SPORT linde Tour zoals begin Persoonlijke prijzen volleyballers I «mond ziet geen teuwe generatie Hennie Kuiper vreest ontslag t Montoya als 97e positief bevonden Niet voor iedereen ficidócSoutcwit ""idócSouumt MAANDAG 29 JULI 1991 aiyne Stewart nt golftitel DRDWIJK De Ameri- Payne Stewart is giste- winnaar geworden van Heineken Open Neder- s golfkampioenschap. In ierde ronde had hij 70 sla- nodig en kwam op een to- van 267, 21 slagen onder Hij kreeg voor zijn eerste is een cheque van 275.000 en. De Duitser Bernhard b ger en de Zweed Per Ulrik insson deelden de tweede ts met 276 slagen, twaalf ;r par. Estafetterol kost Johnson contracten MONTREAL/STOCKHOLM Ben John- son zal bij de wereldtitelstrijd atletiek in Ja pan ontbreken op de 100 meter. De Canade se atleet eindigde bij de nationale titelstrijd op de sprint slechts als vierde in 10,42 se conden. De richttijd voor Japan was 10,30 seconden. Johnson treedt in augustus in To kyo wel aan als één van de lopers op de 4 x 100 meter. De atletiekclub van Malmö rea geerde onmiddellijk op het bericht door het contract dat Johnson voor een wedstrijd op 5 augustus in de Zuidzweedse stad had, te ontbinden. Johnson zou in Malmö op de 100 meter de Amerikanen Leroy Burrell en Carl Lewis ontmoeten. MILAAN Nederland heeft tijdens de World League volleybal in Mi laan, waarin na verlies tegen Italië en de Sovjet unie de vierde plaats werd bereikt, de meeste prijzen voor individuele prestaties gepakt. Ron Zwerver ontving een dubbele decoratie: hij was de beste aanvaller en de beste serveerder. Martin van der Horst, 2,14 meter lang, was de beste specialist in de blokkering. Zwerver was vorig jaar aanvaller nummer één tij dens de World League en de wereldtitelstrijd in Brazilië. De Russische coach Plato- nov was woedend dat geen van zijn landgenoten een stapeltje dollars mocht ontvangen. Ook de Cubanen waren veronge lijkt. Maar de Italianen floten zelfs toen hun ei gen Zorzi naar voren moest komen. Hei was duidelijk, dat de FIVB per se een Italiaan op het podium wilde zien. Zorzi speelde goed tegen Neder land, maar zat in de finale tegen Cuba zeker het hal ve duel op de bank. In feite had Zwerver ook Zorzi's bekroning ver diend. Naast de twee eer ste plaatsen stond hij ook als passer in de top-tien en was hij de tweede ver dediger De individuele belonin gen bedragen tenminste 12.000 gulden per stuk. Duitse hoogspringster helpt AIDS-fonds HANNOVER De sprong van Europees kampioene Heike Henkei tijdens de Duitse atletiekkampioenschappen in Hannover heeft het plaatselijk AIDS-fonds 11.000 gulden op geleverd. Duo Condom, één van de sponsors van de Duitse atletiekbond, had voor ieder centimeter die de winnares boven de 1,75 me ter kwam, 400 Duitse Mark uitgeloofd Hen kei springt regelmarig twee meter. Op 2,02 meter wierp zij de lat drie keer af. Het was niet de eerste keer dat er tegen AIDS werd gesprongen. In totaal heeft de actie al 40.000 gulden opgebracht In Eindhoven werd CIKO-atlete Maasdijk met 1,79 meter Neder landse kampioene hoogspringen. rh)rS ^et gebken- s gistermiddag op de ips Elysees gesloten, itiënten zijn ontsla- laar niet allen gene- ioals Djamolidin Ab- parov. De Sovjetrus ip de beroemde bou de dranghekken litri Konisjev profi- van de lelijke val [jn landgenoot en be- zichzelf en TVM 'eede overwinning in gnibur. irt irdirecteuren Jean-Ma- iblanc en Jean-Pierre maken vandaag met ledewerkers de balans chitj de 78e Tour de France, innen concluderen dat •us volop (leed)vermaak 'eboden. e(hin tegenvallende finale, >grakchtige commotie rond 1, selectieve vertrek van de Jiz PDM-ploeg. De gemiste fan Stephen Roche in de eriejntijdrit. Hij zat op het n kon vervolgens de pot 'r|e I het aan zijn ploegleider de Vlaeminck had gele- 1 van leider Sörensen, de aanjnaffaire, de boycot ten pe( van Urs Zimmerman, elfloorgang van Lemond. (ten tegenstribbelend be- M j, hij Parijs op meer dan dsJnuten achterstand van du4oonopvolger Miguel In- -Jijnen Theater van de Lach en taan' sloot gisteren dus Je tuimelpartij van 'Ab- e