)e Ibiza-types, zoenen en eluidsoverlast van Schiphol BINNENLAND Provincie helpt bedrijven bij beperken afvalstroom Marine schaft nieuw radarsysteem aan og 80.000 munten van gulden verkrijgbaar rugslijn met Antillen opgerold 'Haven Rotterdam onbetrouwbaar' >- )i idócSommit VRIJDAG 19 JULI 1991 en tot tien jaar ir cocaïnesmokkel 'ERDAM Tegen vijf leden en drugsbende heeft de officier istitie mr. J.W.P. Snijders giste- 3 oor de rechtbank in Rotterdam r' igenisstraffen geëist van vier tot iar. ho rerdachten zouden hand- en arliensten hebben verleend bij de >V£ kei van cocaïne in vaten teer K|t Trinidad naar de haven van .,rdam. De cocaïnelijn vanuit 11 Amerika werd begin dit jaar kt door de Rotterdamse politie Fiscale Inlichtingen en Opspo- Dienst (FIOD). De zaak tegen andere verdachten heeft van voor de Rotterdamse rechtbank 5 nd. Uitspraak 1 augustus. RHOON De provincie Zuid-Holland wil actief de afvalstroom bij bedrijven en in recreatiegebieden indammen. Een afvalpreventieteam gaat bedrijven en organisaties adviseren over voorkomen van afval en verwerking daarvan. Uitgangspunt is dat de adviezen om de afval stroom in te perken de bedrijven geld opleveren. Zo niet, dan komen de kosten van het onderzoek van het preventieteam voor rekening van de provincie. Gisteren is in samenwerking met HISWA, RECRON en ANWB een modelproject gestart in het recreatiegebied IJsselmonde waar de provincie milieubewuster recreëren wil stimuleren. Het on derzoek is gericht op toepassing van reclyclingprodukten en voorko men en scheiden van afval. De provincie richt zich in eerste instantie op indammen van de afvalstroom bij bouwbedrijven, glastuinbouw en veilingen. Tegelijk met het modelproject voor het recreatiegebied werd door milieu-gedeputeerde Van der Vlist een milieuvakantiepak- ket geïntroduceerd voor de basisscholen in Zuid-Holland. DEN HAAG De marine koopt voor vijftig miljoen gulden een nieuw lange-afstandsradarsysteem bij Hollandse Signaalapparaten BV. Het project wordt gezamenlijk gefinancierd door de ministeries van de fensie, economische zaken en HSA. Het systeem (SMART-L) dat is bestemd voor de acht fregatten van de Karei Doorman-klasse en twee van de Jacob van Heemskerck-klasse wordt naar verwachting in 1995 in serieproduktie genomen en gaat twee be staande systemen, 3-D en LW 08, vervangen. Het in voeren van één enkel systeem levert bij het opspo ren en volgen van luchtdoelen aanmerkelijke tijd winst op. SMART-L, dat een drie-dimensionaal beeld geeft, kan grote aantallen doelen tegelijkertijd vol gen. Het systeem wordt ook ontworpen om Stealth- vliegtuigen (voor radar moeilijk zichtbaar) op te spo- Jongen onder zand bedolven en gedood SEVENUM Bij het graven van een anderhalve meter diepe put in een zandhelling op de camping 'De Schatberg' in het Noordlim burgse Sevenum is gistermiddag een 15-jarige jongen uit Andijk om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat met zijn ouders op vakantie was in Sevenum, werd onder een schuivende zandlaag bedolven, toen hij zich in het gegraven gat bevond. An dere kinderen, met wie de jongen aan het spelen was, wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Man claimt kwart miljoen na vrijspraak van moord AMSTERDAM Een schadeclaim van kwart miljoen gul den kan het gerechtshof in Amsterdam tegenoet zien na de vrijspraak in hoger beroep van een 32-jarige Utrechtenaar van moord op Rules de Drie (35). De Drie, ten tijde van de moord portier van jongerencentrum De Vrije Vloer in Utrecht, werd op 15 april van het vorig jaar voor de deur van zijn woning doodgeschoten. Twee weken