Personeelsbureau op reformatorische basis „Neem afstand van christelijke regering GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR Billy Graham trainde Russische christenen Aartsbisschop distantieert zich van ondergrondse kerk Epilepsie? Jr £eidóc@outti/nt Ccidóc Sou/urnt DONDERDAG 25 juli 19i Homo-kerk gaat leden werven onder hetero's PHOENIX De enige kerk in de wereld die zich vooral richt op homoseksuelen, begint een wervingscampgne onder hetero seksuelen. Volgend jaar worden campagnes gehouden in Dallas, Fort Lauerdale en Orange County. In 1993 zal de kerk leden probe ren te winnen in zes andere plaatsen. Dat heeft ds. Troy Perry, oprichter en voorzitter van de Univer sal Fellowship of Metropolitan Community Churches, meege deeld tijdens de tweejaarlijkse algemene vergadering van zijn kerk in Phoenix. De kerk wil heteroseksuelen laten zien, dat ook zij een plaats hebben in de kerk. Overigens is 15 procent van de 27.000 leden heteroseksueel. Perry stichtte in 1968 de kerk om homoseksuelen, wier geaard heid in vele kerken wordt afgewezen, een plaats te bieden waar ze zich thuis konden voelen. Hoewel diverse kerken sindsdien hun houding tegenover homoseksuelen hebben gewijzigd, ziet Perry geen reden de opheffing van de kerk te overwegen. „Wij verkeren in dezelfde positie als de zwarte kerken", zegt hij. Zij werden opgericht toen blanken de zwarten geheel negeerden, en zijn blijven bestaan, hoewel de discriminatie van zwarten inmid dels is verminderd. Liever een dankbare hond dan een ondankbaar mens Perzisch spreekwoord Het Leger marcheert weer in USSR LENINGRAD Het Leger Des Heils heeft onlangs in Leningrad officieel zijn officiële herintrede gedaan in de Sovjet-Unie. Vijf enzeventig jaar geleden verdwenen de Heilssoldaten uit de USSR. Onder begelei ding van een Noorse Leger-kapel trok een stoet Leger des Heilssoldaten over het Okto- berplein. Daar werd halt gehouden en onder het toeziend oog van enkele duizenden mensen die van plan waren het winterpaleis van de tsaren te bezoeken werd de vlag van het Leger des Heils gehesen. Tijdens een plechtigheid die in een sporthal werd ge houden, was het Leger officieel welkom ge heten door politici en vertegenwoordigers van de kerken. Tientallen mensen meldden zich om te helpen bij de wederopbouw van het Leger des Heils in de USSR. Oplevend christendom in Joegoslavië SIEGEN Onder de indruk van de gebeurtenis sen in hun land, blijken veel inwoners van Joego slavië meer belangstelling te krijgen voor de bijbel en het christelijk geloof. De zendeling Vlatko Perse uit het Duitse Siegen meldt dit. Hij werkt onder Joegoslaven die in Duitsland werken. Grote groepen protestantse christenen in Joegoslavië hebben afspraken ge maakt voor bidden en vasten. Alleen al in de Kroatische hoofdstad Zagreb komen dagelijks en kele duizenden mensen bij elkaar in enkele hon derden bijbelkringen. Ook onder rooms-katholieken is een opleving te bespeuren, aldus Perse. Overigens vindt hij dat de kerken niet onschuldig zijn aan de onrust in Joegs- lavië. Op diverse manieren hebben de kerken la ten merken de nationalistische tendensen te onder steunen. ALMELO De ontzui ling leek voltooid, maar in rechtzinnige protestants- christelijke hoek opereert sinds een half jaar vanuit Almelo een personeelsad viesbureau 'op reformato rische grondslag.' Directeur van 'Profil' is Jan Kraa uit Rijssen. Hij is oud personeelschef bij een bouw bedrijf en kerkeraadslid van de Gereformeerde Gemeente, een geloofsgemeenschap die de zeventiende eeuwse Neder lands-reformatorische ge schriften als basis heeft voor leer en leven (geen televisie, bijvoorbeeld). De praktijk heeft inmiddels opgeleverd dat zijn bureau zich niet exclusief wenst op te stellen. „De kwaliteit van de medewerkers staat voorop, hun geloof komt op de tweede plaats," aldus Kraa. Profil is gevestigd in Almelo en legt zich toe op werving, se lectie, 'headhunting en outpla cement' en organisatieadvie zen. Het 'reformatorische' ka rakter vergt enige uitleg. Kraa verduidelijkt het politiek. „Noem