oetelief Trompvan vergeten hilder tot beleggi9 f cd van den Berg bloeit op kweekvijver Oegstgeest KUNST/SPORT 13 trailleervuur van grappen en grollen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! :.5G l^Somant VRIJDAG 19 JULI 1991 VNAKED GUN21/2' JDIO LEIDEN en EUROCI- .PHEN: 'The Naked Gun 2 smell of fear' met Leslie Priscilla Presley en 0.J- Scenario en regie: David elij Zucker, voormalig lid w_a >t Zucker-Abrahams- team, grossiert in Zijn tweede 'Naked (aat er werkelijk bol je moet opletten an- i je er een paar. Zu- P$lm loopt iets van 1 op koaat elke twee minuten ap door de projector: gu- langs de neus weg op de ach tergrond van de scène, in de dialoog van de acteurs, of knallend in beeld. Fijnzinnig wil Zucker absoluut niet zijn: het is lach-of-ik-schiet, een mitrailleurvuur van melig heid, nonsens, onzin. Of je het ook werkelijk leuk vindt, is puur persoonlijk, maar de kans dat je na een half uur platgeslagen bent en het ver moeiend gaat vinden is niet denkbeeldig. Wat dat betreft is er weinig verschil met de eer ste 'Naked Gun'. Zucker c.s. begonnen met een parodie onder dezelfde titel voor de tv, maar die sloeg niet aan. Daarna kwam de eerste bioscoopfilm rond sergeant Frank Drebin (Leslie Nielsen) die er in alle onschuld een pot je van maakt en per ongeluk toch misdaden oplost. Dit ver volg begint met een feestje voor Drebin op het Witte Huis omdat hij z'n duizendste drug dealer heeft neergeschoten. krijgt het trouwens nog zwaar der te verduren) en snuift er de lucht op van een schandaal wanneer George Bush z'n energie-programma presen teert. 'Naked Gun 2 1/2' mag dan iets meer verhaal hebben dan z'n voorganger, navertel len blijft onmogelijk. Drebin ontmoet zijn oude liefde Jane (Priscilla Presley) met wie hij tenslotte trouwt, zet met haar een parodie op de pottenbak kersscène uit 'Ghost' neer, trouwt haar tenslotte, terwijl hij het opneemt tegen milieu vijand Hapsburg en de ont voerde energie-expert Mein- heimer redt. Een mini-bood schapje dus, al wordt dat on dergesneeuwd door de kolder. Zelfs de persmap van de film kan het niet laten. Producent Robert K.Weiss daarin: „Dit keer besloten we de rijke on derlagen van de karakters, hun emoties en motivaties bloot te leggen. Maar toen dachten we: Ach, waarom ook". Om een. idee van de hu mor te geven. i Jan Zoetelief Tromp in het Museum aan de Voorstraat Te zien van dinsdag -j zaterdag van 's morgens Iwaalf uur en 's middags tot vijf uur. Zondags en - gesloten. De catalogus ulden. ree lw'ïk- 'AN RIJSWIJK het ls ijfIJK Toen Jan ief Tromp op 26 e™ ber 1947 in het Breteuil-sur-Iton Jd, was hij een ver schilder. Vieren- jaar later is de |éring voor zijn olie- t(rilderijen en aqua- weer helemaal te- halen zijn doeken >rijzen op kunstvei- In het Katwijks m is tot en met 28 hber een overzichts- J nstelling te zien van erk van de man die iesland werd gebo- e ijna een kwart eeuw leven in Katwijk h acht en uiteindelijk nkrijk stierf. ositie rond Jan Zoete- de vierde in een die dit fraaie Izijn opening in 1983 aan schilders die d(eeuwwisseling in Kat- ajtebben gewerkt. Eerder Jan Toorop, Hans von 9cht:j en Gerard 'Morgens- Munthe alle aandacht ot museum omgebouw- Irswoning aan de Voor betreft kan het Kat- ^museum nog vooruit: Cht 1700 hebben ongeveer tnilders Katwijk tot (tij- *nj) domicilie gekozen. de