^Nederland moet m optreden egen Suriname^ mae6owuvnt BINNENLAND Stilte svp Beperkte animo voor nieuwe aanpak wao 1 'Êk H 1 Wegvervoerders klagen over Belgische politie MAANDAG 29 JULI 1991 itudeerden houden iaart op zak IgEN De Informatiseringsbank ngen heeft grote moeite met de in- p O V-jaarkaarten van jongeren die jjn afgestudeerd. Van de 92.000 ver- rten die deze weken hadden moeten [men zijn er nog maar 69.000 ingele- bank vermoedt dat ruim 20.000 stu- ïn b kaart langer dan is toegestaan op :t elen, zo is dit weekeinde bekend ge- cheDe kaart had volgens de reglemen- >n drie dagen na het laatste examen j of opgestuurd moeten zijn. Stu- rera|rijgen nu tot 6 augustus de tijd dat Bij weigering riskeren ze een h 330 gulden per maand. De lande- entenvakbond LSVB vindt termijn i te kort. De bond onderzoekt of sse voorwaarden via de rechter afge- stii kunnen worden. PTT in bundeling koeriersdiensten DEN HAAG Het Australische trans portconcern Thomas Nationwide Trans port (TNT) en vijf postorganisaties uit Maij sluit kanalen voor recreatievaart Jongen verdronken, broertje raakt bij zoekactie te water Europa en Noord-Amerika. waaronder DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat de Wierden WIERDEN De 7-jarige Fokke Aarens uit Sliedrecht is dit weekeinde verdron ken in de recreatiepias Het Lage veld in de Nederlandse PTT, gaan hun interna tionale koeriers- en expressediensten komende jaren een aantal kanalen sluiten voor de recreatievaart. Tijdens de zoekactie naar de jongen raak- Als gevolg van de maatregel kan het aantal brug- en sluiswach- te gisteren zijn 4-jarige broertje Jan te wa- bundelen. Naast de Nederlandse PTT ters met zeventig worden teruggebracht, zo heeft het ministerie ter. Een vrouw wist hem er uit te halen. zijn de postbedrijven uit Duitsland, Frankrijk, Zweden en Canada bij de op richting van de joint venture betrokken. De nieuwe combinatie zou in januari 1992 van start moeten gaan. Het Austra lische TNT maakte in maart van dit jaar bekend de bedrijfsonderdelen TNT Sky- pak, TNT Mailfast en TNT Express Eu rope te verenigen binnen één divisie: TNT Express Worldwide met hoofdkan toor in Amsterdam. TNT Express Worl dwide telt 12.000 werknemers. laten weten in overleg met betrokken instanties. In zorgwekkende toestand werd de jongen Welke kanalen gesloten zullen worden is nog onderwerp van opgenomen in het ziekenhuis, zo heeft de studie, maar volgens de ANWB worden vermoedelijk waterwe- rijkspolitie in Overijssel gisteren bekend- gen in Friesland, Drente en Noord-Holland de dupe van de be- gemaakt. zuiniging. Vrijdag werd reeds bekend dat het departement van Fokke Aarens raakte zaterdagmiddag Maij-Weggen ruim 1000 arbeidsplaatsen moet inleveren in het zoek, waarna een grootscheepse zoekactie kader van de operatie Grote Efficiency. van recreanten, politie en duikers van de Het totale verlies aan banen bij de overheid wordt geschat op brandweer op gang kwam. Toen het don- 6.300, overigens een veel lager cijfer dan de 10.000 waarvan ker werd, staakte men het zoeken. Giste- eerder sprake was. Volgens het ministerie van binnenlandse za- ren werd de actie op de zes hectare grote ken, dat de operatie Grote Efficiency coördineert, was er nogal plas hervat. In de loop van de dag vond wat 'overlap' in de cijfers. men het lijk van de jongen. 