„Hoeveel mensen weten wat de verdienste was van Sylvius?" Geverfde eieren op 5 december en een cactus als kerstboom ZATEEDA^nULU99^AGINA| KNAW PLEIT VOOR SERIE BOEKEN OVER NEDERLANDSE GELEERDEN Idoor ERIK HUISMAN ROTTERDAM - Het is hoog tijd dat er een serie boeken komt over vroegere Nederlandse geleerden en hun baanbrekende werk. De com missie Geesteswetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen (KNAW) heeft hiertoe een lijst van veertig wetenschappers opgesteld en ter aanbeveling aan de Acade mie voorgelegd. Aanleiding voor het uitbrengen van de serie is, dat veel baanbrekend Nederlands we tenschappelijk werk van vroeger nog recht overeind staat en de veel gehoorde klacht dat Nederland maar knap slordig omspringt met zijn cultureel erfgoed. „Als ik Buchmesse zeg, hoef ik verder het verhaal over de problemen met de presentatie van Nederland bij een bui tenlands publiek niet meer te vertellen", zegt prof. dr. W. FrijhofT. Hij is voorzit ter van de commissie Geestesweten schappen en in het dagelijks leven hoog leraar maatschappijgeschiedenis aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. „Een deel van de klacht is het omgaan met onze vroegere wetenschappers. Neder land heeft in het verleden op weten schappelijk gebied heel veel voorgesteld. Maar veel wetenschappers en hun werk zijn vergeten. Of bijna vergeten". De voorbeelden ervan staan op de straatnaambordjes. Met enig geluk staat onder de straatnaam dat de betreffende persoon bijvoorbeeld een 17e eeuwse ge neeskundige was. Maar ontelbare Neder landers zullen niet weten wat de ver dienste was van Franciscus de le Boë Sylvius. Of van de 18e eeuwse filosoof Frans Hemsterhuis. Verkopen Het is niet gek dat het advies uit de hoek van de KNAW komt. Een van de taken van de Academie is het 'verkopen' van de Nederlandse wetenschappen aan een breed publiek. „We willen met de serie laten zien we als Nederlanders in de wetenschappen wat voorstelden. Op de tweede plaats willen we de werken voor een breed pu bliek toegankelijk maken. Veel vroeger werk is geschreven in het Latijn, het Frans en het Nederlands. Voor buiten landers is het in het Nederlands geschre ven materiaal niet te gebruiken, voor ve len is in het Latijn en Frans geschreven werk ontoegankelijk. Ten derde, veel werk van vroegere wetenschappers is ge publiceerd in media waarvan exempla ren heel zeldzaam zijn. De oplagen wa ren klein en veel uitgaven zijn moeilijk te traceren. Nu moet dus iedereen stad en land afreizen, veel bibliotheken af voor de originele teksten. Dan rijst de gedachte: waarom de zaak niet bijeen zetten?" Dus, was de conclusie, er moet een reeks teksten in boekvorm komen in het Ne derlands met een vertaling in het Engels De commissie Geesteswetenschappen wil dat er van Sylvius tien disputaties over fysiolo gie en koortsleer worden uitgegeven. om het internationaal toegankelijk te maken. Het gaat alleen om puur weten schap, niet om literatuur, hoe interessant dat materiaal ook is. De selectie van de wetenschappers en de opnieuw uit te geven teksten was geen gemakkelijke klus. Er blijken in het ver leden nogal wat Nederlanders op briljan te, baanbrekende wijze aan het werk te zijn geweest. „Dus we hebben ons afge vraagd: hoe kiezen we een zodanige reeks betekenisvolle wetenschappers, dat we de hele bloeiende Nederlandse we tenschap uit het verleden dekken en waarvan het werk toen baanbrekend was en ook nu nog wetenschappelijke waarde heeft". Uiteindelijk is een lijst van niet minder dan veertig namen overgeble ven. Een lijst waarop bijvoorbeeld Hugo de Groot, Spinoza, Canisius en Boerhaa- ve ontbreken. Van baanbreker Stevin prijkt maar