eeuwwisseling be- jdeze artistieke belang- een hoogtepunt, toen van een haven in 071tningen een 'trek' van Bkl [rs naar Katwijk veroor- waar de bomschuiten 5.30-1 'Bootje varen', een olieverfschilderij van Jan Zoetelief Tromp. nog steeds op het strand wer den getrokken. Jan Zoetelief Tromp was één van de schilders die in navol ging van zijn collega's van de Haagse School het schilderach tige vissersleven wilde vastleg gen. Nadat hij in de traditie van de Larense school allerlei 'interieurtjes' had gemaakt, legde hij zich meer toe op de activiteiten op en rond het strand. Zijn huwelijk met de dochter van de schilder Bart Blommers heeft er ongetwij feld toe geleid dat hij het voor beeld van zijn succesvolle schoonvader ging volgen. In diens traditie schilderde hij steeds vaker kinderen op het strand. De grootste belangstelling voor zijn werk lag in het eerste de cennium van deze eeuw. Tij dens de Eerste Wereldoorlog stortte de kunsthandel echter in en nam de vraag uit het buitenland waar Zoetelief Tromp zeer succesvol was zienderogen af. Noodgedwon gen verhuisde de schilder en zijn gezin naar Katwijk, waar hij al vele zomers had ver toefd. Hij legde zich nu nog voornamelijk toe op het ma ken van kleine schilderijtjes. In 1928 vertrok het gezin Zoe telief Tromp voorgoed naar Frankrijk, waar de schilder in de trant van de Larense en Haagse School bleef werken, ook al werd zijn toets steeds 'impressionistischer'. Zoetelief Tromp is altijd om schreven als een conservatief kunstenaar, die voor de markt werkte. Tegenwoordig zouden we hem commercieel noemen. De critici zijn meestentijds niet echt vriendelijk voor hem ge weest. De vermaarde kunstcri tica G.H. Marius, die een over zichtswerk van de negentien- de-eeuwse schilderkunst sa menstelde, heeft zijn ontwik keling in twee opeenvolgende' edities misschien het best om schreven: van 'een voornaam aquarellist' tot iemand die 'in gemakkelijk verkoopwerk is vervallen'. Populair Hoe is dan zijn huidige popula riteit te verklaren? Kunsthan delaren als Simonis Buunk uit Ede en Leslie Smith uit Wassenaar schromen niet om voor een goed werk van Zoe telief Tromp op de veiling een halve ton neer te tellen. In dit verband is een speciaal hoofd stuk over de financiële waar dering van de kunst van Zoe telief Tromp in de tentoonstel lingscatalogus opmerkelijk te noemen. Frank Buunk van de gelijknamige kunstfirma geeft hierin onbedoeld inzicht hoe de markt momenteel wordt gestuurd. Met het aankopen en beschikbaar stellen van maar liefst een derde van de in to taal 68 tentoongestelde werken heeft zijn galerie vraag en aanbod op de kunstmarkt in handen gekregen. In vier ta len schrijft Buunk dat Zoete lief Tromp de laatste jaren goed in de markt ligt en dat verkoopprijzen van boven de 100.000 gulden geen uitzonde ring meer zijn. Hij schrijft dat toe aan „een aanzienlijk ver brede kunstmarkt" en „de smaakverschuiving binnens huis". Zo zou er zijns inziens steeds minder belangstelling zijn voor sombere, armoedige of dramatische voorstellingen. „Tromps motieven zijn vrijwel altijd een afspiegeling van de blijde, ongecompliceerde kant van het leven, speelse en vriendelijke voorstellingen met een losse penseelvoering geschilderd in een licht en "vrolijk gekleurd palet". In dit verband zouden deze schilde rijen goed passen in interieurs met