later hield de politie drie verdachten aan, die ontkenden iets met de moord te maken te hebben. De Utrechtenaar werd door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot vijftien jaar gevange-! nisstraf, de twee anderen werden vrijgesproken. In hoger beroep werd tegen verdachte achttien jaar cel geëist. Het ge rechtshof sprak het drietal vorige week vrijdag tenslotte vrij. Omdat de Utrechtenaar ruim vierhonderd dagen in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht, is zijn claim tot schadevergoeding smartegeld en inkomstenderving veel hoger dan die de twee anderen zullen eisen. NIQUE VAN DE VEN M IPHOL Topdrukte chiphol. Dat zie je en hoor je. Barmannen en dubbele omzetten, Mimaaksters komen liletten niet meer uit mwonenden de tuin meer in. De eerste weken van juli heb- er al evenveel men- gd over ge- overlast als geduren- gehele maand juni. yordt vast en zeker mooi, nu is het een chaos, .ihol staat in de steigers. 1 nternationale luchthaven verbouwd en Jannie en ofke Hoekstra uit Drachten d, en heg noch steg op hol. Als in een oriënta- ht laten zij zich leiden de wegwijzers en monito- Alle tijd maar toch ner- „We hebben nog nooit igen", legt Jannie uit. „En wat de eerste keer is, is Vriend Douwe knikt. veet niet wat je te wach- is staat. Misschien word ik doodziek. Maar ik heb ta in bij me voor onder de Ze dragen een trai- spak omdat ze dat altijd i als ze op vakantie gaan. fat lekker zit tijdens een autorit naar Joegoslavië ïië is ook niet verkeerd voor een vliegreis naar het Griekse Heraklion. Ook al duurt die slechts dik drie uur. Bij de in- check-balie vragen ze een raamplaats en worden de kof fers gewogen. Geen kilo meer dan is toegestaan. Ervaren Vliegers' weten dat de stewar dessen niet zo nauw kijken en hebben de neiging om de kof fers steeds voller te proppen. „Las Palmas is overbagage", zegt een stewardess gedeci deerd. „Je hebt er weinig no dig want het is hartstikke warm op de Canarische Eilan den. Maar veel van onze pas sagiers willen elke dag wat an ders aan en dus gaat de "com plete zomergarderobe mee. Of aardappelen, stukken kaas en vacuüm verpakte worst. Tsja, in Spanje is inmiddels alles verkrijgbaar, maar de Neder landse vakantieganger is in vijftien jaar weinig veran derd". Tien, twintig kilo overbagage is geen uitzondering. Drie kilo zien de luchtvaartmaatschap pijen nog door de vingers, maar voor elke kilo meer moet zeven gulden vijftig worden betaald. Daar helpt geen enkel smoesje aan. De stewardessen kennen ze allemaal. Van de gespeelde verbazing tot de op rechte verontwaardiging: „thuis wogen ze maar negen tien kilo" en „maar ik blijf vier weken weg!", „dit is niet eerlijk. Een Samsonite koffer is leeg al zo zwaar!" De stewards en stewardessen kennen hun pappenheimers. Vanaf vier uur 's morgens zit ten ze er al. Fris, verzorgd en glimlachend. Op één werkdag nemen ze honderden tickets in en zien ze duizenden mensen passeren. Passagiers op weg naar IJsland, Alicante, Van couver, Monastir, Djakarta, Praag en tientallen andere be stemmingen. „Lissabon is rug zakken. Spanje is overbagage en veel rokers. Kijk, en daar gaat een Ibiza-type: hoog blond, veel make-up en vaak een fluoriserend joggingpak". Op Schiphol verveel je je ei genlijk nooit. Tijdens de druk ke zomerperiode sjouwen er wekelijks zo'n vierhonderd duizend passagiers rond en nog eens duizenden dagjes mensen. Vanaf de wandelpier kijken ze naar het wonder van landen en opstijgen. Indruk wekkend, maar als je tien vliegtuigen hebt gezien, ken je de ceremonie en zitten je oren dicht. Binnen is eigenlijk veel meer te