ereschulden in debat aankaarten Coalitie wil plan van Ritzen aanpassen t BINNENLAND )pman van NS wil srplichte combikaart >or automobilisten Minister Alders kietelt Amerikanen voor leidende milieurol Van Swieten al eerder aangehouden idócQowiant 19^ - DONDERDAG 25 JULI 1991 -^pag naar schoolverlaters jroter dan het aanbod Z^HAAG De vraag naar schoolverlaters op de ar- v%!arkt is dit jaar met een kwart miljoen groter dan [nbod van 220.000. Hierdoor daalt de werkloosheid diei deze groep aanzienlijk sneller dan de totale werk- ndtfid. Desondanks is veertig procent van alle als te j°os geregistreerde schoolverlaters (ook die uit eer- Jaren) langer dan een jaar aan de zijlijn te vinden, :uijldt de jaarlijkse schoolverlatersbrief van de Ar- n "Voorziening die vandaag is verschenen. Het meest kw^j zijn jongeren met een Middelbare Beroepsoplei- (MBO). De kleinste kansen hebben jongeren met basisonderwijs. Blijvend weinig kans hebben Ln met een lagere beroepsopleiding (LEAO, m$), kunstonderwijs (ook universitair), sociaal-cultu- gsttnderwijs, taalonderwijs op HBO-niveau en univer- er (afgestudeerden in de sociologie, politicologie, psy- 1 h$'e- pedagogiek, letteren, geschiedenis en filosofie, it: zl Zomerfestijn Op het Zomerfestijn te Amsterdam kijken de toeschouwers van de voorstelling 'Me- talomorfose' geboeid naar het thermisch vloeibaar maken van staal. Voor de gele genheid is men ge huld in speciaal vóór de voorstelling uitge deelde jassen; een dame echter trotseert het gebeuren bijna zonder kleding. Het Zomerfestijn heeft dit jaar als thema 'Me tropolis beneden N.A.P.' FOTO: ANP Meer jongeren betrokken bij drugshandel Curacao WILLEMSTAD Steeds meer jeugdige personen raken op Curasao betrokken bij de handel en het gebruik van verdovende middelen, zo blijkt uit het dezer dagen verschenen verslag van de Anti-Nar cotica Brigade over de eerste zes maanden van dit jaar. Volgens het verslag is bijna een derde van de aangehouden personen jonger dan 21 jaar, een ster ke toename vergeleken met het eerste halfjaar van 1990, toen nog een kwart van de aangehoudenen minderjarig was. In deze totalen zijn niet de jonge ren begrepen, die op verzoek van ouders en leer krachten door politie of Anti-Narcotica Brigade werden aangehouden. Naar agenten van de Anti- Narcotica Brigade meedeelden, wordt vooral gedu rende de carnaval-periode meer marihuana in be slag genomen, hetgeen volgens hen wijst op een verhoogde invoer voor lokaal gebruik gedurende die periode. Compromis bereikt over 'stakingsgeld' machinisten UTRECHT De spoorwegen en de Rotterdamse machinisten hebben gisteren een compromis bereikt over de financiële nasleep van de tweedaagse wilde staking, zo heeft een woordvoerster van NS meege deeld. Maandag, de eerste stakingsdag, komt voor re kening van de stakers. Dinsdag, de tweede stakings dag, betaalt NS gewoon door. ,,NS is bereid om de actie van dinsdag te beschouwen als werkoverleg". Er werd toen weliswaar ook gestaakt maar eveneens acht uur lang driftig onderhandeld. Aanvankelijk wilde de NS-directie wegens werkweigering de ge staakte dagen in het geheel niet doorbetalen, later kwam het voorstel de stakers twee dagen door te betalen als de machinisten daarvoor twee vrije dagen in zouden leveren. Dit bleek voor de stakers onver teerbaar, ook al omdat de machinisten juist pleitten voor meer beslissingsvrijheid inzake vrije dagen. »rk": ?i nel isteiL ongehoord VVD wil kwestie van de voorpagina) HAAG De apotheker- lisatie KNMP toonde [isteren „zeer teleurge- over de prijsverhogin- van antoconceptiepilen. aft de Consumentenbond ;t Landelijk Patiënten- umentenplatform aange- ertegen in het geweer te >pa|i itter dr. J. Sanders van janisatie van de farma- he industrie Nefarma Ie de beschuldiging van i dat er sprake is van ge lijke prijsopdrijving erg fors". Hij onthield ■an verder commentaar, louden ons verre van het erciële beleid van onze aldus Sanders. Wat de na-voorzitter wel heeft