Hóe zegt u? I ■Ceulóc Sou/temt" Hoe belangrijk is een fami lienaam? Wat is de gevoels waarde ervan? En wanneer is een naam werkelijk hin derlijk? Voor de vaderland se psychologen een onder zoeksterrein dat nog braak ligt. Niemand die er iets over kan zeggen, behalve de mensen die er echt dagelijks mee te maken hebben. Van daar deze verkenning, een inleiding in de 'existentiële' betekenis van de achter naam. Vaak maar één woord. Door sommigen ge koesterd en vereerd. Door anderen ten diepste veraf schuwd. DE KWELLING VAN EEN 'VERKEERDE' NAAM CLARISSE BUMA en WIM BUNSCHOTEN DEN HAAG De badmeester riep de kleine jongen naar voren die zenuwachtig op z'n beurt had staan wachten. Sybe's dag kon niet meer stuk. Hij had het ge haald: z'n eerste zwemdiploma! „Wil Sybe Poepjes naar voren ko men", schalde het door het zwembad in Workum. De toe schouwers joelden. En Sybe stond daar maar te staan, het schaam rood op de kaken. „Toen ik dat zag, kwam bij mij het idee op onze familienaam te veranderen", zegt de vader van Sybe een jaar of twintig later. Van Palmhoven is nu de naam. „Zelf was ik al min of meer immuun ge worden voor al die flauwe grappen. Je raakt eraan gewend. Toen ik nog Poepjes heette, werden we misschien wel dertig of veertig keer per jaar in het holst van de nacht uit bed gebeld. Wildvreemde mensen maakten zogenaamd leuke op merkingen. Wat stinkt het hier, poeper- depoep - dat soort dingen. En dat wen de niet. Ik had er schoon genoeg van". Geen wonder dat veel families met de zelfde achternaam voor een geheim tele foonnummer kiezen of het naambordje van de deur halen. Ook in Makkum, waar de naam Poepjes veelvuldig voor- i komt. Maar dat betekent niet dat de fa milie Van Palmhoven altijd evenveel be grip ontmoet als de naamswijziging ter sprake komt. De drastische maatregel werd Sybe's vader soms zelfs kwalijk ge nomen door mensen met dezelfde ach ternaam. „Maar zij hadden kennelijk het lef niet", zegt Van Palmhoven. „Het veranderen van je naam is toch een hele ingreep. Uiteindelijk besloten we dat als Sybe, onze oudste zoon, naar de havo zou gaan, de familienaam veranderd moest zijn". „Mijn ouders hebben het mij nooit kwa lijk genomen. Mijn moeder zei: 'ik wou dat ik het had gedaan'. En mijn vader, die best trots is op zijn naam - hij is de zoon van een bekende Friese schaatsen rijder - steunde ons volledig. Achteraf gezien zijn we héél erg blij dat we het hebben gedaan. Ook de kinderen. Ik heb een heel fijn gezin en ook wanneer we onze oude naam hadden gehouden, zou den we ons niet uit het veld hebben la ten slaan. Maar het was dan toch moei lijker geweest. Toen wij onze naam wij zigden kon dat nog kosteloos. Maar zelfs als het vijfduizend gulden had gekost, had ik het nog gedaan". Armetierig De meeste mensen zitten er hun leven lang aan vast. Maar onder bepaalde, strikt geregelde voorwaarden, zijn veran deringen mogelijk. Wie zijn naam wil veranderen omdat deze „niet mooi klinkt" kan het wel vergeten. Er moet meer aan de hand zijn. In ruim 92 procent van de naamswijzi gingen zijn zaken als echtscheiding de aanleiding (de 'in de steek gelaten' moe der wil niet langer dat haar kind de naam van de 'verdwenen' echtgenoot draagt). In de overige gevallen gaat het vooral om mensen met bespottelijke na men, die ook nog eens moeten aantonen dat ze er last van hebben. Alleen dan kan een mens er raison van 500 gul den) vanaf. Een uitzondering vormen de De Jongen, de De Vriezen, de Jansens (de top-3) en andere veelvoorkomende namen. De functie van de naam is immers om men sen uit elkaar te houden. Bij bovenge noemde namen is het 'onderscheidend vermogen' verdwenen. Het is namelijk treurig gesteld met de hoeveelheid Ne derlandse familienamen. Het zijn er on geveer 200.000. Dat is armetierig in ver gelijking tot