„Hoogbegaafden ontwikkelen als een Olympisch team*" Met 'n telefoontje wordt Uncle Pete weer even Ome Piet. BINNENLAND lectaculaire regen van vallende sterren Australië vanaf f 3,50*per minuut. LI Commit DINSDAG 30 JULI 1991 uubbers ag zich et vertonen doden- rdenking" :ht(" ting v de n oi isme1. ken^l estij ha at d H„ [?ls Vermist meisje nog spoorloos ln van haasteren HAAG Als pre- •é-ei Lubbers zijn plan pripert een krans te leg- roodpij het Indisch Monu- zullen de emoties oplopen. „We zullen >ers in het water net als de krans de Japanse premier legde", zegt J.C. oprichter van de »n d ting Japanse Ere- dusjden. .q, -anslegging zou een eer- zijn aan de mensen die de Tweede Wereldoor- verleden in een jappen en op 15 augustus her worden. lick van Logchem, voor van de Vereniging Voor- Verzet Oost-Azië, hoopt ubbers zich niet zal ver bij de dodenherdenking, ij een krans legt. loop ik zegt hij. ..Ik denk dat mijn voorbeeld zullen want Lubers heeft de lige Nederlands-Indische mschap op haar ziel j Nederlands-Indiërs zijn ip Lubbers vanwege zijn tijdens het recente be- ■an de Japanse premier aan ons land. Hij liet na Kaifu aan te dringen op van de schadeclaims slachtoffers van een ïkamp hebben. Nadat zijn spijt had betuigd de gruweldaden die de ners hebben begaan en rans bij het Indisch Mo lt had gelegd, zei Lub- it daarmee de kous af is. arrogante uitspraak", ran Logchem. „Hij kan amens ons spreken want pn 1 )ns is de kous zeker niet HOORN Ondanks een groot aantal tips en het horen van enkele tientallen getui gen had de Hoornse politie gisteravond nog geen enkele aanwijzing over de ver blijfplaats van de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker. Zij verdween zaterdag spoor loos na een bezoek aan zwembad de Wij zend in Zwaag. Volgens een woordvoerder van de Hoornse politie zijn er „eigenlijk geen echte aanwijzingen" en wordt „met alles' rekening gehouden. Waarschijnlijk wordt op korte termijn een recherche-bij standsteam opgeroepen. Het meisje heeft het zwembad vrijwel zeker verlaten in het gezelschap van een nog onbekende, ruim 50-jarige man. Van de man is inmiddels een compositie-tekening samengesteld. De Hoornse politie, zal vanavond via de televi sie een opsporingsbericht uitgeven. Jongetje verdrinkt in gesloten zwembad FINSTERWOLDE De zes-jarige Mark Nuninga uit Fin- sterwolde is gistermiddag in zwembad De Hardenberg in zijn woonplaats verdronken. Het jongetje speelde aan de rand van het al jaren niet meer in gebruik zijnde openlucht- bad, toen hij te water raakte. Een speelkameraadje rende onmiddellijk naar huis, waarna de politie werd gewaar schuwd. Politie, brandweer en ambulancepersoneel moesten het hele zwembad op de tast afzoeken. Door de jarenlange leegstand van het bad was het water vertroebeld. Het kind werd pas na een uur gevonden. Benzine twee cent goedkoper ROTTERDAM Benzine wordt morgen twee cent per liter goedkoper. Dit heeft marktleider Shell maandag bekend ge maakt. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftank- pomp zijn dan 193 cent voor superplus loodvrij, 189 cent voor euro loodvrij en 205 cent voor gelode superbenzine. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoteringen. DELFZIJL ONLANGS AAN RAMP ONTSNAPT DELFZIJL Delfzijl is twee maanden gele den aan een regelrechte ramp ontsnapt, toen er bij AKZO een gaswolk loskwam die vele malen groter was dan afgelopen zondag. In to taal dreef 31 ton zoutzuur en methylchloride destijds richting zee. Als de wind aanlandig was geweest had dat grote problemen kunnen opleveren voor de bevolking, erkent voorlich ter C.W. Horstink van AKZO. Afgelopen zon dag ontsnapte slechts enkele honderden kilo's gas. Daarvan ondervond de bevolking