Nieuwe aanloop tot oplossing crisis Joegoslavië mislukt 1 ranse mannen vallen voor supervrouwen BUITENLAND Wij lusten geen wormpjes Seksschandaal op Brits marineschip AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB _%Le SoiVUMlt DONDERDAG 25 JULI 1991 gsamoord door pellen Mozambique 'O Rebellen in het noorden van ibique hebben waarschijnlijk uit naar schatting 1000 dorpelingen ver- ■m en onthoofd. Dat hebben Mogambi- kranten gisteren gemeld op basis >tuigenissen van overlevenden. Het bptreden van Renamo, het Mogambi- Nationale Verzet, was waarschijnlijk d als een strafexpeditie tegen de vol- n van de Naparamas, die aan de kant regering staan. De Naparamas, ge- oor de christelijke mysticus Manuel bestrijden Renamo slechts met spe- pijl en boog. Zij geloven dat ze on- >aar zijn door de tatoeages van Anto- eslii verlevenden van de moordpartij ver in dat Renamo iedereen met tatoea- t et vill ide. Veertien moorden De 31-jarige man bij wie de politie vele lichaamsde len van vermoorde mensen aantrof, heeft gisteren be kend in totaal veertien per sonen te hebben omge bracht. De politie denkt eerder aan achttien slacht offers en spreekt van een jarenlange homoseksuele orgie van dood, vermin king en vermoedelijk kan nibalisme. De man had van zijn slachtoffers een aantal schedels in een koelkast bewaard en geslachtsdelen in een ketel gestopt. Ande re lichaamsdelen werden in een plastic zak gevon den. FOTO: AP Verplegers ex-DDR slaken noodkreet BERLIJN Ziekenhuizen in het westen van Duitsland trekken op grote schaal verplegend personeel aan uit de voormalige DDR. Het medisch personeel is zeer happig op verhuizing naar het westen, omdat ze er meer verdienen. Maar intus sen laten ze hun ex-collega's achter met een verhoogde werkdruk en ontstaat er personeelstekort in de Oostduitse ziekenhuizen. Gisteren legden ongeveer 600 verpleegkundi gen van twee middelgrote Berlijnse ziekenhuizen voor drie uur uit pro test het werk neer. Zij eisen dat hun loon wordt opgetrokken tot het Westduitse niveau en dat hun dienstjaren mogen meetellen. Kidnappers eisen informatie over broers Hammadi BAYRUT Een Libanese groep die twee Duitsers heeft gegijzeld als ver gelding voor de opsluiting van de Li banese broers Hammadi in Duits land, heeft gisteren informatie geëist over de gezondheidstoestand van de twee gevangenen. Krijgt de groep „binnen 48 uur" geen overtuigende bewijzen dat de twee niet het slacht offer zijn geweest van pogingen hen te vermoorden, dan zal er „negatieve actie" tegen de gijzelaars genomen worden, zo heeft de Libanese groep Vrijheidstrijders in een verklaring laten weten. ih zet bemande optevluchten lijk stop INGTON VS-presi- ush heeft gisteren vol- jn vice-president Quay- loten tot een nieuwe e in de ruimtevaart. Hij van bemande lanceer- ;n, zoals het ruimte- !r zullen dan ook geen veren meer worden ,Ud. De huidige veren en a s raketten zal men blij- ibruiken en modernise- ïn het eerste decen- /aa]|van eeuw- In" moet er een nieuwe ge- onbemande lanceer- ".Ten voor militaire, we- nppelijke zowel als com- le doelen worden ont- d door NASA. De eerste ucht daarvan is voor- Het nieuwe sy- :al overigens wel zo ge worden dat het met lanpassingen eventueel imande vluchten ge- kan worden, aldus 8 deswehr lijft jHG-29's in De Duitse lucht- beschikt sinds gisteren I Russische straaljagers t nieuwste model, de ndfi. Na de hereniging van atsc >e Duitslanden en de ïmafcns nog steeds niet vol- Ttni samensmelting van de ren wehr met het vroegere ïenjitse volksleger, erfde de iek epubliek al het materi- ass«i het DDR-leger. Daar- en honderden gevechts- nsport vliegtuigen Van «fttoestellen