Poolse verpleegsters eisen werkvergunning Minister Pronk wil hulp aan Molukken opvoeren BINNENLAND Niet voor supporters J)litiehulp krijgt jogeli jk vuurwapen Vakantieseizoen bereikt hoogtepunt fT-g?5 Vakbeweging blijft groeien Somont ZATERDAG 27 JULI 1991 "laalweigeraar al twintig [en in hongerstaking HAAG De dienstweigeraar Paul Nijbakker, idaag de twintigste dag van zijn hongerstaking »an, zo heeft de Vereniging Dienstweigeraars jdeeld. Nijbakker, die sinds 8 juli in het Huis twaring in Vught gevangen wordt gehouden, is as totaalweigering tot twaalf maanden gevange- T Af veroordeeld. ardjj zijn hongerstaking volhouden tot hij onvoor- 1 hielijk is vrijgelaten. Met een verwijzing naar de mihrsele Verklaring van de Rechten van de Mens, okF ^at »niemand kan worden gedwongen deel (maken van een organisatie", weigerde Nijbak- Vivankelijk een beroep beroep te doen op de 1 gewetensbezwaren Militaire Dienst (GMD). Na n fcroordeling deed hij dat alsnog. Hij werd echter wiitvankelijk verklaard met het argument, aldus tie#reniging Dienstweigeraars, dat hij inmiddels I hieer dienstplichtig" was. VVD wil heropening van vossenjacht DEN HAAG De jacht op vossen, met name in Noord-Holland moet her opend worden. Zonder uitdunning van de populatie dreigen namelijk het voortbestaan van andere diersoorten in gevaar te komen. Dit stelt het VVD- kamerlid Piet Blauw in schriftelijke vragen aan minister Bukman van landbouw en visserij. Volgens Blauw heeft het aantal vossen in Noord-Hol land de door de wereld-gezondheidsor ganisatie WHO vastgestelde maxi mumnorm van één vos per 500 hectare overschreden. De gevolgen zouden met name in de lepelaarskolonie bij het Zwanenwater merkbaar zijn. Boven dien is er, zo waarschuwt het kamer lid, een niet geheel theoretisch risico voor besmetting met hondsdolheid. Sucessvolle actie tegen huurverhoging GRONINGEN De protesten van twee Groningse woningbouwvereni gingen tegen de huurverhoging van 5,5 procent die ze per 1 juli hadden moeten doorvoeren hebben succes gehad. Staatssecreatris Heerma van volkshuis vesting is de corporaties Volkshuisves ting en Gruno tegemoet gekomen en geeft ze toestemming de huur van ruim 1100 woningen in wijk een jaar lang te bevriezen. De corporaties vrezen dat hun flats en enkele laagbouwwoningen in de 'probleemwijk' Lewenborg on- verhuurbaar zouden worden als de hu ren met 5,5 procent zouden stijgen. Volkshuisvesting en Gruno hebben reeds te maken met een aanzienlijke leegstand in Lewenborg. Watersport wil studie naar verstoring zeehonden BUNNIK Het Koninklijk Nederlands Watersport verbond wil een onderzoek naar de 'verstoringsgevoeligheid' van zeehonden. Aanleiding daartoe is onder meer de actie van Lenie 't Hart, van het Zeehondenopvangcentrum in Pieter- buren, om watersporters uit de buurt van rustende zeehon den te houden. Volgens 't Hart worden zeehonden al ver stoord als ze op 1500 meter afstand iets verdachts waarne men. Het KNWV is het daar niet mee eens. „Het lijkt me zwaar overdreven", aldus F. Jibben van het Watersportver- bond. Het KNWV gaat daarom aan staatssecretaris Gabor vragen of hij wil laten onderzoeken op welke afstand men selijke aanwezigheid schadelijk is voor een rustende zee hond. Acties zoals die van Lenie 't Hart zouden de water sport in een kwaad daglicht stellen. Lenie 't Hart vindt een onderzoek niet zo nodig: „Dat is er allang geweest. De af stand van 1500 meter, die wij hanteren, blijkt uit een onder zoek van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer". DEN HAAG Het Aca demisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft gisteren voor de Raad van State geëist dat de 24 Poolse verpleegsters die in juni naar Nederland zijn ge haald in het ziekenhuis aan het werk mogen. