Top Moskou diplomatiek avontuur Drukke dag er Den Haag zint op aanpak cocaïnehandel Bouterse Minister Levy boos over halsstarrigheid Israël 14 Dagen Gratis strijdmacht naar Joegoslavië Geictsc Souwnt £eidocSouumt im Kok nog wel Wim Kok? £euLóe Sotwa/ni Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25094 Losse nummers 1,45. Man richt ravage aan met vrachtwagen DEN BOSCH Een 39-jarige man uit Vlijmen heeft in de afgelopen nacht een enorme ravage aangericht in Den Bosch. Hij reed met een vrachtauto met kraan de voorpui uit twee huizen. De man had het volgens de politie gemunt op de woning van zijn ex-vriendin, maar reed per abuis ook de voorgevel van de buren eruit. De man kon na een schietpartij worden aangehouden. De politie neemt aan dat de man zich heeft laten inspireren door een soortge lijk geval onlangs in Heemskerk. Daar richtte een man met een grote schepma- chine voor een miljoen gulden schade aan. Vanmorgen werd bekend dat alle gedupeerden hun schade vergoed krij gen. Bush rekent op steun tegen Irak WASHINGTON/BAGHDAD De Amerikaanse president, George Bush, heeft gisteren gezegd dat de Iraakse leider Sad dam Husayn een „enorme vergissing" begaat als hij niet mee werkt met het openbaar maken van alle nucleaire voorzienin gen in zijn land. Bush zei bovendien vertrouwen te hebben in de bondgenoten van de anti-Iraakse coalitie. Zij zullen geweld te gen Irak toepassen als dat noodzakelijk mocht zijn. De Turkse premier Mesut Yilmaz liet gisteren echter weten dat er geen Turkse vliegvelden gebruikt kunnen worden voor Amerikaanse luchtaanvallen. Dezelfde dag meldde de New York Times dat de Egyptische president Hosni Mubarak zich zorgen maakt over mogelijke aanvallen op Irak. Irak heeft het inspectieteam van de Verenigde Naties nieuwe gegevens verstrekt over Iraaks nu cleair materiaal. De nieuwe gegevens werden verzameld bij een bezoek aan de nucleaire opwerkingsfabriek in Tuwaitha, onge veer vijftig kilometer ten zuiden van Baghdad. Een van de eer dere inspectieteams die het huidige, vierde team voorafgingen had in Tuwaitha al vastgesteld dat er experimenten werden uit gevoerd voor de verrijking van uranium, een methode waarmee de stof geschikt kan worden gemaakt voor kernbommen. Marokkaanse familie na dertig jaar met uitzetting bedreigd LEEUWARDEN De rechter zal in kort geding op vijf sep tember moeten beslissen over het lot van de Marokkaanse fa milie El Yakoubi uit Leeuwarden. Na een verblijf van 30 jaar in Nederland dreigt het echtpaar met vier van hun zes kinde ren naar Marokko te worden teruggestuurd. Volgens de advo cate van de familie, mr. M. van Aller, is het uitzettingsbesluit onterecht genomen. Van Aller heeft besloten de omstandigheden waarin de familie verkeert wereldkundig te maken. „De vader is nu al sinds 1962 in Nederland", aldus de advocate. „De moeder volgde in 1978. Twee kinderen werden in Nederland geboren. Nu moeten ze terug, vanwege een meningsverschil met Justitie." Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie wordt de familie het land uitgezet omdat ze van 1984 tot 1988 in Marokko heeft gewoond. De advocate bestrijdt deze lezing. ,,De vader heeft aldoor gewoon een vestigingsvergunning ge had", vertelt ze. „Alleen de moeder is in die periode vanwege huwelijksproblemen naar haar vaderland teruggegaan." Provincie eist inzage onderzoek Justitie naar Alphense gifbelt ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Gedepu- teerde Staten van Zuid-Holland hebben inzage geëist in de onderzoeksresultaten van het justitieel onderzoek naar de gifstort in de Alphense Coupépolder. GS doen een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur om de resultaten openbaar te maken. Justitier heeft dat tot nu toe geweigerd omdat dit niet in het belang van het on derzoek zou zijn. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van Groen Links. Die fractie was ontevreden over de ge brekkige informatie die het college tot nu toe heeft ge geven over het onderzoek. Gedeputeerde Staten vinden op hun beurt dat ze vragen van Groen Links niet kun nen beantwoorden omdat Justitie weigerde om inzicht te geven in het strafdossier. Pag 6: Provincie wil Coupépolder afsluiten als 'black box' ■Amerikaanse chiedenis keert r elden rug toe idse treintaxi in :e geaccepteerd in Alphens riool laatste nippertje ontdekt nde Tour zoals begin ph Kok beheerst mburgs 'Generale jor de Nationale' ELjJK LEVEN/OPINIE ILAND LAND n «/REGIO ïljn VERLENING I0GRAMMA S 30I 'U2ZFLMENU me Mi orstjen overwegend g, in de middag of d vooral in de vestelijke helft van ge\jand kans op onweer. fhium temperatuur veer 17 graden, ide agtemperatuur iad reeks 29 graden. matige elijke wind, kracht 3 a belj en. ien MOSKOU Geen agenda voor een Sovjet-Ameri kaanse topontmoeting heeft ooit zoveel onzeker heden gekend als die voor de besprekingen waaraan Sovjetleider Michael Gor- batsjov en de Amerikaan se president George Bush morgen in Moskou begin- Behalve de onzekerheid over de toekomst van de Sovjetunie zelf maken diverse actuele ontwikkelingen in de wereld de bijeenkomst van de twee presidenten tot een diploma tiek avontuur. De kans bestaat dat de twee leiders zich in die omstandig heden op de oppervlakte zul len houden over de voorlig gende vraagstukken en dat er weinig knopen zullen worden doorgehakt. Maar het gebrek aan vooraf bepaalde uitkom sten van de top, gecombineerd met het temperament van bei de hoofdrolspelers, sluit ver rassingen geenszins uit. Dat Bush en Gorbatsjov het onlangs gereedgekomen START-verdrag zullen onder tekenen (waarin beide groot machten zich verplichten een derde deel van hun zware kernwapens te ontmantelen) is zowat het enige wat vaststaat. Maar andere gesprekspunten zijn allemaal potentiële con flictstof, zoals het resterende nucleaire vermogen van Irak, de poging een Arabisch-Israë- lische vredesconferentie te be leggen, Amerikaanse economi sche hulp aan de Sovjetunie (en/of aan haar afzonderlijke republieken), de Baltische kwestie en de hulp van de Sovjetunie aan Cuba. Pagina 2: Russische patri arch vraagt gebed voor top Pagina 5: Toespraken Bush vaak herschreven Handel- en wandelstokken Hèt kenmerkende attribuut van de paardenhandelaren in Voorschoten: de wandelstok. Meer een handel- dan een wandelstok dus eigenlijk. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG De Neder landse regering zoekt naar wegen om Desi Bouterse te onttronen als cocaïne- koning in Suriname. Ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandse zaken bekijken of een ge coördineerd optreden sa men met de Verenigde Staten kans van slagen heeft. Aan een militaire interventie zoals de VS vorig jaar on dernamen om de Panamese leider Noriega te ontzetten moet overigens niet gedacht worden, zo heeft minister Van den Broek laten weten. Dit weekeinde werd bekend dat de Surinaamse legerleider sedert 1983 de feitelijke leiding heeft over een goed geölied drugskartel. Uit gegevens die zijn verzameld door de Ameri kaanse Drugs Enforcement Agency blijkt dat Bouterse persoonlijk toeziet op de aan- en doorvoer van Colombiaanse cocapasta in de jungle ten zui den van Paramaribo. NRC Handelsblad onthulde zaterdag dat vrijwel de