werd alleen 29 interessant genoeg ;n om verder getest te BELGRADO Een nieu we poging om een aanloop te nemen tot het vinden van een politieke oplos sing voor de crisis in Joe goslavië is gisteren mis lukt. De afgescheiden re publieken Slovenië en Kroatië weigerden deel te nemen aan een zitting van het federale parlement. Kroatië beschuldigde de fede rale regering er zelfs van zich door het oproepen van de te ruggetrokken Kroatische afge vaardigden naar de Joegosla vische hoofdstad Belgrado in de „interne aangelegenheden van de soevereine staat Kroa tië te hebben gemengd". Intussen duren de gevechten tussen Servische en Kroatische nationalisten in Kroatië voort. Bij Knin raakten vier Kroati sche politie-agenten gisteren gewond toen hun patrouille auto in een Servische hinder laag reed. Vanochtend werden zeker zes leder» van de Kroati sche nationale garde bij een aanval van het federale leger op een politiebureau in het dorp Erdut. De Kroatische regering publi ceerde gisteren een ontwerp verdrag dat alle republieken zouden moeten ondertekenen om de ineenstorting van de staat en van de economie te gedood De leden van de Nationale Garde van Kroatië worden elke dag zwaar getest. voorkomen. Het verdrag voor ziet in opschorting gedurende drie maanden van de Sloveen se en Kroatische onafhanke lijkheidsverklaringen en van de autonomie-statuten van de Servische minderheid in Kroatië en Bosnië. Verder in ontwapening van alle illegale groepen en bevelsrecht voor de federale regering, maar westelijke waarnemers betwij felen of de republieken hun moeizaam verworven zelfstan digheid door dit verdrag vrij willig zullen opgeven. Frankrijk overweegt voor te stellen Europese eenheden naar Joegoslavië te sturen die een buffer zouden moeten vor men tussen de elkaar bestrij- ART WAVELL 'S Gedurende ichten bungelde ze spin in haar slaap- de steile rotswand ochtends, gewekt ^hagelstormen, haar hervatten. Toen ze ieftpapte onder haar een )U\*ieter diepe afgrond. :e 4 tanende populariteit netiith Cresson, de open- premier, hebben de een nieuwe heldin op t zijiouders gehesen. Haar Vm«n voorkomen bezorgen grootste vrouwenhater handjes en hebben de iae:ue of vrouwen op spor- Nfbied ooit opgewassen son', zijn tegen mannen op- loen oplaaien, ie Destivelle, een ten- 31-jarige Parisienne, haar naam bij in de ge ls van het alpinisme onlangs een nieuwe litprobeerde langs de ri%der bedwongen zuid- ;e kant van de Dru, de uitdaging van de Al- inde Catherine', zoals sf>e|lt genoemd, bracht tien' Hoor op het spiegelglad- ■fstioude graniet. Centime- centimeter legde ze de meter lange weg naar af. Ondanks haar val, n> Be klimhaken op één na jten, slaagde ze erin zich kpedende handen naar de conjjijsen onder de onbewo- in Ik van de telelenzen die tg r zelfs haar noodkreten vastleg den. Overal kom je foto's van Des tivelle tegen. Niet alleen gefo tografeerd in actie, maar ook in modieuze kleren siert ze de covers van sjieke tijdschriften. Destivelle is het nieuwste symbool van de Franse super- vrouw die de mannelijke bol werken bestormt. Haar succes wordt mede verklaard door het feit dat de bergsport mo menteel bijzonder populair is in Frankrijk. Opmerkelijk Het meest opmerkelijke is nog wel dat de Franse mannen, die bekend staan om hun manne lijk superioriteitsgevoel, hierin niet alleen hun paradoxale neiging tonen om vrouwen op een voetstuk te plaatsen, maar kennelijk ook bereid zijn hun traditionele seksisme te laten varen. Politici staan in de rij om gefotografeerd te worden met de nieuwe vedettes. Het fenomeen Destivelle heeft een nieuwe discussie in Frankrijk ontketend .over hoe ver sportvrouwen kunnen