A Vermisten in Vietnam lijken hallucinatie Ceidóc Goiucwit BINNENLAND BUITENLAND Studente verdrinkt in Zuid-Frankrijk Ferré voor Dior: picobello tailleurs in alle toonaarden DOOR EEN ANDERE BRIL De mooiste plek is midden op de Amsterdamse wallen^ I WOENSDAG 24 JULI 19 PARIJS De 25-jarige Thea Postam uit Gro ningen is gistermiddag omgekomen bij een kano-ongeval in Zuid-Frankrijk. De studente, die samen met een groep andere vakantiegan gers een tocht maakte door de vallei van de Da- luis (60 kilometer ten noorden van Nice) werd verrast door een hevig onweer. Al dagen wordt SUSKE EN WISKE gewaarschuwd dat kleine beken in korte tijd kunnen veranderen in woeste rivieren. Met he likopters redde de Franse politie negen kano vaarders. Vier kilometer stroomafwaarts werd enkele uren later het lichaam van de Groning se studente gevonden. HET WITTE WIEF Speurtocht naar mini - monstertjes in Loch Ness LONDEN Het woord monster was taboe in het Natuurkundig Museum in Londen. Alleen tactloze aanwezigen spraken het gevreesde woord dat met een M begint nog uit. De bijeenkomst was belegd om het startsein te geven voor een uiterst serieuze studie naar Loch Ness, het diepste en ge heimzinnigste meer in Groot- Brittannië. Er werd gepraat over draadwormen, kiezelwie ren en onderzoeken naar de kostbare zoetwaterbiologie van het meer met behulp van de nieuwste sonar-apparatuur. Een wetenschappelijk onder zoek van groot gewicht, bena drukte dr. Neil Chalmers, de directeur van het museum. Maar hoe zit het nu met het monst... oeps, even opnieuw. Hoe zit het nu met die onver klaarbare verschijningen langs de donkere oevers van het loch? Nicholas Wetchell, een televi sieverslaggever die Loch Ness bestudeert en één van de initi atiefnemers van het onder zoeksproject 'Urquhart', ant woordde eenvoudig: „Er is geen monster in Loch Ness". Toen hij de teleurstelling in de gezichten van de belangstel lenden zag, nuanceerde hij zijn verklaring. „Ik noch de ande ren die betrokken zijn bij het project geloven dat er een monster is", probeerde hij de situatie te redden. „Niettemin zijn er verscheidene interes sante observaties die nog na der verklaard dienen te wor den. Bij een gedegen weten schappelijk onderzoek mag anekdotisch bewijs over niet geïdentificeerde wezens na tuurlijk niet genegeerd wor den. Wij zullen geen oordeel vellen over de oorzaak of de aard van deze waarnemingen. Ons onderzoek betreft Loch Ness in z'n totaliteit". Project Urquhart is het gees teskind van Witchell en een public-relations man genaamd Terry Bartram Hun idee wordt gesteund door het Na tuurkundig Museum in Lon den, de vereniging zoetwater biologie, het Koninklijk Schots Geografisch Genootschap, de Nationale Museums van Schot land en 'Highland and Islands Enterprise'. Nu moeten alleen nog commerciële sponsors op getrommeld worden die bereid zijn een bedrag van twee mil joen Engelse ponden in het project te steken zodat volgend jaar kan worden begonnen met onderzoek. Het is echter geen publiciteits- gerichte monsteijacht, beklem toonde Witchell. „Het is een verbond tussen wetenschap en zaken en daardoor is de keuze gevallen op Loch Ness. Het loch is ontzettend groot, diep en donker het wordt wel de Mount Everest van de jaren negentig genoemd. Urquhart is een serieus, wetenschappelijk, nauwgezet en diepgaand pro ject". Maar zullen er hoe noem je dat? nieuwe vormen van leven aangetroffen worden? „Ja, dat is zeer waarschijnlijk", bevestigde professor Colin Curds van het Natuurkundig Museum Helaas bleek de hoogleraar het over draadwor men te hebben. Dat zijn mi croscopische wormpjes die voor taxonomen uitermate fas cinerend zijn, maar voor het grote publiek minder boeiend Zo deed iedereen zijn zegje en was