Veel studenten dupe plan Ritzen Elke3Ê GRATIS Klederdracht Crisisoverleg in Den Haag over Joegoslavië Hoop op voedsel bevolking Irak 14 Dagen Gratis WOENSDAG 24 JULI 1991 derlanders rouwen I de Alpe d'Huez ENLAND 1st RTV us Anomie If tot zwaar bewolkt en iele buien, mogelijk t onweer. numtemperatuur rond graden, Jddagtemperatuur circa 1 graden. Matige, aan de t af en toe krachtige 'elijke wind. £cicUe (2owia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25090 Losse nummers 1,45 ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Brandweer voorbereid op sekse-verandering commandant 'Michèle' LOS ANGELES Leden van de brandweer van Los Angeles moeten binnenkort een sensitivity-training volgen, zo schrijft de Britse krant The Independent. De reden is dat de brandweercomman dant, kapitein Michael Kaemerer, een operatie zal ondergaan om van sekse te veranderen. Met de sensitivity-training hoopt de leiding van de brandweer dat de man schappen sympathiek zullen blijven staan tegenover hun commandant, die na zijn operatie door het leven zal gaan onder de naam Michèle. Voedertijd Door middel van een in jectiespuit worden drie jonge dwerg- mangoes ten in het gevoed. De babies, die net zijn ge boren in het Noorder Dierenpark Emmen we gen 11 tot 16 gram en krijgen om de twee uur eten. Wilde dwergman- goesten bewonen de Afrikaanse savannen. Normaliter staat er bin nen een groep van deze beesten een zogenoem de vorstin op, die zich om de borelingen kom- mert. Dat was ditmaal niet het geval, zodat de diertjes individueel wor den verzorgd. FOTO: ANP Chaos treinverkeer na blikseminslagen UTRECHT Blikseminslagen hebben het treinverkeer in verschillende delen van het land vanochtend ernstig ontregeld. Alkmaar was lang niet meer per trein te bereiken. De NS heeft bussen ingezet. Op de belangrijke lijn Utrecht-Arnhem reed slechts af en toe een trein. Op de lijn Amsterdam-Utrecht reden al leen stoptreinen. De intercity's tussen Amster dam en Utrecht zijn omgeleid via Hilversum, wat vertragingen van veertig minuten tot ge volg had. Op het traject Vierlingsbeek-Blerick zijn na een wisselstoring eveneens bussen inge zet. Een woordvoerder van de NS spreekt van een unieke situatie. „Zoveel storingen op één dag is uiterst zeldzaam". Zeker honderd servi cemonteurs, verkeersleiders en andere technici gingen op pad om vertragingen zoveel moge lijk te beperken. Provincie dwingt Jacobswoude tot betalen afkoopsom Bello DEN HAAG Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland plaatsen een bedrag van 1,2 miljoen op de begroting van de gemeente Jacobswoude. Hierdoor kan de afkoopsom, die burge meester en wethouders overeenkwamen met ex-gemeentesecre taris Bello, betaald worden. GS zien zich tot deze ingreep in de gemeentelijke begroting genoodzaakt omdat de gemeenteraad weigerde deze wettelijk verplichte uitgave goed te keuren. Ook na de gerechtelijke uitspraak dat de afkoopsom betaald moest worden en na een dringend beroep van gedeputeerde H. Blok bleef de raad bij het ingenomen standpunt. GS zijn niet blij met de ingreep. Ze achten het een kwalijke zaak, dat ze juist in een tijd dat gemeenten meer en meer hun eigen verantwoordelijk heid moeten nemen, moeten ingrijpen. De affaire Bello begon toen voor de gemeentesecretaris van Lei- muiden en Rijnsaterwoude geen passende functie kon worden gevonden toen deze gemeenten met Woubrugge opgingen in de nieuwe gemeente Jacobswoude. B en W kwamen met Bello een bedrag overeen voor het afkopen van het wachtgelden. DEN HAAG De PvdA is tegen het plan van mi nister Ritzen van onder wijs om trage studenten na een mislukt eerste jaar hun studiebeurs te ontne men. Rond de dertigdui zend studenten worden volgend jaar gedupeerd door deze maatregel. Met de plannen wil de be windsman jaarlijks 180 miljoen bezuinigen. Volgens het PvdA-kamerlid Netelenbos zal die bezuiniging echter niet gehaald