LEIDEN OMGEVING n schilderskiel op de oto met Rembrandt IWPLANNEN? „Het pakketje is hem door de strot gedouwd" Goed op tijd i ficldócSommvt idócSomatit WOENSDAG 24 JULI 1991 shandeling op terras van café )EN Twee Leidenaars van 19 en 20 jaar oud >en vannacht een 43-jarige bezoeker en de 38-jari- igenaar van café De Spons aan de Korte Mare andeld. Het tweetal zou rond half een het terras het café zijn opgelopen en zonder enige aanlei- bezoekers hebben lastiggevallen. Een aantal sen liep weg, maar de 43-jarige man bleef zitten, treeg op een gegeven moment een terrastafel te- zich aangegooid en zei daar wat van. Het tweetal hem vervolgens in elkaar. Toen de caféhouder met de vechtpartij bemoeide werd hij met een t bierglas bewerkt. Hij liep een forse wond op die ïoest laten hechten in het Academisch Zieken- Kort na het incident hield de politie drie man- aan in de omgeving van het café, twee van 19 en yan 20 jaar oud. Een van de 19-jarigen bleek niets het incident te maken te hebben. Hij is als getui- ehoord. De andere twee zijn aangehouden. Bank voor 30 mille opgelicht Schiphol wil af van verantwoordelijkheid lozingen op Ringvaart LEIDEN De vestiging van de RABO- bank aan de Stationsweg in Leiden is de af gelopen weken door twee onbekende buiten landse mannen voor ruim 30.000 gulden op gelicht. Het tweetal opende ruim twee maanden ge leden rekeningen bij de bank. Daarbij legiti meerden ze zich met achteraf vals gebleken Engelse en Franse paspoorten. Volgens die paspoorten zouden ze 26 en 29 jaar oud zijn en in Den Haag wonen. Met behulp van on gedekte cheques werden ettelijke duizenden Engelse ponden op de beide rekeningen 'ge stort'. Voordat duidelijk was dat die cheques ongedekt waren werden weer grote bedra gen opgenomen. De bank is daar uiteindelijk ruim 30.000 gulden bij ingeschoten. DEN HAAG/SCHIPHOL Schiphol wil niet opdraaien voor de kosten, wanneer er iets misgaat met de lozingen van KLM, Fokker en 420 an dere bedrijven op het rioolstel sel van de luchthaven. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft de luchthaven in zijn nieuwe Lozingsvergunning aansprakelijk gesteld voor alle lozingen vanaf Schiphol op de Ringvaart in de Haarlemmer meer. De luchthaven wil nu dat de Raad van State die lo zingsvergunning verandert en de bedrijven afzonderlijk aan sprakelijk stelt. Gisteren werd de zaak bij de Raad van State behandeld. ,,A1 wordt het weieens ge dacht, Schiphol is geen over heidslichaam dat bedrijven kan dwingen hun afvalwater te zuiveren. De luchthaven is een particuliere onderneming, die met die 420 bedrijven overeenkomsten afsluit. Als zo'n bedrijf niet wil meewer ken aan waterzuivering kun nen we niets doen," zei raads man mr. T.Douma namens Schiphol. Rijnland heeft aan die mede deling echter geen boodschap. „Schiphol is een commercieel bedrijf, dat zelf uitmaakt hoe streng het is voor de bedrijven op het luchthaventerrein. Als Schiphol niet moeiliik wil doen en zo'n bedrijf z n gang laat gaan met lozen, moet Schiphol zelf voor de kosten opdraaien," zei dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken gisteren. Omdat nergens anders in ons land zo'n groot particulier ri oolstelsel bestaat met zoveel lozers, is de zaak juridisch in gewikkeld. De Raad van State doet pas over enkele maanden uitspraak. Overvallers krijgen auto niet aan de gang VOORSCHOTEN Twee onbekende man nen hebben gisteravond rond twaalf uur in de Vlietwijk in Voorschoten geprobeerd een 52- jarige vrouw uit die wijk met geweld haar auto af te pakken. De vrouw had haar auto bij haar woning geparkeerd. Toen zij