Amerikaanse geschiedenis eert helden de rug toe Toespraken Bush vaak herschreven ,Staat eet spaargelden Joegoslaven op" BUITENLAND raiiidaeSou/iant MAANDAG 29 JULI 1991 J^eer Japans nkschandaal YO De op zes na grootste bank Japan, Tokai, heeft gisteren be- .jgemaakt dat uit intern onderzoek 'urirfcleken dat een voormalige mede- stus,er fraude heeft gepleegd voor een nm?g van omgerekend bijna 900 mil- DTIfgUlden. Het betreft een 38-jarige ^oe'filiaalhouder die via de bank du- 7®efe cliënten in staat stelde om buiten *[ipanse bancaire sector leningen te De Tokai-bank zegt zelf maar ig directe schade van de handelin- e hebben ondervonden hoewel het •ltelijk garant moet staan voor de jen die door derden aan de betrok- -TL'liënten van Tokai zijn verstrekt. lijsljekendmaking is de jongste in een financiële schandalen in Japan. Kuwayt exporteert weer olie KUWAYT-STAD Kuwayt heeft gisteren voor het eerst sinds de invasie van Irak in het emiraat, nu bijna een jaar geleden, weer olie uitgevoerd. De supertanker Thorness verliet de haven nabij Kuwayt-Stad rond het middaguur geladen met ruwe olie voor West-Europa. De olieminister van Kuwayt, Abdullah Al-Raqba, zei dat een „ongekend karwei" was geklaard om op zo'n korte termijn weer olie te kunnen exporteren. De als gevolg van de Golfcrisis ge staakte olie-uitvoer heeft Kuwayt beroofd van een van de belangrijkste inkomstenbronnen. Ondanks het feit dat vele honderden olieputten nog branden, produceert het emiraat weer 115.000 vaten (van 159 liter) per dag, exclusief de 200.000 vaten per dag die komen van de zo genaamde neutrale zone die het land samen met Saudi-Arabië exploiteert. Volgens de olie minister heeft de nationale olie-industrie door de Golfoorlog een schade opgelopen tot 75 mil jard dollar. Lid Guardia Civil gedood bij aanslag in Baskenland BILBAO Een lid van de Spaan se paramilitaire Guardia Civil is gisteren omgekomen en een ander gewond geraakt bij een bomaan slag in de stad Bilbao in Basken land. Volgens de autoriteiten werd de bom, die zich in een taxi be vond, met afstandsbediening tot ontploffing gebracht, toen de twee er langs liepen. De taxi was on langs gestolen. Het was de vijfde bomaanslag in een week in Bas kenland; de politie vermoedt dat de Baskische afscheidingsbewe ging ETA erachter zit. Zaterdag werden bij een autobomaanslag in San Sebastian veertig voertuigen beschadigd. Er vielen daarbij geen gewonden. Schuldeisers BCCI willen nieuwe bank LONDEN De Britse schuldeisers van de wegens vermeende fraude grotendeels gesloten Bank of Credit and Commerce International (BCCI) willen dat de bank in een kleinere vorm met een deel van het oude personeel wordt voorgezet. Woordvoerder Clive Russel van de schuldeisers zal het voorstel morgen bespreken met afgevaardigden van het Britse departement van finan ciën. Op die dag zal ook het Hoog gerechtshof in Groot-Brittannië be slissen over de toekomst van de bank. De grootste aandeelhouder van de BCCI, sjeik Zayed al-Nahy- an, heeft al laten weten geen geld meer in de bank te willen steken. HN CASSIDY YORK Er is een eroorlog uitgebroken iet Amerikaanse on- vijssysteem, waarbij >chten wordt over de st legendarische figu- die het land rijk is. De itaties van mannen als istopher Columbus, mas Jefferson en ge il George Custer op het spel. iraties Amerikaanse kin- hebben geleerd deze na- I te vereren. Er werd hun pld hoe deze mannen de 2 wereld ontdekten, ver in en er de beschaving multiculturele geschiedenis op de scholen te introduceren. Er is een nieuw onderwijspro gramma opgesteld dat vooral het multiraciale karakter van de staat moet benadrukken, evenals de rol die vrouwen