De vut met de vut £eidóe6ou*a*it BINNENLAND BUITENLAND Defensieminister Suriname blijft aan DOOR EEN ANDERE BRIL „De mooiste plek? Die zit in mezelf" foto:; Poolse zwartwerkers in Maastricht aangehouden MAASTRICHT Na een tip van de rijkspo litie te water heeft de Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen gistermorgen bij het Maastrichtse scheepsbedrijf Maasdok dertig Poolse zwartwerkers ontdekt. De Polen ziin naar het politiebureau overgebracht en heb ben na verhoor de aanzegging gekregen dat ze binnen vier dagen uit Nederland vertrok ken moeter) zijn. Tegen de directie van Maas dok is proces-verbaal opgemaakt. Gebleken is dat de Polen, nagenoeg allen afkomstig uit Gdansk, voor werk in Nederland geworven waren door een Pools uitzendbureau. Enige illegale werknemers waren al twee maanden bij het Maastrichtse bedrijf in dienst. De ove rigen pas enkele dagen. Hun uurloon bedroeg rond de negen gulden, plus kost en inwoning. Zij sliepen in barakken op het terrein van het bedrijf aan de Beatrixhavens. Taxi Centrale van Rotterdam stapt uit treintaxi-project ROTTERDAM De Rotterdamse Taxi Centrale (RTC) doet bij nader inzien niet mee aan het trein taxi-project van de Nederlandse Spoorwegen. Nadat eerder met de NS overeenstemming was bereikt, besloot de Raad van Commissarissen van de RTC gisteren toch het contract niet te tekenen. Volgens president-commissaris N. Reith van de RTC is het bedrijfsrisico van de treintaxi te groot. Bovendien wil de RTC de rust in de Rotterdamse taxiwereld niet verstoren. De treintaxi zou vanaf 1 oktober in Rotterdam gaan rijden vanaf het Centraal Station en NS-station Alexander. De NS wilden hiertoe een contract afsluiten met de RTC, met vierhonderd aandeelhouders de grootste taxicentrale in de Maas stad. De invoering van de treintaxi stuit op hevig protest van de tachtig a negentig zelfstandige taxi chauffeurs, die vanaf het Centraal Station rijden. Zij vrezen brodeloos te worden. Pagina 11: Haagse chauffeurs in actie. PARAMARIBO Rupert Christopher blijft minister van defensie in Suriname, dit na uit drukkelijk verzoek van president Johan Kraag om zijn maandag ingediende ontslagaanvraag naar aanleiding van een vermeend drugsschan daal in te trekken. De kwestie werd eerder op de dag besproken tijdens een speciale vergade ring van de raad van ministers. Eerder liet de regering weten dat beschuldigin gen, als zouden Christopher en andere hoge au toriteiten betrokken zijn bij handel in cocaïne, naar het rijk der fabelen verwezen kunnen worden. Deze mededeling kwam nadat de Amerikaanse ambasssadeur in Paramaribo, John Leonard, ten stelligste had ontkend dat er een rapport van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA bestaat waarin dergelijke beschuldigingen zijn opgenomen. Dit zou de ambassadeur giste ren aan de Surinaamse minister van buiten landse zaken Robby Ramlakhan hebben ver klaard. Christopher had zijn ontslagaanvraag ingediend naar aanleiding van door NRC Han delsblad aangehaalde beschuldigingen van drugshandel, die volgens het dagblad in een DEA-rapport zouden staan. Christopher deed een beroep op de president een „diepgaand on derzoek" te laten instellen naar de beschuldi gingen. Christopher baseerde zijn stap overigens ook op beschuldigingen van vermeende betrokkenheid bij moord op twee lijfwachten van jungle-com mandoleider Ronnie Brunswijk en de verdwij ning van een aantal indianen in West-Surina- me. Frankrijk wacht drukste weekeindaa DEN HAAG In Frankrijk staat het drukste weekeinp dit zomerseizoen voor de deur. Circa 11 miljoen vertrj en terugkerende vakantiegangers zullen zich op de Frl <v gen begeven. De verkeersstroom kwam vandaag al op| zal zaterdag zijn hoogtepunt bereiken. De ANWB advisf 1 derlanders dan ook op die dag niet door Frankrijk te rfns< De grootste knelpunten zijn de