'es te Wimwaar ben \p toch mee fieuwe verdeelsleutel voor Neder lands-Vlaamse samenwerking? OPINIE 19 ie.. tidóaQowuvnt ZATERDAG 27 JULI 1991 e Wim, jij als oud-vak- iman was degene van wie »t meest verwachtten. Je altijd gezegd dat je alleen politiek zou gaan als je er (ets kon bereiken voor weet dat je het ver- I moeilijk hebt, maar ik luw erop dat je niet blijft omdat het pluche zo lek- iotionele beroep op de van de PvdA om alsnog tokje te steken voor de 3lannen van kabinet in 'Aaneen', het blad van ibtenarenbond AbvaKa- in het woord is Herman de onafscheidelijke ka- Kok toen deze itter was van de FNV. afkomstig uit de katho- vakbeweging, was des eede man van de vak- en trok schouder aan Ier met zijn voorman ten ,e tegen het 'no-nonsense' 'I van het kabinet Lub- oc%wege de jaren tachtig n^te Kok bekend dat hij overstappen naar de po- Bode was naar eigen m de enige die Kok pro pje tegen te houden. Maar tiedij legde het hoofd in de Biojt, toen hem werd voorge en hoeveel iemand als r van de op één na groot- politieke partij voor de eweging zou kunnen be- Jn. De vice-voorzitter F0te geloof aan die bewe en bleef ook de politicus i als „een persoonlijke ij" beschouwen, van wie ^Éel moeilijk „iets naars" ^Koren. ^Keranderde vorige week, Kok als vice-premier sa- met minister-president ers de plannen van het tet met de wetten op de dsongeschiktheid (aaw en en de ziektewet had aan gekondigd. „Toen de PvdA in de regering kwam, was de verwachting van de mensen aan de onderkant dat het beter zou worden. Nu merken we dat we heel hard moeten knokken om te houden wat we hebben", aldus Bode. Komedie Wanneer Bode nu op straat loopt en mensen schieten hem aan over de wao-plannen, dan staat hij met de mond vol tan den. „Ik kan Wim met geen mogelijkheid meer verdedi gen", zegt hij in het weekblad HP/De Tijd. De veranderde houding van Kok verklaart Bode uit het grote verschil tus sen het voorzitterschap van de FNV en het ministerschap van financiën. Een vakbondsman komt op voor arbeiders en uit keringstrekkers; een dienaar van de Kroon moet ook de be langen van de andere Neder landers in het oog houden. Volgens Bode is het overigens niet eens zozeer Kok zélf die daar moeite mee heeft. Het is zijn achterban die er niet aan kan wennen. De PvdA-man had dat probleem kunnen op lossen door meer komedie te spelen. „Lubbers kan dat, Brinkman kan dat ook. Wim kan geen komedie spelen. Die is te eerlijk, te rechtvaardig". Bode is een paar jaar geleden met pensioen gegaan. Mis schien dat het daaraan ligt dat zijn mening niet geheel wordt gedeeld in de huidige top van de vakbeweging. CNV-voor- zitter Henk Hofstede wijst erop dat vakbondsleiders meestal een sterk ontwikkeld sociaal gevoel hebben. „Als ze in de politiek gaan, zit dat ge voel in de weg. Ze proberen ermee af te rekenen, maar er komt niets voor in de plaats. En overal waar niets voor in de plaats komt, nestelt zich Het Kwade. Als politiek leider is Kok niet geslaagd", conclu deert Hofstede. Nóg erger voor Kok is dat Jo- han Stekelenburg, die nu voorzitter is van de FNV, min of meer hetzelfde zegt. Hij vindt dat Kok in de wao-zaak niet handig genoeg heeft geo pereerd. „Het lijkt erop dat het CDA hem tuk heeft gehad". Stekelenburg bedoelt dat Kok de schuld van de aangekondi- ge wao-verslechtering meer op de christen-democraten had moeten gooien. Door de kabi netsplannen zo fervent te ver dedigen, wekte de PvdA-lei- der de schijn dat ze uit zijn ei gen koker kwamen. Stekelen burg vindt dat nu niet bepaald getuigen van groot strategisch