pasteltinten. Ook blijken met name vrouwen nogal ge voelig voor het werk van deze 'zoet-en-lieve' kinderschilder, aldus Buunk. Hét is jammer dat daarmee het accent wordt gelegd op de zoe tige tafereeltjes, die op den duur het effect van fondant hebben: eerst smakelijk, maar uiteindelijk te veel van het goede. De kracht van Jan Zoe telief Tromp lag vooral in zijn vroege aquarellen en zijn later geschilderde vissersonderwer- pen. Zoals de schelpenvisser die als een Romeinse wagen menner op zijn kar over het strand rijdt of de schelpenvis sers tegen het decor van een dreigende lucht en een onstui mige zee. 'Stilleven met vruchten', één schilderijen, die op 14 april uit het Van Goghmuseum zijn ge stolen, hangt sinds gisteren weer gerestaureerd en wel op zijn oude plek. FOTO: ANP AMSTERDAM De di rectie van het Van Gogh museum in Amsterdam sluit niet uit dat de Vere nigde Nacht Veiligheids dienst (VNV) of de da ders, aansprakelijk wor den gesteld voor de scha de, die is aangericht tij dens de mislukte overval op 14 april. De beslissing daarover hangt nog af van de uitkomst van een na der onderzoek dat het museum zelf instelt naar de gang van zaken. Dit heeft museumdirecteur R. de Leeuw gistermiddag mee gedeeld naar aanleiding van de arrestatie van vier mannen, die ervan verdacht worden be trokken te zijn geweest bij de overval. Twee van hen hebben inmiddels bekend. Zij beweren dat zij alle benodigde informa tie hebben gekregen van een bewaker en een ex-personeels lid van de VNV. De VNV heeft over overval ruim drie maanden geleden plaatsgevonden, op een aantal vragen nog geen bevredigend antwoord gegeven. Als voor beeld noemde De Leeuw de lange tijd (bijna twee uur) die heeft gezeten tussen het mo ment waarop de alarminstalla tie in het museum werd uitge schakeld en de melding door VNV aan de politie dat er iets mis was. Het aansprakelijk stellen van partijen heeft voor het museum echter geen prio riteit. De schade die is aangericht door de mislukte roof is vol gens De Leeuw moeilijk te be cijferen. Er is sprake van in komstenderving omdat het museum twee dagen gesloten is geweest. Bovendien vergt de restauratie veel tijd. In geld uitgedrukt spreek je bij het herstel van de schilderijen al gauw over een ton, zegt De Leeuw. Verbreken relatie De directeur sluit niet uit dat de uitkomst van het onderzoek van het museum kan leiden tot het verbreken van de rela tie met VNV. De firma werkt al 10 jaar voor het Van Gogh. Veiligheidsdienst mogelijk aansprakelijk gesteld overval Van Goghmuseum Niettemin stelde De Leeuw er alle vertrouwen in te hebben dat de bewakingsfirma nu alert zal reageren in geval van problemen. De beveiligings maatregelen zijn sinds 14 april aangepast. Over de aard daar van wilde de museumdirec teur geen mededelingen doen. Het aantal bewakers (twee) dat 's nachts een oog in het zeil houdt is niet toegenomen. Een van de bewakers, die het moment van de overval dienst had, werd op verzoek van De Leeuw ontheven van zijn be wakingstaak in het Van Gogh museum. De man ging na de overval en het verhoor van hem en zijn collega-bewaker door de politie, enige tijd met ziekteverlof. Toen hij zijn werk hervatte, verzocht de museumdirectie VNV om de man elders te werk te stellen, „omdat, was gebleken dat hij zich niet aan de instructies had gehouden." De camera bij de ingang heeft