijk maatrejj worden getroffen, kan men slechts hopen dat een milieuramp wordt afgewend", bioloog Roel Bulthuis van de vereniging. De directe oorzaak voor het ontstaan de zwarte vlekken is nog niet bekend. Wetenschappers leggen een direct verj met de sterke toename van de hoeveelheid meststoffen in het zeewater, afkoij van de landbouw. Naast deze blijvende zwarte vlekken zijn ook niet-perman vlekken geconstateerd. Deze worden veroorzaakt door het afsterven van grote veelheden algen en wieren en verdwijnen op den duur weer. Als de zwarte vlej zich uitbreiden, wordt de Waddenzee als kinderkamer voor vissen en voedselgd voor vogels ernstig bedreigd, aldus de Wadden vereniging. De milieu-organisatie daarom dat de verantwoordelijke ministers direct een onderzoek laten instellen! dit verschijnsel. Ook is de vereniging van mening dat er in 1995 een reductie negentig procent op de lozing van stikstof en fosfaat moet zijn behaald. Op de ra terconferenties over de Noordzee is een reductie van „ongeveer vijftig procent gesproken. COLC Hoewel het officieel vakantie is, verkeert de politiek in rep en roer. Althans de PvdA. Bij de andere regeringspartij, het CDA, is het aanzienlijk rustiger. De voornaamste reden daarvan is een door de PTT bezorgde boodschap van het fractiebestuur. CDA-kamerleden wordt geadviseerd zich te onthouden van individuele commentaren op de plannen van het kabinet met de ziektewet en de wet arbeidsongeschikt heid (wao). Nagenoeg alle CDA'ers geven graag gehoor aan de oproep. Terwijl de PvdA'ers vechtend over straat rollen genieten de CDA-collega's van een „elegante rust bij een er varen regeringspartij", zoals een christen-democratisch ka merlid dat noemt. Een rondje CDA-voorzichtigheid. DEN HAAG CDA-bui- tenlandspecialist Harry Aarts heeft er geen enkel probleem mee om zich buiten de discussie over de arbeidsongeschiktheid te houden. „Ik weet er niets van. Ik heb het am per gevolgd, laat staan dat ik commentaar kan ge ven. Ik volg echt blinde lings .mijn fractievoorzit ter Brinkman. Nee, ik zit immers overvol met bui tenlandse zaken. Ik ben echt dankbaar dat ik hier over geen brieven en tele foontjes krijg". Economisch deskundige Joost van Iersel, (sinds kort ook voorzitter van de Kamer van Koophandel in Den Haag), be gint te lachen als hij de zoveel ste journalist aan de lijn krijgt. „Kijk, wij CDA-kamerleden zijn geen vrij rondvliegende vogels. Wij hebben één woord voerder en die vertolkt ge meenlijk de opvattingen van de fractie. Mijn individuele opvat ting doet er dus niet zo toe". Gerard van Leijenhorst, oud staatssecretaris van onderwijs, spreekt de journalist bemoedi gend toe. „U durft nogal om zo veel mensen af te bellen". Maar ook Van Leijenhorst heeft nog geen mening, omdat hem „alle modaliteiten" van het plan nog niet duidelijk zijn. Defensiespecialist Thijs van Vlijmen begrijpt „al die koude drukte" over de wao eigenlijk niet zo goed. „Trouwens, ik geef toch in de media helemaal nooit mijn eigen opvattingen". Hans Huibers, oud-voorzitter van de CDA-jongeren, is nog te veel in vakantiesfeer om in houdelijk te kunnen reageren. Hij meent zelfs even dat hij uit een siësta wakker wordt gebeld De CDA-kamerfractie mag zich dan afzijdig houden van kritiek op de wao-plannen, overal in het land zijn wel protesten te horen. Zoals onlangs in Friesland waar leden van het wao-beraad zich bij het regionaal arbeidsbureau in Leeuwarden massaal arbeidsongeschikt lieten verklaren. foto: anp in zijn vakantiehuisje. „Hoe heb je mij