eloofwaardigheid •esident De Klerk ond op het spel „Baker spoedig weer naar Midden-Oosten" assamoord Milwaukee tekent isis in Verenigde Staten Geweld in Kroatië houdt aan Souoant BUITENLAND |fia vermoordde Calvi Jeltsin zet ondanks kritiek decreet door KONTUREN VAN KAPITEIN ROB". Frankrijk wil verlichting sancties Irak jj6C DINSDAG 30 JULI 1991 heering - Roberto Calvi, de directeur van de Banco Am- die op 18 juni 1982 hangend onder een brug over I |mes werd aangetroffen, is door de mafia ver- I {(Dit heeft Francesco Marino Mannoia. een van de mafiosi die heeft besloten om samen te werken justitie, in New York tegenover Amerikaanse en se magistraten verklaard. In 1982 ging de Banco iano failliet. Het bankroet werd een schandaal eldformaat, door de betrokkenheid van de IOR, etinstelling van het Vaticaan, dat zijn financiële ace lelijkheid in 1984 afkocht met een bijdrage van e oen dollar aan Calvi's debiteuren. Calvi zelf, te- een aanhoudingsbevel werd uitgevaardigd werd .ek later dood in Londen gevonden. Zelfmoord, anvankelijk de officiële doodsoorzaak. De zelf- ese is dan ook van meet af aan in twijfel getrok- De Russische president Jeltsin (rechts) gaat ambtgenoot Lands- bergis van Litouwen feliciteren met de formele erkenning door Rusland. foto: epa MOSKOU Een boze president Boris Jeltsin heeft gisteren gezegd dat zijn verbod op activi teiten van de communistische partij in bedrij ven binnen de Russische Federatie ten onrech te op felle kritiek stuit. Jeltsin zei dat het ver bod. dat hij per decreet uitvaardigde, van kracht wordt en dat Sovjetpresident Michail Gorbatsjov er geen stokje voor zal steken. Gor- batsjov had indirect gedreigd een presidentieel veto tegen het decreet uit te spreken. De com munistische partij heeft sinds jaar en dag in alle bedrijven comité's, die politieke controle kun nen uitoefenen op alle werknemers. Nadat hij in juni met overgrote meerderheid tot president van de Russische Federatie was gekozen noem de Jeltsin afschaffing van de partijcellen op de werkvloer als een van zijn eerste prioriteiten. Veertien miljoen smartegeld na verwisselen van baby CLEARWATER Een Amerikaans echtpaar wiens baby ruim twaalf jaar geleden kort na de geboorte in het ziekenhius werd verwisseld met een andere baby krijgt bijna 14 miljoen gulden smartegeld. De verwisse ling kwam aan het licht nadat de dochter van Ernest en Regina Twigg, Arlena, in 1988 was overleden aan een hartziekte en kwam vast te staan dat ze niet het biologische kind van het echtpaar was. Het paar kwam er achter dat hun dochter enkele dagen na de geboorte in een klein plattelandsziekenhuis in Florida moest zijn verwisseld met de dochter van het echtpaar Mays, Kimberly. Er volgde een strijd om het voogdijschap. De vader van Kimberly heeft altijd geweigerd genetisch onderzoek te laten doen om vast te stellen of zijn doch ter het biologische kind van het echtpaar Twigg is. Me vrouw Mays is al jaren dood. Twee jaar geleden beslo ten de Twiggs niet langer te proberen het voogdijschap over Kimberly te krijgen, zelfs al zou ze hun dochter blijken te zijn. Wel kwam een bezoekregeling tot stand. „Frankrijk heeft immigranten nodig" PARIJS De Franse be roepsbevolking zal binnen 15 jaar inkrimpen, waardoor 315.000 immigranten per jaar nodig zijn om te kunnen be schikken over genoeg werken den. Dit staat in een rapport van het Nationaal Instituut voor de Statistiek en Economi sche Studies dat gisteren is verschenen is. De openbaar making van het rapport valt samen met een heftig natio naal debat over immigratie. De resultaten van het onder zoek zijn tegengesteld aan de algemene roep om strengere maatregelen tegen de instroom van buitenlanders. p g van de voorpagina) [NESBURG e publicaties over Inkathaschandaal de