bij de identificatie van de da ders een belangrijke rol ge speeld. De twee mannen die de overval bleken te zijn ge filmd kort voor de overval op het museum. De videobanden van binnenkomende bezoekers worden, zegt directeur De Leeuw, „vrij lang" bewaard. Screening De manier waarop werkne mers door het bewakingsbe drijf worden „gescreend" is, zo zegt De Leeuw, een punt van bespreking tussen VNV en het museum. Volgens directiewoordvoerster A. Heuninga van VNV vindt de screeningsprocedure plaats op basis van de Wet op de Weerkorpsen die dateert uit 1936. Een nieuwe wet, op de particuliere beveiligingsorga nisaties, is in de maak en zal naar verwachting volgend jaar van kracht worden. Beveiligingspersoneel moet, aldus Heuninga, een examen afleggen dat „in de richting gaat van het politie-examen", aldus de woordvoerster. Daar na worden ze „intensief bege leid." VNV heeft in totaal 1.000 cliënten, waarvan 200 tot de grote, belangrijke cliënten kunnen worden gerekend. Met die laatste groep wordt vrijwel dagelijks contact onderhouden. Tot nu toe heeft VNV geen negatieve reacties vanuit de klantenkring gekregen. Ook het Van Goghmuseum had tot nu toe nimmer klachten over de geboden diensten. Schadeclaims Het ministerie van WVC zegt „verheugd" te zijn over de ar restatie van een deel van de betrokkenen bij de kunstroof. Het ministerie zal een schade claim indienen bij de verdach ten indien zij na een strafrech telijke vervolging worden ver oordeeld, zo deelde een woord voerster mee. Mocht blijken dat VNV grove nalatigheid of schuld te verwijten valt, dan deponeert WVC ook daar een schadeclaim. WVC bemoeit zich niet met alle details van de beveiliging van musea. De keuze voor een bepaald bedrijf wordt aan de instellingen zelf overgelaten. Jaarlijks geeft het ministerie 1,2 miljoen gulden uit aan be veiliging van de rijksmusea. Aan de twee „zwaarste" rijks musea, het Van Goghmuseum en het Rijksmuseum in Am sterdam, wordt gemiddeld per jaar een half miljoen gulden uitgegeven aan beveiliging, automatisering en onderhoud van de beveiliging. In 1990 heeft het Van Gogh een eenmmalig bedrag van 6 ton gekregen in verband met extra maatregelen ten behoeve van de grote overzichtsten toonstelling ter gelegenheid van de herdenking van het sterfjaar van de schilder. Vlak na de roof in april, liet woord voerder G. Hougee van de Rijksgebouwendienst, verant woordelijk voor de aanleg van beveiligingssystemen die voor ieder museum zo veel mogelijk op maat worden gemaakt, we ten het Van Goghmuseum „een glazen huis" te vinden. De 20 geroofde en teruggevon den schilderijen waren niet verzekerd. Dat is gebruikelijk voor kunstwerken die tot het rijksbezit behoren. )RDWIJKERHOUTER NAAR EUROPEES KAMPIOENSCHAP ""Mrdwijkerhout ekeirjet seizoen '90-'91 kan ?|"®2jilijk al niet meer stuk LiTEifTed van den Berg. Jeler van tafeltennis- 9937figing Pecos in >-i2jtgeest maakte in de larscompetitie de lotie mee naar de lan- tweede divisie bij ö-~ioiiannen, pakte samen Marco Bottram van oven de nationale in het dubbelspel en te een maand gele- le kwartfinale in op- het dubbelspel bij >pen Italiaanse kam- ichap. Bovendien 'tljS Van den Berg geko- •t sportman van het 0 van Noordwijker- De sportminnende inte koestert de lige tafeltennisser die |en in actie komt tij- het Europees Jeugd- Jpioenschap (EJK) in laandppaanse