Cultuur behoedt de mens Aoor agressie en wreedheid" David Zucker: „Het publiek wil beentje gelicht worden *1 II O c Ie ZATERDAG 27 JULI 1991 PAGINA 27 \driaan van Dis (Bergen, 1946) groeide op in een Hollands duinlandschap maar inoof van meet af exotische geuren gretig op. Na het examen mo-b Nederlands itudeerde hij Zuidafrikaanse taal- en letterkunde, was journalist bij NRC fïandelsblad en maakte diverse reizen naar Zuid-Afrika. Behalve in zijn :n' jraatprogramma over literatuur (VPRO) deed hij van zich spreken met zijn /anfchrij versdebuut 'Nathan Sid' (1983) en onlangs met twee reisverhalen 'Het Beloofde scltand' 1990) over Zuid-Afrika en 'In Afrika' 1991over het door oorlog en honger ,p geplaagde Moambique. Voor elke tocht leest hij stapels boeken, uit angst clichés "xlakkeloos in te slikken. Hij is wars van de respectloze, arrogante houding van het rijke Westen tegenover het arme Zuiden. Maar doen we het hier echt zoveel beter? ADRIAAN VAN DIS ZOEKT DE NUANCE IN 'IN AFRIKA' Adriaan van Dis. FOTO: DIJKSTRA [STERDAM - De klamme irmte op het terras roept herin- dringen wakker aan de Afrikaanse J5 |tte. Onder de parasol, zijn ogen omjchtknijpend tegen het zonlicht, it Adriaan van Dis over Afrika. :r van dit door honger en geweld ;eisterde continent lijkt het Ne- irlandse terras een oase van vredi- w| rust. Maar de beelden die hij tij- :boèns zijn laatste reis in Moambi- •valjie zag, komen bliksemsnel terug stjb z'n netvlies. „Ik kan niet zeg- jr'In: en nu op naar het volgende lgeiaek. Die reiservaringen blijven in waterscheiding in m'n be- aan". estae wreedheid van honger en geweld, de ngsigeneratie van een volk, een verloren woj verminkte jeugd. Hij had niet voor op fcn dat vooral zijn laatste reis dwars »e-pjor Moambique naar de Zuidafrikaan- en grens (beschreven in 'In Afrika') zo- 'ikkiel indruk zou achterlaten. „In Moam- uitrjue heb ik me in het gevaar gestort. Ik is ontzettend boos, vond dat iedereen loftoest weten wat zich in dat verscheurde en nd afspeelt. Ik zocht het gevaar wel op, sr a wilde alles aan den lijve ondervin- ikbm. Het is dan ook een heel fysiek boek draiworden. Anders dan 'Het Beloofde 'ooiand', dat veel bedaagder is. Nu, na het j schrijven van 'In Afrika', komt alle el- npde drie keer zo hard op me af. Dat Villid ik niet verwacht". Afrika' is het verslag van een land in jrlog met zichzelf, ondergaan door de irijver Van Dis. Angstvallig vermijdt in dit reisverhaal elk oordeel en :kt hij hardnekkig naar nuances. „Ik Ide niet in de fout van zoveel verslag ers vervallen om klakkeloos partij te zen voor de ideologie van het marxis- ich-leninisme van het Frelimo. Na tuurlijk, we zijn allemaal geneigd het op te nemen voor de onderliggende partij, maar ik wil méér kanten belichten. Het kwaad in Moambique is erg zichtbaar en het bandietenleger van Renamo begaat afschuwelijke misdaden. Maar je moet ook inzien dat de idealen en beloften van het Frelimo niet zijn waargemaakt. Ook het Frelimo laat zich in de geweld dadigheden niet onbetuigd. Hoe moet je anders verklaren dat tachtig procent van het platteland in handen van het Rena mo is? Ook al is dat niet altijd uit vrije wil. Ik heb in mijn boek geen oordeel willen geven, alleen mijn twijfels geuit". Slachting Een jaar na de onafhankelijkheidsstrijd brak in Moambique de burgeroorlog uit. Het resultaat van vijftien jaar strijd is volgens president Chissano van Moam bique bijna 700.000 doden, 1,6 miljoen vluchtelingen en 6 miljoen hongerende mensen. Het Frelimo —de door het mar- xistisch-leninisme geïnspireerde staats partij en in de volksmond ook het rege ringsleger genoemd - lijkt steeds meer gebieden te moeten