gaan. „Wanneer spierkracht in het geding komt, zullen vrou wen de mannen nooit ver slaan", beweert dr. Jean-Pier- re de Montenard, een sport arts. Dat heeft alles te maken met testosteron, een mannelijk hormoon waardoor mannen veertig procent meer spieront- wikkeling hebben dan vrou wen, zo licht hij toe. Als het evenwel om uithou dingsvermogen gaat, verwacht hij dat de vrouwen de mannen nog wel eens zullen overtref fen. „In de strijd om zuurstof Catherine Destivelle, een tengere Parisienne, schreef haar naam bij in de van het alpinisme toen ze onlangs een nieuwe route uitprobeerde langs de niet eerder bedwongen zuidwestelijke kant van de Dru, de grootste uitdaging van de Alpen. FOTO: PR zijn mannen en lijk", verklaart de Montenard. „Bovendien beschikken vrou wen over vetproducérende hormonen, waardoor ze beter in staat zijn kou en inspannin gen te verdragen". De ijzige oceaan gaf afgelopen jaar be kendheid aan een andere charmante Parisienne. De 33- jarige Florence Arthaud won de zware zeilrace over de At lantische oceaan, de Route du Rhum. Met haar negen dagen, 21 uur en 42 minuten verbe terde ze het heersende record met bijna twee dagen. Op de voorpagina van het Franse tijdschrift Vogue Hommes werd een foto afgedrukt van Arthaud die 'armpje dru-kte' met Michel Rocard, de voor malige premier die zijn zinnen heeft gezet op het president schap. Symbolischer en bijten der was nauwelijks mogelijk. Het jaar daarvoor had Angela Bandini, een duikster, zonder hulpmiddelen een diepte van 128 meter bereikt. Dat was een meter verder dan het toenma lige record. De prestaties van Franse vrou wen hebben de belangstelling weer aangewakkerd voor de controversiële theorieën van dr. Kenneth F. Dyer, de Ame rikaanse auteur van 'Running Out Of Time', ,die erop geba seerd zijn dat vrouwelijke atle ten de afgelopen jaren grotere vorderingen hebben gemaakt dan hun mannelijke collega's. Hij voorspelde dat de vrouwen de achterstand op de mannen op de 400 mgter hardlopen in 2020 zullen hebben wegge werkt. Vervolgens zullen de mannen op de 800 meter in 2021 ingehaald worden, op de 100 meter in 2054 en op de 200 meter in het jaar 2066. Weinig bijval Ondanks de opmerkelijke ver richtingen van vrouwen zoals Florence Griffith Joyner, de Amerikaanse sprintster die het heersende wereldrecord vrou wen op de 100 meter tijdens de Olympische Spelen in Seoul in 1988 verpletterde, vinden Dy ers voorspellingen weinig bij val. Verrassend genoeg ook niet van Destivelle. „Ik ben zelf fy siotherapeute van beroep en ik weet gewoon dat mannen veel meer kracht hebben dan vrou wen, alhoewel het uithou dingsvermogen van een vrouw weer groter is", vertelde de bergbeklimster in haar woning in de Parijse wijk Quartier La- tin. „De afgelopen jaren was het voor vrouwen makkelijker om zich te ontwikkelen Dat kwam omdat iedereen altijd zei dat sport niets was voor vrouwen. Nu kan er veel meer dan vroeger. Maar vrouwen zullen altijd achterblijven bij de mannen, omdat de mannen nu eenmaal ook steeds beter worden", aldus Destivelle. Wat volgens haar van door slaggevend belang is, is karak ter: „Het enige wat telt, zit in je hoofd. Er zijn jongens die ervan dromen om hetzelfde te doen wat ik heb gedaan, maar mentaal redden ze het gewoon niet. Ik ben zo sterk doordat ik er alleen maar aan denk hoe ik verder moet gaan. Ik hou mezelf voor dat ik een klim- machine ben". (c) The Sunday Times door STEVO AKKERMAN dende partijen De landen van de Europese Gemeenschap zijn in elk geval bereid de activiteiten van de waarnemersmissie in Joegosla vië onder bepaalde voorwaar den uit te breiden, deelde een woordvoerder van Buitenland