Granada. Het duurt tot Eikeuli en betekent voor- 20.00I Nieuwe sponsor OEGSTGEEST Tafeltennis vereniging Oegstgeest heeft een nieuwe sponsor. Het Haag se bedrijf Pecos, een bedrijf gespecialiseerd in milieu-tech niek, heeft zich bereid ver klaard een verbintenis aan te gaan voor drie jaar. Als gevolg van de overeenkomst heeft de club t.t.v. Pecos. „Door deze sponsor is de be groting meteen sluitend", zegt Friso Reitsma van de vereni ging. „De lasten liepen op een gegeven moment te hoog op. In het verleden werden vrij optimistische schattingen ge maakt voor wat betreft onder meer het aantal leden en de kantine-opbrengsten. Die kwamen niet uit. De club telt nu ongeveer 140 leden, een re delijk aantal. Belangrijk is dat we nu een groot deel van de schulden kunnen wegwer ken". alsnog dé internationale krachtmeting van het sei zoen voor Van den Berg. Of Van den Berg zich kan scharen onder de Europese toppers, is de vraag. Het Ne derlandse juniorenteam, be staande uit Gert Kobes, Ted van den Berg, Ronald Vijver berg en Marco Bottram, is bij de landenwedstrijden inge deeld bij Duitsland, Polen, Portugal en Griekenland en heeft derhalve een pittig pro gramma voor de boeg. Vooral Duitsland met onder anderen Sacha Köstner en Torben Wo- sik staat te boek als een ge duchte tegenstander. Ted van den Berg is ingezet als tweede man en staat in het landen- toernooi in elk geval achter de tafel. Die vaste basisplaats dankt Van den Berg aan zijn opmer kelijke prestaties tijdens het afgelopen seizoen. Een natio nale titel in Helmond zat er enkele maanden echter niet in. Vlak voor de halve finale werd hij ongewild de dupe van een hoogst opmerkelijk inci dent. „Ik moest tegen Mare Heemskerk (Hooge Huys; red.) spelen. Ik had zojuist even in gespeeld en zei tegen Heems kerk en de scheidsrechter, dat ik naar het toilet moest. In die tussentijd is de teller en de va der van Mare Heemskerk naar de leiding gegaan en ben ik gediskwalificeerd. Maar ik was slechts een paar minuten weggeweest. Mijn coach Friso Reitsma en ik zijn meteen in protest gegaan, maar het hielp niets. Dat betekende een enor me teleurstelling voor me", zegt Van den Berg. Friso Reitsma ontfermde zich al vrij snel over Van den Berg, nadat de speler uit Noordwij- kerhout op twaalfjarige leef tijd de overstap maakte naar BT Lifters, de voormalige be naming van Pecos. Van den Berg was te ambitieus om nog langer bij het plaatselijke NSSS te blijven. „Ik was ze ven jaar toen ik naar NSSS ging. Ik heb er vijf jaar ge speeld. Ik trainde één Keer per week, speelde één avond par tijtjes en in het weekeinde stond de competitie op het pro gramma. Ik wilde eigenlijk weg. BT Lifters had uitstraling en ik wist dat er goede trai ningsmogelijkheden waren. Dat sprak mij wel aan, want ik was bloedfanatiek". Van een vrijblijvende aanpak was spoedig geen sprake meer. Van den Berg was vier keer in de zaal te vinden, twee keer zwaaide oefenmeester Jolley Sojinu de scepter en tweemaal was de leiding in handen van Friso Reitsma. „Ik boekte in vrij korte tijd vooruitgang", zegt Van den Berg. „Ik maak te met mijn arm altijd een be weging naar beneden terwijl ik de bal sloeg, maar Jolly heeft mijn techniek veran derd. En Friso hield zich meer bezig met het voetenwerk". Van den Berg werkte zich op Ted van den Berg komt morgen in actie bij de