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzieningen (CBA) in Rijswijk besloot eerder de verpleegsters geen werkvergunning te geven. De zaak wordt met belangstel ling gevolgd door andere zie kenhuizen en de bollensector, die eveneens op personeel zit ten te springen. Het AZ van de VU besloot in maart dit jaar via bemiddeling van het uit zendbureau Vedior tot het werven van verpleegsters in Polen, nadat was gebleken dat in Nederland noch binnen de EG in de vacatures zou kun nen worden voorzien. Het ziekenhuis ging af op mondelinge adviezen van het gewestelijk arbeidsbureau en heeft na een selectie in Polen per 1 juni 24 verpleegsters naar Nederland laten komen voor een verkorte opleiding en een talencursus. Het CBA haalde echter een streep door de rekening door op 11 juli te beslissen dat de Polen geen ar beidsvergunning krijgen, om dat het „voorgeschreven tra ject", vereist voor de aanvraag van vergunningen voor bui tenlandse werknemers, niet is doorlopen. Volgens het CBA is er wel degelijk aanbod van verplegend personeel binnen de EG. „De VU heeft ons voor een voldongen feit willen plaatsen, willens en wetens het aanbod van verpleegkundigen in Nederland en de EG gene geerd en zelf haar zaakjes ge regeld", aldus een verontwaar digde raadsman van het CBA. De advocaten van het zieken huis noemde de bewering van het CBA onbegrijpelijk. „De Poolse verpleegkundigen zien om zich heen in het AZVU, de rest van Nederland en heel West-Europa dat er een tekort is aan verplegend personeel. Hoe kunnen zij de arbeids plaats van wie ook afnemen, terwijl zij zien dat in heel Eu ropa honderden arbeidsplaat sen open staan". Het ziekenhuis heeft inmid dels bijna honderd vacatures voor verpleegkundigen en een wachtlijst van 2800 patiënten, die snel zal oplopen met nog eens 500 als de Poolse ver pleegkundigen niet snel kun nen worden ingezet. Daarnaast moet het ziekenhuis op dit mo ment al maandelijks 60 patiën ten voor spoedopnames de deur wijzen. Staatsraad Van der Does gaf aan wel voor een compromis te voelen door de meningen te peilen over een uitspraak waarbij de aanvraag voor een voorlopige voorziening van het AZVU wordt afgewezen, maar de verpleegkundigen in andere ziekenhuizen te werk worden gesteld. Hij kan daar mee ondervangen dat hij een uitspraak doet die precedent werking zou hebben, maar geeft de verpleegsters de mo gelijkheid in Nederland te blij ven. Het ziekenhuis lijkt wei nig voor een dergelijke beslis sing te voelen. Zij heeft inmid dels ongeveer drie ton geïn vesteerd in het aantrekken, de huisvesting, de taalcursus en andere voorzieningen voor de verpleegkundigen. De Raad van State doet uitspraak op 31 juli. door BERT JANSMA Is het nu een ramp of is het begrijpelijk? Het eerste schrijft Het Parool, het tweede lees ik in het Algemeen Dagblad. Ik heb het over de weigering van de Nederlandse Spoorwegen supporterstreinen te laten rijden voor dertig 'risicowedstrijden' in de straks beginnende betaalde voetbalcompetitie. Die beslissing van de Spoorwegen staat niet alleen. Want nu loop je de kans dat een aantal burgemeesters zegt: Sorry KNVB, ik wil dat stelletje ongeregeld niet op eigen houtje en ongecontroleerd in m'n mooie woonplaats. Ik verbied die wedstrijd". Dan zou de competitie dus spaak kunnen lopen. Bij deze regel moeten de ouwe getrouwe voetbalsupporters, de mannen met sokken, das en hart in clubkleuren, de ogen maar even dichtdoen. Want: ik vind het stiekem wel léuk dat 't dreigt spaak te lopen. Ik vond het toch al belachelijk, de vanzelfsprekendheid waarmee 'beestenwagens' ingezet moesten worden voor vandalen, spoorweg en politie-ambtenaren hun vriendelijkste gezicht in de aanslag moesten houden opdat bij de 'heren niet de vlam in de hersenpan sloeg. Stel je voor dat er theatervandalen zouden zijn, of jazzvandalen. Zouden we die ook allemaal in de watten ihoeten leggen om ze op gemeenschapskosten te keer te kunnen laten gaan in schouwburgen en op concerten? Af en toe ontkom je toch al niet aan het idee dat het altijd de verkeerden zijn die beschermd worden: de vandaal en niet de echte supporter wiens wedstrijd verpest wordt, de misdadiger en niet het slachtoffer. Ik heb ze wel eens gehoord tegen een zeer naast familielid dat sportbeschouwing tot zijn broodwinning maakt, die gasten van de X- en de Z-zijde. Vreselijk. En dat is dan nog alleen taalvandalisme. Dan moet een volwassen, verantwoordelijke