LEIDEN OMGEVING voor Dwangsom dreigt gemeente na weigeren parkeervergunning van spreken altijd de waarheid El Cid loopt zich warm KOPSTUKKEN ADVOCAAT A. SPIJKER: vn eC BOUWPLANNEN? _rii ac/*_ rkv/cu Slimme EHBO-kit ficldAcSoUAOTlt L'll1,1Z Z'*ZZZ Z 5IZZ Z rtebeGowiant uurwerk leidt iderdorp/zoeterwou- -RIJNDIJK Door het veija- van spreeuwen op het Heine s-terrein in Zoeterwoude-Rijn- c heeft de telefoon van de poli van Leiderdorp gisteravond pen half tien en half elf rood- jiend gestaan. Circa dertig nsen belden verontrust op om- zij schoten hoorden. Na onder- k door de politie van Hazers- ïde bleek er vuurwerk afgesto- KlNé' te worc*en- ^it *s toegestaan, vanochtend tussen zes en ze- werden de spreeuwen ver- doo middel van vuurwerk. rou Sch 9 bur V's Hollandse len gaan nauwer ienwerken npo tplif Auto over de kop, inzittenden gewond WOENSDAG 31 JULI 1991 Wachten op nieuwe hoogte boetes voor zwartrijden LEIDERDORP Een 33-jari- ge man uit Den Haag, zijn vrouw en zijn dochter zijn de afgelopen nacht om kwart voor een gewond geraakt op rijksweg A4, ter hoogte van de afslag Leiderdorp in de rich ting van Den Haag De be stuurder moest uitwijken voor zijn voorligger. Hij raakte daarbij zijn macht over het stuur kwijt, botste tegen de vangrail en sloeg over de kop Het drietal is met diverse snij- wonden overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. (Vervolg van de voorpagi na) DEN HAAG Het Open baar Ministerie in Den Haag was in hoger beroep gegaan tegen een uitspraak van de kantonrechter over het zwartrijden in het open baar vervoer. Volgens officier van justitie mr. Geradts was Justitie vo rig jaar augustus in rep en roer, nadat minister Maij van Verkeer had verkon digd de boete voor het zwartrijden in het openbaar vervoer te willen verhogen van 25 naar honderd gul den. Na overleg van de pro cureurs-generaal met de commissie Feiten en Tarie ven, een advies-commissie van minister Hirsch Ballin, werd besloten na weigering van de honderd gulden een schikkingsvoorstel van 165 gulden te doen. Als daar niet op zou worden inge gaan zou 195 gulden moeten worden geëist. De eerste zaak van de 19-ja- rige Haagse bij de kanton rechter in Den Haag gooide echter direct roet in het eten. Nadat het Openbaar Ministerie 165 gulden had geëist, veroordeelde de kan tonrechter de vrouw 11 fe bruari tot 65 gulden boete. „Daarmee waren we weer op het nulpunt", aldus Ge radts tijdens de zitting. In afwachting van duidelijk heid over de hoogte van alle op te leggen boetes werd gisteren 65 gulden gëist.- Daarmee wordt vooruitge lopen op een advies daar over en op het beleid van de Tweede Kamer. Die be sliste in mei de boete tot 1 januari 1992 op honderd gulden te willen houden. Uitspraak 13 augustus. Bromfietsers brengen Voorhoutse met dochtertje ten val VOORHOUT Een Voorhoutse vrouw die met haar dochtertje op de fiets over de Leidsevaart bij de KTS reed kwam gistermiddag ten val, door toedoen van drie bromfietsers. Bij de val kwam het dochtertje, van nog geen jaar oud, met haar hoofdje op het wegdek terecht. De ge raadpleegde huisarts kon echter geen letsel vast stellen. De juiste toedracht van het ongeval is nog onduidelijk, omdat de geschrokken Voor houtse niet in staat was een duidelijke verslag van het gebeurde te geven. Ook een beschrij ving van de bromfietsers ontbreekt. De politie is daarom op zoek naar getuigen van de val. om de banden nauwer e halen met soortgelijke k_!nj lingen in Delft, Gouda en wrsufrecht. De vier Oud-Hol- e steden willen de krach- undelen om vooral toeris- jevó, it de zuidelijke landen, en 0-15 met name de Italiaanse erba ïtiegangers, tot een be- aan de vier oude steden id-Holland te verlokken. (647^>rovinciale VVV Zuid- id ondersteunt de plan- zan de vier VVV's. Vol- directeur W. van Box van de VVV in Delft is bedoeling dat het kwar- oud-Hollandse steden aangevuld met een vijf- egadigde, Schiedam. De zijn nog in overleg over fl - rfrmgeving van het totaal- it wat de doelgroep toe- krijgt aangeboden, ontwikkelingen zijn een van de los-vaste contac- ie de steden al jarenlang ,ek0, in. Het idee om een be id, g e groep toeristen geza- esch ijk te benaderen, dateert ;nige jaren geleden Het sr be sjeve overleg dat begin jaar tussen de ambtelijke 'kjten van de vier gemeen- laatsvond, heeft ertoe ge- dat ook de provinciale Zuid-Holland en het Ne- iNGjinds Bureau voor toerisme is gaan denken over de van de plannen. Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN De gemeente Leiden moet een dwang som van 500 gulden per dag betalen als zij niet binnen zestig dagen een tweede parkeervergun ning afgeeft aan het ma kelaarskantoor Van Beek en Pison aan de Nieuwe Rijn. Na bijna vier jaar procederen hebben de makelaars toch hun zin gekregen. In 1987 vroegen zij twee parkeervergunningen aan. Die wees de gemeente af Van Beek en Pison gingen hiertegen in beroep bij de Raad van State. Dat leidde er in april 1988 toe dat de directie Verkeer en Vervoer één par keervergunning afgaf. Het makelaarskantoor stelde zich daarmee niet tevreden en klopte opnieuw bij de RvS aan. Die vernietigde in juli vorig jaar opnieuw de gemeentelijke weigering: de tweede parkeer vergunning moest worden af gegeven. De gemeente bleek echter niet van zins dat te doen In no vember vorig jaar schreef het kantoor dat van een tweede parkeervergunning nog geen spoor was te bekennen. De af deling rechtspraak van de Raad van State heeft nu dan ook besloten om de gemeente een dwangsom op te leggen omdat zij klaarblijkelijk wei gert een uitspraak van de RvS uit te voeren. Het makelaarskantoor heeft nog niets van de gemeente vernomen. Maar F. van Beek is blij dat de zaak na bijna vier jaar proecederen eindelijk een beslag heeft gekregen. Precedent Journalist M. Jansen, corres pondent voor onder meer De Telegraaf, krijgt geen parkeer vergunning. Hij had die aan gevraagd omdat hij voor zijn werk regelmatig snel moet uit rukken en ook snel moet par keren. De gemeente had die aanvraag afgewezen daar er in de buurt van het kantoor van Jansen, aan de Nieuwe Bees tenmarkt, voldoende parkeer gelegenheid is. De raadscom missie voor beroep- en be zwaarschriften had in 1988 overigens geadviseerd om wel een parkeervergunning af te geven. Burgemeester en wet houders waren echter bang om een precedent te scheppen: als een journalist een parkeerver gunning gaat aanvragen om dat hij geregeld in de stad moet zijn, zouden andere be drijven in de administratieve sector ook een parkeervergun ning moeten kunnen krijgen. B en W hadden zich al een maal gestoten door aan het makelaarskantoor De Leeuw een parkeervergunning toe te kennen. Ook de weigering om gehoor te geven aan de uit spraak in de zaak van Van Beek en Pison, moet in dit licht worden bekeken. In deze serie komen Leidse ambtsdragers en magistraten aan het woord. Vandaag: de advocaat. (issir SHEL SIEBES )EN Aan Neer- mooiste gracht ligt grootste advocaten- oor van Leiden: Geel- en Linskens. Sinds werkt daar mr. A.H. :er, gespecialiseerd in ijfs- en arbeidsrecht, tijdens de studie was stbesloten later advo- te worden. Wat dat :cepfeft ben ik misschien ïatie beetje een uitzonde- Wat maakt het dan zo aantrekke- Als iemand naar een l^caat stapt is er toch tal sprake van ruzies ■del mflicten- is een beetje achterhaald, g^vorden inderdaad altijd Jcieerd met conflicten; de juent heeft een aanva- n pr met de overheid, een aas die zijn huurder op wil zetten. We willen een andere richting op. meer proberen we ad- te geven juist om pro- in te voorkomen. Een jdeel van mijn werk be- uit het begeleiden van 'en en particulieren om ïilijkheden voor te zijn. ook een misvatting dat aten altijd bezig zijn met leren. Wat je bijvoor in „L.A. Law" ziet is lijk ongelofelijk. Ik her- r maar weinig