Cellentekort oorzaak van grotere agressie in gevangenissen Groningen: alles wat je hoopte te vinden CcidócSouoont BINNENLAND Rel om uniformen bij intocht Vierdaagse GA VERDER NAAR ALS DIEVEN INDE NACHT... Informatiseringsbank w grotere zelfstandigheid Verkoop van woningen met 17 procent omhoog VRIJDAG 19 JULI id Deeltijdwerkers nu ook minimumloon DEN HAAG Werknemers die minder dan één derde van de normale arbeidstijd werken kunnen in de toekomst rekenen op het wettelijk minimumuurloon. Minis ter De Vries van sociale zaken heeft gis teren een wetsvoorstel van deze strek king naar de Tweede Kamer gestuurd. Omdat het voor werkgevers nu duurder zal worden een deeltijdwerker aan te ne men zullen ongeveer 6500 banen verlo ren gaan. Omdat veel vrouwen in deeltijd werken bevordert dit wetsvoorstel vol gens de minister de gelijkheid tussen mannen en vrouwen. Momenteel bestaat er voor deeltijdwerkers geen minimum loon. Vooral mensen die huishoudelijk werk doen in het kader van de gezins zorg, de zogenaamde alphahulpen, wor den daarom vaak onderbetaald. Europa gaat onderwijs hoogbegaafden regelen NIJMEGEN Er komt mogelijk een Eu ropese regeling, die het recht op gediffe rentieerd (basis-)onderwijs voor hoogbe gaafde kinderen gaat vastleggen en ook het toezicht daarop regelt. Een groep Euro parlementariërs uit verschillende landen wil daartoe binnenkort een wetsvoorstel indienen bij de Raad van Europa. In Nij megen wordt volgende week door zestig Europese deskundigen op het gebied van hoogbegaafdheid een resolutie aangeno men om dit wetsvoorstel te ondersteunen. Dat gebeurt aan het eind van een drie daagse workshop over onderwijs aan en onderzoek naar hoogbegaafden aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen. De workshop wordt gehouden op verzoek van de Raad voor Europa. Elf drugsdealers in Venlo in arrest VENLO Elf inwoners van Venlo en omliggende plaat sen zijn door de gemeentepo litie aangehouden op verden king van handel in verdo vende middelen. In amper anderhalf jaar tijd zouden zij voor ten minste een miljoen gulden aan drugs hebben verkocht. De politie beschouwt een 25- jarige man uit de Venlose wijk Blerick als hoofdver dachte. Buiten de reeds aan gehouden personen denkt de politie nog meer verdachten te kunnen arresteren. Drugsschipper krijgt 15 jaar op Sint Helena JAMESTOWN Een 55-jarige Neder landse schipper is gisteren door een rechtbank in Jamestown op het eiland Sint Helena in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Drie andere Nederlandse bemanningsleden kregen twee jaar gevangenisstraf. Zij werden enkele maanden geleden op het gewe zen verbanningsoord gearresteerd, na dat aan boord van hun schip, de Fron tier, een grote hoeveelheid drugs werd aangetroffen. Zij hadden de partij opge pikt voor de kust van Bombay en wil den de drugs op de Atlantische Oceaan overbrengen op een ander schip. Toen dat niet kwam opdagen, besloot men koers te zetten naar Sint Helena waar het schip werd doorzocht. DEN HAAG Door het tekort aan cellen komen vooral de zwaarste crimi nelen in de gevangenis sen. Verder zijn de afde lingen groot, neemt het aantal geesteszieke gedeti neerden toe en zijn er veel onervaren bewaarders. Samen vormen ze de oor zaken van de toename van agressie in de geslo ten penitentiaire inrich tingen in Nederland. Dat stelt directeur P. Koehorst van de Penitentiaire Inrich ting Nieuw Vossevelt in Vught en voorzitter van de vereni ging van directie-ambtenaren van gevangenissen in reactie op het onderzoek van het mi nisterie van justitie naar agres sie en geweld in gesloten in richtingen. Uit het onderzoek bleek dat sinds 1985 het aantal gevallen van fysiek geweld tegen perso neel in gesloten inrichtingen was verdubbeld van 73 naar 151 gevallen, terwijl de bevol king in de gevangenissen slechts groeide met 50 procent. Het aantal ordeverstoringen steeg in vijf jaar van drie naar 38 gevallen. Als belangrijkste oorzaak ziet hij het grote cellentekort waarmee het gevangeniswezen ondanks het aantal nieuwe gevangenissen kampt. „Door het cellentekort moeten crimi nelen sterker worden geselec teerd. De zwaarste gevallen en degenen die zich schuldig heb ben gemaakt aan geweldsmis drijven zoals overvallers en verkrachters, waartegen de maatschappij moet worden be schermd zijn in verhouding toegenomen", aldus Koehorst. Gestoord Daarnaast constateert hij een groei