en etnische minderheden in de geschiedenis hebben gepeeld. Tegelijkertijd moet de rol van blanke Europese mannen als Columbus, Jefferson en Custer worden afgezwakt. De beslissing van de staat New York is de grootste overwin ning tot nu toe voor de 'multi- culturalisten', een groep met een groeiend aantal aanhan gers, die van mening is dat de Angelsaksische geschiedenis niets anders is dan een racis tisch, seksistisch verhaal, ge schreven om de blanke, man nelijke overheersing in stand te houden. eerste staat een multicultureel onderwijsprogramma in, maar New York is de eerste grote staat die dit besluit navolgt. Florida, Texas, Minnesota en Washington DC overwegen eenzelfde beslissing. De nieu we trend zorgt in conservatie ve kringen voor grote be zorgdheid President George Bush van de Verenigde Staten is een campagne gestart om de traditionele waarden op de scholen te behouden, maar hij kan de zelfstandige staten niet beletten hun eigen koers te varen. De veranderingen worden bo vendien gesteund door enkele gematigde onderwijsdeskundi gen die geloven dat de Angel saksische traditie steeds min der overeenkomt met Ameri- ka's veeltalige samenleving. Bijna een derde van de kinde ren op Newyorkse scholen is niet blank en in Californië spreekt één op de acht kinde ren zelfs geen Engels. De huidige immigranten ko men niet uit Italië, Ierland of Duitsland, maar uit Mexico, Korea of Etiopië en ver uit alle landen daar tussen De Pilgrim Fathers zijn vooi n even onbekend als de Egypti sche farao's. Thomas Sobol, de Newyorkse commissaris van onderwijs, moet de details van zijn nieu we onderwijsprogramma nog bekendmaken, maar zeker is dat veel veranderingen con troversieel zullen zijn. Dat is in ieder geval de wens van de 'speciale afdeling minderhe den' in New York. Deze wil dat slaven voortaan „onderworpen personen" wor den genoemd om „het mens zijn van deze personen te be nadrukken". Zwarten en La tijnsamerikanen moeten niet langer als „minderheden" be titeld worden, maar als „één van 's werelds meerderheden". Treinongeluk John Wayne Drie doden, 21 gewonden en een immense ravage waren zaterdag het resultaat van een botsing tussen een met benzine gevulde goederentrein en een passagierstrein in Oebisfelde op de grens tussen het voormalige Oost- en West-Duitsland. Na de frontale botsing volgde een serie explosies en brak een hevige brand uit. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan menselijk falen. Volgens de politie heeft de bestuurder van de goederentrein een stopsignaal over het hoofd gezien. FOTO: EPA Arens: Israël is klaar voor conferentie (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Het pro bleem van de Palestijnse vertegenwoordiging bij de vredesconferentie over het Midden-Oosten, een hinderpaal voor Israëls deelname aan de confe rentie, is volgens Arens opgelost. „We zijn het met de Verenigde Staten eens geworden over de Jor- daans-Palestijnse delega tie en afgesproken dat daarin geen leden van de PLO of inwoners van Je ruzalem moeten zitten", aldus de minister. ,,Ik geloof dat we zeer dichtbij een algeheel akkoord zijn dat het mogelijk moet maken een eerste ontmoeting te houden" met de Arabische landen, al dus Arens. Die ontmoeting, die „anderhalve dag tot twee da gen" moet duren, zou gevolgd moeten worden door „recht streekse bilaterale onderhan delingen tussen Israël en Sy rië, Israël en Libanon, en tus sen Israël en de Jordaans- Palestijnse delegatie". Arens zei dat zijn mening overeen komt met die van de Israëli sche regering. De Israëlische premier Shamir rekent erop dat de openings zitting van de conferentie in oktober kan plaatsvinden, zo