Boulevard Peripheriqjji? Parijs, de wegen richting Bretagne en Normandië, df naar het zuiden, met name het Saone/Rhónegebied, de|..s retunnel in Lyon en de wegen richting Atlantische enË1®' landse zeekust. PinÉ De ANWB. verwacht in België vooral verkeersproblemJT"1 wegen naar de kust. Grootste knelpunt is hier de E40[ Oostende. In Duitsland zal het goed te merken zijn dafte kanties in het noorden ten einde lopen en die in Beierej^ beginnen. Vrijdagavond en zaterdagochtend moet dan oij A1' ning worden gehouden met druk verkeer in beide riet Knelpunten zijn de autobahnen in het zuiden, de wei0115 Berlijn, de Al Keulen-Muenster-Bremen en de A7 Wf ir Hannover. Bij de grensovergangen met Oostenrijk enlv Slowakije zullen wachttijden niet te vermijden zijn. Fsn WOENSDAG 31 JULI 1$M LEIDEN Sinds onder zoek van dr. C. de Winter van TNO heeft aange toond dat het vroegtijdig vertrek van werknemers te voorspellen is aan de hand van een vragenlijst over arbeid, gezondheid en verzuimgegevens, staat zijn telefoon niet stil. Tal van bedrijven willen die vragenlijst gebruiken zo dat ze op tijd maatregelen kunnen nemen ter voor koming dat werknemers via langdurig ziektever zuim in de wao terecht komen of anderszins het bedrijf moeten verlaten. Hij heeft voor zijn onderzoek 4500 werknemers drie tot vijf iaar gevolgd in hun werk en oekeken hoe ze vertrokken en op welke manier. De Winter over zijn (promotie-) onder zoek: „Voordat arbeidsonge schikten weggaan lopen zij al jaren van tevoren ziektever zuim op. We kunnen aan de hand van de vragenlijsten dan wel niet zien of de klachten oplopen - die vragen zijn na melijk maar op één tijdstip op- genomen - maar je kan er wel vergif op innemen want het verband tussen de klachten op de vragenlijst en het verzuim is hoog: als het verzuim op loopt, lopen de klachten ook op", zegt De Winter, die zelf over de uitslag van zijn onder zoek niet zo tevreden is. Vrolijke groep De vutters blijken een 'vrolij ke groep' te zijn. Hij had liever vastgesteld dat de vut precies aan de doelstelling voldeed, zodat hij zelf ook van die rege ling zou kunnen gaan profite ren. Maar er gaan steeds meer stemmen op de vut de das om te doen. „Werknemers die het vooruitzicht hebben met vut te kunnen zijn minder vaak ziek en zijn er helemaal niet slecht aan toe. En het was nu juist de bedoeling uitgewerkte en uit gebluste werknemers met de vut te sturen zodat ze hun werkplek aan jongeren zouden kunnen overdragen". De 4500 mensen in particulie re- en overheidsbedrijven heb ben 117 vragen voorgelegd ge kregen, onderverdeeld in di verse onderwerpen. Bedrijven zouden werknemers iedere drie jaar zo'n vragenlijst kun nen voorleggen en de ant woorden moeten combineren met de gegevens over ziekte verzuim. Op basis van die ge gevens zijn behoorlijke voor spellingen te doen. De Winter: „Mij is gebleken dat je uit die gegevens kan af lezen of werknemers arbeids ongeschikt worden. Je kan ook bekijken of de oorzaken misschien iets gemeenschappe lijks hebben. Zitten de werk nemers die veel spanningen hebben in hetzelfde onderdeel van het arbeidsproces, is hun probleem wel individueel of ligt het bijvoorbeeld aan een afdelingshoofd. Daarover kun ie met de kennis die je van dat bedrijf hebt wel uitspraken doen. Er zijn dus twee stappen die je moet nemen: bekijk wie in in de problemen dreigen te komen en probeer bij die werknemers maatregelen te nemen". Spiegelbeeld „Je kan niet een bepaalde me thode aangeven. Als een be drijfsgezondheidsdienst door de uitkomsten van het onder zoek merkt dat er op een be paalde afdelingen problemen zijn, dan kunnen concrete stappen ondernomen worden". Vooral verzekeringsdeskundi gen en bedrijfsgeneeskundigen hebben tot nu toe veel belang stelling getoond voor de vra genlijsten van De Winter's on derzoek. De Winter: „Het merkwaardi ge is, dat