taking machinisten voorbij ander akkoord vrije dagen Met 'n telefoontje wordt Miss Jones weer even Ineke. 'jLx BINNENLAND Hoe dik is de krant vandaag Veel meldingen bij ANWB over caravanpech Brandstofheffingen bestemd voor milieu &AAP1 f l jtük flpr Engeland f 1,10*per minuut. Souootit WOENSDAG 24 JULI 1991 fchter neemt auto •drijder in beslag TERDAM De Amsterdamse kantonrechter Luyckx heeft de auto van een snelheids- ■eder gisteren verbeurd verklaard. De man up 23 mei van dit jaar met een snelheid van ilometer per uur door de bebouwde kom in rdam-Oost, waarbij hij tevens drie rode stop- ?mojn negeerde. Het is de eerste keer dat een nrechter in Amsterdam overgaat tot ver verklaring van een auto, nadat de vergade ren procureurs-generaal eind april besloot de jnen voor het in beslag nemen van motorrij- 111 en bromfietsen aan te scherpen. Het in be- rtv%men en verbeurdverklaren van auto's stuitte Inkelijk op kritiek van de kantonrechters, die llenjn te zwaar middel vonden. Ter compenstatie straf bepaalde kantonrechter Luyckx giste- it alles wat de auto meer opbrengt dan dui- julden, toekomt aan de Amsterdammer. TERDAM De sta- e machinisten in Rot- m zijn weer aan het Het besluit werd en genomen, nadat •tievoerders er zonder enthousiasme mee ord waren gegaan een commissie zich de onderbezetting bij Rotterdamse machi- nkorps gaat buigen. 1 oktober komt de com- met aanbevelingen om Dblemen op te lossen. Het om vandaag de twee- wilde staking te beëin- werd genomen met 40 Daderanalyse moet pakkans vergroten DEN HAAG Aan de hand van daderanaly ses hoopt de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) zedenmisdrijven en lustmoorden die volkomen zijn vastgelopen alsnog op te los sen. De in Europa unieke opsporingsmethode wordt vanaf 1 september in praktijk gebracht. De nieuwe opsporingsmethode is gebasseerd op gedragswetenschap. Aan de hand van door de politie verzameld feitenmateriaal maakt de CRI een profielschets van de dader. In de Ver enigde Staten heeft de politie positieve erva ringen met de daderanalyse, in Europa is de methode nog nieuw. Vandaar dat een recher cheur van de gemeentepolitie Amsterdam naar de VS is gestuurd om een opleiding te volgen bij de FBI. Nederland heeft weer ambassadeur in Iran DEN HAAG Met de binnenkort te verwachten benoeming van drs. H. Heij- nen tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Iran heeft Nederland de diplomatieke betrekkingen met dit land weer op ambassadeursniveau gebracht. Heijnen is thans nog tijdelijk zaakgelas tigde aan de ambassade te Teheran. In verband met de Iraanse oproep de schrij ver Salman Rushdie om het leven te brengen, de mensenrechtensituatie in dat land en het Iraanse standpunt inzake ter reur riep Nederland in 1989 de toenmali ge ambassadeur Horak terug. Deze is nu ambassadeur in Israël. Onlangs is in de Verenigde Naties weer gesproken over herstel van de diplomatieke betrekkin gen op ambassadeurs-niveau. Rolstoelvierdaagse officieel erkend DELDEN Met een recordaantal van 96 deel nemers, afkomstig uit het hele land. is gisteren in Delden de zesde Twentse Rolstoelvierdaagse van start gegaan. Het rolstoelevenement heeft dit jaar voor het eerst subsidie gekregen van het ministerie van WVC. De erkenning van de rol stoelvierdaagse liet zo lang'op zich wachten om dat de activiteit volgens het ministerie de inte gratie van rolstoelers in de Vierdaagse van Nij megen zou belemmeren. WVC veranderde van opvatting na een enquête onder deelnemers van de Twentse Rolstoelvierdaase van vorig jaar. Van hen bleek 70 procent geen behoefte te heb ben aan het wandelevenement in Nijmegen. Ze vonden het parcours niet geschikt en vreesden dat door het tempoverschil tussen hen en de wandelaars