Hervormde Kerk en universiteiten eens over predikantsopleiding GEESTELIJK LEVEN OPINIE Fundamentalistische christenen VS vinden Republikeinen te slap Televisie-predikanten hebben nauwelijks bekeerlingen li COMMENTAAR ft* Vooral oudere vrouwen en weduwen geïnteresseerd in spiritisme CclcLócSouxcuit faidóeQowiamt WOENSDAG 24 JULI 1« Paus nodigt Russische patriarch uit voor bisschoppensynode VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de patriarch van de Russisch-Orthodoxe Kerk, Aleksej II, uitgenodigd voor de Europese bisschop pensynode die eind dit jaar in het Vaticaan wordt gehouden. De patriarch heeft nog niet gereageerd. De bisschoppensynode bespreekt de gevolgen voor de kerk van de val van de communistische regimes in Oost-Europa. Voor de bijeenkomst zijn alle voor zitters van de bisschoppenconferenties in Europa uitgenodigd, onder wie kardinaal Simonis. De be trekkingen tussen de Russisch-Orthodoxe Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk zijn gespannen, vooral na het mislukken vorig jaar van overleg tussen bei de kerken over teruggave van orthodoxe kerken aan de met Rome verbonden Oekrains-Katholieke Kerk. Kerk en gemeentebestuur ruziën om lijk ridder lï Als het varken vol is stoot het de trog om Nederlands spreekwoord DEN HAAG De evangelische kerk en het gemeen tebestuur van Neustadt in de voormalige DDR ruziën om het bezit van het goed bewaard gebleven lichaam van ridder Kahlbutz, die in de crypte van de kerk van de wijk Kampehl begraven ligt. De ridder, die in 1703 stierf en in een glazen doodskist ligt, moest wegens moord op de jaloerse verloofde van Maria Leppin die hij het hof maakte, terechtstaan. Volgens de legende is zijn lichaam zo goed bewaard gebleven, omdat hij onschuldig veroordeeld is. Het lichaam van de ridder trekt jaarlijks meer dan 100.000 kijkers, die drie mark intreegeld betalen. De opbrengsten komen ten goede aan de gemeente. De kerk krijgt alleen een jaarlijkse huursom van 360 mark. Dat vond de kerk te weinig en daarom zegde zij per 1 juli de overeenkomst met het stadsbestuur op. De gemeente reageerde met het voorstel om het lijk over te brengen naar de speciaal daarvoor verbouwde brandweerkazerne. Tot grote woede van de kerk, die niets moet hebben van deze „criminele" poging om het lijk te „ontvoeren". „Het is onverantwoord" het lijk naar een andere om geving over te brengen, zegt de predikant Peter Frei- mark tegenover het weekblad 'Die Kirche'. Het is on duidelijk, waarom het lichaam zo goed bewaard is ge bleven en de kans bestaat dat het lichaam snel ver brokkelt, als het naar de kazerne wordt gebracht. Het gemeentebestuur heeft voorlopig 'om piëteitsrede- nen' van zijn voornemen afgezien. Maar dat het het lijk niet tot elke prijs in Neustadt wil bewaren, bleek eind vorig jaar. Het satirische tijdschrift 'Eulenspiegel' stuurde toen een verslaggever naar Neustadt, die zich als de heer William Gainsborough uit Washington voorstelde en het lijk voor drie miljoen mark wilde kopen. Het gemeentebestuur reageerde positief en het tijdschrift toonde aan, hoe snel een gemeentebestuur in de voormalige DDR bereid is zelfs een lijk aan het westen te verkwanselen. Bezuinigingen top Hervormde Kerk nauwelijks merkbaar in gemeenten LEIDSCHENDAM Een structurele bezuiniging van 20 procent op de landelijke top van de Nederlandse Hervorm de Kerk levert voor de plaat selijke gemeenten nog geen procent extra ruimte op in de eigen begroting. Landelijke bezuinigingen hebben een bij na verwaarloosbaar effect voor de plaatselijke financiële situatie. Dat concludeert het Hervormd Persbureau, naar aanleiding van het jaarverslag van de Al gemene Kerk voogdijraad (AKR) over 1990. In het ver slag van de AKR staat dat de bijdrage die plaatselijke ge meenten per lid aan de lande lijke kerk moeten betalen, met vijf cent is afgenomen. Dit verplichte ledengeld bedraagt nu f 