Cor Vos vindt een nieuwe uitdaging Honkballers zijn op 'oorlog' voorbereid SPORT 13 Voetbalbeker weer terecht SPORTUITSLAGEN ji CcidócSowwunt Geslaagde rentree van Ruud Gullit VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 MONZA Ruud Gullit heeft een ge slaagde rentree gemaakt in het elftal van AC Milan. Hij speelde uitstekend in de oefenwedstrijd tegen AC Monza. De uitslag was 0-0. Het was de eerste wed strijd van Gullit sinds zijn vierde knie operatie in twee jaar. Zijn ellende begon na de gewonnen Europese bekerfinale tegen Steaua Bukarest. In het daarop volgende seizoen speelde de aanvoerder van Oranje slechts enkele wedstrijden. Bij de eindronde van het WK was Gullit weliswaar weer fit, maar nog verre van zijn topvorm. Het afgelopen seizoen speelde Gullit 26 wedstrijden, waarbij een aantal zeer goede. Tegen het einde van de competitie ging hij opnieuw door zijn knie en werd hij voor de vierde keer geopereerd. Duel om Supercup op 14 augustus DEN HAAG Feyenoord en PSV spelen op woensdag 14 au gustus de wedstrijd om de Super Cup. Dat is het gevolg van de uitspraak die het Amsterdamse gerechtshof gisteren deed. Het gerechtshof bepaalde dat de tweede helft van de bekerfinale niet behoeft te worden overge speeld en dat Feyenoord defini tief als bekerwinnaar in de boe ken komt. Het duel om de Su per Cup (tussen landskampioen en bekerwinnaar) stond al enige jaren op de agenda, maar kon om verschillende redenen tel kens niet worden gespeeld. Het duel wordt in de Kuip afge- Romario biedt excusus aan EINDHOVEN Romano heeft het be- stuur van PSV gisteren zijn excuses aan geboden voor zijn late terugkeer uit Bra zilië. De clubleiding heeft de veront schuldigingen van de topschutter geac cepteerd. Het college beraadt zich nog over eventuele sancties. „Zijn verklaring heeft het een en ander verduidelijkt", al dus manager Kees Ploegsma. „We willen dit echter niet zomaar over onze kant la ten gaan. Maatregelen zijn geboden". Bij zijn terugkeer woensdag in Nederland zei Romario, dat familie-omstandigheden hem hadden gedwongen langer in zijn geboorteland te blijven. De Braziliaan miste maandag de persdag van PSV. Spe ciaal voor hem dient de landskampioen volgende week een tweede bijeenkomst voor fotografen te organiseren. bijnwK°nselukt Joegoslavische voetbal- zweefvliegen competitie start nog niet UVALDE De 25-jari- BELGRADO De eerste speeldag van de Joegoslavische voet- ge Finse zweefvlieger balcompetitie is uitgesteld. Ondanks de terugtrekking van vijf Anssi Passila is bij de teams uit Kroatië liet de Joegoslavische voetbalbond woensdag wereldkampioenschap- weten dat de competitie zoals voorzien op zaterdag zou starten, pen in Uvalde (Texas) Milovan Nikodinovic, voorzitter van de technische commissie om het leven gekomen. van de bond, kwam daar gisteren op terug. „We hebben onvol- Passia kwam op 2000 doende tijd om een nieuwe indeling te maken." De ploegen uit meter hoogte in botsing Kroatië wilden twee weken uitstel vanwege de etnische conflic- met de Japanner Atsus- ten, die al aan honderden mensen het leven hebben gekost. Ni- hi Kodama en stortte kodinovic maakte bekend dat met een aangepast programma neer. Kodama wist zich volgende week of over twee weken wordt begonnen, met de parachute te red- De republiek Kroatië heeft gisteren de banden met het Joegosla- den. Beide piloten wa- visch Olympisch Comité en alle federale sportbonden verbro- ren gestart in de stan- ken. De republiek besloot ook