in vredesnaam hier in Spanje te pakken gekregen". Dan is het een halve minuut stil aan de andere kant van de lijn. Vervolgens: „O stik zeg, ik ben natuurlijk alweer terug van vakantie. Wacht even ik moet eerst wakker worden. Ik ben pas vanmorgen thuisgeko- Huibers is niet het enige CDA- kamerlid dat de plannen nog niet helemaal helder voor de geest heeft. Buitenland- en de fensiespecialist Ton Frinking vindt op zich „niets onbe spreekbaar" als het om arbeids ongeschikten gaat, maar de stukken heeft hij nog niet ge zien. Justitiedeskundige Vin cent van der Burg geeft toe dat hij, als er gestemd moet wor den, wel een persoonlijke me ning over het onderwerp moet hebben, „maar dan ga ik altijd af op het verstandige advies van mijn fractievoorzitter...". De tamelijk laconieke houding van de CDA'ers is met alleen te wijten aan onbekendheid met de materie. Riet Roosen-van Pelt uit het Brabantse Schayk weet precies waar de vraag over gaat: „Maar ik sta volledig achter mijnheer Brinkman en meer heb ik er niet over te zeg gen". Niet iedereen in de CDA-frac- tie heeft tijdens zijn vakantie de post al geopend. Zodoende heeft Ton de Kok het briefje met de mededeling om zich van commentaar te onthouden gemist. De Kok, die voorzitter is van de Werkgroep Gehandi captenbeleid, heeft echter geen kritiek op de kabinetsplannen. Integendeel, hij steekt de lof trompet over fractieleider Brinkman: „Ik ben echt heel blij dat hij het kabinet een paar maanden geleden op scherp zette. Anders was het toch weer bij de lapmiddelen van Elske ter Veld (PvdA-staatsse- cretaris van sociale zaken) ge bleven. Die wilde nog 'ns iets gaan proberen met herkeurin gen, herintredingsplannen, per soonlijke begeleiding en zo, maar dat werkt toch niet". De Kok wordt bedolven onder honderden brieven van gehan dicapten en arbeidsongeschik ten, maar z'n mening is er niet door veranderd: „Natuurlijk zie ik dat zij grote moeite met de plannen hebben, maar ook zij geven toe dat er nu echt iets gebeuren moet". Volgens De Kok is de discussie binnen zijn fractie een gelopen race. Hij. denkt niet dat er nog fractiele den zijn die het voorstel op we zenlijke punten zullen willen veranderen. Jan de Graaf in Dronten is de eerste met een ander geluid. Volgens hem zijn er tenminste twee belangrijke punten, waar over in de fractie nog moet worden gediscussieerd. Hij heeft daar overigens nog geen duidelijke opvattingen over. „Ik kijk er op een afstand te gen aan. Maar ik denk wel dat er in de fractie bekeken moet worden of er nuanceringen mogelijk zijn. Is er bij voor beeld geen 'generaal pardon' nodig voor de huidige arbeids ongeschikten en wat doen we in de toekomst met de wao'ers boven de vijftig jaar". Volgens De Graaf zal ook na gedacht moeten worden ovet de groep arbeidsongeschikten die „echt" niet meer kan wer ken vanwege een ernstige li chamelijke of geestelijke handi cap. „Misschien moet de zaak ten aanzien van die groep ge nuanceerd worden, maar daar over doe ik nu nog geen uit spraak". Zegge en schrijve één CDA-ka- merlid heeft openlijke en fun damentele kritiek op de wao- plannen van het kabinet. Dat is de Zwollenaar Berry Esselink. Hoewel net terug van vakantie heeft hij de plannen grondig bestudeerd. Hij vindt ze te een zijdig. „Door het almaar opvoe ren van de prestatie in het ar beidsproces is een grote uitstoot van arbeidsongeschikten ont staan. Het kabinet morrelt ech ter alleen aan de kant van de arbeidsongeschikten, door ver korting van de uitkeringsduur; het doet niets aan