Politie vestigt laatste hoop op daderanalyse Uw auto kan f 3.000,- meer waard zijn. onna d0ENE BINNENLAND BUITENLAND Danseresjes van Chanel Chinezen helpen Chinezen UIT DE WEEKBLADEN^1 Kijk en vergelij C^ldócSomxmt DONDERDAG 25 JULI IS Huisdierenvriendin als koppelaarster PARIJS De Franse politie heeft het over „een bijna perfecte dekmantel". Zo perfect, dat het bekende Franse televisie-dieren- programma 'Dertig miljoen vrien den' een uitgebreid portret van de voorzitster maakte. Als Liliane Zabbal niet al twee keer eerder was opgepakt wegens illegale koppelpraktijken had haar call- girl-organisatie, die onder de naam 'Gelukkige Dieren' te boek stond, nog lang voort kunnen be staan. Maar de gendarmes uit Pa rijs lieten zich niet voor het lapje houden. De vindingrijke dienst verlenende dame zit sinds deze week in het gevang. C U-N Nidal chanteerde Golfstaten ANWB-nummer voor reisproblemen PARIJS De Franse geheime dienst heeft de contacten tussen BCCI en de terreurorganisaties zoals de Abu Nidal-groep kun nen traceren tot 1987. In dat jaar betaalde de regering van Kuwayt zestig miljoen dol lar op een rekening van Abu Nidal, die hij had geopend in een Londense filiaal van de inmiddels onder curatele gestelde Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Volgens de Fran sen heeft de Palestijnse leider de Golfstaten waarschijnlijk ge chanteerd. -Als de staten niet zouden betalen dan zou hij, volgens het 55-pagina's „geheime rapport", aanslagen plegen. „Verschei dene landen, zoals Kuwayt, die gedurende een bepaalde tijd werden getroffen door aanslagen, genieten de laatste tijd een re latieve rust", concludeert de geheime dienst in het in februari 1988 geschreven stuk. Ook zouden commerciële bedrijven geld overmaken aan Abu Nidal via het BCCI-netwerk. Deze bedrijven waren opgezet om de organisatie van geld te voorzien. De directeuren hadden wel iswaar nauwe contacten met de guerrillagroep, maar deden niet mee met de politieke of terroristische daden. DEN HAAG De ANWB opent op 1 augustus een speciale in formatielijn voor vakantiegangers die problemen hebben onder vonden tijdens een georganiseerde reis in het buitenland. Op het nummer 070-3147999 geeft de ANWB zijn leden gratis juridisch advies en informatie over rechten en plichten die men heeft ten opzichte van de reisorganisator. Indien daartoe voldoende aan leiding bestaat, zal de ANWB rechtshulp verlenen voor het ver krijgen van schadevergoeding van de reisorganisator. Diefstal van geld op grote hoogte BASTIA De Franse politie heeft nieuwe feiten onthuld over de mysterieuze verdwijning van 5,74 miljoen Franse franc (ruim 1,9 miljoen gulden) uit een postzak in het bagegedeel van een toestel van Air France tijdens een vlucht tussen Bastia en Parijs. De politie is er nu van overtuigd dat de dief zich in een hutkof fer had verstopt en zo in het bagageruim van de Boeing 727 was gekomen. DEN HAAG Politie korpsen die zijn vastgelo pen in een moord-of ern stige zedenzaak kunnen vanaf 1 september een beroep doen op de Centra le Recherche Informatie dienst (CRI). Als eerste in Europa heeft de CRI twee mensen aangesteld die profielschetsen maken van 'onvindbare' daders. De grote korpsen zijn blij met de nieuwe opsporingsmethode SPA (Specifieke Profielanaly se). Want er is niets zo frustre rend als weken, maanden, ja ren aan een zaak werken zon der die op te lossen. De ge meentepolitie Amsterdam stuurde uit wanhoop alle gege vens van een misdrijf naar de FBI in de Verenigde Staten. Gedragsdeskundigen analy seerden de verzamelde infor matie en maakten een profiel schets van de dader. Of de analyse uiteindelijk tot aan houding van de dader heeft geleid, kan de woordvoerster van het Amsterdamse korps niet zeggen. „Maar we konden er wel wat mee". Heijn Vanaf 1 september hoeven po litiekorpsen geen beroep meer te doen op de Amerikanen. Dan heeft Nederland haar ei gen analytici: CRI-psycholoog P. van den Eshof en C. Schip pers van de Amsterdamse Ernstige