alle sportbetrekkingen met Servië daardklasse voor een te verbreken. De Kroatische sportfederatie (CSF) verklaarde dat driehoeksvlucht van 560 de stappen noodzakelijk zijn omdat Kroatië in staat van oorlog kilometer. verkeert. Begroting Sparta boven drie miljoen gulden ROTTERDAM Sparta heeft ondanks de magere prestaties in de afgelopen seizoenen over belang stelling van geldschieters niet te klagen Binnen vier jaar werd het sponsorbedrag op de begroting verdubbeld tot ruim twee miljoen gulden. Mede dankzij de constante aanwas van nieuwe partici panten overschrijdt het budget voor het komende seizoen voor de eerste keer de grens van drie mil joen gulden. Voorzitter Bouwer lonkt openlijk naar Schiedam. „Nu SVV naar Dordrecht is vertrokken hebben wij voor de eerste keer sinds 1954 in onze regio het alleenrecht. Ik hoop, dat de Schiedamse voetballiefhebbers de weg naar Spangen zullen weten te vinden". Spits Peter Houtman heeft de spelersvakbond (VVCS) gevraagd naar een andere club uit te kijken. De 34-iarige aanvaller, wiens contract doorloopt tot midden 1992, heeft van Ja cobs te horen gekregen dat er voor hem dit s waarschijnlijk geen basisplaats is weggelegd edrj NETTUNO Nachtmer ries zullen het niet zijn. Maar Eric de Vries en Bart Volkerijk hebben stellig pijnlijke herinne ringen aan de laatste keer dat er in Italië om een Eu ropees kampioenschap werd gehonkbald. Neder land verloor in 1983 de continentale titel tegen een op bijzondere wijze versterkt Italiaans team. In Castiglione en Grosseto was de Nederlandse dug out het mikpunt van niet ongevaarlijke projectielen. Met name de uit het pu bliek geworpen scherp ge vijlde muntjes zetten kwaad bloed. De Vries en Volkerijk zijn de enige twee internationals, die ook in 1991 deel uitmaken van de nationale ploeg. De coach, als seizoenwerker vóór de honkbalbond terug sinds 1989, krijgt in het vandaag met Ne- derland-België beginnende toernooi eveneens een kans op „gewapend verzet", al zal hij zich tot de rol van strateeg be perken. Jim Stoeckel herin nert zich 1983 vooral als de ge miste mogelijkheid zich voor het olympisch demontratie- toernooi van Los Angeles te plaatsen. In de tweestrijd met Italië, waarop het toernooi vrijwel zeker zal uitlopen, staat nu een startbewijs voor het eerste echte olympische honkbaltoer- nooi (Barcelona 1992) op het spel. Want naast het organise rende Spanje, outsider en zon dagavond tegenstander van Nederland, wordt alleen de Europese kampioen tot de strijd om de medailles toegela- De Amerikaan Stoeckel, wiens plaats na het drama van 1983 werd ingenomen door achter eenvolgens Harvey Shapiro, Pat Murphy en Tom Petroff, herinnert zich levendig de vormen van intimidatie, die de Italianen toepasten om Neder land het kampioe handig te maken, hotel-accommodatie en een voortdurende wijziging van aanvangstijden waren daarvan slechts twee voorbeelden. Als hij het over zijn revanche heeft, spreekt Stoeckel dan ook van „de oorlog van Rome". Begraafplaats De strijd moet worden gevoerd in Nettuno, een kustplaatsje vijftig kilometer ten zuiden van de Italiaanse hoofdstad. Als dank voor de Amerikanen die in 1945 vanuit Nettuno Ita lië bevrijdden, richtte de be heerder van de Amerikaanse begraafplaats er een club op, die zich ontwikkelde tot het zuidelijkste honkbalbolwerk van het land. Nettuno, in het „arme" zuiden, voelt zich achtergesteld ten opzichte van de clubs in het welvarende noorden. Vandaar waarschijnlijk dat de suppor