Monique Kiene neemt voortrekkersrol over TENNIS CIRCUIT Jan Siemerink meteen uit NK Piziks blijft rappe Van Kempen net voor CeidaeGoutcwii SPORT Tiende editie bloemenmarathon De route start zaterdag in Rijnsburg Fleischeuer maatje te groot voor Perry Paauw Rabobank Q Solleveld wint profronde van Noordwijk h Rijnsburgse Boys wint van FC Zwolle DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1991 RIJNSBURG/NOORD- WIJK In Rijnsburg wordt zaterdag het start schot gegeven voor de proloog van de tiende in ternationale rolstoelmara thon. In deze bloemenma rathon leggen 67 deelne mers van diverse nationa liteiten ruim driehonderd kilometer af verdeeld over acht wedstrijddagen. 10 augustus verwacht op de Koningin Wilhelmina- boulevard in Noordwijk aan Zee. Op het Burg. Koomansplein in Rijnsburg zal J. Bleichrodt om tien uur 's morgens de proloog starten. Via de Oude Vlietweg, Graaf Florislaan en de Abdij laan komen de rolstoelers weer terug op het plein. Een week later vindt De finish wordt zaterdag Noordwijk de feestelijke finish plaats. De intocht wordt ver wacht omstreeks twee 's mid dags. Daarna wordt nog een criterium verreden omlijst door tal van activiteiten en op tredens. Tussen start en finish zullen de deelnemers aan de mara thon te maken krijgen met bergetappes en tijdritten, zo wel individueel als per ploeg. In Limburg worden de atleten de Slingerberg (Geulle), de Cauberg (Valkenburg) en de Fromberg (Etenaken) over ge- 3 augustus: Proloog Rijnsburg 4 augustus: Maastricht - Maastricht Vrijthof 5 augustus: Valkenburg (Cauberg) - Heerlen ('t Loon) 6 augustus: Eindhoven (Stadhuis) - Veldhoven (Zeelst) 7 augustus: Den Haag (De Uithof) - De Lier 8 augustus: Criterium Weert (centrum) 9 augustus: Leiden (De Bult) - Alphen (centrum) 10 augustus: Noordwijk - Noordwijk (Boulevard) stuurd. De meeste atleten, vrouwen in de leeftijd van 19 tot 52 jaar, hebben een jaar lang intensief voor deze uitda ging getraind. Als favorieten gaan van start de Belgen Ge orges van Damme, Stan Ap- permont, Paul van Winkel, de Duitser Markus Pilz en de Zwitser Heinz Frei. Uit Neder land worden de beste presta ties verwacht van Iwan van Breemen, Kees van Breuke- len, Arco de Graaf en Ronald van Reeden. Verder bevinden zich ploegen uit Algerije, Amerika, Tsjechoslowakije WARMOND/LEIDEN Monique Kiene heeft met haar glanzende overwin ning op regerend kampi oene Linda Niemantsver- driet de voortrekkersrol voor de Leidse tennisregio voorlopig even van Jan Siemerink overgenomen. De Rijnsburger, die deze taak eerder kreeg opge speld slikte een nederlaag tegen een sterk spelende Vincent van Gelderen. Het laat zich moeilijk bewij zen, maar met de vaststelling van de eerste partij van Jan Siemerink gisteren op het spe ciaal aangelegde center court, verscheen ook het publiek in zeer grote getale op de tribu nes bij Dekker Tennis in War mond. Het toch onverwachte verlies van de Rijnsburgse publiekstrekker behoeft geen grote nadelige gevolgen te hebben. Dekker-speelster Mo nique Kiene heeft met haar zege op Linda Niemantsver- driet de rol van voortrekker voorlopig van Siemerink over genomen. Profstatus De strijd tussen Monique Kie ne en Linda Niemantsverdriet had meerdere aspecten in zich. Niet alleen speelde hier een bijna zeventienjarige Kiene te gen een door de successen ge louterde speelster uit hetzelfde bouwjaar en ook stond hier niet alleen een kwalifikaties- peelster tegenover de regeren de Nederlandse kampioene. Het treffen tussen de beide ri vales was met name die tussen Kiene, die min of meer met een profstatus door het leven gaat, en scholiere Niemants verdriet. In de laatste status zal de Dordtse geen verande ring aanbrengen nu komend jaar het eindexamen deur staat. Het betekent te vens, dat Niemantsverdriet moet accepteren, dat haar