LEIDEN OMGEVING eer klachten over Politie bij Meldpunt li 15 CcldócSouAcmt ff Niet voor iedereen Financieel Jaarverslag Qowuvnt 'Êf- ZATERDAG 27 JULI 1991 f Tiende Educamarkt op Stadhuisplein Oudste Leïdse 106 Woningbouwverenigingen hebben hogere huur Slaaghwijk hard nodig J'; ■4lEIDEN De Educamarkt, een op het Stadhuisplein inge- usrichte informatiemarkt over cursussen; scholing en vorming voor en van volwassenen, wordt op 24 augustus voor de tien de keer gehouden. Onder het motto „Onderwijs dat werkt" presenteren de 24 deelnemende onderwijsinstellingen een primeurtje: het geautomatiseerde onderwijs- en cursusinfor- la natiesysteem. Dat systeem biedt een totaaloverzicht van het 'Cursusaanbod voor volwasseneneducatie in de regio; Dat is :owel voor de inviduele deelnemer handig als voor bedrij- kljfren, die informatie, advies of bemiddeling willen bij vragen Dver scholingsmogelijkheden voor personeel. Tijdens de markt, die van half elf 's morgens tot vier uur 's middags wordt gehouden, zijn er ook activiteiten voor kinderen. Mar jolein Donkersloot van Poppentheater Gandalf is er om te loschminken. LEIDEN De oudste in woonster van Leiden, me vrouw A, Kloos-Oldriks viert vandaag in stilte haar 106de verjaardag. Zij is deze maand de vijfde Leidse honderdplusser die verjaart. In juli gingen haar voor J. Ciere (103), M. van der Linden-van der Steen (101), A. Rose- meier (103) en S. Cornet- Blansjaar (100). Leiden telt voor zover bekend zeven tien mensen die ouder dan LEIDEN De woning bouwverenigingen Lei den (WVL) en De Sleu tels hebben de hogere huren voor de huizen in de Slaaghwijk hard no dig om de verbetering van de wijk te kunnen betalen. Dat zegt directeur J. Boggia van de WVL in reactie op het besluit van staatssecreta ris E. Heerma van volks huisvesting om in Gronin gen de verhoging van 5,5 procent niet door te voeren.- Twee Groningse woning bouwverenigingen hebben met succes tegen die huur verhoging geprotesteerd. Ongeveer 1100 huizen in de wijk Lewenborg zouden daardoor helemaal onver- huurbaar worden. De staats-. secretaris is de beide wo ningbouwcorporaties daarin tegemoet gekomen. Hij deelt de mening dat er' in deze wijk alles aan is gedaan om de huizen aantrekkelijker te maken. Net als in de Slaagh wijk werken gemeenten en woningbouwcorporaties aan een wijkplan. Er is inmid dels al 8.000 gulden per huis aan verbeteringen uitgege ven. Volgens directeur Boggia hebben de WVL en De Sleu tels nooit overwogen om- soortgelijke stappen als de Groningse woningbouwver enigingen te ondernemen. Bewoners van de Slaaghwijk hebben eerder wel er op aangedrongen de huurver hoging niet door te bereke nen. Maar Boggia vindt de vergelijking met Groningen niet reëel. „De situatie daar is volstrekt verschillend. In Groningen is sprake van leegstand en dat is in de Slaaghwijk zeker niet het geval". Boggia merkt op dat de ex tra inkomsten uit de huur verhoging hard nodig zijn om de plannen voor verbete ring van de Slaaghwijk te fi nancieren. „Door het schrappen van de subsidie regeling voor naoorlogse wo ningen, hebben we dat geld gewoon nodig. De huurver hoging op zich is bij lange na niet voldoende om dat te compenseren". I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. jl Het aantal ™gten dat het Meld- Discriminatie krijgt «jhet optreden van de u vie politie neemt toe. jaar bereikten acht- Idachten over politie- jden het MDL, 12 -an hadden betrek- op de Leidse ge- '^jitepolitie. In 1988 wa- nog slechts 5 klach- igediend, een jaar la- jas dat al gestegen tot E over de politie hadden ve fee dat bij interraciale ru- darjïeen naar de Nederland- jrtij' werd geluisterd of- lat de politie niet eens ingrijpen in conflicten SPÖNederlanders. Normaal iken dient het MDL een jle klacht in bij de hoofd- 'vdissaris. Het Meldpunt fteert dat veel aangevers 'chter voor terugschrik- iit angst voor negatieve 'juenties. lijkt uit het jaarverslag van het Meldpunt over 1990. Het MDL heeft vorig jaar weer meer klachten binnen gekregen dan het jaar daar voor. Werden er in 1989 nog 'slechts' 69 klachten gemeld, een jaar later waren dat er al 89. Dit meldt het MDL in zijn jaarverslag over 1990. De klachten over de politie maken niet minder dan een vijfde deel van het totaal