iedereen het er over eens dat het project een fantastisch idee was. Alleen Nessie, wier privacy nu op het spel staat, hield haar mond. Wanneer ze weer van zich laat horen, zul len we allemaal luisteren. Vooral William Hill, de book maker, die 500 tegen één wedt dat het monster niet bestaat. (c) The Times VS leveren meer troepen snelle interventiemacht WASHINGTON De Verenigde Staten zullen in de toekomst aanmerkelijk meer soldaten leveren voor de snelle interventiemacht die in Turkije wordt gestationeerd dan de 1.500 man waarvan aanvankelijk sprake was. Het Amerikaanse leger zal 4.165 militairen leveren. Van hen zullen 1.500 het voetvolk vormen, de rest zal bestaan uit be manningen voor helikopters en gevechtsvliegtui gen en ander personeel. Woordvoerder Pete Willi ams van het Pentagon wilde niet zeggen hoe groot de definitieve interventiemacht zal zijn die met name de Kurden zou moeten beschermen tegen nieuwe aanvallen van de Iraakse regering. De om vang zou nog niet vaststaan, evenmin hoe het com mando erover gevoerd zal worden. De Turkse re gering zei onlangs onverwacht ook een bijdrage toe aan de snelle interventiemacht. Surinaamse drugshandelaar koopt politie-agenten om PARAMARIBO Vier Suri naamse politie-agenten zijn aangehouden in verband met de ontsnapping van een drugs handelaar uit het hoofdbureau van politie in Paramaribo. R. de V. ontsnapte in de laatste week van mei. Hij was in april naar Suriname uit geweken na eerst te zijn ontvlucht uit een Nederlandse gevangenis, waar hij zeven jaar straf moest uit zitten wegens handel in cocaïne. Volgens de Surinaamse politie heeft De V. aanzienlijke bedragen aan de agenten betaald voor hulp bij zijn ontsnappingspoging. Hij was na zijn ontsnapping uit Nederland in Para maribo aangehouden voor valsheid in geschrifte. De V., tegen wie een opsporingsbevel loopt, zou zich nog in Suriname bevinden. De V. wist in april, kort na zijn ver oordeling, uit een Nederlandse ge vangenis te ontsnappen toen hij door een .juridische fout" werd overge plaatst naar een minder zwaarbe waakt cellencomplex. Hij was be trokken bij de import van duizend kilo cocaïne uit Colombia. Het on derzoek dat in Nederland tot zijn aanhouding leidde, zou volgens de Surinaamse politie een miljoen gul den hebben gekost. In Nederland wonen talrijke buitenlanders. Die zijn hier om zeer verschillende redenen neergestreken: door huwelijk met een Nederlander of Nederlandse, als vluchteling, als uitgezon den specialist, of gewoon als toerist die in de Lage Landen is blijven hangen. Aan hen de vraag op welke plek in Nederland zij het meest gesteld zijn. Als eerste komt James Russell aan het woord, een Engelsman uit Middlesborough, die in Amsterdam aan de Oudezijds Voorburgwal woont. Aan de hoofdstad heeft hij zijn hart verpand. PARIJS Edith Cresson, Frankrijks eerste minister die doorgaans geen blad voor de mond neemt, luis terde het défilé op van haar lijf-couturière Tor rente, alias Rosette Mett. In de wandelgangen wordt verteld dat Torrente haar klassiek-degelijke collectie speciaal op Cressons maten heeft afgestemd, zodat de pre mier het zo aan kan schieten, zonder dat het haar een rotte frank kost, zoals ze zelf zou zeggen. Het sjiekste volk van de laat ste dagen troepte echter samen op het défilé van Christian Dior, het huis waar de steeds 'massiever ogende Italiaan Gi- anfranco Ferré de plak en de tekenstift zwaait. De zaal met wandschilderin gen, beelden, gouden krullen en reusachtige kroonluchter in het Grand Hotel zit afgeladen vol. Op de ereplaatsen: Ivana Trump, even blond, even ge stroomlijnd en met dezelfde tandpasta smile als voor de breuk met Donald; Paloma Pi casso, daarnaast de weelderige zwarte zangeres Jessye Nor man en de