meldt het Amerikaanse blad US News and World Report op gezag van Israëlische bronnen. Waar die plaats zou vinden staat nog niet vast. Israël stelt Washington voor, Egypte Cai ro, terwijl de Sovjetunie zich naar verwachting voor Genè- ve zal uitspreken. Arens benadrukte dat er geen land-voor-vrede-akkoordjes zijn gesloten, waarbij Israël een deel van de bezette gebie den opgeeft in ruil voor vrede met zijn buurstaten. i rol van de cowboys ten opzichte van de Indianen zal in het nieuwe onderwijs in de staat 'c anders uitgelegd worden. FOTO: SP Ook aardrijkskunde ontkomt niet aan veranderingen. Euro centrische benamingen als het Midden-Oosten en het Verre Oosten wil men vervangen door Zuidwest-Azië en Oost- Azië. Maar het zijn toch Amerika's historische helden die het meest te lijden zouden krijgen van de multiculturele veran deringen. Schoolkinderen zou den leren dat Columbus Ame rika niet heeft „ontdekt", maar dat hij toevallig op een continent landde dat al werd bewoond door Amerikaanse autochtonen en Latijnsameri kanen. Jefferson, de opsteller van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsverklaring, zou om schreven worden als een rijke, blanke slavenhouder. En George Custer, de legenda rische generaal die met zijn mannen sneuvelde bij Little Bighorn, zou worden afge schilderd als een bloeddorstige moordenaar die heeft deelge nomen aan de volkerenmoord op de Sioux- en de Cheyenne- Indianen. John Wayne zou zich waar schijnlijk omdraaien in zijn graf. (c) The Sunday Times Regering Madagaskar afgetreden ANTANANARIVO De re gering van Madagaskar is gis teren afgetreden, enkele uren nadat president Ratsiraka zich bereid had verklaard tot on derhandelingen met de opposi tie. Dat is gebeurd na weken lange protesten, die het aftre den van de president tot inzet hadden. De mededeling op de staatstelevisie dat premier Ra- mahatra en zijn ministers hun ontslag hadden ingediend werd gevolgd door een oproep aan stakende beambten weer aan het werk te gaan. Gezegd werd dat geen van de stakers zou worden ontslagen. Ratsiri- ka kondigde eerder een studie aan naar mogelijkheden om de socialistische grondwet van zijn land te wijzigen. „Ik ben bereid tot een dialoog om het land weer op het rechte pad te brengen". Het is voor het eerst na zeven weken van felle pro testen dat Ratsirika tot conces sies bereid lijkt. Wf RT VAN WIJLAND GR ADO Van rege- is geen informa- meer te verwachten tegr de staat van de Joe- rleélavische economie. ft tee kunnen niemand raalPen die nog weet waar lcjer naar toe gaat", wordt Drspi verzoek om een ge- loudek afgewezen. „Het £°kirzicht is zoek. We heb- t het niet meer in eigen aldus de woord- jrder. B wist premier Ante Mar- |ic onlangs nog precies ir de economie van Joego- |ië zal eindigen bij ongewij- beleid: op de mestvaalt en voor het einde van deze zomer. Het federale budget moet volgens Markovic met maar liefst 60 procent worden teruggebracht tot 107 miljard dinar per jaar (officieel 9,7 miljard gulden). Van dit be drag zou dan 60 procent naar het leger moeten gaan, terwijl de overige drie miljard voor het handhaven van. de mini male staatsfuncties was be stemd. Geld om de pensioenen uit te betalen en om de huidige 1,3 miljoen werklozen een uit kering te geven is er niet, laat staan dat er een sociaal vang net voor de ongetwijfeld talrij ke nieuwkomers wordt opge hangen. Maar deze „laatste poging om het land van oorlog en econo mische chaos te redden", was ook meteen het laatste wat de buitenwereld van de regering te horen kreeg. Zoals zoveel van zijn eerdere hervormings programma's bleek ook dit voorstel niet levensvatbaar. Maar werden de vorige