sportjournalist, omdat het zijn publiek is. gaan praten om die figuren op een andere golflengte te krijgen. Soms lukt dat. maar het is wel de omgekeerde wereld. Laten voetbalbond. Spoorwegen en burgemeesters maar even hevig discussiëren. Kan geen kwaad. Want hij staat voor de deur, de stammenoorlog van Nederland. Ze kunnen weer ten strijde, de Kroaten van de FC Den Haag, de Serven van Ajax, en de Azerbaidjani van Utrecht. Hallo, echte voetbalsupporter, bent u daar nog? De ogen mogen weer open, want voor u was dit dus niet bedoeld. gratie aJ ïigeaar pop onder de arm loopt de kleine Alicia Quenta Pay uit e i door de gang van de Sophia Kinderziekenhuis in Rotter- ht flet 7-jarige meisje krijg in Nederland een nieuw gezicht. Zij ihtoffer geworden van een zeldzame infectieziekte. )ra* cnm- AWD -i IL KOOPMAN HAAG Minister s van binnenlandse n onderzoekt of het ïlijk is politie-assis- in met een beperkte ding uit te rusten met j vuurwapen, wapen en handboeien. Me- volgende maand wil pinister hierover een ip doorhakken, zo 1 haar woordvoerder ind gemaakt. ijkspolitie en enkele ge- ief) tekorpsen hebben de af- fcn maanden in informeel (n eg met Binnenlandse Za- 1 levraagd of het mogelijk istenten volledige opspo- pevoegdheid te geven. De lelt zich op het standpunt Hoisj efficiency van het poli- tie-apparaat onvoldoende ver betert als assistenten alleen preventieve taken mogen ver richten, vergelijkbaar met de taken van stadswachten. Het creëren van nieuwe, 'lich tere', functies bij de politie is in zwang gekomen vanwege krapte op de arbeidsmarkt, de behoefte aan bezuinigingen en uitbreiding van het aantal pa trouilles op straat. Gehoopt wordt dat voor de 'lichtere' functies ook gemakkelijker werkzoekenden uit achter standsgroepen (vrouwen, etni sche minderheden) aangetrok ken kunnen worden. De huidige regelgeving verzet zich nog tegen het verstrekken van vuurwapens aan ambtena ren die niet de volledige poli- tie-opleiding hebben gevolgd. Overigens verwacht de Rijks politie dat veel assistenten op den duur via aanvullende cur sussen uiteindelijk zullen doorstromen naar de hogere rang van wachtmeester.. DEN HAAG Hoewel minister Pronk bepaald geen toeristisch reisje langs negen van de onge veer duizend Molukse ei landen gaat maken, zal hij veel taferelen op zijn net vlies krijgen die in de na bije toekomst in reisgidsen zullen prijken. Het toeris me in Indonesië heeft in middels de rubber ver drongen van de derde plaats als bron van bui tenlandse deviezen en de bedoeling is dat de maag delijke Molukse palm stranden daar een groter aandeel in krijgen. De Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking vertrekt vandaag voor een veertiendaags oriënterend be zoek aan de Molukken. Pronk wil in zijn ontwikkelingsbeleid meer aandacht besteden aan de oostelijke regio's van de uit gestrekte Indonesische archi pel. Van de 182 miljoen gulden aan Nederlands ontwikke lingsgeld voor Indonesië gaat nu slechts een fractie naar projecten op de Molukken: naar schatting hooguit tien miljoen. Als het aan Pronk ligt, zal dat bedrag de komen de jaren stijgen. Van de ongeveer anderhalf miljoen inwoners van de Mo lukken leeft viervijfde van de kleinschalige landbouw. Twaalf procent leeft van de visvangst en de rest van de bosbouw. Maar liefst negentig procent van de Molukkers leeft onder het bestaansmini mum. Uiteraard is Pronks drijfveer om de hulp aan de Molukken op te voeren gele gen in de wens de levensstan daard van de bevolking te ver hogen en een basis te leggen voor verdere ontwikkeling. Een streven dat strookt met dat van de Indonesische rege ring, zoals neergelegd in de jongste vijfjarenprogramma's. Tussen nu en de komende acht jaar wil de Indonesische over heid de Molukken met name ontwikkelen op het gebied van de maritieme bronnen en het toerisme. Of in de praktijk de Molukse plannen van Pronk en de In donesische autoriteiten ook zo naadloos op elkaar aansluiten, is nog maar de vraag. De Ne derlandse minister heeft als speerpunten in zijn beleid de armoedebestrijding, participa tie