asd, is dat de KNMP, an- het verleden, „aan band van WVC loopt", 'ijkt een beetje op brave iken-gedoe", zei hij. insumentenbond wil dat Economische Controle in de zaak duikt. Een invoerder van de bond in een eerste reactie van „ongehoorde ontwikke- Hij vermoedt evenals de P dat de fabrikanten de i van de anticonceptiepil n opgedreven omdat iij „de pil" sprake is van merkentrouw. Vooral motionele redenen zijn ksters van de anticon- pil minder snel geneigd p een ander, goedkoper over te stappen dan bij i geneesmiddelen. Hij liet uit dat de fabrikan- arom de anticonceptiepil instgevende prijsopdrij- lebben uitgekozen om :en die ze met andere Bmiddelen lijden ten ge- van de invoering van VS te compenseren. DEN HAAG De VVD zal premier Lubbers ter verantwoording roepen voor zijn gedrag tijdens het recente bezoek van de Japanse premier Kaifu aan Nederland. De VVD verwijt Lubbers dat hij heeft nagelaten de kwes tie van de Japanse ere schulden bij Kaifu aan te kaarten. Na het zomerreces zal hier over een Tweede-Kamerdebat worden gehouden. Overigens heeft premier Lubbers aan Kaifu een brief gestuurd waarin hij uitspreekt te be treuren dat „enkele indivi duen" de krans die Kaifu te voren bij het Indisch Monu ment had gelegd in het water hebben gegooid. Kaifu legde deze krans ter nagedachtenis van degenen die tijdens de Tweede Wereldoorlog overle den in een jappenkamp in Ne- derlands-Indië of elders in Azië. „Lubbers heeft er begrip voor dat de emoties hoog op liepen", zegt zijn woordvoer der. „Maar het ging te ver om de krans in het water te gooi en". Het Tweede-Kamerlid Dijkstal van de VVD vindt dat Lub bers zijn excuses aan het ver keerde adres heeft gericht. „Niet Kaifu, maar de slachtof fers van de jappenkampen zijn gekrenkt door Lubbers. Hij had bij Kaifu de kwestie van de ereschulden moeten aan kaarten maar dat heeft hij na gelaten. Hij had dus beter zijn excuses aan hen kunnen aan bieden", aldus het VVD-ka- merlid. De krans belandde in het wa ter tijdens een demonstratie waarin Kaifu werd opgeroe pen schadevergoeding te beta len aan de Nederlanders die in een jappenkamp hebben geze ten en het overleefden. Een deel van de aan hang van de Stichting Japanse ereschulden reageerde emotioneel, maar weer anderen konden billijken dat Kaifu de krans legde. Maar allen waren uitermate teleurgesteld omdat Kaifu hun verzoek weigerde en Lubbers naliet bij Kaifu op schadever goeding aan te dringen. Brand Zowel de Vlissingse brandweer als havenarbeiders lossen balen brandende en smeulende katoen uit het Panamese vrachtschip de Pembroke, dat ligt aangemeerd in de Sloehaven te Vlissingen. Dinsdagavond vatte de lading onderin het ruim door nog onbekende oorzaak vlam. Het lossen van de laatste lagen leverde gistermiddag en - avond extra problemen op omdat deze doornat waren van het blussen. De balen wogen geen tachtig kilo meer, maar een kleine tweehonderd kilo per stuk. FOTO: ANP HAAG De over- kan haar subsidies de Nederlandse Twegen drastisch te- ringen door automo- (en te dwingen een Ibikaart" te kopen, pen korting geeft in (penbaar vervoer. Met pbrengst van de kaart In een keer het jaar- i verlies van de NS len weggewerkt. De heid legt momenteel jjks 1,5 miljard toe op an' jcploitatie van de NS. pp persoonlijke titel ge- Ven pleidooi van deze Hoisting houdt T. Tièleman, K V1 ondernemingscontrol NS, in het economen- Ie overheid niet voor de combikaart zal Pr toevlucht moeten zoe- m 'extreme oplossingen', [daar zijn: het autorijden openbaar vervoer fors |er maken. laatste oplossing noemt tan een „economische". ,bjed|udt in dat het autorijden Uniejit per kilometer duurder ^Jedej. Tegelijk zouden ook de 3veldrelde opbrengsten van de NS met 12,5 cent per kilo meter moeten stijgen tot 25 cent. De exploitatietekorten worden dan tot nul geredu ceerd, zodat de uitbreidingsin vesteringen rendabel worden en dus met particuliere midde len kunnen worden gefinan cierd. Politieke oplossing De