prijsgeven aan het Renamo. Het Renamo (of bandietenle ger), eerder de favoriet van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten, terroriseert een groot deel van het platteland ook nu het de steun van de oude vrienden moet ontberen. Een ongekend bloedige volke- renslachting. Van Dis: „De mens is een wolf, ja. Ik vrees dat het geweld in ons allemaal zit. Als de menselijke waardig heid en de zorg voor ouderen zijn ver dwenen, zegeviert de wreedheid. Als het individu aan een ideologie wordt opge offerd, krijg je toestanden waarbij hoof den worden afgehakt en geslachtsdelen in de mond worden gestopt. Om het bandietenleger in vorm te houden wor den kinderen geïnitieerd. Jongetjes van vijftien en zelfs al van zeven jaar wor den medeplichtig gemaakt aan het do den van hun ouders. Die kinderen voe len zich zó slecht en minderwaardig en schamen zich zó diep, dat ze met han den en voeten aan de leiders zijn gebon den. Volwassenen zijn deze oorlog ooit begonnen, maar de kinderen vechten 'm uit. Het is een oorlog om honger gewor den. Dat heeft me diep geraakt". Voor de kinderen die hij in vluchtelin genkampen sprak, betekent het doden van een mens nauwelijks meer dan het vertrappen van een worm onder je voet. „Ze kijken je aan met oude en doffe ogen. De kinderen staan ontzettend ver van hun eigen gevoelsleven af. Ze leven op hasj, op kicks. Ik vraag me af wat er van het land terechtkomt nu een hele ge neratie te gronde gaat. Als je alleen hon ger en geweld kent, geen hulp krijgt voor je beschadigde ziel, misschien hersenbe schadiging hebt opgelopen als gevolg van honger, hoe help je dan je land op bouwen?" Racisme Dezelfde twijfel koestert hij als het gaat om de opbouw van een democratisch Zuid-Afrika. In dat land reisde hij in het voorjaar van 1990 rond met zijn vrien din en oud-geliefde Eva ('Het Beloofde Land'). „Ik ben behoorlijk somber ge stemd. De twist tussen de zwarten on derling en het gestook van de blanken die een soort verdeel-en-heers politiek voeren, maken het niet makkelijk om een rechtvaardige samenleving op te bouwen. Maar misschien is al dat bloed vergieten wel noodzakelijk en moet dit eerst allemaal zo gebeuren. Doen wij het trouwens zo veel beter in Joegoslavië en Duitsland? Ik weet het echt niet". Hoewel hij in zijn reisverhalen afstand probeert te bewaren blijft Adriaan van Dis niet onaangedaan. Niet alleen in Afrika moordt een volk een ander volk uit, ook hier is geweld - hoewel minder zichtbaar - aanwezig. „Ik ben zorgelijk over onze samenleving. De voortduren de groei die we willen bereiken, het ef fect van onze economische beslissingen op de situatie in de wereld. Ik ben ervan overtuigd dat het grootste probleem de Noord-Zuid-relatie is. Het racisme ,dat hier heerst is afschuwelijk. We moeten ervoor zorgen dat Europa geen wit fort wordt. We moeten de wreedheden in dammen. Waarom helpen we Kuwayt en Oost-Europa wel en laten we Afrika verhongeren? Waarom hebben we altijd net iets meer begrip voor de blanken dan voor de zwarten in Zuid-Afrika? Het staat te ver van ons af'. Hij is teleurgesteld. In het egoïsme en de wreedheid van het rijke Westen. „Ik kan geld storten, dan voel ik me minder schuldig. Ik kan de krant dichtslaan en weigeren nog meer ellende te lezen. Ik kan het ook aan mensen vertellen, pro beren zo respect voor andere culturen bij te brengen. En dat probeer ik met mijn boeken. Wat we nodig hebben is een samenleving met minder onver draagzaamheid en agressie". Jarenlang woonde Van Dis op de wallen in Am sterdam, niet direct een van de vreed zaamste woorden. Sinds enige tijd is hij de hoofdstad ontvlucht om in meer rus tieke omgeving rust te