Felle gevechten tussen Kurden en Iraakse leger Akkoord cao stukgoed in Amsterdamse haven Vakantietips Regering Zuid-Afrika geeft financiering Inkatha toe 13 17 roatie st ook jrtrek m leger Bewoner spookhuis moet vaak stoppen vervangen >ans berouw op half A-viertje li 14 Dagen Gratis EeiclAcSouxatit ZATERDAG 20 JULI 1991 24 PAGINA'S in twee katernen £cidóe (Sowcvnt J Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang nr. 25082. Losse nummers 1,45. VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 .Ml aifu: Japan wil als rredelievend volk voortbestaan Cholera in Nigeria eist 1700 levens LAGOS Een cholera-epide- mie in Nigeria heeft dit jaar reeds aan 1700 mensen het le ven gekost. Bovendien zijn er zeker 10.000 Nigerianen be smet. De epidemie, de heftigste sinds jaren, heeft reeds 15 van de 21 Nigeriaanse provincies in haar greep. Ook in de buurlan den zijn slachtoffers gemeld. Recentelijk zijn in Tchad 900 doden gevallen. Maar ook in Benin, Niger en Cameroun heeft de ziekte honderden mensenlevens geëist. Cholera verspreidt zich snel in gebieden met vervuild water en slechte sanitaire voorzieningen. Inkatha-leider Buthelezi ontkent dat hij iets afweet van geheime betalingen FOTO: AP JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van recht en orde, Adriaan Vlok, heeft gisteren toege geven dat de politie de zwarte In katha Vrijheidspartij financieel heeft gesteund. Vloks verklaring komt na een uitgebreid verslag over de betalingen in het Zuida- frikaanse weekblad Weekly Mail. Het weekblad meldde dat de Zuidafrikaanse politie Inkatha zeker 250.000 rand (ruim 160.000 gulden) heeft betaald. De donaties zouden vorig jaar, kort na de vrijlating van ANC-voorzitter Nelson Mandela, zijn gedaan. Hiermee wilde men de overwe gend uit Zulu's bestaande Inkatha-groepe- ring versterken om het ANC de wind uit de zeilen te nemen. ANC-voorzitter Nel son Mandela eist nu het ontslag van de Zuidafrikaanse ministers die belast zijn met de staatsveiligheid. Minister Vlok gaf gisteren toe dat de poli tie in het geheim bijeenkomsten van In katha financierde en niet nader gespecifi ceerde hulp gaf aan de Verenigde Arbei ders Bond (UWUSA) van Inkatha. De bij dragen aan de zwarte vakbond UWUSA werden later op bevel van de Zuidafri kaanse president Frederik de Klerk be ëindigd. Oppervlakte Sahara sinds 1984 een stuk kleiner geworden WASHINGTON De Sahara, 's werelds grootste woestijn, is sinds 1984 kleiner geworden. Arperjkaans© deskundigen komen tot deze conclusie na bestudering- van satëllietfótd's die in de af gelopen tien jaar van de woestijn zijn genomen. Uit de foto's blijkt dat de Sahara tussen 1983 en 1984 ongeveer 564.620 vier kante kilometer aan terrein had gewonnen, maar tussen 1984 en 1985 weer 730.380 vierkante kilometer moest prijsgeven. „Een geweldige verrassing. Niet zozeer het feit dat de woestijn is ge krompen, maar dat er tevens jaarlijks oppervlakteverschillen voorkomen. Dat had ik nooit voor mogelijk gehouden", aldus H. Dregne van de technische universiteit in Texas. „Er moet een logische reden voor zijn", aldus Dregne. Meteorologen gaan nu uitzoeken welke. Sinds 1916 verschenen er regelmatig rapporten dat de woestijn juist aan het groeien is. Zeker in het door droog te getroffen Sahelgebied dat in het zuiden grenst aan de Sahara. Een studie toonde aan dat de zuidelijke grens van de woestijn met 96 kilometer verlegd is tussen 1958 en 1975. pger stelt regering Joegoslavië ultimatum IDEN OMGEVING bkker verhuist naar Leiden derlandse renners spreken geen oordje meer mee BAGHDAD Bij gevech ten tussen