uitstapte, kwamen het tweetal op haar af. Terwijl de een haar vasthield pakte de ander haar sleu telbos af. Een van de mannen had een vuur wapen in zijn hand. Het tweetal probeerde vervolgens de auto te starten, maar ze hadden pech want de autosleutel zat niet bij de seutels aan de sleutelbos. Toen de vrouw begon te gil len. gooiden de twee mannen haar in de nabij gelegen bosjes en sloegen op de vlucht. JENS: LEIDEN HEEL POPULAIR ALS TOERISTENSTAD PLF KLEUN teN Als een ver- ioosd kind van Lei- Zo typeert VVV-di- jr Cees Hugens de jer Rembrandt. Na van discussie en het jen van commissies luwelijks tastbare re en voortbrachten, Leiden dit jaar toch an een Rembrandt- I krijgen. In de voor- p Stadstimmerwerf I een reconstructie pe het atelier van de jer er uit had kun- ien. En in de De La- il is vanaf december, litend op een grote itie in het Amster- 1 Rijksmuseum, de instelling „Rem it en Lievens, een jeids duo". ine de reconstructie van lier is voor Hugens be- i. Het liefst had hij het de Muskadelsteeg, bij lerskerk gehad. De plek volgens velen Rem- en Lievens hun werk- jdden. Daar zou ook het tij dat Rembrandt zelf jn atelier vervaardigde Inaakt, een werk dat nu »n hangt. Maar ook met de Stadstimmer werf is Hugens tevreden. HeJ „atelier" komt op een steen worp afstand van de Weddes- teeg, waar de schilder in 1606 werd geboren. Bezoekers kun nen er zich straks in schilders- kiel hullen om zich in Rem- brandt-stijl te laten fotografe ren. „Lekker populair", zegt de VVV-directeur bijna han denwrijvend. Serieuzer ver volgt hij: „Het is goed dat het er komt. Je moet iets tastbaars hebben". Aan dat tastbare ontbreekt het nogal. Op de Witte Singel staat een borstbeeld van de schilder dat er in 1906 is geplaatst ter gelegenheid van de 300ste ge boortedag van de schilder. In de Weddesteeg herinnert al leen een gedenksteen aan het feit dat Rembrandt daar is ge boren en in de Lakenhal hangt het schilderij 'Palame des voor Agamemnon'. En daarmee houden de tastbare gedenktekens in Rembrandts geboortestad grotendeels op. Het geboortehuis van de schil der moest in 1910 wijken voor de uitbreiding van de gebou wen van de Rotogravure. Een bedrijf dat de stad inmiddels ook alweer heeft verlaten. Te gen de drukkersgevel ver scheen wel een nep-historisch geveltje. „Dat is bijna stukge- fotografeerd door de Japan ners", zegt Hugens. Er waren zelfs plannen om er een huisje achter in te richten. Het meu bilair was er zelfs al voor bij eengebracht, maar de plannen stierven een stille dood. Het geveltje werd verwaarloosd en moest uiteindelijk wijken voor de woningbouw aan het Gal gewater. Handhaving zou ten koste van een woning zijn ge gaan, zegt Hugens smalend. De geschiedenis geeft de moei zame relatie van de stad Lei den met één van zijn be roemdste zonen weer. Hugens merkt er over op dat hij er al mee bezig is sinds hij in 1983 naar Leiden kwam. De discus sie over het atelier was toen ook al oud: in de jaren zeven tig was een commissie bezig met Rembrandt. Dat leidde tot het uitbrengen van een folder met een Rembrandt-wande- ling. In het kader van de hui dige revival werd de folder in een nieuwe versie opnieuw uitgebracht. Toerisme Rembrandt kan daarmee een nieuwe injectie geven aan het toerisme in Leiden. In weer wil van vaak anders luidende berichten gaat het daar vol gens Hugens helemaal niet slecht mee. „We groeien mee op de landelijke golf. Dat is met de beperkte middelen die we hebben helemaal niet slecht. We hadden ook kunnen stilstaan of achteruit gaan". Leiden is volgens Hugens „heel populair". Buitenlanders komen voor de authentieke