5,75. Over de afdrachten van de plaatselijke gemeenten is de afgelopen jaren veel te doen geweest in de Hervormde Kerk. In januari 1990 dreigde de afdeling Friesland van de Vereniging van Kerkvoogdij en het ledengeld geheel of ge deeltelijk in te houden. De Friese kerkvoogden eisten structurele bezuinigingen. De landelijke kerk zou steeds zwaarder drukken op de im mer kleiner wordende plaatse lijke gemeenten. Veel (plattelands)gemeenten hebben moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Predikants plaatsen moeten (gedeeltelijk) worden afgebroken, kosters en administratieve medewerkers worden ontslagen en gebou wen worden afgestoten. Een enquête van de Vereniging van Kerkvoogdijen onder de plaatselijke gemeenten moet binnenkort duidelijk maken hoeveel de gemeenten tot nu toe bezuinigd hebben. De komst van drie topfunctio narissen van de hervormde sy node naar Leeuwarden in mei 1990 bracht de Friezen niet tot bedaren. Ze eisten een meerja rig beleidsplan, maar de syno de slaagde er dat najaar niet in een dergelijk plan op te stel len. Dit voorjaar klopten de Friese kerkvoogden met suc ces aan bij de landelijke Vere niging van Kerkvoogdijen, met een verzoek om steun voor de bezuinigingsactie. Ook de Algemene Kerkvoogdijraad staat, blijkens het jaarverslag, achter een financiële beleids ombuiging. Sportvereniging Maar blijkens de cijfers valt de druk die de landelijke kerk op de plaatselijke gemeenten legt, erg mee. Van het geld dat kerkvoogdijen ontvangen uit giften, collecten en bijdragen (het 'levend geld'), hoeft slechts gemiddeld 4,87 procent aan de landelijke kerk te wor den gegeven. Een sportvereni ging die is aangesloten bij een landelijke organisatie, is vol gens Hans Bijsterveld van het Hervormd Persbureau al snel twee keer zoveel kwijt. Bij een vermindering van 20 procent van de landelijke af drachten, is een plaatselijke gemeente met gelijkblijvende inkomsten slechts 0,97 procent goedkoper uit, heeft Bijster veld uitgerekend, uitgaande van gegevens over 1988. Het percentage van 20 procent is overigens geen fictief bedrag. De Generale Financiële Raad (GFR) van de Hervormde Kerk heeft de landelijke orga nen opgedragen in de jaren 1990-1997 een bezuiniging van 20 procent door te voeren. „Maar een dergelijke bezuini ging heeft dus een verwaar loosbaar effect op het grond vlak", aldus Bijsterveld. Mr. T.J. Kingma uit Burgum, bestuurslid van de Friese kerkvoogdijen en lid van het hoofdbestuur van de landelij ke vereniging, zegt in een re actie dat de meevallende druk van de landelijke kerk op de plaatselijke gemeenten geen invloed heeft op de bezuini gingsacties van de vereniging. Hij is niet verrast over de cij-' fers. „We hebben ons altijd ge realiseerd dat we ons met lan delijke bezuinigingen niet rijk moeten rekenen. Die beteke nen niet de financiële redding van de plaatselijke gemeente". Kingma spreekt van een 'psy chologische' reden voor bezui nigingen in de Hervormde Kerk. „Het kan gewoon niet doorgaan dat plaatselijke ge meenten elk dubbeltje drie keer moeten omdraaien, ter wijl er aan de top miljoenen worden uitgegeven". LEIDSCHENDAM De Nederlandse Hervormde Kerk en de vier openbare theologische faculteiten hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe opzet van de predikants opleiding. Ze hebben hun plannen dins dag aan minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen gestuurd. Daarmee is het plan van de Hervormde Kerk om een ei gen theologische universiteit op te richten, definitief van de baan. De kerk ging hiermee in juni 1990 akkoord, maar merk te enkele maanden later dat Ritzen tegen de plannen was. De minister droeg de kerk en de universiteiten van Gronin gen, Leiden, Amsterdam en Utrecht op alsnog met een ge- zamenijk voorstel te komen. In maart bereikten de Her vormde Kerk en de universi teiten al een principe-overeen komst, waarin de gelijkwaar