Cetdóc (Bowvwnt i K Weg vrij naar vredesoverleg in Midden-Oosten Waterdicht 8 Nelson Mandela eist overgangsregering Onderzoek naar enorme prijsstijging van de pil 'Wao-opstancP smoort in PvdA-fractie 14 Dagen Gratis Ravage en miljoenenschade bij brand Dronken automobilisten rammen paaltjes en muur CcidócSouxcuit DONDERDAG 25 JULI 1991 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoft Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25091 Losse nummers 1,45. ELKE DONDERDAG DE INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Isaac Bashevis Singer overleden ansen gek op Idln alpinisme DEN OMGEVING evallencijfers S1 niet alarmerend 8 pagina's ELUK LEVEN/OPINIE MIAMI De Amerikaanse schrijver van Poolse afkomst Isaac Bashevis Singer, die im mer in het Jiddisch schreef, is gisteren na een ziekte van en kele maanden op 87-jarige leef tijd overleden. Singer kreeg in' 1978 de Nobelprijs voor de lite ratuur voor zijn verhalen, waar in hij een gepassioneerd beeld schetste van het leven in de joodse getto's in Oost-Europa en dat van joodse immigranten in de Verenigde Staten. Tot Sin gers bekendste romans behoren 'Vijanden', een liefdesroman, die twee jaar geleden werd ver filmd, en 'De Gebroeders Ash- Isaac Bashevis Singer kenazi'. FOTO: AP KINGSTON De Zuidafrikaanse anti-apartheidslei der Nelson Mandela heeft in Jamaica,geëist dat in zijn land een overgangsregering van nationale eenheid moet komen. Volgens Mandela is het apartheidsysteem niet in staat zichzelf te ontmantelen. Hij riep tevens de wereldge meenschap op de economische sancties tegen Zuid- Afrika in stand te houden. Mandela verwees naar het schandaal over de geheime financiering van de blanke Zuidafrikaanse regering aan de Inkatha-beweging om het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) dwars te zit ten. Hij gaf evenwel geen bijzonderheden, ook niet over wie moet deelnemen aan de overgangsregering van nationale eenheid. Mandela sprak voor het parle ment van Jamaica. Hij bezoekt dit land als eerste in een rondreis door Zuid-Amerika en het Caribische ge bied. Oosteuropeanen gek op spekkies uit Hoogezand HOOGEZAND Oosteuropea nen zijn verzot op spekkies uit Hoogezand. De suikerwerkfabriek Hoepman uit de Oostgroningse gemeente heeft dat ervaren. Sinds vorig jaar is er een ongekende vraag uit het oosten van Duits land en vooral uit Polen, waar Hoepman inmiddels ruim een miljoen zakken spekkies naartoe heeft gebracht. Het Hoogezandse bedrijf heeft zich nog maar kort op de exportmarkt gericht. Behal ve in Oost-Europa heeft dat ook succes opgeleverd in Spanje. Daar zijn vooral de zogenaamde schuimblokken in trek. Eerste planeet ontdekt buiten zonnestelsel MANCHESTER Britse astronomen hebben vandaag bekendgemaakt de eerste planeet buiten het zonnestelsel ontdekt te hebben. Het is een voor werp dat een ster in een baan in het melkwegstelsel schiet en misschien 12 keer zo zwaar is als de aarde, aldus het Nuffield Radio Astronomie Laborato rium van de universiteit van Manches ter. „Om dit object te verklaren zullen wel enige wilde speculaties nodig zijn", zo verklaarde professor Ramesh Na- rayan van de universiteit van Har vard Andere onderzoekers hebben eerder planeten buiten het zonnestel sel waargenomen, maar geen van de meldingen wordt serieus genomen en enkele meldingen zijn later tegenge sproken. Commissie rehabiliteert Schoekemöhle WARENDORF Het barreren als trainingsmiddel, mits op de juiste wijze uitgevoerd, heeft niets met dierenmishandeling te maken. Tot die conclusie komt een wetenschappelijke commis sie die op verzoek van de Duitse Hippische bond uitgebreid on derzoek heeft gedaan naar de omstreden methode. Het rap port betekent een rehabilitatie van de drievoudig Europees kampioen Paul