Uw auto kan f 3.000,- meer waard zijn. oor Bush was het enzaam aan de top EG-visie Joegoslavië staat op de tocht BUITENLAND usie°rk Imelda Marcos is vast van rug te keren naar haar de Filipijnen, is het dringend advies van haar advo- geven. D* nie* te doen. De voormalige 'first ijk aangef*n de Filipijnen, echtgenote van de e bij het :en dictator Ferdinand Marcos heeft ïx aan Jajeravond bekend gemaakt. De Filipijn- m worden"teiten die deze week een terugkeer k maakten, hebben gezegd dat ze te- ten staan voor fraude en ver- de schatkist en ze mag de stof- 'an haar man niet meenemen, noemde geen datum voor haar Marcos heeft de hoop dat ze toch Kooiiijelijke resten van haar man maê mee" er dat de niet opgegeven. „Ik ga terug omdat behoorerste staP 's om ket lichaam van mijn puleerd. repatriëren", zei ze. O En Parlement Litouwen bespreekt moord op grenswachters Avonturen van kapitein rob". Iran opent offensief tegen vredesconferentie Spanjaarden met vakantie, allemaal... onna iócSotnont DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1991 DEN :lda keert terug ir Filipijnen keuze h( est hij plaf jodeenvoui Imelda Marcos „Blanke huizen zijn niet voor zwarten."" KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft de gemeenteraad van Kaapstad verbo den leegstaande 'blanke' huizen toe te wijzen aan zwarten. Dat staat in schril contrast met de vorige maand ingetrokken wet op de ge scheiden woongebieden. De raad wil volgens woordvoerder Ted Doman huizen kunnen toewijzen op basis van behoefte en niet naar ras. Volgens hem wachten 40.000 kleurling- gezinnen 15 jaar op een huis. Slechts 1000 blanke families staan op een wachtlijst voor een woning in de 'blanke' zone. De Zuidafri kaanse minister van huisvesting, Sam de Beer, heeft Kaapstad verder verboden kleur ling-gezinnen de huizen terug te geven die ze als gevolg van de apartheidswet hebben moeten verlaten, zelfs als de blanke huurders vrijwillig vertrekken. Canada grijpt Nederlandse drugssmokkelaars MONTREAL De Canadese poli tie heeft gisteren 25 personen, onder wie twee Nederlanders, aangehou den nadat in de St. Lawrencebaai in het noordoosten van Canada hon derden drijvende pakken met hasj waren ontdekt. De bedoeling van de bende was de drugs met rubberbo ten in Canada aan land te brengen. Nadat bleek dat de 'Zodiacs' niet op het gewicht berekend waren gooi den de smokkelaars de waar over boord en keerden naar het moeder schip, een in Panama geregistreerde sleepboot met een Nederlandse eige naar, terug. Zwager Ceausescu pleegt zelfmoord BUKAREST Een zwager van ex-president Nicolae Ceausescu van Roemenië, Neculai Agachi, heeft zelfmoord gepleegd. Hij spring van de zevende verdie ping van een hartkliniek in Bu- karest waar hij verbleef. In de ja ren dat zijn zwager president en partijleider was, was Agachi eni ge tijd minister voor de metaalin dustrie. Hij was getrouwd met Nicolae's zuster Maria. Nadat Ceausescu eind 1989 was afgezet, werd Agachi gearresteerd op ver denking van „duistere praktij ken". Zonder dat het tot een pro ces kwam, lieten de autoriteiten hem vrij, aldus Rompress. oijman ;ne vijand eenmaal opmerkinj t hij het helemaal Dioxine i ling name n problei 2derland erbranding. 1 DE KONINCK en ROB VUNDERINK Ts vofJOU - Het eni§e milieup aan zojuist af_ Sovjet-Ameri- Efe top is de omstan- gid dat de twee super- i hebben Ln n^et meer met e ■f de hoop tegenover elkaar ;nt te ha De Koude Oorlog is paarrekenpen, en al is er, in ogen uitgeoorden van Gorba- fondsen rageen sprake van een nD^re!*10 liefde, toch pnubliek3.?r tt13"5 3en 'dieP Dtie of veiöjds begrip', satie ten itutionele Sovjet-Amerikaanse er publicising in Moskou van iO van de»identen Gorbatsjov en ivas geen samenkomst de report?