Leidse treintaxi in stilte geaccepteerd Voor ons is het nu ook komkommertijd Werkkamp Casa Materi ondanks hitte op sehem^ CetcbeSomcmt LEIDEN OMGEVING MAANDAG 29 JULI IS Rijksluchtvaartdienst akkoord met smalspoor VALKENBURG Het on derzoek naar de mogelijkhe den om de smalspoorlijn rond het Valkenburgse Meer te ver lengen in de richting van Kat wijk en Leiden vordert ge staag. De Rijksluchtvaartdienst heeft inmiddels gemeld, dat zij geen technische bezwaren heeft te gen het leggen van een spoor lijn onder de aanvliegroute van de vliegbasis Valkenburg. In opdracht van de Stichting Promotie en Recreatie Rijn en Bollenstreek zal de komen de maanden nog een haalbaar heidsonderzoek verricht wor den. Parkeerprobleem door topdrukte in Noordwijk NOORDWIJK Het prachtige strandweer en het grote golftoernooi bezorgden Noordwijk dit weekeinde een enorme hoeveelheid bezoekers. De stroom van duizen den mensen naar de badplaats leidde ertoe dat er een nijpend tekort aan parkeerplaatsen ontstond. De trot toirs, bermen en pleinen stonden overvol met auto's. Enkele voertuigen moesten door de politie worden weg gesleept. Bij de vuurtoren was de parkeerstrook zover uitgebouwd, dat enkele auto's op de middenberm van de weg stonden. Wanneer de reddingsboot had moeten uit rukken, was de doorgang ongetwijfeld te smal geweest, zo laat de Noordwijkse politie weten. Autokrakers maakten van het riante aanbod van voertuigen gebruik om hun slag te slaan. Uit verschillende auto's werden kostbaarheden weggenomen. De politie heeft zaterdag zowel overdag als 's avonds de handen vol gehad, omdat de barbezoekers ook in groten getale kwamen opzetten. Vrouw rijdt slagboom van brug over Rijn LEIDERDORP Een 51-jarige vrouw uit het Brabantse Wouwse Plantage reed zaterdagmiddag de slagboom af van de brug over de Rijn op rijksweg 4. De vrouw reed met haar auto met daar achter een paardentrailer over de A4, toen de bruglichten op rood sprongen. Ondermeer vanwege haar lading kon ze net niet meer op tijd remmen. De slag bomen voor de brug kwamen daardoor tussen de auto en de aanhanger terecht. Toen de geschrokken vrouw daarop re ageerde door weg te rijden, brak de boom af. Aanvankelijk dacht de politie dat ze doorgereden was, maar de vrouw werd tweehonderd meter na de brug - met slagboom - aan de kant van de weg aangetroffen. Brand in school LEIDEN Zaterdagavond moest de brandweer uitrukken om een brand in de Eerste Leidse Schoolvereniging in de P.C. Hooftlaan te blussen. Vol gens drie jongens die op het schoolplein aan het voetballen waren, had een stapel kranten in een nis bij de ingang vlam gevat. Er was sprake van een grote rookontwikkeling. Door de hitte smolt de lexaanruit waar tegen de kranten waren gesta peld, waardoor de brand zich kon uitbreiden. Hoewel het vuur snel kon worden ge doofd, is de schade is aanzien lijk. Massale vechtpartij voor deur van Club 70 LEIDEN Voor de deur van discotheek Club 70 aan de Sta tionsweg brak in de nacht van zaterdag op zondag een massa le vechtpartij uit tussen enkele groepen Marokkaanse jonge ren. Aanleiding voor de klop partij was een ruzie om een Nederlands meisje. Enkele jon gens liepen lichte verwondin gen aan het hoofd op. Eén van hen, een 19-jarige Leidenaar, koelde zijn woede korte tijd later op een ruit van een wachthokje op het station. Hevig bloedend aan zijn arm werd hij overgebracht naar het AZL. Japanse toerist op station beroofd LEIDEN Een 49-jarige Japanse toerist is vrijdag - middeg rond half vier be roofd van zijn attachékof fer. Hij stond in een tele fooncel te bellen, toen er op de ruit werd getikt. Op het moment dat hij de deur opendeed, greep iemand zijn diplomatenkoffer, waarin een paspoort, vlieg tickets, travellercheques en een onbekend geldbedrag inzaten. De man moest drie uur later een vliegtuig van af Schiphol halen. Na aan gifte te hebben gedaan, kreeg hij van de NS een gratis rit naar Schiphol. CHAUFFEURS IN ROTTERDAM EN DEN HAAG PROTESTEREN LEIDEN