inzicht, temeer omdat Kok als geen ander had kunnen weten dat de gehele vakbeweging vervolgens over hem en dus over de PvdA heen zou vallen. Ijzige partij Stekelenburg heeft inmiddels nog meer gelijk gekregen dan hijzelf zal hebben bevroed. „De PvdA heeft zich losge maakt van wat er onder gewo ne mensen leeft. De PvdA is de partij waarvan de vak bondsvleugel is afgerukt. De PvdA is de partij van de 'yup pen' die carrière willen maken en dat nu ook via hun Kamer zetels doen. De PvdA is de partij van de zakelijkheid zon der tranen en emoties. De PvdA is de partij die oude waarden overboord zet en geen nieuwe waarden aan boort". Nee, dit is géén advertentie ,van de Socialistiese Partij, het hemelbestormende clubje van Rotterdamse en Brabantse mi lieu- en andersoortige activis ten, dat zich zo graag opwerpt als enig alternatief voor de PvdA. Het is een deel van een notitie die intern circuleert in de FNV. Beleidsmedewerker C. Inja is de opsteller van het stuk. Hij is zó teleurgesteld dat de PvdA-ministers hebben in gestemd met een ernstige aan tasting van de wao en de ziek tewet dat hij de FNV adviseert zich „los te weken" van de PvdA, „die ijzige en verliezen de partij". Sommigen sociaal-democraten lijken in de gaten te krijgen dat Wim Kok de PvdA zo langzamerhand meer schade berokkent dan voordeel ople vert. Waarnemend partijvoor zitter Frits Castricum, die het fort bewaakt zolang Marjanne Sint met vakantie is, doet in HP/De Tijd opmerkelijke uit spraken. Na twee jaar regeren is de PvdA er nog niet in ge slaagd aan de mensen over te brengen dat het iets uitmaakt dat zij en niet de VVD met het CDA een coalitie vormt, zegt Castricum, die ook een promi nent lid is van de fractie van de PvdA in de Tweede Ka mer. Zelfs bij de 'harde' wao- plannen had dat volgens hem gekund. Kok zou dus alweer een kans hebben laten liggen. Castricum komt vervolgens tot de conclusie dat Kok te weinig presentatie en uitstraling heeft. Hij wijt dat aan een „cu mulatie van functies". Kok combineert immers het minis ter- en vice-premierschap met het aanvoeren van de partij, hetgeen zou leiden tot een gi gantische fysieke en psychi sche belasting. „Daaraan moet na het reces echt iets gaan ge beuren. In het belang van Wim Kok zelf, maar ook in het belang van de partij". Lijsttrekker De waarnemend partijvoorzit ter wil niet zeggen wat er moet gaan gebeuren. „Er moeten omstandigheden wor den geschapen waardoor het mogelijk is onder minder grote druk te functioneren". Maar een goed verstaander heeft slechts een half woord nodig. De top van de PvdA is naar stig op zoek naar iemand die de scepter kan overnemen. De sociaal-democraten zijn er overigens niet op uit Kok te dwingen af te treden als mi nister van financiën, zoals het Kamerlid Piet de Visser heeft bepleit. Kok functioneert voortreffelijk als beheerder van de schatkist, zo vindt vriend en vijand. De PvdA wil 'alleen' een lijstrekker hebben die de partij voor de verande ring straks eens een goed ver kiezingsresultaat kan bezor gen. Nog lang niet aan de orde, zegt u? Heeft niet premier Lubbers zélf vrij laconiek opgemerkt, toen hem gevraagd werd of hij in 1993 de volgende voorzitter van de Europese Commissie zou kunnen worden, dat kabi netten in Nederland meestal de rit niet uitzitten? En heeft oud-minister Van Eekelen vo rige week in deze krant niet gezegd dat politieke partijen (lees: het CDA) er niet van houden met een nog functio nerende coalitie de verkiezin gen in te gaan? Zij houden lie ver de handen vrij, om na het bekend worden van het stem busresultaat gemakkelijker te kunnen kiezen met wie zij nu weer in zee willen. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van deze krant.) pRIED VANDAELE erland is 41.785 km2 ft, Vlaanderen 13.512 H (zonder Brussel, met km2). Er zijn 15 mil- Nederlanders, 6 mil- Vlamingen. Het Bru- üinnenlands Produkt België als geheel be- gt (in 1989) 6028 mil- frank (325,84 miljard en), in Nederland is 474,4 miljard gulden -i miljard frank). Van Belgische cijfer mag ongeveer tweederde Vlaanderen toeschrij- )deren is dus kleiner dan Nederland, telt minder inwo ners en heeft minder geld. Deze nuchtere vaststelling bracht mee dat als gangbare verdeelsleutel voor Neder lands-Vlaamse samenwer kingsinitiatieven tweederde Nederlandse financiële in breng tegenover éénderde Vlaamse inbreng werd geko zen. Dit logische principe, dat onder andere gold voor de fi nanciering van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie, is met name vastgelegd in het Nederlandse Taalunieverdrag van 1980 (art. 17). In de Taalu nie zijn beide partners wel evenwaardig wat het aandeel in het personeelsbestand en de besluitvorming betreft. Ook in een instelling als de - inmid dels ter ziele gegane - Stich ting voor Vertalingen was l/3e-2/3e de gangbare ver deelsleutel. Het groeiende Vlaamse zelfbe stuur en zelfvertrouwen - dat soms naar zelfoverschatting neigt - lijkt sommige Vlaamse bewindslui er toe te inspireren af te wijken van deze verdeel sleutel. De Vlaamse onderwijs minister Daniel Coens, toen voorzitter van het Comité van Ministers van de Nederlandse Taalunie, bleek in die richting te denken op "de vergadering van de Interparlementaire Commissie van de Taalunie op 11 juni 1990 in Den Haag. Als Vlaanderen een echte vol waardige partner is, wil het de financiële consequenties daar van* wel onder ogen zien, zei Coens toen. Ook zijn collega van cultuur Patrick Dewael verklaarde zich bereid voor de Frankfurter Buchmesse van 1993 evenveel bij te dragen (50 miljoen frank/2,5 miljoen gul den) als de Nederlandse over- Budgetten Dat het hele letterenbeleid in Vlaanderen over een budget van slechts 65 miljoen frank (voor 1991) beschikt en Neder land over zowat het zesvoudi ge, mag hier blijkbaar geen rol spelen. Want niet alleen in absolute cijfers zijn de budgetten voor buitenlands (en) cultureel be leid in Vlaanderen kleiner dan in Nederland, ook in relatieve cijfers. Denken we maar aan de kunsten waar de Vlaamse Gemeenschap 2,4 miljard frank voor over heeft en Ne derland meer dan 9 miljard frank. Of: aan een uur televi siedrama besteedt de Vlaamse BRTN 390.000 gulden, de Ne derlandse zenders 670.000. Als wij willen dat de Neder landers ons au serieux nemen en als volwaardige partners beschouwen, dan moeten wij evenveel bijdragen als zij, luidt de redenering in bepaalde Vlaamse politieke en ambtelij ke kringen. Mocht deze nieuwe Vlaamse houding veld winnen, dan is dit slecht voor de algemeen- Nederlandse zaak. Vlaanderen leeft boven zijn stand als het voortaan een andere dan de gangbare verdeelsleutel han teert. Vlaanderen zit dan aan de limiet van zijn mogelijkhe den. Hier en daar een project op basis van geliike inbreng fi nancieren is allicht nog net doenbaar en daar is ook niets op tegen. Zodra er preceden ten zijn, bestaat echter het ge vaar dat dit op structurele wij ze veralgemeend wordt. Dan kan de Vlaamse Gemeenschap dit onmogelijk volhouden. Op termijn kunnen dan (nog) minder projecten worden ge steund dan vandaag het geval is, en dienen (nog) meer waar devolle initiatieven afgewezen te worden. Meer