ters er fanatieker zijn dan el ders. Nederland is er op voor bereid dat de met een katapult geschoten muntjes de werp- heuvel kunnen bereiken. Ten einde vervelende verrassingen te voorkomen is de KNBSB zelf maar gaan speuren naar onderdak. In Castelgandolfo, waar de paus in de zomer maanden resideert, werd een hotel gevonden dat de zegen van business-manager Jan de Vos kon krijgen. Honkbalstad Nettuno heeft trouwens steeds minder rede nen om verongelijkt te zijn. Vorige week werd het nieuwe stadion in gebruik genomen, dat beter is geoutilleerd dan dat in Parma, dat als het fraaiste honkbalstadion in Eu ropa gold. „Het is er nog een chaos", constateerde La Gaz- zetta dello Sport", maar dat is onder dergelijke omstandighe den elders in Italië ook niet ongebruikelijk. Al vijf jaar Al vijf jaar levert Nettuno de basis voor het team van Silva- no Ambrosioni. Van de grote trek van talent naar het Ame rikaanse profhonkbal lijkt de Italiaanse bondscoach geen hinder te ondervinden. Het complete binnenveld van Net tuno zal tegen Nederland in het veld komen. Sinds een jaar of zes is de basis van de Azzur- ri ongewijzigd. Met de terug keer van werper Paolo Cecca- roli, die om financiële redenen dreigde niet te spelen, is de eenheid hersteld. De technische leiding van het Nederlands team, die naast Stoeckel bestaat uit de coaches Charles Urbanus, Jan Collins en Steve Matthew, beweert dat de Italianen niet zullen verrassen. Sinds ruim een jaar wordt de tegenstander uitvoe rig gescout. De Nederlandse pitching is beter en vooral ge varieerder, wordt gesteld. Dat is juist, maar de confrontatie op clubniveau (Europa Cup) eindigde in een dubbele Itali aanse zege, zij het dat het vooral Amerikaanse werpers waren die Nicols en Neptunus deden capituleren. Aanvallend heeft Nederland tijdens het recente World Port Tournament, het enige voor- bereidingstoernooi, weinig la ten zien. Michael Crouwel, Stoeckels hitter met power, maakt alleen in de hoofdklasse indruk. Crouwel is één van de Nederlandse honkballers die droomt van een Amerikaanse profcarrière. Stoeckel, als in ternational scout verbonden nd de Perzische Golf kan weer gehouden worden met de originele trofee als inzet. De beker, die Kuwayt als laatste won, bleek na de Golf-oorlog spoorloos. De trofee is in Engeland weer boven water gekomen dank zij de oplettendheid van parkeer wachter David Morris. Morris zag de 75 centimeter hoge be ker in de etalage van een sport- prijzenwinkel in Ely. Omdat hij gelezen had dat de beker verdwenen was, ging hij de winkel in en vertelde eigenaar Tony Collins, dat de trofee ei gendom was van Kuwayt. „Ik heb direct de ambassade van Kuwayt gebeld", aldus de win kelier, die de Golf-beker had geaccepteerd als een gedeelte lijke betaling voor een ereprijs van een lokaal militair voetbal - „Zij stuurden onmid dellijk een lid van de ambassa de. Hij herkende de beker en heeft die meegenomen. Com pleet was de beker echter niet. Een winkelbediende had per ongeluk de deksel weggegooid Het Engelse leger heeft inmid dels aangekondigd een onder zoek te starten hoe de beker in Engeland terecht is gekomen omdat alle oorlogssouvenirs in beslag waren genomen. Jim Stoeckel (foto) kent met Eric de Vries en Bart Volkerijk de manier waarop Italianen zich in eigen omgeving kunnen gedra gen. FOTO: SP Stephen van den Berg klimt in klassement BARCELONA Na een teleurstellend begin is plankzeiler Stephan van den Berg bezig aan een waardige afsluiting van