tweede, „politieke" oplos sing gaat er van uit dat het het autorijden en het openbaar vervoer niet te snel duurder kunnen worden. Daarom zou iedere auto aan een combi kaart „gekoppeld" moeten worden. Die moet uiteindelijk 250 tot 300 gulden per jaar gaan kosten. De kaart, die ook voor niet-au- tomobilisten verkrijgbaar moet worden, geeft een korting op het openbaar vervoer. De prijs van de kaart kan worden ver hoogd als meer mensen met de trein reizen. Dan kan ook de korting toenemen. Ook deze aanpak leidt tot het vrijwel verdwijnen van de te korten van de NS, waardoor investeringen met private middelen bekostigd kunnen worden. Bij het huidige loon- en prijspeil scheelt dat de overheid ongeveer 2 miljard per jaar, aldus Tieleman. Prins Claus toch met vakantie DEN HAAG Prins Claus is gistermiddag naar Italië vertrok ken om een korte vakantie door te brengen bij zijn gezin, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. De koningin en de drie prinsen verblijven al langer voor vakantie in Italië. Prins Claus was achtergebleven omdat hij voor nieuwe klachten van depressieve aard moest worden behandeld in het Haagse Bronovo-ziekenhuis. De vakantie van de prins moet aan zijn herstel bijdragen. De prins wordt op zijn reis niet vergezeld door medici. Hoelang prins Claus in Italië zal blijven, is nog onduide lijk. Of hij daarna weer naar het Bronovo-ziekenhuis zal gaan, was gisteren ook nog niet bekend. DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en PvdA zijn het er over eens dat het studiefinancie ringsplan van minister Ritzen op bepaalde pun ten moet worden aange past. Zo vinden de coali tiepartners dat scholieren op het voortgezet onder wijs die ouder zijn dan 18 jaar geen studiebeurs maar kinderbijslag moeten ontvangen. „Een scholier van 18 heeft na melijk nauwelijks hogere kos ten dan zijn 17-jarige klasge noot", zegt het Tweede-Ka merlid Netelenbos van de PvdA. „Dus waarom zouden zij studiefinanciering moeten krijgen? Bijna alle scholieren wonen bij hun ouders en heb ben nog niet de hoge kosten van boeken en collegegeld zo als een student aan de üniver- stiteit of het middelbaar of ho ger beroepsonderwijs wél heeft". Ook het CDA-kamerlid Lan- sink stelt zich op dit stand punt. „Dit was al in het re geerakkoord afgesproken. De minister moet dus met een wetsvoorstel komen waarin de kinderbijslag voor scholieren wordt geregeld en niet met het plan zoals het laatst in de kranten stond", aldus Lansink. Overigens zou het plan van Netelenbos en Lansink een te rugkeer naar het tijdperk van vóór de studiefinanciering be tekenen, toen alle studenten en scholieren kinderbijslag kregen. Al eerder werd bekend dat Netelenbos niet wil dat de beurs van studenten die hun propaedeuse niet in één jaar halen wordt stopgezet. „Een startende student heeft het al moeilijk genoeg. Als een eer stejaarsstudent van het platte land naar de grote stad trekt gaat dat namelijk gepaard met veel emoties. Veel eerder zou den de ouderejaarsstudenten moeten worden aangepakt. Bovendien moet een eerste jaars de mogelijkheid hebben van studie te veranderen". Al weer is Lansink het roerend met haar eens. „Na één jaar stoppen met de beurs lijkt me wat al te rigoureus". Verdubbelde schade NS door fans van FC Den Haag UTRECHT Hoewel het aan- tal supporters dat NS in het voetbalseizoen '90/'91 vervoer de is gedaald, is de materiële schade die de fans hebben aangebracht aan treinen en stations bijna verdubbeld. De schade bedroeg ongeveer 243.000 gulden, 98 procent meer dan in het seizoen '89/'90. De toegenomen mate riële schade komt vooral voor rekening van supporters van FC Den Haag die in november een treinstel „flink onder han den namen". Intussen is NS door de inzet van extra perso neel en materieel, en aan scha de jaarlijks zes miljoen gulden aan het vervoer van voetbal supporters kwijt. Daar staat maar een opbrengst van één miljoen tegenover. De suppor ters kostten de spoorwegpolitie 24.000 manuren