digheid van de staatsvakken en de kerkelijke vakken voor op staat. Op verzoek van het ministerie moest deze nog worden voorgelegd aan enkele staatsrecht-specialisten, die echter nog steeds niet met hun advies zijn gekomen. „Daar wachten we niet langer op", zegt dr. A.C. de Roon van de hervormde commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs (TWO). Het advies moest worden opgesteld door het Bureau van de Landsadvo caat, dat het volgens De Roon te druk heeft met andere za ken. De minister wil voor 1 augustus weten hoe de plan nen van de kerk en de univer siteiten eruit zien, zodat hij zijn standpunt hierover kan formuleren in het (tweejaar lijkse) Hoger Onderwijs- en Onderzoeksplan (HOOP) dat in september verschijnt. Geen barrières De Roon verwacht echter niet dat er nog staatsrechtelijke barrières kunnen worden op geworpen. In de overeenkomst is rekening gehouden met mo gelijke bezwaren op het gebied van de scheiding van kerk en staat. Voor de voorgestelde aanpassing van de duplex ordo - het onderwijssysteem waarin een principiële scheiding wordt gemaakt tussen staats vakken en de kerkelijke vak ken - is bovendien geen wets wijziging nodig. De overeenkomst gaat uit van de „principiële wetenschappe lijke gelijkwaardigheid" van de staatsvakken en de kerke lijke vakken. Ook de positie van staatshoogleraren en ker kelijke hoogleraren is gelijk waardig. De scheiding van de verantwoordelijkheden, tussen universiteit en kerk, blijft „on dubbelzinnig gehandhaafd". De faculteiten der godgeleerd heid zullen naast de huidige doctoraalopleiding een oplei ding verzorgen die in het bij zonder bestemd is voor stu denten die predikant willen worden. Net als aan bijzondere universiteiten zal de duur van beide opleidingen in totaal zes jaar bedragen. De universiteiten zullen volle dig meewerken aan de weten schappelijke ontwikkeling van disciplines die onder verant woordelijkheid van de kerk vallen. Studenten die zich wil len specialiseren in een kerke lijk vak zullen hiertoe alle ge legenheid krijgen. Met het oog op de bewaking van de weten schappelijke kwaliteit van de kerkelijke opleiding, zal het onderwijs in de kerkelijke vakken betrokken worden bij onderwijsvisitaties. Volgens De Roon is nu een einde gekomen aan de structu rele achterstelling van de ker kelijke vakken, de aanleiding voor de plannen voor een ei gen universiteit. Voor de kerk is het goed dat zij verbonden blijft aan de openbare univer siteiten. De universiteiten op hun beurt krijgen „een flink stuk bestaanszekerheid" omdat zij een belangrijk aantal stu denten niet zien vertrekken naar de hervormde universi teit. Herdenking In Pakistan is gisteren door vele sji'itische moslims de dood herdacht van de martelaar Hussein, de kleinzoon van de profeet, die veertienhonderd jaar geleden werd gedood. De moslims sloegen zichzelf met een dolk op het hoofd en dat leverde taferelen op, zoals op de foto die werd gemaakt in Karachi. NEW YORK Fundamenta listische christenen die in de jaren tachtig actief waren in de 'Moral Majority' (Morele Meerderheid) van televisiepre dikant Jerry Falwell, steunen nu de partij van Amerikaanse belastingbetalers die „het hu manistisch, socialistisch mate rialisme" dat de Amerikaanse politiek zou beheersen, wil ombuigen in de richting van „bijbelse, grondwettelijke vrij heid". De partij, opgericht door de al liantie van belastingbetalers die in ongeveer de helft van de 50 staten actief is, bepleit een absoluut verbod van abor tus, stopzetting van de subsi dies aan het onderwijs en de kunst, afschaffing van de soci ale voorzieningen en een „na tionalistisch beleid" waarin de belangen van de Verenigde Staten voorop staan. Conservatieve christenen zien de nieuwe partij als een alter natief voor de Republikeinse Partij, die volgens hen te slap optreedt tegen abortus en ho moseksuelen allerlei rechten wil verlenen. „Er