de Pré-Olympische regatta in Barcelona. De Noordhol lander klom dankzij twee uitstekende resultaten in de achtste en negende race naar de twaalfde plaats in het klassement. Hij eindigde gisteren in de Lechner-klasse als tweede en eerste. aan de Los Angeles Dodgers, is doorgaans bereid een handje toe te steken. Mede door zijn bemiddeling kwam Robert Eenhoorn aan een contract. Ook Rikkert Faneyte ver dween. Na het seizoen wordt Frans Groot de volgende. Die transfers en een fors aan tal bedankjes zadelden de coach wel op met „binnen lands" probleem, waarmee hij het moeilijk heeft. Sinds zijn aankomst in mei heeft hij na genoeg elke week een wijzi ging in zijn selectie aange bracht. De KNBSB presenteer de herhaaldelijk een definitie- .Worden we geen Europees kampioen dan heb ik gefaald", liet Stoeckel bij één van die gelegenheden weten. Waar schijnlijk zal ook de uitzend kracht bij een nederlaag niet worden achtervolgd door nachtmerries. Maar als de olympische droom van de Amerikaan niet wordt waar gemaakt, zal hij zeker niet veel zin hebben nog een zomer - 1992 is zijn derde en laatste contractjaar -,naar Nederland te komen. Bij de Lechner-vrouwen zeilde Dorien de Vries in de negende race naar de tweede plaats, achter de Britse Way. In de Flying Dutchman werden Ser ge Kats en Jeroen Harderwijk in de zesde wedstrijd derde. Het Rotterdamse duo passeer de in het klassement hun Ne derlandse concurrenten Wil lem en Gerhard Potma, die op de veertiende positie eindig den. Ben en Jan Kouwenho- ven kwamen tijdens de vijfde race in de 470-klasse goed weg. De gebroeders behielden on danks de matige tiende plaats de leidende positie in het klas sement. Baanrecord Leontien van Moorsel verbeterde gisteren het baanrecord tijdens de Nederlandse baankampioenschappen in Alkmaar. In de drie kilometer achtervolging bracht zij het record op 3.53,53. FOTO: ANP SPORT OP TV Kantl 14-16 l r kind sPort J Duitstand 1, 23.25 uur: Sportschau. VOfl Duitsland 2, 22.50 uur: Die Sport-Re- ia -jgÉ portage met onder meer voetbal en 3 u L» Pre-Olympische wedstrijden. 3254 Superchannel, 22.10 uur: Sport, EDIEK 22 20 uur: Motorsport. Tel. O! ?ai Un0- O®:3® u ,114 Eurosport, 18.00 MORGEN BRT 2, 14.00 uur: Sport Sport. Ike dt i, rechtstreeks verslag verslag Belgisch kampioen- schaP ,ennis ^jg6! 24 uur van Francorchamps. 'ljik k BBC 1, 13.30 uur: Grandstand met in* motorsport in Cadwell; judo wereld- moaej kampioenschappen in Barcelona; de t paardenraces op Ascot; paardenra ces in Hickstead; zwemmen nationale u kampioenschappen in Leeds. 149o( Sportnet, 08.00 uur: Sport. ei o! KOERSEN .g 18.1 DEN HAAG Onze tips voor u J de koersen van Groningen (za- t Leldl terdag, aanvang 16.30 uur) lui- 3e koers: 1 Frizbie Gerron, 2. Du- chesse Boszorg, 3. Felixnora (8-9-10) 4e koers: 1 Ferrock, 2. Fort Haze- laar, 3. Our Big Boy (2-1-4). 1 5e koers: 1. Keystone Lakota, 2. For ward Nobo, 3. Devlin G (5-3-1). r|| 6e koers: 1. En zo Ferrari, 2. Mea- II dowbranch Derby, 3 Carllewis Ju- weel (7-4-9). 7e koers: 1 Nick Hoff, 2. Domingo F* Supreme. 