Kurdische gue- rillastrijders en het Iraak se leger zijn zeker hon derd doden gevallen. De Kurdische leider Massoud Barzani sprak gisteren be richten van functionaris sen van de Verenigde Na ties tegen die beweerden dat in de steden Sulayma- niyah en Erbril vijfhon derd mensen zijn omgeko men. Volgens Barzani waren de ge vechten het gevolg van een „misverstand", maar ooggetui gen zeggen dat het geweld uit brak na demonstraties tegen de voedseltekorten en het ge brek aan werk. Volgens de VN brandde de strijd woensdag al los in Erbril en verspreidden zij zich over andere gebieden waaronder de stad Sulayma- niyah. Volgens een VN-func- tionaris in Genève hebben de Kurden 90 procent van Sulay- maniyah veroverd, maar zijn de regeringsgebouwen nog in handen van de Iraakse autori- VN-functionarissen meldden verder dat de Kurdische strij ders 1000 regeringssoldaten gevangen hebben genomen, van wie er 700 gewond waren. Volgens een westerse diplo maat veroverden de Kurden veertien Iraakse tanks en ver nietigden ze tien andere tanks. Een team van Artsen Zonder Grenzen, dat in een zieken huis nabij Sulaymaniyah werkt, meldde gisteren dat honderden Kurden de vlucht „blijven nemen". Alleen al in de nacht van donderdag op vrijdag behandelde het team vijftig gewonden. Later op de dag werden er nog meer men sen binnengebracht. In Sulaymaniyah en Erbil zijn enkele tientallen VN-wachten gestationeerd. Zij zijn licht be wapend, maar hebben niet de bevoegdheid om in te grijpen bij botsingen tussen het Kur- disch verzet en het leger. Bei de steden liggen buiten de vei ligheidszone, die tot maandag door geallieerde troepen werd beschermd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meldt dat de Iraakse regering al het personeel van de VN dat hulp biedt aan ontheemde Irakezen het moerasgebied in het zui den heeft uitgezet. Het leger van Saddam Husayn zou het moeras opnieuw hebben om- Pagina 4: „Verenigde Staten wagen zich niet aan nieuwe aanval op Irak". WAO'ers komt it meer aan de bak e< TELIJK LEVEN/OPINIE 'JkSf INLAND ^JLAND (nerfOMlE REB De Kroati- presidènt Franjo man vindt dat het oslavische leger zich iok uit Kroatië moet jtrekken. lesluit van het staatspresi- de troepen terug te halen ovenië betekent ook voor roaten een eerste stap op /eg naar onafhankelijk- aldus Tudjman. Als Slo- als zelfstandige staat er- zou worden is er volgens geen reden Kroatië niet cennen. Wel moet er ver dorden onderhandeld om en vreedzame oplossing de huidige crisis te ko- Tudjman sprak daarbij een bond van soevereine i. De eerste stap is dat het in Kroatië nu „recht- ts en direct" terugkeert de kazerne. nan meent ook dat de nemers van de Europese ienschap, die moeten toe- op uitvoering van het ag van Brioni, niet alleen ovenië maar ook in het eden oosten van Kroatië en optreden. na 5: Leger stelt rege- Joegoslavië ultimatum Honderden stakende havenwerkers trokken gisteren door de Maastunnel in Rottedam naar het hoofdkantoor van het Pakhoedconcern. De demonstratie zorgde voor grote verkeersopstoppingen. FOTO: ANP AMSTERDAM De on derhandelingen tussen de vervoersbonden FNV en CNV en de havenwerkge vers in de Amsterdamse haven over een nieuwe cao in de stukgoedsector hebben gisteravond een akkoord opgeleverd. Alle duizend werknemers krij gen een vaste bruto loonsver hoging van honderd gulden bovenop het basismaandsala ris. Dat betekent een koop krachtverbetering van tussen de 2,5 en 2,8 procent. Voor de jongste havenarbeiders wordt die zelfs nog iets beter. Vooral belangrijk is, aldus de beide bonden, dat het streven van de Amsterdamse havenwerkge