Komt Bush zaken doen met Jeltsin of met Gorbatsjov? Ie Klerk: geen van donaties „Blijvende bezetting van Jeruzalem kan niet" VS overwegen toelating van seropositieven Politieke oplossing crisis in Kroatië nog niet in zicht AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Peru: onderwijs i istidaeGommil BINNENLAND BUITENLAND WOENSDAG 31 JULI 1991 4aans koningspaar irikt van bom tem C SEBASTIAN Dicht bij het koning Juan Carlos en ko- i Sofia verblijven is gister- een bom ontploft. Er vielen slachtoffers. Explosievendes- ligen onderzoeken of de ont- is veroorzaakt door een „up born was erg klein en veroor- te nauwelijks schade. Hij gaf een enorme knal en er ontstond flinke rookwolk", aldus de ra- Naar schatting 10.000 mensen *lc onstreerden gisteravond vreed- 3 i in San Sebastian tegen het be- van het koninklijk paar aan ;enland. Freek de Jonge ijvert voor Curacao's park WILLEMSTAD Op initiatief van Freek de Jonge, die op tour nee is in de Antillen, is een fonds opgericht ten behoeve van het Christoffelpark op Curasao. De Nederlandse cabaretier heeft het grootste deel van zijn verdiensten van zijn huidige tournee, ruim tienduizend gulden, gestort in het fonds, waarmee in eerste instan tie terreinen rond het Christoffelpark zullen worden aangekocht. Dit gebied zal dienen als bufferzone ter bescherming van het na tuurreservaat en moeten voorkomen dat bepaalde diersoorten uit sterven. In Nederland zal Freek de Jonge ook gelden trachten in te zamelen voor het Cura?aose natuurreservaat, dat is genoemd naar Christoffel Columbus. Het is zijn bedoeling hiervoor „enkele bakende Nederlanders" te benaderen. „Wij moeten in 1992, als de 500-jarige herdenking plaats heeft van de ontdekking van Ameri ka door Columbus, voldoende gelden hebben ingezameld om door de aankoop van terreinen het Christoffelpark te kunnen uitbrei den, zei Freek de Jonge. „Curasao moet worden beschermd tegen de totale afbraak zoals wij die in Europa kennen". WASHINGTON De Amerikaanse regering zal waarschijnlijk binnen kort instemmen met een voorstel om mensen met Aids of dragers van het Aids-virus toe te laten tot de Vere nigde Staten. Ze zullen echter niet in aanmerking komen voor een perma nente verblijfsvergunning. Acceptatie heeft minister van gezondheid Luis Sullivan geprobeerd om Aids, vijf an dere seksueel overdraagbare aandoe ningen en lepra afgevoerd te krijgen van de lijst met ziektes die aanleiding zijn om vreemdelingen de toegang tot het land te weigeren. Alleen tubercu lose zou dan nog op de lijst zijn over- het voorstel zou een eind maken gebleven. Het voornemen van Sulli- zeven maanden spelend con flict tussen het ministerie van justitie en het ministerie van gezondheid over de toelating van AIDS-patienten en met HIV besmette personen, bij voorbeeld voor het bijwonen van een conferentie over Aids. In januari van bracht echter een golf van pro test teweeg uit conservatieve hoek. Een woordvoerster van de Aids-ac- tiereaad heeft de versoepeling van het toelatingsbeleid zoals die in voor bereiding is reeds onacceptabel ge noemd. Honderden Indiërs verdronken MOHAD Meer dan 500 mensen zijn gisteren mogelijk omgekomen bij de overstro ming van het Westindiase dorp Mohad in de deelstaat Maharashtra. Door aanhou dende regenval bezweken dij ken van de Wardha-rivier, waardoor Mohad, een dorp van 12.000 inwoners, voor driekwart verzwolgen werd. De politie zei dat meer dan 500 mensen vermist worden en dat voor hun leven wordt ge vreesd. Meer dan 2000 huizen werden verwoest. Regering van Niger boycot hervormingen NIAMEY De militaire regering van Ni ger heeft geweigerd aanwezig te zijn bij de eerste zitting van de conferentie over poli tieke hervormingen in het arme Westafri- kaanse land. De conferentie moet een inte rim-regering vormen en vrije verkiezingen uitschrijven. Leider Ali Saibou zei dat zijn regering van de Conferentie van het Gehele Volk wegbleef omdat arme boeren op het platteland er onvoldoende vertegenwoor digd zouden zijn. De oppositie denkt dat de regering probeert door dwars te liggen haar delegatie te versterken. Van de 1204 afge vaardigden, vertegenwoordigen slechts 100 de regering. De conferentie kreeg de in stemming van de regering nadat de opposi tie tijdens protesten en stakingen om poli tieke hervormingen had gevraagd. i in