Hl V i LEIDEN OMGEVING tormloop op oningruilbank NIBËifSHl mÊÊ^m 1 BI AZL verpleegt aidspatiënt al maanden liever thuis KOPSTUKKEN te burgemeester, en tamelijk inieke positie Niet voor iedereen ficidócSouTtant i ScHvuvnt VRIJDAG 19 JULI 1991 to raakt in p op A44 L pEN Een 33-jarige Leidenaar [I - steravond met de schrik vrijge- f en nadat hij met zijn auto in een f raakte en daarbij meerdere keren n de vangrail reed. De man Im vanuit de richting Amsterdam f iaam de afrit Leiden. Door nog (kende oorzaak kwam de auto in v slip terecht, tolde een paar keer t zijn eigen as en stuiterde vprvol- .1.^ i twee keer tegen de vangrail. De go) werd linksvoor en -achter ern- beschadigd. De bestuurder bleef er» deerd- dei Wasgoeddief slaat weer toe LEIDEN Vanaf een waslijn in de tuin van een wo ning het het Neeltje van Zuydbrouckhof zijn in de nacht van woensdag op donderdag enkele shirts, broeken en overhemden weggehaald. De afgelopen tijd is op verschillende plaatsen in Leiden met grote regelmaat wasgoed gestolen. Man krijgt klappen na plaatsen opmerking LEIDEN Een 30-jarige man uit Leiden heeft van nacht rond kwart voor eén op de Beestenmarkt klap pen gekregen. Hij waagde het om enkele opmerkin gen te maken over de vriendin van een jongen. De man liep een hoofdwond waarop, waarvoor hij in het AZL moest worden behandeld. Onderzoek naar haperen van Alphense Brug ALPHEN AAN DEN RIJN Des- kundigen van de provincie gaan een diepgaand onderzoek instellen naar de haperende techniek van de Alphense Brug. Gisteren viel de bediening van de brug over de Oude Rijn tweemaal uit, rond het middaguur en halver wege de middag. Het was bijna de tiende keer dat de brugwachter werd gedwongen om persoonlijk in te grijpen sinds de nieuwe brug in mei van dit jaar werd geïnstalleerd. De provincie is de voortdurende el lende meer dan zat. Aangifte vernieling na verplaatsen van snackboot LEIDEN De verplaatsing van de snackboot van De Zijl naar de Willem Barentszstraat is bij de nieuwe buren in de Oude Rijn niet feestelijk ont vangen. Enige dagen gelden had de eigenaar de toezegging gekregen dat hij van zijn officieel ille gale ligplaats in de Zijl mocht vertrekken naar een legale plaats in de Oude Rijn. Vol goede moed was de eigenaar al begonnen met het schoonmaken van de nieuwe ligplaats, in afwachting van de aanleg van waterleiding en electriciteit, en de telefoon aansluiting. Buurtbewoners deden toen bij de poli tie aangifte van vernieling van openbaar groen. Gisteren was het de beurt aan de eigenaar: het bootje dat bij de snackboot hoorde, was meegeno men en de buitenboordmotor was verdwenen. Toch een vervolg op mislukte mupi-expositie LEIDEN De anderhalve maand geleden door diefstal en vandalisme mislukte tentoonstelling van Leidse kunst in de zogenaamde mupi's krijgt volgend jaar waarschijnlijk toch een vervolg. Verschillende Leidse kunstenaars die aan de manifestatie deelnamen, hebben daarvoor suggesties gedaan aan organisator B. Kienjet. Aanvankelijk was de teleurstelling zo groot dat er heftig werd getwijfeld aan een voortzetting van het Leidse kunstinitiatief, dat in andere Nederlandse steden lof en navolging oogstte. Het is echter lang niet zeker of de mupi's wederom voor de straatexpositie zullen worden gebruikt. Zeker is wel dat de Leidse kunstenaars hun werk op straat willen blijven vertonen om de kloof tus sen hen en het publiek te verkleinen. MNGBOUWVERENIGING KAN TOELOOP NIET AAN ■VAN ZEUL EN Het loopt I bij de woningruil- I Het initiatief van gbouwvereniging om een databank Woningzoekenden op [en heeft in de eerste jveken van haar be- [al bijna 200 inschrij- J opgeleverd. De be- jelling is zo groot dat j woningbouwvereni- I zich voorlopig be- j. tot het inzamelen de aanmeldingen, de verwerking is eg geen tijd. aan ervan te kijken dat aanslaat. We zijn mid- de vakantie begonnen, lensen zijn dus op va- maar er komen dage en tot vijftien aanmel- binnen. Als het midden zo storm loopt te- lat de moeilijke situatie p Leidse woningzoeken- ch bevinden", verklaart voerster Els 't Jong van Leiden. 