Belastingvrije winstdeling van 1500 voor werknemers BINNENLAND tiegroep nielt dappel- !J den Ambtenaren gaan opnieuw strijd met kabinet aan Dra. Schenk (84) in ziekenhuis opgenomen Hof kritiseert 'oude' mediawet li ïdöcSouwnt WOENSDAG 31 JULI 1991 ~>w regeringsvliegtuig Franse makelij A AG Het nieuwe regeringsvliegtuig vervanger van de huidige Fokker F28 hip zdi vrijwel zeker een driemoto- lcon 900 worden van de Franse vlieg- •ikant Dassault. De komende maanden Nederlandse kabinet hierover een he rnemen, aldus bronnen bij Dassault. Tot ging de Nederlandse vliegtuigbouwer x ervan ^at a^s opvolger voor de F28, *e is februari 1972 in dienst is, gekozen lnd rden voor een Fokker 100. Hoewel de rege 100 op zich een uitstekend vliegtuig is, itzalet, evenals de huidige F28, een relatief 1 brfliegbereik. De Fokker 100 kan maxi- 500 kilometer non stop vliegen, de Fal- heeft daarentegen een bereik van an 7.000 kilometer. Daarmee kan in een t afstand tussen bijvoorbeeld Schiphol :ago worden overbrugd. Ledental ANWB Nieuw vliegtuig voor bijna drie miljoen Nederlandse kustwacht t ziji- DEN HAAG Het ledental van de ANWB is in 1990 opnieuw ge stegen. Eind vorig jaar telde de organisatie ruim 2,9 miljoen le den, een stijging van 85.500 (circa 3.4 procent) ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990 van de ANWB. Volgend jaar verwacht de ANWB de inschrijving van het driemiljoenste lid. De stijging van het ledenaantal komt vol gens de ANWB vooral door de toename van het aantal huishou dens, en de daaruit voortvloeien de groei van het autopark. Ruim 2.5 miljoen van de 2,9 miljoen le den is lid van de Wegenwacht van de ANWB Waltmans: „Omstreden publicaties jeugddwaling' Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG De Nederlandse kustwacht krijgt begin volgend jaar de beschikking over een nieuw vliegtuig. Dan namelijk zal de hui dige tweemotorige Cessna Titan Ambassador, die negen jaar dienst heeft gedaan, worden vervangen door een Dornier 228 van Duitse makelij. Het nieuwe toestel voor de kustwacht wordt, evenals het huidige vliegtuig, eigen dom van Martinair. Deze verhuurt het aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Met de aanschaf is, inclusief de speciale apparatuur, een bedrag gemoeid van 16 miljoen dollar. Het zal worden ingezet voor onder meer tellingen van schepen en opsporing van olievervuiling. Behalve de Dornier 228 heeft Martinair dezer dagen ook een Boeing 747 besteld. Het is de derde jumbojet van deze maatschappij, maar de eerste die alleen in vrachtuitvoering zonder ramen zal vliegen. LANDSMEER „Ach, wie veel schrijft zal veel moeten verantwoorden. Wat kan ik ertegen doen mijn publicaties in de jaren vijftig voor de Vlaamse bewe ging opnieuw worden opgerakeld? Het was een jeugddwaling die me waar schijnlijk wel tot het graf zal blijven ach tervolgen". Burgemeester dr. H. Walt mans van Landsmeer, oud-kamerlid voor de PPR, reageert gelaten op 'ont hullingen' vanmorgen in het Algemeen Dagblad over zijn voorzitterschap in 1952 van de extreem-rechtse 'Heelneder- landse Jongerenbeweging'. „Oud nieuws", vindt Waltmans. „De kranten hebben er in de jaren vijftig en zestig bol van gestaan, maar ik kan me ook wel voorstellen dat mijn opvattingen van toen nog steeds stof doen opwaaien". In artikelen die Waltmans op 21-jarige leef tijd schreef, kritiseert hij de parlemen taire democratie en gebruikt hij beladen termen als „Dietsland" en „bloedverbon- denheid". Hij werkte samen met Vlaam se jongeren die de collaboratie tijdens de Duitse bezetting goedpraatten. Later, eind jaren zeventig, laat Waltmans op nieuw een 'dissident' geluid horen als hij als PPR-fractielid nauwe banden onder houdt met de Inkatha-beweging van Zu- luleider Buthelezi. De PPR steunde in die tijd officieel het ANC. Toenmalig fractievoorzitter Ria Beckers, nu politiek leider van Groen Links, is onaangenaam verrast over de publiciteit rond haar oud-fractiegenoot. „Dat Walt mans voorzitter is geweest