geloofwaardig- n de Zuidafrikaan- jr 'ing en vooral van 3ui nt De Klerk op het ber weken geleden be- "n Amerikaanse presi- 'esh sancties op te hef- Zuid-Afrika. Hij iij uit van de integri- De Klerk en zal ten- b* eer geïntrigeerd zijn 'toen hij de details van ilifidaal vernam. Het is minst onkies te dat de Zuidafrikaanse ANC-leider Mandela jk omschreef als een man', terwijl tegelij- landela's politieke ri- thelezi van Inkatha j g( d toegestopt om het log :e ANC te saboteren. De Klerk had geen andere keus dan rigoureuze maatrege len te nemen om zijn eigen ge loofwaardigheid en de onder handelingen te redden. Maar het degraderen van de twee ministers is verrassend, want de uitlatingen van de minis ters maakten de afgelopen week duidelijk dat zij aller minst van plan waren om af te treden. Zuid-Afrika heeft nog niet bepaald een traditie als het gaat om het ontslaan van ministers. De regerende Nasio- nale Partij reageerde in het verleden op schandalen door simpelweg niets te doen. Een heid en geheimhouding ston den al tientallen jaren hoog in het vaandel van de blanke dic tatuur. De Klerk had gisteren uitvoe rig overleg met de Zuidafri kaanse veiligheidstop. bestaan de uit generaals, hoge politie officieren en ministers. Van avond zou hij een verklaring afleggen over het Inkatha schandaal. De verwachting was dat de president inzage zou geven in de geheime fi nanciering aan 'gematigde' zwarte organisaties zoals In katha. Hij zou vermoedelijk aankondigen dat deze finan ciering wordt stopgezet en dat de resterende geheime projec ten volledig onder controle zullen komen van het kabinet. Afzonderlijke ministeries mo gen dan niet meer op eigen houtje besluiten tot geheime plannen. Tot nu toe komt het ANC als de grote winnaar naar voren uit 'Inkathagate'. Buthelezi's beweging is ontmaskerd als een met de regering heulende organisatie die de hand op houdt bij de politie. Zonder zelf een vinger uit te steken heeft het ANC de Inkathare- putatie danig zien aantasten. Ook zijn nu dank zij het In kathaschandaal Vlok en Ma- lan gedegradeerd en is daar mee voldaan aan een belang rijke eis van het ANC. President De Klerk kan rede lijk ongeschonden uit de affai re tevoorschijn komen door het nemen van deze harde maatregelen. Ook al was hij vermoedelijk op de hoogte van de giften aan Inkatha, het ANC realiseert zich terdege dat er voor De Klerk geen al ternatief is. Maar de organisa tie zal haar eis voor een over gangsregering de komende tijd met kracht verdedigen, omdat zij meent dat de affaire over duidelijk aantoont dat dze re gering niet te vertrouwen is. „Er is duidelijk gebleken dat het ANC gelijk had met de Malan op als minister van defen- FOTO: AFP stelling dat de regering niet te gelijkertijd deelnemer en scheidsrechter kan zijn tijdens het onderhandelingsproces", zegt politicoloog prof. David Welsh van de Universiteit van Kaapstad. Hij veronderstelt dat de eis van het ANC om een overgangsregering te vor men meer gehoor zal vinden. Welsh: „De Klerk heeft eerder zelf gezegd dat hij een breed kabinet zou willen. De stap naar een overgangsregering is dan niet ver meer en juist nu is er de noodzaak om daar sa men met het ANC een oplos sing voor te vinden". (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV De Israëli sche minister van buiten landse zaken Levy heeft gisteren, vlak voor zijn vertrek naar Egypte, ge zegd dat zijn Amerikaanse ambtgenoot Baker binnen enkele cLgen opnieuw naar het Midden-Oosten komt om zijn inspannin gen een vredesconferentie van de grond te krijgen voort te zetten. Premier Shamir verwacht dat alle knelpunten bij het bezoek van Baker opgelost kun nen worden. Levy kwam gisteren in Cairo aan voor een driedaags be zoek, het eerste van een Israë lische minister van buiten