beleven. Zie je witte gewaden, tulbanden, ruiten broeken met joggingschoenen, cowboyhoeden, hoofddoeken, rugzakken, racefietsen, ata- ché-koffers, maatpakken, slui ers, korte rokken met witte laarsjes en héél veel camera's. De wereld onder één dak. In ternationaal en dynamisch in de vertrekhal boven. Klein en familiair in de aankomsthal beneden, waar honderden mensen wachten op de thuis komst van familieleden, vrien den of geliefden. Als na drie weken scheiding de automati sche deuren van de douane openen, worden de bruin ge bakken vakantiegangers be groet met spandoeken, ballon nen, bloemen, omhelzingen en zoenen. „Meiiiiiiid...wat zie je bruinnnnnn! Heb je het leuk gehad?" Alleen verliefden pra ten niet. De rest wisselt in een mum van tijd de belangrijkste informatie uit. Hoe was het weer, de reis, het eten, niet ziek geweest en hoe is het met poes. De vermoeide afhalers dragen de koffers van de uit geruste vakantiegangers en kletsen hun weg naar huis. Thuiskomst Maar de politie en veiligheids diensten op Schiphol hebben de thuiskomst voor vakantie gangers en afhalers verziekt. Tot voor een half jaar zag men elkaar al voordat de douane was gepasseerd. Werden thuis komers en afhalers alleen door glas van elkaar gescheiden. Zwaaiden ze naar elkaar, wachtend op de koffers, een kus door het glas. Maar nu we ten de afhalers amper bij wel ke uitgang zij zich moeten op stellen. Sinds de Golfoorlog heeft de politie de ruit geblin deerd en staan de afhalers voor een immense witte muur. Diverse mensen hebben ge klaagd over het matglas. De in de vertrekhal is veel te beleven. Daar zie je hoeden, tulbanden, sluiers, maatpakken, witte gewaden, ruiten broeken met jogging schoenen, de wereld in het klein. FOTO: STEPHEN EVENHUIS directie van Schiphol is het roerend met hen eens, maar er verandert niets. „Wij vinden het ook niet fraai, maar het matglas is een erfenis van de Golfcrisis. Op verzoek van de veiligheidsdiensten hebben wij het glas toen geblindeerd. Toen de oorlog voorbij was is druk op de luchthaven uitge oefend om het zo te laten. Ter compensatie proberen we de sfeer nu te verhogen met ijsco karretjes en achtergrondmu ziek. Maar uiteindelijk willen we toch weer een doorkijk. We moeten alleen nog zien hoe we dat voor elkaar bok sen", verklaart een woord voerster van Schiphol. duwen wagentjes met koffers voort. Schoon maaksters wagentjes met sop. Elk toilet wordt tijdens de va- kantiedrukte meer dan tien keer per dag schoon gemaakt. „Dat is dubbel zo vaak als nor maal. Je kunt wel aan de gang blijven", verzucht een schoon maakster. De klachtentelefoon van Schiphol is even stil. Het is geen weer om buiten te zitten. De eerste twee weken van juli was het warm en hebben bijna evenveel mensen geklaagd over geluidsoverlast als gedu rende de gehele maand juni. Driehonderdtwintig inwoners van Aalsmeer, Amstelveen, Buitenveldert, Zwanenburg, Rijsenhout en Rozenburg de den hun beklag over het ge ronk van vliegtuigen. Met name de nachtelijke vluchten worden als zeer storend erva ren. Alle klachten worden ge noteerd en geregistreerd door de provinciale commissie Ge luidhinder, die bekijkt of tech nische en operationele maatre gelen de ergernis wat kunnen worden verlicht. Maar een herrie blijft het. Op drukke dagen noteert Schiphol vier honderd tot vierhonderdvijftig vluchten. „Ach, je leert er mee leven", zegt A. van Veen, ter wijl hij zijn tuintje schoffelt. „Ik ben geboren en getogen in Rozenburg en hoor de vlieg tuigen eigenlijk niet meer. We slapen altijd met de ramen open en zitten bij mooi weer buiten. En dan moet je af en toe