worden, omdat universiteiten en hbo- instellingen het studiepro- gramme voor het eerste jaar zullen vergemakkelijken om daarmee het aantal studenten op peil te houden. Netelenbos verwacht daarom weinig heil van het plan. Het CDA heeft nog geen uitgesproken stand punt ingenomen over Ritzens voorstel. Het plan betekent dat middel bare scholieren van achttien jaar en ouder die meer dan één keer blijven zitten hun studiebeurs verliezen. Datzelf de geldt voor studenten die hun eerste jaar niet in één keer halen. De scholieren en studenten moeten het hele be drag dan gaan lenen. Na het behalen van het diploma of propedeuse krijgt de student weer recht op de basisstudie beurs en aanvullende beurs. Jaarlijks schrijven bijna 100.000 studenten zich in voor het hoger onderwijs. In het hbo-onderwijs haalt van de 46.000 studenten ruim zestig procent het eerste jaar in één keer. Op z'n minst 10.000 hbo'ers zullen dus vanaf vol gend jaar tijdelijk hun studie beurs verliezen. In het weten schappelijk onderwijs is het probleem nog veel groter. Ge middeld haalt dertig procent van de 33.000 studenten de propedeuse in één keer. Dat betekent dat volgend jaar 20.000 studenten gedupeerd worden. De studentenvakbonden heb ben woedend gereageerd. DEN HAAG/BELGRADO Vertegenwoordigers van de lidstaten van de Europese Ge meenschap zijn vandaag in Den Haag bijeengekomen om te praten over de crisis in Joe goslavië. De directeuren-gene raal politieke zaken van de Twaalf bespreken hoofdzake lijk de mogelijke uitbreiding van het mandaat van de EG- waarnemers in het Balkan- land. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl en de Franse presi dent Francois Mitterrand heb ben de elkaar bestrijdende partijen in Joegoslavië gisteren opgeroepen te blijven probe ren via dialoog te komen tot een oplossing van de proble men. Na hun eendaagse onder houd in Bad Wiessee in Beie ren zeiden beide politici dat het voor een volkenrechtelijke erkenning van Slovenië en Kroatië veel te vroeg is. De leiders van Servië en Kroatië gaven elkaar gisteren de schuld van het mislukken van de top en het aanwakke ren van etnisch geweld. „We hebben het einde bereikt", zei de Kroaat Stipe Mesic, voorzit ter van het staatspresidium, in de Macedonische stad Ohrid waar de top werd gehouden. De krant 'Politika Ekspres' in Belgrado meldde gisteren dat honderden Kroaten de afgelo pen dagen uit de Nationale Garde de eigen Kroatische troepen zijn gedeserteerd. De desertiegolf is klaarblijke lijk het gevolg van de grote verliezen ónder de Kroaten. Bij de zware gevechten tussen Kroaten en Serviërs maandag tij de stad Vinkovci (120 kilo meter ten noordwesten van Belgrado) zijn volgens dezelfde krant meer doden gevallen dan de officieel gemelde 21. Alleen al 40 Kroatische poli tieagenten en soldaten zouden om het leven ziin gekomen. Pagina 5: 'Akkoord' stelt Gorbatsjov: Armenië tekent Unieverdrag NOVO-OGAREVI De Sovjetrepubliek Armenië bereidt zich voor op het onderteke nen van het nieuwe Unieverdrag. Sovjetpresident Michail Gorbatsjov verklaarde dit vannacht na een bijeen komst van de leiders van de republieken in Novo- Ogarevi, waaraan ook de onafhankelijke Armeense president Levon ter Pe- trossian deelnam. De aan wezigheid van de Ar meense leider was „een te ken van de opstelling van het Armeense volk", zei Gorbatsjov. „Het werk voor een ontwerp van het nieuwe Unieverdrag is af gerond". Het verdrag staat centraal in Gorbatsjovs plannen voor het bijeen houden van de Sovjetunie en is belangrijk voor het behoud van het vertrou wen van het Westen in de hervormingsplannen Strandvolleybal Op het Noorderstrand in Scheveningen is vandaag het nationaal kampioenschap strandvolleybal begonnen. Het evenement duurt tot en met aanstaande zaterdag. Dagelijks zullen twaalf mannen- en negen vrouwenkoppels aantreden. De wedstrijden beginnen dagelijks om 10.00 uur. FOTO: MILAN