Beestenmarkt kan Leidseplein worden LEIDEN OMGEVING KOPSTUKKEN De rechter heeft liteindelijk iet laatste woord Een cadeau van formaat I CcidóeSouxont I 'XdóaQouxard DONDERDAG 25 JULI 1991 j^thouder Koek: wao-plan nauwelijks te verkopen voor PvdA ÏJOLF KLEUN ■®)EN De Leidse jr) ^-wethouder Hennie (onderwijs, cultuur ^Emancipatie) is „heel 119.60 pezorgd" over de wao- ii470fien van het kabinet. 401 is een nauwelijks te %pen verhaal voor de Ik zeg dat niet al- als wethouder, maar als PvdA'er op een 149.50(uitgeschoven post". 112.10 Hennie Koek zegt naar aanlei ding van de wao-plannen wel contact gezocht te hebben met andere partijleden. Er is echter nog geen sprake van een initi atief om de partij-afdeling zich daarover te laten uitspreken. „Ik probeer de voorzitter te bereiken en ik wacht af wat het bestuur verder doet. Het is nu een heel moeilijke tijd om mensen bij elkaar te krijgen. Wat dat betreft kijk ik met enige bewondering naar Rot terdam waar dat wel is ge lukt". Volgens penningmeester Hans van Dam van de Leidse PvdA-afdeling is er binnen het bestuur onder andere van wege de vakantie nog niet ge sproken over een standpuntbe paling. Hij verwacht ook niet dat dit snel gebeurt. „Ik denk ook wel dat er grote bezorgd heid is over de plannen. Ik heb ze zelf overigens nog niet echt kunnen bestuderen". Op een standpunt wil hij niet vooruitlopen. „De afdeling Leiden is bekend om haar gouvernementele instelling. We zullen eerst alle argumen ten moeten horen. Bovendien zijn de voorstellen nog erg zwevend. We moeten nog af wachten hoe concreet ze uit eindelijk zijn, er kan nog veel aan veranderen". Verschillende PvdA-afdelin- gen, waaronder die in Rotter dam en Amsterdam hebben de voornemens om te snijden in de wao inmiddels verworpen. Dat geldt ook voor verschil lende leden van de Tweede Kamerfractie. Enkele kamer leden vinden zelfs vindt dat minister Kok moet aftreden als de plannen worden doorge voerd. Het kabinet wil dat er een limiet wordt gesteld aan de periode waarin mensen recht hebben op een uitkering op grond van arbeidsonge schiktheid. Daarna vallen ze terug tot bijstandsniveau. Dronken Lisser saboteert zeven blaasproeven LISSE Een 43-jarige Lisser heeft voor commotie gezorgd op het politiebureau in zijn woonplaats door tot zeven keer toe een blaasproef te sa boteren. De politie had de man naar het bureau meegenomen, na dat hij met hoge snelheid door een rood stoplicht was gere den. De man kreeg een lang durig rijverbod en een proces verbaal vanwege de weigering mee te werken aan een adem analyse. Bewoner zet stereo op tijdschakelaar LEIDEN De politie is vannacht vlak voor half één een woning aan de Smaragd laan binnengedrongen om een stereoinstallatie uit te zetten. Daarvoor moest het slot van de voordeur worden geforceerd. De bewoner, een man van 30 jaar, bleek niet thuis te zijn maar was verge ten om de tijdschakelaar van zijn installatie uit te zetten. Buren waren de afgelopen tijd al twaalf keer uit hun slaap gehouden door de ra dio, waarvan de volumeknop ver was opengedraaid. Lisserbroeker (23) OOK GOLDEN aangehouden TULIPHOTEL vanwege zware mishandeling Man (30) tilt bedrijven LISSERBROEK De rijkspo litie Lisse heeft de afgelopen VOOI* nacht een 23-jarige Lisserbroe ker aangehouden op verden- f^Cï 000 0*1 ll HPT"» king van zware mishandeling. DU.UUU gUlUCll De man wordt ervan verdacht enige dagen geleden in een café in Lisse een bezoeker zonder aanleiding in elkaar te hebben geslagen, waardoor m MONIQUE ROSO deze inwendige kneuzingen