oud-Hollandse binnenstad. Maar ook voor internationaal vermaarde collecties van mu sea als Oudheden en Volken kunde en voor de Hortus. „De mensen komen doelbewust hier naar toe, en niet alleen omdat het slecht weer is aan de kust. Ook als het mooi weer is willen ze wel wat anders. Ze komen ook voor de gezellige zaterdagmarkt en voor de winkelstad die Leiden is. Al moeten we dat goed in de ga ten houden. Ondernemers en gemeente moeten opletten dat Leiden op dit punt een stad' met kwaliteit blijft". Hugens weerspreekt daarmee onderzoeken van de Hogere Hotelschool in Den Haag en van de Hogeschool voor Toe risme in Breda, eindexamens cripties waarin vooral de min der glansrijke aspecten van Leiden naar voren komen. Slechte marketing, een winke lapparaat waar veel aan man keert: het zijn maar twee van de vele punten van kritiek. „Ach, we werken graag mee aan dergelijke onderzoeken. We hebben er zelf ook wat aan. Maar afstudeerprojecten krijgen vaak te veel, verkeer de publiciteit. Het gaat niet om afgewogen onderzoeken. Ze zijn bedoeld om op af te stude ren door studenten die nog niet in de praktijk hebben ge- Groei Met de naar zijn heggen duide lijke groei van het toerisme in Leiden, is het voor Hugens moeilijk te bepalen hoeveel toeristen naar de stad komen. Cees Hugens: „Als geboren Hagenaar begrijp ik niet waarom de Donkersteeg nog steeds niet overdekt is. Dat had 50 jaar geleden al moeten gebeuren". „Hoe meet je dat. Tel je zake lijke overnachtingen mee, con gresgangers? Voor mij zijn dat ook toeristen". Wel weet Hu gens dat er nu ongeveer 3.000 mensen in Leiden en omge ving hun brood verdienen aan het toerisme en dat ook dat aantal groeit. Met opmerkin gen van wethouder Joop Wa lenkamp dat VVV's in de re gio te versplinterd zijn en el kaar te veel beconcurreren is hij het niet eens. „Er wordt juist heel goed samengewerkt. Wel is het zo dat VVV's alle maal apart, zelfstandig wer ken. Er is geen landelijke of centrale organisatie. Dat heeft nadelen, maar er wordt niet tegen elkaar opgeconcur- reerd". Hugens constateert ook dat de VVV het in Leiden ondanks allerlei mooie voornemens met erg weinig middelen moet stel len. Zo is er nooit iets terecht gekomen van het „matching"- principe. Een afspraak die er op neerkomt dat de gemeente uitgaven van het bedrijfsleven voor nieuwe toeristische initia tieven zou verdubbelen. Hu gens: „De gemeente stelde erg zware randvoorwaarden. Een initiatief moest vernieuwend zijn. Als dan iets werd voorge steld, werd opgemerkt dat iets dergelijks in een andere vorm al ooit was gedaan en dat het dus niet vernieuwend was". Hugens stelt tegelijk dat het ook logisch is dat de gemeente met de beperkte middelen die ze heeft niet staat te trappelen om te betalen. Hij is blij als de bestaande middelen voor per soneel en kantoor in stand blij ven. „Dat hoort ook. Als je gasten wilt hebben, moet je ze ook kunnen ontvangen". Ex tra gelden voor promotie moeten volgens hem vooral van de bedrijven komen die er ook de vruchten van plukken en van de gasten zelf. Via een toeslag die de Kamer van Koophandel kan innen of via de toeristenbelasting. Behalve financieel heeft Hu gens in toeristisch opzicht ook nog een paar wensen. Bij de zorgen over het winkelappa raat merkt hij op dat Leiden FOTO: WIM VAN NOORT een Passage zou moeten heb ben. „Als geboren Hagenaar begrijp ik niet waarom de Donkersteeg nog steeds niet overdekt is. Dat had 50 jaar geleden al moeten gebeuren". Maar zijn grootste ergernis is „de parade van lege bussen" in de Breestraat. „Er zitten vier mensen in en er gaan er zestig per uur door