blessures zouden ontstaan. stemmen voor, niemand tegen en 15 onthoudingen. De stemming onder de actie voerders is niet juichend om dat een van hun belangrijkste eisen ondanks acht uur onder handelen niet is binnenge haald. Het is de machinisten een doorn in het oog dat we gens de onderbezetting om de haverklap verlofdagen op het laatste nippertje worden inge trokken. Ze hadden als eis ge steld dat intrekking van een verlofdag alleen nog maar kan met toestemming van de be trokken machinist. Maar de commissie was het met de NS eens dat dat geen zaak is die in Rotterdam geregeld kan wor den maar alleen bij cao-onder handelingen met de hoofddi rectie in Utrecht. Winstpunt van de staking is volgens de actievoerders dat nu eindelijk eens goed in kaart wordt gebracht hoe het precies zit met de verlofproblemen in de regio Rotterdam. Volgens bestuurder H. Marijs van de spoorwegvakbond FSV lagen er over de verlofproblemen tot nu toe geen duidelijke cijfers op tafel zodat het ook moeilijk was de zaak aan te pakken. Nieuw conflict Overigens heeft de eis van de machinisten dat zij hun salaris krijgen doorbetaald over de twee niet gewerkte dagen tot een nieuw conflict geleid. De hoofddirectie van de NS wil niet betalen, omdat de machi nisten volgens haar werk heb ben geweigerd. Zij heeft voor gesteld dat de machinisten voor hun acties twee vrije da gen inleveren in ruil voor doorbetaling. De directie Rot terdam is bereid de actie van gisteren te beschouwen als werkoverleg, zodat over die dag het salaris kan worden doorbetaald. Het voorstel twee dagen in te leveren is zeer slecht gevallen bij de machinisten, aldus woordvoerder John Klein. „De machinisten voeren juist strijd voor die vrije dagen. De directie denkt nu twee vliegen in een klap te slaan". Vandaag zou over het probleem verder worden onderhandeld. itenlandse ifkeersbureaus lereikbaar onbeschoft Politie was tegen begrafenisbezoek gevluchte dealer HAAG De buiten verkeersbureaus in Ne- id zijn in het zomersei- vaak telefonisch onbe- aar. De wijze waarop de ide klant uiteindelijk, na enkele dagen stug aan- Wö^n> te woord wordt ge- is ronduit slecht en soms choft. Dit concludeert s6e isteren verschenen tijd- Reisrevue, een vakblad le reiswereld. :vue liet onlangs een on- k uitvoeren onder de érsbureaus. De onderzoe- aelden als geïnteresseer- tantiegangers op met een :k om informatie en tips bepaalde bestem- onclusie van het onder is volgens Reisrevue dat ideld een zware onvol- wordt gescoord. Het leel van de verkeersbu- is over het algemeen ge- onvriendelijk en onbe- en heeft doorgaans wei erstand van zaken. Van erkelijk adviseren is sprake en de consument afgescheept met een sta- lders. eve uitzonderingen op de zijn volgens Reisrevue de ersbureaus van Cyprus, and, Hongarije en Israël. racaat zet actie rt op Curacao EMSTAD De op Bo- gevestigde advocaat Mi- Bijkerk, die al langer dan reken in hongerstaking is in onderzoek af te dwin- aar wat hij noemt „syste- :h gewelddadig optreden politie", heeft zijn actie Curagao verplaatst. Sa- met zijn twee metgezel- li Ibert Saragoza en Hubert any; die een week gele- teun betuigden door ook ngerstaking te gaan, arri- e hij gisteren op Curasao, bemiddeling van de vak federatie Kamara Sindi- I er gisteren een gesprek met minister Knoppel istitie en politie. Maar dat de niets op. DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft tegen de wil van de officier van jus titie en de politie een tot twaalf jaar gevangenis veroor deelde cocainedealer toch toe stemming gegeven naar de be grafenis van zijn halfbroer te gaan. De dealer zag zijn kans schoon en nam de benen. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dit gisteren geantwoord op vragen hierover van de VVD-Kamerleden Dijkstal en Korthals. De minister zegt „het voorval zeer betreurens waardig en ernstig" te vinden. De dealer onderhoudt nauwe contacten met de legerleiding in Suriname Volgens de poli tie was hij de leider van een Surinaamse drugsbende. Op 3 juni vroeg hij het gerechtshof vanuit het huis van bewaring De Schie in Rotterdam om een dagje vrij, zodat hij de begrafe nis van zijn halfbroer zou kun nen bijwonen. De politie had aanwijzingen dat de man van die kans zou benutten er vandoor te gaan. De officier van justitie advi seerde het gerechtshof de man binnen te houden. Desondanks kreeg de dealer toestemming van het gerechtshof. Op 6 juni, de dag van de begrafenis, ver trok hij zonder politiebewa king uit De Schie en keerde niet meer terug. Bom Personeel van het Explosieven Opruimingscommando (EOC) van de landmacht toont een in Rotterdam ontdekte vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. De bom verkeert in goede staat en hoeft daarom niet ter plaatse gedemonteerd te worden. De 500- ponder wordt vandaag per vrachtwagen naar de Maasvlakte ge bracht, waarna het EOC het projectiel tot ontploffing brengt. FOTO: ANP door BERT JANSMA In Vlaanderen is de heer Karei Claes. afgestudeerd in filosofie, Germaanse talen en communicatiewetenschappen, bezig dikke boeken uit de wereldliteratuur terug te brengen tot handzame deeltjes van vijfentwintig bladzijden. Rijkelijk geïllustreerd, dat wel. Het is hem al gelukt met de Max Havelaar, met Eline Vere, Lady Chatterley's Lover, De Loteling Conscience en Carmen „Mensen brengen het niet meer op om avonden lang te lezen", zegt Claes. „Omdat lezen ook leuk moet zijn is het motto van zijn indik-, knip- en plakwerk. Waarom hij Prosper Merimées Carmen op z'n lijstje heeft is onduidelijk, want zo dik is die novelle absoluut niet. Wel bekent Claes. dat zijn operatief ingrijpen in Marquez' Honderd jaar eenzaamheid en Cervantes' Don Quichote mislukt is. Want hij maakt niet de befaamde uittreksels waarmee we op de middelbare school de last van de boekenlijst probeerden te verlichten. Claes zegt de stijl van de auteur intact te willen houden. Hij vat alleen lange scènes samen in één zin. schrapt uitweidingen. Zo is het klaaglied in Saidjah en Adinda (Max Havelaar) vervangen door een sfeervol plaatje. Hij noemt het resultaat een compactboek. Het mooiste compliment, zegt Claes. kwam van een recensent van de Belgische radio en televisie die over de mini-Havelaar zei: „Ik heb helemaal niet gemerkt dat je iets weg hebt gelaten". Zo'n opmerking onthult de droefheid van het cultuurbarbaarse project. Want wie het origineel niet kent, kan moeilijk weten wat er uit is. Die lange uitweiding kan iets essentieels over een schrijver zeggen, over zijn kijk op mensen, op een tijd. En een boek is een compositie. De chaos van de Havelaar heeft een bedoeling. Er staat niet voor niets wat er staat. De heer Claes vindt zijn werk „een vorm van communicatie die past bij deze tijd". Arme tijd dan. Alles moet kort, snel, dun. Mensen die hele avonden voor de tv hangen, lezen niet meer. Moeten we dan van alles tv maken Alle pillen versnijden tot hapklare brokjes voor wie z'n tanden nergens meer in wil zettenNee toch. Laat de Leeuw van Vlaanderen dik, laat Couperus z'n veelvuldige puntjes, laat De klop op de deur z'n duizend pagina's. En als je er geen zin in hebt, doe dan liever niet open. Ik kwam ooit een bekende literatuurrecensent en schrijver tegen die zei dat hij de problemen van zijn boekenbehuizing had opgelost: uit gedichtenbundels scheurde hij gewoon de mooiste bladzijden. De rest van het boek gooide hij weg. Maar hij had het tenminste gelezen. Hoe dik is de krant trouwens vandaagEn wat doet u ermee? Alleen