van de Heel- nederlandse Jongerenbeweging heb ik nooit geweten. Wat hij toen heeft ge schreven is echt over de rand". Verleden achtervolgt Charl Schwietert DEN HAAG Charl Schwietert wordt achter volgd door zijn debacle in de politiek. De Robe- co Groep heeft er vanaf gezien hem te benoe men tot hoofd voorlichting met als speciale op dracht het oppoetsen van het imago van het Rotterdamse beleggingsconcern. Er was teveel kritiek gekomen op de voorgenomen benoeming van de oud-journalist van het NOS-Journaal. Men herinnerde zich nog heel goed hoe hij in 1982, slechts drie dagen na zijn beëdiging, moest aftreden als staatssecretaris van defensie. Hij bleek zich ten onrechte te hebben uitgegeven voor doctorandus in de economie en luitenant in het leger. VVD-leider Nijpels had hem voorge dragen als lid van het kabinet-Lubbers I. Schwietert, die nu een public-relationsbureautje drijft in Amsterdam, heeft geen academische studie gevolgd en kwam in de krijgsmacht niet verder dan de rang van korporaal. dat •edf IAAG Een actie een die zich de 'Razende wee^' noemt zegt in het n ninde velden met ge- gemanipuleerde de >pelen te hebben ld in Wageningen it (gemeente Noord- cht<lder). Dezelfde ac- mj, ip heeft eerder de rij j ling van genetisch joriipuleerde maïsplan- ,pti, een bedrijf in Ril- Isri pgeëist. verklaringen laten de 'jfye rooiers" weten dat ies bedoeld zijn om een imi e over de biotechnolo- •mi te maken. Ook willen tegenwicht bieden te- pro-biotechnologische 'an „da". 'eei 1 in Wageningen is on terf van een serie veld- aana die het biotechnolo- edrijf Mogem uit Lei- ...samenwerking met de 1 "Juwuniversiteit Wage- e 4laat uitvoeren. In Bant ïn éhet een proef van het n u >edrijf Hettema. q g bij de proef in Bant dappelen die resistent gemaakt tegen het 't^ielmotje (tubermoth). G. Bovee, teelttechni- eigenaar Hettema en l(je 'an het veld, hebben de e Rooiers' ook veelbe- nieuwe rassen vernie- op conventionele wijze [en zijn. Daarnaast heb- aardappelplanten ver die besmet waren met ital virusziekten. „Het bedoeling dat die tus- ischj nieuwe rassen zouden >ala gezet, zodat we had- nakMnnen zien in welke orgk nieuwe rassen resis- ptie-onderzoek is vol- bvee belangrijk in ver- piet het terugdringen It bestrijdingsmiddelen- i. „De actiegroep heeft flerzoek zeker voor en- |ren vertraagd", aldus ADVIES STICHTING VAN DE ARBEID: DEN HAAG Bedrijven moeten hun werknemers jaarlijks 1250 tot 1500 gul den per persoon belasting vrij uit kunnen keren. Dit staat in een nog vertrou welijk advies van de Stichting van de Arbeid, een samenwerkingsver band van werkgevers en werknemers, aan de rege ring. De vraag of personeelsleden nu wel of niet belastingvrij mogen meeprofiteren van de winsten van hun bedrijven, houdt politiek Den Haag nu al zo'n anderhalf jaar bezig. Mi nister Wim Kok van financiën was tot dusver bang dat zo'n regeling de schatkist teveel geld zou kosten: zo'n 250 mil joen gulden per jaar. Daarom verzette hij zich hardnekkig tegen een wetsvoorstel dat zijn partijgenoot Willem Ver meend, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, begin vorig jaar indiende. Het Centraal Planbureau heeft nu echter, op verzoek van een werkgroep van de Stichting van de Arbeid, een nieuwe be rekening gemaakt. Volgens het CPB zal de schatkist zelfs beter worden van belasting vrije winstdelingen voor werknemers. De reden daar van is vermoedelijk dat winst delingen niet doorgegeven be hoeven te worden aan mensen met een sociale uitkering. De zogeheten koppeling spreekt immers alleen over gewoon loon. Wat de staat dus aan de ene kant derft (belastinginkom sten) spaart zij dubbel en dwars uit aan verminderde uitgaven (sociale uitkeringen), aldus het CPB. Ook zegt het Planbureau dat een regeling voor belastingvrije winstdeling voor personeelsleden gunstig is voor de werkgelegenheid en voor de bereidheid van de vakbonden om hun looneisen te matigen. De werkgroep van de Stich ting van de Arbeid heeft meer dan een