Delicten-groep. Schippers is nu nog in oplei ding bij de FBI. En dat op zich is al uniek. Van den Eshof: „Amerikanen ziin zeer terug houdend in het delen van ken nis over opsporingsmethoden. Bovendien is de opleidingsca paciteit van zes, zeven mensen per jaar erg beperkt". In Engeland wordt ook ge werkt met daderanalyses, maar alleen door gedragswe tenschappers op universiteiten. Geen enkel Europees land nog heeft een speciale eenheid in het leven geroepen. In Neder land is de daderanalyse voor het eerst gebruikt in de zaak Heijn. Zonder resultaat welis waar, maar met het initiatief was min of meer een nieuwe opsporingsmethode geboren. „Na de zaak Heijn zijn we de methode gaan bestuderen. Na twee jaar kwamen we tot de conclusie dat het de moeite waard is om ermee door te gaan", aldus Van den Eshof. Over de effecten van de pro fielanalyse is weinig bekend. De elf 'profilers' van de FBI beweren dat zij het in tachtig procent van de gevallen bij het rechte eind hebben. In Neder land wordt dit percentage met een vaatje zout genomen. „Li teratuurstudie leert ons dat we gematigd optimistisch moeten zijn over de effecten van de daderanalyse. De komende twee experimentele jaren zal blijken wat de feitelijke resul taten zijn. Op basis daarvan wordt beoordeeld of we de methode voortzetten". Dwaalspoor SPA komt alleen in actie op verzoek van een politiekorps. En alleen als een zaak volko men vastzit. Aan de hand van sectie-foto's, eventuele slacht offer- en getuigenverklarin gen, werkwijze van de moor denaar/verkrachter. probeert de CRI een profielschets van de dader te maken. Bij de in terpretatie van de gegevens gaan de gedragsdeskundigen niet alleen af op eigen kennis en inzicht. Bedoeling is, dat zij een systeem opzetten waarin de kennis en ervaring wordt opgeslagen van ervaren (ze- den)rechercheurs en gedrags deskundigen. Op basis van de beschikbare delictgegevens moet het systeem in staat zijn uitspraken te doen over het woongebied, de leeftijd, per soonlijkheid en de sociale klas se van de dader. Van den Es hof: „Belangrijk is dat we ons niet laten beïnvloeden door al bestaande ideeën over de mo gelijke dader". De profiel schets moet het betreffende politiekorps concrete handvat ten bieden voor een vervolg van het recherche-onderzoek. Faalt de CRI in zijn analyse, dan wordt de recherche op een dwaalspoor gezet. „Vandaar dat wij alleen in actie komen als de zaak volkomen vastzit". Hoewel het experiment nog niet is gestart, is Van den Els- hof het afgelopen half jaar al drie maal benaderd voor het maken van een profielschets. In alle gevallen ging het om de speurtocht naar een moor denaar. Het wachten is echter op de terugkomst van Schip pers uit Amerika. De Rotter damse en Amsterdamse politie wachten met smart op hem. Het Rotterdamse korps zoekt naarstig naar een seriemoorde naar die drie zwervende vrou wen om het leven heeft ge bracht en misschien wel elf. Ook Amsterdam worstelt met meer dan tien onopgeloste moorden op zwervende vrou wen/ prostituees. Onderzoek NS naar betere beveiliging blikseminslag li DEN HAAG Bliksem houdt zich niet aan de re gels. Dat is volgens ing. J. Smits van het Ingenieurs bureau NS de reden waar om reizigers de afgelopen weken verschillende ke ren de dupe zijn geworden van ongemakken op het spoor. Het hele NS-net is beveiligd tegen bliksem. Om de ander halve kilometer zitten op de portalen bliksemafleiders die overspanning via geïsoleerde leidingen rechtstreeks afvoe ren in de grond. Ook op de spoorstaven wordt overspan ning aftgetapt. Verder is alle apparatuur in de trein en langs het spoor bliksemveilig. Maar honderd procent veilig heid is nooit te geven: de blik sem laat zich, aldus Smits, niets voorschrijven. Per jaar gaat het daarom toch een paar keer mis. Omdat we de afgelo pen twee weken al zeker de helft van de jaarlijkse onweer- sactiveit over ons heen hebben gekregen, vielen die paar keer dat het jaarlijks mis gaat nu samen. De NS blijven volgens Smits nadenken over betere