vers om de 1,7 procent ver schil die er bestaat tussen de a (hogere) lonen van de Amster damse en die van de Rotter damse arbeiders binnen twee jaar weg te werken, geheel van tafel is. Bij de twee groot ste Amsterdamse stukgoedbe- drijven CTA en VCK brak gis termorgen een wilde staking- uit, die tot doel had de vak bondsonderhandelaars een steun in de rug te bieden. Ook in de Rotterdamse haven werd gisteren weer massaal ge staakt. Het fruitoversl-agbedrijf Seaport blijft bij zijn voorne men om werknemers even- (ADVERTENTIE) SOMERTON Wie de pech heeft in een huis te wonen met klopgeesten die om de haverklap gloeilampen laten explo deren en de bedrading uit het plafond laten knallen, loopt de kans een zeer slechte relatie op te bou wen met de elektriciteits maatschappij. De 81-jarige Brit Frank Pat- termore, die al negen jaar wordt geplaagd door dit bizar re probleem, moet zich in zijn huis in Somerton, een rustiek dorpje op 170 km ten westen van Londen, behelpen met kaarslicht en elektriciteit uit een auto-accu. De merkwaardige gebeurtenis sen in het spookhuis van Pat- termore en zoon Nigel zijn breed uitgemeten in de Britse pers. Het huis is al verschillen de keren van nieuwe bedra ding voorzien en vader en zoon hebben meer dan 2000 stoppen verwisseld. De tele foon hebben ze de deur uitge daan omdat het ding rinkelde zonder dat iemand opbelde. Intussen hebben tal van we tenschappers theorieën ont wikkeld over de oorzaak van de storingen. Sommigen bewe ren dat een 'straling' diagonaal door het huis loopt, die de electriciteitsvoorziening aan tast. Anderen suggereren dat de regering geheime experi menten uitvoert met het op- Kurden krijgen voorwaardelijke celstraffen DEN HAAG Elf in Neder land woonachtige Kurden die in maart de Iraakse ambassade in Den Haag bezetten, zijn gis teren door de Haagse recht bank tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen veroordeeld van vier tot zes weken, met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde vorige week een aantal Kurden tot twee maanden voorwaardelijk voor het gooien van Molotov cocktails naar de ambassade. De elf die gisteren terecht stonden, bezetten op 22 maart enige tijd de ambassade, richt ten Jaar lichte vernielingen aan, zoals het verscheuren van foto's van de Iraakse leider Saddam Husayn, en namen papieren en cassettebanden mee. Er was toen net een wa penstilstand tijdens de Golf oorlog. Stukje Japan in Nederland De Japanse minister van buitenlandse waande zich gisteren weer even thuis in het land van de rijzende zon. Hij bracht met zijn echtgenote een bezoek aan de Japanse tuin in de Hortus Botani cus in Leiden. nr) FOTO: PR tueel geen loon uit te betalen, als er geen werk is. Ondanks dat enkele honderden werkne mers gisteren een beroep op de directie deden om op dit plan terug te komen. Seaport zegt zich echter gesteund te weten door een uitspraak van de Hoge Raad. Maar de FNV vraagt zich af of deze uit spraak nu wel rechtsgeldig is, omdat het bedrijf zelf op drachtgevers heeft aangeraden hun schepen om te leiden in verband met stakingen in de haven. In de sjorsector probeerden gisteravond de betrokken par tijen in alle stilte alsnog tot een principe-akkoord te ko- DEN HAAG Niet de Japanse premier Kaifu, maar zijn woordvoerder heeft gisteren op een half A-viertje in het openbaar zijn spijt betuigd over wat de Japanners tijdens de Tweede Wereldoorlog Ne derlanders hebben aange daan. Daarin staat onder meer dat de Japanners „oprecht berouw" hebben. Kaifu heeft de tekst niet in het openbaar uitgesproken, maar alleen ten overstaan