lolombianen lijken voorgoed uitgeblust ederlanders rouwen op de Alpe d'Huez FïïjTt'l mIO'I^ïï SPORT In beslissende fase 59r». OP DE LOSSE TOUR dóeSoiwMit WOENSDAG 24 JULI 1991 13 IK STOUWDAM Van Tiggelen uit roulatie De aanwinst van PSV brak gisteren tijdens een duurloopje in Roden een middenvoets beentje. Van Tiggelen (34) ver stapte zich tijdens de ochtend training. De van Anderlecht overgekomen verdediger werd naar een plaatselijk ziekenhuis vervoerd, waar de breuk werd geconstateerd. Volgens de medische staf zal het herstel minimaal drie we ken vergen. Supercontract voor Witschge BARCELONA Richard Witsch ge speelt de komende zeven sei zoenen bij Barcelona. De midden velder van Ajax kwam vannacht tot overeenstemming met de Spaanse topclub. Dat betekent dat Witschge tot en met zijn 28ste in Barcelona speelt. Vooral op aan dringen van trainer Johan Cruyff heeft de Spaanse club de Amster dammer aangetrokken. Het jaarsa laris dat Witschge bij Barcelona gaat verdienen bedraagt om en nabij de anderhalf miljoen gulden. „Een supercontract in ieder ge val", zo gaf Witschge te kennen. Barcelona moet voor zijn komst tussen de zeven en acht miljoen aan Ajax betalen. KNVB eist handhaving uitslag APELDOORN Namens de KNVB heeft mr. H. Utermark gisteren voo|, het gerechtshof in Amsterdam vernietiging bepleit van het vonnis van de Utrechtse rechtbank-president mr. Hofhuis. Deze had in het kort geding, dat BW Den Bosch had aangespannen naar aanleiding van de be kerfinale tegen Feyenoord, bepaald dat de tweede helft van die wedstrijd dient te worden overgespeeld op neutraal terrein. Lemster wint ELAHUIZEN Het Lemster skütsje met schipper Jelle Reijenga voer gisteren als eer ste over de finishlijn op de Fluessen bij Elahuizen. Hoe wel de wedstrijden van van daag en morgen op het IJssel- meer bij zijn woonplaats wor den gehouden, is de schipper bijna kansloos voor de titel van het SKS-skütsjesilen. Hij kreeg de afgelopen wedstrij den tweemaal veertien straf- punten vanwege protesten aan zijn broek. In het klassement stijgt de spanning. De grootste kanshebber Teake van der Meulen van Woudsend zeilde als tweede over de finish. Twee ton winst Gymnaestrada AMSTERDAM De negen de Wereld Gymnaestrada, die afgelopen week in Am sterdam met meer dan 20.000 deelnemers is gehouden, heeft winst opgeleverd. John Tielrooy, secretaris van het organisatie-comité, maakte gisteren bekend dat op een begroting van 15 miljoen gul den, een voorlopig bedrag van 200.000 gulden winst is geboekt. De twee ton komen ten goede aan de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond, de organisator van het evenement. ,PE D'HUEZ Het slecht met de Colom- in in de Tour. De kevers uit de Andes n geen enkele rol betekenis. Waar zij Uni re jaren met de bes- mee bergop gingen, >nai en zij dit jaar op mi gereden. De Colom- ;n zijn uitgeblust; in tonde van Frankrijk het zich laat aanzien l Afeoed. ralb ogst geklasseerde Colom- is Abelardo Rondon. Hij dertiende met een ach- He id van ruim twintig mi- op Miguel Indurain. Rondon is dat een goede tie, want hij is door Ba- alleen meegenomen om 11 tenwerk voor Indurain richten. Zijn klassement n (j raan ondergeschikt. pmannen van de Colom- e ploeg Ryalcao/Posto- iten het helemaal afwe- Herrera rijdt onzicht- door Frankrijk, terwijl ombjo Mejia zich op weg naar d'Huez voor het eerst jker reed en met een plaats een respectabele tie leverde. In het klas- (C t moeten twee van de ndste wielrenners uit bia het stellen met een 