van het aantal gestoorde gedetineerden. Zij veroorza ken spanningen op de gevan genisafdelingen. Koehorst ver klaart die groei uit de anti- psychiatrische golf van de ja ren zeventig. „Vele geesteszie ke mensen zijn destijds onvol doende behandeld, hebben een delict begaan en zijn met justi tie in aanraking gekomen". Behalve de Forensische Obser vatie en Begeleidingsafdeling in Amsterdam en de Rijks- psychiatrische Inrichting in Eindhoven is er volgens Koe horst nauwelijks opvang voor gedetineerden met psychische problemen. De gevangenbewaarders zijn volgens Koehorst tijdens hun opleiding ook te weinig voor bereid op de psychische pro blemen van gedetineerden, het geweld en het drugsgebruik waarmee zij te maken krijgen. Vooral in de nieuwe inrichtin gen is volgens Koehorst de laatste jaren te vaak met min der ervaren personeel ge werkt. Als oplossing voor het geweld- sprobleem ziet de gevangenis directeur het creëren van klei nere afdelingen in bestaande gevangenissen. „Een afdeling van twaalf gedetineerden is immers veel beter te overzien dan een vleugel van 72. Bo vendien kan de groep gedeti neerden dan worden gediffe rentieerd naar beheersbaar heid. Op de kleinere groepen kan dan met verschillende re gimes worden gewerkt", aldus Koehorst. Directeur van de Stichting Re classering Oost-Brabant F. Stijnis meent dat de toegeno men agressie in gevangenissen ook is terug te voeren op het weghalen van het maatschap pelijk werk uit de gevangenis sen. Daardoor kan niet langer preventief maar slechts re pressief worden gereageerd op agressie tussen de gevangenen en naar bewaarders toe. Hij vindt het dan ook onverant woord dat staatssecretaris Kos- to de reclassering een bezuini ging van 8 miljoen gulden (op een begroting van 100 miljoen) vóór 1 januari 1994 heeft opge legd. Dat betekent volgens Stijnis dat het maatschappelijk werk in de gevangenissen bin nen t\yee en een half jaar tachtig mensen moet inleve ren. „Een onaanvaardbare aderlating, waardoor de reclas sering haar grip op de groepen gevangenen en hun problemen langzaam zal gaan verliezen", aldus Stijnis. Op dit moment werken er 225 maatschappelijk werkers van de reclassering in de zestig Penitentiare Inrich tingen in Nederland. Weer thuis Luitenant ter zee Van Eysden, commandant van de mijnenveger Harlingen, was gisteren een van eersten die zijn vrouw en kinderen bij thuiskomst in Den Helder kon omhelzen. De Harlingen keer de samen met de Haarlem terug in de haven na een verblijf van vijf maanden in de Perzisch Golf. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Q ERWUL DIT RLLEHRRL GE- BEJRT KEREfl WE TERUG T1RRR SUiRE ET1 WISKE HPnD in HRMO DREVEH Z'J c VERDER HET MOERRS M, o HET OE RM6ST OP HET L 'JF OU TE ST/HKEH HRRR DRT GEBEURDE H/ET. De deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse liepen gisteren op de Zevenheuvelenweg, het zwaarste deel van de Vierdaagse die vandaag wordt afgesloten. FOTO: ANP NIJMEGEN Tachtig reü nisten van het Tamboerkorps van de Kapel van de'Konink lijke Luchtmacht mochten vandaag van de legerleiding niet meelopen tijdens de in tocht van de Vierdaagse. De leider van de reünisten is gis teren zelfs aangehouden door de marechaussee wegens ver meende diefstal van de unifor men van het zogenaamde 'spookpeloton', waarin de reü nisten al sinds de Vlaggenpa- rade (traditioneel begin van de Vierdaagse op maandag) op traden. Dat zegt woordvoerder J. Eversen van de groep reü nisten. Het Tamboerkorps, samenge steld uit telkens wisselende groepen dienstplichtige mili tairen, bestaat dit jaar veertig jaar. Reden voor de directie van de Luchtmachtkapel de reünisten te vragen op te tre den tijdens de Vierdaagse. Omdat de reünisten geen mili taire uniformen meer hebben werd gezocht naar passende luchtmachtuniformen. Het enige uniform dat in zo groten getale beschikbaar was, bleek dat van het spookpeloton te zijn. Het peloton was iri vroe ger jaren een showgroep lucht machtmilitairen die zonder commando's in volstrekte stil te kon paraderen. Eversen: „We hebben zwart- Oplichting met goedkope tickets naar op-wit toestemming van chef Luchtmachtstaf W. Louwerse en de Militaire Inspectie Dienst om die uniformen tijde lijk te gebruiken. Toen we zondag in Nijmegen aankwa men bleek de beheerder van het magazijn er niet te zijn, maat- de aanwezige gezagvoer der gaf ons na het tonen van de brieven de sleutel