al veel hinder in de vorm van geïrriteerde luchtwe gen en tranende ogen. Het rampenplan, waar in onder meer is opgenomen dat gebieden in de gevarenzone van de gaswolk ontruimd moeten worden, had in het eerste geval zeker niet gefunctioneerd: de evacuatie zou minder snel hebben kunnen plaatsvinden dan dat de wolk zich zou verspreiden. Bulldog mag weer open AMSTERDAM Café de Bulldog aan het Leidseplein in Amsterdam mag vanaf maandag weer open. De gemeente heeft het sluitingsbevel ingetrokken, zo bevestigde een woordvoerster. Met de eigenaar zijn duidelijke afspraken gemaakt over een overzichtelijker bedrijfsvoering. Met deze afspraken hoopt de ge meente een herhaling te voorkomen van de gebeurtenissen in de eerste week van juli. Een 21-jarige Duitse toerist viel tijdens een vechtpartij met personeel van de Bulldog uit een raam op een binnenplaats. Hij liep een dwarslaesie op en zal voor de rest van zijn leven verlamd blij ven. De aanleiding voor de vecht partij was dat de man tot twee keer toe zou hebben geweigerd om voor een toiletbezoek te betalen. Gewonde Roemeense in Nederland geopereerd DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft onverwacht een visum afgegeven voor de komst van de zwaar gewonde Roemeense pilote M. Calceanu naar Apeldoorn. Eerder werd een visum geweigerd wegens het ontbreken van voldoende financiële zekerheid rond de kosten van het verblijf. De vrouw, die op 19 juni van dit jaar bij een vliegtuigon geluk in Roemenië ernstige verwon dingen opliep, zal morgen naar Ne derland worden gevlogen. Calceanu zal vervolgens gratis in het Apel- doornse Ziekenhuis Centrum worden geopereerd. De Roemeense, die in ei gen land niet geholpen kan worden, wordt begeleid door de stichting Vluchtelingenwerk Apeldoorn. NEGENDE WERELDCONGRES WCGT VECHT VOOR TALENT VAN TOEKOMST beledigd )ers heeft ons allen diep en we zijn razend gaat hij verder. „Daar- b ik er geen behoefte et Lubbers een plechtig- Is deze bij te wonen. Ik n rel gaan organiseren, ik ben wel bang dat het 1 hand gaat lopen". Ook ganisatiecomité is bang emoties wat al te hoog oplopen als Lubbers ge- jeeft aan de uitnodiging, is de Rijksvoorlichtings- wordt er nog steeds een e vrijgehouden voor de ie dodenherdenking in mda van de premier. DEN HAAG We heb ben ze keihard nodig, de hoogbegaafden, om de zich opstapelende 'we- reld'-problemen in de naaste toekomst het hoofd te kunnen bieden. Juist hoogbegaafden zijn de globale denkers, zijn de genen met overzicht. Maar de 'getalenteerden' ver dienen het ook dat er ge richte aandacht komt, waardoor ze zich in volle glorie kunnen ontwikke len. Talent for the future, het ne gende wereldcongres over hoogbegaafde kinderen dat deze week in het Haagse Con gresgebouw wordt gehouden, is bedoeld als controle op de vooruitgang die is geboekt bij het opkomen voor de positie van hoogbegaafden door de WCGT, de World Council for Gifted and Talented Children „Ze hangen er op de meeste scholen maar zo'n beetje bij. En vervelen zich te pletter", schildert Roger Hanson de problematiek. Hanson is in Den Haag „just to have a good time", maar is binnen de kort ste keren gepassioneerd aan het vertellen over hoe 'moor dend' en oneerlijk de wereld omgaat met hoogbegaafden. „Deze kinderen slepen zich dag na dag door de schooltijd. Uitzitten. Dat frustreert de creatieve en intellectuele ga ven. En het zorgt voor nega tief gedrag. Het kind blijft weg van school, omdat er geen uit daging wacht. Ze raken ook ontmoedigd, raken hun zelf vertrouwen kwijt. Het ergst is", aldus Hanson, „dat talen ten niet meer leren hoe te le ren. Dat talent gaat verloren". Individueel Hanson zuigt dat niet zomaar uit zijn duim. Hij is trouwens ook niet