pogin gen tenminste nog enigszins serieus genomen, dit keer nam het parlement niet eens de moeite het programma in be handeling te nemen. In Neder landse verhoudingen: premier Lubbers kondigt in een extra tv-uitzending het einde en failliet der natie aan en de Ka mer praat verder over de ge meentelijke herindeling! Frustratie De frustratie in het regerings kamp liep vervolgens zo hoog op dat er dus geen informatie meer wordt verstrekt. Uitleg gen waarom juist het leger ge spaard zou moeten blijven bij de bezuinigingen en of er geen massale werkloosheid dreigde, de functionarissen hebben er geen zin meer in. „We hebben domweg geen betrouwbare ge gevens. En als ik u was zou ik iedereen die, wel cijfers en sta tistieken verstrekt maar bij voorbaat wantrouwen", waar schuwt de regeringswoord voerder. De enige die een poging wil wagen is econome Gordana Lazarevic. Als adviseuse van Markovic is zij nauw betrok ken bij het hervormingsbeleid. Dat mag dan wel mislukt zijn, in de kern was het volgens haar wel degelijk haalbaar ge weest, als de republieken niet dwars waren gaan liggen. „De regionale leiders willen hun machtspositie niet kwijt. Die is bijvoorbeeld gebaseerd op het vermogen via hun eigen regio nale bank hun eigen financiële zaakjes te regelen en desnoods geld bij te drukken". Willen de dorpsbewoners een sport hal, dan laten we de geldpers toch een nachtje doordraaien. Onder de krappe geldpolitiek van Markovic is dit echter uit gesloten. Dat Servië, Slovenië en Kroatië toch illegaal dinars hebben bijgemaakt en daar mee de inflatie hebben aange wakkerd, is volgens Lazarevic de belangrijkste reden waarom de hervormingen mislukt zijn. Wat inmiddels ook goed weg lijkt, is het vertrouwen in de banken. Dinars komen via de salarisrekeningen nog wel op de bank terecht, maar geen enkele Joegoslaaf zet zijn bui tenlandse geld nog op zijn re kening, want dan ziet hij zijn dollars of marken nooit meer terug, zoveel is zeker. „We be stelen onszelf en niemand die het iets kan schelen. De staat is het spaargeld van de men sen aan het opeten, dat is de enige deviezenbron die we nog hebben", aldus Lazarevic. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De speeches die president Bush zal af steken voor de repu blieksleiders in Moskou en voor het parlement van de Oekraïne in Kiev, zijn in Washington al maandenlang voorbereid en talloze malen herschre ven ter aanpassing aan de feitelijke ontwikkeling in de Sovjetunie. Bush is voorstander van de in standhouding van een USSR (met een centraal geleide de fensie evenals met een buiten landse en financiële politiek) en acht Gorbatsjov daartoe nog altijd het beste medium. Maar zijn steun aan Gorba tsjov is een historische gok, die dan ook verkeerd kan uitval len, die de VS gevaarlijk dicht aan de kant van de militaire Sovjettop schaart en die de naar vrijheid hunkerende vol keren van de Sovjetunie kan teleurstellen. Import Vooral op het terrein van eco nomische betrekkingen is het voor de VS moeilijk om de ba lans te vinden. Elke vorm van steun zal al gauw of het cen trale gezag in Moskou, of af zonderlijke republieken ver sterken. En geen of nauwelijks steun kan de economische mi sère in de USSR verdiepen tot aan het punt van grootscheep se onrust en een mogelijke staatsgreep. Pas medio deze maand in Lon den besloten de 7 grootste wes terse industrielanden tot nau welijks economische hulp aan de Sovjetunie. Maar daarmee is het dilemma niet minder dringend geworden en zowel Gorbatsiov als de Sovjet-deel staatleiders zullen Bush herin neren aan zijrt verantwoorde lijkheid voor hun succesvolle overgang naar een markteco nomie. Naar