100PMAN en MONIQUE VAN DE VEN de [AAG Surinaamse mensenrechtenactivisten flat de Nederlandse regering nu eindelijk zal op stegen de drugshandel vanuit Suriname. „Niet at «Weid, maar met onderzoek en financiële sanc- Kr :he jiggevende rol van le- 0 Desi Bouterse in de n ^ïdel is absoluut geen de Surinamers. lurinamer vermoedde 'eel wisten het", zegt r Lionarons van de teJn informatiegroep De- Suriname. Lionarons ;lfd edacteur van het blad >est dat donderdag iaal publiceert waarin rre uit de doeken doet *orïrugshandel in Surina- Pierre is een naar ld uitgeweken Tucaja- m die van dichtbij egemaakt hoe de indi- pr de militairen onder n li rden gezet om aan de k dhdel deel te nemen. ,s]nderd een enkel de- ik geen regel nieuws de betrokkenen, de het omvormen van in in poeder, de trans- ïagenoeg alles is be- ereddus Pierre. Toch zijn ns en Pierre blij met erzoek van de Ameri- justitie „omdat zo'n gezag geeft aan onze ten". Lionarons: ïr staken Nederland en [nigde Staten geen vin- het verzet in Suri- %aar nu blijkt dat zij 1 ondervinden van de {•export wordt er hope- Selijk opgetreden tegen iaire regering in Suri- idit jaar hebben woord- 5 van het Amerikaanse ne van buitenlandse bij verschillende gele- ïn bevestigd dat Was- 'weet heeft van de be iheid van de Surinaam- 'leiding bij illegale in- nale drugshandel. Die ligheid, plus de bedrei- I het Surinaamse leger iroor het democratisch in dat land, vormen in lulering van het Ame- e State Department hef)-aanvaardbare situatie". an knerikaanse regering !n militair ingrijpen in ne nooit willen uitslui- ilang echter niet op- rorake is van een mili- £°Jaatsgreep in Suriname, jns waarnemers in de Dfeanse hoofdstad een [rijke actie van de VS niet te verwachten. Paria De mensenrechtenactivisten zien in het Amerikaanse rap port een handvat om daadwer kelijk op te treden tegen de Surinaamse legertop. Zij den ken daarbij niet aan militaire interventie zoals vorig jaar in Panama, („daar is Suriname te klein voor en Brazilië te op standig"), maar aan politieke druk. Want de nieuw te vor men regering zal volgens Lio narons niet bij machte zijn de militairen op eigen kracht te verwijderen. „Het belangrijk ste drukmiddel is geld want het is heel droevig gesteld met de financiële situatie van Suri name. Daarnaast moet de Ne derlandse regering Suriname gewoonweg niet erkennen als het geen schoon schip maakt. En geloof me, dat werkt. Geen enkel land wil als paria te boek staan", aldus Lionarons. Pierre vindt dat Nederland niet moet wachten op een nieuwe regering in Suriname, maar nü tot actie moet over gaan. Vanwege het militaire bewind in Suriname heeft Ne derland echter elke samen werking met justitie of politie opgeschort. Volgens Pierre is de hoogste tijd om deze 'boy cot' te herzien. „Als Van den Broek sluitende bewijzen wil, zal hij toch een team van des kundigen naar Suriname moeten sturen om de zaak te onderzoeken. Ik begrijp niet wat hem nu nog tegen houdt. Hoe langer Nederland wacht, hoe krachtiger de positie van Bouterse wordt. Nog even en alle bewijzen zijn vernietigd". Gemenebest In de Haagse bureauladen ligt al geruime tijd een blauwdruk klaar voor de vorming van een Gemenebest-relatie met Suriname, gesteld dat de nieu we Surinaamse regering daar zélf om vraagt. Zo'n gemene best behelst onder meer her vatting van de ontwikkelings hulp, de vorming van één mo netair stelsel alsmede de geza menlijke uitoefening van rechterlijke, defensie- en poli tietaken. De nieuwe regering in Suriname komt echter maar moeizaam van de grond. Ver moed wordt dat legerleider Bouterse achter de schermen stevige invloed laat gelden op de formatie. CDA-woordvoerder Harry Aarts zei in een eerste reactie zijn vertrouwen in de huidige Surinaamse regering geheel verloren te hebben. Van de slagkracht van de nieuwe re gering heeft hij geen hoogge spannen verwachtingen. „De huidige Surinaamse regering heeft nauwe banden met de beschuldigden en de nieuwe regering zal voor een flink deel bestaan uit