platinablonde mil jardairsvrouw Renata Hirsch. vooral in alle tinten ondergaande zon. Oranje,egf koos, felroze, scharlaken zenhout... Ferré, die buitensporige c te niet schuwt, liet de ree strikken deze keer acht nte ge. In de plaats zijn er dj santé stola's, bijvoorbeek ;pr roze wol, omzoomd met b; ter. Of drapeersels op d van een hazelnootbruin jurkje, uitpuilend als eer zenkap. Een wijde trape jas van wol-plus-zijde is biesd met geborduurde en bovendien gevoerd 1 (uitneembaar) sabelbont. I Couture-klanten doen ni<E dierenbescherming, tenziS hun eigen schoothondjes.» halve fronst niemandl wenkbrauwen voor de vellen bont, noch voor eei fraangele tailleur met I chetten van krokodil, nam Ferré ook het initP om kastanjebruine satijneT jes te doorstikken in de 1 van kroko-schubben. 's Avonds houden de Ditf mes diners bij kaarslicht! schitteren hun lange metT talkralen geborduurde juf" glanzen hun broekpakkefcy goud- en zilverlamé en k/m, van goudgeborduurde tuj^ wuiven de losse banenL hun gedrapeerde crêpe gette gewaden als gorclgj,. aan een open raam. hg' De omstreden foto die een recent plaatje zou zijn van drie vermist geachte Vietnamveteranen. Familieleden hebben gezegd de drie militairen te herkennen geëist dat de Amerikaanse regering een onderzoek instelt naar de vermissing. FOTO: AP WASHINGTON Jerry Wilder knijpt zijn ogen half toe ten teken dat hij verdraaid goed door heeft hoe de hoge lui in het Pentagon en het Witte Huis hem proberen te be lazeren. Hem en duizen den andere Vietnam-vete- ranen in Amerika, die er van overtuigd zijn dat hun nog altijd in de Zuidoost- Aziatische jungles vermis te kameraden niet alleen nog leven zijn, maar ook zijn afgeschreven en dus verraden door de Ameri kaanse regering. Jerry is 47 jaar, heeft een ver weerde grijzende kop, heeft 'Trots in Vietnam te hebben gediend' op zijn T-shirt staan en zegt in een krachtig zuide lijk accent: „Waarom heeft het Pentagon deze foto acht maan den geheim gehouden? Het is het zoveelste bewijs dat ze daar het bestaan van POW's en MIA's niet willen accepte ren. Omdat ze niet aan Viet nam herinnerd willen worden. Het is daar een grote doofpot, een corrupt zooitje". De foto is het inmiddels be roemde beeld van drie man nen, die volgens sommigen de vermiste Amerikaanse Viet- nam-soldaten John Robertsen, Albro Lundy en Larry Ste vens zijn. Tegen een vage jun- gle-achtige achtergrond hou den de drie op de foto een bord vast met de datum 25 april 1990. POW's zijn krijgs gevangenen (prisoners of war) en MIA's zijn vermiste militai ren (missing in action). En Jerry Wilder bemant een kraam van de vereniging van Vietnam-veteranen bij het Vietnam-monument in Was hington en heeft kopieën van de omstreden foto in een grote stapel klaarliggen voor belang stellenden. Omstreden is de vorige week in de openbaarheid gekomen foto, omdat ze de heilige over tuiging bevestigt van talrijke Amerikanen dat er nog land genoten in Vietnam, Laos en Kampuchea worden vastge houden, 18 jaar na afloop van de oorlog daar. En ook omdat ze evenveel Amerikanen de verdenking bezorgt dat de foto vals is en een teken van groot scheepse fraude, niet in het Pentagon maar in de inmid dels omvangrijke 'opsporing- van-MI A's-industrie'. Kopie Dat familieleden van de drie mannen op de foto hun identi teit bevestigen, maakt op an dere betrokkenen in Washing ton weinig indruk. „Deze mannen kunnen iedereen zijn. Hun familie heeft ze twintig jaar geleden voor het laatst ge zien, ze dragen grote snorren en het beeld is vaag en grof. Het is een kopie van een kopie van een kopie en er kan zwaar gemanipuleerd zijn met het origineel", aldus een mede werker van de vaste defensie commissie in de Amerikaanse Senaat. Andere deskundigen