je mond houden omdat je elkaar absoluut niet verstaat. Maar ook dat went". Voor de vierde maal binnen vijftien minuten houden we even de mond. Een wit toestel met on bekend donkerblauw beeld merk vliegt over. Van Veen wijst en schreeuwt. „Je hoort zo of er een vliegtuig van de KLM overkomt of zo'n onbe kend afdankertje. Het meeste kabaal komt van die ouwe krengen van tweederangs luchtvaartmaatschappijen. En de ellende is, vliegtuigen gaan zo lang mee". IK VAN RIETSCHOTEN HAAG Verspreid alle postkantoren in het zijn vanaf volgende week "".000 zilveren muntstuk van vijftig gulden te koop. gaat om de munten die in rt zijn uitgegeven ter gele- leid van het 25-jarig hu- jk van koningin Beatrix rins Claus. jks Munt in Utrecht heeft rtijd van deze herden- smunt, die gewoon als ig betaalmiddel kan wor- gebruikt, 700.000 exempla- geslagen. Op veel postkan- n was de voorraad echter loedig uitgeput. Na overleg ïn 's Rijks Munt, de PTT de Nederlandsche Bank de nog resterende 80.000 nplaren opnieuw evenre- iver alle postkantoren ver- 1. Rijksmuntmeester Chr. Draanen vermoedt dat de iten nauwelijks in het ge- betaalverkeer worden uikt.. „Wie zo'n munt in handen krijgt bewaart hem meestal, en wie er meer heeft geeft ze doorgaans aan mensen van wie men weet dat ze er prijs op stellen. Over het alge meen wordt zo'n groot munt stuk in het gewone betalings verkeer als lastig ervaren. Hij is voornamelijk gemaakt voor de liefhebbers". Hoewel Beatrix alweer ruim 11 jaar koningin is, worden de rijksdaalders, guldens, kwar tjes, dubbeltjes en stuivers met de beeltenis van koningin Ju liana niet uit de roulatie ge haald. Van Draanen: „Dat hebben we ook nooit gedaan met de munten waarop Wil- helmina nog staat afgebeeld. Er zijn nog altijd kwartjes, dubbeltjes en stuivers uit 1948, met Wilhelmina erop, in om loop. Dat aantal wordt wel steeds kleiner, want de post kantoren en banken die deze munten in bezit krijgen, stu ren ze via de Nederlandsche Bank naar ons terug, waé#na wij ze vernietigen. Dat proces van versterf, zoals wij het noe men, treft op den duur ook de Juliana-munten". ANWB: pech in Duitsland kan in de papieren lopen Schade Heemskerk boven half miljoen De 28-jarlge man uit Beverwijk, die in de enorme ravage aan te richten. „Het ging nacht van woensdag op donderdag met hem om het huis waar zijn vriendin op dat een shovel door een woonwijk in Heems- 'moment verbleef. Dat staat in een straat kerk reed, heeft voor een half tot een mil- die slechts vijf meter breed is. De shovel is joen gulden schade aangericht. De man vier meter breed en 95 ton zwaar", aldus wordt vandaag voorgeleid aan de officier een woordvoerder van de politie, van justitie. De dader heeft verklaard dat het helemaal niet de bedoeling was zo'n De Beverwijker kon de gebroken relatie met zijn vriendin niet verkroppen. Een arts heeft geconstateerd dat de man psychisch niets mankeert en dus in de politiecel kan blijven. „Hij heeft alleen een knop omge draaid en die niet meer teruggedraaid", aldus de woordvoerder. Wie de schade gaat betalen is nog niet duidelijk. FOTO: ANP DEN HAAG De service van particuliere hulp diensten op de Duitse au towegen kan soms flink in de papieren lopen. In de eerste helft van dit jaar zijn ANWB-leden in Duitsland de dupe gewor den van de praktijken van deze diensten die de va kantiegangers op onnodig hoge kosten jagen. De ANWB adviseert Neder landse automobilisten die in Duitsland door een aanrijding stranden goed te informeren naar de kosten van bijvoor beeld het wegslepen. De hulpdiensten melden zich op de plek van de aanrijding en bieden