'ilang ilbank is opgezet voor mensen die tenminste een jaar hebben gewoond in een huis of flat van de woningbouw vereniging Leiden. Aanleiding was de vaak jarenlange wacht tijd waarmee de bewoners worden geconfronteerd als ze door willen schuiven naar een andere woning. „Inschrijving bij de gemeente is voor velen een drempel en als ze eenmaal op de lijst staan moeten ze ja ren wachten", verduidelijkt 't Jong. De ruilbank is zo opgezet dat mensen die van woning willen ruilen, zich door middel van een formulier bij de woning bouwvereniging kunnen mel den. Daarop staan gegevens over het huis dat ze willen verlaten, de woonruimte die ze willen betrekken, de buurt waar ze heen willen, de (ge wenste) huurprijs en het inko men. De woningbouwvereni ging selecteert en combineert vervolgens de aanmeldingen en bekijkt wie met wie kan ruilen. Vakantie De eerste ruil zal nog zeker een paar weken op zich laten wachten. Ook bij de woning bouwvereniging wordt vakan tie gevierd en dat is meteen de andere reden waarom de aan meldingen niet onmiddellijk kunnen worden verwerkt. Bo vendien kampt het computer programma met kinderziektes en is ook de maker van het programma op vakantie. Over twee weken begint de inventa risatie pas goed. Voorlopig geldt de ruilbank al leen voor mensen die woon ruimte huren van woning bouwvereniging Leiden. „Er wordt binnen de Leidse fede ratie van woningbouwvereni gingen wel overlegd over deel name van de anderen, maar dat heeft nog niet tot resultaat geleid. Ze zijn er niet tegen, maar kijken de kat uit de boom", weet 't Jong. In het pand van woningbouw vereniging Leiden aan het Schuttersveld wordt vast op succes gerekend. „We kunnen al die aanmeldingen nu nog niet verwerken, maar dat veel mensen zich inschrijven is een onmisbare voorwaarde voor het slagen van de ruilbank. Hoe groter het aanbod, des te meer combinaties we kunnen maken". De ruilbank is niet bedoeld als serieuze voorloper van het een nieuw woonruimteverdelings systeem waarover al geruime tijd met de gemeente wordt gepraat. De huidige regeling voldoet slecht en leidt al jaren tot een grote klachtenstroom. „De ruilbank is zuiver een handreiking om de mensen die een andere woning zoeken, sneller te kunnen helpen". WBV Leiden geeft geld aan krottenstad India Directeur J. Boggia van wo ningbouwvereniging Leiden heeft gistermiddag 28.375 gul den overhandigd aan de stich ting Habitat. Het geld is bijeen gelopen door medewerkers van de woningbouwvereniging tijdens de eerste Leidse mara thon vorige maand. Het geld wordt benut voor het bestrij den van de armoede in de krottenwijken van de Indiase stad Bangalore. Het bedrag kon zo hoog oplo pen omdat veel sponsors zich bereid verklaarden de lopers een bedrag toe te zeggen. Vijf entwintig medewerkers werk ten zich op de tien kilometer, de halve en de hele marathon in het zweet. Het project waar het geld naartoe gaat is gericht op het verbeteren van de woon-, werk- en leefomstandgiheden van de armste inwoners van de stad Bangalore. Bangalore is de op vier na grootste stad in India met vijf miljoen inwoners. Dat aantal zal over tien jaar zijn opgelopen tot acht mil joen. Naar verwachting zal te gen die tijd ongeveer de helft van de inwoners in krottenwij ken wonen, terwijl