leef- tijdsgenotes, die wel 110% van hun tijd aan tennis kunnen ge ven, tijdelijk voorgaan. De 6-4, 6-0- nederlaag was niettemin toch even slikken voor de fors in lengte gegroeide, inmiddels ex-kampioene. In één opzicht bestaat tussen Kiene en Niemantsverdriet een overeenkomst. Ze houden ongeacht de status nauwelijks een cent over aan hun aktivi- teiten, ook al staat de hoofd klassespeelster van Dekker Warmond inmiddels op de we reldranglijst. Andere zeven tienjarige leeftijdsgenotes van Kiene en Niemantsverdriet zijn alle full-time met het ede le tennisspel bezig. Voor de als eerste geplaatst Petra Kamstra was dit nog geen reden zich te kunnen handhaven. Marlies Reinders, finaliste op Room burg toonde zich na een met 6- 0 verloren eerste set toch de sterkste. Martine Bunschoten werd uitgeschakeld door He- leen van den Berg, die weer eens in eigen omgeving kon spelen. De speelster uit Noord- wijkerhout was met 6-1, 6-2 vlot klaar. Seda de Vries (ook geboren 1974) verraste Caroli ne Vis in drie sets. De zesde uit de groep en tevens de als tweede geplaatste Zeeuwse Stephanie Rottier moest bijna drie uur uittrekken om Ingeli- se Driehuis op de knieën te 1 krijgen. In het dubbelspel toonde de Lissese gisteren haar gevoel voor dubbelspelen. Met Carin Bakkum werd aan Susan Ga- droen en Jacqueline van Wijk geen game afgestaan. Programma 16.00 DEA: Stephanie Rottie ring aanbrengen nu komend sterkste. Martine Bunschoten Vrijdag 2/8 '91: halve finales enkel- Linda Niemantsverdriet te onttronen. jaar het eindexamen voor de werd uitgeschakeld door He- en dubbelspel. FOTO: HENK SNATERSE door Boulevard in Katwijk blijft Onno van Paridon weer lang- speelster Charlotte Voskuil ke" om Manuputty in drie s KATWIJK Perry Pauw heeft tijdens het badgasten- toernooi van Zee en Duin zijn goede optreden van maandag niet kunnen continueren. Mark Fleischeuer bleek voor de Katwijker nog duidelijk een maatje te groot. De Meren- wijker won in twee sets: 6-3,6- 3. Angelina Rammers had het bij de vrouwen niet gemakke lijk tegen Mitske Hiemstra. De Zoetermeerse won met krappe cijfers: 6-4, 7-5. Het tennistoernooi aan de Zuid Boulevard in Katwijk blijft de opmerkelijkste evenementen in het Leidse Courant tenniscircuit. Het goed laten verlopen van de ongeveer 450 partijen is niet de enige zorg voor de wed strijdleiding. De traditie wil dat ook na het gezwoeg op het gravel spelers en toeschouwers aan hun trekken komen. Gis teravond bleek tijdens een playback show dat Onno Gui- neau en Jan Willem Lugthart niet alleen op het gemalen baksteen over talent beschik ken. Maar tennis blijft natuur lijk de hoofdmoot deze week op Duinlust. In het HEB lijkt te groeien. De- Boekhorster kon vorige week in Noordwij- kerhout zijn plaatsing niet waarmaken. Maar tegen Bartel Swart liet Van Paridon zien dat hij nog steeds over vol doende talent beschikt: 6-2, 6- 1. Jolanda Mens bleek in het DEB2 nog niet opgewassen te gen clubgenote Arlette van Noort: 6-3, 6-1. KLTV'er Je roen Westdijk voelt zich dui delijk thuis de op de Katwijkse tennisbaan. Ivor Bergsma kon alleen in de eerste set enig weerwerk bieden: 7-6, 6-2. In de C-categorie maakte oud-B- speelster Charlotte Voskuil haar plaatsing niet waar tegen Annemarije van Overschot. De Sassenheimse verloor met 6-2, 6-3. Zee en Duin-speler Kees Korenhof speelde in het HEC2 tegen de Duitser Martin Wille een boeiende partij waarin Wille over een iets lan gere adem bleek te beschik ken: 7-5,6-3. Rijnkanter Jack Manuputty lijkt zijn krachten te sparen voor het toernooi van volgende week in Rijns burg. Na zijn verpletternde ne derlaag tegen Louk Verhees in het HEB2 bleek Oude Eik speler Voorham over voldoen de mentale kracht te beschik ken om Manuputty in drie verslaan: 2-6,7-5, 6-2. Alexander Berg (Meerburg) had aan Robert Zaayer