Geringe hulp VS aan Sovjetunie Ns CDA wil nuancering in aanpassing van wao Foto's 11 «ederland maakt voor miljard aan wapens gypte verwacht ompromis tussen >raël en Arabieren Irakezen hebben heel veel chemische wapens 14 Dagen Gratis CeidóeÖou/io/rit WOENSDAG 31 JULI 1991 14 PAGINA'S in twee katernen eestelijk leven hVaticaan om hulp gevraagd tegen pastoor stierenvechter Belastingvrije istdeling van 1500 gulden voor i» werknemers de Jonge ijvert Curasao's park som dreigt gemeente na weigeren van iarkeervergunning nst Feyenoord i tamelijk onzeker ELKE DONDERDAG DE Celdóc CouAcmt U<T Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur. J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25096 Losse nummers 1.45. Poolse verpleegsters mogen in Nederland blijven DEN HAAG De 24 Poolse verpleegsters die 1 juni door het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam naar Nederland zijn gehaald mogen in Neder land blijven. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dat vanmorgen bepaald, nadat het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzieningen in Rijswijk besloot de ver pleegsters geen werkvergunning te geven. De afdeling rechtspraak heeft besloten dat de verpleegsters moeten wor den behandeld alsof zij een tewerkstellingsvergunning heb ben, vanaf het moment dat zij het diploma behalen dat ge lijk gesteld is met het Nederlandse diploma voor verpleeg kundige. Tijdens de zitting verklaarde het hoofd verpleeg kunde Van der Putten van het AZVU dat de verpleegsters in Polen gediplomeerd verpleegster zijn en het beroep kun nen uitoefenen, maar om de Nederlandse kwalificatie te krijgen eerst gedurende een jaar verschillende afdelingen van het ziekenhuis moeten doorlopen. Boete 65 gulden in eerste appèlzaak tegen zwartrijder DEN HAAG Officier van justitie mr. R.K Geradts heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag in hoger beroep 65 gulden boete of twee dagen hechtenis geëist voor het zwartrijden in tram, trein of bus. Het betreft de eerste be handeling van het zwartrijden bij een rechtbank in Nederland. De kanton rechters hebben na de verhoging van de boete tot honderd gulden nooit verder willen gaan dan een veroordeling tot 65 gulden. De Klerk stopt steun politieke organisaties JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president De Klerk kondigde gisteravond aan, dat er geen re- geringsgeld meer zal gaan naar politieke organisa ties. Verder zal het aantal geheime projecten tot het minimum worden beperkt. Een onafhankelijke commissie zal hierop gaan toezien. „Ik geef de verzekering dat alle geheime regerings steun aan politieke groeperingen nu is stopgezet", zei De Klerk in zijn toespraak in Pretoria. Hij rea geerde daarmee op het Inkatha-schandaal, dat de afgelopen twee weken een crisis in de Zuidafrikaan se politiek veroorzaakte. De regering heeft in 1989 en 1990 geld overgemaakt naar Inkatha, de politieke rivaal van het ANC. Tevens werd door politie en Inkatha een vakbond opgericht om ANC-vakbon- den te saboteren. Pagina 4: De Klerk heeft geen spijt van donaties Gewonde Hagenaar uren onopgemerkt langs A4 SASSENHEIM Een 86-jarige Hage- naar heeft gisteren urenlang langs Rijksweg 44 met een gebroken heup en een hoofdwond in zijn wagen bekneld gezeten, voor hij ontdekt werd door een buschauffeur. De man was door nog on bekende oorzaak van de weg afgeraakt en over het talud in de bosjes langs de Rijksweg terechtgekomen waar hij ook nog een boom omver reed. Omgeven door bosjes en omdat de boom bovenop de auto viel, was de auto van de Hage naar van de weg af nauwelijks zicht baar. Daarom werd hij pas om kwart over negen 's avonds, ruim vijf uur na dat het ongeval had plaatsgevonden, op gemerkt De man is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Imelda Marcos mag terug naar Filipijnen MANILA De Filipijnse autoriteiten hebben inge stemd met het verzoek om Imelda Marcos, de in bal lingschap verblijvende we duwe van oud-dictator Fer dinand Marcos, te laten te rugkeren. Imelda Marcos heeft meer dan vijf jaar in het buitenland moeten ver blijven. De regering van de Filipijnen handhaaft het de creet dat de stoffelijke res ten van haar echtgenoot, die in 1989 in Hawaii stierf, buiten het land blijven. MOSKOU De Ameri kaanse president George Bush heeft de Sovjetunie de status van meest be gunstigde handelsnatie verleend, wat betekent dat het land tegen de laagste tarieven goederen naar de VS kan exporte ren. Bush waarschuwde de Sovjets echter dat nog geen directe fi nanciële hulp verwacht moet worden. Volgens de Ameri kaanse president is gebrek aan buitenlands kapitaal niet de hoofdoorzaak geweest van de teloorgang van de Sovjetecono mie. Een simpele financiële in jectie heeft dan ook geen