van. Aan leren van processen ben sschien tien procent van tijd kwijt. Ook het hou- an uitvoerige pleidooien rechtszaal is in Neder- een uitzondering. Laatst een zaak verdedigd die ibliciteit had. In de zaal el publiek en pers. Kijk, T reng je het verhaal na- I—Jk met veel meer allure, al is het eerder een soort t met de rechter en is Kees' ivocaat komt op voor de in van zijn cliënt en ïdere cliënt is even zui- de graat. Leent Spijker ok voor kwalijke zaak- flijn onafhankelijkheid is tend belangrijk. Ik ben ndergeschikt aan welke dan ook. Een advocaat olgens eigen normen be- of hij een zaak aan vaardt. Maar iedere advocaat heeft ook een eed afgelegd, waarin hij verklaart dat hij „geen zaak zal verdedigen waarvan hij in gemoede niet geloven kan dat die rechtvaar- Ijdeltuit dig is". Er zijn advocaten die weigeren bepaalde cliënten te verdedigen. We hebben na tuurlijk het voorbeeld van vrouwelijke advocaten die zich en listigheden. We werken met de regels en die gelden voor iedereen". Tot enige jaren geleden werd er door de advocatuur nooit reclame gemaakt. Daar is ver andering in gekomen. „In het verleden vond de advocaat bij voorbaat op het standpunt zich daarvoor wat te deftig stellen dat ze een verkrachter - niet kunnen bijstaan. Ik maak het natuurlijk wel mee dat een directeur aan mij vraagt of ik niet op slinkse wijze een subsi die in de wacht kan slepen of de fiscus om de tuin kan lei den. Vaak is dat niet eens te kwader trouw. Ze hebben iets in de krant gelezen of horen dat een concurrent wat klaar speelt. Maar op mij hoeven ze daarvoor niet te rekenen". De advocaat is de spreekbuis van de cliënt. Hij verwoordt diens standpunt. Betekent dat niet dat er soms ook gelogen moet worden? „In de Advoca tenwet staat dat de advocaat door de rechter op zijn woord geloofd moet worden; wij spre ken dus altijd de waarheid. Maar laten we toch het sprookje uit de wereld helpen dat dit een vak is van trucjes Reclame was in strijd met de eer en de stand van het beroep. Er bestond ook een verordening van de Orde van Advocaten die het verbood. Door het tijdsgewricht en bui tenlandse invloeden ligt dat nu anders. Er blijven natuur lijk regels: koketteren met be langrijke cliënten is bijvoor beeld uit den boze. Ik zie grote voordelen. Je kunt jezelf beter presenteren, uitdragen wat je '.e bieden hebt. Alle advocaten zijn echt niet even goed. We kunnen nu veel duidelijker maken wat alles kost en ook de bekende drempelvrees wegnemen. Op onze tafels lig gen mooie folders met infor matie en we wijzen erop dat een eerste gesprek vrijblijvend is. Laten we eerst maar eens kijken wat we kunnen doen. De drempel hoeft echt niet zo hoog te zijn". De drang naar publiciteit heeft ook een keerzijde. Er zijn ad vocaten die graag de voorpagi na's halen met hun successen. „Vanuit de gedachte van de rechtstaat moeten de regeltjes worden nageleefd. Als het Openbaar Ministerie zo'n regel niet nakomt, heb je als advo caat de plicht daar op te wij zen. Dat wil nog niet zeggen dat je je daarvoor op de borst moet slaan. Ik twijfel niet aan zijn integriteit, maar wat mij betreft is die Spong een onge lofelijke ijdeltuit. En die ijdel tuiterij is zeker niet represen tatief. Je ziet excessen, maar in het algemeen valt het alle maal erg mee. De meeste ad vocaten gedragen zich heel be hoorlijk. Spong is een uitzon dering". Net als zovele beroepsgroepen, kennen ook juristen een eigen vakjargon: eis in reconventie, fiduciare overdracht en stille verpanding. Wie kan daar nou nog een touw aan vastknopen? Spijker kan overdreven taal gebruik van „confrères" niet waarderen: „De cliënt wil de zaak wel graag volgen. Dat is in zijn belang. Mijn proces stukken zijn geschreven in normaal Nederlands. Natuur lijk, soms kun je aan techni sche termen niet ontkomen, maar vermijd teveel jargon Je moet het standpunt van de cliënt weergeven en die moet het