van De Metselaars een zware dobber maar bereikte toch de volgen de ronde: 7-6,7-5. Sander Geerlings maakte in het HEC2 het vetrouwen van de wed strijdleiding volledig waar. De Boekhorster gunde Adrie Fre- ke slechts een game: 6-1, 6-0. De langste partij van de dag werd gespeeld in het HED ge speeld tussen Frank Kales en de jonge speler Wissink uit Enschede. De Tukker knokte zich in drie sets (6-7,7-5, 6-3) naar de volgende ronde. WARMOND Jan Sie- merinks naam komt in het pas verschenen Grand Slam-boek tussen die van Michael Chang en Jim Courier voor als één van de kanshebbers in de toe komst. In eigen land moet de Rijnsburger zijn status (37e van de wereld) nog maar zien waar te maken. Gisteren zorgde een zeke re Vincent van Gelderen ervoor, dat Siemerinks op treden bij de nationale ti telstrijd in het vlak bij zijn woonplaats gelegen War mond eenmalig was. De self-made-man uit Mid- den-Beemster versloeg de nummer twee van het schema in vier sets: 3-6 7- 5 6-3 7-6 (7-5). Voorafgaande aan de NK trok Van Gelderen kris-kras door Turkije. Logeerde in kamers, waar zelfs geen olie-lamp laat staan elektrisch licht aanwezig was en tenniste. Won zeven tien partijen, verloor er drie. Hij pakte er 25 ATP-punten mee, waardoor hij op de we reldranglijst klom naar de 370e positie. Bij Siemerink stagneerden de successen van het voorjaar na de overgang naar gravel. Van de laatste dertien partijen won hij er slechts twee. Insiders menen, dat Siemerink niet op trage banen kan spelen. Dat hij te ongedurig is voor het schaak-tennis en te vaak van taktiek wisselt. Zelf ziet hij dat anders: „Ik maak gewoon een wat mindere periode door. Het ontbreekt me aan zelfvertrou wen. Bovendien stapte ik met de verkeerde instelling de baan op. Als je weet, dat je niet in vorm bent, moet je er niet vanuit gaan, dat je in drie sets zult Toen Van Gelderen eenmaal kans zag zich in te vechten, was er geen houden meer aan. Siemerink koos steeds vaker de verkeerde oplossing en rea geerde zijn frustraties af met enkele flinke meppen op het net, die hem een waarschu wing opleverden. Van Gelde ren had bij 6-5 de partij kun nen uitserveren, maar liet het aankomen op de tiebreak. Daarin zag Siemerink na en kele grove missers de bal op het eerste matchpoint langs zich heen vliegen. Hij gooide er zijn racket achteraan. Een doorbraak wilde Van Gel deren zijn zege niet noemen. „Weet je wat ik klasse noem? Als je favoriet bent en dan winnen. Voor mij is de tweede wedstrijd belangrijker dan de eerste. Dan weet je of het toe val was, of dat je echt iets kunt". Voor Van Gelderen is gelegenheid te over zichzelf in het verdere verloop van de ti telstrijd te bewijzen. Paul Haarhuis. Richard Krajicek en Jacco Eltingh handhaafden zich. Haarhuis gaf een setje af aan de hardslaande Marcel Reuter, Eltingh had geen kind aan Paul Dogger, en Hagenaar Krajicek had weinig conside ratie met Johan Vekemans. Michiel Schapers bleef in vier hard bevochten sets (waarvan er drie in de tiebreak werden beslist) de meerdere over club genoot Fernon Wibier. Het wegblijven van de vrou- wentop bij de NK leidde in die gelederen tot anarchie. De als eerste geplaatste Petra Kam stra viel op de openingsdag van het hoofdtoernooi ten prooi aan een speelster uit de kwalificatie. Marlies Reinders had tegen Kamstra in zeven games welgeteld vier punten gemaakt, toen Kamstra zoveel mis begon te slaan, dat de Hil- alsnog won: 0-6 6-3 SPORTPROGRAMMA Hoofdklasse: UD-HCC, VCC- HONKBAL Overgangsklasse: Sparks-Boeka- niers. G.Twins-Tilburg, RCH-Feye- noord. Storks-PSV. 1e klasse A: Euro Stars-Survivors, NDC'86-Terrasvogels, Alphians-Bad- hoevedorp, SAT Tigers-Wassenaar. Overgangsklasse I: Sparks-DSC'74 HDVS, Kon. UD-VCC. RCH, PSV-Stork ters-DSS. SOFTBAL Overgangsklasse I: Shell-Wassenaar WOENSDAG TENNIS Eredivisie: Zandvoort-Popeye GS, De Metselaars-De Manege, ELTV-Frissel- Gerrit Solleveld gaat vakkundig te werk achter de derny's, zoals hij al eerder bewees. FOTO: s KOERSEN 19.00 uur) luiden: 5e koers: 1. Flash Highland, 2. Flori da Sunshine, 3. Nobility Lobell (6-3- NOORDWIJK Gerrit Solleveld won gisteravond in Noordwijk de profwed strijd achter dernies. De Westlander won de sprint van Gert Jan Theunisse, die eerder op de dag al in Chaam had gewonnen, en Erik Breukink. In de voorafgaande tijdrit legde Noordwijkerhouter Mar- tien Kokkelkoren het par cours het snelste af. Erik Breukink was gister avond in Noordwijk één van de grote publiekstrekkers. Zijn treurige vertrek uit de Tour de France heeft geen afbreuk geen gedaan aan zijn populari teit bij de wielerfans. Op de Koningin Wilhelmina Boule vard kwam de PDM-kopman handen tekort voor het zetten van de bekende krabbel. Breu kink is blij met zijn terugkeer in het peloton. Het startgeld vormt niet zijn voornaamste motivatie om de criteriums te rijden. De blokjes door de dorpskernen van Chaam, Noordwijk en Wateringen ge ven hem het gevoel weer bij het metier te horen waar hij zijn hart aan heeft verpand. Breukink: „Het hele seizoen was afgestemd op de Tour. Wanneer je dan zo afscheid moet nemen, is dat een enor me teleurstelling. Ik voelde me geen coureur meer en ik ben er nu enorm gemotiveerd om goed te presteren. Het maakt niet uit om welke wed strijd het gaat, zelfs bij een cri terium ben ik bereid erin vliegen". Gedreven Dat dit geen loze woorden te ren van Breukink bleek uit zijn gedreven instelling tijdens het rondje over de Noord wijk- se boulevard. Hij kon echter geen beslag leggen op één van de hoofdprijzen want daarvoor was de concurrentie hem te snel af. Vooral zijn nederlaag in de tijdrit een ronde tegen de klok was opmerkelijk te noemen. Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren was op dit onderdeel de sterkste. De kleine renner uit de ploeg van Jan Raas toonde zich tevreden over zijn optreden in de kust plaats. „Ik wilde graag wat la ten zien in mijn eigen omge ving. Het parcours ken ik na tuurlijk erg goed en daarom kon ik een specialist als Breu kink achter mij houden". Organisator Joop Riethoven was er met behulp van een groot aantal sponsors in ge slaagd om elf beroepsrenners naar de badplaats te halen. In de middaguren waren de ren ners nog actief geweest in Chaam en daarom maakte ze het elkaar in de eerste ronden niet erg lastig. Voorhouter Martin Schalkers toonde zich nog het meest actief maar slaagde 'er niet in om te ont snappen. Pas in de laatste fase van de wedstrijd ontstond er een serieuze kopgroep onder impuls van Jelle Nijdam. „Ik wil hier in Noordwijk altijd goed presteren omdat mijn schoonmoeder uit Voorschoten komt" vertelde de Brabander na afloop lachend. Nijdam had echter de pech dat hij zijn gangmaker uit het oog verloor waardoor hij in de laatste ron de met lede ogen toe moest zien hoe Breukink, Solleveld en Theunisse in een lange spurt om de hoofdprijs ging strijden. Gerrit Solleveld toon de zich in dit rechtstreekse duel de sterkste en schreef daarmee de elfde profronde van Noordwijk op zijn naam. NOORDWIJK Het scheelde verdraaid weinig of de eindoverwinning ging alsnog aan de neus voorbij van Arvis Piziks in de Internationale Wieier Avond Zesdaagse (IWAZ). De Let eindigde in de zes de en laatste etappe op de Koningin Wilhelminabou- levard in Noordwijk op de achtste plaats, net genoeg om de sterk omhoog ge klommen Richard van Kempen achter zich te la ten. Direct na de door Rob Sien- ders van de Hoekse Renners gewonnen tachtig kilometer lange etappe sloeg de jury drif tig aan het rekenen om erach ter te komen of Piziks de 28e editie van de IWAZ op zijn naam mocht schrijven. Van Kempen, die in de eindsprint geklopt werd