zoeken. „Ik kan niet goed meer tegen agressie, ik ben er bang van geworden". Conversatie Hij kan het praten en schrijven over Afrika voorlopig nog niet laten. Even nonchalant als vlot praat hij over het werelddeel dat hem in z'n greep houdt. Op dit moment werkt hij aan een roman die zich afspeelt in Botswana, zuidelijk Afrika. „Samen met mijn twee andere boeken over Afrika vormt het een drie luik waarin ik iets over het continent wil zeggen". Of er binnenkort een nieuwe avonturen tocht in zit, is onzeker. „Maar het is waar dat ik er af en toe uit moet, naar exotische landen. Dat verlangen had ik al toen ik jong was. Nathan Sid staat als jongen onder de afwas in de keuken lied jes uit het Jappenkamp te zingen. Hij was verrukt van foto's waarop zijn pa een tijger had gedood". Die prille ro mantiek rond het reizen is inmiddels wel vermoord door de vele gevallen van wreedheid die Van Dis tegenkwam. Zijn praatprogramma op de televisie draait nu acht jaar en Adriaan van Dis staat achter de formule: de kunst van het converseren, beleefdheid versierd met understatement, waarmee hij een klein portret van zijn gasten wil schetsen. Eli tair? Intellectueel? Hij wil er niet van horen. „Ik was kennelijk de eerste die 'u' bleef zeggen, een stropdas droeg en wijn inschonk voor mijn gasten. Onderhand weet ik niet meer van wie dat idee af komstig is. Maar ik laat het er in. In het begin was er behalve wijn ook nog fruit en een schaal met schuimpjes. Die at ik met gemak in één keer leeg voor een uit zending". Hij zegt veel reacties op zijn programma te krijgen. „Ook van men sen met niet meer dan de middelbare school. Ik wil discussies aanzwengelen, leeshonger opporren. Ik geloof dat men sen tot veel goeds in staat zijn als ze maar willen en als ze persoonlijk worden aangesproken". En waarom, vraagt Van Dis zich af, zou hij hierin naïef zijn. „Ie dereen kijkt op tv naar pulp en iedereen klaagt erover". Een teken dat er behoefte bestaat aan literaire programma's met allure? Cultuur De Duitse dichter Rilke zei ooit over li teratuur dat het iemands leven moe(. veranderen. Die opmerking snijdt hout, vindt Van Dis. In zijn eigen leven - „Ik wil per dag 150 bladzijden lezen maar moet steeds weer vechten tegen luiheid en gebrek aan discipline" - hadden in elk geval twee auteurs de eer een onuit wisbaar stempel te drukken. Bordewijk gaf hem met zijn stoere roman 'Karak ter' een oppepper: scholier Adriaan van Dis nam het kloeke besluit om toch maar naar de hbs te gaan. „Ik dacht: kom op, ik laat me niet door m'n lui heid meeslepen". Annie Romein-Ver schoor duwde hem met 'Vaderland in de verte' weer een trapje hoger. „Ik was een achttienjarige slungel toen ik dat boek las en besloot naar aanleiding daarvan Nederlands te gaan studeren. Blijkbaar had ik van die opporboeken nodig". 'The picture of Dorian Gray' van Oscar Wilde las hij nooit uit. „Dat vond ik zo'n goed boek, ik kon het niet aan om het uit te lezen". Overigens durfde hij het na zijn mo-b Nederlands nooit aan om voor de klas te gaan staan. „Ik wilde mijn volwassenheid zo lang mogelijk voor me uitschuiven". Liever ging hij verder studeren in de Zuidafrikaanse taal- en letterkunde, want die taal vond hij ongelooflijk schoon. Hij houdt van lezen maar moet zich er telkens toe zetten. „Lezen betekent voor mij de rust om je in een boek op te slui ten. Het is de onrust verdrijven die je hebt van 'wat moet ik doen', 'waar moet ik heen'. Nee, ik gebruik lezen niet om te vluchten. Als ik lees vind ik het leuk om in te breken in andermans avontu ren en gevoelens. Het is verfrissend om alle gedachten die je had eens te toetsen aan de opinie van de schrijver. Maar