als je kijkt naar de klachten van de toekomstige wao-groep en de toekomstige vut-groep er een leeftijdsver schil blijkt te bestaan. Dat kan ook niet anders, maar kijk je naar de klachten en verzuim dan zijn de wao-groep en vut eikaars spiegelbeeld. De mensen die met de vut gaan hebben weinig klachten en weinig verzuim in vergelij king met leeftijdsgenoten die niet met vut gaan, terwijl mensen die in de wao zouden terecht komen juist veel pro blemen met werkdruk en ge zondheid hebben". De Winter kan de uitslag van zijn onderzoek niét goed ver klaren. Mensen die in de wao terecht komen zijn tussen de 45 en 50 jaar. „De werknemers van 60 jaar en ouder die niet met vut gaan, lopen ook geen risico meer in de wao terecht te komen, maar zijn toch min der gezond en vrolijk dan de vutters. Er is dus een verschil tussen oudere werknemers die met vut gaan en hen die blij ven werken tot hun pensioen. Die laatste groep heeft relatief veel klachten en verzuimt meer dan de mensen van de zelfde leeftijdsgroep die van de vut gebruik gaan maken". Welvaart „Ik vind het te gemakkelijk om te zeggen dat er doodeen voudig verschillende stijlen van ouder worden zijn. Het is realistischer te denken dat de verschillen te maken hebben met het verwachte inkomen na pensionering. Ouderen die onvoldoende pensioenrechten hebben opgebouwd, willen met doorwerken tot hun pen sioen meer inkomen krijgen. Waarschijnlijk heeft het hoge re ziekteverzuim en de span ningen in die hogere leeftijds groep gewoon te maken met geld. Misschien ook zijn ze ja loers op collega's die wel met de vut konden en geen finan ciële zorgen hebben. Maar dat verklaart nog niet waarom mensen die nu van de vut ge bruik maken gezonder zijn". Zijn onderzoek toonde aan dat de vut-groep gezond en vrolijk is. Daarmee kan De Winter betwijfelen of de zwaarte van het werk wel een argument kan blijven voor de vut. De vakbonden hebben er altijd voor gepleit dat zwaar werk moet worden gecompenseerd SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF In Nederland wonen talrijke buitenlanders. Die zijn hier om zeer verschillende redenen neergestreken: door hu welijk met een Nederlander of Nederlandse, als vluchte ling, als uitgezonden specialist, of gewoon als toerist die in de Lage Landen is blijven hangen. Aan hen de vraag op welke plek in Nederland zij het meest gesteld zijn. Van daag is Fumikaze Kagawa aan het woord, de directeur van de ritssluitingenfabriek Yoshida in Sneek. FUMIKAZE KAGAWA UIT JAPAN: Idoor CHRIS SPÖNHOFF SftEEK Het is een sfeer van niks in de vergaderruim te van Yoshida (ritssluitingen) in Sneek, waar president-di recteur F. Kagawa en ik, over 'de leukste plek' in Nederland praten. Kagawa wil eigenlijk geen interview. Hij begrijpt het onderwerp van het ge sprek ook niet goed. Door de telefoon vraagt hij: „Waarover? De nicest location in Holland? Eh, sorry I don't understand". Maar dat kan natuurlijk bescheidenheid zijn. Hij blijft taai afhouden en zegt tenslotte abrupt: „Ik verstrek geen informatie via de telefoon". Iets wat zó moeilijk te realise ren is als dit gesprek met de heer Kagawa, dat moet wel grote waarde hebben. Dia manten liggen ook niet aan het aardoppervlak. Als ik hem verzeker dat ik ook lie ver niet via de telefoon con verseer en dat ik hem dol graag wil ontmoeten op zijn werkplek in Sneek, zwijgt hij. Het duurt even voor hij een volgend wapen in stelling brengt: gebrek aan tijd. Als de verslaggever niettemin door zeurt zegt Kagawa kort: „U kunt nü komen, want de ko mende weken ben ik op reis". Dat wordt dus spoorslags ver trekken, naar Sneek. Daar op het industrieterrein, aan de Einsteinstraat, is Yoshida ge vestigd, een Japans bedrijf dat de wereld verrijkt met ritss luitingen en meneer Kagawa moet van zijn baas, ver weg in Tokyo, zorgen dat deze pro- dukten ook in Europa