dat nu geldt voor zo'n 15 procent van hen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het initiatief van het Academisch Me disch Centrum in Amster dam om aids-patiënten va ker thuis te behandelen, blijkt niet nieuw te zijn. Het Leids Academisch Ziekenhuis voert al enke le maanden het beleid dat aids-patiënten en seroposi- tieven vaker poliklinisch moeten worden behan deld. „In samenwerking met-de eer stelijnshulp, dus huisartsen en wijkverpleegkundigen, is al een tijd geleden afgesproken dat patiënten vaker thuis be handeld kunnen worden", verklaart AZL-woordvoerder D. Ketting desgevraagd. „Daar zijn we al vanaf het begin van dit jaar mee bezig". Door de toegenomen ervaring in de behandeling van de ziek te en allerlei complicaties is het tegenwoordig gemakkelij ker om mensen thuis te be handelen. „Ook intraveneuze medicijnen kunnen nu vaak thuis worden toegediend, iets dat vroeger minder gemakke lijk ging. Het blijkt dat ook pa tiënten het beter waarderen dat ze langer thuis kunnen blijven". Het AZL streeft er al enige tijd naar om de opnames zo kort mogelijk te houden. Ket ting kan en mag geen exacte cijfers geven over het aantal aids-patiënten dat het zieken huis behandelt, maar schat dat op „enige tientallen". artikel is de eerste aflevering van een serie r Leidse magistraten en ambtsdragers en hun 'k. Vandaag: de burgemeester. HBTENAAR EN POLITICUS or orde beschikt hij over zelf- CHEL SIEBES standige bevoegdheden. Hij draagt zorg voor de uitvoe ring van besluiten van het Hl ogende werkkamer, [emeester Cees Goe- leunt behaaglijk erover in één van de (len van de zithoek, [aandacht wordt zorg- pg verdeeld tussen de felde vragen en het )je met brieven op iot. Voor de oorlogsja- gold het burgemee- imbt zo ongeveer als Hïld beroep met de hoog- itatus. Sindsdien is het :ien enigszins ge ld. Magistraten en re- raakten uit de lariE ■'burgemeester vervult nu el de rol van ambtenaar Ijpoliticus. Toch is hij niet pnd die gehoorzaamt aan Iblen uit Den Haag: „De «gemeester is een redelijk 'ihankelijk functionaris en |br niet ondergeschikt aan minister", aldus Goekoop. Ifchts bij hoge uitzondering nen er van bovenaf aan- jS 'igingen worden gegeven. |l neemt niet weg dat ik j benoemd door de Kroon H Iflat deze mij ook kan ont- In. Daarnaast ben ik ver woording verschuldigd de gemeenteraad. Maar [nlijk wordt ik geacht :ins boven de partijen te Een tamelijk unieke burgemeester heeft een |>t aantal taken. Vooral op I terrein van de openbare college en de raad en houdt daarnaast ook toezicht op die beide organen. Acht hij een besluit in strijd met de wet of het algemeen belang, dan voert hij het niet uit, maar draagt het voor aan de Kroon ter schorsing of vernietiging. „Dat komt maar heel spora disch voor. Zoiets is bij mij dan ook nooit voorgevallen. Burgemeester Kinschot heeft ooit het besluit om de Mare te dempen voor vernietiging voorgedragen. Hij vond het een verlies van cultuur en stedelijk schoon en dus strij dig met het algemeen belang. Het is hem niet gelukt". Heeft Goekoop nooit gebruik ge maakt van zijn recht om be sluiten ter vernietiging voor te dragen, in het recente ver leden was daartoe misschien wel aanleiding. Gemeenten willen zich nogal eens bezig houden met zaken die eigen lijk zijn voorbehouden aan de Rijksoverheid: kernenergie, nucleaire bewapening en bui tenlands beleid. De Kroon kan dan overgaan tot sponta ne vernietiging. De problemen rond de boycot van bedrijven met banden in Zuid-Afrika liggen nog vers in het geheugen: „Er is een vernietiging geweest van be sluiten van verschillende ge meenten. Overigens is het nog onduidelijk wat er nu precies niet was toegestaan. Er