Schoekemöhle, die naar aanleiding van ge ruchtmakende televisiebeelden zich vorig jaar uit de wedstrijd sport terugtrok. PARIJS Na afloop van een gesprek tussen de Franse minister van bui tenlandse zaken, Roland Dumas, en Faysal Hussay- ni, een van de voorman nen van het Palestijnse verzet op de Westelijke Jordaanoever, hebben beiden gezegd dat de kwestie van Jeruzalem „niet meteen" op de agen da van vredesonderhan delingen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden gezet hoeft te worden. Israël heeft na de oorlog van 1967 het Arabische Oost-Jeru zalem geannexeerd. De Israëli sche regering verzette zich tot nu toe tegen deelname van Palestijnen uit Oost-Jeruzalem aan de onderhandelingen, om dat dit een erkenning zou be tekenen van de illegaliteit van de annexatie van Jeruzalem. Het ongedaan maken van de door geen enkel land erkende annexatie is al jaren volstrekt onbespreekbaar voor welke Is raëlische regering dan ook. Door de 'truc' van het niet meteen op de agenda zetten van de kwestie-Jeruzalem, is een van de laatste struikel blokken voor de samenstelling van een Palestijnse delegatie opgeruimd. Dumas: „Verte genwoordigers van Oost-Jeru- zalem kunnen niet van de on derhandelingen uitgesloten worden, maar het is duidelijk dat het probleem-Jeruzalem niet meteen behandeld en op gelost kan worden". In afwij king van eerdere standpunten van de PLO zei Hussayni dat hij voorstander zou zijn van een verenigd Jeruzalem waar in Israëliërs en Palestijnen ge lijk zouden zijn. Premier Yitzhak Shamir van Israël verklaarde gisteren voor de televisie dat hij niet in een territoriaal compromis gelooft. „Ik word er liever van be schuldigd degene te zijn die de vrede tegenhoudt dan degene te zijn die Jeruzalem ver kwanseld heeft", aldus de pre mier. ri af en toe zon en binnenland mogelijk >ui. humtemperatuur reeks 12 graden, agtemperatuur van aden aan zee tot 22 en in het binnenland, e noordwestenwind, kracht 3. i-fractie wil tering van ^trichtkunde ItRICHT De identi- an de stad Maastricht [reel duidelijker te wor- inadrukt en uitgedragen, !dt de grootste politieke ring in de gemeente- e CDA-fractie. door haar gisteren ge- lerde discussienota be de samenstellers Theo en Ralph Leenders on- neer voor tweetalige aambordjes: Nederlands istrichts. Verder stellen r om het Maastrichtse huns inziens een heuse HH te voeren op de basis- li^ als verplicht leervak. ||||n de Maastrichtse histo- folklore en niet op de I plaats het roomskatho- ftarakter van deze stad i de onderwijsinstellin- aileieer aandacht te beste- klelfernengevat komen deze eenn neer op invoering van vak: Maastricht- UTRECHT Het minis terie van WVC begint een onderzoek naar de „spec taculaire" prijsstijging van anticonceptiepillen sinds de invoering van het Ge neesmiddelen Vergoe dingssysteem (GVS) op 1 juli. WVC vermoedt dat er sprake is van een „geza menlijke prijsopdrijving" door de fabrikanten. De prijsstijgingen, waarvoor de producenten geen motief hebben aangegeven, lopen op tot 65 procent. WVC en de apothekersorganisatie KNMP hebben berekend dat pilge- bruiksters vanaf 1 augustus tot 15 gulden per half jaar zullen moeten bijbetalen. Dezelfde berekeningen leren dat in to taal circa 43 miljoen zal moeten worden bijbetaald. Het verschijnsel bijbetalen vloeit voort uit het GVS. Dat bindt vergoeding van genees middelen, die zijn onderge bracht in groepen soortgelijke middelen, aan een limiet. Kost een middel meer dan de li miet, dan moeten ziekenfonds verzekerden het verschil uit eigen zak bijbetalen. De prij zen van veel anticonceptiepil len zijn tot boven de limiet ge stegen. Eerder deze maand sprak de KNMP het vermoe den uit dat fabrikanten erop rekenen dat vaste pilgebruik- sters de bijbetaling voor lief nemen. Met