van het magazijn, zodat we de unifor men konden pakken". De magazijnbeheerder zag woensdag pas reünisten lopen in de spook-uniformen eri waarschuwde onverwijld de marechaussee wegens diefstal. Volgens een woordvoerder van de marechaussee kan de zaak pas volgende week, als de drukte van de Vierdaagse ach ter de rug is, uitgezocht wor den. Uit verhoor van de leider van de reünisten is volgens de woordvoerder nog niets defi nitief vast komen te staan. „Maar daar hebben we niets aan", aldus een woedende Eversen gisteren. „Wij willen aan de intocht meedoen. Een aantal van onze groep komt zelfs speciaal voor die intocht. En nu mogen we niet eens in burger meelopen, terwijl we bovendien vrijdagmorgen het terrein van de kazerne moeten verlaten. Het is een schan- Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kalver- straat, de Coolsingel of de Bartel- jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld, heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opge bouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En is de Ketelstraat echt zo knullig als de plaats op het spelbord suggereert? En zijn A-Kerkhof, Groote Markt en de Heerestraat in Groningen inderdaad het bezoeken waard? Een rondje Monopoly. GRONINGEN Gronin gen overvalt je. Verblind door het geld van 'Vrij Par keren', verrassen om de hoek A-Kerkhof, Groote Markt en de Heerestraat. Ook in werkelijkheid is Groningen een onverwach te ontmoeting. Op weg naar Groningen denk je eraan en op de Mar tinitoren weet je het zeker. Groningen is een oase in een vlakke, eentonige woes tijn. Een nederzetting die je dorstig binnenrijdt op zoek naar mensen, café's, restau rants, kunst, cultuur, histo rie. Geen fata morgana. Al les wat je er hoopte te vin den, is er. De Martinitoren staat aan de Grote Markt, met één -o in plaats van de twee op het Monopolybord. In de volks mond wordt de bijna hon derd meter hoge toren 'D'olle Grieze' genoemd. Omdat ie oud is, vijfhon derd jaar, en grijs. De weg naar boven telt 370 treden. Toen de toren in 1482 werd voltooid keken de beklim- mers uit op een stadje met ruim tienduizend inwoners. Nu zijn het er zo'n honderd tachtigduizend. De kerk achter de toren laat een verzameling van stijlen zien en wordt voor even zovelen activiteiten gebruikt: dien sten, maar ook concerten, lezingen, tentoonstellingen en colleges van de Gronin gen universiteit. Diepdroef De Martinitoren- en kerk staan er een beetje eenzaam. De oude monumentale ge vels die als een kraag om de kerk lagen, zijn voor een groot deel verloren gegaan in de Tweede Wereldoorlog. De Duitsers boden hevig verzet in april '45 en diver se panden moesten het ont gelden. Als rotte kiezen in een verder gaaf gebit, wer den zij na de oorlog getrok ken. Het verlies was diep droef, de prothese nog treu riger. Lelijke kantoorgebou wen omzomen aan drie zij den de Grote Markt. Alleen de zuidzijde van het plein is het aanzien waard. In café restaurant 'De Drie Gezus ters' getuigen foto's en schilderijen van betere tij den. Toen het Waaggebouw er nog stond, het monumen tale pand van Scholtens, ho tel 'De Zeven Provincieën" en al die andere herenhui zen. 'De Drie Gezusters' was vroeger een naai-atelier en is nu het mooiste café van Groningen. Met hoge plafonds, gedrapeerde gor dijnen, kroonluchters, een vleugel, rood velouren bankjes en in het midden een echte leestafel met lees lampjes. De gasten zijn geen oudere dames met hoedjes, maar studenten. Toplokatie De weerzinwekkende we deropbouw van de Grote Markt vindt zijn dieptepunt op het plein, waar tussen het oude majestueuze stad huis (1800) en het monu mentale Goudkantoor (1635) een witte bunker staat. Een glazen loopbrug verbindt de bunker met het stadhuis. De bunker blijkt het gemeente huis. Foutje uit de jaren zes tig. Wordt nu rechtgezet. Het gemeentebestuur van Groningen heeft besloten de Grote Markt „meer allu re te geven en herkenbaar der te maken als plein". De bunker zal daartoe worden afgebroken, de bebouwing aan de westzijde onder de loep genomen en de dingen van de stratei uitkomen op het plein, smald. Niemand in G: gen die om de pla rouwt. „De Grote moet weer in ere wt hersteld. Nog liever daag als morgen", Groningse passanten. Eén van de straten di< mondt op de Grote Ma de Herestraat. Een top tie voor ondernemers, van de drie bezoekers de binnenstad loper doorheen. En voor stroom van