blijft een zekere ruimte, een grijs gebied voor eigen beleid. In elk geval mag de gemeente de burgers altijd bewust maken van rassendiscriminatie in het buitenland. Het is een kwestie van afwegen. Maar eigenlijk is heel die LOTA-affaire een gesloten hoofdstuk". Benoemd In weerwil van het rapport van de commissie Deetman over de staatsrechtelijke ver nieuwingen, lijkt ook de dis cussie rond de gekozen burge meester een gesloten hoofd stuk. Goekoop kan er niet om treuren: „Er zou een herzie ning van de Grondwet nodig zijn en in de Kamer zijn daar voor weinig voorstanders te vinden. De raad heeft nu al een redelijke mate van in vloed op de benoeming en met wensen wordt ook zeker rekening gehouden. Er is een duidelijke zeggenschap. Het grappige is dat vrijwel alle burgemeester in de regio, van welke politieke kleur ook, oog hebben voor de voordelen van de benoeming van het ambt. Je staat veel meer los van de dagelijkse politiek en dat geeft een grote onafhan kelijkheid. Het dient het alge meen belang. Zeker in een kleine gemeente zou een per soon met partijbanden niet op zijn plaats zijn. Daar kopit nog bij dat de burgemeester als hoofd van de politie een mede-rijkstaak vervult en bij voorbeeld landelijke richtlij nen moet nastreven. Ook hier zou een politieke binding na delig zijn". V erant woording woording afleggen aan de raad. Als het vertrouwen ont breekt lijken er echter nau welijks machtsmiddelen aan wezig. „Dat is niet waar. De burgemeester moet het ver trouwen hebben. De affaire Smallingerland is daarvan na tuurlijk het voorbeeld. De raad kan zich in een petitie richten tot de Kroon met het verzoek de burgemeester niet opnieuw te benoemen of zelfs te ontslaan, al is dat middel niet zo direct als bij het ont slag van een wethouder. Daarnaast kunnen hem de portefeuilles ontnomen wor den. Het blijft voor alle partij en een zeer onaangename zaak als de verhoudingen zijn verstoord". De affaire Smal lingerland, waarbij burge meester Smallenbroek in op spraak raakte door een avondje uit in Zwolle, is in middels in de schaduw gezet door de kwestie Paats: de Al phense burgemeester ont kwam ternauwernood aan een vertrouwenscrisis door zijn publieke optreden in de zaak Coupépolder. Taken Naast de wettelijke taken (openbare orde, politie) be staan er ook zogenaamde wet- houderstaken. In het verleden waren de taken voor de Leid se burgemeester beperkt tot de wettelijke. Andere taken werden hem onthouden juist omdat hij niet politiek gebon den zou zijn als niet-gekozen bestuurder. Tot grote tevredenheid van Goekoop is het pakket sinds de laatste gemeenteraadsver kiezingen weer uitgebreid. Naast de zorg voor politie, brandweer en de eerste hulp dienst houdt hij zich nu onder meer bezig met de promotie van Leiden, de Groenoordhal- len en internationale betrek kingen. Daarnaast ligt ook de organisatie van verkiezingen in zijn handen. Verkiezingen die nog altijd worden gedomi neerd door de landelijke be kendheden: „Ook in Leiden is de raad een afspiegeling van de nationale verhoudingen. Dat ligt vooral aan de lande lijke politici. Mede dankzij de televisie beschikken de top stukken over veel meer mo gelijkheden om zich te profi leren. Maar bedenk daarbij dat op lokaal niveau de poli tieke verschillen ook veel ge ringer zijn. Het gaat zelden om principiële punten. Meer of minder woningbouw, te rugdringen van verkeer; veel al vragen van procenten. Dat verklaart waarom in het hui dige college zowel CDA als Groen Links een plaats heb ben. Landelijk is dat ondenk- Klagen Nederlanders klagen graag over het weer en het ambte narenapparaat. Ook in Leiden horen we veel klachten over de trage