dezelfde men sen die ook in het verleden niets tegen dit soort praktijken hebben ondernomen", aldus het CDA-kamerlid. Aarts meent daarom dat de nieuwe Surinaamse regering in klare taal duidelijk gemaakt moet worden dat er moet worden ingegrepen. „Daarbij mag wat mij betreft ook met de drei ging van militair ingrijpen worden geschermd". Bijstand PvdA-kamerlid Bram Stemer- dink, oud-staatssecretaris van defensie, vindt dat eerst de vorming van een nieuwe Suri naamse regering moet worden afgewacht voordat van Neder landse zijde actie kan worden ondernomen. „Maar uiteinde lijk acht ik het goed denkbaar dat er een oplossing komt wellicht samen met Frank rijk en de VS die verder strekt dan de gewapende in terventie indertijd in Panama. Toen ging het immers alleen om de arrestatie van Noriega maar nu staan Amerikaanse én Europese belangen op het spel". Stemerdink meent ove rigens dat elke leek „op zijn vingers kon natellen" dat het leger zichzelf verrijkte aan de cocaïnehandel. „Het geld moest toch érgens vandaan ko men? Suriname is bankroet, maar het leger baadt in het geld. Ra, ra hoe kan dat?!". Ook de VVD vindt dat Neder land de ontwikkelingen in Su riname niet veel langer op zijn beloop kan laten. Maar vol gens VVD-kamerlid Sari van Heemskerck, moet de regering zich bij het zoeken naar oplos singen eerste enkele „angstige vragen" stellen. „De eerste vraag is: hoever strekt onze verantwoordelijkheid en daar na volgen nog bangere vragen. Ik vind dit nieuws reden voor diepgaand beraad". Voorlopig handhaaft de VVD haar stand punt dat Nederland op ver zoek van de democratische krachten in Suriname even tueel bijstand moet verlenen aan het bestuur en de justitie van dat land. Handtekeningen Leden van de bond van gehandicapten (ANIB), afdeling Leerdam, houdt een handtekeningactie tegen de plannen van het kabinet om mensen in de wao te korten op hun uitkering. Gisteren voer den de plaatselijke afdelingen van de bond door het hele land actie tegen deze kabinetsvoorne mens. FOTO: ANP Rotterdamse taxichauffeurs tegen treintaxi ROTTERDAM Ongeveer 80 tot 90 zelfstandige Rotterdam se taxichauffeurs die rijden vanaf het Centraal Station zijn fel tegen de voorgenomen in voering van de treintaxi op 1 oktober. Zij hebben vanmor gen aangekondigd zich met alle middelen te zullen verzet ten. De treintaxi van de Neder landse Spoorwegen heeft een contract afgesloten met de Rotterdamse Taxi Centrale. Het is de bedoeling dat de treintaxi's vanaf 1 oktober in ■1 gaan rijden. De 80 a 90 chauffeurs, die voor hun klanten grotendeels op het Centraal Station zijn aan gewezen, vrezen brodeloos te worden. Volgens hen is er sprake van oneerlijke concur rentie, omdat de treintaxi nu nog kan rekenen op subsidie van het ministerie van ver keer en waterstaat. Een rit met de treintaxi naar of vanaf een station kost vijf gulden. De taxi wordt in be ginsel met meer klanten ge deeld. door BERT JANSMA Bezoekers van het Amsterdamse Concertgebouw zien straks een affiche hangen met het verzoek Silence svp'. Stilte dus. Met een bedankje in tien talen. Het is een tekening van Frits Behrendt waarop een Mozartiaanse en een Beethovenachtige figuur kwaad kijken naar de hedendaagse meneer-met-bril tussen hen in, die de hand voor de mond houdt om een hoestbui te dempen. Tekenaar Behrendt laat een hinderlijk 'uche, uche' uit zijn mond komen. De bedoeling is duidelijk: Dames en heren concertgangers, ophouden met dat irritante gekuch wanneer wij cultuur brengen. In april dit jaar las ik een bericht vanuit Stadskanaal waar de directeur van het theater gele kaarten wilde uitdelen aan laatkomers. Twéé gele kaarten betekent een rode en een