het buitenland. Justitie - dat departement gaat nou eenmaal over het onderwerp - zou dus graag zien dat het namenbestand een wat bonter beeld te zien geeft. Voor wie toestemming heeft gekregen zijn oude naam vaarwel te zeggen, ont staat meteen weer een probleem. Hij moet een naam kiezen die tot dan toe niet bestond. Bovendien moet het geheel Nederlands klinken. Het kiezen schijnt nogal moeilijk te zijn. De mensen zoe ken zich een ongeluk. „Maar soms blijkt het ook verrassend simpel te zijn", zegt J. Koopman, hoofd van de afdeling bur gerlijke staat van het ministerie van jus titie, de man die de aanvragen op zijn bureau krijgt. „Een man wilde voortaan Twentenaar heten. Dat klinkt alledaags, maar de naam bleek inderdaad nog met te bestaan. Overigens gebeurt het niet vaak dat een Jansen zijn naam wil schrappen. Ze zijn er toch aan gehecht. Je gooit niet zomaar een naam over boord die hele generaties bloedverwan ten hebben gevoerd". Schade Terug naar de bespottelijkheid van na men. Het begon allemaal met Napoleon, die het in zijn hoofd haalde dat iedereen een familienaam moest hebben. En die man lustten we niet. Dus noemde de een zich uit protest Naaktgeboren en de an der Suikerbuik. Het zou vanzelf wel overgaan. Maar het ging niet over. De namen bleven bestaan. De heer Neus daarentegen heeft zo op het eerste gezicht geen reden tot veran dering. „Tenzij hij toevallig een enorme haak heeft. Dan werkt de naam associa tief en is het hinderlijk. Hetzelfde doet zich voor met de architect Rothuizen. In de uitoefening van zijn beroep onder vond hij schade van zijn naam", aldus Koopman (justitie). Rothuizen veran derde zijn naam in Rotshuizen. Die ene letter maakt een wereld van verschil. Rothuizen klinkt bouwvallig, terwijl Rotshuizen ineens een vrij degelijke in druk maakt". Rotshuizen, inmiddels overleden, heeft zijn naam al lang voor de oorlog veran derd. Zijn zoon, ook architect, was jong in die dagen en kan zich weinig van de omwenteling herinneren. Maar voor hem had het niet gehoeven. „Het heeft eigenlijk alleen maar vervelende reacties opgeleverd. Op vergaderingen en zo den ken ze dat ik het gedaan heb. Dat moet ik dan gaan rechtzetten". Ir. Rotshuizen jr. had even lief Rothuizen geheten. Hij gelooft niet dat de naam zijn werk als ar chitect negatief zou hebben beïnvloed. Overigens had Rotshuizen sr. zijn naam niet kunnen veranderen als hij toevallig kruidenier was geweest. In dat geval kan hij niet aantonen dat de naam hem schaadt. Bij ogenschijnlijk doodgewone namen kan het kortom grondig in het honderd lopen. Namen waar op het eerste gezicht weinig aan mankeert worden absurd en kel en alleen door het beroep waarin de drager ervan toevallig verzeild is ge raakt. Het is vaak de tegenstelling die het zo lastig maakt. Toch zijn er genoeg personen die alles desondanks bij het oude laten. Homerisch gelach De heer Krot is nog steeds aannemer in Amsterdam. De heer Snoep is tandarts te Leiden en uitgerekend die frisse Alge mene Spaarbank voor Nederland ('rente zonder bijsmaak') wordt geleid door di recteur Boef. Benno Baksteen heeft als kind misschien flauwe opmerkingen moeten slikken van vriendjes waarmee hij ging zwemmen, maar dat ging vanzelf over. Toen hij als volwassen kerel voorzitter werd van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers was het weer raak. „Met Bak- Niet zelden kiezen mensen met ongerijmde namen voor een geheim telefoonnummer of halen ze het naambordje van de deur. FOTO: sp steen de lucht in? Mij niet gezien". Bak steen, in het dagelijks leven gezagvoer der bij de KLM: „Als kind ben ik er het meeste mee geplaagd. Maar als je daar doorheen bent, heb je het ergste gehad. Inderdaad, ik kreeg opmerkingen naar m'n hoofd als ik naar het zwembad ging. Maar nu als gezagvoerder heeft