'jMejia) en 25e (Herrera) Dels Het verschil met de ifui is voor het duo al op- n tot een half uur. Het zelfs voorbij ge- 1 door ploeggenoot Al- rks Camargo, die met een iende plaats na Rondon te Colombiaan is. en Ie overige zes nog in zijnde Colombianen Parra moest na een val- IN SWIERS Kapr hlappp partij in de zevende etappe op geven is het helemaal hui len met de pet op. Oscar de Je sus Vargas staat 38e, Reynel Montoya Jaramillo 39e, Henry Cardenas 43e, Gerardo Monca- da 47e, Arsenio Chaparro 102e en Carlos-Mario Jaramillo 163e en voorlaatste. Daarmee blijft hij onze landgenoot Rob Harmeling net voor. De Ne derlander is drager van de rode lantaarn en hard op weg die positie niet uit handen te geven. Het 'Colombiaanse effect' is uitgewerkt. De Tour levert het bewijs dat de de Zuidamerika nen hun aanpak radicaal moeten wijzigen, willen zij in de harde Europese wedstrijden overeind blijven. Dat lukt nog wel in een Ronde van Spanje, die qua parkoers en rijstijl is toegesneden op de Colombia nen, en in de Dauphine Libere die kort is, maar absoluut niet meer in de Ronde van Frank rijk anno 1991. De 'dinky toys' verzuipen in het geweld dat de Europenanen ontwikkelen. De Colombianen begonnen volle dig uitgepierd aan de bergrit ten. Vlakke etappes zonder een moment rust en gemiddel de snelheden die oplopen tot 47 km/u maakten van de ren ners die ooit als een attractie door Felix Levitan werden Marco Lietti onfortuinlijk GAP Marco Lietti, af gelopen maandag winnaar van de zestiende etappe, heeft voor de start van de zeventiende rit van de Ronde van Frankrijk moeten opgeven. De Ita liaan kwam bij de verken ning van de wedstrijd naar Alpe d'Huez ten val en brak een been en een sleu telbeen. In een poging een overstekend kind te ont wijken botste Lietti tegen een auto van de organisa tie op, waarbij hij fors on deruit ging. Het kind kwam er met enkele kneuzingen van af. Jalabert moest na een val behandeld worden wegens talloze kneuzingen en Kvalsvoll moest zich na de etappe melden in het zie kenhuis voor röntgenfoto's van linkerschouder en - knie. Luc Leblanc kreeg op weg naar de Alpe d'Huez een klap van een toeschouwer tegen zijn el leboog. Hij werd door Tou rarts Deporte behandeld. binnengehaald machteloze we zens. Naamloos Luis Herrera loopt in negatief opzicht voorop. In de Vuelta klom hij nog als de beste en hij won zelfs de Dauphine Libere. In de Tour is hij een naamloze, die in de rit naar l'Alpe d'Huez bovendien nog twee keer ten val kwam. De Colom biaan, die ooit de rit naar l'Al pe d'Huez won en zijn landge noten gek van vreugde maak te, klaagt over vermoeidheid. Hij beweert in de vlakke rit ten zijn laatste krachten te hebben aangesproken. In de cols houdt de lichtgewicht zich Het was alweer geen Colombiaan, maar andermaal Spanjaard Miguel Indurain (links) die gisteren de toon aangaf. Na afloop van de loodzware beklimming vierde hij een feestje met zijn golfende landgenoot Ballesteros. foto: ap waar zij niet mogen ontbre- Colombia verliest de strijd met de Europese concurrenten en zal bij een ongewijzigde aan pak verder achterop raken. Herrera zal daar hooguit een rot gevoel aan overhouden, rouwig zal hij er niet om zijn. De tuinman uit Fusagusana is bezig met zijn afscheidsjaar. Hij stopt, zeker met het rijden van een Europees programma. Hooguit dat hij in eigen land op de fiets zal stappen. Herre ra kwam de Tour via de voor deur binnen, creëerde een hel denrol en neemt afscheid als een naamloze. Het kan verke- bezig