°btiek gelijkwaardige errassculti ..Het was voor Bush ipng op zin op de top", zo zei gis- re betekd1 het Witte Huis een hijnsel. A van de Amerikaanse onzin, rrint. Sommige commen saal, dus in Washington vragen kantoorvof het nog wel zin heeft rasjes spo?e toekomst zulke 'sum- rst allen« beleggen. Het einde ir op een koude oorlog is intus- t willen ^ak genoeg gevierd, de i zo'n terrjnie is een te bescheiden tten we2geworden. De Sovjet- n terras he. Hak en het Midden- het bre het waren de drie chte gedaanten van overleg, rlijk. vooi George Bush in feite :e laat gevers kon dicteren aan s aan je wl Gorbatsjov. President ling. Een peft, kennelijk teleurge- is de kPOr de strakke voorbe- ltuur". en vastliggende inhoud ipconferenties met de ïiding, gisteren laten Senaat VS: breek ambassade Moskou compleet af WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren opgeroepen de door de KGB met afluiste rapparatuur volgestopte Amerikaanse in Moskou af de rekening a< ambassade s breken en n de Sovjet- i. Met het te voorstel i ingegaan in de vijf jaar durende strijd over de am bassade. Van de senatoren stemden 86 voor en 13 te gen de wet, waardoor de kwestie nu met het Huis van Afgevaardigden be sproken moet worden, dat alleen wil dat de bovenste twee verdiepingen van het gebouw worden afgebro ken. In het senaatsvoorstel wordt 130 miljoen dollar uitgetrokken voor de af braak van het gebouw, maar de regering krijgt ook de opdracht om dat geld van de Sovjet-rege ring terug te vorderen. tussen de supermogendheden. Het machtsoverwicht van Bush jegens Gorbatsjov bete kent geenszins dat de VS als enig overgebleven supermo gendheid haar wil kan opleg gen aan de rest van de wereld. De Amerikaanse overmacht is uiterst betrekkelijk, onder meer als gevolg van interne economische problemen. Dat Washington geen grootscheeps hulpprogramma voor oost-Eu ropa en de Sovjetunie in de aanbieding heeft, is goeddeels niet uit overtuiging maar uit geldgebrek. Laten we de oorlog verklaren aan Nederland of België en ons onmiddellijk overgeven, luidt intussen een veelgehoord Russisch grapje. De bewoners van het grootste land ter we reld hebben genoeg van het socialisme, marxisme, leninis me of wat voor isme ook, met een mogelijke uitzondering voor het kapitalisme, want zij hunkeren naar het menswaar dige bestaan dat ze in het Wes ten vermoeden, dankzij Gor- batsjov's glasnost. Als het Congres in Washing ton bereid blijkt naar Bush te luisteren, krijgt de Sovjetunie binnenkort dan eindelijk de status van 'Meest Begunstigde Handelspartner'. Moskou kan dan eindelijk naar de Verenig de Staten exporteren zonder hoge, op een boete lijkende douane-tarieven. Het pro bleem is: de Russen hebben nauwelijks iets om te exporte ren. Tot hilariteit van het aan wezige journalistenvolk merk te Gorbatsjov tijdens de ge meenschappelijke persconfe rentie met Bush al onhandig op, dat export van Sovjetvoed- sel naar de Verenigde Staten er waarschijnlijk niet in zit... Goedkopere Sovjetkaviaar voor Amerika zet geen zoden aan de dijk. Ruwe produkten uitvoeren brengt uiteindelijk ook niet genoeg op, en boven dien zal de meeste Sovjetolie zonder geavanceerde Westerse apparatuur het daglicht nooit aanschouwen. Bush' opmer king, dat de economische inte gratie van de Sovjetunie nu pas kan beginnen is wat al te optimistisch. Moskou is nog niet eens terug bij af. Inwoners uit de Kroatische stad Kastajnica, op de vlucht voor het geweld hun auto's tijdens een pauze in Dubica. Serven, staan bij (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Mogen we de doorgaans zeer gezaghebbende Duitse krant Frankfurter All- gemeine geloven, dat is minis ter van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher woe dend op zijn Nederlandse col lega Van den Broek. De Duitse bewindsman zou geen hoge pet op hebben van de 'diplo matieke kunsten' die Van den Broek