Johannesburg eisen het aftreden van Je Zuidafri- ise regering. I foto: afp IYMOND HASSELERHARM ANNESBURG Naar leiding van de regerings- aan Inkatha verloren i de ministers Vlok van i Orde en Malan van isie hun portefeuilles. De die stap niet omdat ihuldig zouden zijn, maar ■het vertrouwen in zijn re- j te herstellen. Oerk maakte gisteravond 1 lijk, dat hij geen spijt over de houding van de •ing. „Het schandaal be- een struikelblok te vor- voor de onderhandelin- ,en daarom neem ik deze igelen. Niet omdat we 'erkeerd hebben gedaan", een strijdbare De Klerk. dat de financiële steun ikatha beperkt bleef tot voor twee manifestaties het oprichten van de :ha-vakbond Uwasa. Ver- tleek gisteren dat 150 Zu- jvan vermoedelijk de In- beweging, militaire trai- i kregen van 1986 tot 1989. training was gericht op leschermen van hoogge- ite personen", aldus een ingsverklaring. De Zuid- ;aanse president recht- ligde het regeringsoptre- loor het in een historische :xt te plaatsen. Hij consta- e dat de huidige ontspan- in Zuid-Afrika van re- datum is. „We gingen gebukt onder interna- le sancties", noemt De k als tweede argument de hulp aan organisaties Inkatha, die zich verzet- egen internationale sanc- ANC ziet in de geheime ciering aan Inkatha ech- St bewijs, dat politie en le en partijdige kracht vor- in de strijd tussen Inkat- ANC, waardoor sinds meer dan 10.000 doden De Klerk ontkende be enheid van de regering Zuid-Afrika op E;po'92 SEVILLA De organisato ren van de Expo'92 hebben Zuid-Afrika uitgnodigd aan de wereldtentoonstel ling in het Spaanse Sevilla deel te nemen. De oganisa- toren zijn van meninj dat er geen redenen meer ajn om Zuid-Afrika buiten e slui ten. De wereldtentoonstel ling biedt Zuid-Afri:a 'de mogelijkheid de wered zijn nieuwe imago te tonei van een democratisch lard dat de fundamentele nchten van de mens respecteert'. MOSKOU Bijna plicht matig liepen de presiden ten Bush en Gorbatsjov over het Rode Plein om een traditie voort te zetten die was begonnen door Kremlin-veroveraar Ro nald Reagan. Van een spontane ontmoeting met het publiek was hier geen sprake, want het plein was schoongeveegd door politie en KGB. Wel buitelden fotografen en cameralieden vanonder de Spasski-toren van het Kremlin het plein op in een wanhopige poging om in het kakkerlak achtig journalistengekrioel nog een plaatje te kunnen schieten van de beide wereldleiders. Enkele honderden meters ver derop speelde zich, buiten het gezichtsveld van het voorna me gezelschap, een tafereel af dat het democratische karak ter van de door 'Gorby' in gang gezette processen onder streept. Pal naast de paarden stal van de tsaren hadden zich op de dag van Bush' aankomst in Moskou enkele duizenden Meschetiërs - een Turks volk - verzameld die terug willen keren naar hun thuisland Ge orgië. Op het zonovergoten plein hadden getaande, zwart harige mannen, van jongelui tot grijsaards, zich rond hun bejaarde, in kousevoeten ge stoken leider Joesoef Varsarov geschaard. Hun demonstratie gaat dag en nacht door. De zaak van de Meschetiërs maakt duidelijk met welke Sovjetunie president Bush za ken komt doen. Van de totali taire staat, waar elke vórm van verzet werd gesmoord en in de doofpot gestopt, getuigt enkel nog de moordende bu reaucratie. Van georganiseerde onderdrukking is geen sprake meer. De situatie rond de Me schetiërs roept nieuwe vragen op over de positie van presi dent Gorbatsjov, terwijl ook aartsrivaal Jeltsin als presi dent van de belangrijkste Sovjetrepubliek, Rusland, en thousiast doorgaat met het doorzagen van de poten onder Gorbatsjovs stoel. Gisteravond werden Gorbatsjov en Jeltsin het eens over het laatste strui kelblok dat ondertekening van het nieuwe Unieverdrag door Rusland in de weg staat. Gor batsjov zwichtte en stond Jelt- sins republiek toe zelf belas ting te heffen, waarvan het Kremlin een bepaald deel krijgt. De volgende ochtend toonde Jeltsin zijn minachting voor de Sovjetpresident door weg te blijven van de bespre kingen met Bush. Ook de lunch sloeg hij af. 