met het zo beperkt mo gelijk houden van tijdverlies. In het nadeel van de Colombi anen is het FICP-klassement, waarmee zij toegang tot de Tour kunnen krijgen. Zij rij den te weinig in Europa om genoeg punten te verzamelen voor een rechtstreekse kwali ficatie. Dus is Ryalcao/Posto- bon aangewezen op een 'wild card'. En die moet worden verdiend. Dus waren de Co lombianen gedwongen om voorafgaande aan de Tour te presteren. Van een rustige voorbereiding was geen spra ke. Zij begonnen al met een achterstand aan de Ronde van Frankrijk, die ook voor de Co- Vaderland Het zal nooit echt wat worden met de Colombianen, omdat zij een Europees programma moeten rijden om gelijkwaar dig aan de concurrentie te kunnen opereren. Die stap zul len zij nooit maken, daarvoor zijn de banden met het vader land te sterk de renners willen niet maandenlang van huis zijn en zijn de belan gen in eigen land te groot. Op de Colombiaanse kalender staan koersen (Ronde van Co lombia en de Clasico RCN), 1 D'HUEZ Wit Rijp etrokken gezichten, nauwelijks bewe- Gert-Jan Theunisse de Alpe d'Huez- e niet gewonnen. De erdtwintig man ster- supportersschare jsterd, geschokt en teleurgesteld. „Heeft jjeen een zwart T-shirt (i ch, dan rouwen we ist van de Tour de verwoordt één hen het alom heer- neerslachtige S !8ste is 18, de oudste I -?agmiddag om twee uur kken ze met drie bussen rghem, het geboortedorp „beul van de bergen". medewerkers van het 0p)?i f van Tine zijn mee, Tine Dk. De plaatselijke kroeg at, omdat Willie op de it. Datzelfde geldt voor Jetbalkantine. Gisteroch- j half zes arriveerden de is tsiastelingen boven op g. Na de etappe vertrek- weer richting Brabant, in T-shirts hebben ze al- winnaar Gert-Jan Theu- laten drukken. Op zes- rd meter van de finish .(en ze het terras van een VrjDe ober krijgt een gele 0! verhandigd. Of hij die even op wil zetten. Hij het spel mee, zegt regel- „Tuhis" de Franse ver- n Theunisse. Hij kan het lat liet aangesleept krijgen, oep heeft zes verschillen- ^'orten bier mogen proe- [Allemaal lauw, luidt het itigende oordeel. Gert-Jan Theunisse volgt Charles Mottet en Greg Lemond op weg naar de top van de Alpe d'Huez. Voor Theunisse was er ritzege weggelegd op de 'Nederlandse' berg. De Italiaan Bugno bleek de rapste tijdens de zeventiende etappe. foto: anp stjes doen B[ )ek is al versierd met een van achttien meter 'Mott Tachtig liter verf is op de geschilderd. Voor het is een alternatieve fi- n straat gekwast. Twee- T-shirts heeft de club aan de Nederlanders •g- ele petten, vuurwerk, begeleid door een gro- r. zorgen ervoor dat de opvalt. „We moeten con- rd stant kunstjes doen en zingen. Zelfs de Fransen willen met ons op de foto. En alle video camera's hebben ons al ge filmd", zegt Willem met enige trots, 's Ochtends hebben ze nog een polonaise gehouden van tachtig meter lang. „De Fransen hebben zoiets nog nooit meegemaakt", vertelt Piet. Van de gendarme heeft de groep geen last. „Ze willen geen polonaise meer, we mo gen niet met de trom op straat en ze ruilen ook al geen pet ten, maar voor de rest zijn het aardige mensen", legt Willem de spelregels uit. Hij heeft ge lijk. De agenten fluiten alleen als het publiek te dicht op het parcours komt te staan. Er is niet genoeg stemming, vindt een schorre Willem. Hij staat op en een lied wordt aan geheven. „Daar hoog in de bergen, daar rijdt hij weer rond. Het is Gert-Jan Theunis se en hij zit weer op kop. En van je hela hela holala", wordt luidkeels meegezongen. De