van de bevolking en be houd van het milieu. Neder land zal dan ook geneigd zijn kleinschalige projecten te fi nancieren die een zo groot mo gelijke uitstraling hebben naar de plaatselijke bevolking. De Indonesische regering heeft echter op andere plaat sen in de archipel laten zien wat zij verstaat onder het sti muleren van toerisme: er ver rijzen luxe hotels en bunga lowcomplexen met privé- stranden, dorpen, bossen en rijstvelden moeten wijken voor geasfalteerde wegen, flo ra en fauna lijden onder tou ringcars en speedboten. Er zijn voorzichtige pogingen ondernomen om de Molukkers in Nederland in te schakelen bij de ontwikkeling van hun moederland. De uit de Moluk ken afkomstige Joost Muskita, lid van de Indonesische Raad van State en naaste adviseur van president Suharto, was in april in Nederland om te zien of er onder hooggeschoolde Nederlandse Molukkers be langstelling is te helpen de Molukse provincie op te bou wen. Zij zouden vooral ingezet kunnen worden op het gebied van infrastructuur, telecom municatie en toerisme. Dat mes snijdt aan twee kan ten. De Molukken krijgen de beschikking over de hoognodi ge gekwalificeerde krachten en tegelijkertijd groeit de be trokkenheid van de Neder landse Molukkers bij het land van hun voorouders. De hoop van zowel Nederland als Indo nesië is dat het oude ideaal van een vrije republiek der Zuid-Molukken (RMS) dan ge leidelijk aan verbleekt. pê)lefoonmaniak geeft -• gering 'goede raad' HAAG De Staat heeft een kort geding aangespan- tegen een telefoonmaniak, die er een gewoonte van ,t heel vaak, soms tientallen malen per dag, te bellen biecthet ministerie van algemene zaken of naar het Cats- Umeide ambtswoning van minister-president Lubbers. De 'n N?fialige rijksambtenaar geeft in zijn telefoongesprekken iveidë raad' aan de regering. De Rijksvoorlichtingsdienst oedt dat er „een elastiekje los is" aan de man, waar- llijk als gevolg van het feit dat hij is ontslagen op een Mhejlterie. Algemene Zaken hoopt de oud-ambtenaar, die er n9 weer in slaagt zijn betogen redelijk te laten klinken, krijgen door middel van een gerechtelijk belverbod. ;igra£atshuis is vaak onbereikbaar voor anderen door de te- ades van de maniak. Het kort geding dient woensdag e velde rechtbank in Den Haag. II SPER EN HOBBES „Minister moet misbruik stichtingen aanpakken" DEN HAAG Met een simpe le truc is het mogelijk om het vermogen van een stichting in handen te krijgen en daarmee activiteiten te financieren die strijdig zijn met de oorspronke lijke statuten. Het Eerste- Ka merlid Marian van der Meer (PvdA) heeft minister Hirsch Ballin van justitie gevraagd maatregelen te nemen. Haar kamervragen houden direct verband met de gebeurtenissen rond de stichting Nederlands Instituut voor het Arabisch Cultuurgebied (NIAC). Het NIAC werd destijds opgericht door wijlen mevrouw L. Wolt- jer. Zij heeft bij testament het grootste deel van haar vermo gen, villa, bibliotheek en een collectie vroege schilderijen van Mondriaan aan het NIAC nagelaten. Volgens de statuten van deze stichting moest er in de Haagse villa een centrum voor informatie en weten schappelijk onderzoek komen, gericht op de geschiedenis van de Palestijnen. Het nieuwe NIAC-bestuur dat na de dood van Woltjer aantrad, wilde het kapitaal echter voor andere doeleinden gebruiken. Om toch ruimte te krijgen voor andere activiteiten, richtte het bestuur een nieuwe stichting op. Die ging vervolgens een fusie aan met het NIAC. In de statuten van de nieuwe stichting was niets meer terug te vinden van de oorspronkelijke doelstellin gen van de fusiepartner. Grote drukte in de vertrekhal van Schiphol. Vele Nederlanders vliegen er dit weekeinde opuit voor een vakantie in het buitenland. FOTO: ANP LEIDSCHENDAM De BV Nederland is gesloten. Alle scholen zijn dicht en de bouw vak is overal begonnen. Vol gens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bereikt het Nederlandse vakantiesei zoen dit weekeinde zijn hoog tepunt. De bungalowparken en de campings melden een „uitste kende bezetting". Ook de ho tels doen goede zaken, maar