technie ken om blikseminslag te voor komen. Het aantal keren dat de bliksem de technici toch te slim af is, is dan mogelijk ver der terug te dringen. Bij dit onderzoek wordt ook de KEMA in Arnhem betrokken. Dat registreert sinds 1988 alle blikseminslagen. Onweer is grillig. Ondanks goede beveiliging kan er toch een paar keer per jaar wat misgaan, zo weten de NS uit erVa™9 FOTO: SP „Bliksem is een grillig ver schijnsel", zo beaamt KEMA- onderzoeker ir. M. J. G. Jans sen. Hij kan daarom na drie jaar registratie nog steeds niet zeggen in welke delen van het land het risico op inslagen het grootst is. SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF lk heb zo 'n vermoeden dat i hier m /SOO voor Christus utlen, by de zonnetempel waar in U30 huize Kernhem staat tla Christus dan Uu hebben daar het Uitte L/lef penen en dal kmdis nop Jk zepje dal ik peen Uil Uief kenJullie zullen aan depoden j; peofferd worden Claude Montana's collectie straalt vooral win terse sferen uit, zoals dit gestreepte jack met witte en zwarte veren boven een grijze pantalon. FOTO: AFP In de Chanel-collectie voor herfst en winter van Karl Lagerfled ook dit zwarte jurkje met bolero waarop transparante camelia's zijn aange bracht. FOTO: AFP I PARIJS Ondanks het verstrijken van de tijd is de geest van Chanel niet kwijt. Bent u verrast door de danseres daar? Toch is er niets vreemds aan. Bal lerina-tenues geven de toon aan bij Chanel en bij Karl Lagerfeld, die voor het beroemde huis zijn nieuwe haute couture col lectie ontwierp. ,,I am a very rich girl", piept het uit de luidsprekers en Claudia Schiffer, de blonde BB-achtige opvolgster van La- gerfelds topmodel Ines de la Fressange, wiebelt onhandig over het plankier. In een ko raalrood tweed tailleurtje, aan sluitend jasje met afstaande heuppas en rondom afgezet met een pluizige dikke bies als een reuzenpijperager. Linda Evangelista, het supermodel, dat oorspronkelijk bruinharig was, maar enkele maanden ge leden platinablond werd, showt een gelijksoortig ensem ble, maar vuurrood met cello- faanglans, kleurend bij haar nieuwe kapsel. Lagerfeld noemt de kleur 'feu evangelis- te'. Mademoiselle Chanel haatte blote knieën. Ze moet zich dan ook ongetwijfeld in haar graf,, hebben omgedraaid. Maar de hoofddeksels die de nieuwe collectie onder haar naam be kronen, maken het in haar ogen vermoedelijk nog erger. Gevlochten constructies in de vorm van een hoge hoed of een spiraal om het hoofd wor den bezaaid met stekelige veertjes als luchtige ragebol len. Klokkende rondjes wor den opgestapeld tot de hoogte van een pruik uit de hoepel- rokkentijd en bij een met zwart lakleer gebiesde tailleur draagt men een kepie met zwarte pluim als een cavalle- rist tijdens een parade. Als schoeisel voorziet Lager feld doorzichtige plastic laars jes met hoge hakken en zwarte Chanel-neuzen, versierd met ceintuurringetjes. Van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat zet de 'city balleri na' haar beste beentje voor in danserstenue. Tutu's van laag jes zwarte tule, stijf uitstaande gerimpelde rokjes onder een zandloperjakje, of bolle, ge bubbelde rokjes van nylon or- ganza.'s, Avonds laat Lager feld de laagjes tule gewoon lang hangen. Er worden gou den en iriserende pailletten over uitgestort alsof ze uit verfpotten kwamen, met diepe uitlopers. De bruid komt in een wolk van organza en cel lofaan. Op het hoofd een toefje groenig schemerende cello- faankrulletjes, zoals ze ook worden gebruikt om fruit vei lig in te nestelen. De nieuwe collectie van Clau de Montana voor huize Lanvin doet alle twijfel smelten als sneeuw voor de zon. Montana voert niet alleen echte winter se creaties ten tonele, maar ook echte staaltjes van de kunst van de Hoge Naad. De Lanvin-dames zullen geen kou lijden, warmpjes ingeduf feld in roze of watergroene es- kimojassen van kasjmierwol. Het winterthema interpreteert Montana voortreffelijk in een jasje, samengesteld uit sneeuw ballen van witte nerts met ge borduurde