3. Zelateur B (4-7-5). E I 8e koers: 1 Eibert Vryenesse, 2. Kel- Ier Lobell, 3 Edycair S (11-7-1) W9e koers: 1. Duke of Winsser, 2. Dyli- berto H, 3. Dorien Windspiel (6-9-5). KAMPEN De hoffoto- graaf van het wielerpelo- tón heeft een nieuwe uit daging. Cor Vos, de man die al zeventien keer de Tour de France fraai in beeld bracht, registreert tegenwoordig skeelerwed strijden. Met de video-ca mera. Gisteren was hij er bij in Kampen. Zondag is zijn werk te zien op televi sie. Bij RTL 4. Wielrennen fotograferen of skeeleren filmen - het scheelt nogal wat. Maar de bevlogen heid is even groot. Terwijl zijn vaste motorrijder Willy 'B' Wauthlee zich opmaakt voor de reis (per motor) naar Maas tricht, kijkt Vos de beelden van de finish van winnaar Ed ward Hagen terug. „Anders kan ik vannacht niet slapen". Cor Vos was ooit wielrenner. Uit die tijd stamt zijn liefde voor de sport. Een ernstige val in 1968, waarbij hij zwaar her senletsel opliep, maakte een einde aan zijn loopbaan als wielrenner. Maar de liefde bleef. Dat maakt hij keer op keer duidelijk met zijn foto's. Sinds vijf jaar werkt Vos ook met een video-camera. Maar niet omdat hij het fotograferen zat is. En dat hij het skeelerpe loton vastlegt, betekent niet dat zijn liefde voor het wiel rennen bekoeld is. Klant bij ,,In belangrijke wielerwedstrij den mag ik niet met mijn vi deo-camera op de motor. Dus daar blijf ik fotograferen. Nu de commerciële tv er is, bete kent dat gewoon dat ik er een klant bij heb. Ik ben gek als ik mijn kennis niet gebruik". Vos kwam bij het skeeleren terecht omdat men dacht dat het op wielrennen leek. „Maar dat is dus niet zo. Het is veel moeilijker. Wielrenners rijden een rechte lijn, maar op skeel ers zwabberen die renners over de weg. De eerste wed strijd reden we meteen Egbert Post in de wieltjes. Bij het wielrennen kun je wel eens den, maar bij het skeeleren komt er na tien seconden weer een bocht. Dat maakt het moeilijk". Vos is er de figuur niet naar om het zichzelf makkelijk te maken. Hij houdt van aparte shots. Dus lag hij gisteren bij het startschot op zijn knieën voor het peloton, duwde hij zijn camera bijna tussen de tanden van Jan Eise Krom kamp en raasde hij over het parcours met zijn camera van 154.000 gulden slechts enkele centimeters boven het asfalt. „Het is moeilijk om te zorgen dat de beelden scherp zijn en dat "de shots ook nog visueel een beetje leuk zijn. Boven dien moet je ook nog wat van de wedstrijd laten zien. Toen ik begon met dit werk maakte ik alleen maar mooie plaatjes. Die waren nauwelijks te mon teren. Dat heb ik mezelf aan geleerd. Ik probeer andere shots te maken. Dan moet je wel eens wat durven. Skeele ren is een flitsende sport en dat moet je niet slow-motion in beeld brengen. Ik schijn dat te kunnen". „Natuurlijk ken ik nog niet alle renners, zoals in de wie- Ierwereld. Daar kan ik de ren ners gekke dingen laten doen, omdat ik ze allemaal ken. Dat is bij het skeeleren niet het ge val. Zo had ik in de Ster van Wolvega een leuk shot van een oud mannetje dat in de ca mera begon te praten. Toen ik de uitzending zag, liep er een ondertitel mee waaruit bleek dat het Jeen van de Berg was. Die kende ik niet. Daar ben ik flink mee gepest". OW». 2040 m: 1. Digitalis (R. 2.42.3-1.19,6. 2. Coos Wlelln mr!.5rplaltsOr20n°H?"°p'p< Maradona niet terug BUENOS AIRES Diego Ar- IMf mando Maradona heeft in Bu- I enos Aires bevestigd dat hij na zijn schorsing niet als profes sioneel voetballer zal terugke- «oppel 36.80 t i.4. 2. Emily C Detroit Tlgers-Callfornla 1,80 0 Blue Jays-Cleveland In- niet 1 City Royals-Milwaukee 4e k land A's-Boston Red Sox Cae: Baltimore Orioles-Seattle de, Fighting Boszorg. Cincinnati Reds-Chicago 5e koers. plaats De vroegere ster van Napoli en het Argentijnse elftal is tot volgend jaar juli uitgesloten wegens drugsgebruik. „Ik zal geen professioneel voetbal meer spelen", verklaarde Ma radona voor de microfoon van Continental Radio, een parti- I culier station in de Argentijnse hoofdstad. 