groen is vindingrijk! Zodra een aardige dame voorbij loopt, wordt „Ja, dat is mooi, mooi, mooi man" van Mannenkoor Karrespoor ingezet, ,,'t Hele zakie loopt in z'n nakie bij Ome Japie aan de Middelland se Zee", doet het ook goed in de supportersgelederen. Om de hoek De tourkaravaan komt na uren wachten eindelijk langs. Iedere auto wordt toegejuicht. Een Franse dame wijst op de de verfrommel die de fans hebben achtergelaten. Druk wordt gebaard dat de troep moet worden opgeruimd. „Ben jij gek, Gert-Jan Theunisse kan zo om de hoek komen", is de woedende reactie. De naam Theunisse doet wonderen. Sus send maakt de vrouw duide lijk dat het ook wel wat later mag worden weggehaald. De landgenoot die toevallig Verkeerschaos op Alpe d'Huez ALPE D'HUEZ Het aantal toeschouwers van de Tour de France op de Alpe d'Huez is dit jaar verdubbeld ten opzichte- van vorig jaar. Het evenement trok gisteren een record aantal bezoekers, zo'n 200.000. Oorzaak is de grote toename van dag jesmensen die met bussen of eigen vervoer naar de berg ko men. De topdrukte leverde gisteravond een gigantische ver keerschaos op. Na de finish van de renners om ongeveer vijf uur 's middags duurde het tot diep in de nacht voordat de kilometerslange file bergafwaarts enigszins was opgelost. Slechts één weg leidt namelijk naar beneden. Gemiddeld duurde het zo'n zes uur voordat de afdaling via 21 haarspeld bochten kon worden voltooid. 'Chiappucci' gilt, krijgt het zwijgen opgelegd. Het is Theu nisse en niemand anders. De kopgroep zoeft voorbij, geen Theunisse. Het begint te onwe ren, bliksemflitsen schieten over de berg, druppels vallen langzaam, maar zeker naar be neden. Het lijkt wel alsof de Neder landers ook het Hollandse weer hebben meegenomen. Vol verwachting kijken de supporters uit naar hun idool, dat uitblijft. Anderen ruimen ijlings hun kraampjes op, ve len zoeken een schuilplaats. Het is vijf jaar geleden dat het geregend heeft tijdens de etap pe van Alpe d' Huez. Paniek breekt uit, het tourcircus is in een mum van tijd ontruimd. Niemand heeft behoefte aan een nat pak. Het is twee jaar geleden dat een Nederlander, Theunisse, de Alpe d'Huez, heeft gewonnen. Maar als de renners zo doorgaan, degra deert de Alp van de Neder landse zeges tot bedevaart soord, waar alleen mooie her inneringen worden opgehaald. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 19.33 uur: Studio Sport, wielrennen Tour de France, samen vatting achttiende etappe, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BRT 1, 18.35 uur: Tour'91, magazine rond Tour de France. Superchannel, 23.10 uur: Hang loose, sportrubriek, 00.10 uur: Sport. TV 5, 23.15 uur: Wielrennen, Tour de France. Rai Uno, 23.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 15.00 uur: Studio Sport, wielrennen Tour de France, recht streeks verslag van de negentiende etappe over 177 km van Morzine naar Aix-les-Bains. BRT 2, 16.10 uur: Wielrennen, Tour de France, rechtstreeks verslag van de negentiende etappe. BBC 1, 16.00 uur: Cricket, eerste dag vierde testmatch Engeland-West-ln- BBC 2, 11.50 en 14.35 uur: Cricket, eerste dag vierde testmatch Enge- land-West-Indië; tennis, kwartfinale vrouwen Federtion Cup in Notting ham, 17.00 uur: Vervolg cricket erv tennis. Duitsland 1, 16.45 uur: Wielrennen, Tour de France. Duitsland 3, 13.00 uur: Tennis, ATP toernooi. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur: Sport. PSV wil 800.000 pond neerleggen voor Gillhaus Nuchter blijven door GERT-JAN THEUNISSE De sterksten bleven over. Ga daar nou geen moeilijk verhaal over vertellen, Gert-Jan. probeer ik mezelf nuchter te laten zijn. Tot een kilometer of tien voor de top zat ik in het vierde wiel, een ideale positie. We haalden Steven Rooks terug, die een kleine voorsprong niet kon vasthouden, en op het moment dat Steven tot de orde werd geroepen maakten Bernard en Bugno met een tempoversnelling mij eveneens tot een kansloze. Toch ben ik minder ontredderd dan in de Pyreneeën. Ik kon veel langer mee, heb door het vaste voedsel meer kracht gekregen. Net niet genoeg om de eerste viool te kunnen spelen. Toen Greg LeMond en Hampsten me dreigden te passeren heb ik even flink op de tanden gebeten en ben in hun ritme mee naar boven gekomen. Gelukkig is de schade tot iets minder dan twee minuten beperkt gebleven. Oké, voor het algemeen klassement schiet ik er niet veel mee op. Maar daar had ik toch al geen fiducie meer in. In het moderne professionalisme is een mindere dag er één teveel. Die zwakke rit in de Pyreneeën is me noodlottig geworden. De bergen worden schaars. De koers naar Morzine is eigenlijk niet mijn rit. Als de aankomst op de Col de la Joux Plane zou zijn geweest had ik misschien iets kunnen doen. Nu volgt er nog een flinke afdaling van dik tien kilometer en dan pas een klein stukje bergop. Het betekent datje veel voorsprong moet hebben op de laatste Col anders krijg je het hele spul in de nek. Zo'n fantastische daler ben ik nou ook weer niet. Het valt me op dat veel Nederlanders verstand van wielrennen hebben. Iemand vertelde me net dat hij op de Col d'Ornon had gezien dat ik in vergelijking met de rest een te klein verzet draaide. Dat is de spijker op de kop. Een teken dat de echte macht ontbrak. Toen het echt steil ging worden en de anderen de grote plaat maalden, verloor ik snel terrein. Het is een vervelende ervaring, want dat gebeurde ook nog juist op de plaats waar ze mijn naam om de tien meter op de weg hadden gekalkt. Hebben jullie dat enorme spandoek gezien? In de Tour wordt Gert-Jan nummer één, maar de rit naar Alpe d'Huez wint hij op één been... Misschien reed ik maar met de macht in een been. Ik zie net dat ik op de dertiende plaats ben geïndigd. Ook al geen best voorteken. Gelukkig heb ik geen sterk bijgeloof. De mensen thuis kunnen zich verheugen op een nieuwe dag vol met verrassingen. Een loodzware bergrit met het venijn in de staart. Twee bergen van de eerste categorie, twee van de derde, een van de vierde en de Col de Joux Plane die buiten alles valt. Ongetwijfeld gaan er wat mannen hun posities in de top verspelen. Wie weet kan ik dan toch nog bij de top tien binnenvallen. Maar 't zal een dubbeltje op zijn kant worden. In de tijdrit naar Macon moet ik normaal gesproken ook het een en ander prijsgeven. Eerst deze teleurstelling verwerken. Ik sta niet alleen. Lemond heeft me in het geheim toevertrouwd dat hij het met de eindzege niet meer ziet zitten. Die Leblanc heeft me verbaasd. Misschien kan hij voor een nieuwe verassing zorgen. Normaal gesproken gaat het om Indurain en Bugno. De derde podiumplaats is helemaal open. 