het is daarmee ook een gevaarlijke hobby omdat boeken onvermoede nuances en passies naar boven kunnen halen. Lezen vervreemd je van de massa-cultuur maar geeft je ook weer een nieuwe ge meenschap van gelijkgestemden. Ik vind dat je beter kunt lezen dan dom naar buiten zitten kijken. Al lees je vier keer het spoorboekje van achteren naar vo ren. Ik moet er toch niet aan denken om op m'n zestigste te vegeteren op kennis en opinies die ik had toen ik dertig was". Kennis, beschaving en respect voor an dermans cultuur zijn voor hem de ingre diënten die het leven waarde geven. De mensen mogen dan van nature lichtelijk agressief zijn, onbehouwen platvoersheid kan best worden ingedamd. „Agressie kun je sublimeren. Met wat meer verfij ning zijn geweld en racisme een heel eind in te perken. Tenminste, voor mij is het noodzakelijk om zo te denken. Om mijn bestaan te rechtvaardigen". Idoor BERT JANSMA 11 üelfs Barbara Jush liet reilig in ^aked jun a i/2' t it. »s mi LONDEN - „Ik weet niet of ze me Washington DC nog binnenlaten", lacht David Zucker, regisseur van 'Naked Gun 2 1/2, The smell of fear'. Presidentsvrouwe Barbara Ëush heeft het in de eerste en de laatste scène van zijn kolderfilm namelijk hard te verduren. Zij - althans een op haar gelijkende dame - wordt door de grijze ac teur Leslie Nielsen met een welge mikte elleboogstoot van de banket tafel geslagen en komt later aan de rand van een balkon te hangen bo ven de menigte die haar toejuicht. Ze zal er niet blij mee zijn. David Zucker: „Ik weet toevallig dat de Bushes onze eerste 'Naked Gun'-film erg leuk vonden". In die film wordt overi gens de Britse koningin op de hak geno men. Leslie Nielsen, die voor de tweede keer de stuntelende politie-inspecteur Frank Drebin speelt (de Amerikaanse te genhanger van Sellers' inspecteur Clou- seau): „Ik kom uit Canada en daar was men er zeer verontwaardigd over. Er werd zelfs over gesproken de film te ver bieden! Terwijl je er hier (Engeland dus) geen woord over gehoord hebt". David Zucker, ooit met broer Jerry en Jim Abrahams een filmend trio vormend dat 'Kentucky fried movie', 'Airplane' en andere filmkluchten maakte, kan het niet laten: „Moet mevrouw Bush maar niet zo verdomd waardig zijn", zegt hij quasi-serieus. „Ze vraégt gewoon om zulke grappen". Zelfs zijn eigen broer Jerry is niet veilig voor hem. In 'Naked Gun 2 1/2' zit een krankzinnige parodie op de befaamde klei-scène van Patrick Swayze en Demi Moore uit Jerry Zuc- kers film 'Ghost'. David: „Ik had 'Ghost' gezien, heb m'n broer gebeld om hem te feliciteren en meteen geroepen: Die klei-scène, die móet ik parodiëren, dat is een klassieker. Ik heb 't hem uitge legd en hij lag dubbel van het lachen. Het mocht. Nu zie je dus Leslie Nielsen en Priscilla Presley aan de pottenbakker stafel terwijl de klei in het rond spettert. Een van de eerste scènes die we opgeno men hebben. Er is een reclame-voorfilm van gemaakt die in Amerika bijna een jaar in de bioscoop heeft gedraaid". Black Russian Zuckers humor is een kruising tussen de anarchistische grappen van de Marx Brothers, de Three Stooges, een vleug 'Helzapoppin' en de befaamde filmparo- dieèn zoals die vroeger in het satirische tijdschrift 'Mad' prijkten. Een kwestie van georganiseerde gekte, die afhankelijk van 'timing' en uitvoering soms wel, soms niet leuk is. Zucker: „We hebben die klei-scène aan het publiek laten zien, en dat vond hem niet ver genoeg gaan als parodie. We hebben hem overge maakt en er onder meer beelden van een blote bodybuilder in gemonteerd". Zijn 'Naked Gun 2 1/2' werd in een serie 'sneak previews' losgelaten op een test- publiek. Zucker: „Dan weetje pas of