Terwijl in Rotterdam en Den Haag taxichauffeurs zich voor bereiden op acties tegen de komst van de trein taxi's, berusten Leidse taxibedrijven in de aan wezigheid ervan in de stad. „We accepteren het stilzwijgend, maar zijn er nog steeds niet blij mee", zucht J. van der Star, di recteur van taxibedrijf Schutte. Op 2 februari vorig jaar werd in Leiden officieel de treintaxi in gebruik genomen. Passa giers van de taxi kunnen zich voor vijf gulden naar elk adres in Leiden, Oegstgeest, Voor schoten en Valkenburg laten brengen, mits zij een geldig treinkaartje kunnen laten zien. De Nederlandse Spoor wegen, onder wier vlag de treintaxi rijdt, houden vol dat met dit vervoermiddel wordt gedoeld op andere reizigers dan die normaal een taxi ne men. Omzetverlies „Maar wij zijn ontegenzegge lijk een gedeelte van de omzet kwijtgeraakt aan de treintaxi. Ik merk het zelf bijvoorbeeld in de vroege ritten naar het station. Vroeger reden wij die, tegenwoordig belt de klant een uur van te voren een trein taxi", aldus de directeur van Schutte. Hoeveel ritten per dag of per maand het scheelt, kan hij niet aangeven, noch hoeveel hij aan omzet heeft moeten missen door de toege nomen belangstelling voor de treintaxi. Hij kijkt nog steeds met enige wrok achterom hoe concur rent Eltax het contract met de Spoorwegen in de wacht sleep te. „Hier is sprake van zeer oneerlijke concurrentie. Ik had er wel achter kunnen staan als elk bedrijf mee had kunnen doen, maar nu profi teert er maar één bedrijf van". Eltax, het bedrijf dat in Lei den de treintaxi's exploiteert, gaat het intussen voor de wind. „We begonnen vorig jaar februari met 3.000 passa giers per maand, dat is inmid dels opgelopen tot 6.000 per maand, en verdere groei wordt nog verwacht". Het bedrijf heeft vijf treintaxi's rondrij den en krijgt per vervoerde passagier een bijdrage van de NS. Hoe hoog die is, wil direc teur H. van Gulden niet kwijt. Hij meent dat de treintaxi niet meer is weg te denken uit het stelsel van openbaar vervoer. „We hebben daarmee een nieuw marktsegment aange boord. De mensen die nu een treintaxi kiezen, zijn niet de zelfde als die voorheen in een gewone taxi stapten. De passa giers van de treintaxi zijn voornamelijk uit het openbaar vervoer afkomstig". Hetzelfde geluid laat P. de Groot horen, eigenaar van het gelijknamige taxibedrijf aan de Beestenmarkt. Hij heeft zijn omzet niet of nauwelijks zien dalen door de treintaxi. Inte gendeel: „De laatste halfjaar cijfers laten juist een opgaande lijn zien. Onze doelgroep ligt ook op een heel ander vlak", zegt hij. „Wij werken vaak op contractbasis voor bedrijven, de universiteit en de gemeente en daar ligt voor ons een groeiende markt. Dienstauto's met chauffeur worden te duur gevonden en een taxi die op afroep beschikbaar is, blijkt een goed alternatief". De Groot denkt wel dat de si tuatie in grote steden als Rot terdam en Den Haag een an dere is dan die in Leiden. „In de grote steden rijden veel vrije jongens rond". Zij kun nen de concurrentie met de treintaxi moeilijker aan dan grotere taxibedrijven. Botte bijl Ook bij taxibedrijf Koenes gaan de zaken na de komst van Leidse treintaxi niet veel De treintaxi bij het Leidse station. Volgens de concurrentie wacht het project een stille dood als de subsidie stopt. FOTO: WIM VAN NOORT slechter, hoewel directeur J. Koenes toegeeft dat de invoe ring ervan „het één en ander heeft gekost". Hij denkt echter dat de treintaxi geen zaak van heel lange adem is: „De bedrij ven die de contracten hebben gesloten komen nu rond van de subsidie die ze via de Spoorwegen van Verkeer en Waterstaat krijgen. Het project van de treintaxi kan nooit self-supporting worden. En als die subsidie stopt, sterft de treintaxi een stille dood". De doorgewinterde taxigebruikers hebben de treintaxi naar zijn zeggen wel één of twee keer geprobeerd, maar: „Daar zijn ze alweer van teruggekomen. Ze hechten toch meer aan de service van de 'gewone' taxi, ook al kost dat