landse zaken aan Egypte sinds dat van Moshe Arens in 1989. Levy zou met de Egyptische regering overleggen over de opzet van de door Baker voor gestelde vredesconferentie. De Egyptische leiders zijn zeer succevol gebleken in het over halen van de Syrische presi dent Assad om in te stemmen met Bakers voorstellen voor een vredesconferentie. Levy hoopte Cairo ervan te kunnen overtuigen dat het alles moet doen om het nu in gang gezet te proces niet stuk te laten lo pen, zo zei een goed ingelichte zegsman. Volgens de zegsman zou Levy de Egyptische presi dent Mubarak vooral op het hart drukken om de leiders in Damascus tot enige terughou dendheid te bewegen waar het de Syrische eis tot teruggave van de Golan-hoogvlakte be treft. „We moeten nu geen obstakels opwerpen, of problemen en voorwaarden scheppen, omdat we deze kans niet voorbij mo gen laten gaan", zei Levy gis teren tegen verslaggevers. De Israëlische regering heeft officieel nog geen reactie uit gebracht op Bakers voorstellen voor een vredesconferentie, maar premier Shamir zei gis teren dat hij gelooft dat het mogelijk is de problemen die een vredesconferentie blokke ren op te lossen tijdens het volgende bezoek van Baker. „Volgens ons zijn de proble men op te lossen, maar van zelfsprekend moet hij (Baker) ook met anderen praten". Shamir zei ook dat hij „zeker was dat als de minister van buitenlandse zaken hier komt. ik er zeker van ben dat hij erin zal slagen om alle open staande kwesties op te lossen". „Tijd rijp" Minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie Bess- mertnych reageerde gisteren eveneens positief. Terwijl hij wachtte op de aankomst van zijn Amerikaanse ambtgenoot Baker in Moskou, zei hij tegen journalisten dat „de tijd rijp" is voor een vredesconferentie. PLO-leider Arafat zei in een interview met het Britse tele visiestation Sky Broadcasting dat hij bereid is tot vrede met Israël, maar hij klaagde op nieuw over het Israëlische streven de PLO van de confe rentie te weren. „Met wie wil len ze dan vrede sluiten?", zo vroeg de PLO-leider zich af. De Israëlisch regering wil eerst afwachten met wat voor lijst Baker op de proppen komt waar het de Palestijnse delega tie naar de conferentie betreft. Israël wil geen Palestijnen uit Oost-Jeruzalem of Palestijnen met banden met de PLO in de delegatie opgenomen zien. Over Oost-Jeruzalem zei de premier: „Ik zoek niet naar een compromis en ik denk niet dat er een compromis is. Jeruzalem is geen onderwerp van onderhandeling", aldus Shamir. in DRANG OP ONTSLAG BURGEMEESTER 1 CKONINCK UKEE De vori- NTijk ontdekte massa- de Amerikaanse iwaukee tekent de - en geweldscrisis esinteresse in de de Staten. De iak gaat mogelijk ester Norquist en bmmissaris Philip hun baan kosten. hun ontslag aan- en. Er zijn al drie V geschorst. ie, de noordelijke net 600.000 inwoners er Lake Michigan, is iets minder geweld- i andere Amerikaan- Een trotse burge- 'ohn Norquist placht lente dan ook ..veili- ïoner dan de rest van te noemen, kwam vorige week ige Tracy Edwards lboeien aan één pols rd Apartment Buil- Midtown Milwaukee hield een politiewa- en begon de ontdek- 1 een drama dat zijn iet kent. Een drama zegt over de armoe- weldscrisis in de Ver- taten dan over de e bevatten geestelijke d van de 31-jarige ahmer, die in elk ge- ïn, waarschijnlijk ze- n mogelijk nog meer heeft vermoord, in (ezaagd en voor een groot deel gekookt, van het bot gehaald en opgegeten. Kenmerkend voor de desinte resse van de autoriteiten voor gewelddadigheid binnen Ame rika's ghetto's is, dat Edwards nog heel wat moeite moest doen om de politie zover te krijgen te gaan kijken in Dah- mers twee-kamerflat. De agenten wilden Edwards ver haal dat Dahmer hem had wil len vermoorden aanvankelijk afdoen als „weer zo'n ruzie