se Zaken gisteren in Den Haag mee, nadat diplomaten uit EG- landen een mogelijke wijziging van het waarnemersmandaat hadden besproken. Het resul taat van hun overleg wordt voorgelegd aan de EG-minis- ters van buitenlandse zaken, die begin volgende week in Brussel bijeenkomen. Duitsland steunt een Kroatisch verzoek om waarnemers, maar dit kan slechts worden inge willigd door wijziging van het mandaat, waarvoor instem ming van alle betrokken par tijen nodig is. Voorwaarden voor het stationeren van waar nemers in Kroatië zijn garan ties voor hun veiligheid en het op korte termijn overeenko men van een staakt-het-vuren. Het huidige mandaat, dat is geregeld in een akkoord tus sen enerzijds de EG en de af zonderlijke EG-landen, en an derzijds de federale regering van Joegoslavië, Kroatië en Slovenië, voorziet in controle op de naleving van de akkoor den van Brioni „in Slovenië en, indien daaartoe aanleiding bestaat, in Kroatië". PRAAG Ir onze keuken ligt naast de wasmachine al dagen een plastic tas waar we zorgvuldig langs en overheen kijken. Er zitten kersen in. gekregen van oma Oma is de onderbuurvrouw, de grootmoeder van de huisbaas. Haar man noemen we opa. dat is wel zo gemakkelijk. De kersen komen uit hun tuin. Wij zijn er niet blij mee. Toen we drie dagen geleden het eerste doosje aangeboden kregen, was onze dankbaarheid nog niet gespeeld. Maar inmiddels hebben we al twee ladingen in plastic zakken gepropt en zijn we als de dood dat we er nog meer krijgen. Zijn ze dan zo vies? Nee. ze zijn heerlijk. Maar ze leven, zo hebben we ontdekt. Ons was bekend dat je een gegeven paard niet in de bek mag kijken, maar wij dachten dat dat niet voor kersen gold. We hebben ze gewoon opengesneden en in de bek gekeken. Daar liepen wormpjes. Wij lusten geen wormpjes. De kersen moeten dus weg. Maar hoeNiet via de prullenbak, \yant dan ziet opa ze. Opa eet namelijk onze vuilnis. Nou ja. misschien eet hij het niet. maar hij sluipt wel 's morgens vroeg naar buiten om in onze vuilnisbak te graaien. Wat hij er precies uithaalt kunnen we vanuit onze verdekte positie niet zien. wel dat hij de uit Nederland meegebrachte vuilniszak leegt in de bak van de buren en vervolgens de zak zelf en ook afval mee naar binnen neemt. Wij zijn daar niet voor. Maar ja. wij zijn er ook niet voor dat op de vuilnisbelt een vrouw rondscharrelt op zoek naar etenswaar, en toch zien we dat gebeuren hier in Praag. Het is de keerzijde van de economomische hervormingen. Of we het nu smaakvol vinden of niet. op straat steken bejaarden hun hoofd in prullenbakken. Hoe graag zouden zij niet eens in een winkel een greep doen in de diepvries waar wij van gruwen omdat de kippepoten er open en bloot in tentoongesteld worden. Wat zouden ze niet gelukkig zijn met een homp van het vlees dat hier tot onze schrik in het aller-aller-smoezeligste papier gewikkeld wordt. Of met de broodjes die je los in je smerige winkelkarretje moet gooien. Wij vinden dat vies. Maar opa vinden we nog viezer. Wat doet hij toch, zo vragen we ons af. met onze vuilnis, onze hoogstpersoonlijke vuilnis? Maakt opa er pruimtabak van? Of stopverf? Verkoopt hij het op de zwarte marktWe gunnen hem het voordeel van de twijfel en houden het erop dat hij onze troep steelt uit liefde voor de beer. De beer zit in een hok bij de voordeur. Wij zijn daar tegen. Beren horen niet in hokken. Miereneters trouwens ook niet. MierenetersZitten die daar ook bij de voordeurNee, maar ik heb wekenlang gedacht dat de beer een miereneter was. „Een heel raar beest", zei ik de dag dat we hier in Praag aankwamen tegen mijn vrouw. „Laag van voren en hoog van achteren Ze wist het ook