Leger Joegoslavië trekt zich alsnog terug uit Slovenië Munten CekbeSc ywuwt 13 0/%? J i ™r Woede over korten op bejaardenoorden li ri"4 Dagen"Gratis Israël reageert niet op overeenkomst VS-Syrië VRIJDAG 19 JULI 1991 WESTELIJK LEVEN Jesak: „Ik ga dood als Ik niet kan preken" De Ibiza-types, zoenen en iluidsoverlast van Schiphol eiligheidsdienst mogelijk nsprakelijk gesteld overval Van Goghmuseum •stelijk leven/opinie enland 1enland 'e bi INOMIE )RT ladt )en.'regio 9 ;nstverlening d- en tuinbouw diensten st/rtv '•programma's fili ;ripuzzel/menu 'ponrioden met zon en in 25| l binnenland nog kans i5Tl een bui. 14 nimumtemperatuur rond ddagtemperatuur peveer 19 graden. Wee rakke tot matige isteiijke wind. Morgen 1 ltbai ddagtemperatuur rond -graden. 8.00 ^^^f ^^f^^f ^f biilage bij uw krant met Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang nr. 25082. Losse nummers 1,45. bijlage bij uw krant met informatie over films, muziek theater, recreatie, exposities en een complete agenda Moord op Cools nog groot raadsel LUIK De moord gisteren op de Belgische oud-minis ter en ex-vice-premier André Cools plaatst justitie nog steed voor grote raadsels. De procureur-generaal van Luik sluit een politieke aanslag noch een 'crime passio- nel' uit. Cools' politieke carrière kwam ten einde toen hij vorig jaar als gewestminister in Wallonië opstapte. Dit deed niets af aan zijn machtspositie binnen zijn soci alistische partij PS. Zo is bekend dat door zijn toedoen partijgenoot Jean-Maurice Dehousse het burgemeester schap van Luik onlangs aan zijn neus voorbij zag gaan. Volgens deskundigen wijst het gebruikte kaliber (7,65) van het moordwapen en het eerste schot niet op het werk van een beroepsmoordenaar. Bovendien trad da der ongemaskerd op, terwijl hij toch geweten moet heb ben dat hij door getuigen zou worden opgemerkt. En de neergesóhoten kroongetuige - Marie Helene Joiret - bleef leven. Koppelbazen ontduiken belastingen en premies ROTTERDAM Twee Rot terdamse bedrijven hebben als koppelbaas in de Rotterdamse haven voor miljoenen aan be lasting en sociale premies ont doken. Dat hebben justitie, po litie, fiscale recherche en be drijfsverenigingen vastgesteld. Het gaat om een bedrag van zeven tot acht miljoen gulden. Drie topfunctionarissen van de betrokken bedrijven Com- pex en Zoetemelk wonend in Delft, Spijkenisse en Rotter dam, zitten nog vast. Zij moeten binnenkort terecht staan. Enkele andere verdach ten zijn inmiddels weer op vrije voeten Fruit mogelijk duurder door havenstakingen DEN HAAG De prijs van geïmporteerde zuidvruchten en enke le groenten zullen mogelijk stijgen als de stakingsacties in de Rot terdamse haven aanhouden. Dit vreest V. van Dijk, secretaris van de Nederlandse Vereniging voor de Fruit- en Groentenimporthan- del. De importeurs lijden miljoenen guldens schade, doordat ze hun schepen via Vlissingen en Antwerpen moeten omleiden. De Ver- voersbond FNV is woedend over de dreiging van de directie van fruitoverslagbedrijf Seaport om volgende week geen loon te beta len. FNV'er Heilig deelde vanmorgen zijn achterban mee dat de Vervoersbond overweegt afzonderlijke cao's af te sluiten met de acht Rotterdamse sjorbedrijven. Bij de twee grootste Amsterdamse stukgoedbedrijven CTA (Container Terminal Amsterdam) en VCK (Verenigd Cargadoors Kantoor) is vanmorgen een wilde staking uitgebroken. De staking is bedoeld om de onderhandelingen van vandaag tussen de havenwerkgevers en de vakbond over de nieu we cao in de Amsterdamse stukgoedsector kracht bij te zetten. Pagina 6: 'Haven Rotterdam is onbetrouwbaar' Hogere rente op studieleningen DEN HAAG Per 1 januari 1992 moeten studenten naar alle waarschijnlijkheid een rentepercentage van 11,3 pro cent over studieleningen gaan betalen, bijna even veel als de marktrente. Verder is de voor genomen