het ei genlijk wel voordelen. De passagiers ver geten je naam nooit, dat is wel aardig. Je komt in het vliegtuig mensen tegen die zeggen: 'hé wat leuk, vijf jaar geleden heb ik ook met u gevlogen'. Aan de an dere kant zullen ze het ook nooit verge ten als je eens een wat stevige landing uitvoert, maar dat gebeurt gelukkig zel den. Met name tijdens chartervluchten is het altijd lachen geblazen als de purser de mensen welkom heet en de naam van gezagvoerder Baksteen noemt. Maar la chen is gezond. En nooit heeft iemand in paniek het vliegtuig verlaten". „Het zijn altijd standaardgrapjes die je te horen krijgt. De mensen maken zo'n grap voor de eerste keer, maar ik heb het intussen al duizend keer gehoord. Origi neel is het nooit. Ik doe vriendelijk mee, maar ik registreer het niet echt meer. Ook als kind heb ik er overigens nooit echt last van gehad. Ik ga er niet onder gebukt, integendeel. De één kan het nu eenmaal beter verdragen dan de ander. Ik weet dat de naam voor sommige fa milieleden wel een last is geweest". Baksteen peinst er dus niet over zijn naam te veranderen. En ook die andere familieleden hebben dat niet gedaan. „Een naam heeft een eigen achtergrond en geschiedenis. Niet dat onze familie nou zo'n roemrijke traditie heeft, maar door je naam zomaar te veranderen gooi je die traditie toch weg. De naam komt van het Duitse Bachstein. In Nederland werd dat eerst Backstein en uiteindelijk Baksteen". Namen kunnen ook vreemd uitpakken als ze juist van toepassing zijn op het beroep van de persoon. Zo is de heer Splinter timmerman, Kwast schilder, Plasman uroloog en Moraal officier van justitie. En het beheer van zwembad Overbosch kan de gemeente Den Haag met een gerust hart overlaten aan mana ger Waterreus. „Ik krijg altijd heel veel opmerkingen over mijn naam. Maar leu ke opmerkingen. Altijd sympathiek. 'Toepasselijker kan het niet', zeggen de mensen. Ach ja, ik pas me een beetje aan, luidt dan mijn reactie. Ik heb het nooit als storend ervaren". Wegpoetsen Het aantal verzoeken tot naamswijziging dat jaarlijks in behandeling wordt geno men is gestegen van 2600 in 1985 tot 3300 in 1990. In de eerste twee kwarta len van dit jaar zijn al 2000 verzoeken in behandeling genomen. Dat ligt niet aan de mensen met bespottelijke namen. Het overgrote deel van de verzoeken komt van moeders die gescheiden zijn. Zij willen niet dat hun kinderen voor de rest van hun leven opgezadeld worden met de naam van de ex-echtgenoot. Moeders naam of de naam van haar nieuwe partner komt er dan voor in de plaats. „Een naam is veel belangrijker dan me nigeen zo denkt", weet Koopman. Het valt de vader lang niet altijd even ge makkelijk in te stemmen. „De naam is het enige dat me nog aan het kind bindt, hoor je dan. Een familienaam schept toch een soort mystieke band". De moeder moet aan een aantal voor waarden voldoen. Zoals de eis dat zij het kind minstens drie jaar heeft verzorgd sinds het verbreken van de echteüjke re latie. Die termijn is gesteld om te voor komen dat binnen de kortste keren weer de behoefte aan naamswijziging zou ont staan. Kortom, alleen in een 'stabiele opvoedingssituatie' is naamswijziging mogelijk. Kinderen die achttien jaar zijn kunnen nog één keer terug. Koopman: „Dan blijkt dat de vader helemaal niet zo'n kwaaie pier is. Hij is een aardige vent. De scherpe kantjes zijn er vanaf en het kind kiest dan soms toch voor de oorspronkelijke achternaam". Koopman weet intussen door al die vele, uiteenlopende verzoeken - die „soms geschreven op toiletpapier, en op witte vlakken in advertentiefolders" binnen komen - dat een naam een ware obses sie kan worden. „Vader was de bekende huistiran, of pleegde incest. Dat kan zo problematisch zijn, dat het dragen van de naam van de vader een handicap vormt om op de bank