zin, aldus Bush. De top is vooral bedoeld om te praten over manieren waarop de twee supermachten op het wereldtoneel kunnen samen werken. Zo zullen Bush en Gorbatsjov de mogelijkheden onderzoeken voor een vredes conferentie over het Midden- Oosten. Bush zei dat mogelijk ook de voortgang van de wa penbeheersing ter sprake zou Sovjetpresident Michail Gorbatsjov schudt Boris Jeltsin (links) de hand, terwijl de Amerikaanse president George Bush vergenoegd toekijkt. foto: epa komen. Hij voegde daaraan echter toe dat van de kant van de VS geen „nieuw voorstel voor een dramatische volgende stap" moet worden verwacht. Het Kremlin riep gisteren ech ter wel op tot een nieuwe ron de ,,De zaak is niet afgehan deld. We zitten middenin de creatie van een stabiele situa tie", zei Sovjetminister van bui tenlandse zaken Alexander Bessmertnych. Bush en Gorba tsjov zullen vandaag het histo rische START-verdrag onder tekenen, waarin de reductie wordt geregeld van de nucleai re wapenarsenalen van beide mogendheden De president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, was uitgenodigd om bij de besprekingen tussen Bush en Gorbatsjov aan te schuiven, maar zag daar vanaf, omdat hij later op de dag een direct onderhoud met de Ame rikaanse president had. Gorba tsjov en Jeltsin bereikten giste ren overeenstemming over een systeem van belastingheffing, waardoor het laatste obstakel uit de weg is geruimd voor de ondertekening van het nieuwe unieverdrag tussen het Krem lin en de grootste Sovjetrepu bliek Pagina 5: Komt Bush zaken doen met Jeltsin of met Gor batsjov? La Deutekoms masterclass In het kader van het 'Ninth World Conference on Gifted and Talented Children', dat gisteren van start ging in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag, gaf Cristina Deutekom een masterclass. Eén tenor en acht sopranen mochten hun vocale kunsten tonen om vervolgens een stortvloed aan kritiek te incasseren. Er ontging het geoefende oor van de opera-zangeres maar weinig. Toch toonde La Deutekom zich minder streng dan Elisabeth Schwarzkopf. De zangeres kwam weliswaar meer oprecht dan diplomatiek uit de hoek, maar verpakte haar aanwijzigingen veelal in opbouwende opmerkingen. foto: peter van mulken Pagina 7: Masterclass van Cristina Deutekom verloopt gezellig en ontspannen en af en toe zon, ook nog kans op een iOF|en- of onweersbui, imumtemperatuur peèstreeks 14, Ves Idagtemperatuur N< jeveer 22 graden. In de ht weinig wind, 01 rdag matige m dwestenwind. Telefoonblokkade gemeentehuizen door wao'ers ALKMAAR Het Landelijke Actie' Comité Arbeidsonge schikten gaat vanaf morgen elke donderdag het telefoon verkeer naar gemeentehuizen, provinciehuizen en minis teries lamleggen. Enkele honderden arbeidsongeschikten zullen morgen gedurende enige uren de telefoonnummers draaien van de gemeentehuizen in de grote steden. De stadhuizen zullen daardoor telefonisch niet of nauwelijks te bereiken zijn. Volgende week zijn de provinciehuizen aan de beurt en de week daarop opnieuw de gemeentehui zen. De acties gaan door tot 17 september, Prinsjesdag. Bij het stadhuis in Leiden, waar normaal gesproken 38 lijnen openstaan, zegt men niks te kunnen doen tegen de tele foonblokkade. „Als 38 WAO-ers tegelijk bellen, ligt alles bij de centrale stil". DEN HAAG De CDA- fractie zal niet onverkort vasthouden aan de kabi netsplannen ten aanzien van de wao. Zo wordt in de fractie gedacht aan een speciale regeling voor ernstig gehandicapte Volgens vice-fractievoorzitter Wolters zijn de christen-demo craten ook bereid om alterna tieven van de PvdA te steunen wanneer die voor voldoende financiële dekking zorgen. Verschillende CDA-fractiele- den vinden dat het kabinets plan genuanceerd moet wor den. Zo wil kamerlid Esselink dat bedrijven een vast aantal gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemers in dienst moeten nemen. Hij meent dat de voor liggende plannen teveel in gaan op de positie van de ar beidsongeschikte en te weinig op de oorzaken, namelijk de doorgaande intensivering van arbeid en de hoge arbeidspro- duktiviteit. Het CDA wil ook het beleid ten aanzien van de zogenaam de „crepeer-gevallen" nog eens nader onderzoeken. En kele kamerleden willen dat gehandicapten die beslist niet meer terug kunnen naar een baan ontzien woren in de nieuwe regeling. Het gaat dan om mensen met ernstig geeste lijk en lichamelijk letsel. De CDA-fractie weet alleen nog niet waar de grens moet liggen en hoe die vastgesteld kan worden De vier centrales van overheidspersoneel (ACOP, CCOOP, Ambtenarencentrum en CMHF) hebben gisteren een actiecomité opgericht te gen de plannen van het kabi net met de wao en de ziekte wet. Hoewel de wao-regeling niet geldt voor ambtenaren, vrezen de centrales