aan tal klachten uit. Daarmee heb ben de politiekorpsen de twij felachtige eer op de eerste plaats te staan: problemen met huisvesting en buurtbewoners, normaal de grootste bron van frustratie, leverden vorig jaar 'maar' zeventien klachten op. Extreem rechts In het jaarverslag schrijft het MDL dat met name burenru zies met een racistisch karak ter een probleem van zorg zijn. Tegelijkertijd voelt het meld punt zich nogal machteloos staan: „Een duidelijke strate gie om deze zeer lastige pro blematiek aan te pakken is er helaas nog niet". Incidentele contacten met woningbouw- vereningen en wijkagenten hebben een aantal conflicten de wereld uit kunnen helpen, maar: „In de toekomst zouden duidelijkere afspraken moeten komen met alle betrokken in stanties om effectiever te kun nen optreden". In navolging van het Meldpunt in Den Haag zou een 'draaiboek bu renruzies' uitkomst kunnen bieden. Daarin zijn de afspra ken tussen de verschillende instanties vastgelegd. In totaal werd 126 keer een beroep gedaan op het Meld punt Discriminatie. Daarbij waren twee klachten over ex treem-rechts optreden. In ok tober vorig jaar werden bij het station in Leiden folders uitge deeld door aanhangers van het Jongerenfront met leuzen als: 'Ons eigen volk eerst' en 'Wij hebben er nu echt genoeg van: van die invasie van horden vreemdelingen, van die multi- raciale hutspot; U ook!'. De po litie kon de aangiften niet op nemen, volgens haar omdat de folders volgens de wet niet strafbaar waren. Het Meldpunt wil dit jaar afspraken maken met de Leidse politie om aan giften over extreem-rechts toch op te nemen. ïiswerk geeft cursus thuis ziekenverzorging Het Kruiswerk begint in het najaar rsus Ziekenverzorging 1 De cursus is bedoeld nensen die thuis met j of ziekenverzorging te hebben of mogelijk 0teh. De cursus bestaat uit zes lessen van elk twee en half thuis. De lessen beginnen eind uur. Ze worden gegeven op donderdagmiddagen door een wijkverzorgende en een wijk verpleegkundige. Aan de orde komen allerlei praktische za ken die te maken hebben met de verzorging van een zieke oktober. Informatie is nu al verkrijgbaar bij het centraal bureau van de stichting Kruis werk, 071-120144, van 8.30 tot 17.00 uur. TOERIST INLEIDEN Zoals zoveel Amerikanen lijkt ook Greter Ostlund het conti nent Europa het liefst in een week te willen leren kennen, al maakt ze het nog niet zo bont. als veel van haar landgenoten. Ze blijft vijf dagen in Leiden en toert van hieruit de omgeving door. Ook een bezoek aan natuurlijk Amsterdam is ge regeld. Op dinsdag arriveerde Greter, vier dagen later reist ze alweer door naar Zuid-Frank rijk. Als we haar treffen, wordt ze begeleid door een echtpaar dat Leiden en omgeving als geen ander kent. Voor Greter haar grootou ders kwamen uit Scandinavië, verklaart ze haar on-Ameri- kaans klinkende achternaam is dit haar eerste bezoek aan Nederland en haar tweede bezoek aan Europa. En tot nu toe is het haar nog niet tegen gevallen. Als we haar 'knippen' op de Turfmarktbrug, kan ze er nog niet veel over zeggen, maar de eerste indruk die ze van Leiden heeft is een goede. „Vooral de grachten, die heb ben we in de States niet". Re den te meer voor Leiden om het water schoon te houden. FOTO: WIM VAN NOORT Bewoners flatcomplex Boerenburg gaan opnieuw met Chesterfield praten DEN HAAG/NOORDWIJK De bewoners van het flat complex Boerenburg in Noordwijk en verhuurder Chesterfield Properties B.V. uit Den Haag gaan proberen het eens te worden over de aanleg van een centrale ver warmingssysteem in de flats aan de Salviahof, Lavendelhof en Stakman Bossestraat. Dat is de voorlopige uitkomst van een kort geding dat 111 bewo ners tegen hun verhuurder hadden aangespannen en dat vrijdag voor de Haagse recht bank diende. De bewoners wilden Chester field, dat het slecht onderhou den complex twee jaar geleden kocht, met het geding dwingen binnen veertien dagen te be ginnen met de aanleg van blokverwarming. Ze wezen Chesterfield erop, dat deze zich na een kort geding eind vorig jaar vastlegde op de aan leg van blokverwarming in plaats van individuele verwar ming. Alleen wanneer alle be woners schriftelijk toestem ming zouden hebben gegeven voor individuele verwarming, had de verhuurder van