die extra inkom sten zou de industrie de verla ging van prijzen van andere geneeesmiddelen willen com penseren. Tot die verlaging moest na invoering van het GVS worden besloten om het marktaandeel te kunnen be houden. Pagina 3: Consumenten bond: prijsstijging pil is on gehoorde zaak Dienstenbond wil atv aanpassen DEN HAAG De Diensten bond FNV wil arbeidstijdver korting niet meer alleen door middel van atv-dagen door voeren. In plaats daarvan vindt de bond dat er veel meer naar de individuele wensen van werknemers moet worden gekeken. Aangezien het bedrijfsleven positief heeft ge reageerd wil de bond dit bij de cao-onderhandelingen van volgend jaar vastleggen. „Uit een enquête bleek dat bijna ie dereen korter wil werken, maar dit op een verschillende manier wil bereiken", zegt een woordvoerder van de bond. De één wil minder uren per dag werken en de ander wil eens in de twee weken een dag vrij. Verder bleek dat de atv-dagen heel vaak niet wor den opgenomen en blijven lig gen tot het eind van het jaar. Door de werkweken beter te plannen wordt dus échte ar beidstijdverkorting bereikt, verspreid over het hele jaar". pio-plannen dig met werdrag" HAAG Volgens de [trale voor middelbaar fer personeel (MHP) zijn [-plannen van het kabi- ijdig met internationale gen. Het gaat om twee gen van de VN-arbeids- iatie ILO die mede door jand zijn ondertekend, (sten van het MHP zoe- l uit of het zin heeft het t voor de rechter te da- I de verdragen is vastge- at de uitkering aan ar- ïgeschikten aan een be- hoogte moet voldoen. RIJSWIJK Bij een grote brand op het terrein van Mer- cedes-Benz-dealer AGAM in de Steenplaetsstraat in Rijs wijk zijn gisteravond laat acht vrachtwagens in de as gelegd. Daaronder waren twee cam pers, betonmortelwagens, tankwagens en een gloednieu we tankspuitwagen die was besteld door de Haagse brand weer. De voorlopige raming van de schade bedraagt 2,5 a 3 miljoen gulden. De brandweer en de technische recherche hebben vandaag een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Woordvoerder Dag van het Paard De Koninklijke koetsen vormden gisteren een van de hoogtepun ten op de 'Dag van het Paard' op Duindigt in Wassenaar. Op de foto de 'Gala Berline', die in 1879 is aangekocht door de Konink lijke familie. Het rijtuig wordt nog steeds gebruikt wanneer nieu we ambassadeurs hun geloofsbrieven aanbieden aan de konin gin. FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De 'opstand' die volgens het PvdA-kamer- lid Piet de Visser zou uitbre ken tegen de kabinetsmaatre gelen met de wao, lijkt in de eigen fractie te smoren. Veel fractieleden zeggen desge vraagd niet onder de indruk te zijn van het maatschappelijk protest tegen de plannen. De oproep van De Visser om het kabinet te verlaten en Wim Kok te ontheffen van zijn functie als partijleider," vindt in het geheel geen weer klank, zo blijkt uit een telefo nische rondgang langs PvdA- kamerleden. Het optreden van De Visser wordt door de eigen fractiege noten, voor zover ze dezer da gen bereibaar zijn, getypeerd als „stijlloos" en „dom". Het aftreden van Kok is absoluut niet aan de orde, laten alle nog in Nederland verblijvende PvdA-kamerleden weten. De Leidse parlementariër Arie de Jong meent dat vijfennegentig procent van de fractie über haupt niet over de positie van Kok wil beginnen. Verkeers- deskundige Frits Castricum wil er zelfs geen woord aan vuilmaken: „We hoeven toch niet te reageren op alles wat Piet de Visser zegt?" Wel is de fractie bereid een hard gevecht te leveren om de grootste angels uit de wao- plannen te halen. Martin Zijl stra: „Voor ons is het een prin cipe-zaak. We kunnen niet al les accepteren omdat we rege ringspartij zijn". Fractievoor zitter Thijs Wöltgens kan, blij kens de reacties uit