Cools had vrienden en vijanden in Luik idócOowtant BUITENLAND Fraude en corruptie door Canadese functionarissen L lémalle treurt en rinkt van verdriet Cousteau-park Parijs in financiële problemen Vurige paarden en dettérende zwaarden. 'op G-7 maakt Major mateloos populair E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bush zegt hulp toe bij oplossing conflict Cyprus VRIJDAG 19 JULI 1991 rmoorde man in 1983 trokken bij goudroof ,LE Volgens het Britse dagblad Daily Express was rit Leslie Charlton, die maandag met zijn Nederland- ichtgenote vermoord werd aangetroffen in zuid- ikrijk, in november 1983 betrokken bij een opzienba- Dudroof op het Britse vliegveld Heathrow. Een bende de destijds uit een zwaarbewaakte kluis een enorme veelheid goud ter waarde van ongeveer 80 miljoen en. Charlton behoorde in het verleden tot de SAS, elite-eenheid van het Britse leger. Volgens de krant Charlton in Frankrijk 'in de goudhandel'. De moord iet echtpaar is volgens de politie van Tulle zeer waar- jnlijk het werk van professionelen. De 30-jarige Ber stte Kleijne en de 47-jarige Leslie Charlton, waren ei- iar van een woning in het dorpje Cressensac, onge- vijftig kilomter van de plaats waar de slachtoffers in j lossen werden gevonden. De lichamen van de slacht- Mrs, die werden gewurgd, vertoonden volgens een me- fh rapport geen sporen van mishandeling. Vechten tegen de robot Vechten tegen een robot, hoeft nog niet te betekenen dat het om vechten tegen de bierkaai gaat. Dat blijkt bij het „armpje drukken" of „handje drukken" tegen een elektronische tegenstander ergens in een straat in de Koreaanse hoofdstad Seoel. Hoe het ding precies werkt, is niet bekend, maar de jongeman die het tegen de robot opneemt, schijnt hem aardig te baas te zijn. FOTO: AP Baghdad heeft geen atoomgeheimen meer BAGHDAD Irak heeft gisteren de leden van een VN-inspectieteam laten weten dat het geen atoomgeheimen meer heeft. Baghdad drukte de waarnemers op het hart dat het ditmaal alle nu cleaire gegevens had overgedragen. VN-waarne- mer Dimitri Perricos, wiens team momenteel in Irak naar bewijzen voor een Iraaks atoomwa penprogramma zoekt, liet weten over voldoende gegevens te beschikken om een duidelijk beeld te krijgen van de Iraakse atoomcapaciteiten. De druk van de internationale gemeenschap lijkt er in elk geval toe te leiden dat Baghdad zijn atoomprogramma moet bijstellen. „Irak is niet meer in staat verrijkt uranium te produceren", zo verklaarde Hans Blix, directeur-generaal van het Internationale Atoomenergie Agentschap ■*r (IAEA) in Wenen. Verrijkt uranium is nodig om een kernwapen te fabriceren. Dhaka dreigt onder te lopen DHAKA Overstromingen in het noor den van Bangladesh hebben de huizen van honderdduizenden mensen weggespoeld. Ook in de hoofdstad Dhaka zijn de lager liggende delen onder water komen te staan. De rivier de Buriganga, die door Dhaka stroomt, dreigt de regio te over spoelen. Volgens de Bengaalse krant The Star wachten in het noorden zeker 57.000 gelaten op hun evacuatie en zijn ongeveer een half miljoen mensen daklocs. Volgens een functionaris van het ministerie van hulp steken ziektes de kop op en heerst er een tekort aan voedsel en drinkwater in de overstroomde gebieden. Bangladesh wordt ieder jaar tijdens de zomer getroffen door moessonregens waardoor de vele ri vieren in het land buiten hun oevers tre den. In 1988 kwamen 1400 mensen om het leven door overstromingen. Voorproefje Mode ontwerper Hanae Mori heeft in Parijs een voorproefje gegeven van haar komende najaars- en wintermode collectie. Bij dit ensemble overheersen de kleuren rose, groen, geel en blauw. Vooral de ballonrok springt in het oog. En niet te vergeten de blinkend e O TA WA Zestien hoge nadese functionarissen, k 3er wie minister van prtzaken Pierre Cadieux parlementsvoorzitter y Charbonneau, sten 