tussen twee homo's". Nonchalance In de golf publiciteit die op die vondst is gevolgd is het meest Massamoordenaar Dahmer had eerder ontmaskerd kun nen worden foto: afp hartverscheurende detail mis schien nog wel die eerdere nonchalance van Milwaukee's politie, twee maanden geleden, toen de 14-jarige Laotiaqnse jongen Konerak naakt en bloedend op straat bij Dah- mers flat werd aangetroffen door patrouillerende agenten. Dahmer kwam naar buiten, overtuigde de agenten ervan dat Konerak en hij minnaars waren en hij mocht de fragiele knaap weer meenemen. Res ten van hem zijn vorige week in de flat aangetroffen. De drie betreffende agenten zijn nu geschorst, maar veel mensen in Milwaukee vinden dat burgemeester Norquist en politiecommissaris Philip Ar- reola ontslag moeten nemen omdat zij verantwoordelijk zijn voor „een patroon van on achtzaamheid jegens de pro blemen in de arme wijken". Dat Dahmer een gevaarlijke jongen was. was bekend bij de lokale politie. Hij had vorig jaar acht maanden gevangen gezeten wegens aanranding van de broer van Konerak. Dahmer was nog altijd op proefverlof en had regematig bezocht moeten worden door een reclasseringsambtenaar Dat is nooit gebeurd. Ook op meer indirecte wijze is „het systeem" in Amerika medeverantwoordelijk voor het feit dat Dahmer lange tijd zijn dodelijke gang is kunnen gaan. Buren hadden al maan denlang regelmatig een af schuwelijke geur op zijn gang waargenomen en het geluid van een cirkelzaag gehoord. Maar het is zinloos om te gaan klagen bij de politie of ge meente over stankoverlast, als politie en gemeente niet eens meer reageren op schietpartij en in de buurt. De familie van Konerak heeft na diens vermissing van meet af aan vermoed dat Dahmer daar iets mee te maken zou kunnen hebben. Maar waarom zou men aangifte doen in de wetenschap dat een vermis sing in een immigrantengezin in Midtown geen enkele in druk maakt op de politie? Vier Kroaten uit Struga timmeren een serie doodskisten, bedoeld voor hun in het etnisch geweld gesneuvelde buurmannen. FOTO: AP JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO In Kroa tië is het federale leger nog onverminderd aanwe zig, en is het geregeld be trokken bij gewelddadig heden tussen de Kroati sche politie en etnische Serviërs. Sinds donderdag zijn bij schermutselingen in Kroatië zeker 50 men sen gedood. „Kroatië is bezig de oorlog te gen Servië, de Servische natio nalisten en het federale leger te verliezen maar zal onver droten zijn strijd voor onaf hankelijkheid voortzetten. Het aantal dodelijke slachtoffers is daarbij voor Kroatië van on dergeschikt belang", zo meld de de Kroatische parlements voorzitter Zarko Domljan gis teren tijdens een persconfe rentie. „Dit is een historische mogelijkheid om datgene te realiseren wat de Kroatische bevolking altijd heeft gewild: een soeverein en vrij Kroatië". Hij liet doorschemeren dat po litieke concessies in het ver schiet liggen. Verwacht wordt dat donderdag verschuivingen zullen plaatsvinden binnen de Kroatische regering. Volgens Domljan worden er wellicht etnische Serviërs in het kabi net opgenomen. Kroatië (4,5 miljoen inwoners) kent een Servische minderheid van 600.000 personen. De uitlatingen van Domljan komen na een weekeinde van felle gevechten tussen Servi sche nationalisten en eenhe den van de Kroatische politie en Nationale Garde. Ook giste ren gingen de gevechten door. Het federale leger zou in een vuurgevecht met Kroatische strijdkrachten verwikkeld zijn geraakt bij een brug over de Donau, bij Erdut. In de nabij gelegen plaatsen Borovo Selo, Beli Manastir en Vinkovci werd volgens Tanjug eveneens gevochten. Bij Split, aan de Adriatische kust werden ver schillende explosies gehoord. Bij Karlovac, ten zuidqn van Zagreb, zouden Servische