kraag over een jurkje met schitterend gebor duurde sneeuwballen. (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions DEN HAAG/LEIDEN Chi nese restaurants in Nederland hebben zich op initiatief van de werkgeversorganisatie Ho reca Nederland - verenigd in het Comité Hulp Waterramp China. Het is de bedoeling een half miljoen gulden bijeen te brengen voor hulp aan slacht offers van de ramp die China heeft getroffen. Alle 500 bij Horeca Nederland aangesloten Chinese restaurants doen mee aan de actie. Waarschijnlijk zal een groot deel van de onge veer 1300 niet georganiseerde Chinese restaurants hun steen tje bijdragen. In het kader van de actie zullen de Chinese res taurants met een speciaal menu komen. Samenstelling en prijs zullen per restaurant verschillen. Bij de in- en uit gang van de restaurants wor den collectebussen van de hulporganisatie geplaatst. Waarschijnlijk start de actie komend weekeinde. (ADVERTENTIE) Ruil nu uw huidige auto in voor 'n nieuwe Fiat Uno of Tipo en ontvang een fantas tische inruilprijs die wel f 3.000,— hoger kan zijn dan de ANWB/BOVAG richtprijs. KARIN VERAART fff/ Wao'ers en de wao, Wim Kok en de wao, de voorzit ter van de werkgevers en de wao, drie weekbladen, drie invalshoeken. Verder over het oor van Mao en de kle ding van Edith Cresson. Aandacht voor kinderen op de westelijke Jordaanoever en kinderen die opgroeien in de westerse consumptie maatschappij. En voor een wetenschapper die weet dat we toch allemaal afstammen van de aap. Een vergelijking die in geen enkel opzicht hout snijdt. Appels en peren. Fietsen en vissen. De huidige eerste mi nister van Frankrijk Edith Cresson en de voormalige premier van Engeland Mar garet Thatcher. Hebt u Cres son wel eens uit zien uitstap pen uit haar verlengde Peu geot 604, regeringsmodel? Is u opgevallen hoe ze haar jas je over haar schouders draagt, met het air van een Mariene Dietrich-achtige diva? Bedenk dan hoe That cher uit haar Jaguar rolde voor de deur van Downing Street 10, en als een Russi sche generaal de stoep op beende. Wat is dat voor een verfoeilijke gewoonte om belangrijke vrouwen in de politiek af'te meten aan an dere belangrijke vrouwen in de politiek, zo vraagt De Groene zich af. Het is een verrukkelijke flapuit, die eerste minister van Frank rijk, en wat dat betreft staat zij in de aloude traditie van grofgebekt links, zo wordt geconstateerd in de rubriek Groeneprofiel. Een portret van de 'godmother' van de linkse mafia. In het vaderland van de ma fia zint de politiek koorts achtig op een middel om de uitputtelijke bron van over last voor Italië weer kwijt te raken: de Albanezen. Toen de bootvluchtelingen in Brindisi aanspoelden en het oog van de hele wereld op hen was gericht, werden zij warm ontvangen. De Groe ne maakte een rondgang door het straatarme Puglia onderdeel van de zogenoem de mezzogiorno, de arme helft van Italië, waar meer dan de helft van de boot vluchtelingen nog verblij ven. Voorop de Groene maakt een wao'er zich kwaad: „Men keurde af dat wij wa ren afgekeurd. -Ons onher stelbaar lichaam werd een strafbaar feit. Die wao blijkt een grote valkuil. En ik val zo makkelijk met die MS- knieën van mij". Rest nog één oplossing, zo luidt de conclusie: „Staakt vrienden, staakt! Huur allen een rol stoel en rijdt Wim Kok over de tenen". HI>DETIJD Onder de kop 'Kok's kami kaze' merkt ook HP/De Tijd op dat het leiderschap van de minister na de presentatie van de wao-plannen lijkt uit te draaien op een grote mis lukking. Waar ging het mis met de PvdA-voorman? „Wim heeft in zekere zin last van z'n vakbondsverle den", poneert voormalig FN V-bestuurder en 'per soonlijk vriend van Wim' Herman Bode weinig verras send. „Voor de politiek moet je komedie kunnen spelen. Lubbers kan dat, Brinkman kan dat ook. Wim kan geen komedie spelen". Hij meent te kunnen stellen dat Wim meer op z'n plaats zou zijn in een andere functie, „iets in ternationaals of zo. In ieder geval ver weg van het Bin nenhof". Wie overigens