de kwaliteit van de arbeid. Nu werkgevers en werknemers het probleem van de wao zelf niet kunnen oplossen, vind ik dat de over heid zowel normen mag stellen aan de omvang van het aantal arbeidsongeschikten als aan de kwaliteit van de arbeid. Dat laatste mis ik in de kabinets plannen. Ik denk aan het in voeren van een verplichting voor bedrijven om een percen tage gedeeltelijk arbeidsge schikte werknemers in dienst te nemen. Volgens mij zijn er talloze baantjes voor deze ge deeltelijk valide mensen". Partij Niet alleen vele fractieleden, maar ook de top van de partij houdt zich liever afzijdig van de discussie over de wao. Woordvoerder Rijk van Ark: „De partij moet de kamerfrac tie niet in de weg lopen. In hoofdlijnen kan de partij een standpunt innemen, maar zij gaat niet in op concrete maat regelen". Volgens Van Ark gaat het bij de aantasting van de wao-uit- kering niet om één van de hoofdlijnen van de Nederland se politiek. „Het is een uitvoe ringskwestie die onder verant woordelijkheid valt van de ka merfractie". De woordvoerder vindt niet dat het CDA zich monddood maakt nu er geen uitspraken gedaan mogen wor den over dergelijke belangrijke zaken. Hij meent dat eerder journalisten een probleem vor men en te veel onenigheid zoe ken in het CDA-kamp. CDA-bestuurslid en oud-wet houder van Delft, Klaas de Vries, ziet evenmin reden om te reageren op standpunten van het kabinet. Hoewel hij zelf als lid van de Projectgroep Sociale Vernieuwing ten nauwste te maken heeft met de problema tiek van de arbeidsongeschikt heid, voelt hij zich niet geroe pen tot enig commentaar. Ook het feit dat hij medeonderteke naar is van het CDA-rapport 'Integratie en Participatie' (om trent de sociale zekerheid) geeft hem geen reden om zich uit te spreken. „Ik denk dat het bij onze partijcultuur hoort dat wij nogal terughoudend zijn. Pas als we de interne besluit vorming achter de rug hebben, kunnen we naar buiten tre den". In de ogen van De Vries is dat niet slecht voor de maat schappelijke discussie, maar gaat het om „taktisch inzicht". Gezien de woedende reactie van het Christelijk Nationaal Vakverbond op het van de regering zal toch ten minste senator Harm van der Meulen, oud-voorzitter van het CNV, wel in woede ontstoken zijn over de wao-plannen? Niets blijkt minder waar. Van der Meulen is tot geen enkele uitspraak te vermurwen. „We houden nog even de adem in". Hoewel nog maar kort terug van vakantie, maakt Van der Meulen zich al weer op voor een nieuwe reis. De wao-dis- cussie krijgt in dat krappe tijd schema weinig ruimte. „Nee ik ben nog niet door het CNV ge beld. Dat komt misschien nog wel. We moeten het eerst maar eens in de fractie bespreken". Interne discussie Maar al die omtrekkende be wegingen kunnen niet voorko men dat volgende maand ook het CDA een besluit moet ne men over de door het kabinet voorgestelde aanpak van de ar beidsongeschiktheid. De „ele gante rust" in de grootste rege ringspartij is daarom een beetje bedriegelijk. Hoewel vrijwel geen enkele CDA'er bereid is tot openlijke kritiek, zijn er toch enkelen die in vertrou wen. bijna fluisterend, willen vertellen dat er ook in hun partij gediscussieerd wordt. Het lijkt er op dat de christen democraten de suggestie van Wim Kok willen bekijken ten aanzien van de „speciale geval len". Vrij kort na de bekend making van de kabinetsplan nen deed de vice-premier een voorst.el om duidelijke „kre- peergevallen" te ontzien. Daar bij gaat het om een groep bij wie ook een herintredingspro- gramma geen