dus kunnen begrijpen. Niet onnodig opkloppen en ge studeerd doen Wat heb je er nou aan als hij je brief leest en denkt: „Ik snap er geen moer van, wat een knappe man die advocaat!". Onlangs hield de Consumen tenbond onder haar leden een enquête, waaruit bleek dat er op de dienstverlening van ad vocaten het nodige valt aan te merken. Er waren veel klach ten over onduidelijke tarieven, niet nagekomen afspraken en weinig gespecificeerde nota's. Spijker: „Het onderzoek is niet echt zorgvuldig, maar de kri tiek is voor een deel wel te recht. Op ons kantoor probe ren wij van te voren aan te ge ven wat alles gaat kosten. Ie dereen krijgt ook een folder, waarin staat hoe de kosten worden berekend". De kritiek op de klachtbehan deling, die niet onafhankelijk zou zijn, wijst Spijker van de hand: „Advocaten zijn onder worpen aan tuchtrecht. Klach ten kunnen worden voorge legd aan de Raad van Discipli ne. Naast de voorzitter bestaat de Raad uit vier leden-advoca ten. Die zijn zorgvuldig gese lecteerd. De voorzitter is een lid van de rechterlijke macht. Die drukt zo'n grote stempel op het geheel dat daardoor de onafhankelijkheid is gewaar borgd. Bovendien kun je nog in Hoger beroep bij het Hof van Discipline, waarin leden van de Hoge Raad zitting heb ben. Als je in het gelijk wordt gesteld, kan een schadevergoe ding worden toegekend. Daar voor zijn advocaten ook ver plicht verzekerd". Spijker is niet iemand die de kantjes ervan afloopt. Naast zijn werk in de advocatuur is hij plaatsvervangend rechter bij het kantongerecht Leiden. Alles bij elkaar geen'baan van negen tot vijf: „Per week ben ik toch wel zo'n zestig uur kwijt. Dan laat ik hobbyisme als het bijhouden van litera tuur en het schrijven van arti kelen nog buiten beschouwing. Als bestuurslid van de Neder landse Orde van Advocaten ben ik belast met de opleiding van advocaten. Eigenlijk ben ik wel een workaholic, maar zet dat maar niet in de krant". Eerder verschenen in deze se rie portretten van de burge meester en de kantonrechter. René van Klaveren, Yvonne van Schuylenburg en Frank Tofield van de El Cid-commissie 1991. Op zoek naar mentoren en spon sors: „een banketbakker die een taartje beschikbaar stelt". FOTO: WIM VAN NOORT OVER TWEE WEKEN INTRODUCTIEWEEK van deelname afgezien. Maar dit zijn er toch weer meer dan we hadden verwacht". Met kunst en vliegwerk zullen dan ook dit jaar weer de eind jes aan elkaar worden ge knoopt. El Cid beschikt over een budget van 200.000 gulden, waarvan 30.000 gulden wordt bijgedragen door de universi teit. De rest is afkomstig van de studenten zelf en van spon sors. „Maar nu loopt alles z'n beetje vol. Het is heel moeilijk om op zo'n korte termijn nog sponsorcontracten af te slui ten". De introductiecommissie is nog wel op zoek naar bedrij ven die de prijsjes bij verschil lende wedstrijdjes willen spon soren. „Een banketbakker die een taartje beschikbaar stelt, bijvoorbeeld", grinnikt Van Klaveren. El Cid, die zijn bestaan en de speurtocht naar mentoren ook nog benadrukte door aan de peurbakkentocht mee te doen in vier aan elkaar gebonden badkuipen, zet nog even de schouders eronder om over twee weken te kunnen vlam men Daarna kunnen de zes commissielden hopelijk terug kijken op een geslaagde intro week en „vermoeid maar te vreden" in een grote fauteuil neervallen. LEIDEN Nog twee we ken scheiden de leden van de introductiecom missie El Cid van de Leid se universiteit van het moment supreme: op maandag 12 augustus be gint de officiële El Cid-in- troductieweek. De com missie verhuist dit week end naar de lomschool De Twee Sleutels aan het Ballonpad, waar het klop pend hart komt te liggen van de week tijdens wel ke bijna tweeduizend eer stejaars hun vuurdoop in Leiden ondergaan. Zoals elk jaar is het ook dit keer weer de handen dicht knijpen en hopen dat zich vol doende mentoren melden. „We hebben 200 mensen nodig