jaar gewerkt aan het advies over belastingvrije winstdelingen. Volgens de werkgroep moeten de bedrij ven zelf maar bepalen of zij een dergelijk belastingvrij ex traatje willen uitkeren in con tanten, aandelen, obligaties of personeelsaandelen. Wel zou een dergelijke regeling voor alle personeelsleden moeten gelden en dus niet alleen voor mensen in hogere functies, zo als nu vaak het geval is. In stellingen die geen winst ma ken, zouden meer gebruik moeten maken van spaarloon regelingen. De Stichting van de Arbeid zal het betreffende advies naar verwacht begin september naar het kabinet sturen, nadat de organisaties van werkne mers en werkgevers er ook formeel mee hebben inge stemd. Silver Ghost Op Schiphol is vanmorgen de beroemde Silver Ghost ingeladen voor een vlucht naar het Verre Oosten. Het troetelkind van Rolls Royce, dat miljoenen waard is, zal in Hongkong deelnemen aan de grootste RR-parade die ooit is gehouden. foto: anp Pomphouders lappen wet aan hun laars DEN HAAG De Economische Controledienst (ECD) heeft ruim duizend processen-verbaal uitgedeeld aan pomphouders voor het overtreden van de winkelsluitingswet. Volgens de nieuwe bepalingen in die wet mogen zogeheten niet weggebon- den artikelen als alcohol, lectuur en bloemen niet na zes uur 's avonds worden verkocht. Deze goederen moeten in een spe ciale kast met tijdslot worden opgeborgen. De ECD controleert vervolgens de openings- en sluitingstijden van de kast. Met deze bepalingen wordt massaal een loopje genomen. De ECD contro leerde de afgelopen maanden 2103 pomphouders: bij de helft werd niet eens de verplichte kast aangetroffen, 1316 pomphou ders kregen een proces-verbaal. Bij 169 pomphouders werden kleine overtredingen gesignaleerd, te gering om te verbaliseren, aldus F. Koogjes van de dienst. Op de overtredingen staat een maximale boete van 10.000 gulden. Begin deze week werden de eerste pomphouders door de rechter veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden, waarvan 9000 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De ECD sluit nieuwe controles niet uit. DEN HAAG Oud-vak bondsvoorzitter Jaap van der Scheur kan tevreden zijn. Zijn oproep in verzet te komen tegen de kabi netsplannen met de wao en ziektewet is nog geen week oud, of de vier amb- tenarencentrales hebben al een 'actieplatform' op gericht. Het hete najaar van 1983, toen Van der Scheur de grootste ambtenarenopstand ooit regis seerde, zou zich kunnen her halen zo waarschuwen de bon den. Op de hoofdkwartieren van de ACOP, CCOP, AC en CMHF wordt alvast het stof van de oude draaiboeken afge blazen. Ankie Pastoors, werkzaam bij de ACOP, gaf gisteren het startschot voor de acties via een persbericht aan de media. Kernboodschap: het over heidspersoneel zal niet ontzien worden bij de 'desastreuze plannen' van het kabinet. Sterker nog: het kabinet zou als grootste werkgever zélf het 'goede' voorbeeld willen geven bij de aanpak van het ziekte verzuim en de arbeidsonge schiktheid door rigoreus in te grijpen. Conclusie: de ambte naren moeten wederom in opstand komen. Het kan er komende herfst bijzonder hard aan toe gaan, zo dreigt Pastoors, gevraagd naar een toelichting. In dit verband roept zij gaarne in herinnering welk een woedestorm door ambtenarenland trok toen het kabinet Lubbers-I voorstelde de ambtenarensalarissen met 3,5 procent te verlagen. „We kenlang werd de vuilnis niet opgehaald, de post niet be zorgd. Overal legden ambtena ren het werk neer. Je kunt zeggen dat het land bijna fail liet was gegaan als de rechter niet had ingegrepen en verde re stakingen had verboden. Met name de postorderbedrij ven hadden enorm te lijden van de acties, enkele dreigden het niet te overleven. Ik zeg hier krijgen. Je kunt zeggen dat we de wind flink in de rug hebben, voor zover we zelf geen deel van die wind uitma ken. Daar komt bij dat ook het kabinet nu kennelijk wat min der zeker van zijn zaak is". Speerpunt niet dat het gebeurt, maar zo'n opstand