privatisering van de studieleningen afgeblazen. De studieleningen komen vanaf 1992 niet meer op de begroting voor. De plannen staan ver meld in het ontwerp van de Memorie van Toelichting voor de rijksbegroting 1991/92, die in september wordt gepresen teerd en waarvan nu al ge deelten zijn uitgelekt. Koude koffie in blik uit Japan TOKYO Japan heeft een nieuw exportprodukt in huis waarmee het de wereld denkt te kunnen verove ren: koude koffie in blik. In Japan zelf werden vorig jaar 8,9 miljard blikjes met deze drank gevuld en verkocht, nu moet ook het buiten land aan de koude koffie. Coca-Cola en Nestlé, die in Japan met elkaar concurreren op de markt voor koude koffie, hebben een gezamenlijke on derneming opgericht die het drankje in Azië en de Verenigde Staten aan de man moet brengen. Net zoals hun Japanse concurrenten Dy do, Itoen én Pokka geloven ze dat hun pro- dukt het kan opnemen tegen de tal loze frisdranken die er zijn. BELGRADO Het Joe goslavische staatspresidi- um heeft gisteren besloten alle federale troepen uit de republiek Slovenië binnen drie maanden te rug te trekken. De Servi sche afgevaardigde in het acht leden tellende presi dium, Borislav Jovic, zei voor Belgrado Televisie dat de terugtrekking on middellijk zal beginnen. ,,Het Joegoslavische leger moet niet gestationeerd zijn in die delen van het land waar het wordt beschouwd als een bezettingsmacht", zo zei Jovic. „We denken dat we door deze maatregel een belangrijke stap hebben gedaan naar een vreedzame oplossing van de Joegoslavische crisis". De Slo veense plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, Zoran Thaler, zei in Ljubljana dat hij niet euforisch was. „Maar dit is het belangrijkste teken van erkennning van de Sloveense onafhankelijkheid van Belgrado", zo voegde hij er aan toe. Terwijl de onver wachte beslissing de spannin gen in Slovenië kennelijk deed verminderen, kan deze de woede opwekken van de Kroaten, die ook willen dat het leger hun grondgebied verlaat. In de verklaring van het presidium werd gezegd dat uit Slovenië teruggetrokken troepen gestationeerd zullen worden in Bosnië en Servië. De Kroaten zijn echter bang dat de vrijkomende troepen ingezet zullen worden in hun republiek, waar in de afgelo pen drie maanden meer dan 100 mensen zijn omgekomen bij gevechten tussen Kroati sche eenheden en Serviërs die in deze republiek wonen. Mogelijk acties NS in regio Rotterdam ROTTERDAM Acties van de treinmachinisten in de re gio Rotterdam zijn volgens de Vervoersbond FNV onvermij delijk geworden, nu de regio- directie van NS „met een beroep op allerlei formalitei ten" weigert om aan wensen van de machinisten tegemoet te komen. Rotterdam heeft te weinig machinisten, mede door vertraging bij de afleve ring van radiografisch be stuurde rangeerlocomotieven. De Vervoersbond had van de regiodirecteur de garantie ge vraagd dat vrije dagen waarop de machinisten volgens het rooster recht hebben niet wor den ingetrokken, tenzij ze daar zelf toestemming voor geven. De directeur heeft gisteren echter gezegd dat de huidige cao intrekken van verlof wel mogelijk maakt en dat wijzi gingen daarin dan ook in het cao-overleg thuishoren. Premier Kaifu tijdens de kranslegging bij het Indisch monument. DEN HAAG Het plan van minister D'Ancona om de ko mende drie jaren ruim 130 mil joen gulden te bezuinigen op de bejaardenoorden heeft in de sector bejaardenzorg tot verbij stering en woede geleid. „Dit is een typisch voorbeeld van beleid zonder visie", zegt Henk Stapel, bestuurslid van de CFO, de christelijke bond voor overheidspersoneel en werkers in de gezondheidszorg. „Hoe kan de minister tot zo'n besluit zijn gekomen? Ze weet toch ook dat de vergrijzing toe neemt en dat daardoor de ko mende jaren de behoefte aan goede bejaardenzorg alleen maar zal groeien? Dit is