de stad. Het is onbegrijpelijk. Het zal met de structuur van de stad te ma ken, maar moeten al die bus sen met hun stinkende uitlaat gassen nu echt door de stad? Het zou toch heel leuk kunnen zijn als ze er buiten bleven, en er in plaats daarvan een tram metje door het centrum zou rijden. Maar dan zit ik te dag dromen". uwenkerkplein ir kunstzinnig Bi voor de Lakenfeesten had de directie (eheer de graffiti, die het Vrouwenkerk- j zo lang (ont)siert, op vakkundige wijze pn dikke laag beige verf bedekt. Nog jnderhalve week geleden was het plein, yroeger de Vrouwenkerk stond, decor pt Leids Montmartre, waar schilders, te- js, silhouetknippers en andere kunstzin- guren hun creativiteit konden botvieren jeloze bezoekers. In één hoekje bewees hte jaren zeventig-veteraan op die zonni- jdag dat de schilderijen die zeer nadruk- het stempel van die tijd dragen, nog worden gemaakt: met de waanzin van Ivard Munch en het surrealisme van een lor Dali, onder invloed van bewustzijns- nende middelen. jistenaar heeft zich blijkbaar niet langer i doeken willen beperken. „Waarom op- waar de grenzen liggen", zou hij of zij v Opnieuw siert graffiti de wanden van louwenkerkplein. Ditmaal is het echter >n geheel ander gehalte dan de oude, jwde met spuitbussen opgebrachte kre- i „Hammer was here". Echte kunst laat u eenmaal niet onderdrukken of 'inper- FOTO: WIM VAN NOORT Verwaarloosd schaap afgemaakt AAR VAN DER PLOEG! jkouwde adres voor: IEN EN DEUREN. ID- EN PLAFONDBEKLEDING UIFPUIEN RES. ETC. jeuwbouw en renovatie, lerd in onverwoestbaar M van het kwaliteitsmerk ininck loudsarm, leverbaar in l kleuren, volledig (ideerd en door onze taen perfect op maat kt Het geheel voorzien van mlficaal. jwoon eens alles op uw ibekijken. We geven u graag bid advies. (STOF OM OP TE BOUWEN. .BI AC/*. TLVCU LEIDENAAR ONTKENT DRUGHANDEL IN ALLE TOONAARDEN LEIDEN Zich van geen kwaad bewust had een 26- jarige Leidenaar op 23 april van dit jaar een post pakketje aangenomen dat door een postbode bij hem thuis was bezorgd. Dat daar cocaïne in zat, wist hij niet. Het pakje was ook helemaal niet voor hem bestemd. De zending uit Suriname was weliswaar naar zijn adres aan de Willem de Zwijgerlaan gestuurd, maar de gea dresseerde had een heel andere naam dan hijzelf. Het kon dus niet voor hem zijn. De Leidenaar voelde zich zwaar getild door politie en justitie, die hem al drie maan den vasthouden op verdenking van het illegaal invoeren van een kilo cocaïne met een straatwaarde van 250.000 gul den. Dat hij een 'verwarde' in druk had gemaakt op die ge wraakte dag in april, ontkende hij, evenals zijn advocaat N. Korver: „Er wordt soms wat raar aangekeken tegen men sen met een andere huids kleur". Door de strot Korver wond er gistermiddag voor de Haagse rechtbankpre sident B. Punt geen doekjes om: zijn diént was er min of meer ingeluisd. De handelwij ze van de postbode, die op aan drang van de politie het pakje naar de Willem de Zwijger laan had gebracht terwijl er agenten op de loer lagen, druiste volledig in tegen de normale dienstinstructies bij de PTT. „Als een postbode een pakje brengt, vraagt hij eerst of degene die open doet wel de geadresseerde is. En dan had hij of weg kunnen gaan, of om legitimatie kunnen vragen. Maar hij heeft het pakketje met alle vergaande conse quenties vandien bij mijn cliënt gewoon door de strot ge duwd". Korver eiste gisteren daarom dat de postbode alsnog als getuige zou worden ge hoord. Om de onschuld van de Leidse cliënt te bewijzen had Korver ook bij de PTT nagevraagd of er het afgelopen jaar wel va ker dergelijke pakketjes op het