tot dusver in de Joego slavische crisis heeft vertoond. Wat Genscher zijn Nederland se collega die op dit ogen blik voorzitter van de EG-mi- nisterraad is vooral kwalijk neemt is dat het overleg van maandag met de Joegoslavi sche top in Brussel een farce is geweest. Want, zo vindt Gen scher, er zijn bij die gelegen heid weliswaar belangrijke be sluiten genomen, maar zonder dat vertegenwoordigers van de twee afgescheiden Joegoslavi sche republieken Slovenië en Kroatië aanwezig waren. Van den Broek had voor het overleg aanvankelijk alleen Markovic en Loncar uitgeno digd. Genscher en diens Lu xemburgse en Franse ambtge noten Poos en Dumas waren het met die uitnodiging niet eens. Dat leidde tot een brand brief van het driemanschap naar Den Haag waarin Van den Broek werd gevraagd het gehele Joegoslavische staat- spresidium voor het Brussels overleg uit te nodigen. Dat ge beurde, maar slechts twee pre sidiumleden kwamen. Maar waarom Genschers woe de zich op Van den Broek zou moeten richten, is evengoed niet geheel duidelijk. Zeker, het alleen uitnodigen van de federale autoriteiten voor het Brussels overleg was verre van handig. Maar het presidi um, dat Genscher zo graag wilde ontmoeten, is een tame lijk machteloos en verdeeld gezelschap. Hoe dat presidium van de Harkins', verwijzend naar de Algerijnen die voor Frankrijk vochten tijdens de Alge- )nafhankelijheidsoorlog, hebben het dak van het ministerie van arbeid in Carcassonne bezet, nd met geweren en molotov cocktails eisten ze aandacht voor hun beweging. FOTO: EPA Toenemende druk op president van Madagaskar ANTANANARIVO De op- positie op Madagaskar heeft gisteren het aanbod van presi dent Didier Ratsiraka om ge zamenlijk een coalitie-regering te vormen verworpen. De monstranten hebben opnieuw poging het vertrek van de pre sident te bewerkstelligen. De gepensioneerde generaal Jean Rakotoharison, president van de door oppositie zelf uitgeroe pen schaduwregering, zei te genover ruim 100.000 demon stranten in de hoofdstad Anta nanarivo dat de al zeven we ken durende protesten en sta kingen door zullen gaan totdat Ratsiraka het veld heeft ge ruimd. De president bood dinsdag de vorming van een nationale verzoeningsregering aan, maar verklaarde gisteren dat hij de oppositie niet zal er kennen en niet van plan is af te treden. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA MOSKOU Litouwen heeft het parlement te ruggeroepen van vakantie voor een spoedzitting van daag naar aanleiding van de moord op zes grens wachters. in de koelen bloede gedood bij een overval op hun grens post, veertig kilometer van de Litouwse hoofdstad Vilnius. Het vermoeden bestaat dat eli tetroepen van het Sovjetminis terie van binnenlandse zaken verantwoordelijk zijn voor het bloedbad. Sovjetpresident Gor batsjov heeft een onderzoek gelast naar de overval. Voor zaterdag, wanneer de grenswachten begraven wor den, is in Litouwen een dag van nationale rouw afgekon digd. De regering van de repu bliek heeft inmiddels een belo ning van meer dan 1,6 miljoen gulden uitgeloofd voor infor matie die leidt tot de identifi catie van de moordenaars. De Amerikaanse president Bush is gevraagd om te bemiddelen bij het samenstellen van een in ternationale commissie die de aanslag moet gaan onderzoe ken. Armeense nationalisten heb ben gisteren bij gevechten in de Armeense enclave Nagor- ny-Karabach, in de Sovjet republiek Azerbajdqan, zeker negen Azerbajdzjaanse politie mannen gedood en tien bur gers verwond. Onder de negen doden waren volgens de Ar meense autoriteiten zeven le den van de speciale eenheden van het Sovjetministerie van binnenlandse zaken. steeds komen e partij, jolitieke rtijvoorzi! De heer Van Riebeek is al evenzeer verrast als Rob beert de anneer hij hoort, dat Robert Janszoon een der voorvade- ig tegen