die af spraak mogen afwijken, maar dat is niet gebeurd. Zonder de huurders te raad plegen nam de verhuurder be gin dit jaar een installateur in de arm om individuele ver warming aan te leggen. Pro testen van de bewoners legden het werk van de installateur stil, waarop deze voor meer dan een miljoen gulden beslag legde op de bezittingen van Chesterfield. Donderdag stuurde de verhuurder alle be woners een aanzegging waarin stond dat bewoners die niet akkoord gaan met de verwar ming, zoals Chesterfield die in gedachten heeft, een huurop- zegging kunnen verwachten. Tijdens de behandeling van het kort geding nam Chester field-raadsman mr.F.Grooss het initiatief tot een nieuwe gespreksronde. De twee partij en hebben van de president tot 19 augustus de tijd gekregen om tot overeenstemming te komen. Lukt dat niet, dan wordt het kort geding voortge zet. IEEK EINDE bijdragen van Monique 3b jiso en Rens Koldenhof. 'ip verhaal (1) financieel economisch gislaggever vindt niet elke een stripboek op zijn bu- .J. Totdat een bedrijf het idee oppakte om de zich al unieke huisstijl ir te voeren tot en met het ancieel jaarverslag. Waar busmaatschappij NZH de leur had: het financieel •verslag als stripboek, zelfde formaat, dezelfde ite en een getekende illus ie op het omslag, meeste bedrijven die een •verslag publiceren, weten r de kaft nauwelijks iets [inelers te verzinnen dan i's van de gevel van het rijf of van de activeiten daarachter schuilgaan. In en gunstigste geval gaat de dracht naar een goede fo- jraaf, met ruime ervaring nuler[ publiciteitsfotografie. Re- 2244 itaat zijn vaak „bewogen" jo's (lange sluitertijd, voor ^[fotografen onder u), die de Lpamiek yan^et betreffen- i bedrijf 'symboliseren, of f. irk uitvergrote kristallen. de obligate, gevel van het bfdkantoor. f Vipverhaal (2) I NZH doet dat anders. Het ^on allemaal in 1981, toen f.lit bedrijf honderd jaar be mind. Directeur Testa, zelf "n groot stripliefhebber, f.2|de ter gelegenheid van die C2^jaardag iets speciaals "en. Hij gaf daarom op lacht op het tot dat moment (jjens saaie kaftje van de Instregeling te tooien met f-qjuist: een striptekening. het sloeg in als een bom. !t in je tas hebben van een ^)nstregeling was niet lan- suf, maar je maakte er >t de blitz mee^^e-gingen de spreekwoordelijke irme brobdjes over de ^nbank. De strip deed zijn jrede als modern, effectief simpel communicatiemid- en maakt nu deel uit van huisstijl van het bedrijf. Aankife hebben het later doorge- lékken naar de posters, stic- rs, kerstkaarten en nu dus ar het jaarverslag", aldus luk Jacobs, hoofd van de Éeling Public Relations, i getekende directeur Tes ta met een tekstballonnetje boyen zijn hoofd en zijn fi nanciële rechterhand met een gedachtenwolkje: dat zal volgend jaar nog niet in het jaarverslag te vinden zijn. „Maar misschien zijn er wel mensen die daar naartoe wil len". Stripverhaal (3) De NZH heeft zich behalve als betrouwbare vervoerder dus ook al geprofileerd als een ware maecenas van de striptekenkunst. Al enige ja ren is het bedrijf vertegen woordigd op stripbeurzen, voor liefhebbers van het ge tekende verhaal een absolute must. Verzamelaars zullen over enkele jaren de dienst regelingen en jaarverslagen ook zeker gaan beschouwen als een collector's item, waar voor veel geld op tafel mag worden gelegd. Voorlichter Jacobs': „We heb ben zo langzaamaan een re putatie opgebouwd waar het gaat om het promoten van de strip. Het is ook een soort kunstvorm". En een interes sante manier van communi ceren en dus ook adverteren. Inmiddels heeft het busbe drijf al een serie van negen dienstregelingen-met-stripte kening op zijn naam staan. Onder anderen Ollie B. Bom mel, Douwe Dabbert, Eric de Noorman en De Generaal lie ten via tekstballonnetjes we ten hoe goed het was dat de NZH bestond. Voor de voor plaat van het jaarverslag werd de Belgische tekenaar Bob de Moor, afkomstig van de studio's van wijlen Kuifje tekenaar Hergé, gevraagd. Wie volgend jaar de eer te beurt valt, wilde Jacobs nog niet kwijt. „Niet iedere teke naar wil opgenomen worden in de NZH-erestripgalerij". Zuur (1) Het is niet altijd eenvoudig door te dringen in een amb telijk apparaat. De weg naar de juiste ambtenaar achter het juiste loket is