9-5, Los Angeles Dodgers-New PAARDESPORT Easy Oostland (A. van i. 2. Fellclta Medo. 3. geslart: Elma Neljenro- koppel 9.00 trio 53.50. ■n: 1. Dianne (M. Immlng) n: 1. Esas's° Prlde (W. Lo- 7. 2. Castro W, 3. Dustin Niet gestart: Ysbrand C, roto^wlnnend^6,(10 plaats Ti: 1. Codo Lucswolle (G. 1-1.18,5. 2. Dytha Dear, 3. plaats 4,00 2,20 koppei m: 1. Bulhem Topfok (D. (7-5) 7-6 (7-5), Hoogendoorn-Reln- Haarhuis/Bogtstra (2)-Kok/Bruin 6- in Duyn 7-5 opgegeven, toernooi van San Marino Oost"ng (Ned) 2*6 t-0 7-6^ R°'dan VOETBAL Oefenduels >chevenlngen (1e kla: (1-3). Doelf Grünholz. ie klas zondag)-A|ax 0-10 (0- n: Van Loen (4). Roy (2). Woute t Schip en Pettersson Tc 3 (2e klasse zondag)-De Graafschap t). Doelpunten De Gra Koolhof. V der Ploeg rsteegen (Ned) 2 s (Ned), a zaterdag)-FC C Lellevi 470. n (Spa), (Ned). 45 Stavenulter/Stibbe (Ned). 1. Kouwenhoven 18.00, 16. Stavt Flying Dutchman, 6e race: 1 les(NZI). 4 Kats que^Spa) 25.00. Tornado, 6e race: 1. Santacreu/Ballester Teytlngen/Manuel (Ned). Harderwijk (Ned), 1 Mannen, sprint (amateurs): 1 Beusi- Teytlngen 9 lansen. Ten Hag, chouwers: 200. klasse zondag}-Roda JC 0 sa(3)M6-9/°r nnenenkel it (4)-Vls/Schllder (1)6 (3)-Bakkum/Drie- luis (1>- •o o-u. ti.ingh (4)- ijlcek (3>-Lenten 6- >e: 1. Stephens (Eng) 167 km in 2 Schmidt (Dui) op 0.26. 3. Schu- )ul) 1.09. 6. Kil (Ned) z.t. als Schu- >9. Voskamp (Ned) 13.55. 71. Ten r (Ned) 14.11. 90. Overgaag (Ned; (Dui). Burggraaff (Ned) mei (VSt). 6. 2). Doelpunter WIELRENNEN ars: 400erS 'staringen Talen. Pré-Olympleche regatta B Ajax contracteert Deen John Hansen AMSTERDAM Ajax heeft gisteren de Deen Johnny Han sen gecontracteerd. De 25-jari- ge voorstopper van Odense werd voor driejaar vastgelegd. Hansen stond eveneens in de belangstelling van Karlsruhe Hij verkoos Ajax boven de Duitse club. De Deen stond al enige tijd op het verlanglijstje van de Amsterdamse techni sche staf. Hansen heeft nog geen A-interlands achter zijn naam. Wel speelde hij enkele wedstrijden met Jong Dene marken. Hansen is de vierde aankoop van Ajax in korte tijd. Eerder werden Alflen, Groenendijk en Van Loen aan de selectie toegevoegd. Vol gens Van Eijden blijft Ajax zich ook de komende weken nog oriënteren op de spelers- markt. De Amsterdamse club heeft door de verkoop van De Boer en Witschge nog enkele miljoenen in kas. Speerlegende Loesis bekent gebruik dope HELSINKI Janis Loesis, de legendarische speerwerper uit de Sovjetunie, heeft in een Finse krant verklaard dat hij tijdens zijn loopbaan spierver- sterkende middelen heeft ge bruikt. Loesis werd in 1968 Olympisch kampioen, vier jaar later veroverde hij zilver. De Engelse atletiekbond heeft Robert Hamilton-Jones, een 400 meter loper, voor het le ven geschorst omdat hij zich weigerde te onderwerpen aan een dopingcontrole. Irak aangemeld bij Olympische Spelen BAGDAD Irak heeft zich gemeld als deelnemer aan de Olympische Spelen van 1992. De woordvoerder van het Olympisch comité van Irak verklaarde dat in een later sta dium wordt meegedeeld in welke takken van sport het land wenst mee te doen. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft 167 nationale comi tés, waar onder ook dat van Irak, een uitnodiging gestuurd. Na de invasie in Kuwait, van daag een jaar geleden, werd Irak van veel sportevenemen ten uitgesloten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13