ook op de verkeerde plaats zit, is Rudy Fuchs, Haags gemeentemu seumdirecteur: een hoogst merkwaardige figuur voor iemand in een openbare functie. Want wat wil Fuchs: enige topwerken uit het 'Haags' verkopen, van de rente van de opbrengst hier van andere schilderijen ko pen, en als klap op de vuur pijl niet eens zeggen welke doeken hij op het oog heeft! We mogen slechts gissen naar de wijsheid van Ayatol lah Fuchs, we mogen ja zeg gen en amen, aldus het ver ontwaardigde weekblad. Beleven we een terugkeer van het Ancièn Régime in het voormalig Oostblok? Het lijkt er verdraaid veel op, gelet op het hernieuwde ge zag van de katholieke kerk en het feit dat troonpreten denten van Oosteuropese vorstenhuizen ijverig hun kroon aan het oppoetsen zijn. i ode J ri al De Sovjet-soldaat zit ec nog tussen hamer en beeld. Binnenkort besh^ver Opperste Sovjet of de tensbezwaarden m dienst zullen worden kend. Tot dusver kunne leen gewetensbezwaa religieuze overtui van de dienstplicht ontslagen, ook al rake daardoor van de regen i drup: ze worden nam noodgedwongen en t alle internationale afspr; in, tewerkgesteld in bouw. HN spreekt met van gewetensbezwaai die bovendien actief zi; de vredesbeweging. Kinderen die temidden gewelddadige sociale en litieke conflicten opgrc staan vaak bloot aan sl Onder Palestijnse kind op de westelijke Jordaa' ver bestaat veel agressi wraaklust, zo blijkt vaar3' hun spel: joden en Arabim spelen. In 1988 richtte d '1 raelische kinderpsychten Arna Mer een vrijwil' nr organisatie op die het end analfabetisme deze kinderen wil te gaan. „Mijn eerste doel emotionele schade ir dammen en de kinden motiveren weer wat te^' zei zij onlang dens een rondreis door ropa. Geen eenvoudige die zij op de schouders genomen. J 11 Maar denk niet dat kindg. 1 in een welvaartsmaatse -e pij als de onze het gema jns lijk hebben. De comm s vindt ze enig: kinderen ;wi gedost als volwassenen its serend met de mimiek e grote mensen. In 1 dragen ze een geruite I broek, in Scheveningen ns ben ze een kanten naar ty aan, de ouders zijn tot de driftbuien van kinderen niet meer zi stuiten. Koninkjes met rosetjes zijn het. Hoe het allemaal zover kul1 komen? „Als de cultu gericht op massaconsun J_ zijn kinderen het dus oi Voorts volgt- VN archei Gerrit-Jan Bartstra Midden-Java, alwaar de oever van de Solo-i in 1891 het eerste aapn fossiel ter wereld werr j vonden. De ontdekker een Nederlandse arts, 1 ne Dubois. In zijn voet^l doet Bartstra al twintig n onderzoek. Een repoi over de avonturen er twijfels van een wetensr per in de Oost. Beatrijs Ritsema heeft 1 gesprek met de vrouw el beweert dat er deze wen zijn geweest: rison in het begin, Sii de Beauvoir in het mi en last but not least zifcoi Camille Paglia, in Ameei beroemd en berucht het verschijnen van boek 'Sexual Personae: and Decadence, from N tity to Emily Dickinson Alweer de wao, maar nir( hoe kan het ook 'andeip Elsevier, bekeken dook ogen van de werkgeverf ingreep in de wao is pak begin", aldus werkgeijt voorzitter Alexander W( nooy Kan. Maar liefst k, medewerkers van het |r bundelden de krachtew een portret van deze fa Een slimme jongen, he schien zelfs briljant? »te De huidige Chinese le^e zijn impopulair, de econf j zieltogend en en een fc' deel van de bevolking moraliseerd. Maar Mao's gedachtenis kan niet it stuk. Al leeft de geest var voorzitter misschien vj het vlees is minder gewfc? De laatste tijd gingen» geruchten dat een va» oren van de Grote Roe» ger die sinds 1976 gl semd ligt opgebaard opr- plein van de BeIw Vrede had losgelaten# gerartsen spoedden zichn! ter te verzekeren datH stoffelijk overschot in I vorm nog zeker twee wen mee kan. ft Als het uitlekt blijft het» de persoon in kwestie» steeds een carrièrebi» Niet doorvertellen dus.r geheim van een nifl vorm van relatiebemi ling op niveau is nu: de ker mag zelf kiezen uilfc (gefilmde) bestand van|« bemiddelingsbureau: g* per videoband voor 'qu'a

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4