vol strekt onverantwoord". De Vereniging van Nederland se Bejaardenoorden, waarbij ruim 90 procent van de bejaar denoorden is aangesloten, rea geerde ook met grote schrik op het snoeiplan. „Onredelijk en onaanvaardbaar", aldus direc-. teur F.W. Blase Meure. De be zuinigingen treffen overigens niet alleen de 'gewone' bejaar denoorden maar ook de zorg voor ouden van dagen in kloosters. De bejaardenoorden in ons land worden indirect gefinancieerd door de provin ciebesturen en de vier grote steden. Zij krijgen volgend jaar tezamen 21,5 miljoen minder van het ministerie van WVC. In 1993 wordt het budget voor bejaardenoorden met 33,4 mil joen gekort en in 1994 zelfs met 71,6 mdjoen. Pagina 2: 'Ramp' dreigt voor klooster-bejaardenoorden Demonstranten bij het Catshuis. I FOTO: MILAN KONVALINKA FOTO: CORNÉ SPARIDAENS Emoties laaien op bij kranslegging Kaifu DEN HAAG „Als-ie weg is, gooi ik de krans weg". De re acties waren emotioneel toen het vanochtend tot de demon stranten voor het Catshuis be gon door te dringen dat de Ja panse premier Kaifu bezig was een krans te leggen bij het In disch Monument aan de Prof. B.M. Teldersweg. Kaifu legde de krans vanochtend in het bijzijn van premier Lubbers ter nagedachtenis van de 26.000 Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in Japanse kam pen in Nederlands-Indië en andere delen van Azië. Gelijk tijdig hield de Stichting Japan se Ereschulden een demon stratie bij het Catshuis. Na de kranslegging reed Kaifu door een zee van spandoeken het terrein van de ambtswoning van de minister-president op. udie geen reden meer Dor eerder afzwaaien 1RSFOORT Dienstplichtige militairen mogen niet meer er afzwaaien om een studie te beginnen. Dit in verband met nvoering van de diensttijdverkorting tot twaalf maanden soldaten en tot veertien maanden voor officieren. Tot dus- maakten ieder najaar circa 3000' dienstplichtigen van deze ling gebruik. Minister Ter Beek van defensie heeft laten en dat alleen voor „schrijnende" gevallen.een uitzondering dt gemaakt. ispirant-studenten onder de 6500 dienstplichtingen van de ;ing 90-6 hebben daarom via de soldatenbond AVNM de mi- ir deze week om opheldering gevraagd. Door de diensttijd- torting zwaaien zij in plaats van in december, in oktober af ïopen met nog een maand respijt een heel studiejaar te kun- winnen. [ens AVNM-woordvoerder Lyckle Griek moet er meer dui- kheid over deze regeling komen. Temeer omdat vrijwel alle :oeken voor vervroegd afzwaaien door de legerleiding wor- afgewezen en niemand weet welke criteria iemand tot ijnend' geval maakt. De minister heeft beloofd de verzoe- opnieuw in overweging te nemen. chtpaar in eigen woning overvallen [PHEN AAN DEN RIJN Een onbekende Engels sprekende i heeft gisteravond laat een Alphens echtpaar onder bedrei- J van een vuurwapen 525 gulden weten te ontfutselen. De was de woning van het echtpaar aan de Steekterweg bin- Igedrongen, trok zijn wapen en eiste geld. De overvaller nam .bas genoegen mee toen beide echtelieden hun portemonnee 'jlden omgekeerd. Toen hij even latei een andere kamer bin- jliep wist het echtpaar de deur te sluiten. De bewoners doken jrop naar de grond om niet door eventuele verdwaalde kogels laakt te worden, maar konden na een paar minuten opgelucht istateren dat de dader was gevlucht. Leidse kunstenaar Alex Rosemeier 103 jaar oud Leidenaar Alex Rosemeier is gisteren 103 jaar oud geworden. De op één man en vier vrouwen na oudste inwoner van Leiden werd gisteren opgezocht door wethouder T. van Rij, die de felicitaties namens het gemeentebestuur overbracht. Rosemeier geniet vooral bekendheid als kunstschilder. Dat werk heeft hij meer dan 85 jaar lang gedaan. Drie schilderijen van zijn hand hangen in stedelijk museum De Lakenhal, een ander is gekocht door koningin Beatrix. De aan de Burggravenlaan