zou zich kunnen her halen". Overwinning De grootscheepse protesten brachten de opstandige ambte naren indertijd overigens geen klinkende overwinning. Het kabinet deed een piepklein scheutje water bij de wijn: de salarisverlaging werd beperkt tot 3 in plaats van 3,5 procent. Daarbij speelde wellicht een rol dat de muitende ambtena ren langzamerhand de sympa thie van het grote publiek aan het verliezen waren. Ook was het 't CDA/VVD-kabinet toen bittere ernst: de regeringspar tijen konden ondanks alle pro testen niet uit elkaar gespeeld worden. De kaarten liggen nu wat an ders, meent Ankie Pastoors. „De kabinetsmaatregelen tref fen deze keer niet alleen amb tenaren, maar alle burgers in dit land. We merken dan ook dat het protest zéér breed ge dragen wordt. Het is werkelijk niet te geloven, de telefoontjes en steunbetuigingen die we Het officiële actiedraaiboek wordt eerst 13 augustus vast gesteld tijdens een gezamenlij ke vergadering van de vier bonden, die samen 710.000 le den vertegenwoordigen. Een dag eerder zal de vakcentrale FNV zijn actieplannen het licht laten zien. Vanwege het prille stadium waarin de voorbereidingen zich bevinden kan Pastoors nog niet teveel zeggen over het hoe en wanneer van de ac ties. „Dat alles is nog niet be paald, maar het zal er wel op neerkomen dat eerst de ach terban goed geïnformeerd wordt, vervolgens prikacties beginnen, overgaand in speer puntacties en tenslotte als het moet: keihard de beuk er in". Opvallend was in 1983 dat de hogere ambtenaren zeg maar de beleidsmakers niet of nauwelijks aan de acties deelnamen. Op de Haagse mi nisteries werd gewoon doorge werkt, bewindslieden konden er op rekenen dat hun chauf feurs 's ochtends keurig voor de deur verschenen en de no ta's op tijd gedrukt werden. Anno 1991 verwacht Pastoors dat de rijksambtenaren mis schien wat gemakkelijker tot actie op te porren zijn. „Het gaat nu immers niet alleen om de wao en ziektewet, maar te gelijkertijd speelt de operatie Grote Efficiency waardoor duizenden banen zullen ver dwijnen. De druk die op het ambtenarenapparaat wordt uitgeoefend is behoorlijk groot en velen verkeren in marte lende onzekerheid over hun eigen functie en positie. Die zaken stapelen zich allemaal op tot het moment komt waar op men zegt: en nu kan het niet meer". De herfst en winter van 1991 zullen moeten uitwijzen of deze keer de ambtenaren de winnaar worden van een krachtmeting met het kabinet. AMSTERDAM Dra. M.G. Schenk, de historica die onlangs in het nieuws kwam door de weigering van de Europese Biblio theek haar (tweede) boek over prins Claus uit te ge ven, is gistermorgen opge nomen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Am sterdam. Over haar toe stand wil het ziekenhuis geen nadere mededelin gen doen. Mevrouw Schenk (84) werd onmachtig in de gang van haar woning aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal aangetrof fen, nadat een persfotograaf, die volgens afspraak op bezoek kwam, geen gehoor had gekre gen op aanbellen en onder huurders te hulp had geroe pen. Volgens een woordvoer der van haar uitgever in Zalt- bommel is mevrouw Schenk dit jaar al eens eerder opgeno men geweest in het zieken huis. Mevrouw Schenk studeerde Nederlands en geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en werd bekend als journaliste en schrijfster. Ze is. Mevrouw drs. M.G.Schenk over haar jongste boek over prins Claus: „De uitgever dacht dat ik erdoor in moeilijkheden zou ko men. Maar wat voor moeilijkheden, dat zei "hij niet". foto: engel lameijer sinds 1933, met hart en ziel Amsterdamse, al werd ze uit Utrechtse familie in Rotterdam geboren. Ze is een van de oprichters van het weekblad Hervormd Neder land. Na de oorlog schreef mevrouw Schenk boeken met titels als '25 Jaar koningin'. 'Juliana, vorstin naast de rode loper'. In 1971 verscheen haar eerste boek over Claus. Ze schreef overigens niet al leen boeken over leden van het koningshuis. Ze maakte ook een jubileumboek voor het Groene Kruis, een boekje met de titel 'We gaan trouwen' en, in opdracht van het Neder lands Bijbel Genootschap, 'Avontuur met het Woord'.