van pre mier Lubbers, nadat hij een krans had gelegd bij het In disch Monument in Den Haag. Voor de Nederlandse premier was dat voldoende om alle twijfel over de Japanse hou ding weg te nemen. „Hiermee is voor mij de kous af wat be treft de houding van Japan ten opzichte van het eigen oor logsverleden. De bewoordin gen die Kaifu heeft gekozen zijn helder, laten niets aan duidelijkheid te wensen over en zijn daardoor zowel mense lijk als politiek waardevol", al dus Lubbers. Japanse en Ne derlandse diplomaten hadden tot kort voor de ontmoeting onderhandeld over de bewoor dingen waarin de Japanse pre mier zou spreken. Het kabinet zal niet verder bij Japan aandringen op extra geld voor de 26.000 nabestaan den en overlevenden van de Jappenkampen. De Stichting Japanse Ereschulden heeft steeds aangedrongen op een schadevergoeding. Leden van de stichting waren gisteren ook aanwezig bij de kransleg- ging. De emoties liepen daarbij zo hoog op dat onbekenden de krans na afloop van de cere monie bij het monument weg haalden en iri de Waterpartij gooiden. Pagina 3: Kaifu: Japan wil als vredelievend volk voort bestaan De grote vakantie is in volle gang en nog lang niet afgelopen. Maar zo langzamerhand druppelen wel de eerste buitenland- gangers alweer binnen. Met gebruinde koppen lezen ze de stapeltjes kranten die ze thuis op de deurmat vonden. Sommi ge mensen staan echter juist op het punt te vertrekken. An deren blijven ook gewoon thuis. Ze maken af en toe een uit stapje en hebben zo ook genoeg plezier. Speciaal voor die le zers geven wij op deze plek de komende drie weken geregeld een vakantietip. De eerste is voor vandaag en morgen: het le zen van de Leidse Courant plus Finale. De volgende krijgt u maandag, mits u bent geabonneerd of nog snel even onder staande bon invult. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f, 78,60 sporen van Stealth-vliegtuigen op een nabijgelegen basis. Daardoor zouden bepaalde neveneffecten ontstaan. Ondertussen denkt de elektri citeitsmaatschappij SWEB dat vader en zoon iedereen in de maling nemen. De SWEB wei gert nog langer reparaties uit te voeren. Zoon Nigel werd zelfs gearresteerd voor vernie ling van SWEB-eigendommen, maar moest na acht uur weer worden vrijgelaten, omdat er geen belastend materiaal werd gevonden. De oude Pattermo- re, die overal tot bij Marga ret Thatcher toe aanklopte voor hulp, is inmiddels be hoorlijk aangeslagen. Sinds mei verblijft hij in het zieken huis. Nieuwe onthullingen over nieuwe topman van CIA I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: ole 6b beforcpnq) NEW YORK Robert Gates, die door de Amerikaanse pre sident Bush is voorgedragen als nieuw hoofd van de inlich tingendienst CIA, werd gere geld geïnformeerd door een functionaris die nauw betrok ken was bij het Iran-Contra- schandaal. Dit heeft de New York Times gisteren gemeld. Het dagblad citeert een oud functionaris van de inlichtin gendienst. Volgens hem werd Gates door het voormalige hoofd voor de Centraalameri- kaanse operaties van de CIA, Alan Fiers, op de hoogte ge houden over het door het Amerikaanse Congres goedge keurde programma de Contra rebellen in Nicaragua te steu nen. Hoewel de gesprekken in 1986 niet gingen over de ille gale geheime wapenleveran ties door het Witte Huis, is er volgens de krant steeds meer bewijsmateriaal dat Gates meer heeft geweten van de ge heime activiteiten van de CIA dan hij tot nu toe heeft gezegd. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003017 J Of bel 071-313 677 11 lö'tö

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1