't Moet wel heel vreemnd gaan wil daar een Nederlander komen te staan. Als ik nou vandaag eens de pedalen mijn wil op kan leggen. Het heilige vuur brandt, dus waarom moet ik voor iemand buigen? Zou het tekort aan competitie me een beetje hebben opgebroken in deze Tour? Zijn anderen sterker geworden? Redenen genoeg om mezelf nog meer onder handen te nemen voor de volgende editie van de Tour. DEN HAAG Waar de Tour- staf al voor gewaarschuwd heeft, is dan in de moordende etappe naar Alpe d'Huez ge beurd. De leider van het tus senklassement, P.J. de Waal uit Leidschendam is zijn „gele trui" kwijt geraakt aan R.D.R. Tawaris uit Den Haag. Maar er is nog van alles mogelijk! De winnaar van de zeventien de etappe, de Italiaan Gianni Bugno zorgde voor een be hoorlijk aantal punten bij de deelnemers. Met 71 punten gaat A. Lobbecht uit Leid schendam naar de finish in Parijs, terwijl er voor de 2e en 3e prijs weer moest worden gekeken naar de volgorde van binnenkomst van de renners op de formulieren. De waarde bon van Radio Modern t.w.v. f 75,- gaat naar de heer Snoek uit Den Haag en het Eigen Tour sweatshirt t.w.v. 50,- naar R. van Santen uit Den Haag. Zij behaalden 64 punten. Nummers 4 t/m 11: 4. (64 pun ten) G. Aldermans, Voorburg; 5/6. (62) L.v.d.Berg, Den Haag; P. Huybens, Den Haag; 7/8. (61) P. Casteleijn, Gouda; K. Derwort, Delft; 9/11. (60) I.H.B. Dorsthorst, Gouda; F. Bouwsma, Den Haag; J. Holt- lamp, Wateringen. Het tussenklassement na de zeventiende etappe: 1. (537 punten) R.D.R. Tawaris, Den Haag; 2. (531) P.J. de Waal, en £eidóe<3oma/rtt Leidschendam; 3. (528) A. Mi chael, Den Haag; 4. (525) W.Th. Krassenburg, Den Haag; 5. (523) A. van Schaik, Den Haag: 6 (507Y W A. Stok, Schoonhoven; 7. (505) C. van Meerten, Gouda; 8/9. (501) W.F.v.d. Blij, Rijswijk en E.J.M.v.d. Spek, Pijnacker; 10/ 11. (495) R.F.S. v.d. Staaij, Den Haag en L. Lut, Den Haag; 12. (494) J. Krijgsman, Den Haag; 13. (485) N. Neuteboom-Malie paard, Den Haag; 14. (484) M A. Streef, Gouda; 15. (483) J.A. Schepen, Den Haag; 16. (482) P.v.d. Houwen, Leid schendam; 17. (481) G.L.M.v.d. Spek, Den .Haag; 18. (480) R L. Stift, Berkel Roderijs; 19. (478) G. van Schie, De Lier; 20. (477) J.K. Proijk, Den Haag. Aanstaande vrijdag verschijnt het laatste tussenklassement. De Tourstaf is telefonisch te bereiken onder nr. 070- 3190814, tussen 18.00-19.00 uur. APELDOORN Er bestaat nog een verschil van 200.000 Engelse pond (circa zeven ton) tussen het bedrag dat PSV wil betalen voor aanvaller Hans" Gillhaus en de transfersom die zijn club Aberdeen voor hem wil ontvangen. Volgens berichten in de Schot se pers is PSV bereid 800.000 pond te betalen en de Schotse vereniging heeft een miljoen pond als vraagprijs genoemd. Overigens verblijft de interna tional momenteel op trainings kamp op de Bermuda's. Daar bevindt zich ook doelman Theo Snelders, die afgelopen zondag zijn rentree maakte en onder meer een strafschop stopte. Aanvaller Willem van der Ark is achtergebleven in Aberdeen. Hij meldde al eind vorig seizoen graag weg te wil len uit Schotland. Van der Ark tekende nog geen con- HD 7202 Café Comfort Capaciteit p£" TpV' 3-12 koppen Modem compact design Watemiveau indicator 1 Beveiligd tegen overlopen. VANJMCT VOOR M ^®[T Geldig donderdag/vrijdag a.s. 1 'onderdao/vriidag a.s. SUPER WINKEL DEN HAAG: GROENMARKT 29. TEL 070-361 7666 SUPERWINKEL LEIDSCHENDAM: LEIDSENHAGE. TEL. 070 - 3279000 SUPERWINKEL GOUDA: Markt 37. Tel. 01820 -13566 Gert-Jan Theunisse geeft een premie van honderd gulden voor de renner die spontaan lacht. De Brabander, gisteren niet onver dienstelijk dertiende op 'zijn' berg, zegt dat humor in het heden daagse wielrennen ver is te zoeken. De ambiance is volgens hem te zakelijk, te afstandelijk. Hij vindt, dat de sfeer in vergelijking met twee jaar geleden in de Tour minder is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13