TENNIS CIRCUIT Toch akkoord tussen Japan en Europa Hazerswoudse makkers slaan toe in Boskoop ECONOMIE/SPORT Rabobank S BEURS VAN AMSTERDA CeidóeÖou/uMit VRIJDAG 19 JULI Wall Street neemt met gemak de 3GOO- grens NEW YORK Wal) Street heeft giste- ren flink hoger kunnen sluiten bij een vriendelijke stemming en een geani meerde handel. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen kon met gemak door de magische 3000- grens breken en noteerde een slot van 3016,33 punten, een winst van 37,57 punten. Er werd druk gehandeld op de beursvloer met een behoorlijke omzet van 199,2 miljoen aandelen. Met de winst van ruim 37 punten is de index weer wat dichter in de buurt gekomen van het recordslot op 3035,33 punten, dat werd behaald op 3 juni 1991. Vooral de gepubliceerde kwartaalresultaten van het Amerikaanse bedrijfsleven stuwden de index omhoog. Duits beursschandaal breidt zich uit FRANKFURT Het beursschandaal op de beurs van Frankfurt breidt zich steeds verder uit. Zoals het er nu naar uitziet is niet alleen de belangrijkste bank van Duitsland, Deutsche Bank, erbij betrokken, maar zijn ook handelaren van andere Duitse banken bij de voorkennis- en belastingontduikingaffaire betrokken. Dit heeft de Duitse officier van justitie, Hubert Harth, gisteren be kendgemaakt. Om welke banken het hierbij gaat, is nog niet duidelijk, maar volgens Harth bekijkt het openbaar ministerie de handelspraktijken van 25 personen. Begin juli maakte het ministerie bekend dat het de „ïnsider"- praktijken onderzocht van vier personen, waarbij de lei der van de optie-afdeling van Deutsche Bank een grote rol zou spelen. Omdat handel met voorkennis in Duits land niet strafbaar is en belastingontduiking wel, besloot justitie toen de vier personen voor belastingontduiking te vervolgen. De voorkennisaffaire, waarbij de verdachten het zo ver diende geld niet aan de belastingdienst opgaven, heeft de naam van de Duitse beurzen sterk beschadigd. Voorlopig uitstel betaling DOCdata VENLO De rechtbank te Roer mond heeft gisteren het zieltogende uitvindersbedrijfje DOCdata voorlo pig uitstel van betaling verleend. Als bewindvoerder is aangesteld mr. H. van der Bruggen te Roer mond. Bij afwezigheid van mr. Van der Bruggen wegens vakantie wordt het bewind voorlopig gevoerd door mr. J. Penders, zo deelde een woordvoerder van het advocaten kantoor van mr. Van der Bruggen desgevraagd mee. Directeur J. Key- zer van de Nederlandse Participatie Maatschappij NPM liet gisteren we ten de gang van zaken bij DOCdata te betreuren, maar er ook niet wak ker van te liggen. Grote orders voor HAM uit Hongkong en Nieuw-Zeeland RIJSWIJK De Hollandsche Aanneming Maatschappij (HAM), de baggeronderneming van de Hollandsche Beton Groep (HBG), heeft uit Hongkong en Nieuw-Zeeland op drachten ontvangen met een gezamenlijke waarde van ruim 150 miljoen. De regering van Hongkong heeft het samen werkingsverband van Kumagai Gumi (HK), Maeda Corpo ration en HAM opgedragen land aan te winnen ten behoeve, van stadsuitbreiding. Het project, waarmee ƒ350 miljoen is gemoeid, omvat bagger- en opspuit werk en de bouw van ka demuren en steigers; het neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. HAM neemt voor een derde deel in deze joint ventu re. Van de Electricity Corporation of New Zealand heeft de gezamenlijke onderneming Fletcher-HAM opdracht van 30 miljoen gekregen de rivier de Clutha, stroomafwaarts van de Clyde-dam op het zuider eiland van Nieuw-Zeeland, over een afstand van 12 km tussen de dam en de plaats Alexan dra te verdiepen om de bedrijfsvoering van de elektrische centrale daar te verbeteren. Meneba doet bakkerijen van de hand RIJSWIJK Zevenenvijftig van de 103 bakkerijen die Me neba (Meelfabriek der Neder landse Bakkerij) afstoot, ko men in handen van Anton Hessing uit Hoek van Holland. Met de aankoop en de aanpas sing van de winkels is onge veer twaalf miljoen gulden ge moeid. Voor bij alle bakkerijen samen werkende 475 personeelsleden heeft een en ander geen nade lige gevolgen. Tweehonderd vijftig uit de regio's Rotterdam en Den Haag gaan er mee naar Hessing. Het is de bedoeling van de nieuwe eigenaar dat in de bakkerijen de hele dag brood wordt gebakken en