is wat de meeste sociale kwesties betreft geen verschil tussen de repu blikeinen en de democraten, behalve dat de democraten eerlijker over hun standpun ten zijn", zegt Ed McAteer, lei der van de nieuwe partij in de staat Tennessee. De partij wil volgens hem geen openlijk christelijke partij worden, maar wil wetten invoeren die zijn gebaseerd op de bijbelse en westerse beschaving. Zij is onder meer voor een verbod van overspel en van homosek suele handelingen. Tijdens een bijeenkomst met christelijke leiders heeft McA teer naar eigen zeggen veel waardering voor de standpun ten van zijn partij ondervon den, maar volgens hem heb ben velen, onder wie Jerry Falwell, nog te veel respect voor de Republikeinse Partij om de nieuwe partij te steu nen. Een andere christelijke leider, George Grant, zegt „optimis tisch" te zijn dat vele behou dende christenen zich bij de nieuwe partij aansluiten. „Het ongenoegen onder christenen over de Republikeinse Partij is wijd verspreid." De houding van de Republikeinen tegen over abortus is een katalysator geweest, maar ook „de enorme' opdringerigheid van de over heid en de mislukking van het onderwijssysteem", zijn rede nen om de nieuwe partij te steunen, aldus Grant. NEW YORK Televisie-pre dikanten brengen maar weinig mensen tot het geloof. Zij heb ben in de plaatselijke kerk een sfeer geschapen waarin grote waarde wordt gehecht aan het onderhoudende van de preek ten koste van uitleg van de kerkelijke leer. Het doet er minder toe wat de predikant zegt dan hóe hij het zegt. Tot deze conclusie komt Quen- tin J. Schultze, docent massa communicatie aan het Calvin College in Grand Rapids, in zijn boek 'Evangelisatie via de televisie en de Amerikaanse cultuur'. Hij- geldt als een ex pert op het gebied van de elec- tronische kerk en werd her haaldelijk door de media ge raadpleegd bij de schandalen rond de predikanten Jim Bak ker en Jimmy Swaggart. Ook al beweren televisie-pre dikanten anders, televisie is volgens Schultze nooit een ef fectief middel voor evangelisa tie gebleken. Volgens Schultze weten de televisie-predikanten wel hoe zij potentiële aanhan gers moeten bereiken, maar hebben zij er weinig kaas van gegeten, hoe zij grote mensen massa's met het evangélie moeten bereiken. Zij preken het liefst op zondagmorgen, niet omdat de ongelovigen dan het best te bereiken zijn, maar omdat gelovigen dan het snelst bereid zijn een cheque uit te schrijven. Pastores in parochies en ge meenten hebben vooral de on derhoudende manier van ver kondiging van de televisiepre dikanten geleerd, meent Schultze. Maar zij snijden zich ermee in de vingers, want het wordt steeds moeilijker men sen voor het kerkewerk te in teresseren. „Net als televisie kijkers verwachten vele kerk leden dat zij niets hoeven te doen voor een plaats in de kerkbank. Het lidmaatschap van de kerk betekent voor hen weinig meer dan elke zon dag de kerkdienst bijwonen". DEN HAAG Ondanks de toenemende belangstelling voor het occultisme vooral door (oudere) vrouwen is de Nederlandse vereniging van spiritisten 'Harmonia de afge lopen zes jaar 2.000 leden kwijtgeraakt. Leden werden geroyeerd, hele afdelingen werden afgestoten en grote aantallen leden richtten eigen verenigingen op. Ondanks al les is de 103 jaar oude vereni ging, met zestien afdelingen en in totaal 800 leden, nog steeds de grootste spiritistische orga nisatie in Nederland. J.H. Sommer, voormalig leraar maatschappijleraar en geschie denis, was voor zijn onderzoek naar het spiritisme in Neder land van 1985 tot 1991 lid van Harmonia. Hij bezocht ruim 200 spiritistische bijeenkom sten en doet daarvan verslag in het jongste nummer van 'Religieuze Bewegingen in Ne derland' van de Vrije Univer siteit. De bezoekers van dergelijke bijeenkomsten, waar via een medium contact wordt gezocht met geesten van overledenen, zijn voor het merendeel (70 procent) van