louter voor de lol aanwezig op het congres. Hij heeft 25 jaar ervaring met hoogbegaafde jeugd. Eerst in Illinois in de Verenigde Sta ten. Hij stond er voor de klas en werkte later als adviseur, waarbij hij aan scholen hielp talenten individueel en flexi bel te begeleiden. Daarna gaf hij 15 jaar dergelijke adviezen in de staat Iowa. Vorig jaar stond hij daar weer voor de klas om er onlangs uit te stap pen en zich te vestigen als zelfstandig adviseur. Eén van de manieren om wat te doen aan de opvang en be geleiding van talenten is het flexibel maken van de school. „We hebben van leraren al leen geëist, ze niet geholpen. Ze zijn overbelast en onderbe taald. Maar het moet anders om. Benut de vaardigheden van de docent, werk samen met ze, ondersteun hun in spanningen, leer ze flexibel te zijn. Nu hebben leraren meest al één manier van werken in een groep. Leer ze er drie of vier. En leer ze kijken naar de leerling, naar leerstijl, indivi duele behoeften. Leer ze vra gen stellen en kom met uitda gende produkten een serie instrumenten, programma's en procedures waarmee leer lingen hun talent .kunnen be wijzen. Niemand hier is tegen een Olympisch team. Maar als voor een Olympisch team moeite wordt gedaan het vol ledig te ontwikkelen, waarom voor 'gewone' talenten dan niet?" Feest Hansons verhaal vertoont een opvallende gelijkenis met de speech waarmee staatssecreta ris J. Wallage van onderwijs het congres opende. Geen wonder, de speech van Walla ge was beïnvloed door eerdere contacten met Hanson en hij fungeerde als eindredacteur. Wallage na de spektaculaire openingspresentatie van film en lasershow: „De leraar is de stimulerende factor. Een kind heeft lol in leren, de situatie thuis heeft ook invloed, maar de school moet een soort feest zijn, uitdagen. Elke leerling verdient binnen het normale onderwijs individuele aan dacht, gericht op zijn mogelijk heden". In dat licht verklaar de hij ook de opheffing van kleine scholen („Op grotere scholen kan iedereen op maat bediend worden") en de pogin gen de grenzen tussen regu lier- en speciaal onderwijs op te heffen. Hij verwoordde de sleutelrol van de docent met: „De leraar moet echt leraar worden, die een groep bestuurt waarbij iedereen de juiste aan dacht krijgt. Daarom moet ook het beroep aantrekkelijker worden gemaakt: door belo ning, kinderopvang,loopbaan planning en training". Verder ziet hij een rol voor de school als instituut, via organisatie, bepaling van duidelijke doe len, het hebben van een open blik voor wat er in de wereld verandert en realisering van een goed klimaat voor de do cent om in te werken. Irene Ypenburg, betrokken bij de organisatie van het congres, heeft een minder 'zielig' beeld van de hoogbegaafden dan Hanson. „De meeste hoogbe gaafde kinderen denken niet over hun gave na, zitten niet zo met de geringe aandacht". Wel is ze het met Hanson eens dat er ondanks dat veel aan dacht nodig is voor deze kin deren. „Talenten gaan zich verstoppen. Ik ken kinderen die thuis heel ingewikkelde te keningen maken, maar op school vrolijk met de klas mee gaan zitten krassen. De hele klas krast, het zal wel zo ho ren, denken ze. Hetzelfde heb je met tellen. Een driejarig kind kan tellen tot duizend en doet dat op de driewieler, voor de lol. Maar het beaamt 's avonds als het wordt voorgele zen uit Jip en Janneke dat een kind van vijf jaar 'natuurlijk' niet tot twintig kan tellen". Vooruit Ypenburg behoort tot een groep mensen die een concrete stap heeft gezet om hoogbe gaafden te helpen. Ze is mede auteur van de serie Vooruit, een vier keer per jaar verschij nende map, met opdrachten speciaal voor begaafde basis school-leerlingen. Het zijn uit dagingen. Bijvoorbeeld wordt na