ernstig gesprek met de directie over het wangedrag. Theater- en concertbezoek lijkt in ons land een barre plicht. We spijbelen nog nét niet, maar we komen wel te laat binnen om dan uitgebreid te gaan zitten hoesten. Schande. Maar er is troost in het verleden. Moet de cultuurgenieter van vandaag zich gedeisd houden, anno 1888 getuige o.m. Justus van Mauriks 'Burgerluidjes kon hij nog vanaf schellinkje of engelenbak schreeuwen tegen de slechterik op de planken. De schouwburgdirecteur wist dan dat hij een kassucces in huis had. Niks geen Silence svp. Een eeuw eerder stort tijdens de première in Londen van een symfonie van Hay dn de kroonluchter naar beneden. Niemand gewond, want al het publiek staat als bij een popconcert rond het podium om die Oostenrijkse nieuwkomer aan te gapen. Vandaar de bijnaam van de symfonie: 'The Miracle'. En pas in déze eeuw zijn de tafeltjes en stoeltjes datzelfde Concertgebouw uitgegooid omdat het publiek teveel keuvelde. Er wordt niet alleen gehoest, we zijn ook terug bij het kruvelen. Een uitvloeisel van het tv- tijdperk. Wie thuis gewend is door het gebodene heen te praten (Zeg Jan, schenk jij de koffie even in?) doet het in de zaal ook. Ik herinner me de slotscène van Tsjechovs 'Kersentuin'. Gezien in de Haagse schouwburg. De oude bediende Firs komt op om het door iedereen verlaten huis af te sluiten, gaat liggen en sterft. Het was niet Van Dalsum die 'm speelde, maar een gevoelig brokje theater blijft het. Niet voor mijn achterburen. Firs sloft op en ik hoor keihard: „Heb jij nou die bonnetjes van de garderobe?". Firs strekt zich uit op de sofa. „Nee, die heb jij toch in je zak gestoken". First sterft. „Ik kan die dingen echt niet vinden". Rode kaart. Silence svp. Meisje (11) spoorloos na bezoek zwembad HOORN De politie van Hoorn heeft een grote zoekac tie op touw gezet naar de 11- jarige Jessica Laven uit Blok ker. Het meisje is spoorloos ver dwenen na een middagje zwemmen in het openluchtbad De Wijzend in Zwaag. Zoek acties met een speurhond en helikopter en gesprekken met honderden bezoekers van het zwembad, hebben tot nog toe weinig opgeleverd. De politie beschikt over diverse getui genverklaringen van mensen die Jessica met een oudere man hebben zien zwemmen en praten, maar niemand heeft het tweetal zien vertrekken. Na sluiting van het zwembad, om vijf uur, was haar kluisje met kleding leeg. Haar fiets stond echter nog op slot in de fietsenbewaarplaats van het zwembad. Aan de hand van een signalement heeft de poli tie vandaag een compositiefoto van de ongeveer 50-jarige, licht kalende man gemaakt, die zaterdagmiddag regelmatig met Jessica is gezien. De poli tie vermoedt dat het meisje met de man is meegegaan. DEN HAAG De afspraken die werkgevers, werknemers en overheid eind vorig jaar maakten over een nieuwe aan pak van ziekte en arbeidson geschiktheid komen maar moeizaam van de grond. De instanties die belast zijn met de uitvoering de bedrijfs- en verzekeringsgeneeskundige diensten moeten werk la ten liggen als gevolg van een tekort aan personeel. Dit concludeert de sociale ver zekeringsraad (SVR) in een eerste onderzoek naar de ef fecten van het zogeheten 'Na jaarsakkoord'. Volgens de Raad krijgt het verzuimbeleid binnen ondernemingen en in stellingen wél meer vorm. Werknemers die meermalen of langdurig ziek zijn worden minder vaak aan hun lot over gelaten; de bedrijfsartsen en personeelschefs gaan profes sioneler te werk, aldus de SVR. „De primaire preventie van- langdurig verzuim wordt intensief opgepakt". Maar de Raad constateert óók dat slechts in „beperkte mate" sprake is van samenwerking tussen de bedrijfs- en verzeke ringsgeneeskundige