door zowel Sien ders als De Spartaan-renner Axel Hermans, vergaarde op de Koningin Wilhelminabou- levard 37 punten. Waardoor hij acht punten te kort kwam voor de eindzege. Piziks, die in de laatste rit 26 punten scoorde, wachtte na af loop in spanning af of hij die eerste plaats wel degelijk had behouden. Nadat de speaker de definitieve eindklassering bekend had gemaakt, drong dat noch tot de Letse renner noch tot ploegleider Igo Ja- pinch door. De Letten spreken geen woord Nederlands en ook in het Engels is het flink be helpen. Pas nadat de speaker de naam Piziks herhaalde, kwam de winnaar naar voren en nam wat schuchter plaats op het podium. Piziks, die afgelopen maandag op de Kerketuinenweg en dinsdag in de Vlierboomstraat in Den Haag zegevierde, ging er van uit dat er een aanval kwam op zijn positie. Zijn ver moeden werd bewaarheid. Waar het Dennis van der Mei den van Westland Wil Vooruit de afgelopen dagen aan een puur aanvallende instelling ontbrak, nam de Rijswijker ditmaal wel het initiatief. Al vroeg ging Van der Meiden, die afgelopen dinsdag in de Vlierboomstraat wat al te ge makkelijk zijn leiderstrui aan Piziks af had moeten staan, er vandoor. Zijn vluchtpoging werd echter na enkele ronden teniet gedaan. Piziks liet zich de gehele koers niet van de wijs brengen en hield zich in de voorste gele deren van het peloton in de luwte. Zijn makkers Ozers, Grantiche en Kalnins toonden overigens eens te meer aan, dat de Letten in de IWAZ over de meeste ijver beschik ten. Met name Kaspars Ozers reed zich in de kijker door zijn niet aflatende inzet én door zijn etappe-overwinning in Al phen aan den Rijn. Negen ronden voor het einde wilde Ozers nog éénmaal stun ten. De Let bouwde een voor sprong op van vijftien secon den op het peloton, maar kreeg eerst Jacques Sienders en later Tim Steijger over zich heen. Daarmee legde ook Steijger wederom een stevig portie fanatisme aan de dag. Met nog vier ronden te rijden zette Ozers voor de tweede maal aan en kreeg niet alleen opnieuw Tim Steijger in zijn wiel, maar ook Pascal Vergeer van Swift Casba. Het drietal werd spoedig opgeslokt, zodat het compacte peloton tot en met de laatste ronde bij elkaar was. In de eindsprint drukte Rob Sienders als eerste zijn wiel over de meet. „Het was een lange aankomst. Ik ben vroeg aangegaan, want ik wist dat Richard van Kem pen juist bij een korte sprint sterk was", aldus Sienders. „Het is de hele week niet ge lukt. Is het dus toch nog goed gekomen". De toch vrij rappe Axel Her mans kwam er in het slot net niet aan te pas. „Ik zat alleen, niemand van m'n ploeg was erbij. Ik zat bij de sprint ook een beetje opgesloten. Ik heb dit seizoen tweemaal een klas sieker gewonnen (Moerdijk- brug en Omloop van de Hoek se Waard; red.), maar ik had graag één van de ritten in de zesdaagse willen winnen", vertelt Hermans die met 103 punten de derde plaats in het algemeen individuele klasse ment voor zijn rekening nam. RIJNSBURG Rijnsburgse Boys heeft gisteravond verras send met 3-1 gewonnen van de eerste divisieclub FC Zwolle. De ploeg van Arie Kurver nog zonder de nieuwe aanwin sten Ron de Jager en Peter Korfmaker maakte tijdens de eerste oefenwedstrijd van goede indruk. De semi-profs uit Zwolle zijn al sinds 11 juli in training maar konden de voorsprong in trainingsarbeid niet op het veld tot uiting laten komen. De geelzwarten namen het ini tiatief en kwamen na een kwartier aan de leiding via Martin de Louw. Vlak voor rust verruimde Piet Janmaat met een schitterende lob de score: 2-0. Na de thee zakte de thuisclub iets terug maar kwam toch op 3-0 via een schitterende kopbal van Arie van Dijk. In de slotfase redde Gerard de Nooyer (ex-IJssel- meervogels) de eer voor de ploeg van trainer Theo de Jong.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10