koppensnellen DEN HAAG De ANWB Alarmcentrale in Den Haag heeft tot nu toe een recordaantal pechmeldin- gen vanuit het buitenland binnengekregen. Veel ge strande toeristen doen een beroep op de ANWB voor een vervangend vervoer middel. Voornaamste oor zaak van de pechmeldin- gen zijn volgens de ANWB te zwaar beladen caravans die bovendien nogal wat mankementen vertonen. De absolute 'telefoonpiek' lag volgens ANWB-woordvoerder Dirk Diepenhorst in het afge lopen weekeinde. Daardoor zijn er nu al zeker duizend hulpaanvragen meer binnen gekomen dan vorig jaar rond deze tijd (totaal vorig jaar: 32.000). Door de enorme toename in de aanspraak op vervangende mobiele huisvesting (caravans) keersongelukken, zegt Diepen- maar het afgelopen weekeinde raakte de voorraad schoon op", zegt Diepenhorst. Auto mobilisten kunnen zich op grond van de vervangend-ver- voerverzekering indekken te gen het risico van panne. De woordvoerder verwacht dat het tekort aan eigen reserve caravans in de komende we-, ken zich weer zal herstellen omdat toeristen met een leen- caravan dan inmiddels huis waarts zijn gekeerd. Ondanks herhaalde waarschu wingen en adviezen springen vakantiegangers nogal non chalant met hun vervoermid del om. Volgens Diepenhorst zijn een te zwaar beladen cara van en achterstallig onder houd de belangrijkste oorza ken van pechmeldingen. „Mensen halen de caravan vrijdagmiddag uit de garage en gaan er 's avonds mee de weg op". Bij reguliere politie controles vallen automobilis ten met caravans dan ook re gelmatig door de mand. Fou tieve bandenspanning, niet goed afgestelde remmen en verlichting zorgen overigens ook voor onnodig veel ver vakantie. Een populaire manier van vakantie vieren. In de praktijk blijkt er wat mis te gaan doordat de caravan te zwaar beladen is. FOTO: ANP ziet de ANWB zich gedwongen om bij caravanbedrijven cara vans te huren. „Zelf hebben we zestig caravans in reserve horst. Bij autopech gaat het vooral om oververhitte motoren en een falend koelsysteem als ge- Jaarlijks krijgt de ANWB zo'n 32.000 hulpvragen van Neder landers in het buitenland bin nen. Het toegenomen aantal hulpvragen dat in de afgelo pen weken dag en nacht bij de ANWB Alarmcentrale binnen stroomde, verklaart Diepen horst uit de stijging met drie procent van het aantal landge noten dat in het buitenland op vakantie gaat. Bovendien gaan vakantiegangers vaker met de auto als ze over de grens gaan. „Ik denk dat daarnaast de gro tere bekendheid van de ANWB Alarmcentrale ook een rol speelt", zegt Diepenhorst. „Mensen maken veel meer ge bruik van onze telefonische hulpdienst. Dat komt onder meer omdat sinds enkele jaren louter het lidmaatschap van onze organisatie al recht geeft op hulp bij persoonlijke cala miteiten". Gaat het om techni sche mankementen dan zijn een Reis- en Kredietbrief en een reisverzekering noodzake lijk. Aan patiëntenleed is er vol gens Diepenhorst ook deze zo mer geen gebrek. Zomaar een greep uit het aantal binnenge komen meldingen van de af gelopen weken: een meisje dat van een balkon van haar ap partement in Spanje valt, een vrouw die denkt een koele duik in een Italiaans bergmeer te maken en haar knieën lelijk aan een rots schaaft en een toerist die in Portugal door een krab wordt gebeten. Tel daarbij op de hartinfarcten, sterfgevallen, brandwonden en mensen die de spanning van het 'vrij zijn' niet aankun nen en plotseling inklappen en de balans van het 'trieste' werk van de ANWB-steun- punten is compleet. De laatste paar jaar is er een opvallende toename van het aantal aid- spatiënten dat van vakantie naar huis wordt vervoerd, meldt Diepenhorst. Diepenhorst verwacht dat ko mend weekeinde en half au gustus de drukte in de centrale meldkamer