uitleg van het begrip orgi- naliteit gevraagd een wens kaart of uitnodiging te maken. De ruim zeshonderd deelnemers uit 34 landen aan het congres over hoogbegaafde kinderen deskundigen en wetenschappers, maar ook leraren en ouders moeten zelf welhaast hoogbe gaafd zijn om een verantwoorde keus te maken uit het enorme aanbod aan lezingen en presenta- In een verjaardagsprojekt wordt een krant doorgespit, een recept geschreven voor taart, een beroemd persoon uitgenodigd en een lied of ge dicht geschreven. „Het heeft een vrijblijvende opzet. Leer lingen hebben wat te leren, docenten krijgen door waar de behoeftes van het kind lig gen". In de stands in het Con gresgebouw blijkt dat er veel meer initiatieven zijn om lera ren te helpen hoogbegaafden 'uit te dagen'. Het 'managen van talent' is een van de drie hoofdthema's van het congres. Verder is er bijzondere aandacht voor hoogbegaafden in de Derde Wereld en voor muzikale be gaafdheid. Dat laatste wordt belicht in een symposium over de psychologie van de muziek, een concert en een workshop. Nicholas Anim uit Namibia vertelt donderdag over de vooruitgang bij het zorgen voor onderwijs aan talenten in een ontwikkelingsland dat nog niet kan voorzien in onderwijs aan al zijn kinderen. Het is on derdeel van een groep voor drachten over hoogbegaafden in de Derde Wereld. Mondiale denkers De ruim zeshonderd deelne mers uit 34 landen aan het congres deskundigen en wetenschappers, maar ook le raren en ouders moeten zelf welhaast hoogbegaafd zijn om een verantwoorde keus te maken uit het enorme aanbod aan lezingen en presentaties. Elke ochtend en middag zijn er 12 activiteiten tegelijk: le zingen, symposia, demonstra ties en panels over specifieke onderwerpen als 'onderpreste ren' en het voorkomen ervan. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS ontwikkeling en begeleiding van hoogbegaafden, Esperanto voor 'talented', literatuur en schrijven voor hoogbegaafden, leiderschap en temperament van hoogegaafden en drop outs. De massale opkomst van deel nemers bewijst dat over de hele wereld mensen het dood zonde vinden dat er veel ta lent verloren gaat. Talent dat de wereld volgens Annemarie Roeper in de laatste nieuws brief World Gifted van de WCGT nodig heeft om niet te verzuipen in de mondiale pro blemen. „De problemen waar mee de wereld nu kampt zijn enorm complex. De enige hoop dat die kunnen worden opge lost, ligt in onze getalenteerde jeugd. Zij hebben de intellec tuele mogelijkheden om deze complexiteit te begrijpen. Hoogbegaafden zijn de mondi ale denkers". ladigde (osch. pacht indag ndag iet een wagen d het [it op lis van Bijna 2000 klachten over overlast Schiphol AMSTERDAM Bijna 350 mensen hebben in de maand juni bij de Commissie Geluid hinder Schiphol geklaagd over geluidsoverlast. In totaal dien den ze 1.922 klachten in die voor het grootste deel betrek king hadden op het gebruik van de Kaagbaan. Startende vliegtuigen hadden 916 klach ten tot gevolg, voornamelijk uit Aalsmeer, Rijsenhout, Lei- muiden en Burgerveen. Over landingen werd 137 keer ge klaagd, met name uit Leiden en Oegstgeest. Vliegtuiglawaai gedurende de nacht leidde in 414 gevallen tot telefoontjes. Over lesvluchten werd 171 keer aan de bel getrokken. Maisplanten kweekbedrijf vernield RILLAND In de nacht van zondag op maandag hebben onbe kenden een proefveld met genetisch gemanipuleerde maisplan ten op het kweekbedrijf van Vanderhave in Rilland vernield. Alle planten zijn met een mes boven de grond afgesneden en moeten als verloren worden beschouwd, aldus een woordvoer der. Bij de kwekerij werd de eerste veldproef met dergelijke maisplanten gehouden. Het ministerie van VROM had voor deze proef een vergunning