gehele legertop bij de handel betrokken is evenals groepen Tucajana-in- dianen die door het leger be wapend zijn. De plaatselijke justitie en politie staan mach teloos. In politiek Den Haag is ge schokt gereageerd op de nieu we feiten. Minister Van den Broek liet weten de zaak „ont stellend" te vinden, maar te kende daarbij aan dat Buiten landse Zaken al veel langer aanwijzingen heeft voor de be trokkenheid van Bouterse bij illegale handel. „Die aanwij zingen zijn er al geruime tijd, maar we beschikten nog niet over sluitende bewijzen". Van den Broek maakte duidelijk dat hij bij het zoeken naar een oplossing voor de problemen ook de nog te vormen Suri- regering wil betrek ken. De huidige regering is geen geschikte gesprekspart ner, aldus de minister, „omdat die zijn bestaansrecht ontleent aan diegenen die onder ernsti ge verdenking staan van de handel in verdovende midde len, lees: Bouterse". Pagina 3: „Nederland moet nü optreden tegen Surina- Spannend slot bij Eigen Tour DEN HAAG De strijd om de hoofdprijzen in de lezers wedstrijd Eigen Tour heeft tot het laatst toe een spannend verloop gekend. De eindzege van Hagenaar R.D.R. Tawaris was nog min of meer voorspel baar, maar vooral over het verdelen van de tweede en derde prijs bestond lange tijd onzekerheid. De organisatie van de Tour werkte mee aan een spannend slot door aan vankelijk te melden dat de Fransman Abadie bij de laatste etappe als vierde over de eind streep was gekomen. Dat zou een tweede plaats hebben be tekend voor de Haagse Eigen Tour-deelnemer Van der Bijl. Maar na het herroepen van de etappe-uitslag met Jalabert als vierde 'finishte' Het Binnen hof-lezer De Waal alsnog als tweede. Van der Bijl moest met minieme achterstand ge noegen nemen met de tweede plaats. Dodelijk ongeval op terugweg vakantie BRUSSEL Door nog on bekende oorzaak is gisteren de auto van het Amsterdam se gezin Westerhuis op de E- 17 vlak onder het Belgische Gent tegen een lichtmast ge reden. De 28-jarige man en een 3-jarig kind waren op slag dood. De vrouw en een ander kind werden zwaar gewond in een Gents zieken huis opgenomen en zijn bui ten levensgevaar. Een baby bleef ongedeerd. De ravage na het ongeval was enorm. Het gezin was op de terug weg van een vakantie in Zuid-Frankrijk. JERUZALEM De Is raëlische minister van buitenlandse zaken David Levy heeft gisteren zijn collega-ministers ervan beschuldigd het jongste Amerikaanse vredesinitia tief voor onderhandelin gen in het Midden-Oosten bewust te dwarsbomen. Volgens de Israëlische radio ging Levy gisteren tijdens in tern kabinetsberaad woedend tekeer, omdat de tegendraads heid van een aantal ministers ten opzichte van het Ameri kaanse voorstel volgens hem zijn missie naar Egypte in gro te moeilijkheden brengt. Levy zou vandaag naar Cairo ver trekken voor beraad over het vredesproces. Egypte en de an dere betrokken Arabische lan den hebben zich al met het VS-plan akkoord verklaard; Israël houdt het nog in beraad. Levy zou gisteren hebben ge zegd dat de andere ministers in feite Israels eigen vredes voorstellen verwerpen. Het Amerikaanse voorstel een inleidende gezamenlijke con ferentie, gevolgd door directe onderhandelingen tussen Is raël en de afzonderlijke Arabi sche landen is immers ge baseerd op een idee van Israël zelf, aldus Levy. „De hele we reld hoort jullie je uitspreken tegen een plan dat ons eigen plan is", aldus werd Levy door de radio geciteerd. „Overal in de wereld wordt gezegd dat de Arabische landen onze eisen hebben aanvaard en dat wii de enigen zijn die dat niet hebben gedaan", aldus Levy. Uit andere