aftrek vinden. Vandaar zijn verblijf in Sneek. Tokyo-Sneek, daar moet toch een heel relaas ach ter zitten.. Ik ben iets te laat in Sneek, ik betreed daarom gehaast het kantoor van Yoshida, waar nijvere dingen gebeuren. Een zeer on-Japanse werknemer heet mij welkom en wijst op een man aan de telefoon die gespannen zit te telefoneren. „Meneer Kagawa belt, zou u even kunnen wachten?" Er staat een zitje in de hal, ik krijg een bekertje koffie en net als ik enkele slokken heb genomen, betreedt Kagawa deze ruimte. Waar zullen we praten? Ik hef mijn bekertje op om aan te tonen dat ik het naar 'any place' mee kan voe ren, maar Kagawa gaat direct op een stoel in de hal zitten en gebaart dat ik het ter plek ke op moet drinken. Goh, oos terse hoffelijkheid. Even later zitten we in een efficiënt ingerichte vergader ruimte. We wisselen onze kaartjes uit, ik heb gelezen dat dit in Japan tot de goede zeden hoort. Die 'F' op zijn kaartje staat voor 'Fumikaze' zegt hij desgevraagd. Mijn achternaam wordt door hem aan studie onderworpen. „Is dat niet Duits, een o met pun tjes erop?" De tijd lijkt rijp om tot zaken te komen. Kan hij mij vertel len welke plek in Nederland Friesland vermoedelijk, waar veel Nederlanders op vaKantie gaan hem het meest charmeert? Kagawa denkt, zoals over elke vraag geruime tijd na. Dan zegt hij: „Ik begrijp die vraag nog steeds niet. Ik kan niets zeggen over één mooie plek, het is eh onzin". Hij doceert verder: „Er zijn veel plekken mooi en tegelij kertijd ook weer niet mooi. Het ligt eraan hoe je een plek ervaart. Ik geniet van zó veel dingen, bijvoorbeeld als ik op de snelweg rijd hier in Hol land kan ik een grazende koe mooi vinden. Je ziet dat beest maar even in het voorbijgaan. Ik verwijl dan in gedachten bij het gras dat die koe eet en hoe dat in het koeielijf wordt verwerkt. Daar kan ik heel gelukkig van worden. Be grijpt u?" Maar, meneer Kagawa, er móet toch iets in het land schap zijn dat u bijzonder aan trekt, de lezers van deze krant zouden het interessant vinden om te horen hoe ie mand uit Japan over 'our landscape' denkt. Misschien kunt u een vergelijking ma ken met een mooie plek in Tokyo, waar u bent geboren en opgegroeid. Een zeer uitgebreide pauze volgt nu, waarin Kagawa zijn handen vouwt en die voor zijn gezicht houdt, als in een meditatie. Deze houding verbreekt hij plotseling abrupt met een gie rende lach. Ik bekijk hem De discussie die nu over de wao wordt gevoerd zal er ook over de toekomst van de vervroegde uittreding (vut) komen. Deze regeling, die zojuist haar tweede lus trum heeft gevierd, legt het loodje, zo denken de des kundigen. C. de Winter, medewerker van het Neder lands Instituut voor Preventieve Geneeskunde TNO in Leiden, deed onderzoek naar werk, gezondheid en ver zuim bij 4500 mensen in vier bedrijven. Zijn conclusie luidt dat de werknemers die in de vut gaan, er nog niet zo slecht aan toe zijn. En dat was niet de oorspronkelij ke bedoeling van deze regeling. De vut was bedoeld om arbeidsplaatsen te scheppen en te voorkomen dat afgepeigerde mensen arbeidsongeschikt zouden wor den. etl wtshe miuleti ooeh non PFWtfOnST 1/1 HET MR 1500 won mms/os HOE ZO GEVf/flOEtt ge non en weodeh En weer oms/irption Voorzorgslanding Een KLM-monteur gooit het jack van een piloot uit de zogenoemde Noordzeehelikopter die vliegt op booreilanden in de Noordzee nadat het toestel gistermiddag een voorzorgslanding had gemaakt in de Ringvaart bij de luchthaven Schiphol. Volgens een woordvoerster van de helikopter eigenaar, KLM Helikopter, is het toestel met opzet en geheel volgens de veiligheidsprocedures in het water geland. Tijdens de vlucht vanaf een booreiland constateerde de bemanning dat er pro blemen waren met het rechter onderstel, waardoor een landing op de grond niet veilig werd ge acht. Nadat de negen passagiers de vlak