verwachting zal Bush als antwoord toezeggen dat wat hem betreft de gehele Sovjetu nie in de VS de 'status van meest begunstigde handels partner' kan krijgen, hetgeen de tarieven voor import in Amerika vanuit de SU zou verlagen. Maar de Sovjetunie heeft voorlopig, behalve wod ka en kaviaar, niet veel spul len die het op de Amerikaanse markt goed zullen doen. Bovendien moet het Ameri kaanse Congres verlaagde ta rieven voor Sovjetprodukten goedkeuren en is er onwil om dat te doen zolang Moskou economische en militaire hulp blijft verlenen aan Cuba, Fidel Castro's communistische eiland op een steenworp van Florida. Gorbatsjov heeft in Londen nog eens duidelijk ge maakt dat hij de hulprelatie met Cuba niet wenst te ver breken. Verwijt Ook wat betreft Irak verschil len Gorbatsjov en Bush van mening. De laatste wil de drei ging levend houden Irak op nieuw te bombarderen tenein de geheimgehouden kernwa penfaciliteiten daar, alsmede eventueel dictator Saddam Husayn persoonlijk, uit te schakelen. Gorbatsjov wil daarvan voor lopig niets weten. Zijn militai re top had al grote moeite met Gorbatsjovs steun aan 'Golf oorlog-1'. Thans kiest de Sov jetleider de zijde van Iraks Arabische buurlanden, die vooralsnog evenmin willen horen van hernieuwde Ameri kaanse bombardementen op Irak. Een probleem in Moskou kan ook de Israëlisch-Arabische vredesconferentie worden, die met name de Amerikanen pro beren te organiseren. De twee leiders zouden in de Russische hoofdstad de uitnodigingen voor zo'n conferentie wiUen 'versturen', maar de aarzelin gen en voorwaarden van Is raël maakten zulks tot gister avond onzeker. Bush is recentelijk ver gegaan in zijn kritiek op Israël, het geen hem binnen Amerika op het verwijt van eenzijdigheid komt te staan. Als Gorbatsjov en Bush in Moskou hun 'ge meenschappelijk politiek ge weld' op Israël zouden richten, zal dat Bush voor zijn eigen thuisfront in een nog onge makkelijker positie brengen. Ook wat het Midden-Oosten betreft zal Bush tijdens de top met Gorbatsjov dus op een dun koord moeten dansen. prL. h€ AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET LEVENDE EILAND Yier doden in Nepal door bliksem KATMANDU Vier voet- balspelende jongens zijn za terdag in Nepal gedood toen zij door de bliksem werden getroffen, zo heeft radio Ne pal zondag gemeld. Het on geluk gebeurde in het dis trict Bara, op 80 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Katmandu. Drie andere jon gens raakten gewond. in D61 Ja, Rob verlangt naar de „Vrijheid II" terug. Maar j ste"" is zijn schip gebleven? Ha, Larry staat al te grijnzen. „Maak int e bezorgd over je schip, Rob?" zegt hij; „daar heb ik voor rlarPrgd. Kom maar mee" En hij brengt Rob naar een scheeps kiel waar de „Vrijheid II" helemaal opgeknapt en nieuw opge- •enld op de helling staat. Rob bedankt Larry hartelijk en neemt Dgerf afscheid van hem. „Ik denk, dat we elkaar nog wel eens zul len tegenkomen", zegt hij. „Ja, maar dan toch onder andere om standigheden", antwoordt Larry ernstig; „ik... eh, wel, ik wou 's een ander leven beginnen, Rob. Prudon heeft me geholpen en ik ben nu kapitein geworden op een patrouilleschip". Dat doet Rob veel genoegen en hij wenst Larry van harte geluk. Dan gaat hij aan boord en Skip volgt hem kwispelstaartend; een half uur later zeilt hij de haven uit. Koers: Zuid-Zuid-West! Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezel- de avond nabezorgd. Voor zijn vertrek naar Moskou speelde president Bush gisteren op Andrews Air Force Base een partijtje golf met tennisser Andre Agassi (links) en acteur Kevin Costner (rechts). FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5