voor Taalunie Dit betekent nu ook weer niet dat we een apothekersweeg schaal moeten hanteren, maar voorzichtigheid is geboden. Ook vandaag worden de mees te initiatieven in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord (onderwijs, theater, volksontwikkelings werk...) op 50/50 basis door Vlaanderen en Nederland be kostigd. Het co-produktiefonds voor theater bijvoorbeeld krijgt van beide overheden 2,5 miljoen frank. Ook vandaag neemt Vlaanderen meer dan l/3e van het totale Taalunie budget voor zijn rekening. De verdeelsleutel wordt welis waar keurig gehanteerd voor de structurele bijdrage (Neder land 2.208.000 gulden, Vlaan deren 1.104.000 gulden), maar als men daar de overgehevelde taken bijneemt, is het aandeel van Vlaanderen groter: Vlaan deren 1.899.000 gulden, Neder land 2.582.000 gulden (jaarre kening 1990). Dit betekent dat Vlaanderen in vergelijking tot Nederland meer bevoegdhe den en middelen die voorheen bij de nationale administraties waren ondergebracht, heeft toevertrouwd aan de Taalunie. Nederland voelt minder be hoefte om samen te werken met Vlaanderen dan omge keerd. Het is Vlaanderen dat aan de kar moet trekken. Wel nu, met de l/3e-2/3e regeling heeft Vlaanderen een uitste kende hefboom om het onver schilliger Nederland te pra men. Dit gebeurde in 1990 nog met de Taalunie-begroting: Vlaanderen besloot het budget met 2 miljoen frank te verho gen, Nederland volgde met 4 miljoen. Dat Nederland Vlaanderen meer au serieux gaat nemen als het meer betaalt, is een ui terst zwakke redenering. Zelfs als Vlaanderen 4/5e betaalt, blijft een mentaliteitsverande ring een proces dat jaren in beslag neemt, en dat vooral via het onderwijs en de media moet verlopen. Respect en echte liefde kun je niet kopen. (Wilfried Vandaele is de Alge meen Secretaris van het Alge meen Nederlands Congres.) "HEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. auscabaret IJL wee Nederlandse arties- t)et een Duitstalig cabaret- Vma de aloude Kur- .fraditie nieuw leven in a ji blazen, is zonder meer erj>rijzenswaardig initiatief. ltepie artiesten zichzelf in reclamefolder met Marle- 1E|ietrich en Victor Borge n vergelijken ach, .zullen we maar om la- n En dat de folder in een nlr(, zelfgeknutseld Duits is *3 teven nu ja, de Duit- 35$immatica is nu eenmaal gemakkelijk. Wat echter '~jt niet door de beugel kan !t willekeurig annuleren ëen voorstelling, als het •li bezoekers tegenvalt. Op ag 19 juli stond ik, samen '""'enkele verblufte perso- leden van het Kurhaus, ^ieen stikdonker leeg zaal- Niemand wist iets, nie- - *1 kon mij inlichten. De hen hadden kennelijk op publiek gerekend en j' de tent gewoon gesloten. 'rürlijk en in hoge mate on- issioneel. Conclusie: Ger- an der Klei en Erik Breij Én op het gebied van the- tiscipline nog wel iets van ene en Victor kunnen le- Gerrie van der Klei en Erik Breij zouden op het gebied van theaterdiscipline nog wel iets van Marie ne en Victor kunnen leren. FOTO: MILAN KONVALINKA leer D. van Vessem uit w maakte vorige week :e brievenrubriek onder- d tussen een man Gods in man Kerks. Daarin kan jgeen onderscheid maken! indien noemt hij het d dat Christus onszelf i geleerd „versleten". Zijn iring dat het God een tke" zal zijn wat je bidt, is el voor rekening van de jjver. Hij plaatst zich er- buiten de kerk. Zijn op ting over „fanaten en pre laten" is intens gemeen of on doordacht of dom. Een gelovi ge kan deze „veroordeling" daarom terzijde schuiven. Er bestaat namelijk geen „eigen wijze" van verheffen tot God, ten koste van de gewijde pre