opliep. De verdachte zal wor den voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. d-Holland mag 'al storten Limburg ,7 5010 Het provinciaal be- 58"oo van Limburg is in prin- 194.20[bereid om Zuid-Holland ^JJtmming te verlenen voor lOQ^ipslaan van circa 200.000 53 70ike meter bouw- en I00.90pfval. Dit hebben gedepu- 66.20je staten van Limburg gis- laten weten in antwoord 75 7Q'agen van het D66-staten- 46/olegenaar. GS noemen de I9 90jstie van het statenlid als 85 5%et storten van Zuidhol- '"j afval in Limburg reeds taal geregeld zijn volko- onjuist. Een overeen- moet nog worden uitge- Bovendien, aldus het rgs GS-college, zal aan l37.dstorten een uitruilcon- l^ie te pas moeten komen, izien de onderhandelin- niet zijn afgerond ach- van Limburg zich nog staat om aan te geven ,22-ylke lokatie het afval uit olland wordt gedepo- mjhtpartijtje legstgeest ITGEEST Een 37-jari- 36%gstgeestenaar en een 25- man uit Zwijndrecht n elkaar gisteren om lïêjjjen mishandeld. De twee 87.$n ruzie over het rijge- an de Zwijndrechter, die Wijttenbachweg een bijna van de sokken bben gereden. De Oegst- 7l.%naar nam dat niet en cht de automobilist, die 19. weg stilstond, een klap 700J gezicht. Hij raakte door 49.! npulsieve optreden ech- 65- in paniek dat hij er van- Ijgging Hij sprintte echter 247$nel genoeg om te voorko- 23j) dat de automobilist hem 91.0rna kwam en ook een 81-Overkocht. De politie, die 2™| vechtersbazen op de bon 'srde, wil graag met de r om wie de kloppartij in contact komen. MENINGEN ONDERNEMERS STERK VERDEELD LEIDEN De horeca rond de Beestenmarkt is voorzichtig optimistisch over het idee om dat plein autovrij te maken. Zij vin den echter de winkeliers lijnrecht tegenover zich. Die zijn bang voor een forse omzetdaling als au to's niet meer voor de deur mogen parkeren. Het idee om de weg langs het water voor verkeer af te slui ten en de markt zelf autovrij te maken, is afkomstig van wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening). Hij ventileerde zijn mening onlangs in het ge meentelijk informatieblad Stadswerk. Liefst wil hij het plein voor 1994 veranderd Dat de Beestenmarkt onder handen genomen moet wor den, lijkt als een paal boven water te staan. „Zoals het nu is, is het natuurlijk helemaal niks", zegt de eigenaresse van restaurant Oudt Leyden, M. Zandbergen. Haar etablisse ment is gevestigd in de Steen- straèt, recht tegenover de Beestenmarkt. „Dit is het uit gaanscentrum, met bioscopen, restaurants en café's en de Schouwburg op loopafstand. Daar moet je iets moois van maken". Haar collega P. de Groot, eige naar van het gelijknamige taxibedrijf en van hotel Mayf lower, beide gevestigd op de Beestenmarkt, is het volledig met haar eens. „Het idee op zichzelf is niet verkeerd. Ze ker als daar over een jaar nog een haventje wordt aangelegd, kan het worden uitgebouwd tot een leuk plein". Leidseplein A. Huschka, uitbater van bras serie Heer Bommel, een gele genheid die pas zes weken open is en nu al loopt als een trein, is verguld met het idee om auto's zoveel mogelijk van de Beestenmarkt te weren. „Dit uitzicht op honderd stuks blikwerk is toch niks? Vanaf hier zou je een prachtig uit zicht kunnen hebben op het water en de Blauwpoortsbrug, helemaal als hier straks de passantenhaven wordt aange legd. Het is een perfecte plaats om een uitnodigend plein te creëren, zoals het Leidseplein in Amsterdam of het Voorhout in Den Haag". Met een beeld in het midden, wat perkjes, bankjes en van tijd tot tijd een orkestje zou het in zijn ogen