het vrouwelijk geslacht. Het grote aantal we duwen is opvallend.Verder blijkt het om „wat ouder pu bliek" te gaan: de leeftijds groep tot 20 jaar is sterk on dervertegenwoordigd Radio- en televisie-program ma's die geregeld aandacht aan spiritistische praktijken schenken (Het zwarte gat, Pa rallax), zijn voornamelijk op zoek naar sensatie en spekta kel. Maar daar zijn spiritisten niet in de eerste plaats op uit, aldus Sommer. „Hun streven is in de eerste plaats mensen met problemen te helpen". Grote invloed De invloed van het medium wordt echter geregeld te groot. Sommer heeft niet alleen „een onverwoestbaar geloof in de uitspraken van mediums" aan getroffen, maar ook „een dui delijke afhankelijkheid" ten opzichte van deze vrouwen en mannen. Voeg daarbij dat zij negatief nieuws heel vaak niet onthouden aan hun cliënten „en het zal duidelijk zijn dat mediums niet alleen geestelij ke nood oplossen, maar in be paalde gevallen zelfs verster- De geschiedenis van het mo derne spiritisme begint in het jaar 1848, toen zich in het huis je van de familie Fox in -Hy- desville in de Verenigde Sta ten vreemde klopverschijnse- len voordeden. Dat gebeurde alleen maar in aanwezigheid van de twee dochters van Fox, die van bedrog werden be schuldigd. Zij namen met suc ces contact op met de geesten die volgens ingewijden verant woordelijk waren voor de vreemde signalen. Kort daarna werden in Ameri ka en Europa tal van seance kringen opgericht. In 1889 werd in Parijs een wereldcon gres gehouden, waar ongeveer 15 miljoen spiritisten bijeen waren. Vooral in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Brazilië groeide de beweging snel. Op dit moment wordt het aantal spiritisten wereldwijd op 50 a 100 miljoen geschat. Zij geloven in het voortleven van de ziel na de dood van het „stoffelijk omhulsel". De ziel of de geest verlaat bij het overlijden het lichaam en wordt in een andere wereld opgenomen. De geesten „aan gene zijde" staan de mensen op aarde bij in hun problemen of helpen aardse mediums, zo dat deze boodschappen van de geesteswereld kunnen doorge- Naijver Het contact met de wereld van de geesten wordt tijdens open bare bijeenkomsten gelegd door middel van foto's of an dere voorwerpen, op basis waarvan het medium iets kan zeggen over de overledene (psychometrie). In besloten se ances wordt meestal via een pendel, kruis-en-bord of het glaasje-draaien een antwoord (ja of nee) gezocht op vragen die aan de geesten worden voorgelegd. In Nederland zijn tientallen plaatselijke spiritistische vere nigingen en stichtingen actief, ijnei PvdA op zeephelling [op ïlon tt erda XlET kabinet Lubbers-III gaat zware tijden tegemo n n vakbonden hebben een 'hete herfst' van stakingen en m onderbrekingen beloofd nu besloten is tot forse ingre|v< de wao en ziektewet. Om dezelfde reden organiserend1 dende uitkeringsgerechtigden vanaf donderdag telefooi kades. Bij verschillende PvdA-gewesten is de voortv;,r heid waarmee het kabinet de stijgende wao-uitgaven w nke de hand wil krijgen evenmin in goede aarde gevallener TY lul° DE stroom aan boze telefoontjes en ingezonden brieve stapels verwijten aan het adres van de PvdA-bewinds was vorige week dermate groot, dat in elk geval één k lid tot de conclusie is gekomen dat het zó niet langer Piet de Visser heeft de fractie geadviseerd het kabine huis te sturen. Kok zou eieren voor zijn geld moeten en moeten aftreden als partijleider. De PvdA, zo red( De Visser, kan nog beter in de oppositiebankjes zittei mee te werken aan de afbraak van het sociale stelsel. Is deze harde taal de vonk, die in de PvdA een veen i zal ontsteken die op zijn beurt uiteindelijk zal leiden val van het kabinet? Zo'n rampscenario is vooralsnog v waarschijnlijk. Veel PvdA-kamerleden hebben zich ii al gehaast afstand te nemen van het 'dissidente' kamer Visser. En ook in menig kritisch partijgewest valt te men