het is niet overal even vol. De toeristische bedrijven hebben de indruk dat de bezetting na genoeg hetzelfde is als in de zelfde periode vorig jaar, met hier en daar uitschieters naar boven en naar beneden. De provinciale VVV Noord-Hol land meldt topdagen voor het toeristische bedrijfsleven langs de kust, terwijl de rest van de provincie rustig is. In Amster dam verloopt het vakantiesei zoen tot nu toe „zeer matig". In de weekeinden hebben zelfs de goedkope hotels, nog kamers over. Volgens een woordvoerder van de Amster damse VVV is dit vrij uitzon derlijk voor de tijd van het jaar. In Zeeland is het vakantiesei zoen goed begonnen. Zowel aan de kust als in het achter land is de bezetting „opti maal". Volgens mevrouw M. Muynck van de provinciale VVV zijn er in Zeeland opval lend veel Oostduiters, herken baar aan de auto's met een af wijkend Duits nummerbord. DOOR BILL WATERSON iStN IS Vi UAlÉ SPcRT PIÉ ÉR SÉSTAAT WÉ ZJTTÉN HIÉR AL- TWINTIG /VIINJTÉN ÉN ER IS NoG STÉÉPS NIÉTS GÉBÉURP UTRECHT De vakbewe ging (FNV, CNV en MHP) blijft in een stevig tempo groeien. De grootste vakcen trale, de FNV, boekte in de eerste helft van dit jaar een le denwinst van 24.000 en kwam daarmee op 1.049.000 leden. Vorig jaar groeide de FNV met in totaal 60.000 leden maar die groei is enigszins ge flatteerd doordat de soldaten- bond VVDM (12.000 leden) de FNV kwam versterken. De soldaten buiten beschouwing gelaten houdt de vakcentrale tot nu toe ongeveer hetzelfde groeitempo aan als vorig jaar, aldus een FNV-woordvoerder. „En dat ondanks het feit dat de groei van de economie af neemt. Een bemoedigend te ken", zo zei hij. Het veel kleinere CNV meldt in het eerste halfjaar een winst van 5600 leden en komt daar mee op 313.300 leden. Dat is een forse winst gezien het feit dat de christelijke vakcentrale in heel 1990 op een winst van 6500 uitkwam. Een CNV- woordvoerder tekende daar wel bij aan de dat de groei in de tweede helft van het jaar vaak lager is door de slappe zomermaanden. Het CNV sig naleert overigens sinds het ka binet zijn door dë vakbewe ging afgekraakte plannen met wao en Ziektewet lanceerde (13 juli) een wassende stroom aanmelders. „Dus misschien zijn die verwerpelijke plannen dan toch nog ergens goed voor", verzuchtte de CNV- zegsman. De MHP, de vakcentrale van middelbaar en hoger perso neel, telde per 1 april circa 133.000 leden, ongeveer 1.700 meer dan begin dit jaar. Texel tegen plannen extra natuurgebieden TEXEL Het college van burgemeester en wethouders van Texel heeft aan gedepu teerde staten van Noord-Hol land bericht niet langer het beleid te steunen om van het huidige landbouwareaal van rond 9000 hectare 870 hectare te rangschikken onder de cate gorie natuur- en relatiegebie- den. B en W hebben zich blijk baar solidair verklaard met de belanghebbende agrariërs die op 29 mei tijdens een hoorzit ting op het eiland op niet mis te verstane wijze hun afkeu ring hebben geuit tegen de plannen. Geen opheldering moord diplomaat DEN HAAG De Tunesische autoriteiten hebben Nederland een nieuw rapport over de zaak-Akkerman gezonden, dat volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag niet veel nieuwe feiten bevat. Het is „wederom een voortgangsrappport", waarin onder andere melding wordt gemaakt van het natrekken van tips. Niettemin blijft Ne derland hopen op spoedige op heldering. Het rapport kwam de dag na dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, onder de bij de volke renorganisatie aangesloten landen een brief van minister Van den Broek had laten cir culeren waarin om medewer king bij het onderzoek wordt gevraagd. De Nederlandse di plomaat Robert Jan Akker man, eerste secretaris van de ambassade in Tunis, werd op 27 februari bij zijn woning in Sidi bou Said door drie man nen met automatische wapens neergeschoten. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Bui tenlandse Zaken heeft de Tu nesische ambassadeur in Den Haag meermalen ontboden om steeds dringender verzoeken om opheldering in ontvangst te nemen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3