16 september voor rechtbank verschijnen, heeft een rechter in de exnadese hoofdstad Ottawa teren na een hoorzitting zeventien dagen be- Aanleiding voor de brzitting waren beschuldi gingen een Canadese zaken man. Hij betichtte tal van po litici en hooggeplaatste Cana- deze ambtenaren van fraude, corruptie en justitiële tegen werking. Of een officieel proces zal volgen is nog niet zeker. Ongeacht of het tot een proces komt, betekent de zaak volgens politieke ana- lysten een slag voor de con servatieve regering van pre mier Brian Mulroney die de laatste tijd toch al laag scoort in opiniepeilingen. FLÉMALLE Het Volkshuis zit nok vol. Mannen en vrouwen drin ken stoere pinten en te veel wittekes. Het is merkwaardig stil in het 'maison du peuple'. Lege glazen worden geluidloos, ongevraagd gewisseld voor een verse, volle pint. Geen muziek in dit café. Een vrouw pinkt een traan weg. Verdriet om een kameraad die nu en kel nog met een foto aan wezig is. Rond de kader hangt een zwarte lap. De rode vlag buiten en de vlaggen aan het gemeen tehuis hangen halfstok. Flémalle weent om een kameraad die ook burge meester was. „Een catastroof", zegt André Vanbergen (65), voorzitter van de plaatselijke afdeling van de PS, over de plotse dood van zijn kameraad, zeg maar boe zemvriend, André Cools. „Hij was een wijs man, met een gouden hart. Een autodidact, die over alles kon meepraten. Geen probleem was hem onbe kend. Hier, in Flémalle, had hij alleen maar vrienden. De mensen zagen André graag, hij was als een vader voor ons!" De socialisten zijn koning in Flémalle, een groot dorp van 23.000 inwoners in de schaduw van de veel grotere buur Luik. „Maar wij laten ons niet doen. Onder leiding van André heb ben wij altijd ons mannetje ge staan. Flémalle, met zijn 3500 PS-leden, is niet voor niets de grootste PS-af deling. Wij heb ben trouwens geen schrik van Flémalle kleeft aan de familie Cools. Vader Marcel was hier ooit burgemeester en gérant van het Volkshuis. Hij stierf in een Duits concentratiekamp. Moeder Cools woont hier nog, net als de echtgenote en de twee kinderen van André. Zij vertoefden in het buitenland toen hun vader vermoord werd. In het Volkshuis is het tijd voor het televisienieuws. Het is muisstil in de herberg. Ie dereen luistert naar het be kende verhaal. Zelfs de voor zitter vecht nu tegen tranen. Een flink glas jenever brengt beterschap. Flémalle treurt en drinkt van verdriet. (Vervolg van de voorpagina) LUIK Met zijn hard nekkige inspanningen om de financiën van de vuri ge stede grondig te sane ren, heeft André Cools zich vorig jaar als Waals minister van binnenland se aangelegenheden al licht veel vijanden op de hals gehaald. In die perio de werd hij trouwens zeer discreet door de veilig heidsdiensten in het oog gehouden. Cools leefde de laatste jaren zowat in een haat-liefdever houding met Luik en dan vooral met de sterke Luikse PS-federatie. Hij was ervan overtuigd dat de stadskas uit eindelijk alleen baat zou vin den bij een drastisch sane ringsplan. Cools zette door, maar joeg daarmee vriend en vijand tegen zich in het har nas. De herrie begon al eerder, op het PS-congres, waar moest worden gestemd over de rege ringsdeelname van de Waalse socialisten aan het kabinet- Martens VIII. Enkele federa ties, waaronder die van Luik, stemden tegen regeringsdeel name. PS-voorzitter Guy Spi- taels nam de eerste de beste gelegenheid om zich te wre ken te baat. Die gelegenheid deed zich voor bij de benoe ming van zijn ministers. Wie zich een tegenstander had ge toond viel onverbiddelijk bui ten de prijzen. Bij een tweede 'zuiveringsactie' werden voor- Het stoffelijk overschot van André Cools wordt weggedragen. aanstaande dissidenten als Jean-Maurice Dehousse, Jean- Claude Van Cauwenberghe en enkele mindere goden radicaal uit het partijbureau van de PS