bewuste adres aan de Wilem de Zwijgerlaan waren afgele verd. Dat was volgens opgave van de PTT niet het geval. De aanklacht van de officier van justitie, Van der Voort, was volgens Korver dan ook geba seerd op futiliteiten, waaraan hij zich zichtbaar ergerde. „Dat hij in de woning was op het moment dat de postbode het pakketje bracht, is natuur lijk niet gek. Dat hij later op de avond weer in de woning kwam, ook niet. Mag hij? Hij wóónt daar". Officier van justitie Van der Voort liet zich echter niet overtuigen. De betrokkenheid van de man bleek duidelijk uit de overal in huis verstopte zakjes met het witte poeder. Poeder, dat overigens voor het merendeel uit waspoeder be stond, omdat de douane wel wilde meewerken maar niet de hele zending cocaïne wilde laten gaan. Een neef van de man, die op de 23e april met de verdachte mee naar diens woning was gegaan, had bo vendien tegenover de politie verklaard dat de Leidenaar had gezegd te weten dat er co caïne of heroïne in de zakjes zat. En dat deze, toen de poli tie binnen kwam, naar de keu ken rende „kennelijk om het te verbergen". „Hij verwachtte de zending, want hij nam het pakketje aan. Hij sloeg het op, want we hebben het in zijn huis gevonden", somde Van der Voort droogjes op. LEIDEN Een ernstig ver waarloosd schaap is gisteren noodgedwongen afgemaakt. Het dier stond met een aantal soortgenoten in een weiland achter Holiday Inn. De vacht van het schaap was op een aantal plaatsen losgescheurd en in de wonden kropen ma den rond. Het dier zakte bij het lopen door de poten. Twee marechaussees ontdekten het schaap gisteren en meldden dat bij de politie. Die nam met de Leiderdorpse dierenarts Roest polshoogte. De dieren arts kon weinig anders doen dan het schaap met een spuitje afmaken. Ook de andere scha pen vertoonden tekenen van verwaarlozing. De Rijksdienst voor vee- en vleeskeuring heeft een onderzoek ingesteld naar besmettelijke ziekten, maar daar bleek geen sprake van. Tegen de 39-jarige eige naar van de dieren is proces verbaal wegens verwaarlozing opgemaakt. Hij heeft boven dien de opdracht gekregen de andere schapen te wassen en te scheren. De Rijksdienst zou vandaag controleren of dat daadwerkelijk is gebeurd. De eigenaar had volgens de politie geen echte verklaring waarom de dieren zo waren verwaar loosd. Volgens woordvoerder D. Graveland gaat het om ie mand die kennelijk „erg mak kelijk" is. „Het gaat om zijn dieren en wij moeten ons daar niet mee bemoeien". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Dat de Leidenaar vrij kort daarna verschillende koffie shops aan de Korte Mare, Lan ge Scheistraat, Nieuwe Bees tenmarkt en Haarlemmer straat was afgelopen, vond Van der Voort verdacht, on danks de verklaring van de verdachte dat hij een vriend zocht „die zich vaak in koffie shops ophoudt". Ook de ver klaring van advocaat Korver, dat van de bezochte koffie shops voor zover bekend geen enkele zich bezig houdt met de handel in harddrugs, kon hem niet vermurwen. Bovendien had de verdachte moedwillig onder valse naam het ont vangstbewijs van de PTT gete kend „en niet onder dwang van de postbode, zoals de ad vocaat beweert", benadrukte Van der Voort. Maar de ver dachte hield vol onschuldig te zijn. „Als ik geweten had dat het om cocaïne ging, dan was ik meteen naar de politie ge gaan". Uitspraak op 6 augustus. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./Mevr.: Voorl.: I Straat: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle be/oi Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: 1 Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9