meer geld". Botte bijl De acties van de Rotterdamse en Haagse chauffeurs vindt hij begrijpelijk maar keurt hij niet goed. „Ik kan me gruwelijk ergeren nu daar weer met de botte bijl wordt gehakt. Het bevestigt bij het publiek weer het vooroordeel dat taxichauf feurs snel de barricaden op gaan. Het kan toch ook anders Koenes verzet zich meer tegen het gemak waarmee volgens hem nieuwkomers op de taxi- markt hun vergunningen krij gen van de Taxicommissie voor de Leidse regio. De leden daarvan hebben zegt hij „hele maal geen kaas hebben gege ten van deze bedrijfstak". De commissie beoordeelt de aan vragen voor taxivergunningen en verleent die. „De wet ver leent ons het recht op een ren dabele exploitatie. Wij knok ken er hard voor om onze ver gunningen te houden, terwijl een nieuwkomer altijd zijn zin krijgt". Koenes vreest eenzelfde situa tie als in de grote steden, waar een groot aantal kleine eenlin gen, die nauwelijks geld heb ben voor investeringen, moeten opboksen tegen de grotere bedrijven. Hij is bang dat daarmee het niveau van het taxibedrijf omlaag wordt gehaald. Daverend dorpsfeest li WARMOND Hender son en het Tilt Team heb ben zaterdag voor een da verend dorpsfeest in War mond gezorgd. Letterlijk, want de hardrock die bei de formaties vanuit de muziektent over de aan wezigen uitstortte, deed De Baan op zijn grondves ten schudden. Voor de jongeren was dat geen be zwaar, maar de wat oude re toeschouwers hielden het al gauw voor gezien. Zij hadden "gezellige" muziek verwacht, zoals vorig jaar toen Ritmico Especial de massa in beweging bracht. Arie Kuyt van Bar De Saloon was niet zo gelukkig met de keuze van de muziek, waar hij overigens zelf mede verantwoordelijk voor was. „Het is moeilijk om in deze tijd wat te krijgen, ie dereen is op vakantie. Al die soorten rock hou ik trouwens niet uit elkaar," aldus Kuyt, die duidelijk wat meer jaren- vijftig repertoir had verwacht. De blues-nummers die tussen door ten gehore werden ge- van het Stationskoffiehuis had het er maar moeilijk mee. „We hebben toch wel wat klachten gehoord over het geluid," klinkt het de volgende dag be zorgd. Om kwart over een werd op verzoek van de politie de rockkraan dichtgedraaid. Over het feest zelf was ieder een wel te spreken. De meeste Warmonders kwamen toch even een kijkje nemen. Vol gend jaar is er zeker weer een Dorpsfeest. De organiserende plaatselijke horeca zal er ech ter voor waken dat er geen muziek is die eigenlijk op het Kaagweekprogramma van Ut Sloepie thuishoort. Daar wa ren Henderson én de collega's ■van het Tilt Team meer op hun plaats geweest. Bekladders van treinstel gepakt LEIDEN Drie jongens uit Leiden en Oegstgeest, 16 en 17 jaar oud, ziin gisteren aange houden omdat ze vorige week een treinstel over een lengte van vijftig meter hebben be klad. De schade, 25.000 gulden, zal op hen worden verhaald. Gilde-gids G. Harm sen met de deel nemers aan de wandeling op de Burcht. ..Aan iedereen die dat vraagt, dragen we onze kennis en ervaring over". FOTO: WIM VAN NOORT ALLERLEI(DS) Orgelconcert Paul Kievit, als organist verbonden aan de hervorm de kerk van Middelharnis en Sommelsdiik, verzorgt vrijdag het vijfde zomer-or- gelconcert van de door K O georganiseerde secie. Hij bespeelt vanaf 20.15 uur het historische uiy 1637 date rende orgel van de Hoog landse kerk. Op het pro gramma staan werken van Attaignant, Sweelinck, Cor net, Reineken, Bach en Vi valdi. Toegangskaarten zijn te koop bij K O aan de Oude Vest 45 (dagelijks tus sen 9.00 en 17.00 uur) en vanaf 19.30 uur bij de kerk. Corsotocht Zaterdag wordt de Leidse corso-wandeltocht gehou den. Deelnemers kunnen kiezen uit 10, 15 of 20 kilo meter op de wandelschoe nen. De start heeft plaats van 9 tot 14 uur, bij het VVV kantoor, Stationsplein 210. Deelname kost drie gulden. Inlichtingen: 146846. Provincie te CoupépolcL afsluiten a^vt 'black box'^ ho (Vervolg van voorpaginer ALPHEN AAN 5", RIJN/DEN HAAG provincie beschouw voormalige stortjvii