boven de grond hangende helikopter probleemloos had den verlaten, is de bemanning naar de Ringvaart gevlogen om het toestel, dat met drijvers is uitge rust, op het water te laten zakken. foto: anp met gemengde gevoelens, zat er in mijn vraag onbedoeld zoveel humor? Kagawa trekt zijn gezicht weer in de plooi en zegt: „Sorry, maar er is ab soluut geen vergelijking te maken met Tokyo. De stad is zo groot, er zijn zoveel ver schillende Tokyo's". Iets, meneer Kagawa, iets moet toch bijzonder zijn in Nederland? „Het is echt niet zo" zegt de directeur van Yos hida geduldig. „Ik maak mijn mooiste plek zelf, als ik bij voorbeeld thuis ben, in mijn woning hier in Sneek, dan is er niets mooier dan de woon kamer, of welke kamer ook, of de tuin. Waar het het aller mooiste is hangt af van mijn stemming, snapt u?" Okee, laten we de vraag ruim interpreteren: wat vindt Ka gawa van de ménsen in dit deel van de wereld? Die zul len wel héél anders dan 'at Vutters zijn vaak geen uitgebluste werknemers. in de vut. „Als je het idee had dat de vut bedoeld is voor oude en versleten werknemers dan heb je het dus mis. Mijn gegevens spreken dat tegen. Als je mij nu vraagt of daar mee de vut wel kan worden opgeheven, dan weet ik het niet. Het gaat om de welvaart: hoeveel gepensioneerden kan een samenleving zich permit teren". Flexibel Werknemers betalen de vut- premie voor werknemers die nu met vut zijn. Op dit ogen blik genieten 119.000 mensen van een vut-regeling. Om dat te kunnen waarmaken betalen 3,7 miljoen mensen premie. Kan die regeling blijven be staan? De Winter: „Er zijn de mografische ontwikkelingen waardoor je in de problemen kunt komen. Blijft de vut wel betaalbaar in de toekomst? Je kan op grond van mijn onder- zoekgegevens zeggen dat je de vut kan afschaffen, omdat de betrokken mensen niet dood moe en ziek zijn. Werknemers en vakbonden zullen een op stand ontketenen als de vut zou worden opgeheven. Ik zou ook wel eens meer aandacht willen vestigen op de andere kant: waarom gaan mensen die zich niet goed voelen, te veel spanningen hebben niet met vut". Een alternatief voor de vut is flexibele pensionering. Ook zo'n regeling zou banen ople veren. De Winter: „Als de pensionering flexibel is dan zullen mensen bij de eerste de beste gelegenheid dat ze met pensioen kunnen gaan, dat ook doen. Dat zou moeten doorwerken op de pensioen rechten die je later zou kun nen verwachten. Als je bij voorbeeld van je 55ste tot je 70ste met pensioen kan gaan dan moet dat ook consequen ties voor je pensioen hebben. Ik denk dat zo'n regeling heel moeilijk uit te voeren is". Fumikaze Kagawa wilde zelf niet op de foto want die één dimensie van hem te zien. Vandaar een van de ritsslu die hij verkoopt in een Friese ambiance. foto: pei De Winter vindt de e lossing voor de h men - te hoog ziekteJ teveel wao'ers en i niet aan de oorsprot bedoelingen voldoet! vaste pensioenleeftijd:! dom komt met gebrer zie je ook in mijn i Als er geen vut zou fOf blijven de mensen ditjAYft/ met vut gingen bij de f~~ de groep, dan zou die ju p doorsnee dus gezondLj den. Maar de mensent aan de vut meebetaaldjrer en er nu niet van zullej er ten, zullen dat geen p|nsj oplossing vinden". L r chi home' zijn toch zeke moet weer vreselijk 1 „Maar ik ben al vijftit in het buitenland. Vooi Nederland kwam zat Spanje en in Engeland, u wat zeggen: de mens overal hetzelfde, de w< een dorp geworden, doen mensen dezelfde ze eten en drinken, ze ze moeten werken vot geld". De anderhalf voor dit gesprek bescl heeft gesteld zijn om. we een foto van hei maken en op welke lc „Een foto?" Er volgt wl periode van bedachtzaa „Nee" zegt hij glimh „dat lijkt me niet zinn.. foto toont alleen één diffj van een mens, terwi mens vele kanten he< hebben de lezers va krant daar dus aan?"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4