dat ook het overheidspersoneel d dupe zal worden van de kab netsvoornemens Pagina 3: Ambtenaren gaa opnieuw strijd met kabinet aan inl SSEL Nederland heeft van 1980 tot en met 1988 jaarlijks vier miljard gulden 'aan wapens geproduceerd Dat is 1,2 nt van het bruto nationaal produkt, zo staat in een gisteren henen rapport dat is gemaakt op verzoek van de Belgische secretaris voor de Europese markt, Anne-Marie Lizin. De rlandse wapenindustrie geeft aan 30.000 mensen werk. Van tale export gaat veertig procent naar landen van de Derde ïld. Volgens het rapport is de stelling dat de uitvoer van ns belangrijk is voor de economie sterk overdreven. Vaak en wapenexporten meer verlies dan winst op, omdat reke- en niet worden betaald. De voornaamste EG-wapenprodu- is Groot-Brittannië (38,6 miljard gulden" per jaar). Dan vol- Prankrijk (29,8 miljard gulden) en Duitsland (22,5 miljard n). 10 Egypte denkt dat een compromis zal worden nden om de Israëli's en 'ieren aan één tafel te krij- voor een vredesconferen- Dver het Midden-Oosten, ill Egyptische minister van 'ep( nlandse zaken, Amr 2 «sa. zei dat na twee dagen >71 besprekingen met zijn Is- »che ambtgenoot David Hij zei dat Egypte de Is- en Palestijnen wil over een voorstel te accepte- j'n Jover de Palestijnse verte- 32 'oordiging. De onenigheid de Palestijnse afvaardi- verspert nu de weg naar >isch-Israèlische bespre- 9tJen. Volgens de Jerusalem houdt het compromis in e Palestijnen aanvaarden >ij de eerste ronde van de ïrentie geen vertegen- iam( woordiger uit Oost-Jeruzalem aanwezig is. De Israëli's moeten in ruil daarvoor belo ven om de concessie niet te be schouwen als precedent voor verdere onderhandelingen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker heeft gisteren vanuit Mos kou aan de Israëlische premier Shamir meegedeeld dat hij waarschijnlijk naar Jeruzalem zal reizen om te praten over de Palestijnse vertegenwoordiging op de vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Over het tijdstip van Bakers vertrek was gisteren nog onduidelijkheid. Pagina 2: Pax Christi en IKV pleiten voor Palestij nen in Jeruzalem Pagina 5: „Blijvende bezet ting Jeruzalem kan niet" NEW YORK Irak heeft volgens de Verenigde Na ties ongeveer 46.000 stuks chemische wapens. Dat is veel meer dan Baghdad tot nu toe heeft toegege ven. Baghdad zei slechts over 11.000 tot 12.000 che mische wapens te beschik ken. wapens te maken, 3000 ton in plaats van de toegegeven 650 ton. Een groot deel van de chemische wapens was gevuld met traangas, voor militaire doeleinden en niet zozeer voor het controleren van mensen massa's. Maar de VN-commis- sie die toezicht houdt op de vernietiging van Iraks massa vernietigingswapens trof ook een aantal raketten aan met koppen gevuld met sarin, een zenuwgas. Ook koppen van Scud-raket- ten hadden een chemische la ding, volgens VN-functionaris Ekeus. Van de 46.000 stuks chemische munitie was een heel groot aantal gevuld met „relatief onschuldig" traangas, aldus Ekeus. „Maar de manier waarop ze waren ^geladen, maakte hen militaire wapens". Volgens het hoofd van de VN- commissie waren veel wapens opgeslagen in armzalige en ge vaarlijke depóts. Mooie foto's gemaakt in uw vakantie? Leuke film geschoten met uw videocamera? Dan kunt u meedoen met de nationale fotografie- en videofilmwedstrijd. Meedingen naar de Camera Awards 1991: de jaarprijzen voor de beste amateurcamera- prestaties. Er zijn prijzen te winnen met een totale waarde van ruim 38.000 gulden. Voor inlichtingen moeten de ama teurfotografen en -filmers naar de duizend fotospeciaalzaken verspreid over heel het land. Voor een gratis proefabonne ment op de Leidse Courant - elke dag volop gesierd met de beste professionele nieuwsfoto's - is het zelfs al voldoende om onderstaande bon in te vullen. Knip, en het is klaar. ietwat dempte, scheen in de harten van zijn toehoorders de zon. De Italiaan was namelijk hart verwarmend briljant foto: ap Pag. 7: Pavarotti in de regen Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. I. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I Dhr/Mevr: I Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: if controle op be/orqinq) In totaal zullen nog vijf in specties in Irak worden uitge voerd, waarvan twee volgende maand, zo zei Ekeus. Volgens woordvoerder Blix van het Internationale Atoom energie Agentschap (IAEA) heeft de Veiligheidsraad nog steeds geen nauwkeurig beeld van de nucleaire capaciteit van Irak en beschikt het niet over een volledige lijst van het nucleaire materiaal. Dere bon opsturen in een open envelop /onder post/egel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. I 2501 VC Den Haag j Of bel 071 - 313 óT? I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1