's Middags sprak de Russische leider onder vier ogen met de Amerikaanse president, om 's avond bij het staatsdiner als een koning als laatste te ver schijnen en een ereplaats te bezetten tussen Barbara en George Bush. Met wie, is nu de grote vraag, komt Bush nu eigenlijk zaken doen7 Wie is de baas in de Sovjetunie? Dat Bush zich dit ook afvraagt, moge blijken uit het feit dat hij los van Gorbatsjov met Jeltsin heeft gesproken en morgen bovendien naar Kiev vertrekt, de hoofdstad van de Oekraïne, de tweede Sovjet republiek die, los van de Sov jetunie, het tweede land van Europa zou zijn. Meer dan de helft van de Rus sen stemde bij de Russische presidentsverkiezingen op Jeltsin, dus eigenlijk tegen Gorbatsjov. In luttele weken tijd heeft Gorbatsjov zich van Jeltsins steun weten te verze keren, dus als het even meezit gaan de Jeltsin-aanhangers bij de aangekondigde presidents verkiezingen volgend jaar massaal op Gorbatsjov stem men. Daarvoor moet nog wel heel wat water door de Volga stromen, maar Gorby heeft de eerste zet gedaan. Doden bij aanval op Litouwse grenspost MOSKOU Zes Litouwse grenswachten zijn vannacht ge dood en twee gewond geraakt toen hun post aan de grens met Wit-Rusland werd aangevallen. Het Litouwse ministerie van binnenlandse zaken zei geen informatie te hebben over wie verantwoordelijk is voor de aanval. Het parlement van de af gescheiden republiek meldde vandaag dat in een militair kamp bij Vilnius een bomaanslag is gepleegd. Het is niet on waarschijnlijk dat de twee incidenten plaats hadden tijdens het bezoek van de Amerikaanse president George Bush aan de Sovjetunie. Tussen de besprekingen door maken Sovjetpresident Michail Gorbatsjov en diens Amerikaanse ambtgenoot George Bush een wandeling over het Rode Plein in Moskou. foto: epa VS sluit ook legerbasis in Nederland WASHINGTON De Vere nigde Staten gaan 79 legerba- ses in Europa, waarvan één in Nederland, geheel of gedeelte lijk sluiten. Van de te sluiten bases bevinden zich er 38 in Duitsland, acht in Italië, één in Nederland, vijf in Spanje, ze ven in Turkije en dertien in Groot-Brittannië. Een Ameri kaans onderdeel in Hoek van Holland. 'Signal Site', wordt waarschijnlijk naar Soester- berg overgeplaatst. Het gaat om zeven militairen. De slui ting van de bases zal 11.000 man legerpersoneel en 1500 man burgerpersoneel treffen en komt voort uit het voorne men van de regering de ko mende vijf jaar jaar de aanwe zigheid van het Amerikaanse leger in Europa en het aantal overzeese bases met een derde terug te brengen. Leerlingen dood na opsluiting in container TOKYO Twee Japanse leerlingen zijn overleden na dat het schoolhoofd hen twee dagen had opgesloten in een container. De veertienjarige jongen en het zestienjarige meisje waren door het 67-jari- ge schoolhoofd Yukio Sakai betrapt op roken en voor straf in de container van 4,4 bij 2,4 bij 2,4 meter opgesloten. Toen Sakai een dag later poolshoog te nam, smeekten zij hem om vrijlating. De leerlingen over leden op weg naar het zieken huis, nadat Sakai hen weer een dag later levenloos had aangetroffen. Het schoolhoofd is inmiddels gearresteerd. De school voor kinderen met een discipline-probleem had slechts drie leerlingen. bij het geweld. Hij kcndigde een onderzoek aan naai partij digheid van de strijdkrachten. Controle De maatregelen van DeKlerk zijn bedoeld om het gechon- den vertrouwen in zijn rege ring te herstellen. Of d,t wat betreft het ANC is gelikt, is maar zeer de vraag. Co be langrijke punten is nie vol daan aan de eisen die deorga- nisatie heeft gesteld. De ninis- ters Vlok en Malan zijr niet ontslagen, er komt meer con trole op geheime projcten door een door de regeriig te benoemen commissie, dit be staat uit Zuidafrikaanse bur gers, maar er komt geen liep- gaand onafhankelijk oider- zoek. Het ANC meent da het schandaal overduidelijk leeft aangetoond, dat deze regring niet gelijktijdig scheidsreciter en deelnemer kan zijn tijlens het delicate onderhandelhgs- proces, -en eist daarom een overgangsregering. De Kerk verwierp gisteren dat ideeop- nieuw. Hij wil een meerpatij- en-congres, en daar kan lan vervolgens best worden ge sproken over een soort O'er- gangsregering, maar De Ktrk maakte duidelijk dat hij elf de teugels in handen wil h>u- den tijdens de komende oner- handelingen. In dierenkooien vluchten deze Kroaten voor de Serviërs. BELGRADO Kroati sche leiders Franjo Tudj- man en Stipe Mesic heb ben gisteren geweigerd deel te nemen aan overleg van de federale Joegosla vische presidentiële raad over de crisis in Kroatië. Tudjman, president van Kroa tië, had vooraf