niet meer alleen 's nachts. De ove rige bakkerijen die Meneba in de loop van de tijd heeft afge stoten, zijn in handen geko men van diverse kleine onder nemers. Over de overneming van nog resterende zeven win kels wordt nog onderhandeld. De Meivin Winkelgroep, het onderdeel van Meneba waar toe deze bakkerswinkels beho ren, wordt eind dit jaar geli quideerd nu er van de in totaal 103 bakkerijen er inmiddels al zesennegentig van de hand zijn gedaan. De tot het Austra lische Goodman Fielder Wat- tie behorende concern Meneba wil in de lijn van het moe derconcern alle winkels af stoten en nog slechts fabrikant van meel en bloem zijn. Van de oprichting in de jaren zestig af was Meneba tevens detail list om verzekerd te zijn van de afzet van de produkten. DEN HAAG Tegen de verwachting in zijn de Eu ropese Gemeenschap en Japan er gisteren vrij snel in geslaagd een handels- en politiek akkoord te sluiten. Het document werd in de Haagse Rid derzaal gepresenteerd door de Japanse premier Kaifu, de Nederlandse mi nister-president Lubbers, die momenteel voorzitter is van de Europese minis terraad, en de Fransman Delors, voorzitter van het dagelijks bestuur van de EG. Doel van het akkoord, dat of ficieel een 'gezamenlijke ver klaring' heet, is het verbeteren van de economische samen werking tussen beide machts blokken en het voeren van meer overleg over wederzijdse politieke problemen. Zo heb ben Japan en de Europese Ge meenschap afgesproken jaar lijks topconferenties te houden en regelmatig ministersconfe renties te beleggen. Markten Het belangrijkste onderdeel van het akkoord heeft betrek king op economische aangele genheden. Daarin gaat het vooral om toegang tot de we derzijdse markten. Japan ex porteert veel meer naar Euro pa dan omgekeerd, hetgeen de EG een doorn in het oog is. Europa vindt dat Japan veel te strikte regels hanteert voor de invoer van Europese produc ten. Maar Japan zegt juist dat de EG haar markten teveel beschermt. Premier Lubbers erkende op rentie dat de EG en Japan i nog lang niet zijn. „We hebben nog een lange weg te gaan om samen wegen en middelen te vinden om onze markten open te stellen". Eén van de eerste problemen die opgelost moeten worden is de export van Japanse auto's naar Euro pa. Vooral Frankrijk beklaagt zich erover dat Japan teveel auto's naar ons werelddeel verscheept. Potdicht De Fransen wijzen er boven dien op dat tot nu toe de Ja panse markt potdicht is voor Europese producten, ondanks alle mooie toezeggingen van Tokio. Dat probleem is ver groot doordat de Japanse be drijven hun aandacht de laat ste jaren zijn gaan verleggen van Amerika naar Europa. „Dat komt echter ook de Eu ropeanen ten goede", zei pre- Premier Lubbers en zijn collega Toshiki Kaifu zijn er vrij snel in geslaagd een handels- en poltiek akkoord te sluiten tussen Ja pan en Europa. FOTO: DIJKSTRA mier Kaifu, „doordat Japanse bedrijven hier steeds meer in vesteren". In Nederland bij voorbeeld hebben nu zo'n 28C Japanse firma's vestigingen met in totaal 10.000 werkne mers, welk aantal nog steeds groeit. Traditioneel is Japan sterk in de electronische en de auto-in dustrie. Maar het land van d€ Rijzende Zon heeft nog meei pijlen op de boog. De laatste ja ren is ook de cosmetische sec tor en de sector van huishou delijke producten in opmars en ook de farmaceutische be drijven beginnen steeds meei te exporteren. Japanologen ge loven dan ook niet dat Japan ondanks het nu gesloten ak koord met de EG, zijn mark ten zonder slag of stoot vooi Europa zal openstellen. „Als je iets wilt regelen met Japan ners moet je dat in detail doen En geloof mij: elke centimer in elke Japanse winkel zal be vochten moeten worden", al dus prof. J.A. Stam van de Erasmus Universiteit. Tien procent minder gespaard Principe-akkoord over sociaal plan Volvo Car VOORBURG Particulieren hebben in de eerste vier maanden van dit jaar 3,8 miljard gulden gespaard bij spaarinstellingen of wel 10 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het spaartegoed bedroeg eind april 182,5 miljard gulden. Parti culieren legden 32,6 miljard gulden in op spaarrekeningen en deposito's en namen 29,9 miljard op. Het spaarverschil bedroeg dus 2,7 miljard gulden