geweerd. De voorlopig laatste zet van Spitaels in de Luikse PS-federatie vond plaats bij de samenstelling van de modellij- sten voor Luik. Senator Jean- Maurice Dehousse kreeg de ze vende en haast onverkiesbare plaats op de kamerlijst. De Perronisten - waarin de dissi denten zich vorig jaar in maart hadden verenigd - zagen hier in niet alleen de hand van Spi- tales maar vooral die van An dré Cools, die een groeiende macht binnen het Luiks PS- huishouden kreeg toegedicht. De Perronisten groepeerden zich naar aanleiding van de zware moeilijkheden waarmee de stad te kampen kreeg door het opgelegde saneringsplan, en namen soms een bijzonder kritische houding aan tegen over de officiële PS-lijn en partijdiscipline. Zij voerden aan dat er een tweede groep in de Luikse PS actief was rond de persoon van André Cools, de Groep van Flémalle. De politieke wereld in Luik begon de afgelopen jaren steeds meer op een krabben- mand te lijken, verscheurd door interne twisten en felle partijpolitieke tegenstellingen. Er kwamen verschillende fi nanciële schandalen aan het licht over de aankoop met een 'smeergeldgeurtje' van par keerautomaten en ander stads- meubilair. Een en ander leidde zelfs tot het ontslag van burge meester en ex-minister van binnenlandse zaken Edouard Close. (ADVERTENTIE) Kom naar het Franse Ridder Toernooi! Parklaan 40, Drunen. Telefoon 04163-77775. PARIJS Het Oceaanpark van Cousteau in het Parijse Hallencomplex zoekt een nieu we eigenaar. Deze week heeft de directie van het 'educatieve pretpark', dat twee jaar geleden werd opgezet door de beroemd ste Fransman van dit moment, de commandant Cousteau, een faillissementsvraag ingediend. Het park trok veel te weinig bezoekers, zo blijkt uit de cij fers. Dat ligt niet alleen aan de povere presentatie, maar ook aan de veel te hoge entreeprijs (25 gulden). Het is niet onge woon om bij de uitgang van het strategisch gelegen onder grondse Oceaanpark teleurge stelde bezoekers naar buiten te zien komen. Een veelgehoorde kritiek: „Voor zoveel geld had ik wel een paar echte vissen willen zien en niet een soort bordkartonnen verheerlijking van het werk van Cousteau". Dat zijn harde woorden, vooral wanneer men bedenkt dat 'le commandant' in Frankrijk bij kans de status van halfgod heeft bereikt. Cousteau heeft het mis gehad, toen hij in juni 1989, bij de opening van zijn park, verklaarde dat hij blij was dat er geen levende have in het Hallencomplex te vinden was. „Ik denk dat de mensen dat wel begrijpen. Wie voor een levende natuur is, sluit vis sen niet op in aquaria, maar kan evenzeer genieten van fraaie filmbeelden van alles wat de zee bevolkt". De daad bij het woord voegend, trad hij verder af als directeur van het Oceanologisch Museum in Monaco, dat een van de fraaiste aquaria van Europa heeft. De bezoekers moeten het in Parijs doen met een film, een walvis op ware grootte waar men in kan wandelen, 'wipvissen', een video-muur met Cousteau die vragen beant woordt, modellen van de Ca lypso, en her en der in de muur verspreide patrijspoorten waar men beelden van vissen ziet. Mager dus. Voor de meeste as pirant-bezoekers was het gemis aan dieren een belangrijke re den om niet naar het park te gaan: in plaats van de begrote 800.000 personen verplaatsten zich slechts 460.000 nieuwsgie rigen. En de inkomsten die dat met zich meebracht, waren net voldoende om het park draai ende te houden, maar niet om de veertig miljoen gulden terug te betalen aan de banken, die leningen hadden verstrekt. De faillissementsaanvraag - het park blijft gewoon open - is dus niets meer dan een verkap te vraag om nieuwe geldschie ters. Volgens een woordvoer der van het park is er geen vuiltje aan de lucht. „Inves teerders komen bij ons langs zonder dat we een beroep op ze doen". De commandant zelf, die op dit moment de Donau exploreert en