bronnen werd ove rigens vernomen dat Israël zich met het vredesinitiatief akkoord zal verklaren. Minis ter van defensie Arens zei dat het Israëlische antwoord in stemmend zal zijn. Pagina 5: Arens: Israël klaar voor onderhandelin gen Morgen, dinsdag de dertigste juli, is een dag waarop zowat overal tegelijk in het land iets te doen is. In Joure beginnen de Friese Ballonfeesten, in het Overijsselse Oldenzaal is op deze één na laatste dag van juli niet de beer maar de 'Boes kool lös' en in Maasbommel varen ze 'rond' op de Linge, de Maas en de Waal. Maar wie liever fietst moet naar Nijme gen voor de fietsvierdaagse, die daar dan begint. Bepalen waarheen te gaan is lastiger dan het kiezen van een dagblad. Die evenementen daar moet u om ze mee te kunnen maken immers eerst nog heen reizen, maar de Leidse Courant komt - als u dat hieronder even kenbaar maakt - zelfs naar u toe, en niet alleen deze zomer. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, i 1 Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 '"Jjhtie in Dubrovnik is dit jaar een eenzame ontspanning. t H/iue ir andjSSEL BELGRADO lag® Nederlandse minis- "Van buitenlandse za- van den Broek, niets voor het zen- ej van een Europese lamlmacht naar Joegosla- den Broek zou vandaag »s het EG-beraad in Brus sel voorstellen dat gezamenlij ke patrouilles worden ge vormd door het federale leger en de Kroatische politie die op naleving van een bestand zou den moeten toezien. De Joego slavische patrouilles zouden volgens Van den Broek wel kunnen worden gecoördineerd door de EG-waarnemers die in Joegoslavië zijn. De EG-trojka gaat vermoedelijk morgen naar Joegoslavië. De Kroati sche voorzitter van de Joego slavische federale presidentie le raad, Stipe Mesic, had giste ren gevraagd om bemiddeling van de Europese Gemeen schap om een einde te maken aan het etnische geweld in zijn republiek. De regerende Kroa tische staatsraad ging gisteren in principe akkoord met de oproep van het federale Joego slavische presidentschap tot een onmiddellijk staakt-het- vuren. Maar er leken nog geen concrete stappen te zijn gezet op weg naar een bestand. Tu de afgelopen drie dagen zijn bij gewelddadigheden waarbij de Kroatische politie, etnische Serviërs en het federale leger betrokken waren, ongeveer 50 mensen om het leven geko men. Pagina 5: „Staat eet spaar gelden van Joegoslaven op" Opa muurvast in de put ALPHEN AAN DEN RIJN Een poging om een in een trot- toirput gevallen sleutel terug te krijgen pakte voor een oudere Alphenaar zaterdsag vervelend uit. De man wandelde 's avonds met zijn kleindochter in de Reigerstraat. Het meisje droeg de huissleutel, maar liet die per ongeluk in een trottoirput vallen. Haar opa verwijderde daarop het deksel om de sleutel op te die pen. Die bleek dieper te liggen dan verwacht, zodat de man steeds verder naar beneden reikte. Hij zakte uiteindelijk zo diep naar beneden, dat hij op een gegeven moment op zijn hoofd muurvast kwam te zitten. Ook de politie slaagde er niet direct in de onfortuinlijke opa te bevrijden. Uiteindelijk bracht groene zeep bevrijding. Opa en putrand werden daarmee ingesmeerd, waarna de man losschoot. De Alphenaar had in totaal twintig minuten ondersteboven in de put gestaan, waardoor hij flink in ademnood was geraakt. Hij moest worden overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. De sleutel ligt nog steeds in de put. I I Dhr/Mevr: I I I I j Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, J 2501 VC Den Haag j Of bel 071 - 313 677 Voorl: Postcode/Plaats: 8 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1