n Rob is geweest. Kijk, daar hangt zijn portret, naast dat n van Riebeeck. En dat is geen toeval, want Robert Jans tras destijds stuurman aan boord van „Het Hof van Hol- het schip, waarop Jan van Riebeeck zijn eerste reis naar kast, staat nog een model van het schip. Rob kijkt er peinzend naar. „Tja", zegt hij, „zo'n tocht was in die tijd geen kleinigheid. Zonder goede kaarten, zonder behoorlijke instrumenten, zonder radioer behoorde moed en durf toe om met zulke scheepjes zulke gevaarlijke tochten te ondernemen". „Toe kapitein", zegt Piet, „u weet er zoveel van...., vertelt U eens iets over die tocht naar Zuid-Afrika!" (Vervolg van de voorpagina) NICOSIA De Iraanse presi dent Rafsanjani heeft gisteren zijn vrees erover uitgesproken dat een vredesconferentie over het Midden-Oosten de rechten van de Palestiinen met voeten zal treden. Volgens Rafsanjani zullen islamitische landen dat niet toelaten. De Iraanse president, die giste ren een ontmoeting had met de Indonesische minister van buitenlandse zaken Ali Alatas, zei verder dat de Golfoorlog de Arabische wereld overhoop zijn geheel naar Brussel ge haald had moeten worden, is dan ook niet duidelijk. Genschers woede moet moge lijk worden teruggevoerd op het feit dat hij steeds op een andere benadering van het Joegoslavisch conflict heeft aangedrongen. Van den Broek houdt vast aan de koers die de EG-ministers bij hun ontmoe tingen in Luxemburg en Den Haag hebben uitgezet: het bij eenhouden van Joegoslavië. Genscher wil veel liever de af gescheiden republieken erken- Het gaat dan ook niet zozeer om een ruzie over de diploma tieke kwaliteiten van minister Van den Broek, maar om een zeer fundamenteel verschil van mening. Als de missie van de EG-troika van deze week de crisis niet kan beteugelen, zal de EG zich inderdaad moeten beraden op een ander aanpak en mogelijk gedwon gen zijn zich neer te leggen bij het, uiteenvallen van Joegosla- door EDWIN WINKELS BARCELONA Er moeten in Spanje iets meer dan dertien miljoen auto's en motoren rondrijden. Bijna negen miljoen daarvan zijn tussen gisteravond en vanmiddag op weg gegaan. Op weg naar het strand, naar het geboortedorp of, een minimaal deel, naar het buitenland. Met files, heel lange files, en ongelukken, heel veel ongelukken. In augustus gaat driekwart van de Spanjaarden met vakantie. Vakantiespreiding bestaat niet in het land van ruim veertig miljoen inwoners. Augustus is traditioneel de vakantiemaand, en van tradities in Spanje moet je afblijven. Dus zijn deze maand bijna alle bedrijven en winkels dicht. Een lekke kraan laten repareren is dertig dagen lang vrijwel onmogelijk, en je moet geluk hebben wil je je koelkast met boodschappen op peil kunnen houden. De thuisblijvers zijn gedoemd tot vrijwel totale eenzaamheid. De portieken, normaal bruisend van het leven, met kwebbelende buurvrouwen, zijn doodstil. De barretjes, gewoonlijk een kakofonie van ruziënde en domino spelende werklozen en gepensioneerden, zijn leeg of gesloten. De straten zijn overdag rustig, spitsuren bestaan even niet Dat laatste doet de vraag rijzen: is het wel zo erg om in augustus thuis te blijven? Het is heet in de stad, dat is waar, maar aan het strand is het niet veel koeler. Het is er in ieder geval veel drukker, ontstellend druk zelfs. Als Scheveningen in een zomer dat er maar twee zonnige weekeinden zijn, maar dan tien keer erger. Bovendien hebben al die augustusgangers de vreselijkste verkeersopstoppingen moeten doorstaan om bij hun appartement of vakantiehuisje te komen. Zo'n zeshonderd zullen deze maand hun reis over de weg niet eens overleven. Spanje kent bijna tweehonderd door het ministerie van verkeer aangewezen 'zwarte puntendaar waar de auto's bijna altijd stilstaan of voor ongelukken zorgen. Zeker nu. Waarom niet een dagje gewacht