potentiële ten moeten onderne ook betalen. De huurpr de Herestraat bedraag geveer 1500 gulden vierkante meter wi ruimte per jaar. Zoa alle andere grote wi straten in Nederland die prijzen niet of na lijks meer op te bre door middenstanders, alle winkels in de estraat zijn dan ook ov daan aan grootwinkelb ven. Wat overblijft ii verzameling van filiale je in elke stad tegenki Inclusief de Peruaanse ziekgroep die getrouw straten van het Monopo pel lijkt te volgen. Voo meer aparte en verrasse winkels verwijst de V naar de Oosterstraat, Z nestraat, Stoeldraaierssti Folkingestraat en de O Kijk in 't Jatstraat. De Vismarkt grenst aan Grote Markt. Wie het lana( gerekte plein afloopt, kder op A-Kerkhof. Geen graafplaats, maar een plein met in het midden oude kerk, die vroeger rivier Der Aa lag. Er v den nog nauwelijks d sten gehouden. De doet vooral dienst als ej$iac sitieruimte. irt2 Antillen Ultgeverl|/Wavery Produc ARNHEM De Arnhemse politie stelt een onderzoek in naar een 61-jarige Arnhem mer, die mogelijk 34 mensen heeft opgelicht met aanbiedin gen voor goedkope reisjes naar de Nederlandse Antillen. De Arnhemmer, die vooralsnog spoorloos is, bood via adver tenties reizen naar één van de Antilliaanse eilanden aan voor 2750 gulden. Op de Antillen kon dan een rijbewijs worden gehaald. Wie niet slaagde kreeg het geld terug. Deelne mers aan de reizen moesten vooraf tweeduizend gulden storten op een bankrekening. Bij aankomst op de Antillen moest de resterende 750 gul den worden betaald. De politie werd enige tijd geleden inge schakeld door mensen, die geld betaald hadden maar nooit een vliegticket ontvin gen. Het reisbureau bleek ook niet meer bereikbaar te zijn. Op last van de rechter-com- missaris is woensdag huiszoe king gedaan in de woning van de verdachte. De boekhouding is in beslag genomen, terwijl ook bankrekeningen werden geblokkeerd. (ADVERTENTIE) SOCIAUSTIESE PARTIJ Als dieven in de nacht, als half Nederland met vakantie is, hebben Lubbers en Kok toegeslagen en de rechten van WAO'ers en zieken om zeep geholpen. - 350.000 WAO'ers zullen binnen korte tijd in de Bijstand belanden. - bij ziekte moeten snipperdagen worden ingeleverd en de ziekte-uitkering gaat terug naar 70%. Dit stelletje moet weg! Vanaf hun aantreden hebben zij steeds geweigerd het geld te halen waar het zit. Ze hebben alleen maar de ouderen, de huurders, de gehandicapten en de arbeiders bestolen. Er moeten onmiddellijk nieuwe verkiezingen komen. De haan kraaitl Mensen wordt wakkerl Wat met tientallen jaren strijd is opgebouwd dreigt met één pennestreek teniet te worden gedaan. De tijd van woorden is voorbij. Akties moeten er komenI Doe mee. Neem kontakt op. Bel 010 4673222 GRONINGEN De Informatiseringsbank in Groningen derdeel van het ministerie van onderwijs en wetenschappe wil verder verzelfstandigen. De bank wil ook actief wo voor het bedrijfsleven. Nu is het instituut belast met de uit'JU ring van de studiefinanciering. *ij De directie van de Informatiseringsbank voelt voor de pc van „zelfstandig bestuursorgaan", waarbij met het minis van onderwijs en wetenschappen wordt samengewerkt. He gemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de Sociale Verzekeri bank hebben al zo'n een vergelijkbare constructie. De Informatiseringsbank is de afgelopen jaren al steeds zelfs diger gaan opereren binnen het ministerie van onderwijs en tenschappen. Minister Ritzen van onderwijs en wetenscha] heeft eerder al aangegeven dat de bank wat hem betreft verder verzelfstandigd zou kunnen worden. Hoe een en a vorm gegeven wordt, en wat de Informatiseringsbank vooi bedrijfsleven zou kunnen betekenen, is nog niet bekend. NIEUWEGEIN De verkoop van bestaande woningen is - afgelopen half jaar met 17 procent gestegen vergeleken bi eerste helft van 1990. De gemiddelde prijs van een koopwoi^ nam in die periode toe met 0,7 procent tot 177.400'guldenll! Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) verwacht dan° prijzen de rest van dit jaar licht zullen blijven stijgen. De g van het aantal verkopen deed zich vooral het tweede kwar voor. Volgens voorzitter B. van Groeningen van de NVM 11 den veel kopers zich het eerste kwartaal afwachtend op alsCei volg van de Golfcrisis en de onzekerheid over de economie deze teweeg bracht. In het tweede kwartaal was sprake a •nhaaleffect.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4