dat de kabinetsvoorstellen weliswaar niet deugen, acceptabel worden zodra er de nodige scherpe kantjef' worden afgeveild. De mensen die nü in de wao zitten niet in hun uitkeringsrechten worden aangetast, zo lu communis opinio in de partij én in de fractie. En dèt precies wat fractievoorzitter Thijs Wöltgens al daags bekend maken van de kabinetsplannen had geroepen. Er zal nog wel een flink gevecht met het kabinet olt o wao geleverd moeten worden, maar tot een crisis hoee met enige inschikkelijkheid aan beide zijden leiden. Veel zorgwekkender is het, dat de PvdA zélf d< ste dagen weer op een electorale zeephelling terecht is men. Blijkens een enquête van de Krant op Zondag zej minder dan veertig procent van de PvdA'ers uit onj gen met de wao-aanpak de volgende keer niet meer sociaal-democraten te zullen stemmen. Een ongeveer groot percentage kenschetst Koks ondersteuning v; wao-voorstellen zelfs als 'kiezersbedrog'. O! OPMERKELIJK genoeg dalen deze harde klappen v alleen neer op het hoofd van de PvdA. De CDA-achte fractie en partij hebben- veel minder moeite met de van de wao. Het is een wrange constatering, maar de heeft zijn ongelukkige positie vooral aan zichzelf te w f Anders dan CDA-fractieleider Brinkman heeft Wöl :.n- niets gedaan om 'zijn' kiezers voor te bereiden op de ingrepen die het kabinet noodzakelijk achtte. Integeij, Wöltgens en andere prominente Pvd A-politici hebben malen in meer of minder mistige bewoordingen laten i schemeren dat de wao intact zou blijven. Dit verklaart cvu om de draconische maatregelen vooral de PvdA-1#^ rauw op het dak zijn gevallen. Ook een succesvolle 'waiy rectie' a la Wöltgens zal die vertrouwensbreuk tussen en kiezers maar zeer ten dele kunnen lijmen. Op de duur kan dat de partij flink opbreken en het haar om lijk maken nog langer geloofwaardig te opereren in k< en parlement. meestal met een medium als centrale figuur. De naijver tussen mediums on derling is volgens Sommer zeer groot. Regelmatig vinden „opkomende begaafden" dat het tijd wordt voor gevestigde mediums om het veld te rui men. „Via verdachtmakingen proberen beide partijen aan hangers te verwerven. Daarbij zijn hun sterkste wapens na tuurlijk hun 'helderziende waarnemingen', die meestal oncontroleerbaar zijn, maar voor de aanhangers de status van 'openbaringen' hebben." De mediums hebben „qualitate qua een magisch prestige", heeft Sommer gemerkt. Wan neer ze op een avond als medi um optreden, worden ze met alle egards behandeld; zijn ze de volgende week als bezoeker aanwezig, dan krijgen ze nau welijks aandacht. „Opvallend dat verschil in benadering: als of mediums meer dan mensen zijn. Het lijkt op de wijze waarop (vooral vroeger) de predikant of priester werd be naderd." Uitgave: Kantoor: Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holste E. Huisman, H. Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs K. Ver, Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pié Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. B. Hermans, J. Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors. De teidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla ifj België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers enM.v 1 Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland. S. Akkerman (Praag), drs. D J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A.Heering (Rol,. B. van Huèt (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), 11 F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskoil W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgradi F, Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verf publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalst M.de Cocq. Nabezorglng Telefoon: 071 - 122 248 op ma t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar 8.00 tot 19.00 uur, op z, 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2