laten van de kerk, die door God zelf is gewild. Wanneer Hij tegen de apostelen zegt: „Die U hoort, hoort mij! Die U versmaadt, versmaadt Mij"! Wie is dus D. van Vessem, aie verwarring zaait binnen een kerkstructuur die al 2000 jaar zijn waarde voor vele miljoe nen mensen heeft bewezen? Eens zal wel blijken wat het tarwe en wat het onkruid is. J.H.M. Biesjot, LEIDERDORP. Discriminatie In de krant van maandag 22 juli stond onder meer het be richt „HTM schorst chauffeur wegens discriminatie". Kijk op straat eens om je heen: je mond valt open van verba zing als je iemand ziet lachen, of zelfs maar glimlachen. Een lange stoet doodgravers trekt aan je voorbij, de een nog cha grijniger dan de ander. In zo'n klimaat past natuurlijk geen buschauffeur van de HTM die eens met een originele, humo ristische opmerking uit de hoek komt, zodat mensen die daar vatbaar voor zijn kunnen zeggen dat ze die dag ten min ste een keer hebben gelachen. Nee, zo'n man klaag je aan wegens discriminatie en als werkgever stel je hem op non- actief, met achter de hand nog de mogelijkheid tot ontslag. Natuurlijk, want een op de klant gerichte HTM kan zich niet veroorloven al die cha grijnige, humorloze passagiers aan het lachen te brengen. Te gen alle buschauffeurs en trambestuurders van de HTM zou ik willen zeggen: als de betreffende collega wordt ont slagen, geef de Hagenaars dan eens echt een reden om onte vreden en knorrig te kijken. En wat die vier gevallen ge- bakkies betreft: verder laten verzuren. T. v.d. Wiel, DELFT. Premier Kaifu Premier Lubbers heeft wel heel snel besloten, dat de ex cuses van de hoge Japanse be zoeker meer dan voldoende zijn om de wonden van het verleden te helen. Heeft de re gering het recht om zonder de belanghebbenden te horen zo'n besluit te nemen? En druist dit besluit niet regel recht in tegen de rechten van de mens? Anno 1991 wordt al gemeen erkend, dat slachtof fers behalve morele ook finan ciële genoegdoening toekomt. Bovendien heeft de Neder landse regering ons inziens nog een andere kans gemist. Op aandringen van premier Lubbers had premier Kaifu wellicht de bereidheid getoond deze eervolle zaak op de agen da te plaatsen van het Japanse parlement. Daar hoort zij ook thuis. Dit zou direct tot gevolg kunnen hebben, dat eerlijke publiciteit over het bezettings verleden van Japan in eigen land niet langer kan worden gecensureerd. Goed voor Ja pan, goed voor de Stichting Japanse Ereschulden. Een Ja pan dat ten opzichte van het verleden eerlijk is en toegerust met de nodige zelfkennis, zal het huidige beeld doorbreken. Het beeld namelijk van: hor den fotograferende Japanners die alleen met elkaar praten; van Japanners die hun goede ren exporteren, maar import zoveel mogelijk saboteren; kortom het „image" van arro gantie en altijd bezig zijn met eigen eer en land. Wie weet leert de wereld dan van de Ja panners zelf te houden en niet alleen van hun produkten. Omgekeerd zulen de Japan ners misschien andere volken en culturen leren ontdekken en als mensen worden aan vaard in alle werelddelen, waar ze nu enkel economische belangen hebben. Jammer dat het onze regering aan zo'n vi sie heeft ontbroken. Mr. W.J. Ter Kulve-Van Os, AMBT DELDEN Stadsdeeigids In de „Stadsdeeigids Escamp 1991" die ik deze week in mijn brievenbus vond, schrijft bur gemeester Havermans dat hij hoopt dat deze gids weer voor velen een betrouwbare en nut tige vraagbaak zal zijn. Gezien de samenstelling van deze gids zal het naar mijn mening ui terst moeilijk zijn die hoop be waarheid te doen worden. Een paar