verschillende dien sten aan onder het motto „de tegenpartij draait wel op voor de kostenDeze diensten be staan doorgaans uit wegslepen, reparatie, vervangend ver voer, schade-experts, advoca ten en kredietverlening. Vol gens een woordvoerder van de ANWB kunnen de kosten hiervan variëren van 600 tot 1000 gulden, de reparatie niet inbegrepen. Uit ervaringen van de ANWB is gebleken dat, als de schuld al bij de tegenpartij ligt, deze soms moeilijk bewijsbaar of niet altijd duidelijk is. De kos ten kunnen dan niet op de te genpartij worden verhaald. Tevens kunnen problemen ontstaan met de verzekeraar, die slechts bereid zal zijn tot betaling van een „redelijke vergoeding". Bijvoorbeeld het ingaan op zogenaamd „gratis" vervangend vervoer kan duur uitpakken. De verzekeraar zal maar 80 tot 85 procent van de gemaakte kosten vergoeden. Zij gaat er vanuit dat er dan wordt bespaard op het niet ge bruiken van de eigen auto. Houders van een Internationa le Reis-en Kredietbrief (IRK) wordt geadviseerd niet in te gaan op het aanbod van de hulpdiensten de auto naar Ne derland te laten slepen. Hou ders van de IRK kunnen de wagen zonder sleepkosten naar Nederland laten repatrië ren. !N HAAG Een re- Jrcheteam van de rijks- itie op de luchthaven liphol heeft deze week samenwerking met de tilliaanse politie tien nnen aangehouden, die rden verdacht van nHoidel in cocaïne. Zes ar- taties werden in Am- rdam verricht en vier de Antillen, de arrestaties zou een 3)' jlerland zijn opgerold en drugslijn met Suriname de etngrijkste schakels in Ne derland kwijt zijn g Vijf van de zés verdachten die in Amsterdam werden gear resteerd zijn werknemers op de luchthaven. De drugsbende was een internationaal gezel schap. De zes Amsterdammers hadden verschillende nationa liteiten: Nederlandse, Antil liaanse, Surinaamse en Britse. Op de Antillen werden twee Columbianen en twee Antilia nen opgepakt. De Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie heeft samen met de Douane op Schiphol en de An tilliaanse politie sinds februari van dit jaar aan het opspo ringsonderzoek gewerkt. Aan leiding voor het onderzoek was de vondst van een partij cocaïne in de vrachtimport- loods op Schiphol. In totaal is 100 kilo cocaïne met een straatwaarde van 30 miljoen gulden in beslag geno men. De zendingen waren af komstig uit Curacao en Suri name. Bij huiszoekingen werd meer dan een half miljoen gul den in contanten in beslag ge nomen. De zes in Amsterdam woon achtige mannen zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem en door de rechter-commissaris in bewa ring gesteld. Landbouwschap: desnoods meer mest exporteren DEN HAAG Mocht minis- ter Bukman (landbouw) van mening zijn dat de doelstellin gen van het mestbeleid niet worden gehaald, dan over weegt het Landbouwschap voor te stellen meer mest te exporteren. Daarbij komt kip penmest het meest in aanmer king, omdat daaraan de groot ste behoefte bestaat. Boven dien is kippenmest het makke lijkst te vervoeren. Een woordvoerder van het Land bouwschap heeft dat vandaag meegedeeld. BUITENLANDSE FRUITLEVERANCIERS: ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON OocK /MIJN Kl^RÉN UIT ti TRflCKfN KAN IK oNoPSf/MÉKKT &KÊ /MISPAAP BÊGAAN WBStl VRIJHÉIP IS .MIJN Pf&- IK KAN FUKKPN WAT IK WIH CASPER I WAT 90S JB IN HEMELSNAAM BLOOT IN PE KOEKTROMMEL (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Door de stakingen is Rotterdam een onbetrouwbare haven geworden als Europees distributiecentrum voor fruit. De leveranciers uit voornamelijk Zuid-Ameri- ka willen de Maasstad voorlopig mijden als aan- voerhaven