voor een doorsnee burger vaak moei lijk begaanbaar. En wie alle obstakels overwonnen heeft wacht nog een laatste hinder nis. Om je boodschap echt door te laten dringen moet je de taal spreken. Een taal waarvoor gebruik moet wor den gemaakt van onbegrijpe lijke formulieren vol onont warbare redeneringen, die zo lijkt het, slechts ontworpen is om de goedwillende burger Winkels en appartementen in monumenten Steenstraat LEIDEN De nieuwbouw aan de Steenstraat en de 1e Binnen vestgracht wordt een verdieping hoger dan was afgesproken in de eerste herziening van het bestemmingsplan voor d'Oude Morsch. Eind vorig jaar legde de gemeenteraad vast dat nieuw bouw maar drie verdiepingen hoog mocht zijn. In september zal de raad daarom worden gevraagd toe te stem men met de gisteren naar buiten gebrachte bouwplannen voor de Steenstraat en de Eerste Binnenvestgracht. De panden 5,7 en 9 aan de Steenstraat worden gerestaureerd. Op de begane grond worden drie winkelruimten gerealiseerd. Daarboven wor den drie huurappartementen gebouwd. De voormalige panden van Brinks aan de 1e Binnenvestgracht, nummers 1 t/m 4, worden gesloopt. Hier worden zes koopappar tementen neergezet. De gemeente is nog op zoek naar een parti culiere investeerder voor financiering van het project. Het is de bedoeling dat de bouw begin volgend jaar van start gaat. Het NZH-jaarverslag ziet er uit t/m 3) met het schuim op de lippen het bos in te sturen. De bewoners van de Veldzu- ringstraat in Voorhout kun nen er over meepraten.Ze wachten al vanaf januari 1990 op een fatsoenlijk weg dek op de straat voor hun nieuw betrokken woningen als een spannend stripboek, maar is dat nog niet (zie Stripverhaal 1 ILLUSTRATIE: PR in Oosthout. Keer op keer probeerden ze via de geëi gende routes de gemeente er toe te bewegen iets te doen aan de weg, die na ieder buit je verandert in een ware modderpoel. Ten einde raad besloten ze deze week tot het schrijven van een open brief aan B en W van Voorhout, de gemeenteraad en de firma Noorlander uit Leiderdorp, die verantwoordelijk is voor de bestrating of in dit ver band misschien beter gefor muleerd het uitblijven daarvan. Maar hoe pak je zoiets aan zonder direct te vervallen in de scheldkanonnade die je spontaan uit je gemQed voelt opwellen, na andernhlf jaar lang van de dagelijkse bood schappen teruggekeerd te zijn eruitziende als Hennie Stamsnijder na een super- prestige-wedstrijd in Gieten. De bewoners van de Veldzu- ringstraat wisten zich keurig te beheersen. Als beschaafde mensen boos zijn kiezen ze een ander wapen. Het wapen van de ironie. Ze besloten een zuur briefje te schrijven. Zuur (2) De aanhef hakte er al lekker in „Via deze weg willen wij, de bewoners van de Veldzu- ringstraat te Voorhout, het voltallige college van Burge meester en Wethouders en de firma Noorlander hartelijk danken voor de accurate be handeling van ons 'straatpro bleem' „En", zo liet men erop volgen, „de gemeente zegde ons in april toe ons voor de bouwvak een 'echte' straat te geven, alleen welk jaar stond er niet bij ver meld". Alle aanleiding dus voor een reactie van gemeentezijde. Gemeentesecretaris J. Boon was wel tot commentaar be reid. „We zijn blij dat de be woners inzien dat de ge meente er alles aan gedaan heeft hun probleem op te los sen", meende hij. „En", ver volgde hij, daartoe uitgeno digd door een verslaggever die dacht met een gehoorpro bleem te maken te hebben, „het is duidelijk dat de ge meente geen blaam treft. De bewoners geven ons zelfs een compliment voor ons voort varend beleid". En inderdaad, de brief ein digt aldus: „Het verheugde ons hoe voortvarend het col lege en gemeenteraad de af gelopen anderhalf jaar de sig nalen onzerzijds oppakten en behandelden. Dit gegeven geeft ons moed en vertrou wen in de Voorhoutse poli tiek in de toekomst". Tja, taal blijft een weerbarstige mate rie. We zullen de gemeente secretaris helpen. Het hierna volgende is ontleend aan Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse Taal: Ironie: Inkleding der ge dachte waarbij men het te gendeel zegt van wat men ei genlijk te verstaan wil geven, (en) Een schamper of spot tend prijzen van hetgeen men wezenlijk afkeurt. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15