voorbeelden: Hoofdstuk Begraafplaatsen en Crematoria op blz. 32 staat ook op blz. 35/36. Hoofdstuk Bou wen en Wonen op blz 35/36/37 staat ook op blz. 38 en verder. Hoofdstuk Gezondheidszorg op blz. 41 begint ook weer op blz. 42. Hoofdstuk Kunst en Cultuur op blz. 44 eindigt op blz.46 met Gezondheidszorg en begint dan weer opnieuw op blz. 47. Blz. 52/53. Blz 52/53, blz 56/57, 58/59, 60/61, ik schei er mee uit. Misschien heeft de gemeente Den Haag een wer kelijk betrouwbare gids voor mij. Ik houd mij aanbevolen. Arbeidsmarkt Enige tijd geleden zat een ze vental mensen bijeen. Van hen werkten er nog slechts twee. Niemand had een ongeneeslij ke ziekte, een dwarslaesie, reuma of multiple selerose. De stemming was opperbest, be halve bij die twee. Die voelden die druk van die hele maat schappij, een steeds zwaardere plicht tot grotere prestaties en daarbij nog eens geplaagd door de immer stijgende premies en belastingen. Hoe lang kan men dat nog volhouden? Pas dan hangt die hele welvaart aan een dun draadje. A. Jordanus, DEN HAAG. Goed uitsmeren Aan de moederlijke raad: „geen klontjes boter op je brood, maar de boter over je hele boterham goed uitsme ren" moet ik tegenwoordig vaak terugdenken, als ik de vele berichten hoor en lees over „een nieuwe aarde" van „vrede en gerechtigheid". Op kerkeliik, economisch en poli tiek gebied is het begrip „we reld" niet van de lucht. Op alle gebied wordt geijverd voor een vernieuwing van het aanschijn der aarde in „solida riteit" van allen met allen. Overal in ons Westen ontstaan groepen en groepjes die open lijk ijveren voor een leven in „eenvoud en soberheid" en die het geld dat de rijke landen bezitten willen uitsmeren over alle mensen en volken. Het is wonderlijk, dat in de laatste tijd de figuur van een S. Fran- ciscus van Assisi zeer bijzon der naar voren treedt. De zgn. „bevrijdingstheologie" is in Franciscaanse kringen ont staan en de capucijn prof. dr. Raniero Cantalamesso wordt een „persoonlijke prediker" van paus Johannes Paulus II genoemd. God heeft de rijk dommen der aarde niet aan enkele landen of personen ge schonken, maar aan alle men sen. De rijke landen hebben hun rijkdom verkregen door „uitbuiting" van de Derde- Wereldlanden. Het rijke Wes ten moet deze uitbuiting goed maken door overal de helpen de hand te reiken. Lonen en prijzen moeten internationaal gelijk getrokken worden. FNV en CNV zullen water bij de wijn moeten doen en de le vensstandaard van het rijke Westen zal moeten worden te ruggedraaid tot soberheid en eenvoud. Dat zal veel moeite kosten. Reeds nu maken de Nederlandse binnenvaart schippers zich zorgen over de Oosteuropese schippers die vracht vervoeren voor de helft van de prijs. De Westeuropese auto-industrie is bezorgd over de zware concurrentie met de Japanners, die werken met goedkopere arbeidskrachten dan het Westen. Wanneer le vensmiddelenconcerns die in de Oostbloklanden met steun van het Westen zijn beginnen naar het de hier verkrijgbare. Waar de huisvrouw altijd op goedkoop inkopen is bedacht zal dit vele Nederlandse groothandels tot aanpassing van prijzen dwin gen. De lonen van werkne mers zullen dan ook omlaag moeten. Op rijke jaren zullen spoedig magere jaren volgen. Ünielever begint nu in de Oostbloklanden fabrieken op te zetten waarvan de produk ten te zijner tijd naar het Wes ten komen en vrij kunnen worden verkocht, daar lands grenzen verdwijnen. De we reld van eenvoud en soberheid nadert met grote schreden. Dr. W.J.A. Visser DEN HAAG

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19