één luttele tekst op de lijst. De redenen daarvoor zijn duidelijk: het Grotius-instituut staat er borg voor dat de wetenschappelijke nalatenschap van Hugo de Groot in brede kring bekend blijft, mede door uitgaven van zijn werk. Ook de teksten van Boerhaave en Stevin zijn voorhanden, net als die van Eras mus. Voor het werk van de laatste is de Erasmus-commissie actief. Overschot Wel op de 'verlanglijst' staan onder meer Frisius, Cornelius Henrix Hoen en Gerard Blasius. Frisius was een zestien de eeuws medicus en astronoom, die de grondslag legde voor de wiskundige aardrijkskunde. Hij ontwierp astronomi sche instrumenten en beschreef de prin cipes van cartografie door driehoeksme ting. Cornelius Henrix Hoen verwierp in zijn Avondsmaalbrief de rooms-katho- lieke leer van de transsubstantiatie, het overgaan van brood en wijn in lichaam en bloed van Christus. Dat maakte in Spinoza's werk moet begrijpelijker wor den door uitgifte van een bundel geschrif ten van personen die in discussie hebben gestaan met Spinoza. ternationaal nogal wat los. Blasius, eén 17e eeuwse anatoom, verwierf faam door vergelijkend anatomisch onder zoek. De wetenschappers zijn verdeeld over vier groepen van vakgebieden: 1) na tuurkunde, 2) geneeskunde, 3) staatkun de en rechtswetenschappen en 4) lette ren, wijsbegeerte en godgeleerdheid. Er blijkt er een 'overschot' aan natuurwe tenschappers te staan op de lijst van de commissie, terwijl het aan praktische wetenschappers ook bepaald niet ont breekt. Frijhoff: „Maar we blonken in de loop van de eeuwen dan ook uit in de natuurwetenschappen en we zijn met onze molens en waterwerken een tame- ijk praktisch volk. Goed voorbeeld is Antonie van Leeuwenhoek". Die zat in het lakenbedrijf, waar hij kwaliteit van het linnen keurde met een dradenteller, waarin een lensje zat. Hij was kritisch en razend nieuwsgierig. Dus hij verbeterde de kwaliteit van de belabberde lensjes en ging onder zijn lensjes, die hij verwerkte in de eerste microscopen, allerlei 'diert- gens' bekijken. Van zijn ontdekkingen deed hij verslag aan 'echte' biologen. Een vrouw Er staat één vrouw op de lijst: Anna Ma ria van Schuurman. Ze legde in 1641 in een geschrift de basis voor de intellec tuele emancipatie van de vrouw. Met de 19e en 20e eeuw kwam de com missie een beetje in problemen. „In die eeuwen wordt de wetenschap steeds in- ternationaler, minder individueel. Ook is moeilijk aan te geven wat zal beklij ven van het recente wetenschappelijke TROPENJAREN VOOR NEDERLANDSE KINDEREN DEN HAAG - Opgroeien in Ne derland is moeilijk genoeg, maar veel Nederlandse kinderen maken ongevraagd heuse tropenjaren. Jaarlijks besluiten enkele honder den echtparen op verzoek van een werkgever naar het buitenland te vertrekken om daar met hun kroost een nieuw bestaan op te bouwen. „Het is moeilijk de invloed van een langdurig buitenlands verblijf op de ont wikkeling van kinderen in te schatten", vertelt Emmy Kunst (51) uit Ubbingen. Ze is één van de auteurs van het boekje 'Opgroeien in het buitenland', dat on langs is uitgebracht in opdracht van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). Emmy Kunst zal nooit vergeten wat voor gevoel van vrijheid het gaf in een vreemd land een gezin te onderhou den. „We hadden een cactus als kerst boom. Met Sinterklaas verfden we de ei eren, wat deed het ertoe?" Een Nederlands gezin in de tropen, dat lijkt vragen om problemen bij de opvoe ding. Een kind levert per slot van reke ning zijn vertrouwde wereldje in voor de avontuurzucht van zijn ouders. Emmy Kunst, die zelf jarenlang met haar kinde ren haar man is gevolgd bij zijn plaatsin gen in Thailand en Kenya, licht toe: „Het is heel erg belangrijk welke drijf veren ouders hebben om naar het bui tenland te vertrekken. Idealistische ou ders bijvoorbeeld die de Derde Wereld vooruit willen helpen, laten zich niet gauw door tegenslagen weerhouden. Maar het gevaar zit er in dat ze de aan passingsproblemen van de kinderen weg wuiven. Zijn de ouders carrièrejagers, dan zijn ze door de sociale verplichtin gen vaak van huis en worden de kinde ren min of meer aan hun lot overgela ten. In beide gevallen zou het kind dus de dupe zijn". Ouders kunnen het verdriet van een kind door een verhuizing niet vermij den, maar ze kunnen het kind wel hel pen en opvangen. Kunst benadrukt dat de ouders ook goed aan elkaar moeten denken. „Mensen lopen bij uitzending een enorm risico als hun relatie niet goed is. Hoewel een modelgezin niet be staat, kun je toch wel zeggen dat er bin nen ieder uitgezonden gezin een veel in tensiever contact ontstaat. Maar tegelij kertijd moet iedereen in zichzelf de aan passingsprocessen verwerken. De basis van een relatie moet dus stevig zijn". De schrijfster vervolgt: „Je hoort vaak dat kinderen jong en plooibaar zijn, maar niet alle kinderen blijken even flexibel te zijn. Het ene kind vindt zijn draai in een ander land sneller dan het andere. Dit hangt af van de aard van het kind, het aantal broertjes en zusjes, de kinderen in de buurt en het moment in de levenscyclus van het gezin". Hoe jonger het gezin, hoe groter de kans op een geslaagde uitzending, schat Emmy Kunst. „Bovendien is het zo dat bij oudere kinderen hun stem gaat mee tellen bij de vraag of het gezin wel of niet naar het buitenland moet gaan". Omdat dit voor de ouders de keuze be moeilijkt hebben sommige werkgevers de keus zelf al gemaakt. Een bedrijf als Shell heeft als beleid dat in principe al leen gezinnen met kinderen onder de middelbare-schoolleeftijd uitgezonden worden. Partner Momenteel zitten er ruim zeshonderd duizend Nederlanders in den vreemde. Een deel van hen is na overleg met hun werkgever geplaatst in die gebieden waar het bedrijf hen nodig heeft, als pionnen op een schaakbord. Toch beseffen be drijven steeds meer dat een succesvolle uitzending niet alleen een kwestie is van strategie. De meeste uitzendingen mis lukken doordat de wederhelft van de 'expatriate' niet kan aarden in het gast land. Vooral de partners van diplomaten hebben vaak een goede opleiding en wil len in het nieuwe land een carrière op bouwen, hoewel dit daar misschien hele maal niet gebruikelijk is. „De partner Nederlandse kinderen volgen i kan dan lang de schijn ophouden dat de uitzending prima bevalt, maar op een gegeven moment ontstaat er toch irrita tie en ruzie", vat Emmy Kunst de erva ringen samen. De kosten die ontstaan door het vroeg tijdig terugkeren van een uitgezonden gezin zijn vele keren groter dan de kos ten om terugkeer te voorkomen. Eén van de bedrijven die dit nu gaan inzien, is Shell. „Shell heeft permanent zo'n 1750 Nederlanders in het buitenland uit staan", vertelt woordvoerder N. Obolon- sky. „Voor hen verrichten we momen teel een studie naar de arbeidsmogelijk heden voor de partner. In sommige lan den krijgt alleen de man een werkver gunning. De vrouw mag dan wel mee, maar mag geen arbeid verrichten. Vroe ger accepteerden we dit automatisch, nu zoeken we naar mogelijkheden voor de partner om toch werk te kunnen verrich- Onzekerheden Politieke instabiliteit, aardbevingen en overstromingen vormen slechts een klei ne greep uit de talloze rampjes die de ex patriate en aanhang kunnen overkomen in een tropisch gastland. „In de tijd dat ik in Thailand was zijn er een paar staatsgrepen geweest. Als je er vlakbij zit is het