strij ders een burger hebben ge dood. De zender berichtte voorts dat een hoofdzakelijk door Serviërs bewoond dorp zich van Kroatië heeft afge scheiden. Het dorp Virgin- most, eveneens ten zuiden van Zagreb, sloot zich aan bij het illegale „autonome gebied" van de Servische minderheid in Kroatië. De Sovjetunie ageerde gisteren voor het eerst tegen de EG-po- litiek met 'betrekking tot de Joegoslavische crisis. Sovje tambassadeur in Tsjechoslowa- kije Joeri Derjabin zegt in een brief aan de CVSE (Conferen tie voor Vrede en Samenwer king in Europa) dat de be moeienissen van de EG tot dusverre weinig hebben opge leverd. Hij roept het crisisco- mite van de CVSE op te over wegen of niet ook andere lan den dan de EG-lidstaten waar nemers kunnen leveren. dat'1 Na jarenlange omzwervingen is Rob weer in Nederland erd; hij heeft tijdens zijn laatste avontuur op de Zuid- ^ise kust zijn schip verloren en nu heeft hij een terf aan de Lek, in de buurt van Culemborg, opdracht 'oor hem een nieuw schip te bouwen. Het spreekt van- in aanwezigheid niet lang onbekend blijft en op zekere een troepje scholieren op de werf. „Is het waar, dat tob hier is?" vragen ze aan de voorman van de werf. „Welzeker", antwoordt deze, „kijk, daar staat-ie". En even later is Rob in een druk gesprek gewikkeld met zijn jonge vrienden. Ze hebben zijn avonturen van de laatste jaren nauwkeurig gevolgd, maar nu zouden ze toch zo graag willen weten hoe Rob er in geslaagd is van dat onbewoonde eiland in de buurt van Straat Magelhaes af te komen. „Daar kan ik jullie op het ogenblik nog niet veel van vertellen, jongens", antwoordt Rob. „Later mis schien....", voeg hij er geheimzinnig aan toe. PARIJS Frankrijk wil overleg voeren met de andere leden van de VN-Veiligheids- raad over de spoedige versoe peling van de sancties tegen Irak wegens de voedsel- en medicijnentekorten. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren dat deze stap is inge geven door de bevindingen van de VN-commissie die on langs in een rapport waar schuwde voor het mogelijke risico van hongersnood in Irak. Frankrijk wil dat de Vei ligheidsraad op korte termijn het handelsembargo verlicht waardoor de Iraakse bevol king makkelijker voorzien kan worden van voedsel. Irak zal op 5 augustus begin nen met de overdracht aan Kuwayt van goud. geld en kunstschatten die tijdens de Iraakse bezetting uit het emi raat werden meegenomen. Functionarissen van de Vere nigde Naties hebben daarover gisteren een akkooord bereikt met Baghdad. Volgens het Iraakse persbureau INA wor den bij de eerste transactie 3216 'goud-broodjes' en een onbekend aantal Kuwaytse bankbiljetten overgedragen. Een week later volgen kunst schatten uit het Kuwaytse na tionale museum. De Iraakse leider Saddam Hu- sayn heeft gisteren verklaard dat Irak zonder enige twijfel de winnaar van de Golfoorlog, is. Vrijdag is het een jaar gele den dat Iraakse troepen Ku wayt binnenvielen. „Jullie zijn de overwinnaars omdat jullie hebben geweigerd onderdruk king en vernedering te accep teren en loyaal zijn gebleven aan een staat die het volk en de Arabische natie voor eeu wig zal versterken", aldus de Iraakse leider in een rede. Dodental overstroming in Roemenië stijgt BUKAREST De Roemeense president Ion Uiescu heeft gis teren opgeroepen tot een na tionale hulpactie na de over stromingen, waarbij zondag ze ker 66 mensen zijn omgeko men Dertienduizend mensen zijn dakloos geraakt bij de erg ste natuurramp in Roemenië sinds 1977. Volgens de autori teiten zal het dodental nog op lopen. Zeventien dorpen wer den gisteren verwoest toen tien miljoen kubieke meter vloedwater door een dam in de rivier Tazlau in Oost-Roe- menië brak. Dat gebeurde na hevige stortregens.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5