- Dat boek en ze is er nog verbaasd over maakte veel opgang onder jonge mensen. Ze was ook jarenlang hoofdre dactrice van het tijdschift De Vrouw en haar Huis. Vorige week had een van onze verslaggeefsters met haar een gesprek naar aanleiding van de commotie rond haar tweede boek over prins Claus. Ze ver telde toen onder meer: „Ik had in het overleg met de uitgeve rij de Europese Bibliotheek in Zaltbommel steeds te maken gehad met een vrouw, van wie ik dacht dat ze de di recteur was. De laatste keer werd ik te woord gestaan door een man. Zeker een hoofddi recteur. Toen ik hem vroeg naar de eigenlijke reden om mijn boek dat al gezet was toch niet uit te geven, zei hij: 'U zou erdoor in moei lijkheden kunnen komen'. Wat voor moeilijkheden? Dat zei hij niet. Misschien wel van wege het feit dat ik geschre ven heb dat Claus nog wel eens driftig kan worden. Maar is dat zo erg? Ik had het van een zoon van Claus. En de le den van het koningshuis wil len geen goden meer zijn. Mis schien was de uitgever wel bang, zélf in moeilijkheden te raken als mijn boek niet goed verkocht zou worden. Maar waarom kwam hij daar dan pas op toen de drukproeven al waren gecorrigeerd en de tekst naar de actuele situatie was aangevuld?" „Goed: het is ook geen gewoon boekje. Ik heb episoden be schreven uit het leven van prins Claus en die steeds laten volgen door een tekst van of over hem. Niet iets wat op de 'moederkrans' zou worden voorgelezen. Maar er zijn toch ook nog andere lezers met wat diepergaande belangstelling? Mijn advocaat moet nu het zet werk plus de gecorrigeerde drukproeven en de aanvullen de tekst maar van de uitgever terug zien te krijgen. Maar de advocaat is op vakantie". De woordvoerder van de Eu ropese Bibliotheek doet over de controverse met mevrouw Schenk geen mededelingen „Het is een kwestie louter tus sen haar en ons. Dat gaat ver der niemand aan". DOOR BILL WATERSON Er was eens een jongetje en die heette Casper. Dit jongetje wilde altijd zijn zin. Op een dag had zijn vader er genoeg van en sloot hem voor altijd op in de kelder. En daar na leefde iedereen nog lang en gelukkig. Einde Prins Claus terug van vakantie DEN HAAG Prins Claus is maandagmiddag terugge keerd van een korte vakan tie in Italië bij zijn gezin. De prins is zes dagen op va kantie geweest, zo heeft een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst gisteren verklaard. Na zijn terugkeer is Claus weer naar het Haagse zieken huis Bronovo gegaan voor voortzetting van zijn behande ling. Over het verloop daarvan zijn geen nadere mededelingen gedaan. DEN HAAG Het Europe se Hof van Justitie holt enigszins achter de feiten aan. De Nederlandse media wet moet volgens het Hof ge wijzigd worden, maar de be treffende wijziging is al aan gebracht en door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het wachten is alleen nog op in stemming van de Senaat, dit najaar. Het ministerie van WVC rea geerde vanmorgen in deze nuchtere bewoordingen op het jongste arrest van het Europe se Hof, dat een aanpassing van de Nederlandse mediawet vor dert. De wet, zo oordeelt het Hof, is in strijd met de Europe se regelgeving. De kritiek richt zich met name op artikel 66, dat voorwaarden stelt aan de reclame-uitingen in buiten landse programma's die via de kabel worden doorgegeven. In het nieuwe artikel zijn de voorwaarden aanmerkelijk versoepeld, aldus WVC. Zo is het reclameverbod op zondag vervallen en mag maximaal vijftien in plaast van vijf pro cent van de zendtijd met recla me gevuld worden. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie worden de bezwaren van het Hof in de nieuwe wet volledig ondervangen. „Juridi sche procedures vergen door gaans vele jaren, vandaar dat het arrest van het Hof een beetie als mosterd na de maal tijd komt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3