werk, 19 pro cent minder dan in het seizoen '89/'90. Maar volgens NS is dat nog steeds 20 procent meer dan de voor dit werk beschik bare capaciteit, zodat van de spoorwegpolitie een maximale inspanning werd gevergd. (ADVERTENTIE) EN HAAG zet PEREZ op zijn plaats WASHINGTON Het is knap heet in de Ameri kaanse hoofdstad. Was hington is in de greep van een hittegolf. Juli is dit jaar de tiende achtereen volgende maand met tem peraturen die hoger zijn dan het gemiddelde. Het is benauwd voor sommi gen. Voor anderen is het weer ideaal om te waar schuwen voor de gevolgen van klimaatsverandering door het broeikaseffect. De Washington Post, een krant die binnen en buiten de residentie van de Verenigde Staten groot aanzien geniet, bracht gisteren in een hoofd redactioneel commentaar de huidige hittegolf nog eens in verband met het broeikasef fect. Niemand betwijfelt dat de temperatuur aanzienlijk zal stijgen door broeikasgassen, zoals kooldioxyde (C02), die de mens in de atmosfeer ver spreidt, aldus het dagblad. Het zou dan ook tijd zijn om „se rieuzer" na te denken over op lossingen voor het broeikasef fect. Alders, de Nederlandse minis ter van Milieubeheer, die deze week als voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap een reis maakt door de VS, weet waar de Washington Post op doelt. Gisteravond, tijdens een bij eenkomst met onder meer vooraanstaande leden van het Amerikaanse Congres, bracht de bewindsman het onderwerp klimaatverandering dan ook nadrukkelijk ter sprake. Alders weet dat de VS zich vooralsnog niet wensen vast te leggen op concrete afspraken tot vermindering van de uit stoot van C02, het belangrijk- ste broeikasgas, dat voorname lijk vrijkomt in de industrie, het verkeer, en bij energiecen trales. Alders weet ook dat een fikse scheldpartij tegen de Amerikaanse houding eerder negatieve dan positieve gevol gen zal hebben. De bewindsman koos dan ook een zorgvuldige strategie. Hoe wel hij tijdens zijn toespraak, die nu al als een van de be langrijkste uit zijn ministers loopbaan te boek staat, de aan val op de VS niet schuwde, koos hij er toch met name voor de Amerikanen aan te spreken op dat onderwerp waarvoor zij in het verleden vaker gevoelig zijn gebleken: hun leidende rol in de interna tionale gemeenschap, al dan niet binnen de „nieuwe we reldorde" van president Bush. De titel van de rede van Al ders luidt: „waarom de VS lid zouden moeten worden van de club". Met deze 'club' doelt hij op de industrielanden die zich reeds bereid getoond hebben tot concrete afspraken over de vermindering van de C02-uit- stoot. Washington weigert zich tot op heden bij deze club aan te sluiten. UNCED Een gezamenlijk standpunt van de industrielanden over klimaatverandering is voor Alders, met in zijn kielzog de EG, een noodzakelijke voor waarde om volgend jaar juni de grote VN-conferentie over milieu en ontwikkeling (UN CED) een succes te maken. De grote vraag is echter of de Amerikanen, die niet specifiek het broeikasgas C02 wensen aan te pakken, er toe te verlei den zijn lid te worden van de 'club'. Alders meent een ingang te hebben gevonden. „De wereld kijkt uit naar een doorslagge vend leiderschap van de VS op het gebied van klimaatver andering", zo houdt hij zijn toehoorders voor. Daarvoor reeds heeft hij de Amerikanen gekieteld met de gedachte dat vermindering van de uitstoot van kooldioxyde op de lange termijn in het belang is „van de concurrerende positie van de Amerikaanse industrie". De woorden blijken niet aan dovemansoren gericht. Direct na de toespraak van de Neder landse bewindsman neemt een Republikeinse senator het woord. „Het is tijd voor de VS om een leidende rol op zich te nemen", zo zegt hij, „om de wereld in de juiste richting te leiden". President Bush zal hierover nog horen. Uitdaging Een ander Congreslid neemt het over. „U stelt ons voor een belangrijke uitdaging", zo laat hij Alders weten. Op andere milieugebieden hebben de VS reeds duidelijke