gelukkig heel wat minder gevaar lijk dan het in Nederland in de kranten lijkt", stelt Emmy Kunst eventuele toe komstige expatriates gerust. Maar ze kan niet ontkennen, dat bij het langer worden van de schaduwen de cri minaliteit de kop opsteekt. „Om diefstal te voorkomen hebben veel huizen tralies voor de ramen. Ook zijn vele huizen ommuurd en worden bewaakt door spe ciaal personeel". Er vinden in de tropen ook veel auto ongelukken plaats. Deels komt dit door de lage eisen die veel autoriteiten aan een rijbewijsbezitter stellen. Maar het is volgens Emmy Kunst ook de gewoonste zaak van de wereld dat men in die war me landen achter het stuur kruipt met een borrel op. „Kinderen moeten uit oogpunt van veiligheid dus vaak kort ge houden worden. Ze kijken op van de vrijheid die ze in Nederland weer heb ben, als ze met de fiets overal alleen naar toe kunnen". Uit eigen ervaring weet de co-acteur van 'Opgroeien in het buitenland' dat een uitgezonden gezin een gezonde dosis re lativeringsvermogen moet hebben, 's Lands eigenaardigheden kunnen wes terse ogen openen maar ook verblinden. „Je hebt humor nodig om een uitzen ding te volbrengen. Bijvoorbeeld, als ze in Thailand afspraken niet nakomen, kan dat te maken hebben met het feit dat ze geen 'nee' willen zeggen. Wanneer je in zulke gevallen boos wordt verlies je alle respect. Je moet er maar om lachen. Het is niet voor niets dat Thailand 'Het Land van de Glimlach' genoemd wordt", aldus Kunst. Terugkomst „Eigenlijk is de terugkeer in Nederland het moeilijkst", vervolgt ze. „Vrienden uit Kenya schreven mij laatst dat ik in de brieven aan hen steeds laat weten 'dat ik al aardig aan het wennen ben'. Ik schijn dat al in zes brieven achter elkaar geschreven te hebben". Bij terugkomst in Nederland blijkt het voor zowel ouders als kinderen niet mee te vallen om weer in het Hollandse le ven te stappen. In 'Opgroeien in het bui tenland' wordt het voorbeeld genoemd van kinderen die in het gastland op in ternationale scholen hebben gezeten. Daar hebben ze vaak het Amerikaanse systeem aangeleerd van 'vinger opsteken bij het weten van een vraag'. In de Ne derlandse klas komt dit erg ambitieus over en kinderen kunnen hiermee gepest r pinr lasn worden. Hun klasgenoten interesseflalf zich ook vaak niet voor de 'vreemwier ling'. „Als een kind wat wil verteljoos over zijn buitenlandse ervaringen, dek de klas al heel gauw: 'Daar heb je hG. weer met zijn verhalen". p J Gelukkig is de aansluiting met het Ij derlandse schoolsysteem beter. Volg| een onderzoek zouden 'buitenland-kl deren' zelfs betere cijfers halen en bral zijn dan hun klasgenootjes. „GelukfJlli blijken de meeste Nederlandse lel krachten rekening te houden met de schakeling van een tropische leshut ns een Hollands klaslokaal. Sommige lep01 ren geven een tijdlang geen cijfers een kind in het begin niet te ontmoeude. gen", aldus Kunst. bgel Sgt jaks Ivoren toren naa „Het zou zo mooi zijn als alle gezinioba met een rijkere belevingswereld zou( e|0. terugkeren naar Nederland. De andi. cultuur wordt wel gezien, maar vi slechts vanuit de ivoren toren van e0X( toerist". Zelf had Emmy Kunst in Thhee: land en Kenya een jaar of drie nodig ©on de toeristenblik kwijt te raken en est( gastland goed te leren kennen. „1 een helpt wanneer je iemand in die neemt. Tijdens mijn verblijf in BangL was mijn bediende Sumalee een eclre k gids voor me, die me wegwijs maakte ocjr de Thaise cultuur". Sumalee wooi met haar kinderen in bij het gezin Ku en hoorde er in feite helemaal bij. I?n was dan ook vanzelfsprekend dat Em f>ar' Kunst bij haar vertrek voor een nieade! gezin zorgde waar Sumalee kon gal?001 werken. 