het de achterban van partijen als de RPF, SGP en GPV." Hij zegt geen moeite te hebben met het werven van 'reforma torisch' personeel voor bedrij ven buiten de gereformeerde gezindte. „Als onze reformato rische broeders en zusters er economisch op vooruit gaan, dan moet ik het doen. Uiter aard kijk ik wel naar welk be drijf je iemand stuurt. Want ik ken er die reformatorisch zijn, maar die ik mensen nooit zou aanbevelen." Over het ontstaan van Profit. „Door een reorganisatie bij m'n vroegere werkgever viel ik na 29 jaar in de bouw werk zaam te zijn geweest buiten de boot. Vanuit contacten met de Reformatorische Maatschappe lijke Unie, zeg maar een refor matorische zakenvereniging, kwam het idee om met een specifiek personeelsadviesbu reau te beginnen". „Zo zijn we inderdaad ook ge start. M'n klantenbestand be staat inmiddels voor de helft inderdaad uit mensen uit de reformatorische hoek maar ik wil me beslist niet afsluiten voor mensen die zich daartoe niet aangetrokken voelen. Ik me algemeen op om echt de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Daarnaast zal ik op verzoek de reformatorische hoek zo goed mogelijk probe ren te bedienen." Schaduw De eerlijkheid gebiedt Kraa te zeggen dat het reformatorische karakter in het vaandel van zijn bureau commerciële scha duwkanten blijkt te hebben. De praktijk heeft geleerd dat met name sollicitanten er nog wel eens voor terugdeinzen. „De laatste tijd zijn we ons wat terughoudender gaan opstel len. Tenslotte was er nog wei nig ervaring met het hanteren van de betiteling 'reformato-- risch' door bedrijven. Even goed leverde het in de 'eigen hoek' inmiddels de nodige be kendheid op door een verhaal in het landelijke Reformato risch Dagblad. Er bestaan volgens Kraa her en der in den lande (familie- )bedrijven die zich voorstaan op hun reformatorisch geloof en het liefst gelijkgezind per soneel willen. In z'n woon plaats Rijssen zijn daar voor beelden van, elders in Overijs sel in Genemuiden en verder op de Veluwe, langs de IJssel- meerkust, Friesland en Zee land. „Als ik me inderdaad ex clusief voor hen zou opstellen, dan is dat voor mij alleen van uit Almelo niet te behappen. Bovendien heb ik vanuit m'n ervaring in de bouw ook 'alge mene' klanten erbij gekregen die ik natuurlijk niet kan laten schieten. Ik sta best met beide benen op de grond. Bij goed vakmanschap komt het er niet op aan welk geloof je hebt. Wel is het zo dat je van refor matorische mensen mag ver wachten dat ze vanuit hun ge loof goed en eerlijk werk afle veren en gezagsverhoudingen accepteren, zonder daarmee zich meer dan anderen te voe- Kraa is bestuurslid van 'de Stichting Protestants Maat schappelijke Dienstverlening Noordwest Twente die in Rijs sen de gezinsverzorging en maatschappelijk werk onder haar hoede heeft. Of hij die sector ook niet met zijn bureau zou kunnen bedienen „Als bestuurslid ben ik bij sollicita tiegesprekken betrokken en de gezindte van een sollicitant speelt zeker in de dienstverle ning naar christelijke mensen toe een rol. Maar in die non profit-sector zit je in een cir cuit van stichtingen die door bezuinigingen zo goedkoop mogelijk proberen te opereren en vaak de kortste weg kiezen en dus niet via derden." MOSKOU Meer dan vierduizend predikanten en andere kerkelijke lei ders hebben deze maand deelgenomen aan trai ningsbijeenkomsten die de Amerikaanse evangelist Billy Graham in Moskou hield. Graham drukte de Russische christenen op het hart om ge bruik te maken van de open heid ten dienste van de ver spreiding van het evangelie in de Sovjet-Unie. Billy Graham was niet de eni ge spreker op de meeting; er was een team van twintig sprekers uit de hele wereld. De vijfdaagse conferentie werd gehouden in de grootste sporthal in Moskou. Graham had drie thema's voor ogen toen hij naar de Sovjet- Unie kwam: inspiratie, visieen training. „Veel mensen komen uit afgelegen dorpen, zij zullen bemoedigd worden door de ontmoeting met zoveel man nen en vrouwen uit het hele land, die allen Christus die nen. We willen deze mensen trainen, zodat ze hun werk van evangelisatie en gemeen te-opbouw effectiever kunnen doen. Ik hoop ook dat ze een duidelijker beeld krijgen van hun roeping; dat ze beter zul len gaan begrijpen wat God van hen verlangt". De baptistenpredikant Grigori Komendent, die de conferentie leidde, voorspelde dat de trai ningsbijeenkomsten een be langrijke stimulans zullen blij ken te zijn geweest voor de froei van de christelijke ker en in de Sovjet-Unie en voor hun positie in de Sovjet-sa menleving. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen het beroep door de ge nerale synode tot zendingspredikant (theologisch docent en toerustings predikant verbonden aan de evange lische kerk van Halma Heira, Indone sië) H.G. Schuurman, kandidaat te PRAAG De onder grondse kerk tijdens het communistische regime in Tsjechoslowakije is vol gens de nieuwe aartsbis schop van Praag, Miroslav Vlk, opgericht door enke le „een beetje verdwaasde personen" die een verkeerd beeld hadden van de situatie in hun land. „Zij hebben gedacht dat de communisten in korte tijd alle priesters zouden onthoofden en zetten daarom een alterna tieve kerkelijke structuur op om de kerk te doen overle ven", aldus Vlk in een vraag gesprek met de Oostenrijkse krant 'Die Presse'. De Rooms- Katholieke Kerk zit nu met de brokken, want ondergronds werden in strijd met de leer van de kerk ook enkele vrou wen en gehuwde mannen priester gewijd. Vlk, die in maart werd be noemd tot opvolger van de hoogbejaarde kardinaal Fran- tisek Tomasek, verwijt de on dergrondse kerk dat zij buiten het Vaticaan om zelf bisschop pen en priesters wijdde en zo een „parallelle kerkstructuur" ontwikkelde. Het Vaticaan onderzoekt nu de geldigheid van de onder grondse priesterwijdingen. Er wordt over gedacht de gehuw de priesters te laten overgaan naar de Grieks-Katholieke Kerk die in Slowakije 300.000 leden telt en niet het verplich te priestercelibaat kent. De bisschop van deze met Rome verbonden kerk, Jan Hirka, voelt daar echter niets voor. Hij heeft geen behoefte aan priesters die wat hun mentali teit betreft geen „kinderen" van zijn kerk zijn. Voor vrou welijke priesters is ook in Hir- ka's kerk geen plaats. Al spreekt Vlk tegen dat het probleem van de gehuwde priesters tot spanningen bin nen zijn kerk leidt, hij hoopt dat snel een oplossing wordt gevonden. Bovendien moeten de kerkleden die de onder grondse kerk ook na de val van het communisme willen voortzetten, stoppen met „deze vlucht voor de werkelijkheid BEYERS NAUDE EN SMITH r>*> JOHANNESBURG Twee prominente voor malige predikanten van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) hebben deze kerk opgeroepen een „moedig standpunt" in te nemen over de huidige crisis in Zuid-Afrika. Dr C.F. Beyers Naudé en dr N. Smith, thans beide predikant in de zwarte zusterkerk van de NGK, vinden dat de ont hullingen over geheime beta lingen aan de Inkatha-bewe- gifig de invloedrijke NGK aan het denken moeten zetten over haar steun aan de „zoge naamd christelijke regering". Veel te lang hebben blanke christenen de regerende Na- siopale Party haar gang laten gaan met „de schandelijkste geheime strategieën", aldus de predikanten. De NGK heeft op dit moment een bijzondere verantwoordelijkheid, omdat de meerderheid van de leden van het parlement en de rege ring lid is van deze kerk. „Kan de NGK blijven weige ren de regering te bekritise ren", vragen Beyers Naudé en Smith. Zij wijzen erop dat het internationale isolement van de blanke kerk des te groter wordt als de NGK nu geen duidelijk standpunt inneemt. Enkele weken geleden riep ook de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) de NGK op om deze en elke toekomsti ge regering van Zuid-Afrika op bijbelse gronden te bekriti- Duitse theoloog in opspraak door contacten met Moon-sekte Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hooghalen l.c.m. Bellen T.C. Zwarts, kandidaat te Bilthoven. Beroepen te Zaamslag T.C. Zwarts, kandidaat te Bilthoven. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Rotterdam mevr.drs. M.F. de Vries, proponent te Leiden, die dit beroep heeft Aangenomen. REGENSBURG Theologie studenten van de universiteit van Regensburg mijden voort aan prof. Hans Schwarz. De evangelisch-lutherse hoogle raar in de systematische theo logie heeft voor hen afgedaan wegens zijn contacten met de Moon-sekte. De afgelopen tien jaar was Schwarz herhaaldelijk spreker op bijeenkomsten van de zoge naamde Verenigingskerk. Sinds vier jaar verschijnt zijn naam bovendien in de colofon van het blad 'Dialoog en Vere niging' dat het Moon-impe- rium uitgeeft. Schwarz vindt zijn contacten helemaal geen probleem. Hij neemt deel aan wetenschappe lijke Moon-congressen als de thema's hem interesseren en hij er vanuit zijn lutherse ach tergrond iets over te zeggen heeft. „Je leert er interessante mensen kennen, geen 'moon- ies' maar gepromoveerde vak mensen, onder wie respectabe- uit de christelijke kerk en andere godsdiensten." Hij noemt het vreemd dat de kerk zich wel inlaat met de re ligieuze dialoog met bijvoor beeld moslims en tegelijkertijd doet alsof het contact met Moon-aanhangers „totaal ver boden zou zijn". Hierdoor wor den deze aanhangers in een martelaarsrol gedrongen en al leen maar bevestigd in hun opvattingen, die ook Schwarz niet delen kan. De Beierse 'Oberkirchenrat' Gotthart Preiser noemt desge vraagd de contacten van Schwarz met de Verenigings kerk „niet ongevaarlijk". Met het oog op de hem toever trouwde studenten zou de hoogleraar er goed aan doen om deze contacten te herover wegen en „een verduidelijking van zijn positie" te geven. Tegenstanders noemen de Verenigingskerk een crimine le organisatie die psychologi sche terreur uitoefent over haar leden. Processie DeZe week liepen duizenden mensen in Moskou mee in de processie ter ere van de negentiende eeuwse heilige Seraphim. De resten van zijn lichaam werden onlangs gevonden in een museum voor atheïstische kunst en gisteren overgebracht naar een klooster. Daar vindt een herbegrafenis plaats. Poolse baptisten klagen over ongelijke behandeling overheid WARSCHAU Baptisten in Polen klagen over een ongelij ke behandeling van christenen door de regering. De Rooms- Katholieke Kerk krijgt steeds meer bezittingen terug, bij voorbeeld kerken en andere gebouwen, die de communisti sche overheid vlak na de Tweede Wereldoorlog had ge- consfisceerd, maar baptisten en andere groepen christenen hebben nog niets of slechts heel weinig van hun oorspron kelijke bezittingen terug. Dat meldt Igor Barna, alge meen secretaris van de Poolse Baptistenunie. „Onze belangen hebben een lage prioriteit, zo hebben we te horen gekre gen", aldus Barna. De baptisten in Polen menen dat de houding van de over heid mede wordt ingegeven door de relatie die de regering heeft met de Rooms-Katholie- ke Kerk. Die kerk heeft een grote invloed op regering en parlement, zo menen de bap tisten. Zo is Konstanty Wia- zowski, voorzitter van de Bap tistenunie, er van overtuigd dat de Rooms-Katholieke Kerk invloed heeft bij de be- fa ;r< Rare sprongen van Ritzep Een kat ir i het nauw maakt rare sprongen. Als dieidez wijsheid ook op het kabinet van toepassing is, bevindtM- geerploeg Lubbers-III zich naar de sprongen te pos len in een zeer benarde positie. Want de bezuinig maatregelen die de laatste weken over elkaar heen tyoor zijn, vriendelijk gezegd, soms van een wat merkwi zij snit. [MB bt MINISTER van onderwijs Ritzen, geconfronteerd m^)" gaten in zijn begroting, is de bedenker van het jongstyide tje Haagse snoeikunst. Beginnende studenten die er (afg< slagen hun propaedeuse in één jaar te halen raken heie' diebeurs kwijt, zo heeft hij afgekondigd. Opbrengst: z|— miljoen gulden per jaar. De bewindsman was zo vriep er nog een pleistertje op te plakken. Trage studenten dtJÊ nog een jaartje over hun propaedeuse willen doen, ma de overheid aankloppen voor een studielening (rentd O elf procent). Het ii een onverwacht hard besluit uit de koker v| zen, nota bene de bewindsman die altijd heeft ver] dat de toegankelijkheid van het hoger onderwijs niel de geldnood