verleend. Volgens T. Saat, coördinator van de veldproef, bete kent de vernieling dat het maiskweekprogramma met minimaal een jaar wordt vertraagd. Waarom de planten werden vernield is volgens hem volstrekt onduidelijk, omdat het hier juist een veldproef betrof met mais die was ontwikkeld om behandeling met milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen mogelijk te maken. In de huidige praktijk is dat nog niet mogelijk. „Als de daders in de milieuhoek zitten hebben ze het milieu duidelijk geen goede dienst bewezen", zo vindt Saat. Het ministerie van VROM is inmiddels door het bedrijf ingelicht en stelt een onderzoek in. Het bedrijf sluit overigens uit dat als gevolg van de vernielingen nadelige gevolgen in de vorm van natuurrisico's voor de omgeving zijn onstaan. (ADVERTENTIE) CHT In de vroege ochtend van dinsdag 13 augustus is 1 spectaculaire regen van vallende sterren te zien. Tussen Ti vier uur verschijnen zestig tot tachtig van deze sterren r aan het firmament. Jstandigheden voor het waarnemen van de meteorenre- ïïfkomstig uit de richting van het sterrenbeeld de Perseï- ijn volgens de Utrechtse sterrenwacht De Koepel dit jaar |nstig. De maan zal geen storende factor vormen. Meteoren onstaan wanneer stofdeeltjes uit de ons omringende ruimte de aardse dampkring binnendringen. Eenmaal in de dampkring terechtgekomen, worden de stofdeeltjes verhit door de wrijving met de lucht. Daarbij worden ze dermate heet dat ze licht gaan geven. De meteorenzwerm van de Perseïden bereikt in de periode van zondag 11 tot en met dinsdag 13 augustus zijn grootste activiteit. In de nacht van zondag 18 op maandag 19 au gustus is nog een tweede meteorenzwermpje te zien. 1PER EN HOBBES DOOR 8ILL WATERSON K zA& ÉÉN ÉÉN SCHIU>PAP BIJ PÉ UIV1ÉR SoÉP Z.ÉG WAT /MAAKT HÉT UIT K HÉB HCNTÉRÉÉN SOUtWAPPÉN SÉzlÉN K HoÉf te ÉCHT NIÉT N3& ÉÉN TÉ ZIÉN Een telefoontje naar Australië kost vanaf f 3,50 per minuut. Dat is voordeliger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. Premie ziektenkosten studenten 700 gulden DEN HAAG Studenten die zijn aangewezen op een particuliere ziektekos tenverzekering, gaan van af 1 januari 1992 een pre mie van maximaal 700 gulden per jaar betalen. Het kabinet heeft dit be drag enkele weken gele den vastgesteld, zo heb ben de ministeries van on derwijs en WVC gisteren bekendgemaakt. De studenten krijgen voor de premie de zogeheten „stan daardpakketpolis" aangebo den. Het pakket bij deze polis komt overeen met de inhoud van het ziekenfondspakket. Het kabinet besloot al in janu ari dat de particuliere verze keraars alle studenten (dat wil zeggen: alle studerenden met een studiebeurs) vanaf 1 janu ari 1992 de standaardpakket polis moeten aanbieden. Over de hoogte van de premie zou met de verzekeraars nog wor den overlegd. Op dit moment bieden de par ticuliere verzekeraars gezonde studenten vaak een speciale studentenpolis voor een be drag tussen de 700 en 800 gul den. Niet-gezonde studenten die op een particuliere ziek- tenkostenverzekering zijn aan gewezen, worden alleen voor een veel hoger bedrag als ver zekerde geaccepteerd. Niet voldoende De premie van maximaal 700 gulden is niet voldoende om de werkelijke kosten van de verzekeraars te dekken. Om dit „gat" te vullen gaan de zo geheten „wettelijke bijdra gen". en daarmee de premies van alle particulier verzeker den met uitzondering van de studenten, vanaf 1 januari 1993 met ongeveer 12 gulden per jaar omhoog. Studenten uit de lagere inko mens krijgen de premie van 700 gulden vergoed via de stu diefinanciering, besloot het kabinet al in januari. Studen ten met alleen een basisbeurs betalen de premie zelf.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3