enkele zin meer heeft vanwege ernstig lichame lijke of geestelijke gebreken. De CDA'ers weten alleen nog niet hoe groot die groep mag worden en op welke manier de betrokken instanties (zoals de Gemeenschappelijk Medische Dienst) dat zouden kunnen me ten. In hoeverre worden deze op vattingen nu gedeeld door de fractieleiding? Bij afwezig) van Elco Brinkman is het i voorzitter Frans Wolters' functioneert als leider vat CDA-fractie. Hij begint m< zeggen dat de CDA-fractie eind deze maand over de i gaat praten. Dat zal gebej naar aanleiding van een i van de fractiecommissie so| zaken, waar hij zelf deel' uitmaakt. Dus nu wil Wa nog niet vooruitlopen op d^ ne wat er wat hem betreft slist in dat stuk moet komq staan. Na veel aandringen wil hiji inhoudelijk iets zeggen. j CDA is bereid om iedere j gestie te overwegen van PvdA voor een wijziging de kabinetsplannen. „Maar mag er geen gat geslagen i den in het bedrag dat bezui moet worden", aldus Wo die daarmee een heel voor: tige handreiking lijkt te aan de sociaal-democrati coalitiepartner. Tactische jongeren Het CD JA behoeft offii geen blad voor de mond te men. De jongerenorganisat statutair onafhankelijk 'moeder' CDA en het is een bliek geheim dat zij tegerj wao-plannen van het kab gekant is. Toch houdt voo ter Ad Koppejan liever kruit droog. Hij vindt het tisch gezien beter" om pas buiten te treden als de fr; terug is van zomerreces. Eer dit jaar deed het CD JA tijt een partijraad een geslar' couppoging toen het ging de omvang van de ontwib lingshulp. Tegen de wil 1 partijbestuur en kamerfrai kregen de jongeren een derheid achter zich die verhoging van de hulp stei Zou Koppejan een dergelj stunt ten aanzien van de niet willen herhalen? ging echt een hele grom voorbereiding aan vooraf, len we invloed uitoefenen bereik je dat niet door oni dellijk maar iets te roepen"] Te water De bruinvissen Petra en Marcel, die zo'n zeven maanden in het Harderwijkse Dolfinarium op krach ten hebben kunnen komen, worden weer aan het water toevertrouwd. In maart spoelde het duo ziek aan op het strand van Ameland. Onlangs werd geconstateerd dat een gevaarlijk zeehondenvi rus onder de bruinvissen heerst. FOTO: anp SUSKE ENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions DOOR EEN ANDERE BRIL In Nederland wonen talrijke buitenlanders. Die zijn hier om zeer verschillende redenen neergestreken: door huwelijk met een Ne derlander of Nederlandse, als vluchteling, als uitgezonden specialist, of gewoon als toe rist die in de Lage Landen is blijven han gen. Aan hen de vraag op welke plek in Ne derland zij het meest gesteld zijn. Sanharib Mirza uit Syrië ontdekte de mooiste plek tij dens een vakantie op de fiets. SANHARIB MIRZA UIT SYRIË: ENSCHEDE Sanharib Mir za (23) hoeft niet lang te den ken over de vraag welke plek in Nederland hem het liefst is. Dat is een fietspad in Enter, een dorp in Twente, niet ver van Rijssen. Hij kwam in Enter terecht tij dens een ronde van twee we ken door Nederland. Dat ging op de fiets, 's lands wijs 's lands eer, die hij tijdens een van zijn eerste zomers hier heeft ge maakt. In Enter reed hij over een fietspad, dat, als ware het een tunnel, door bomen om zoomd was. Het is zo mooi, dat hij er dromerig bij gaat kijken. Het was wel een prachtig zon nige dag, weet hij nog. We gaan er nu maar niet heen want het regent dat het giet. En hoewel er in Al Kamsli, het deel van Syrië, waar hij vandaan komt, geen fietspa den te bekennen zijn en al zijn bomen daarginds schaars, toch deed