KONVALINKA (ADVERTENTIE) WASHINGTON Als het aan organisaties van de Verenigde Naties ligt, zal het verbod op de ver koop van olie door Irak zo spoedig mogelijk worden opgeheven om de Iraakse bevolking te behoeden voor massale honger. Na alarmerende rapporten over de voedselsituatie in Irak door Unicef, de Wereldvoedsel Organisatie FAO en prins Aga Khan, de VN-gezant voor hu manitaire hulp in de Golf, te kende zich deze week een wij ziging af in het Amerikaans- Britse standpunt over het al of niet gedeeltelijk opheffen van het olieverkoop-verbod. Irak heeft deze week een nieuw verzoek ingediend om olie te mogen exporteren. De Ameri kaanse president George Bush zei gisteren te overwegen de VN-sancties tegen Irak te ver zachten. ,,De VS zullen niet aanzien dat onschuldige vrou wen en kinderen daar te lijden hebben", zei Bush voordat hij met zijn kabinet in beraad ging. Stafleden van het Witte Huis zeiden niet overtuigd te zijn dat Irak de olieverkoop nodig heeft voor het aankopen van voedsel en andere beno digdheden. Enkele weken ge leden gaf de Veiligheidsraad Irak toestemming gebruik te maken van bijna een jaar gele den bevroren bankrekenin gen, in 30 verschillende lan den. OPRUIMING kortingen van 40-60% banken ook los leverbaar (jmcUww) internationaal Oen Haag Oenneweg 4 070-3106314 Leiden C Haarlemmerstraat 52a-54 071-127509 ssksee y®'"» si"™1 020-6259866 Amsterdam Willem van 020-6440510 Viaardingen-C, Korte Hoogstraat 41 010-4346267 Utrecht Giidenkwartier 173 Hoog Cathanine. tel 030-328869 Luchtmacht: haarscheurtjes bij F-16 bekend probleem DEN HAAG Het optreden van haarscheurtjes bij F- 16-jachtvliegtuigen is een bekend probleem, waarmee in de onderhoudsschema's rekening wordt gehouden, aldus een woordvoerder van de Koninklijke Lucht macht. Hij reageert hiermee op een artikel in het gezaghebbende Britse weekblad Jane's Defence Weekly, waarin wordt gezegd dat bij na alle F-16's die in dienst zijn bij de Verenigde Staten en ande re landen haarscheurtjes vertonen als gevolg van metaalmoe heid. Volgens Jane's zal het meer dan een miljard dollar kosten die te repareren. In totaal gaat het volgens het weekblad om 2900 van deze jacht vliegtuigen, waarvan er 1861 in dienst zijn bij de Amerikaanse luchtmacht. De F-16, een produkt van het Amerikaanse bedrijf General Dynamics, is sinds eind jaren zeventig buiten de VS verkocht aan België, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Is raël, Pakistan, Egypte, Venezuela, Zuid-Korea, Turkije, Grie kenland, Indonesië, Singapore en Thailand. Aan Nederland zijn inmiddels 180 van de 213 bestelde F-16's geleverd. (ADVERTENTIE) Morgen is het de „Dag van de Klederdracht". Niet in heel Nederland, maar slechts in het Westfriese Schagen, waar het elke donderdag in het folkloreseizoen feest is. Altijd de moei te van een bezoek waard voor wie van folklore houdt. Diverse 'levende' klederdrachten die in elk geval wèl uit alle delen van ons land komen zijn er morgen bij elkaar te zien. Een even uniek als kleurrijk schouwspel - d&t levert het volgens de organisatoren op. Schagen mAg je dan ook volgens hen niet missen. Evenmin als de Leidse Courant, die je zelfs niet kiint missen. Geen dag. achtoffers op Grossglockner ongeluk met een Tsjechoslowaakse bus op de Glossglock- in Oostenrijk heeft aan ten minste twee mensen het leven gekost. Tientallen anderen raakten zwaar gewond. Doordat de remmen weigerden schoot de bus in de bekende bergpas van de weg en stortte 100 meter de diepte in. FOTO: EPA Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) De/e bon opsturen in een open envelop - /onder post/egel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag j Of bel 071 -313 677 I 711848 003000 £cldóc6outmit Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 3 augustus 1991 Maar op is op njnmCEHHE3El^I2GEBEOEMBQI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1