fors bijdragen aan de aantrekkelijkheid vbn de stad, voor zowel toeristen als de eigen bevolking. Huschka is eveneens eigenaar van de Ve ronica Bar op de hoek van de Beestenmarkt, dat in de nabije toekomst wellicht wordt ver bouwd tot een grand café. Geïsoleerd Aan de verbouwing tot een heus plein met grote bómen en leuke terrasjes zitten echter ook zeer kwalijke kanten, me nen andere ondernemers. „Be grijpelijk dat de horeca hier mee akkoord gaat. Maar als het plein autovrij wordt, zal ik het echt alleen maar moeten hebben van fietsers en passan ten. Dan komt hier geen enke le klant meer met een auto", meent eigenaar Gransjean van de kaaswinkel op de hoek met de Steenstraat. „De winkels zullen in de knel komen". Vol gens hem zijn ook McDonald's en banketbakkerij Van Dam niet enthousiast over Van Rij's plannen. Een woordvoerder van Van Dam wenste zich van ieder commentaar te onthou den. Parkeren Voor het taxibedrijf De Groot zouden de veranderingen eveneens ingrijpend zijn: eige naar De Groot moet 25 auto's ergens kwijtraken. „Je moet natuurlijk geen parkeerruimte gaan onttrekken aan een stad waar al zo weinig parkeer ruimte is. Er moet dan wel voor vervangende parkeer ruimte worden gezorgd". Aan het verdwijnen van par keerruimte voor haar deur tilt restaurant-eigenaresse Zand bergen niet zo zwaar. „Zolang de mogelijkheid om gasten voor mijn deur af te zetten maar blijft bestaan en in de di recte omgeving wel parkeer plaatsen te vinden zijn". Wat haar meer steekt is de geïso leerde positie waarin zij en haar 'buren' aan de Steen straat komen te liggen als de plannen precies zo worden uit gevoerd als Van Rij dat zou willen: de weg langs de kade afsluiten voor het verkeer, en de Steenstraat eventueel in de richting van de stad weer openstellen voor auto's. Zand bergen: „Als je dat doet, ben je weer terug bij af". Volgens winkelier Gransjean zou daarom ook afsluiting van de Steenstraat in het plan moeten worden opgenomen, als het al ooit wordt doorge voerd. „Het klinkt leuk maar er moet eerst maar eens goed over worden nagedacht". En dat moet het liefste gebeu ren in overleg met alle betrok ken ondernemers. „Al zolang als ik mij kan herinneren wor den er ideeën opgeworpen om de Beestenmarkt te verande ren. De ene wethouder zegt dit, een andere wethouder wil dat. Maar onze mening is nooit gevraagd. Het kan allemaal heel erg leuk worden maar ik wil eerst wel eens concrete plannen zien. Aan kreten in de krant hebben we niks", al dus Zandbergen. Cachet De meningen over de toe komst van de Beestenmarkt zijn kortom zeer verdeeld: de horeca wil het plein helemaal autovrij zien maar de overige ondernemers, die afhankelij ker zijn van klanten die met Beestenmarkt: nu nog een plein vol blik waar het zitten op een terrasje wordt verona angenaamd door de uitlaatgassen. Straks een echt Leidseplein? FOTO: WIM VAN NOORT de auto komen, vrezen een aanzienlijke omzetdaling. Mochten de plannen ooit door gang vinden, dan hoopt ieder een wel dat de terrassen en ca fé's publiek trekken dat de Beestenmarkt enig cachet geeft. Daar ontbreekt het vol gens de betrokkenen aan, on der andere door de aanwezig heid van veel jongeren die met name op de Nieuwe Beesten markt uitgaan en van 'louche' cafés in de omgeving. Ook de moord enkele maanden gele den na een ruzie om een par keerplaats op de hoek Beesten markt-Nieuwe Beestenmarkt heeft de naam van het plein geen goed gedaan. >5 1 is het tweede artikel in een serie over ambts- „igers en magistraten in Leiden. Het eerste deel !5e burgemeester) verscheen op 19 juli. !1 WICHEL SIEBES llDEN In de regel k rechters geen perso- h die veel naar buiten jden en zich graag voor t voetlicht plaatsen. De fhterlijke macht lijkt [geven door een waas n geheimzinnigheid. ichter H. B. M. Mors- lis van het Kantonge- ïht in Leiden is een j jprstander van meer r i,3enheid. liljd mil£naf het moment dat ik toegetreden tot de rech terlijke macht heb ik altijd lastlberen te voorkomen dat er ar. verkeerd beeld onstaat. iertk voor de pers ligt daar een ilevk. Ik ben begonnen in infcrmond en daar merkte ik beltinel dat zaken in de krant derjuist werden weergegeven, ch 'stond vaak heel wat an- ït is geschreven dan zich op 20. zitting had voorgedaan, t men heb ik, wat heel onge- :kiijikelijk is, contact opgeno- tfedm met die journalisten en schiHeld dat ik wel bereid was cijflichting te geven. Ze zijn er ndebit op ingegaan. Overigens n /ten journalisten ook alleen nakar geïnteresseerd te zijn in i strafrecht. Wat er zich it hr op het Kantongerecht op Deyoorbeeld arbeidsrechtelijk senFein afspeelt kan reuze meressant zijn. Een beetje i vier bekendheid met dit ge- Deld kan geen kwaad". !'90I V. -j moéaarheid °l rechter heeft tot taak de °0^rheid te achterhalen. Wat heeft er zich in een zaak nu precies voorgedaan? Geen eenvoudige opgave. „Ik weet best dat de mensen die hier komen niet altijd de waarheid spreken. De waarheid spre ken is ook heel moeilijk. Ze ker als iemand als getuige moet optreden, worden onop zettelijk onwaarheden ver teld. Het gaat om feiten die zich soms in een ver verleden hebben voorgedaan. Je hebt natuurlijk ook mensen die ge woon staan te liegen. Als dat bijvoorbeeld in een aanrij dingszaak gebeurt, dan hoop je maar dat er nog andere aanwijzigingen zijn zoals rem sporen. Iemand die onder ede staat en liegt, kan wegens Persoonlijk moeten er zelf achter staan. Het komt natuurlijk wel eens voor dat ik me ontzettend kwaad maak. Dan pak ik de hamer en geef een ferme klap. Maar ik probeer me in te houden. Het gaat om de fei ten en hoe iemand zich óp de zitting gedraagt mag niet van meineed vervolgd worden. Dan geef ik een melding aan de officier van justitie. Het moet dan wel overduidelijk zijn, anders zal geen officier tot vervolging overgaan". Het Kantongerecht is geves tigd in een oud herenhuis op het Rapenburg. Wie zenuw achtige mensen wil zien, moet daar eens een kijkje nemen in de wachtkamer. Nerveus wordt er in papieren gebla derd en op fluistertoon met advocaten gesproken. Gezellig is anders. Niemand verschijnt graag voor de „vierschaar". „Rechters zijn ook mensen. Ik weet dat de mensen nerveus zijn en daar hou ik rekening mee. Meestal ontvang ik ze ook hier in mijn kamer. Mis schien dat die groene kleur een beetje rustgevend werkt. Ik zit ook niet in toga, maar gewoon in mijn simpele kle ding. Het moet er rustig aan toe gaan. Als ik in der minne een schikking wil treffen, dan mag dat niet onder druk ge beuren. De betrokkenen De persoonlijkheid van de rechter is duidelijk bepalend voor de sfeer op de zitting. Het maakt dus wel wat uit welke rechter je treft. „Iedere rechter is anders. Sommige zijn heel formeel, andere veel minder. Rechter De Haan hield wel van een grapje. Je moet daar toch verschrikke lijk voorzichtig mee zijn. Ik vind dat de zitting in ieder geval een waardig verloop moet hebben. Het gaat dan wel om betrekkelijk eenvou dige overtredingen die in het hele wereldbeeld niet zo veel betekenen, maar voor de per soon die voor je staat is het misschien de eerste