bij de psychiater te herstellen van het aangedane leed. Ook dan is naamsverandering mogelijk. Dat er sprake is van schade moet wel aangetoond worden. Soms komen men sen binnen met vage verklaringen van psychiaters. Als we meer informatie wil len, horen we er op een gegeven moment niets meer van. Aan de andere kant krij gen we ook rapportages binnen waar de honden geen brood van lusten". ILLUSTRATIE: CORIEN de Ander gevoelig punt: de combi voor- en achternaam. Menigeen v zich af waar sommige ouders hun stand hebben zitten. Aan de achten valt weliswaar niet te tornen, maai kon het dan gebeuren dat de ouden de heer Mies uit Amsterdam hun uitgerekend Ko noemden? „Heel eenvoudig", zegt Ko Mies. naam is familietraditie. Ik ben naar grootvader genoemd. Die heette ooi Mijn vaders naam is Jacques. Maai de namen zijn afkomstig van Jaci Als ik later een zoon krijg, word weer Jacques genoemd". Mies neemt zijn ouders dan ook kwalijk; hij is trouwens ook hele niet ontevreden over zijn naam. St nog, hij ziet eigenlijk alleen maar !L delen. „Natuurlijk wordt er wel lac gereageerd. Soms denken mensen c i/ri hen in de maling neem. Dat zijn rvE vooral mensen die zelf een gekke i [Of hebben. Zij stellen zich dan bijvoor als eerste voor en ik reageer dan me Mies. Maar om nou te zeggen 'hi lijk', nee, dat is die naam niet. Mt gebruik je ook slechts je voornaam, achternaam. Alleen bij het voorsl zeg ik mijn naam voluit". „Vroeger werd ik er trouwens ook mee gepest. Ik kom van het plattere: Voor mijn klasgenoten was ik gei Ko. Pas in de zesde klas werden er het eerst opmerkingen over mijn inu gemaakt, toen we een aantal ni ,ve woorden moesten leren, waaronde ag woord 'komisch'. Daarvoor had re nooit iemand van dat woord geh(W( Nee, ik zie eigenlijk alleen positieve ten. Mijn naam is vaak al snel bel zonder dat de mensen mij kennen, maar naar jullie zelf. Jullie hadden nelijk ook al van mijn naam geh zonder te weten wie ik was. Dat mo dus zien uit te buiten. Alleen weet il niet precies hoe". Hinderlijk Min of meer vergelijkbaar zijn de ringen van Mona Toet, die als arts i zaam is in het Wilhelminakinderzif huis in Utrecht. Ook hier is het jui combinatie van een op zichzelf ge voor- en achternaam die lacherige ties oproept. Het begon allemaal Mona op de lagere school zat. Zuh brikant CMC-Melkunie in Wo< zocht een nieuwe merknaam oml toetjes aan de man te brengen. Tal namen passeerden de revue. Het 'Mona'. De grappen bleven natui niet uit. Zeker niet toen de nieuwe i werd begeleid door een intensieve i mecampagne op tv waarin showm Ted de Braak mensen vroeg een M toetje na te doen. Na een paar jaar Mona dat de zuivelfabrikant maar moest weten dat 'Mona Toet' oo werkelijkheid bestond. Ze schreef brief en niet lang daarna stond eei p» functionaris op de stoep. Mona „Hij wilde controleren of ik ech heette en kwam vervolgens met 151 i cuses waarom ze juist die naam ha gekozen. Leuke bijkomstigheid was dat de hele school op een Monat' werd getrakteerd. Ook deed men de zegging dat de woorden Mona en 1 niet meer achter elkaar zouden wo gezet in een reclame". Het contact met de zuivelfabrikant 1 overigens nog een vervolg. Mona nf1"1 een tijdje vakantiewerk doen op de ling administratie. „Een heel leukf drijf. Maar de meeste mensen w niet geloven dat ik zo heette". J Mona Toet heeft absoluut geen ll wogen haar voornaam te verandp „In mijn beroep word ik er dagee mee geconfronteerd, want ik stel nya] tijd voor met mijn voor- en achterni jj En natuurlijk maken de kinderen iil ziekenhuis er ook grappen over. f 1 hangt er heel erg van af hoe je er v mee omgaat. Ik ervaar mijn naamlni als hinderlijk. Het enige wat ik hir lijk vind is dat mensen steeds maar vragen of het niet hinderlijk is".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28