zich verder druk bezig houdt met zijn project om de Rechten van de Toekomsti ge Generaties in het handvest van de Verenigde Naties te krijgen, had geen behoefte aan commentaar. Hij zei slechts: „Ach, cijfers zijn nooit mijn sterkste punt geweest". NDEN Sovjetpresident rbatsjov en de Britse pre- >r Major hebben gisteren sa ri de praktische kanten on- zocht van het akkoord dat G-7 de dag tevoren hadden ejkt om de kreupele econo- RS U e van de USSR weer gezond kunnen maken. De kapita- lische wereld is van plan irvoor technische hulp te iden. Welke vorm deze laat- zal aannemen staat nog niet emaal vast. Iemier John Major is als hui- je voorzitter van de G-7 be lt met toezicht op de uitvoe- ig van het akkoord. Het feit Major nog voor eind 1991 G-7 controleur naar Mos- "ui|u zal reizen om ter plekke te kijken of het al wat beter W gaat met de Sovjeteconomie, vervult de Britten met natio nale trots. Hun pulpbladen noemen Major 'de bankier van de G-7'. Zij maken nauwelijks melding van het feit dat Ma jors taak per 1 januari 1992 zal worden overgenomen door de Duitse kanselier Kohl, die van dan af tijdelijk voorzitter van de G-7 is. John Major wordt trouwens door alle Britse me dia beschouwd als 'de stralende ster' van de Londense confe rentie. Hij is nog maar 8 maan den premier en kijk eens aan hoeveel indruk hij al maakt op het wereldpodium! De Britse conservatieve regeringspartij geniet met volle teugen van Majors nieuwe glorie. Dit is precies wat zij nodig had in het vooruitzicht van de almaar dichterbij komende nieuwe parlementsverkiezingen. Het staat nu vast dat de conserva tieve propagandamachine met John Major zal bluffen als een staatsman van grote internatio nale allure. De conferentie van de G-7 in Londen schijnt van Major een politicus te hebben gemaakt wiens grootheid die van zijn voorgangster Margaret Thatcher evenaart. President Gorbatsjov rondde gisteren zijn kortstondige ver blijf in Londen af met enkele beleefdheidsbezoeken. Op Buc kingham Palace inviteerde hij de Britse koningin Elizabeth andermaal voor een staatsbe zoek aan de Sovjetunie. Eliza beth II had van de toenmalige premier Thatcher verbod ge kregen Gorbatsjovs eerste uit nodiging te accepteren. That cher wilde niet dat de konin gin in de Sovjetunie even drif tig zou worden toegejuicht als zijzelf. Deze weigering om het Britse staatsbezoek aan Mos kou doorgang .te laten vinden was een van de vele oorzaken waarom het tussen koningin Elizabeth II en Margaret That cher niet boterde. Maar zowel de Sovjetunie als Groot-Brit- tannië hebben sedertdien grote veranderingen ondergaan. Thatchers opvolger Major is een Britse staatsbezoek aan Moskou gunstig gezind. In Londen word verwacht dat de premier als 'bankier van de G- 7' het terrein zal voorbereiden. Gorbatsjov bracht gisteravond ook een beleefdheidsbezoek aan Margaret Thatcher. Toen zij in de jaren tachtig elkaar voor het eerst hadden ontmoet, zei Thatcher: „Gorbatsjov is ie mand met wie ik kan praten". Gisteravond was het duidelijk dat de ex-premier het fijn vond 'Gorby' nog even de hand te kunnen drukken. HET LEVENDE EILAND In de Griekse hoofdstad Athene is gisteravond hevig slag geleverd tussen enkele duizenden stu denten en de oproerpolitie. De studenten uitten hun woede over het bezoek van president Bush met brandstichtingen, benzinebommen en het gooien van stenen. FOTO: AP ,OIN953 Terwijl het „Levende Eiland" met grote snelheid terug- ,n list naar de aarde worden op „Peace Mountain", waar ook een landingsgestel voor de raket is gebouwd, de bewegingen van de jeuwe aardsatelliet nauwkeurig gevolgd, ledereen vraagt zich af, at Prudon nu van plan is te doen, want het lijkt haast onmoge- k om het „eiland" weer naar zijn oude plaats in de Stille Sseaan te dirigeren. De geleerden zoeken contact met hun Fran- collp"' ^ar de radioverbindingen