merken op dat de drie op de foto er als welgedane heren uitzien, be paald niet als dwangarbeiders of anderssoortige gevangenen. En het opschrift op de foto lijkt eerder van een Europese dan van een Amerikaanse of Vietnamese hand. Nu de beeltenis niettemin, ge tuige duizenden emotionele te lefonades naar Congres, Witte Huis en Pentagon de verden kingen bij Vietnam-veteranen inzake achtergebleven strijd makkers heeft aangewakkerd, zijn Congresleden en rege ringsmensen in Washington bang om ongevoelig te lijken en is besloten voor een zoveel ste maal, en nu grootscheeps, een onderzoek in te stellen. Met name Vietnam heeft alle medewerking toegezegd. Vruchteloos Achter de coulissen maken de onderzoekers echter geen ge heim van hun overtuiging dat de inspanning vruchteloos zal zijn. „Veel Vietnam-veteranen denken dat de meesten van de nu officieel 2273 MIA's nog in leven zijn in kampen. Dat is een hallucinatie. We zullen blij zijn als er nog ooit een hand vol terugkomt, maar er zullen er waarschijnlijk geen drie, geen twee en niet een meer le ven", aldus een hoge ambte naar van het Pentagon. Anderen trekken de integriteit in twijfel van de man die de foto vorig jaar „van een bron in Zuidoost-Azië" zegt te heb ben gekregen. Deze Eugene McDaniel, zelf een ex-krijgs gevangene, leidt het ultra-con servatieve American Defense Institute, dat zijn jaarlijkse miljoenenbudget goeddeels vergaart door beloften in Viet nam op zoek te gaan naar ver miste Amerikanen. Zo zijn er veel meer private 'MIA-jagers', die soms ook daadwerkelijk op speurtocht gaan in de Vietnamese en Kampucheaanse binnenlan den, die daarvoor grote som men geld ontvangen van fami lieleden en andere solidairen die er alle belang bij hebben de geruchtenstroom over 'waarnemingen' in de jungle in stand te houden. „Feit is dat er sedert het einde van de oorlog in Vietnam 1483 waarnemingen zijn gemeld bij het Pentagon en dat in geen enkel geval hard bewijs is ge komen. Integendeel, op 103 ge vallen na zijn alle waarnemin gen een vergissing of een moedwillig verzinsel gebleken. Van die 103 is een groot aantal te verklaren uit het feit dat er zo'n 45 Amerikanen vrijwillig in Vietnam leven, meestal om dat ze met een Vietnamese zijn getrouwd", verklaart een zegs man op het Pentagon. De meest perfect geknipte, als het ware op het lijf gesculp- teerde tailleurs, zijn ongetwij feld deze van ex-architect Gi- anfranco Ferré. De heuplange jasjes, asymmetrisch of niet, horen bij smalle rokken of sierlijke broekspijpen, in ca melbeige of antraciet, maar James Russell op het dakterras AMSTERDAM James Russell, Engelsman, ziet er uit als een dertiger, maar hij is 43. Hij vertelt over zijn verblijf in Ne derland in een kamer die uitzicht biedt op de Ou dezijds Voorburgwal, een buurt die landelijk be kend is als de 'wallen'. Hier vertoeft James het liefst. Tegenover zijn wo ning staat een befaamd oord van lichte zeden, Casa Rosso. Russell werkt als public rela tions-man bij Wavin in Zwol le, die buizen voor allerlei doeleinden produceert. Hoe wel Zwolle hem niet echt te genstaat („de mensen zijn aardig, maar een beetje af wachtend") is Amsterdam voor hem de meest uitverko ren plek om te leven. En het aantrekkelijkst vindt hij de locatie waar hij woont. Mid den in de stad, alle voorzie ningen in de buurt. „Je woont hier eigenlijk in kunst, met al die musea en galeries, maar je kunt ook om de hoek bij Albert Heijn je boodschap pen doen". Het rosse leven dat zich in zijn woonomgeving ontrolt deert hem nu niet meer. „In begin was het even wen nen. Wij Engelsen zijn een beetje, hoe noemje dat, stijf in die dingen, ja precies, Victo riaans. Maar je went er gauw Een zekere levendigheid, ook in de kleine uren, brengt de