een grap werkt of niet. We hebben nog zo'n zestien minuten uit de film gehaald. Om alles sneller te maken. We hebben het einde veranderd. Acteur O.J. Simpson hing eerst een sleep van blikken met de tekst 'Just married' achter de auto van Leslie en Priscilla, dan rijdt Leslie ach teruit. Over O.J. Simpson heen. Het pu bliek verwachtte dat, het was té voor spelbaar en dan komt er geen lach. Dus nu zit Barbara Bush aan het slot. Het is een spel met je publiek. Het wil dat jij dat wint. Het wil onderuit gehaald, beentje gelicht worden. In een barscène zegt Leslie Nielsen: 'Geef mij het sterk ste dat er is' en dan komt een klerenkast van een uitsmijter binnen. Daarna zegt een ander: 'Ik wil wel een 'Black Russi an'. Je publiek denkt dan: 'Haha, ik heb je, ik weet wat er nu komt'. Dan laat ik de barkeeper zeggen: 'Nee, die grap doen we niet'. Het publiek probeert je voor te zijn, te bedenken wat de volgende grap zal zijn. Je moet blijven verrassen". Hypotheek De eerste 'Naked Gun' was overal ter wereld een succes. Nummer twee lijkt het ook te worden. Of er een derde 'Na ked Gun' komt, weet David Zucker niet. „Ik maak geen films om alleen maar Pa ramount aan een hit te helpen. Daar voor is het te moeilijk werk en ben je er te lang aan bezig. En ik heb na de eerste 'Naked Gun' ook niet zo'n duur huis ge kocht dat ik wel vervolgen móet blijven maken om de hypotheek te betalen". Ac teur Leslie Nielsen denkt er anders over. Na jaren zwoegen in zogenaamde karak terrollen op tv (boeven en ander bij werk) werd hij door 'Naked Gun' opeens razend populair. „Ik word nu op straat herkend. Mensen die je aankijken, eerst niet reageren, dan nog eens kijken en be ginnen te glimlachen. Een soort 'double take'. Erg leuk". Wat hem betreft mag Naked Gun nummer drie liever vandaag dan morgen. „Ze moeten opschieten", zegt hij quasi-ongelukkig, „anders ben ik te oud. Ik hoorde Jerry gisteren wel toe vallig een titel noemen, 'Naked Gun 33 1/3'. Nielsens wens lijkt voorlopig de va der van de gedachte. Zucker: „Het grap pen bedenken is niet het moeilijkste aan dit soort films. Die komen vanzelf. Het moeilijkste is het sluitende verhaaltje". Ditmaal heeft hij van zijn film, zegt hij, een 'Paard van Troje' gemaakt. „Ik ben de laatste jaren sterk geïnteresseerd ge raakt in het milieu en wat we daarmee doen. En ik had tóch een boef nodig voor de film, dus werd het de rechter hand van de president die samen met groot-industrièlen aan een milieuschade lijke samenzwering bezig is. Bij mijn we ten is zoiets nog nooit gecombineerd met een klucht". Pfff, milieu? Grappenmaker Zucker wordt redelijk se rieus wanneer het over dat milieu gaat. „Misschien reageert het publiek wel he lemaal niet op dat Paard van Troje van mij. Misschien zegt het wel: 'Pfff, mi lieu? Weet je niks anders?' Het is ten slotte een klucht, puur escapisme. Maar ik zou het fijn vinden als er onbewust iets van blijft hangen, 't Is tenslotte een van de belangrijkste onderwerpen van onze tijd. Het Amerikaanse volk is voor schone energie, recycling enzovoort. Het is de regering die achterloopt. Wanneer de president een toespraak zou houden en zou zeggen dat ieder gezin zo'n zon- ne-energie-accumulator moet hebben, of zoiets, dan zou iedereen er één aanschaf fen. Het zijn de leiders die het laten lig gen. En misschien zegt dat ook wel iets over ons, die hen gekozen hebben. Het is toch veel goedkoper om efficiént met energie om te gaan dan om tanks en wa pens te kopen om de olie te verdedigen? Films als de onze heten 'absurd' en 'gek'. Maar de wereld om ons heen is toch veel gekker?" Ccidóc Souaant

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27