keer. Ook advocaten willen graag weten met wie ze te maken krijgen. Als er hier een nieuwe advo caat binnen komt, dat heeft die zich meestal wel eerst la ten informeren. Er doen ook allerlei geruchten de ronde: „Bij die rechter moet je zijn voor de werkgever, bij die an der is de werknemer beter af". Of het waar is, ik weet het niet. Een rechter past het recht toe, maar je kunt na tuurlijk wel accenten leggen". Speelruimte De rechter is in zijn vonnis gebonden aan de wet. Is zijn oordeel dan ook altijd recht vaardig of heeft mr. Morshuis soms persoonlijk een andere opvatting? „Zeker in het strafrecht is er de nodige speelruimte. We zijn gebon den aan strafmaxima, maar daaronder is er een grote vrij heid. We kunnen zelfs een veroordeling uitspreken zon der strafoplegging. Bij de straftoemeting spelen allerlei omstandigheden een rol. Als bij een aanrijding ook de ver dachte ernstig gewond is ge raakt of grote sphade heeft geleden, dan is dat een factor die meeweegt. In het civiele recht is die speelruimte gerin ger. Je moet vaak één van beide partijen gelijk geven. Dat tracht ik op te lossen door tot een soort regeling te ko men, een comparitie. Beide partijen zijn hun contract niet goed nagekomen of hebben zich verwijtbaar gedragen. Als ik het tegen elkaar af weeg kom ik tot de conclusie dat ze beter samen overeen stemming kunnen bereiken". Is dat de reden dat je hier in de gang nog al eens bakkelei ende advocaten tegen het lijf loopt? „Ja, het is jammer dat er geen extra kamer is voor partijen om rond de tafel te gaan zitten". Maar ook in het strafrecht ko men rechters, die zich nood zakelijkerwijze strikt aan de wet moeten houden, wel eens tot uitspraken, waarvan men de rechtvaardigheid kan be twijfelen. Het geruchtmaken de arrest van de Hoge Raad waarin verkrachting binnen het huwelijk niet strafbaar werd geacht, leidde in de sa menleving tot grote veront waardiging. „Men is toen voornamelijk gevallen over de formulering. Wanneer je met een uitslag moet komen, waarmee je een bepaalde par tij ernstig in zijn rechtsgevoel krenkt, is het zaak zeer zorg vuldig te formuleren. Daar moet je mee oppassen. Overi gens ken ik van die zaak na tuurlijk ook niet alle feiten en achtergronden. Je zou het hele dossier moeten inzien. Daarom wil ik er liever niet teveel over zeggen". Aanvaringen Meer en meer doet de samen leving een beroep op de rech ter. Vooral de President van de rechtbank in kort geding wordt nogal eens gevraagd een uitspraak te doen in za ken die eigenlijk om een poli tieke oplossing vragen. Uit spraken die soms diep ingrij pen, de staat veel geld kosten Kantonrechter Morshuis: „Ik weet dat de mensen nerveus zijn en daar hou ik rekening mee". FOTO: WIM VAN NOORT of verstrekkende gevolgen hebben. Vanuit Den Haag ko men er geregeld geluiden dat de rechter zich wat terughou dender zou moeten opstellen. Morshuis: „De politici zouden de hand in eigen boezem moeten steken. Er zijn zoveel vraagstukken die gewoon zijn blijven liggen. Euthanasie is een voorbeeld, maar er is ook nog steeds geen stakingswet. Als de politiek het niet weet, moet de rechter het antwoord geven". Nog vers in het geheugen ligt de aanvaring tussen Maij- Weggen en de kantonrech ters. Ze wilde dat de boete voor zwartrijders werd ver hoogd tot honderd gulden. De rechterlijke macht dacht er anders over. Dat leidde tot de merkwaardige situatie dat ie mand die z'n zaak liet voorko men, minder moest betalen dan de „brave burger", die op de schikking van de officier was ingegaan. „Het