niet Tot ze een keer zag hoe het dier zijn handen waste voor het eten - een wasbeer, inderdaad. Denk nu niet dat iedereen in Tsjechoslowakije een wasbeer bij de voordeur heeft, dat hebben opa en oma alleen. Wij zitten intussen nog steeds met die kersen. Ze beginnen te lekken. Op de vloer naast de wasmachine tekent,zich een rode vlek af. die we daar liever niet zouden hebben. Er langs en overheen kijken helpt niet meer. De kersen moeten weg. Vanavond gaan we naar een camping, niet ver van ons huis. bij Nederlandse vrienden op bezoek. Direct achter de camping ligt een schattig meertje, volgedumpt met olieresten, oude wasmachines, verfblikken en auto onderdelen. Daar passen de kersen met hun wormpjes mooi tussen. LONDEN De speur tocht naar de dader van een moordaanslag op het Britse vliegdekschip In vincible, heeft een seks schandaal boven water gehaald, waardoor de car rière van diverse marine mensen plotseling op het spel staat. Zolang de dader van de aan slag met een hamer op een vrouwelijke arts niet voor de dag is gekomen, mag dit Britse marineschip niet meer weg uit de haven van Portsmouth. De Invincible werd twee maan den geleden ter hoogte van het eiland Wight in rep en roer gebracht door de aanslag, die overigens alleen tot verwon dingen leidde. Om zo snel mogelijk te kun nen achterhalen wie van de 900 bemanningsleden, onder wie 74 vrouwelijke matrozen, („Wrens") de aanslag op zijn geweten had. besloot de kapi tein, die kennelijk ten einde raad was, zijn bemanning am nestie te verlenen. Als de ma trozen vertelden wat ze de nacht van de aanslag hadden uitgespookt, zouden zij niet worden gestraft. En toen kwam de aap uit de mouw. Elf matrozen bekenden dat zij de nacht hadden door gebracht in bed met een Wren In de Royal Navy is vrijen aan boord een schandelijk vergrijp. Betrekkingen tussen mannelij ke en vrouwelijke beman ningsleden zijn streng verbo den. En overtreders worden voor de krijgsraad gesleept. De dader van de aanslag is overigens nog steeds niet opge spoord. Maar intussen zit de marine wel tot over de oren in het nieuwe seksschandaal. HET LEVENDE EILAND emi °*e'Geen wonder, dat de radioverbinding met Prudon is ulTd, want nu het „Levende Eiland" steeds dichter bij de vankomt, zendt Butcher op zijn eiland in de Stille Oceaan in Êtoe mate zijn vernietigende electronenstralen af op de bol. qu'aanval van de vloot is afgeslagen kan hij zich weer hele- an dit werk wijden en persoonlijk controleert hij hoeveel 3 de uraniumzuil al heeft afgegeven. Rob is inmiddels weer opgestegen en spoedt zich voor de laatste maal naar de kleine aardsatelliet, die nu van Peace Mountain af met het blote oog gedurende de nacht kan worden waargenomen. Rob weet, dat er haast bij is, want hoe dichter Prudon de aarde nadert, hoe gerin ger zijn dampkring wordt. Als de landing straks maar goed ver loopt... De start zal wel geen moeilijkheden opleveren. Zware brand in België woedt al twee dagen Een zware brand in het Belgi sche Beringen (ten noordwes ten van Hasselt) heeft gisteren en vandaag de brandweer korpsen van zes gemeenten geruime tijd bezig gehouden. Het vuur woedt in een drukke rij en een opslagplaats van een transportbedrijf waar 3.000 ton synthetische rubber is opge slagen. Er ontstond een gigan tische rookkolom die op kilo meters afstand te zien was. Omdat de rook giftige stoffen bevatte, werden de werkne mers van acht op het industrie terrein gelegen bedrijfjes geë vacueerd. Ook de bewoners ningen te verlaten. De brand- weerkorpen bestreden het vuur met veertig bluswagens. De schade is zeer aanzienlijk. FOTO: ANP V

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5