gordijnen. Voor de Ne- Ise afvaardiging viel te lachen. De Tour f overschaduwd door de Ijdige capitulatie van de jn van Gisbers. Een af- [die gepaard ging met de insinuaties over dope- Van voedselvergifti- l een griepvirus naar jacteriële infectie, voor g procent veroorzaakt n familielid van de Sal- i-bacterie. -'1 w. Indurainstraat nu in Villava PARIJS De burgemeester van Villava in Baskenland zal een straat naar Tourwinnaar Miguel Indurain noemen. Dit gebeurt morgen als de wielerkampioen terugkeert in zijn woonplaats. Tijdens het feest zal een groot vuurwerk worden afgestoken. Driehonderd dorpsgenoten reisden gisteren naar Parijs om hun favoriet toe te zingen. Onder hen was Indurains vader, die ove rigens vrij nuchter reageerde. „Er moest iemand de Tour win nen. Dat is mijn zoon geworden. Natuurlijk is het belangrijk, maar er is meer in het leven." De koortsthermometer steeg die dagen tot ongekende hoog te, hij liep parallel met het ex treme tempo dat de renners in de eerste tien dagen voor de Pyreneeën ontwikkelden Het moyenne was dit jaar 38,792 km/u, de vierde snelste tijd uit de historie. Of het aan het tempo heeft ge legen is niet duidelijk, vast staat dat de achttien in Lyon vertrokken Nederlanders, niet aan de verwachtingen hebben kunnen voldoen. Ook al kun nen extreme omstandigheden en externe gebeurtenissen als mogelijke verklaringen wor den Dalende lijn De nationale wielerhelden trokken de dalende lijn van dit seizoen verder naar bene den. Behalve in de Amstel Gold Race, gewonnen door Frans Maassen, waren de pres taties van de Oranje coureurs in de topkoersen van zeer ma tig gehalte. De Ronde van Frankrijk bood geen nieuw perspectief, al dient altijd afge vraagd hoe de Tour voor Ne derland zou zijn verlopen met Breukink en Van Poppel tot in Parijs in koers. Gert-Jan Theunisse en Steven Rooks waren na de Pyreneeën al kansloos voor het klassement. Met ritzeges werd dit manke ment niet gecompenseerd. Ne derland bleef op twee dagprij zen - Nijdam en Van Poppel - steken en had in Gert-Jan Theunisse de best geklasseerde renner op de dertiende plaats op ruim twintig minuten. Het was op één na de slechtste prestatie van Nederland in de Tour in tien jaar. In 1984 werd maar é:en overwinning (Jan Raas) genoteerd en was Ge rard Veldscholten de beste Ne derlander op de zestiende plaats. Na de L'Alpe d'Huez was de Tour al beslist, het vuur ge doofd in één van de grootste sportevenementen ter wereld. Het koortsachtige dat de Tour anno 1991 de eerste twee we ken beheerste verdween met de zon na de L'Alpe d'Huez. De stortbuien op de beroemde Alpentop en een dag later in Morzine zorgden voor afkoe ling. Het peloton legde zich neer bij de suprematie van Mi guel Indurain en zijn sterke manschappen. Een goede win naar, die niet misstaat op de erelijst van het laatste decen nium. Doorbraak In de rijk geschakeerde boek werken over de historie van de Tour zal de 78ste editie niet Een wegens ongeregeldheden en incidenten tumultueus verlo pende Tour de France kreeg op de slotdag nog een ongekend slot door de valpartij van de Sovjet Abdoesjaparov. De groene- truidrager (inzet) bleek een sleutelbeenbreuk te hebben opgelo pen. FOTO'S: AP/ANP als één van de spannendste worden opgenomen. Wel als de doorbraak van de nieuwe generatie. De definitieve er kenning van de Oostbloklan den als professionele wielerna- ties. De vijf Russische over winningen - Abdoesjaparov (2x), Konisjev (2x) en Ekimov - geven aan dat de Ronde van Frankrijk allang geen exclu sieve westerse aangelegenheid meer is. De Sovjetunie behaalde niet de meeste prijzen. Die kwamen terecht bij de Italianen: zes, waaronder de winst van Ariostea in de ploegentijdrit. Frankrijk beleefde een ople ving en evenaarde met vijf dagzeges de Sovjetunie. De vier gele truien van Marie en Leblanc en vier renners bij de eerste tien van het klassement gaven een extra glans. Een in jectie die het zieltogende Fran se wielrennen hard nodig had. want de sponsors staan in het land waar de Tour wordt ge houden niet te dringen. Gisteren