doelen ge steld. Nu is het volgens hem zaak ook het lastige onder werp klimaatverandering waarover geen absolute 67 wetenschappelijke zeker heid bestaat - hoog op de Ame rikaanse politieke agenda te plaatsen. Andere toehoorders van de toespraak van Alders uitten kritiek. De VS doen al veel meer dan in Europa wordt aangenomen, zo is hun bood schap. „Wij hebben een totaal programma, dat beter is dan dat van wie dan ook", zo houdt een van de aanwezigen de Nederlandse bewindsman Alders is schijnbaar niet onder de indruk. „Wacht niet tot kli maatverandering volledig we tenschappelijk bewezen is", zo praat hij op zijn toehoorders in „Dan is het mogelijk te laat, verzeker je nu, tegen schade die later niet te herstel len zou zijn". Niemand van de aanwezigen in de zaal blijkt op zijn enthousiast uitgesproken woorden enig weerwoord te hebben. Indruk Het besliste optreden van de Nederlandse bewindsman maakt indruk in Washington. Na afloop van de bijeenkomst ontvangt. Alders een voorzich tige uitnodiging om later dit jaar nog eens naar de Verenig de Staten terug te komen, zo dat hij op een speciale 'hea ring' van het Congres de Ame rikaanse politici uitdrukkelijk van het EG-standpunt over klimaatverandering op de hoogte kan stellen. De uitnodiging wordt dank baar aanvaard. Het Neder lands voorzitterschap van de EG is voor Alders de gelegen heid om de Amerikanen te wijzen op de gevaren die kle ven aan een mislukking van de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling. Het is aan de geïndustriali seerde landen, zo meent de minister, om in Brazilië „een helder signaal" te geven aan de Derde Wereld. De toene ming van het broeikasgas C02 wordt immers voornamelijk door de industrielanden ver oorzaakt. Komen deze landen niet tot een gezamenlijke „ver plichting" dan zal UNCED al in de voorbereidingen sneuve len. En dat is, zo meent Alders, on toelaatbaar. „Het spreekt van zelf, zo zei hij, dat we de ont wikkelingslanden nodig heb ben om tot een verdrag over de vermindering van de uit stoot van C02 te komen. De Verenigde Staten spelen vol gens hem bij een dergelijk verdrag een „essentiële rol". Het land waar de Nederlandse milieuministers op bezoek is, neemt immers bijna een kwart van de totale uitstoot van kooldioxyde voor zijn reke ning. DOOR BILL WATERSON NW, Wf ZIJN as-tfRfN AP SfWffST. PAT WtCPT IKoJNfNS, Vffc- Tf PUK SlffPS UIT ÉTfN EINDHOVEN Reclas- seringsambtenaar en voet balscheidsrechter Van Swieten, die begin dit jaar heeft vastgezeten omdat hij ontucht zou hebben gepleegd met een van zijn cliënten, blijkt ook in 1989 ook al eens te zijn aange houden. Toen werd hij ervan verdacht in een Eindhovense politiecel een 16-jarige illegaal in Neder land verblijvende jongen sek sueel te hebben misbruikt. De persofficier van justitie in Den Bosch, mr. G. Regelink heeft dit gisteren bevestigd. Het slachtoffer heeft destijds aan gifte gedaan. Dat leidde tot de arrestatie van Van Swieten. Het openbaar ministerie be sloot over te gaan tot vervol ging. „De verdachte heeft daartegen een bezwaarschrift ingediend. De raadkamer van de rechtbank in Den Bosch achtte dat bezwaarschrift ge grond omdat er onvoldoende bewijs zou zijn", aldus Rege link. De officier is daartegen nog in appèl gegaan, maar het gerechtshof stelde de recht bank in het gelijk. Daardoor was het voor het openbaar mi nisterie niet meer mogelijk om de vervolging door te zetten. Dit jaar werd Van Swieten op nieuw aangehouden omdat hij ontucht zou hebben gepleegd met een 20-jarige Eindhove- naar. Die kwam volgens zijn eigen verklaring mede daar door zo onder druk te staan dat hij Van Swieten korte tijd later met een hamer ernstig verwondde De man is daar voor inmiddels veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Het openbaar ministerie moet nog een beslissing nemen of de re- classeringsambtenaar straf rechtelijk zal worden ver volgd, aldus mr. Regelink.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3