'an2 „Zonder bediende lijkt de kans aanzi '0r£ lijk groter om in een isolement te rak f Vooral in landen met een koloniaal vfen 1 leden hebben de meeste mensen iL echt de neiging vrienden te worden ih-> buitenlanders. Kenya, een oude Bnr-5 kolonie, viel mij wat dit betreft bitter gen. Dat is een soort Zuid-Afrika, m oxc dan zonder wetten. Gelukkig staat teg 'pre over deze discriminatie dat Nederl U Ja ders over de grens altijd gauw vrien<Jr z> met elkaar worden". aar ïyeueriunuers zijn uittju een prumiscn vuns. geweest, /tmunie vun L.eeuwennoeK, uw der van de microscoop, is daar een goed voorbeeld van. werk, wat grote doorbraken zullen blij ken te zijn". De commissie is verder gegaan dan de lijst met namen. Er is een prioriteiten lijst van twaalf gemaakt. „Die lijst is ge maakt, omdat we op korte termijn iets gerealiseerd willen zien. Het is een lijst van het beste werk waarop bovendien het meest wordt gewacht. Verder dekt dit twaalftal de periode vanaf de middel eeuwen mooi en vormt uitgave van het werk van deze twaalf een fraaie reeks boeken. Daarvoor is in de wereld zeker belangstelling". Er is in het advies al aangegeven welke teksten van de 'genomineerde' weten schappers in aanmerking komen voor opname in de reeks uit te geven boeken. Het gaat om hele teksten, geen bloemle zingen uit werken van de wetenschap pers. Uitzondering is een bundel be schrijvingen van technische uitvindin gen. Voorbeelden zijn turfgraven, mo lentechniek en zeevaartkunde. Het is een ambitieus project. In principe komt er een boek per wetenschapper. Voor elk boek wordt de tekst of worden de teksten ingeleid. Verder moeten de teksten worden voorzien van voetnoten om de toegankelijkheid te vergroten. „Van sommige wetenschappers vonden we zoveel werk interessant, dat er meer dere boeken nodig zullen zijn. Aan de andere kant kun je er niet omheen het werk van de theologen Arminius, Coma rus en Voetius te bundelen in één deel. Die drie voerden in de 17e eeuw een theologisch debat dat grote invloed had op interpretaties van het calvinisme in Nederland en invloed had in het buiten land. Hun bijdragen kun je niet los van elkaar zien. De boeken zullen niet goedkoop z Gerekend moet worden op een kost post van minstens honderd gulden. „1 is aan de Academie de zaak betaalb ia aan uc niauciuic uc z.aan uciaaiu u te houden als het idee wordt uil voerd", meent Frijhoff. De ontwikke van een deel kost één tot twee en halve ton. „Bij een dergelijke uitgi moet je niet denken aan een oplage 100.000 stuks. We mikken op 750 1000 exemplaren per boek. De si wordt voornamelijk gemaakt voor gi wetenschappelijke bibliotheken en in tuten in de wereld. Dat is een beper^' markt, veel bibliotheken in Azië en A| ka hebben waarschijnlijk geen geld deze uitgave". Volgens hem is het wel de bedoeling de serie leidt tot 'offspring'. „Voor bruik op universiteiten en door parti lieren hoop en verwacht ik dat er pa| backs zullen worden uitgebracht met voorbeeld de Engelse tekst". De slegte Of het geopperde plan ooit werkelijkhg - wordt is onzeker. „Je weet hoe het if-'- dit soort plannen gaat. Er wordt sleuteld en het is afhankelijk van prioriteit die het krijgt bij de Acaden Bang voor een flop is Frijhoff n „Nee, bij De Slegte belandt een serie - deze niet. Tevoren is duidelijk dat dergelijk project nooit rendabel zal z J»,. Er wordt op gerekend dat een groot r van de oplage niet al bij intekening zijn verkocht en geruime tijd moet v,, den opgeslagen. Als er na tien jaar een boek tien exemplaren zijn verkocn wordt er echt geen opkoper gebeld de rest af te nemen". :hoc •arti pa[ Êeidóc Gou/io/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 24