tegenover 3 miljard gulden in dezelfde periode vorig jaar. HELMOND De vakbonden hebben een principe-akkoord bereikt met Volvo Car in Hel mond over een sociaal plan dat nodig is in verband met het verdwijnen van 1.460 arbeids plaatsen. G. van Os van de Unie BLHP en H.van Rees van de Industriebond FNV hebben dit gisteren na afloop van een langdurig overleg met Volvo Car meegedeeld. De onderhandelingen hebben ertoe geleid dat Volvo Car voor 320 personeelsleden gaat bemiddelen bij het vinden van ander werk. Aanvankelijk gold deze 'out-placement' rege ling voor 380 werknemers. Verder is afgesproken dat de bemiddelingstermijn aanzien lijk wordt verruimd en dat werknemers van 50 jaar en ouder in ieder geval niet zul len worden ontslagen. „We hebben dit sociaal plan nadrukkelijk gekoppeld aan de besprekingen die momen teel gaande zijn over de toe komst van Volvo Car", aldus Van Rees. Idoor CAROLE MASSEE BOSKOOP/LEIDEN Timo van der Voort en Dennis de Roo hebben hun nadrukkelijke aan wezigheid in de Dl-lijsten van de diverse tennistoer nooien ook in het Flora- toernooi van Boskoop waar gemaakt. Drie maal sloeg het Hazerswoudse duo toe, hetgeen de positie op de LCMasters ranglijst weer versterkt. In Voor hout liet favoriete Yvonne van Hensbergen zich ver rassen door Annemarije van Overschot. De jeugd vermaakt zich weer volop bij Artesia in Koudekerk. Het natte weer veroorzaakte bij het Floratoernooi in Bos koop duidelijk kleine pro bleempjes. In de middaguren werden slechts twee wedstrij den gespeeld, maar 's avonds kon het normale programma worden afgewerkt. Voor een aantal partijen bood tenniscen- trum Nieuwe Sloot in Alphen aan de Rijn onderdak. Alle ge plaatste spelers die in actie kwamen leverden de presta ties die van hen verlangd wer den. In het HED1 ging topfa voriet Timo van der Voort voort met winnen. Zonder al te veel moeite draaide de Ha- zerswoudenaar met 6-1, 6-3 te genstander Van Tol dol. Tus sen de regendruppels door maakte de als tweede geplaat ste makker van Van der Voort in dezelfde categorie zijn naam waar. In een half uur versloeg Dennis de Roo opponent Ja- fersma 'met 6-0, o-l. Samen wam het onafscheidelijk duo, getipt voor de eindzege in het herendubbelspel, in aktie. Rijs- sens/Hensens werden met 6-2, 6-1 verslagen. Een singleni veau hoger stuitte de nummer één Ivo Mikkelsen in de eerste CcicLc Gou/iant van Gert Boere. De favoriet won echter met 7-5. De tweede set verliep iets soepeler. Met 6- 3 zette Mikkelsen de set en de partij in winst om. Alkemade Door de regen konden de par tijen in de diverse onderdelen van het befaamde Alkemade- toernooi in Oude Wetering pas vanaf zes uur de baan op. De als vanouds bekende sfeer heeft er niet onder geleden. Enkele wedstrijden moesten worden uitgesteld, maar de echte liefhebber keert nu een maal graag bij het toernooi van wedstrijdleider Willem Renee terug. Doordat nog een dikke honderd partijen reste ren, zal het voorlopig nog zeer druk zijn op het Oude Wete- ringse gravel. Ondanks het te- fenvallende weer waren de anen in topconditie. Dit kon het als derde geplaatste koppel in GDD1 30+ echter niet nel pen. Hanneke van Dorst en Pim van de Meer moesten na drie sets de eer aan het duo Schrama/Visser laten (1-6, 6-3, 6-0). De overige favorieten, die acte de presence mochten geven, konden zich allen handhaven. Bij de gemengde dubbels op Dl-niveau verloren de als der de getipte Heybroek/Bakker de eerste set met 3-6. Via tweemaal een tiebreak werd de partij echter alsnog in winst omgezet. De kanshebbers voor de titel in HDD1 30+ Frank Schouten en Nico Bakker sloe- §en zich in twee sets een ron- e verder. Met 6-4, 7-6 werd de combinatie P. Linscho- ten/G. van der Weijden over- C2-niveau zegevierden de derde geplaatste Alie Ouds hoorn en Hans Vinkestein over Elvire Kuyck en Ton Koedam. Gemakkelijk werd de overwinning echter niet be paald.' De favorieten hadden drie sets nodig: 3-6, 6-1 en 6-2. De combinatie Rook/Rook was in het GDC2 30+ een gemak kelijke prooi voor Veronigue en Herman van Ruiten. De als vierde geplaatste Veners lieten met twee maal 6-1 de aspira ties van de tegenstanders let terlijk in rook opgaan. Opval lend was tenslotte de opgave van