gezegd niet bij het overleg aanwezig te willen zijn. Mesic, de Kroatische voorzitter van de presidentiële raad, liep kort na het begin van het overleg de zaal uit, omdat volgens hem de presi dentiële raad eenzijdig pro- Servisch is. Servië is de be langrijkste tegenstander van de Kroatische en Sloveense onafhankelijkheid. De afwezigheid van Tudjman en Mesic onderstreepte nog eens dat de kans op een poli tieke oplossing voor de crisis in Kroatië zeer gering is. De presidentiële raad praatte over het tot stand brengen van een staakt-het-vuren tussen de Kroatische strijdkrachten en gewapende etnische Serviërs. De vergadering, nu onder lei ding van Kostic, aanvaardde een aanbod van de Europese Gemeenschap om in Joegosla vië te komen onderhandelen over de crisis in Kroatië. De EG-trojka van ministers van buitenlandse zaken zal volgens plan op 2 augustus naar Joego slavië vertrekken. Voor van daag stond een nieuwe bijeen komst van de presidentiële raad op het programma. Persbureau Tanjug meldde dat gisteren twee jonge burgers werden gedood en twee ande ren verwondingen opliepen toen de auto waarin zij zaten bij de Kroatische stad Zmajev- ci werd beschoten door Kroa tische militieleden. Radio Belgrado berichtte dat gisterentwee Servische mili tieleden werden gedood bij Si- benik. Bij een bombardement van het federale leger op Hrvatska Kostajnica, een stad je 120 kilometer ten zuidoosten van Zagreb, werd een Kroa- tisch militielid gedood en raakte een andere Kroaat ge wond. via radio en tv In2? Een der jongens vertelt Rob, dat bij hem thuis eei di ret aan de muur hangt van Robert Janszoon, een der voor %vi iren van Rob en de schrik van de Algerijnse zeerovers. Da Rob interessant! ,,Hoe heet jij?" vraagt hij de jongen. „Pie vajRiebeek, kapitein", luidt het antwoord. „Dót is een bekend» m", zegt Rob; „weet je wel, dat een zekere Jan van Riebeecl e 17e eeuw de Kaapkolonie in Zuid-Afrika heeft gesticht?' Nou, óf Piet dat weet, want hij is zelf een afstammeling van deze grote zeeman. „Wilt u niet met ons meekomen, kapitein?" vraagt Piet; „vader zal U stellig graag willen ontmoeten". Ja, Rob wil ook wel eens kennis maken met de nakomelingen van zo'n be roemde familie en even later voeren de kinderen hem in triomf naar hun huis. De heer Van Riebeek ontvangt kapitein Rob har telijk. LIMA Het Peruaanse mi nisterie van onderwijs is, om een elf weken durende sta king van zo'n 200.000 leraren te ondermijnen, begonnen le sprogramma's uit te zenden op radio en televisie. Onge veer 40 radio- en zeven tele visiestations zenden natuur kunde-, wiskunde- en litera tuurlessen uit. Het ministerie hoopt op deze manier de acht miljoen scholieren te berei ken die door de staking wor den getroffen. De televisie zal dagelijks twee uur reser veren voor de lessen en de radio een uur. (Vervolg van de voorpagina) CAIRO De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Amr Moussa maakte gisteren wel duidelijk dat Israël niet kan vasthouden aan het stand punt dat vrede mogelijk is ter wijl Jeruzalem Arabisch ge bied bezet houdt. Na afloop van het onderhoud met de Israëlische minister Levy zei Moussa verder dat de twee het niet eens hadden kunnen worden over de land- voor-vrede formule die vol gens de Arabieren het uit gangspunt dient te zijn van de vredesonderhandelingen. De Arabische landen en de Pales- tijnen menen dat VN-resolutie 242 niet anders betekent dan dat Israël alle bezette gebie den, waaronder de Westoever, de Gazastrook, de Golan- Hoogte en mogelijk Oost-Jeru- zalem, moet ontruimen. Een medewérker van Levy zei dat Moussa een uitnodiging voor een bezoek aan Israel had geaccepteerd. Indien dat be zoek doorgaat, wordt Moussa de hoogste Egyptische functio naris die Israel bezoekt sinds 19°7. De Sovjetminister van buitenlandse zaken. Aleksandr Bessmertnych, heeft gisteren gezegd dat een snelle erken ning van Israël door Moskou afhankelijk is van het door gaan van een vredesconferen tie over het Midden-Oosten. De Arabische Liga en de men senrechtenorganisatie Amnes ty International hebben de VN en de wereldgemeenschap op geroepen onafhankelijke on derzoekers naar Israël te stu ren. Amnesty publiceerde gis teren rapport over slechte be handeling van Palestijnse ge- Jetineerden in Israël.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5