van de overheid mocht lijden. Nu zullei bozen van draagkrachtige ouders zich niet zo snel di maatregelen laten afschrikken. Maar hoevele studenj de materieel minder welgestelde klassen zullen na eei start op de universiteit het tweede jaar op eigen kostei studeren? Vermoedelijk bitter weinig. Er kleeft nog een belangrijk bezwaar aan de propae bezuiniging. De drempel naar 'zware' studierichtingen cijnen, techniek) wordt erdoor verder verhoogd. Het groot dat studenten die op 'safe' willen spelen zullen ken naar faculteiten waar de propaedeuse gemakkelijk haald kan worden. Daarmee wordt de roep van de o\ om te investeren in de toekomst (in materieel én wel erg ongeloofwaardig. TENSLOTTE valt ook op de bezuiniging van Ondervj het nodige af te dingen. Zo zouden de universiteiten|bar vreesd voor lege collegezalen ertoe kunnen besluflijki studenten gedurende het eerste jaar minder zwaar tefike ten. Op die manier hoeven er immers veel minder 1 ingeleverd te worden en kan Ritzen zijn 180 miljoen focc de buik schrijven. Het is dan ook te hopen dat de Kamer de minister terugfluit en aanspoort tot alternivo< die beter overdacht zijn. ■(Hij in een romantische schijnwe- Vlk vindt zijn kerk op dit mo ment „zeer clericaal, sacra- mentalistisch". De problemen worden nog vergroot door het grote tekort aan priesters, „een teken van de tijd", zegt hij. Hij stelt zijn hoop op de leken. „Het Concilie spreekt van het volk Gods, niet van de paus, bisschoppen en priesters. Alle gedoopten zijn drager van het koninklijk priesterschap. Een gemeenschap vormen en naar het woord van God leven, kan ook zonder priesters geschie- Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Er is nog iets: de Epilepsie Vereniging Nederland (EVN) bestaat 10 jaar. Zij is een belangenvereniging van en voor mensen met epilepsie. Dit jaar vinden vele regionale en lokale info markten plaats. Waarschijnlijk ook in uw omgeving. Kom langs. Ruim 90.000 mensen hebben epilepsie, zijn enige nieuwe leden dan teveel gevraagd? epilepsie vereniging Nederland r\ r\ o Voor alle informatie: (030) 52.35.78. Of epilepsie en maatschappij schrijf: postbus 9587, 3506 GN Utrecht. noeming door de overheid van mensen op belangrijke posten. „De regering kijkt nu naar de Rooms-Katholieke Kerk zoals ze vroeger naar de communis tische partij keek", aldus Wia- zowski. De baptisten houden er reke ning mee dat ze (kerkgebou wen die ze nu hebben, niet zullen houden. Zo zijn baptis ten in Warschau bijvoorbeeld bang dat ze een eigen onder wijscomplex dat nu in aan bouw is, nooit zullen betrek ken, ondanks goede schriftelij ke afspraken. Uitgave: Kantoor: Telefoon: 071 - 122 244 Telefax: 071 - 134 941. Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Sport Leiden e o (tel. 071 - 144 049)' I E. Huisman, H Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. I Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. e Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse. K h k Redactie-: (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied] - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Uniejltj dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedi België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers en M.Ue Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveldf land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athed R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A.Heering (ft B van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi\rm F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mos'JL W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgra' F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve v publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. VertaaliT M. deCocq. n 08.30 tot 17.00 u Nabezorglng Telefoon. 071 - 122 248 op m£ 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling. per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19.00 uur, op z 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 390! Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2