opnieuw groot zal zijn. „Maar zoals het nu gaat kunnen we het nog wel aan. Ik verwacht ook niet dat de wachttijden voor mensen die om hulp hebben gevraagd lan ger zullen worden". Gemid-- deld kunnen mensen met auto- of caravanpech in de ons omringende landen binnen één dag al worden geholpen. Vakantievierende landgenoten in Spanje, Italië en nog verder weg moeten ongeveer rekenen op twee dagen wachttijd. toil rgwekkende toename gokverslaafden" Directeur Studentenjaarkaart krijgt geen nieuw contract K (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Wabm- brandstofheffingen dienen uit sluitend te worden gebruikt voor milieu-uitgaven. Dat schrijft minister Alders (mi lieu) in een notitie aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft besloten dat de op brengst van de heffingen van de Wabm (Wet algemene be palingen milieuhygiëne) om hoog moet van 900 miljoen gulden dit jaar tot ruim 1540 miljoen volgend jaar. Het bedrijfsleven heeft al krachtig stelling genomen te gen deze heffingen. Het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) schrijft in zijn blad De Onderneming dat de heffingen, toen deze in 1988 werden ingevoerd, 300 miljoen gulden moesten opbrengen voor bepaalde overheidsuitga ven op milieugebied. Om de gaten in de begroting te dich ten wil het kabinet ze optrek ken tot 1,5 miljard gulden vol gend jaar, bijna 2 miljard gul den in 1993 en ruim boven 2 miljard in 1994, aldus het VNO. TERDAM De toename van het aantal gokverslaafden ich meldt bij het Jellinekcentrum in Amsterdam is zorg end toegenomen. Klopten in 1988 nog slechts enkele tien mensen aan voor hulp, een jaar later waren dat er al 2800. iniek dringt aan op maatregelen. Voordat hij zich meldt, is c kker gemiddeld al vijf tot zeven jaar verslaafd. De moge- adtfeden om te spelen en dus om verslaafd te raken, nemen oe. Er zijn meer casino's, fruitautomaten en instantloterijen nkele jaren geleden. „De groei van het aantal mensen dat alstept langer in slaagt de goklust in toom te houden, noopt tot ising van het beleid", meent het Jelklinekcentrum. DEN HAAG Directeur prof. W. Fortuyn van de OV Studentenkaart bv krijgt geen verlenging van zijn contract bij dat bedrijf. Zijn huidige contract loopt op 31 december af. Volgens het ministerie van onderwijs en wetenschappen, met de Nederlandse Spoorwe gen de grootste aandeelhouder van het bedrijf, was Fortuyn aangesteld om de O V-kaart voor studenten „op de rails te zetten". Nu dat is gebeurd, kan beter iemand anders de positie van het bedrijf consolideren, aldus een woordvoerder. Daar bij speelt ook het hoge salaris van Fortuyn een rol. „Hij werd betaald, zoals je iemand betaalt die zo'n onderneming van de grond moet tillen. Een consoliderend directeur kan aanzienlijk goedkoper zijn". Fortuyn zelf vindt het „onzin" dat zijn salaris er „bij wordt gesleept". Volgens hem gaat het veel meer om een verschil van mening over de toekomst van het bedrijf. Fortuyn is sterk voorstander van een op verdere expansie gerichte be- drijfsstrategie. SPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON 210 Zes mille voor negen kilo appels IJSSELMUIDEN Veiling KZIJ in IJsselmuiden beleefde gisteren een landelijke pri meur met de aanvoer van de eerste appels uit de nieuwe oogst. Fruitteler Jan Dibbits uit Dronten presenteerde ne gen kilo van het ras Discove ry, dat op biologisch-dynami- sche wijze werd geteeld. In to taal beurde Dibbits ruim 5600 gulden voor zijn eerste pluk. De veiling vulde het bedrag aan tot 6000 gulden. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de Nederlandse Hartstichting. Een telefoontje naar Engeland kost u f 1,10 per minuut. Dat is voordeliger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3