Fleur en Har Meiier in het GDC1, wegens een plotselinge rugblessure van vader Har. Het invitatie B-toernooi op Voorhout bracht in slechts één partij de spanning, waar voor af op was verheugd. In het he- rendubbel klopte thuisspeler Jan Baan, gekoppeld aan Mi chael Schermer de naamgeno ten, maar geen familie, Waldo en Henk Jansen met 6-1, 1-6, 6-3. In het enkelspel was de import Schermer overtuigend de baas gebleven over Edwin de Vries, wiens dag, door de snelle zege samen met Marcel Vink in net herendubbel, toch nog een goede werd. Marcel Gerritsen en Philip Nagtegel- ler verdeelden de twee gewon nen games keurig over beide sets. Op het park aan de Sportlaan zorgden de dames voor de grootste verrassing. De catego rie DEC1 verloor haar als eer ste geplaatste speelster. Yvon ne van Hensbergen bood wel iswaar sterke tegenstand, maar Annemarije van Overschot kwam na sets van 7-5, 6-4 als winnares uit de strijd. In HED1 versterkte Mare Brox- terman zijn rol als favoriet door Marco Serlie slechts twee gamesjn de tweede set te gun nen. rasson-toernooi In Koudekerk zijn de eerste winnaars en winnaressen van het Fasson-jeugdtoernooi van Artesia bekend. Aan dit toer nooi nemen dit jaar negentig jeugdige tennissers deel. De dubbeltoernooien van de jon gens leverden inmiddels drie winnende combinaties op. Os wald Mattheussen en Johan Vink versloegen in de catego rie tot elf jaar Bart van Delft De In het Floratoernooi van Boskoop in D1 twee maal als finalist getipte Dennis de Roo, maakte die favorletenrol gisteren duidelijk waar. FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN en Ralph de Boer. Bij de jon gens van veertien jaar zege vierde het duo Ronald van de Bosch/Martijn de Bakker over de broers Ton en Pim Kist. De combinatie Wiinand van Deursen/Lucien Groene wegen mocht bij de zestienjarigen met de eer strijken ten koste van Sander Schuyt en Rik Struiwigh. In de mixen bij de elfjarigen werden Leonie We ber en Matthijs Jacobs de win naars tegen Daphne Hoek en David Purmer. Bij de meisjes zijn inmiddels enkele finalis ten bekend. Bij de tie en elf jarigen ontmoeten Mariska van Wezel en Leonie Weber elkaar en in de leeftijdscatego rie van veertien jaar moet Li- sette Faas het tegen Ingrid Visser opnemen. bethlehem boeing canpac chevron cor Chrysler Citicorp cons edison Heineken blijft vast; Medicopharma onderuit AMSTERDAM De beurs veerde gistermiddag wat op door een hoger Wall Street en enige vraag uit de optiebeurs. Daar nam Philips een kwart van de omzet voor haar reke ning: 14.000 van de 53.000 con tracten. Aandelen Heineken liepen op aanhoudende buiten landse vraag verder op. Daar entegen was Medicopharma volledig uit de gratie. De stem mingsindex kroop 0,2 punt vooruit naar 93,9. De CBS- koersindex bleef op 199,4 staan. Overigens bleef de han del gematigd. De totale omzet kwam uit op 1,1 miljard, waarvan een naif miljard voor aandelen. Koninklijke Olie nam weer het leeuwendeel voor haar re kening met 69,2 miljoen, Hei neken bleef nummer twee met 54,2 miljoen, volgens hande laren nog steeds op geruchten als zou het Amerikaanse con cern Philip Morris het oog op het Nederlandse drankencon cern hebben laten vallen. De koers steeg 1,80 tot 156,90. BEURS Op de lokale markt werdj neesmiddelenleverancier dicopharma met zweepsla afgestraft voor de medede# dat het eerste halfjaar in[ rode cijfers zal worden ar sloten. De koers daalde ruim 12 procent tot 34,30,£3.1 dat eerst was teruggegaan». 33,50. In de automatised^*1, sector was Volmac 0,4(r herstel op 20,10 en HCSJj dubbeltje beter op 4 lips bleef in trek en mtfn vier dubbeltjes naar boveff ƒ31,60. 11 In de voedingssector Wessanen gevraagd. De dubbeltjes hogere slotkd*. van 86,20 betekende hoogtepunt voor 1991. brocades lag eveneens goe^nd de markt met een winst «oer 0,40 op ƒ32,70. Woig Op de lokale markt dl®-®-' scheepsbouwer Van der GlJ^ sen-de Noord het slecht, een dunne markt liet fonds 8,50 liggen op rp| Uitzendbureau Randstad zai een daalder tot 42,50 en L relli 1 tot ƒ22. Verder adt™ de de beurs een echte vak£t0 tiestemming met afwijking»: 1 die tot enkele dubbeItjesP0.( kwartjes beperkt bleven. N*

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6