dus, met het vertrek? Kom, zegt de Spanjaard dan, ik ben niet gek. Het hele jaar heeft hij of zij aan één stuk door gewerkt. Buiten het dozijn feestdagen hebben de Spaanse werknemers nauwelijks vakantie. Geen kerstvakantie, geen paasvakantie, geen herfstvakantie. Alleen die 31 dagen augustus, verplicht op te nemen omdat het bedrijf gewoon sluit. Als je dan precies die ene maand vakantie hebt, ga je niet nog eens een dag wachten om aan het strand te komen... Maar onderweg raken al die miljoenen automobilisten wel erg geprikkeld, omdat ze overal moeten wachten. Ze willen wat vaker en onverantwoorder inhalen, ze gaan, als de file eenmaal achter de rug is, een beetje erg hard rijden, en bij de verplichte middagstop, voor het belangrijkste maal van de dag, nemen ze een flesje Stom inhalen en te veel alcohol in het lijf, dat zijn de twee belangrijkste oorzaken van de meer dan 6000 verkeersdoden per jaar in Spanje. Dat eerste is nauwelijks af te leren, en bij het tweede doet het ministerie zijn uiterste best met campagnes en zware boetes, maar justitie werkt niet echt mee. De officieren van justitie in Barcelona bijvoorbeeld besloten onlangs minder dronken rijders te gaan vervolgen, want het werd een beetje te druk in de beklaagdenbank. De grens van alcohol in het bloed ligt in Spanje op 0.8 promille, 0,3 hoger dan m Nederland. Maar de genoemde officieren hebben hun strafbare grens gelegd bij 1,5 promille, waardoor de Catalaanse automobilist drie keer zoveel zou mogen drinken als de Nederlandse. Er zijn wel allemaal voorwaarden verbonden aan de maatregel van de officieren, maar de oppervlakkige krantelezer ziet dat al niet meer. Hij leest in de koppen dat hij bijna bezopen achter het stuur mag gaan zitten. De 6500 agenten van de Guardia Civil staan voor een haast onmogelijke opgave. De files worden steeds langer, het aantal ongelukken loopt nauwelijks terug, de stranden zijn voller dan ooit, de appartementen gehoriger en de supermarkt, de bar en het restaurant in de badplaatsen zijn weer duurder geworden. Toch doen de Spanjaarden het elk jaar weer: gezellig met zijn allen met vakantie in augustus. Major ontkent overtredingen op wapenembargo tegen Irak LONDEN De Britse premier John Major heeft gisteren ont kend dat zijn land het wapenembargo tegen Irak heeft geschon den door de levering van ondermeer nucleaire materialen. In een brief aan de woordvoerder van Labour op het gebied van handel, Gordon Brown, schrijft Major dat de export van goede ren. die theoretisch gezien geschikt zijn voor militair gebruik, altijd zorgvuldig gecontroleerd is. Brown verklaarde dat Majors reactie opnieuw aantoont dat er een onafhankelijk onderzoek moet komen naar schending van het embargo. Vorige week werd bekend dat Groot-Brittannië aan het einde van de jaren tachtig Irak onder meer plutonium en uranium heeft geleverd. Major zegt nu dat voor de meerderheid van deze materialen geen exportvergunning nodig was. In Baghdad liet het inspectie team van de Verenigde Naties weten dat het nu de volledige medewerking van Irak krijgt in de toegang tot de nucleaire faci liteiten. heeft gegooid, berichtte radio Teheran. „Wij zijn verontrust dat misbruik gemaakt wordt van de situatie en er een sa menzwering op touw wordt gezet die de belangen van de Palestijnen en de islamitische wereld met de voeten treedt", sprak Rafsanjani. Eerder die dag noemde de geestelijk leider van Iran, aya tollah Ali Khamenei, Israël „een kankergezwel in de regio dat verwijderd moet worden". Hij waarschuwde Arabische leiders niet te gaan onderhan delen over vrede met Israël. Ruil nu uw huidige auto in voor n nieuwe Fiat Uno of Tipo en ontvang een fantas tische inruilprijs die wel f 3.000,— hoger kan zijn dan de ANWB/BOVAG richtprijs.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5