buurt beslist mee, beaamt Ja mes en daar zitten ook best aardige kanten aan. „Vanaf elf uur 's avonds wordt het hier druk door de toeristen die een rondleiding krijgen over de wallen. In alle talen wordt de buurt beschreven". Hij levert op bescheiden schaal ook een toeristische bijdrage, door zijn gasten via het raam uitleg te geven over het amoureus-commerciële bedrijfsleven. Openlijk In tegenstelling tot wat ver wacht kan worden levert de business, van de 'dames', zo als James zijn buurtgenoten betitelt, geen forse overlast op. James is zo langzamer hand insider geworden in het wel en wee van dé rosse buurt. Hij heeft geconsta teerd dat een bezoek aan ,de dames' gemiddeld een kwar tier duurt. En wat daar pre cies voor moet worden neer geteld? Russell kijkt een beetje onzeker bij deze vraag, die een strikvraag zou kun nen zijn. „Ik weet het niet, ik denk honderd gulden", zegt hij weifelend. Op de man af ge vraagd verzekert hij de ver slaggever zelf niet tot de klandizie van de buurt te be horen. Hij verkeert uitslui tend op het kennissen-niveau met enkele 'dames'. James: „Nee, ik weet intussen dat de dames op een knop drukker, als een klant lastig is en dat hun pooier er dan onmiddel lijk bij is om te helpen. Echt veel geweld zie ik niet- op straat, een enkele keer wordt er wel eens iemand uit zo'n huis gezet". Hij lacht er be smuikt bij. Russell huurt een bovenetage op de Oudezijds. Zijn bene den-buurvrouw zit in de bus iness en zij maakt wel eens een praatje met hem, gewoon over van alles en nog wat. Volgens Russell niet anders dan de praatjes die buren in de provincie met elkaar over de heg maken. Het feit dat de dames hun stiel zo openlijk en vrijelijk kunnen uitoefenen tekent Amsterdam volgens hem als een tolerante plaats en daar voelt Russell zich erg in thuis. In Engeland waar openlijke prostitutie bij de wet verboden is, net als in Nederland officieel het geval is, worden deze dienstel >P ker wel aangeboden, dan stiekem, op straat. Nu we toch vergel roemt hij verder de oper van de Nederlanders, geland zeggen de mense kaar niet zo rechtstreekfv waarheid. Ik moest ei even aan wennen vr< maar nu vind ik het een systeem. Bij ons vertel mand je iets via een om getje". Op de vraag of heimwee 'good old England' hem kwelt antwoord Russell krachtig hoofdschud r „Nee, heimwee heb ik bi |Al niet, ik voel me hier heej~-; op mijn gemak. Voor uit Engeland is Neder ook niet moeilijk om t< ven. De mensen zijn erg gels georiënteerd en al een Engels boek wilt 1 heb je hier in Amsterdar American Bookstore, enige is dat Engelstalige ken hier duur zijn". D] Wat Russell ook bepaalt tel mist, is het gebrek aan »e5 nisatie-talent van zijn genoten, tenminste ver, ken met de efficiënte inl van Nederlanders, landers denken alles k< uit, veel dingen lopen soepel door een goede or| er satie. Bij ons loopt veel i ?r soep. Neem een gewone 1 derij in Nederland. All< aj keurig op z'n plaats. Op f, Engelse boerderij slinger hele inventaris rond" Zo te zien is er werk niets mis in Nederland, Russell nu echt niets n tiefs noemen? Hij breed. „Laat me eer ken, nou vooruit dan n Nederlanders zijn wel eh |s j voorzichtig met geld". het begrip 'gierig' gaat weer te ver. „Wat me ve e" j opvalt is dat de meisjes Vc veel mooier zijn dan in E e- land, ja sorry nu zeg ik iets aardigs van Nederlai Een model showt een groen gedrapeerde jurk, ontworpen door Gianfranco Ferré voor de nieu we herfst-wintercollectie van Dior. FOTO'S: AFP De Italiaanse couturier Gianfranco Ferré ont wierp voor het modehuis Dior deze blouse met wijdvallende kraag op een camelkleurige rok. De accessoires bestaan uit een mink sjaal en lange suède handschoenen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4