woonachtige Rosemeier is de laatste telg van de Leidse en Haagse School, een kunststroming die dateert uit het eerste kwartaal van deze eeuw. Zijn laatste produktie stamt inmiddels uit het vorig jaar omdat het lichaam niet meer zo wil. In totaal heeft de jarige Leidenaar meer dan tweeduizend kleinere en grotere kunstwerken verkocht. FOTO: WIM VAN NOORT Bouwer supermarkt in Ravensbrück trekt zich terug KEULEN De Duitse constructiegroep Tengel- mann ziet af van de op dracht om een supermarkt te bouwen op het terrein van het vroegere nazi concentratiekamp Ravens brück in Oost-Duitsland. De firma is niet van plan de bouw, die overigens bijna is voltooid, koste wat het wil door te zetten. De super markt van 3000 vierkante meter grootte staat op 600 meter afstand van het ge denkteken voor de slachtof fers. In Ravensbrück werden on der het nazi-bewind circa 90.000 vrouwen en 1000 kin deren omgebracht. De kwes tie heeft zowel in Duitsland als elders in de wereld hefti ge emoties teweeggebracht. Nederlanders zijn gek op munten. Zeker als ze bij gelegen heid van het een of ander worden geslagen. Zoals die van vijftig gulden bij het zilveren huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. Het is eigenlijk gewoon een betaalmiddel van vijftig gulden, waarmee je zo'n twee maanden het abonnement van de Leidse Courant zou kunnen bekostigen. Maar zoiets gebeurt niet. De munten worden als een kleinood bewaard. Alle nu nog overgebleven exemplaren worden daarom op nieuw over de postkantoren verdeeld en zijn volgende week verkrijgbaar. Ze gaan bijna net zo snel van de hand als de Leidse Courant bij de losse verkoop. Alleen kun je daar een abonnement op nemen. AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5' I D Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. I Daarna wil ik betalen per: I maand f. 25,70 (met automatische betaling) I kwartaal f. 78,60 I I I I I io I I Dhr/Mevr: Voorl: edetineerden in staking EUWARDEN Vijftig gedetineerden in het Huis van Bewa il in Leeuwarden zetten hun acties voort uit het protest tegen pn hun ogen slechte kwaliteit van het voedsel. De maaltijden jn retour keuken en de gedetineerden weigeren voor de twee- "tachtereenvolgende dag te werken. De gedetineerden willen p verklaring van de directie dat het eten in het vervolg van p betere kwaliteit zal zijn. Volgens een woordvoerder van de Jangenen overweegt de directie om maandag in te grijpen en „oproerkraaiers" over te plaatsen naar andere inrichtingen. JERUZALEM DAMAS CUS Israëlische leiders hebben gisteren gewei gerd commentaar te ge ven op de overeenkomst die Syrië en de Verenigde Staten die dag bereikten over de opzet van een conferentie over vrede in het Midden-Oosten. Eerder zei de Israëlische pre mier, Yitzhak Shamir dat hij geen compromisvoorstellen zal doen voordat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, duidelijk vertelt wat de Syri sche houding is ten aanzien van een conferentie. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Aftir Moussa zei tegelijkertijd in Cairo dat zijn Israëlische collega David Levy binnen twee weken Egypte zal bezoeken voor overleg over een vredescon ferentie. Na een bijeenkomst in Da mascus met de Syrische pre sident, Hafez Assad, zei Ja mes Baker dat de Syriërs hadden ingestemd met een Amerikaans voorstel over een vredesconferentie. Hij noemde dit een „buitenge woon belangrijke en positie ve stap". Baker doet zondag Israël aan op zijn rondreis langs vijf landen in de regio. Bakers missie is een nieuwe poging Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen op te z< tten. I Postcode/Plaats: I I I I I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) oelobonnemenl worden geweigerd) I 1' ll I I j Of bel 071 - 313 677 O 1 I IOHO UU JUUU j

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1