eigen kring, dus op loyale steun re kenen bij zijn voorstel de hui dige wao'ers te ontzien en de duur van de uitkering voor 'nieuwe gevallen' te verlen gen. Het PvdA-kamerlid Zijlstra meent dat een kabinetscrisis „niet onmogelijk" is als het ka binet of de CDA-fractie de amendementen van de PvdA- fractie naast zich neer zou leg gen. Niettemin achten de meeste sociaal-democraten die kans niet groot. De fractie is zelfs uitgesproken optimistisch over een goede afloop van de wao-strijd. „Ik heb het gevoel dat we er wel uitkomen", zegt Gerrit Valk. Tineke Netelen bos: „Het kabinet zegt heus geen 'neen' tegen het idee van Thijs". President Evenals prins Bernhard nam president Wim Duisenberg van de Nederlandse Bank gisteren deel aan de Pro-Am wedstrijd van het golftoernooi in Noord- wijk. Aan de vooravond van de échte strijd, die vanmorgen vroeg is begonnen, werkten de profs in samenspel met een aantal amateurs een opwarm ronde af. Onder de hoede van de Amerikaan Payne Stewart reikte Duisenberg tot de der tiende plaats. Hij bleef daar mee drie plaatsen voor op prins Bernhard, die met Chris ty O'Connor (jr.) als zestiende eindigde. In het veld van 41 combinaties kwam Pieter van Vollenhoven, samen met Nolan Henke, niet verder dan de der tigste plaats. De Nederlandse autocoureur Huub Rcthengat- ter werd achtste in het gezel schap van prof Philip Walton. De eerste prijs ging naar de door Australiër Peter Fowler aangevoerde combinatie. FOTO: ANP Pag 10: Zuidafrikaan niet bij golftoernooi. Wie zojuist achteloos zijn leeggeschonken melk-, yoghurt- of vlapak heeft weggegooid, zou zich toch nog even moeten be denken. Zouden we dat ding morgen toch maar niet meene men naar de Flevohof? Om daar niet alleen te gaan kijken naar de jaarlijkse melkpakkenrace maar ook om er zelf nog even gauw zo'n vlotje in elkaar te zetten. Voor de zevende keer wordt de race gehouden. De abonnee van de Leidse Courant heeft daarbij nog het voordeel, dat als hij morgen avond thuiskomt van het festijn hij de krant gewoon weer op zijn mat vindt: boordevol waterdichte informatie. Ik wil de Leidse courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Van de voertuigen die gisteravond bij een brand in Rijswijk zijn verwoest is in sommige gevallen niet meer dan een karkas over. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS A. Groos van de Rijswijkse po litie vermoedde vanmorgen kortsluiting in één van de voertuigen. De brand brak te gen half elf uit. Rond kwart over twee had de brandweer de zaak onder controle. Pagina 11: Haagse brand weer getroffen door verlies LEIDEN Met een promillage van 1,4 is een 25-jarige man uit Leiden gisternacht uit zijn bed gehaald. De man had komende vanaf de Oude Vest de bocht naar de Hekkesteeg te ruim geno men en een blinde muur geramd. Omwonenden schrokken van de klap en waarschuwden de politie. Toen de surveillance arri veerde, was de vogel gevlogen. Met behulp van het kenteken dat door de buren was genoteerd, kon hij kort daarna maar na lang aanbellen in zijn woning worden aagehouden. De man was namelijk bij thuiskomst heel diep onder de lakens gekropen. Een 23-jarige plaatsgenoot miste op de Hooigracht een bocht en nam een paar paaltjes mee. Alweer dankzij getuigen die het kenteken opnamen, kon de man op de Vollersgracht door poli tiesurveillanten worden achterhaald. De man, die er als een haas vandoor ging, kon met een inzittende op de Haarlemmer straat worden aangehouden. Hij had zoveel gedronken dat hij niet in staat was om mee te werken aan een blaastest. I I Dhr/Mevr: I I Voorl: Straat: I I I I I I I I I io I I I I I I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag of bel 071 - 313 677 8 .IlinHIIMMIIfHIIMH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1