pedaleerden de over levenden op hun gemak naar de Champs Elysees. Grappend en grollend, ontpannen als be trof het toertocht van de loka le trimvereniging. Greg Le mond liet zich nog zien ook. De onttroonde Amerikaan ar riveerde als eerste op de Champs Elsyees, waar hij zijn eigen geregisseerde ererondjes reed. Ter compensatie voor de troonsafstand. De 78e Ronde van Frankrijk eindigde met een incident. Zo als het sportieve festijn in Lyon met de diarree van Ro che was begonnen, zorgde de 'Russische cowboy' Abdoesja parov voor een turbulente fi nish Het gekkenhuis sluit voor een jaar zijn poorten. De patiënten verlieten het etablis sement opgetogen, tevreden, teleurgesteld en gewond. De Tourbacil is voor een jaar gelo kaliseerd, maar zal van 7 juli volgend jaar in San Sebastian weer iedereen besmetten. JttguJS Greg Lemond niets weten van een 1dcBing van de wacht, rtoinachtsovername van wolel Indurain in de bcfle van Frankrijk be- uwde de onttroonde ffikaan als een inci- i dat wat hem betreft pnd jaar wordt recht- •h Lemond dat hij geen neemt met een de schaduw; ook al is lagen. Zeker, hij sprak ispect over de prestatie durain en in deze Tour :j:j|He stille Spanjaard abso- le sterkste, erkende de ikaan. Maar hij kwam in id tegen de kamerbrede ing dat het gedaan is de generatie Lemond, oe ook Laurent Fignon, io Lejarreta, Luis Herre- iteven Rooks en Pedro kdo worden gerekend, is pas sprake van een [atiekloof als het verschil "ies jaar is en geen twee of pareerde Lemond steke- ■öpmerkingen in die rich- „Ik was gedwongen een _J terug te doen, omdat ik tezond was. Dat hebben [testen uitgewezen. Na de naar Val-Louron bleek aantal witte bloedli- jnpjes groter dan toege- i Dat duidt op een infec- Set is geen excuus, maar Vaststelling. Ik ben geen Iche man. Volgend jaar ik terug. Om te winnen, ik kom niet naar de Tour i een tweede of derde I." ibberd blsnog spreken de feiten I Lemond. Hoe belabberd f de anderen zich onder weg ook hebben gevoeld, de top- drie van de Tour bestaat uit een nieuwe lichting. Daar van was Indurain zonder twij fel terechte winnaar. Hij won beide tijdritten, forceerde in de Pyreneeën hoogstpersoon lijk de beslissing en consoli deerde vervolgens zijn positie met verve. Op de triomf van de Spanjaard valt niets af te dingen. Koel. berekenend en imponerend loodste Indurain de gele trui naar Parijs, waar hij werd opgewacht door dui zenden dolenthousiaste pena's (supporters). Indurain luidde in Frankrijk tevens een nieuw tijdperk in. De wielersport wordt in de na bije toekomst beheerst door allrounders. Voor specialisten is geen plaats meer, althans niet in de grote ronden. Wie nog illusies koestert op een Tourzege zal moeten kunnen tijdrijden, klimmen en over een sterke ploeg moeten be schikken. Bovendien is een evenwichtig karakter een ab solute voorwaarde. Een renner in het geel is het rotatiepunt van een bizarre mallemolen. Indurain voldoet moeiteloos aan het profiel van een Tour winnaar. Hij heeft de natuur lijke aanleg van een ronderen ner en is de vleesgeworden nuchterheid. De rijzige Span jaard is allesbehalve een per soonlijkheid. Dat heeft ook voordelen, want hij zal alle succes blijven relativeren. Hoe anders is in dat opzicht de concurrentie, die dit jaar uit Italiaanse hoek kwam. Gianni Bugno, evenmin het toonbeeld van een extravagante persoon lijkheid, kraakte zijn ploeg af en drong, tot ongenoegen van ploegleider Luigi Stanga, op versterking aan. De ploeglei der noemde die opmerking on zin, omdat Bugno met dezelfde ploeg wel de Ronde van Italië won. Zo eindigde de Tour in de Gatorade-ploeg met een binnenbrandje. De ploeg van PDM vertoefde de voorbije dagen in het Oostenrijkse plaatsje Fieberbrunn (koorts bron), waar de uit de Tour de France teruggetroken formatie van Erik Breukink herstelde van en bezon op alle recente beslommeringen. Ploegleider Gisbers laakte de houding van de vooral Fran se pers, die zijn formatie van dopinggebruik beschuldigde. FOTO: ANP Opnieuw opschudding rond ploeg Gisbers PARIJS In het slotweek- einde