Coupépolder in Alzc als een soort black**! „Alle stoffen die er£° ten, moeten er nietje! uit kunnen komen", woordvoerder I. Nf" Om dat te bereiken t over twee weken bi nen met de feitelijli sluiting van de gifbef J De taluds worden dani zien van een nieuwe dl en de sloten worden gei) Met nadruk stelde li vanmorgen dat de besl over het nemen vanl| maatregelen al enige tijd den is genomen. Berichte het afgelopen weekeind er giftige stoffen als Dio on en Delnav vrij zoude] nen komen zijn daar aanleiding voor. De aai heid van die stoffen en gelijkheid dat ze vrij) zou zijn gebleken uit de( me justitiële rapporten i{ gevens van onder andepr' Gerechtelijk Laboratorip Rijswijk. Omdat er nietaa: de concentraties van de;A lijke stoffen bekend isc wacht Nijhuis niet dat 1 rein snel zal worden i De gemeente Alphen aaj> Rijn was vanmorgen mi reid commentaar te ge\y de mogelijke aanwezfc van deze stoffen. Boekjesonderzoek Het Groen Links-stateij van Laar heeft haar j gedaan over het veel t uitreiken van ondeil boekjes aan omwonende de Coupépolder. Die zoude Rijn begin dit jaarj reikt worden om de overlast bij te houden] heeft de provincie Van Laar niet zoals een apart telefoonnil voor stankklachten ingf In plaats daarvan werd zen naar de al bestaan® lieu-telefoon van de prof] Dat nummer bleek bovlf regelmatig onbezet tef Volgens Van Laar heet aantal mensen pas begl een boekje in de bus gehr noemt de maand die i om de klachten bij te 1 veel te kort. Gedeputeel Van der Vlist (milieu)| inmiddels toegegeven procedure niet soepel is pen. Hij heeft toegezegd I onderzoeksperiode wordt verruimd. Man beroofde en mishandle LEIDEN Een 40-jarigÊa uit Leiden is in de nachL. vrijdag op zaterdag bfye' van zijn portemonnee,^^ fiets en zijn horloge. ZelLot gouden ring werd van;Le vinger gerukt. g Het slachtoffer reed in de^e| ciliastraat, ter hoogte v^er brug over de Oude Sing de Lange Scheistraat, tofy6j van zijn fiets werd getrfo, door twee mannen. Hijj u beerde nog weg te rei maar werd door het tvfeej ingehaald, notabene op zf gen fiets. De man werd tegen de Fer gegooid en naar eigen zf „bont en blauw geschof 'r geslagen". De rovers ging d op de fiets van het slach^v vandoor. ya STADSWANDELING MET HET GILDE LEIDEN Het is een toevalstreffer dat er dit keer zoveel mensen zijn die meedoen aan de stads wandeling, zo verzekert G. Harmsen (75). Er zijn vier aanmeldingen bin nengekomen bij het Leid se Gilde. Met kinderen en andere „meekomers" meegeteld zwelt het groepje uiteindelijk aan tot tien mensen. „Maar ei genlijk is het voor ons nu ook komkommertijd. Bij goed weer ga je niet in de stad lopen. De meeste mensen gaan naar zee. In de zomer hebben we dan ook geen vast schema en gaan we alleen op afroep lopen". Gilde Leiden. Niet alleen is zijn leeftijd gevorderd, hij hoort ook tot de vrijwilligers van het eerste uur. Al zo'n viif jaar maakt hij met grote regel maat stadswandelingen met groepen bezoekers. De deelne mers zijn uiteenlopend van af komst en leeftijd. Het hele jaar door is er een vaste kern van cursisten van vormingscen trum Oud-Poelgeest. Deelne mers aan de cursus „Pensioen in zicht" hebben de wandeling als vast programma-onderdeel. Daarnaast melden veel men sen zich individueel aan. Wil lekeurige toeristen. Vorige week nam Harmsen nog een Italiaanse op sleeptouw. „Een vrouw die zeer goed Engels spral". Maar ook mensen uit de buurt. Nieuwkomers uit de randgemeenten en buitenwij ken die de stad weieens wat beter willen kijken. Dit keer komen de wandelaars die elk een bijdrage van twee gulden betalen aan het Gilde vooral uit de omgeving. En dan is er nog die jongen uit Amersfoort die vroeger in Leiden woonde en de stad wil terugzien. Amsterdam Het Gilde ontstond in 1985 in Amsterdam. Een groep oude ren stak er de koppen bij el kaar met het idee de ervaring die zij nu eenmaal voor heb ben op jongeren ten dienste te stellen van anderen. Eén van de activiteiten die daar als eer ste werden opgezet was