Enter hem aan 'vroeger' herinneren. „Bij ons zijn de huizen totaal anders, maar in de dorpen leggen de mensen wel graag groen aan, planten ze bomen. Dorpen over de hele wereld hebben verwant schap met elkaar denk ik." Er zijn vooral klimatologische verschillen tussen Nederland en Syrië die de grens tussen zijn beleving van het land schap hier en daar, benadruk ken. Je hoeft niet lang te ra den wat hem het meest aan het weer opvalt: dat is de re gen, in al zijn Nederlandse verschijningsvormen, van het grijze motteren tot het zomerse plensen. Wel erg overdadig al lemaal vindt Sanharib. Toen hij zijn eerste zomer in Nederland beleefde, had die' regen nog iets aardigs. „Bij ons regent het in de zomer nooit, het is altijd warm en kurk droog, je snakt daar naar wa ter. Dus ik genoot er hier in het begin met volle teugen van. Ik was toen ik pas in Ne derland was, tijdens een fiets tochtje, met opzet schaars ge kleed omdat ik de regen wilde voelen. Het was een sensatie om zo nat te worden." Na vijf jaar Nederland is hij de regen niet meer als zo'n zegen gaan beschouwen. Heimwee De allerbeste plek in de we reld blijft Al Arisha, zijn ge- Sanharib Mirza langs de weg in Twente waar hij graag fietst. boortedorp. Hoe het er daar ongeveer uitziet, vertellen de foto's die aan de wanden han gen van het kantoor, waarin we zitten te praten. Het kan toor is van de Federatie Tu- rabdin Suryoye Nederland, een organisatie van Assyriërs, die een christelijke minder heid in Syrië, Turkije en Irak vormen. In die landen wordt deze bevolkingsgroep soms bloedig onderdrukt. Mooie beelden geven de foto's uit Syrië: stenige berghellin gen, een snelstromende rivier met lommerrijke oevers, de zon heeft de gevels van de huizen geteisterd. Dus vooral zon, warmte, droogte. Dat zijn de beelden die Sanha rib in zijn geheugen heeft op geslagen. Eens wil hij weer te rug naar Syrië, niet alleen het klimaat en het landschap trek ken, nog sterker doen dat de familiebanden in het land van herkomst en de gewoonten en zeden. Want Assyriërs mogen dan christenen zijn, het model van de Nederlandse samenle ving past bij lange na niet op het hunne. Een mens kan aan een totaal verschillend klimaat nog wel wennen, maar niet aan de in de Assyrische ogen van Sanharib losse familiale omstandigheden die hij om zich heen ervaart. „Samenwo nen van een jongen en een meisje zonder te trouwen, dat kan bij ons niet, dat staat de samenleving niet toe. Bij ons kunnen kinderen ook niet zo met hun vader omgaan als hier gebeurt. Wat zoons en dochters tegen hun ouders hier durven te zéggen. Er is hier te weinig respect voor hun ouders bij kinderen. Een angst van veel Assyrische fa milies die hier wonen is dat i foto: george nusmeijer hun kinderen die gewoonten ook overnemen." En dan het Nederlandse eten Assyriërs houden net vooral bij rijst als basis van de dage, lijkse maaltijd, en couscous; maldoem (rundvlees, aubergi nes, aardappelen, tomaten) er zo mijmert Sanharib door di oosterse keuken uit zijn verle} den heen. Hij is getrouwd, me", een meisje van déór, dus ge lukkig kookt zijn vrouw dage lijks een Assyrische warmt; maaltijd. Een overeenkomst tussen Ne] derland en zijn geboortestreek; is de fiets, hoe merkwaardig] dat ook mag klinken. „Bij ons thuis waren vier fietsen, dit we dagelijks gebruikten. Als je geen fiets had moest je lopen, een fiets was dus een belang rijk bezit, voor veel mensen misschien even belangrijk als een auto dat hier is."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4