zijn de Procureurs-Generaal die in de loop der jaren een systeem van geldboetes hebben ont wikkeld. Die boetes staan in een bepaalde verhouding tot elkaar. Dan kun je niet zo maar een overtreding eruit halen en daar veel hogere boetes voor opleggen. De mi nister heeft haar zaakjes ge woon niet doordacht. De rechter is zelfstandig en uit eindelijk heeft die het laatste woord' Insluiper steelt geld en autopapieren KATWIJK Een bedrag van 1.500 gulden en een kentekenbewijs zijn gis ternacht buitgemaakt door een insluiper. Het geld en de papieren ver dwenen uit de woning aan de Poolster in Katwijk. De 43-jarige bewoner ontdekte de diefstal 's morgens om ze ven uur. Er waren geen spo ren van inbraak. Vermoed wordt dat de dief met behulp van een valse sleutel binnen is geslopen. LEIDEN Ze bestaan nog: de klassieke oplich ters, die op kosten van de baas voor tienduizenden .guldens aan onbetaalde hotel-, restaurant-, bloe men- en taxirekeningen achterlaten. Een 30-jarige man zonder vas te woon- of verblijfplaats is onlangs door de Leidse recher che aangehouden nadat het Golden Tuliphotel aangifte had gedaan van oplichting. De man logeerde hier zes weken en liet de rekening, a 20.000 gulden, sturen naar zijn werk gever, een uitzendbureau in Amsterdam. Over de afgelo pen vier maanden liet de man voor meer dan 60.000 gulden aan rekeningen achter bij Am sterdamse en Leidse bedrijven. Zo ging het Golden Tuliphotel in Leiden het schip in voor een bedrag van 20 mille, werd een Amsterdams hotel voor 11 mille opgelicht en liet de man zich geregeld naar zijn hotel vervoeren door een Leids taxi bedrijf, dat een rekening in diende van 3000 gulden. Daar naast stuurde hij regelmatig twee Amsterdamse koeriersbe drijven op pad, wat meer dan 4500 gulden kostte, en regelde hij voor kennissen twee KLM- tickets met bestemming Tur kije, met een waarde van 5 mille. Bij een filiaal van de Amrobank in Amsterdam wist de man op valse naam een krediet van 1500 gulden los te peuteren en bij bloemenwin kels in Voorschoten en Am sterdam bestelde hij voor bijna 2000 gulden aan boeketten voor vrienden en kennissen. In het Holiday Inn-hotel in Leiden dronk de man nog voor 600 gulden champagne. Bedrijfspasje De man deed al zijn uitgaven op naam van het Amsterdamse uitzendbureau waar hij werk te. In naam van het bedrijf lo geerde hij in hotels, at hij bui ten de deur en stuurde bloe men Voor opdrachten ge bruikte hij de naam en het briefpapier van zijn werkge ver. Als een bedrijf ter contro le belde of een fax verstuurde, nam de man die zelf aan en bevestigde de opdracht. De man kwam op het idee door dat hij met het bedrijfspasje van zijn vorige werkgever, eveneens een uitzendbureau, ook meerdere bedrijven had weten op te lichten. Dit* uit zendbureau werd toen voor 4000 gulden benadeeld. Alle bedrijven hebben inmid dels aangifte gedaan. De man werd gisteren voorgeleid aan de officier van justitie en zit inmiddels in voorarrest. Hem zal oplichting/flessentrekkerij, valsheid in geschrift en ver duistering ten laste worden ge legd. Kluisje gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een kluisje is de afgelopen nacht gestolen uit het panne koekhuisje in winkelcentrum De Aarhof in Alphen. De die ven kwamen binnen door de achterdeur te forceren. De in houd van het kluisje is onbe kend. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. IK1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./Mevr.: Voorl.: I Postcode/plaats: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7