landenwedstrijden tijdens het Europees Jeugdkam pioenschap in het Spaanse Granada. van de tweede klasse afdeling naar de hoogste landelijke klasse waarin hij met Marco van der Meijden en Frederik Huthof kampioen van Neder land werd. Allengs ontwikkel de Van den Berg, die overi gens één keer met Friso Reits ma en één keer met een groepje van zijn club op het strand te vinden is voor een duurloop, een eigen speelstijl geënt op een sterke forehand. Die hij vooral gebruikt om topspin te spelen. „Tweezijdig (backhand en forehand; red.) spin, dat is zeg maar mijn spel type", stelt hij. „Direct bij de service-ontvangst, als de bal niet al te scherp en kort op de backhand gespeeld wordt, zet ik mijn forehand in". Zijn de tweezijdige spin, de harde backhand 'tik' alsmede de technisch moeilijk uitvoer bare topspin boven de tafel de specialiteiten van Van den Berg, hij noemt het voeten werk en de eigen service nog als de zwakke punten. „Vorige maand in Italië bleek dat mijn eigen service niet goed genoeg was. Ik gaf niet voldoende ef fect aan de bal. En het voeten werk, hè. De laatste weken heb ik elke dag met Friso Reitsma getraind en hebben we de zwakke punten doorge- De voorbereiding zag er al met al vrij gedegen uit. Vorige week was de nationale junio renformatie in Geleen bij el kaar voor een trainingsweek. Daar was ook de Li aanwezig, de Chinese trainer van lands kampioen Tempo Team en FOTO: WIM VAN NOORT coach van het Nederlandse ju niorenkwartet. Toch heeft ere divisiespeler van Pecos Friso Reitsma, steun en toeverlaat van Van den Berg, een groot aandeel in de prestaties van zijn pupil. „Ik heb veel vertrouwen in Friso. Elke dag heeft hij tijd voor mij vrijgemaakt. Dat mag best wel eens gezegd worden aldus Van den Berg die blij is met de nieuwe sponsor Pecos. „Het gaat niet alleen sportief gezien goed met de club (eer ste team promoveerde naar de eredivisie, tweede en derde team kampioen in de derde di visie; red.), maar nu kan de club financieel ook weer wat doen. Ik ben er zo blij mee, dat ik hard ga trainen om in het eerste team te komen". Van Wijk naar tweede ronde WATERINGEN Jac- queline van Wijk uit Den Haag heeft gisteren tijdens het viersterren-tennistoer- nooi op het Wateringse park De Rhijenhof de tweede ronde bereikt in de A-klasse. Ze won in twee sets (6-2 en 6-1) van de Zoetermeerse Ming Yu Tjiong. Paul Dogger, die als tweede geplaatst was bij de mannen, moest bij een achterstand van 3-0 in de eerste set tegen Mahris Papilaja afhaken. Dogger ondervond te veel last van zijn schouder. SPORTPROGRAMMA ZATERDAG CRICKET Hoofdklasse: Hermes DVS-Kampong, Kon. UD-HBS. HONKBAL Hoofdklasse: Sparta-Pirates, HCAW Tijgers-Nicols, Spartaan-Neptunus, Klnhelm-ADO, Pioniers-Qulck. Over gangsklasse: RCH-Storks, Feye- noord-Tllburg, Boekaniers-Twins. 1e klasse A: NDC '86-Wassenaar. Alphl- ans-Survlvors, SAT Tlgers-Euro ZONDAG CRICKET Hoofdklasse: QuIck-VCC, Hermes DVS-Kon. UD. Kampong-HBS, VRA- VOC, Kon. HCC-Excelslor. HONKBAL Hoofdklasse: Nlcols-HCAW Tijgers. Neptunus-Spartaan, Plrates-Sparta, ADO-Kinhelm, Quick-Plonlers. Over gangsklasse: Storks-RCH, Tilburg- Feyenoord, Twlns-Boekanlers. 1e klasse A: Wassenaar-NDC '86. Survl- vors-Alphlans, Euro Stars-SAT Tl- ?ers. 2e klasse A: Celeritas-Braves, hamen-Flyers. eeg i— >556.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13