de stadswandeling. En met het overwaaien van het idee naar Leiden werd ook in de Sleu telstad begonnen met wande len. Maar hoewel die activiteit het meest in het oog springt zijn er nogal wat andere zaken die de Gildeleden van wie de jong- sten vijftigplussers zijn op zich nemen. Harmsen: „Onze voorzitter A. Cebol is een ver woed zeiler, die helpt mensen te leren zeilen. In het alge meen geldt dat we aan ieder een die dat vraagt onze kennis en ervaring willen overdra gen. Maar wat we beslist niet doen is het opknappen van klusjes". Jamboree Voor Harmsen is het wande len een kwestie van het-bloed- kruipt-waar-het-niet-gaan- kan. „Ik had het al eens eerder gedaan. In '37 bij de wereldjamboree, met de pad vinders. Kenneliik is dat blij ven hangen. Ik ben 75, maar ik voel me erg goed en ik doe het erg graag". Enthousiast schtets hij in grote trekken de route van deze donderdag. Het is de „Pieterskerk"-wandeling, een van de vier routes die tot de mogelijkheden horen. Daarnaast is er nog een wan deling met de Rembrandtbrug als centrum en zijn er nog twee „hofjeswandelingen". De Pieterskerk-wandeling vindt Harmsen persoonlijk de mooiste. Vanaf de Burcht die hii energiek op en af loopt door het centrum van de stad, met de Pieterskerk als middelpunt. Harmsen schudt vantevoren en onderweg de historische gegevens met het grootste gemak uit zijn mouw. Of het nu de historie van de Burcht, de stadhuisbrand, Het Speckhofje, de Pieterskerk, de Lokhorstkerk, de Pilgrimfa- thers of café Barreera is. Over ieder markant punt of histori sche gebeurtenis heeft hij wel een anekdote te melden. Dat moet een geboren en geto gen Leidenaar zijn, is de ver onderstelling. Harmsen ont kent dat in eerste instantie. Een geboren Leidenaar is hij niet. „Ik was drie toen ik hier heen kwam". Om vervolgens toch in te stemmen met de kwalificatie van een „getogen" Leidenaar. „Ik heb er in elk geval de tongval aan overge houden". Het Gilde maakt de stads wandelingen in de zomer maanden op afroep op dins dag en donderdagmiddag. Belangstellenden kunnen zich telefonisch melden bij het Dienstencentrum Zuid- West, 071-766695. Ook voor informatie over andere acti viteiten van het Gilde. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse deelnemers aan het werkkamp in het kindertehuis Casa Mater na in Napels zitten op schema. Ondanks de tem peratuur van meer dan 30 graden verlopen de werk zaamheden volgens plan ning. Dat kon Tineke Ti- tulaer, de woordvoerster namens de Casa Materna- gangers, het thuisfront gisteren laten weten. Dertig jongeren vertrokken vrijdag 19 juli naar het kinder tehuis Casa Materna. Na een vlotte reis ging het gezelschap aan de slag. Zeven schoolloka len moeten van een nieuwe lambriziering worden voor zien. „De groep van dertig jon geren is zo groot dat we elkaar voor de voeten dreigden te lo pen. Daarom hebben we ploe gen gemaakt. Daardoor kun nen de lokalen, de gangen en de luiken van het poortge bouw gelijktijdig onder han den worden genomen", aldus Tineke Titulaer. De sfeer in Napels is uitste- rui kend. Ook de nieuwelL in het gezelschap verlg zeven debutanten zichy ma thuisvoelen. Mede 1 ge het warme weer verj zich de eerste vermoeidli verschijnselen. De jonf maken lange dagen. uur loopt de wekker af et£ half uur later begint het f' Na het gezamenlijk wordt van kwart tot kwart voor één weerj£i doorgewerkt. Dan lunch en siësta om vervoj van kwart over drie tot 1 voor zeven opnieuw de f den uit de mouwen te s De avond is vrij maarP staan de kinderen van l Materna te trappelen van geduld voor de spelletjes, trij Gisteren hebben de werk)w' pers deelgenomen aan'eg kerkdienst. Dat is traditie de Zoeterwoudse delegat^ui Casa Materna op werkbast is. Morgen gaan de kind1 1 op stap met de Zoeterwcff- delegatie. „Misschien naai°k strand maar dat is nog nièerp ker", aldus Tineke Tittfen Zaterdag wordt het gezelsfce j terug verwacht in Zoeterie de. igt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6