voor hun kwetsbare produkten. De exporteurs hebben de Ne derlandse fruitimporteurs ver zocht te onderzoeken welke haven de positie van Rotter dam het best kan overnemen. Dit heeft de Nederlandse Ver eniging voor de Fruit- en Groentenimporthandel giste ren meegedeeld. De fruitimporteurs vinden de stakingen onverantwoord. Ze hebben de afgelopen iaren tientallen miljoenen guldens geïnvesteerd, waardoor Rot terdam de grootste Europese fruithaven is geworden. De Maasstad heeft nu een jaarlijk se fruit-importwaarde van 2,2 miljard gulden. In de (reex port en transito van een groot deel van deze produkten is nog eens 2 miljard gemoeid, aldus de vereniging. Haar secretaris V. van Dijk zegt dat de importeurs in grote moeilijkheden zijn gekomen. Volgens hem voelen de frui timporteurs voorlopig niets meer voor verdere investerin gen in de Rotterdamse haven. Van Dijk houdt de Vervoers- bond FNV daarvoor verant woordelijk, omdat die bond blijft oproepen tot stakingen in het stukgoed. Enkele avondploegen bij de Rotterdamse stukgoedover- slagbedrijven zijn gisteren niet aan het werk gegaan. Volgens de Vervoersbond FNV wordt er gestaakt bij Seaport Fruit- terminal, RHPM en Multi Ter minals Waalhaven. De bond zegt dat er er van daag massaal is gestaakt in het stukgoed en niet slechts bij en kele bedrijven. De staking van de sjorders, die zijn aangesloten bij de FNV, gaat overminderd door. Bemiddeling Bemiddelingspogingen van on der anderen de voorzitters van de vakcentrales FNV en CNV, respectievelijk Johan Steke lenburg en Henk Hofstede, en directeur van het havenbedrijf Henk Molenaar zijn voorals nog op niets uitgelopen. Vol gens Verroen wordt er echter achter de schermen intensief overlegd en bemiddeld. Jan Heilig heeft verklaard dat de bond gistermiddag het overleg heeft gezocht met de Rotterdamse sjorbedrijven. Er is daarover niets gezegd tegen SVZ en CNV, Volgens Heilig zijn tijdens het gesprek zaken gedaan met Slegt van Oceana, met ongeveer 80 man het grootste sjorbedriif in de Maas stad, en Sonneveld van TWM. Op de achtergrond zou Mole naar van het havenbedrijf hebben bemiddeld. Volgens Heilig was in onge veer twee uur tiid alles gere geld, er lag een akkoord op ta fel. Daarna, zo omstreeks 18.00 uur, zou Slegt de andere werk- fevers in de sjorsector bij el- aar hebben geroepen. Zorge voor elkaar zou zijn, maar om kwart over elf had ik nog niets gehoord. Ik werd onge duldig. Kort voor middernacht waren alle afspraken door de SVZ van tafel geveegd. Het was over. Slegt draaide zich vervolgens in allerlei bochten, er zouden geen afspraken zijn gemaakt", aldus Heilig. De be middelingspogingen daarna le verden niets op. Zijn collega Verroen maakt zich ernstige zorgen over de positie van de SVZ in het con flict. „De SVZ dwarsboomt elk constructief overleg. Ze maken zich daar alleen maar zorgen over hun eigen positie, aan de toekomst van de haven den ken ze niet", zo meent Ver- De Vervoersbond FNV stelt dat er met de sjorbedrijven een principe-akkoord is be reikt, maar Slegt van Oceana en SVZ-onderhandelaar P. van der Sluis ontkenden dat al kort na middernacht. Op pa pier staan inderdaad zeven be langrijke hoofdpunten voor een nieuwe cao, maar volgens de SVZ zijn die door de bond 'ingebracht' tijdens dat over leg. SVZ en Vervoersbond CNV houden vast aan hun eerder overeengekomen tweejarige cao. Daarom is het volgens Van der Sluis volstrekt onmo gelijk dat de sjorbedrijven op eigen houtje een akkoord met de FNV zouden overeenko men. Die noodzaak is er dus niet, zo concludeert hij.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3