afhandeling van za ken op het gemeentehuis. Te recht? „Er is veel verbetering mogelijk. Het komt veel voor dat mensen problemen heb- „De burgemeester is een redelijk onafhankelijk functionaris en zeker niet ondergeschikt aan de minister" FOTO: WIM VAN NOORT ben met de gemeente en mij daarover aanspreken. Er ko men ontzettend veel telefoon tjes binnen. Maar meestal ont breekt me de tijd. Het beant woorden van brieven blijft een moeilijk oplosbaar pro bleem. Zeker als het ingewik kelde kwesties betreft waar meerdere directies bij betrok ken zijn. Oplossingen liggen niet altijd voor de hand. Neem de overlast door meeu wen. We zijn nu aan het eie- renrapen Dat alles neemt niet weg dat op een brief snel een antwoord moet volgen. Tijdgëbrek mag daarvoor niet als excuus gelden, maar ik kan geen ijzer met handen breken. Elke gemeente zou een soort ombudsman moeten hebben. Daarvoor is helaas geen geld. Wel zijn er ver schillende klachtenregelingen en ook het Instituut Burger raadslieden doet goed werk". Leiden is een arme stad. Het onderhoud van grachten en de historische binnenstad kost handenvol geld. Toch leek er vooruitgang te zijn. Er is een einde gekomen aan de arti- kel-12 status van onze ge meente. Hoe staat het met de financiën? „Slecht. We heb ben geen gigantische schul den, maar het ontbreekt ook volledig aan reserves. De in komsten blijven laag en we moeten het doen met het geld uit het Gemeentefonds. We zullen weer flink moeten be zuinigen en taken afstoten. Net zoals dat nu op landelijk niveau gebeurt". De magere jaren zijn nog niet voorbij. Bezuinigingen in jeugdhulpverlening DEN HAAG Alle instellin- gen voor jeugdhulpverlening en de regionale samenwer kingsverbanden moeten vol gend jaar 1,5 procent op hun budget bezuinigen. Dat heeft het provinciaal bestuur deze week aan de instellingen mee gedeeld. Daarnaast kunnen de zestien nieuwe plaatsen in het Medisch Kleuterdagverblijf in de provincie voorlopig niet verwezenlijkt worden. De be zuinigingen vloeien voort uit de kortingen, die het ministe rie van WVC vanaf 1992 wil doorvoeren. In 1992 wil WVC op de jeugdhulpverlening lan delijk 41 miljoen gulden bezui nigen en in de jaren erna 55 miljoen gulden. Jaarlijks geeft het ministerie een doeluitke ring voor de jeugdhulpverle ning aan de provinciale bestu ren. Nieuwe documentatie over 200 kunstenaars LEIDEN De Leidse kunsthistorica Ingrid Ap pels is in opdracht van de Kunstuitleen begonnen met het opstellen van een documentatiesysteem over ruim 200 kunstenaars uit Leiden en omgeving. Het nieuwe systeem moet pu blieksvriendelijk zijn en nauw aansluiten op de belangstelling van potentiële kunstkopers. Over een jaar moet het project zijn afgerond. Een computer systeem met gegevens en een archief met beeldmateriaal van werk van de kunstenaars moet de huidige, weinig in zichtelijke documentatie bij de Kunstuitleen vervangen. Het idee is afkomstig van B. Kien jet, directeur van de Leidse Kunstuitleen. Met de Culture le Raad van Zuid-Holland wordt nog overlegd over vorm en inhoud. Inmiddels zijn tien interviews met kunstenaars afgerond. Voor februari moet een uitgebreide inventarisatie van de kunstenaars en hun werk op papier staan. Een deel van de resultaten zal aanslui tend door middel van een ex positie aan het publiek worden getoond. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na h opgeven van een nieuwe abonnee, Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. rm Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Straat: I Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: I Straat: (voor controle bezorging) I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9