diensten. Zo melden de GAK's niet alle zieken bij het GMD aan die langer dan zes maanden in de lappenmand liggen. Verder wordt niet in alle gevallen de werkgever betrokken bij het opstellen van een terugkeer- plan na drie maanden ziekte. „Vrijwel alle bedrijfsvereni gingen zijn daar selectief in", schrijft de Raad. Opleiding Uit een onderzoek van de Ge meenschappelijke Medische Dienst over de jaren 1987 tot en met 1989 blijkt dat tenmin ste 60 procent van de arbeids ongeschikten die een opleiding zijn gaan volgen, kort na het afronden daarvan een baan vindt. De GMD adviseert bedrijfs verenigingen op grond van de aaw/wao over de mate van ie mands arbeidsongeschiktheid, verleent bedrijven steun bij herplaatsing van hun uitgeval len werknemers en verzorgt arbeidsbemiddeling voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten. De aangeraden opleidingen zijn meestal kort - niet langer dan een jaar - en gericht op een taak. Ruim 85 procent van de opleidingen is op lbo- of mbo-niveau. FNV - VOORZITTER STEKELENBURG: .Wonden decembermoorden nog niet geheeld' PARAMARIBO De onthul ling van een standbeeld voor de Surinaamse vakbondsleider Cyrill Daal moet ertoe bijdra gen dat het recht in Suriname zegeviert. Dat hoopt FNV- voorzitter Johan Stekelenburg die momenteel in Paramaribo is voor besprekingen met de Surinaamse vakbeweging en politici. zijn iuiste loop gehad en de wonden zijn nog niet geheeld", aldus de FNV-voorzitter. Hij doelt op de moord op Daal en veertien andere prominente tegenstanders van het militai re regime als gevolg van hun strijd voor democratie. Ze wer den op 8 december 1982 gear resteerd en „op de vlucht doodgeschoten". Naar de toe dracht van de moord is nooit een onderzoek ingesteld. Cyrill Daal, die door Stekelen burg „een fervent voorvechter van een onafhankelijke vak beweging in een democratisch land" werd genoemd, was vanaf 1972 tot zijn dood voor zitter van de Moederbond. In oktober 1982 zorgde Daal voor een doorbraak in de democra tiseringsbeweging die na de militaire staatsgreep van 1980 voorzichtig op gang was geko men. Hij organiseerde toen een mas sabijeenkomst en leverde felle kritiek op het militaire bewind van legerleider Desi Bouterse. Pffc^ j j Zomercarnaval Een aantal deelneemsters aan de zevende editie van het Zomercarnaval in Rotterdam zorgt voor grote hilariteit bij het publiek. Naar schatting 300.000 toeschouwers zagen tijdens de kleurrijke straatparade een anderhalve kilometer lange bonte stoet langskomen, waarbij geluisterd kon worden naar Caribische, Braziliaanse en Surinaamse muziek. foto: anp DEN HAAG/BRUSSEL De Nederlandse federatie van weg- vervoerwerkgevers heeft bij het ministerie van verkeer en wa terstaat en bij EG-commissaris voor vervoer Van Miert gepro testeerd tegen het optreden van Belgische politie tegen vooral Nederlandse buschauffeurs, bij controles op naleving van het Europese rijtijdenbesluit. Nederlandse vrachtwagen- en buschauffeurs krijgen, indien zij bij een wegcontrole op een overtreding van het rijtijdenbesluit worden betrapt, een transactie van 10.000 frank aangeboden en worden bij zelfs zeer geringe vergrijpen voor de keuze gesteld: direct betalen of de vrachtwagen of bus met passagiers laten staat. Volgens de vervoerders verzuimen de Belgen er op te wijzen dat men door betaling van een waarborg van 15.000 fr. een proces verbaal kan laten opmaken, met het recht nadien te procederen. Verder is de keuze, zeker als het voertuig vol met passagiers is, dermate voor de hand liggend, dat er sprake is van een trans actie met een zekere dwang, aldus de vervoerders.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3