zijn zeer slecht. Wel van- _oii boodschap op, waaruit zij kunnen afleiden, dat de ro-raket spoedig in aantocht zal zijn en met spoed brengen zij alles voor de landing in gereedheid. Zij weten niet, dat Butcher ook in de weer is. Hij wil een laatste poging doen om het eiland te vernietigen door middel van een hevig electronenbombarde- ment. Met spanning volgt hij de bewegingen van het nu nog ui terst kleine hemellichaam, dat echter snel nadert. Maar opeens wordt de deur van zijn cabine opengegooid en één van zijn assis tenten stormt binnen. „Een vloot in 't zicht, mr. Butcher", roept hij opgewonden; „slagschepen en kruisers, die het op ons heb ben gemunt". ATHENE De Ameri kaanse president George Bush heeft Griekenland en Turkije gisteren ge vraagd „de diepe wond" die hen verdeeld houdt te helen. De VS zullen hel pen om nog dit jaar een oplossing te vindeh voor het conflict om Cyprus, zo zegde Bush toe. In een toespraak tot het Griekse parlement, dat was te ruggeroepen van zomerreces, zei Bush: „Niemand van ons mag de status quo van Cyprus accepteren". Griekenland en Turkije voeren een bittere strijd om Cyprus, dat in twee ën is gedeeld sinds Turkije in 1974 het noordelijke deel be zette om de Turks-Cyprioti sche minderheid te bescher men. Bush vloog gisterochtend vanuit Londen naar Athene. Het is voor het eerst sinds 1959 dat een Amerikaanse presi dent Griekenland bezoekt. Tij dens de korte ontvangstcere monie prees Bush Grieken land, omdat het zich met de VS keerde tegen de Iraakse bezetting van Kuwayt. Bush werd verwelkomd door presi dent Konstantine Karamanlis, die in 1959 ook dè toenmalige Amerikaanse president Dwight Eisenhower welkom heette in Athene. In Athene waren extra veiligheidsmaat regelen genomen naar aanlei ding van een reeks bomaansla gen die de afeglopen dagen werd gepleegd uit protest te gen de komst van Bush. Aan sluitend aan zijn twee dagen durend bezoek aan Grieken land zal Bush een even lang bezoek brengen aan Turkije. „Leger Suriname is betrokken bij drugshandel" PARAMARIBO Vol- gens Surinaamse justitiële autoriteiten zijn hoge mili tairen en ex-militairen be trokken bij de handel in illegale verdovende mid delen. Het ochtenblad De Ware Tijd heeft dit ge meld. Het is voor het eerst dat justitiële autoriteiten in Paramaribo de betrok kenheid van militairen bij drugsactiviteiten bevesti gen. Twee „hoge" militairen heb ben voor de doorvoer van co caïne steekpenningen betaald aan functionarissen van de douane. Volgens het kranten artikel hebben de douane ambtenaren bewust aan de doorvoer meegewerkt en later het Openbaar Ministerie op de hoogte gesteld. De Surinaamse douane heeft vaker tips aan het buitenland gegeven waar door ladingen cocaïne onder schept konden worden. Justitiële bronnen hebben de hoeveelheid cocaïne die mo menteel in Suriname is op vijfduizend kilo geschat. Par tijen zouden voor relatief lage bedragen in Colombia zijn ge kocht voordat de drugsbaron Pablo Escobar zich aan de jus titie overgaf. De Surinaamse regering ver klaarde- de vorige week de oorlog aan de drugsmaffia. Volgens vice-president Jules Wijdenbosch moeten de drugs handelaren in alle geledingen van de bevolking worden ge zocht. Justitiële autoriteiten hebben tegenover de Ware Tijd verklaard dat er „koppen zullen moeten rollen". Eerste grote bosbrand in Zuid-Frankrijk MARSEILLE Bij een bos brand in Zuid-Frankrijk is zeker 300 hectare afgebrand. Het vuur wordt bestreden door zo'n 250 brandweerlie den. In het getroffen gebied in de Vaucluse zijn gisteren ongeveer veertig bewoners geëvacueerd. De brandweer heeft bij de bestrijding van de eerste gro te bosbrand van deze zomer ook blusvliegtuigen ingezet. Verwacht wordt dat men het vuur nu spoedig onder con trole krijgt omdat de wind is gaan liggen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5