van de Tour de France ontstond opnieuw opschudding rond de reeds lang uitgescha kelde PDM-ploeg. De Krant op Zondag publiceerde een ar tikel waarin Tour-directeur Jean-Marie Leblanc de leiding van de ploeg bedriegers noemt en ploegleider Jan Gisbers een kleine gemene schurk. In Parijs ontkende Leblanc dit te hebben gezegd. Wel vond hij Gisbers een boef waar het om zijn gedrag in de koers gaat. Dat zou trouwens voor het overgrote deel van de ploegleiders gaan. In het artikel werd ook Tou rarts Porte voor het voetlicht gebracht. Porte zei grote twij fels te hebben over de uitleg van de ploeg over de algehele malaise, die de ploeg na een week trof. „Hun uitleg slaat nergens op." Bij PDM was men gebelgd door de publikatie. Manager Manfred Krikke kondigde aan de Tourdirectie om uitleg te vragen. Bovendien wil hij de profbond FICP voorstellen een kleine medische commis sie te benoemen, die het nog gaande zijnde onderzoek be oordeelt. Krikke gisteravond: „Het onderzoek is nog bezig. Hoe kan Porte dan beweren dat het niets is? Wij wijzen elke relatie met doping af." PARIJS Hennie Kuiper voelt zijn ontslag als ploegleider van Telekom naderen. De leiding van de Duitse sponsor is onte vreden over de prestaties en heeft een reorganisatie van de ploeg aangekon digd. Kuiper noch zijn renners we ten op dit moment waaraan ze toe zijn. De enige zekerheid is dat Telekom doorgaat als sponsor, maar alle contracten moeten nog worden afgesloten dan wel verlengd. Dat geldt ook voor Kuiper, die zich daar behoorlijk ongerust over maakt. Zijn angstige voorge voelens werden versterkt toen in Belgische kranten de naam van Walter Godefroot als nieuwe ploegleider werd ge noemd. „En waar rook is, is vuur", blijft Kuiper realistisch. De Nederlander kent de wie lersport van binnen en buiten. Hij begrijpt dat het geen gun stig teken is dat halverwege het seizoen niemand van de ploeg weet waaraan hij vol gend jaar toe is. Dat duidt meestal op onheil. Telekom heeft verklaard vóór de we reldkampioenschappen in Stuttgart duidelijkheid te ver schaffen. MACON De Colombiaan Reynel Montoya heeft in de Ronde van Frankrijk positief gereageerd op controle naar verboden stimulerende midde len. Dat is zaterdag in Macon bekendgemaakt. De door Mon toya gevraagde contra-experti se had eveneens een postief resultaat. De 31-jarige Montoya, in dienst van de Ryalco-ploeg, werd gecontroleerd na de achttiende etappe (Bourg d'Oi- sans - Morzine), de laatste Al penrit. Hij is bestraft met een voorwaardelijke schorsing van drie maanden. Daarnaast moet hij een boete van 3000 Zwit serse franken (ruim 4000 gul den) betalen en is hij in de uit slag van de etappe naar de laatste plaats gezet, met een tijdstraf van tien minuten. Bo vendien worden er 50 punten van zijn FICP-totaal afgetrok ken. Montoya was in de rit op een anonieme plaats (97ste) geëin digd. Hij had een achterstand van 19.47 op de winnaar, de Fransman Thierry Claveyro- lat. De feiten zijn dat er diverse sponsors stoppen en bij buiten landse ploegen Duitse renners vrijkomen. Bij Histor geldt dat het sterkst met Uwe Ampler, Andreas Kappes en Remig Stumpf. Verder is Telekom ge ïnteresseerd in de Zwitser Tony Rominger. die door het stoppen van Toshiba beschik baar komt. Bovendien hebben Jan Schur en Mario Kummer te kennen gegeven absoluut bij Gatorade te willen vertrek ken. Beiden zijn in voor een contract bij Telekom. Op voor hand legde Kuiper, die het laatste weekeinde op bezoek was in de Tour, contact met Schur. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ii Montoya is de eerste renner die tijdens de Ronde van dit jaar op doping wordt betrapt. Na afloop van elke rit werden de eerste drie gecontroleerd, alsmede de coureur die voor aanvang van de etappe de gele trui droeg en twee willekeurig gekozen renners uit het pelo ton. if controle bezorging) Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar. Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |l L'M 1' "J? - 1 *rf?TTTTL

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9