en zitten nu op 175", zegt se cretaris René van Klaveren, rood aangelopen van de hitte en de inspanningen. „We wachten tot het laatste mo ment met het samenstellen van de groepjes eerstejaars, zo dat dan pas duidelijk wordt hoeveel mensen we per men tor op pad sturen. We hopen uit te komen ergens tussen de tien en veertien". Maar dan moeten er niet te veel deelne mers zijn, of in elk gavel meer mentoren. „Iedereen die zich ertoe geroepen voelt, is wel kom". Noviteit dit jaar is een kroe gentocht, een georganiseerde wel te verstaan. Aanvankelijk had de commissie nogal wat moeite om uitbaters warm te krijgen voor het idee. Ze zagen er het nut niet van in om er aan mee te doen, terwijl het de café's misschien toch wel weer een grote groep nieuwe klan ten kon opleveren, was het idee van El Cid. Twee maan den geleden hadden nog slechts vijf kroegbazen hun medewerking toegezegd. „Maar inmiddels is het heel goed gaan lopen. We hebben nu vijftien café's die meedoen en dat is boven alle verwach ting, mogen we wel zeggen". In zes café's krijgen de eerste jaars een gratis consumptie, in andere gelegenheden spelen bandjes. Kunst en vliegwerk Op dit moment hebben zich 1850 deelnemers aan de El Cidweek aangemeld. De in schrijving is nog open tot het moment van aanvang, maan dag 12 augustus, 's morgen om 09.00 uur bij Molen de Valk. „We hadden eigenlijk wel minder inschrijvingen ver wacht, gelet op de daling van het leerlingenaantal van vijf procent. Twee scholen, de Reinwardtacademie en de Webster University, hebben Krakers laten ravage achter in LDM-gebouw LEIDEN De groep van 13 krakers die maandagnacht het vroegere LDM-gebouw aan de Middelstegracht 36/38 ge kraakt hadden, is daar alweer vertrokken. Aan hun vertrek is de Leidse politie niet te pas gekomen. De krakers worden na de actie verdacht van diefstal. Een toe gangsdeur tot een schildersate lier in het gebouw bleek te zijn geforceerd. De gebruiker mist 45 penselen, verf met een waarde van 250 gulden en een schilderij. De aanwezigheid van het atelier in het LDM-ge bouw was op zich al een reden voor de krakers om te moeten vertrekken. Kraken wordt slechts gedoogd als krakers langer dan 24 uur in het pand zijn en het pand ook niet meer wordt gebruikt. Aan beide voorwaarden werd niet vol daan. De krakers lieten gisteren een lege ruimte achter waarvan ramen, deuren en muren wa ren beklad met leuzen. Ook hadden ze hun visitekaartje achtergelaten in de vorm van schuim uit leeggespoten brandblussers. Werknemers van de EWR, eigenaar van het gebouw, waren gistermiddag druk doende om de ravage op te ruimen. Directeur J. Haijkens van de EWR is opgelucht dat de kra kers uit eigener beweging van de Middelstegracht zijn wegge gaan. Volgens Haijkens is er geen sprake van langdurige leegstand van het garagepand. De ruimte is nog maar kort helemaal leeg, na de integratie van de watermaatschappij in het energiebedrijf. De andere ruimtes zijn verhuurd als ate lier en dergelijke. Voor de ga rage was juist maandagmiddag een huurder gevonden. Haij kens verwacht dat het pand zeker drie jaar op deze manier in gebruik blijft. Daarna be oordeelt het EWR wat er ver der met de gebouwen gaat ge beuren. Politie Lisse beboet veertien hardrijders LISSE Bij snelheidscontro les op verschillende plaatsen in Lisse zijn gisteren 14 boetes uitgedeeld. Er werden in totaal 221 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was van een man die 105 kilometer per uur reed, 55 kilometer harder dan ter plekke was toe gestaan. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaal. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE SOUWEN. .NSÏ -aW Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voor I Straat: I Postcode/plaats: j Telefoon:(voor contn Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: I Postcode/plaats: 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9