belastingverhoging Lisse ts minder dan verwacht Treintje rijdt weer door Katwijkse duinen Vliegerfestijn in Noordwijk mputatie Voorschoten et littekens achter DUIN- EN BOLLENSTREEK Terrein Van den Berg is te duur voor Mossenest Tl ïdr lócSourant VRIJDAG 19 JULI 1991 11 tallateur' licht ïens restaurant op ;N AAN DEN RIJN Een handige nep- eur heeft gistermiddag in Alphen aan den inen tien minuten tijd 320 gulden weten te man stapte een restaurant aan de isstraat binnen en vertelde het personeel I. net de baas een afspraak had gemaakt om *•3 farmingsketel na te kijken. Omdat de baas *-.3 ntie was, liet het personeel hem zijn gang ïith °en de man het na tien minuten welletjes i (a ilde hij snel geld zien. De baas zou hem "4 beloofd dat hij onmiddellijk na het karwei zou worden. Om zich geen problemen met op het hoofd te halen, betaalde het perso- 3rsm de gevraagde 320 gulden. Gisteren kwam n ivermoedende eigenaar van het restaurant an vakantie. Of het personeel nu alsnog ien heeft gekregen is niet bekend. Schade bij Noordwijkerhout steunt aanrijding CD-uitleen bibliotheek NOORDWIJKERHOUT De voorzijde van de auto van een 20-jarige man uit Noordwijkerhout werd gis termiddag om kwart over twee in zijn woonplaats zwaar beschadigd na een aanrijding met een 33-jarige Katwijker die in een vracht wagen reed. De Noordwij- kerhouter reed over de Vic- torieberg en wilde de Ker- kelaan inslaan. Hij zag daar bij de Katwijker over het hoofd. Er vielen geen ge wonden. De vrachtwagen werd aan de linker achter kant beschadigd. NOORDWIJKERHOUT Ondanks verzet van platenzaak All Sound heeft de Noordwij- kerhoutse raad gisteravond besloten garant te staan voor een lening die de bibliotheek wil opnemen om de uitleen van CD's te financie- All Sound-exploitant Weerdenburg zei gister avond opnieuw dat er sprake is van concur rentievervalsing. Weerdenburg vreest dat de uitgeleende CD's worden gekopieerd. Maar Noordwijkerhout is nu nog de enige gemeente in de regio waar geen uitleen van CD's plaats heeft. Veel dorpelingen naar daarvoor naar de bibliotheken in Noordwijk en Lisse. Bovendien was in de omliggende gemeente niet gebleken dat de handel in CD's bij de ondernemers was verminderd door de uitleen. Ondernemersactie voor Wereld Natuur Fonds NOORDWIJK Ter vervanging van de zogenaam de Franse Dagen in Noordwijk organiseert de Noordwijkse Ondernemers Vereniging dit jaar Noordwijk Binnen Natuurlijk. Tijdens het evene ment zal de natuur centraal staan. De opbrengst is dan ook bestemd voor het Wereld Natuur Fonds. De organisatoren mikken op een bedrag van vijf dui zend gulden. De aktie begint op 1 augustus. Bij deel nemende bedrijven zal voor iedere vijf gulden die besteed wordt een lot worden gegeven. Naast een grote hoeveelheid panda-beren vormt een weekend op één van de eilanden de hoofdprijs van de loterij. De aktie wordt afgesloten in het weekend van 24 augustus. Dan wordt er ook een braderie in de Kerkstraat georganiseerd en is er een evenementen markt in de historische kern van Noordwijk-Bin- Eerste toeristische zomermarkt Noordwijk NOORDWIJK In de Hoofdstraat van Noordwijk wordt dinsdag de eerste toeristi sche zomermarkt van het seizoen gehouden. Tussen tien uur 's morgens en tien uur 's avonds zullen toeristen en andere belangstel lenden een bezoek brengen aan de meer dan 150 kramen. Gedurende de hele dag worden er verschillende demonstratie van oude ambach ten georganiseerd. Ook is er levende muziek en kunnen kinderen zich gratis schminken. Na afloop van de markt, omstreeks elf uur, zal er op de vuurwerk worden afgestoken ter hoogte van de Koningin Wilhelminaboulevard. Ook op 6 en 20 augustus zullen er weer toeris tische zomermarkten in Noordwijk plaats vin den. Auto's zwaar beschadigd VOORSCHOTEN De auto's van een 20-jarige man uit Den Haag en een 21-jarige man uit Wasse naar raakten gisteravond om tien over zes in Voor schoten zwaar beschadigd na een aanrijding. De Ha genaar wilde rechtdoor de Mozartlaan oversteken. Hij gaf daarbij geen voorrang aan de van rechts, vanaf de Beethovenlaan komen de Wassenaarder. Er vie- ^ALSTOFFENHEFFING STIJGT VERDER Spu^ 16.0 lent B en W van Lis- |°Zgllen voor de onroe- mjoedbelasting (OGB) 4 0& gemeente met drie it te verhogen. Dat E"< procent minder dan 37);" neente in het voor- 4.oóhog had aangekon- l8hg| Ook de verhoging Ie komende jaren zal ie procent beperkt ieiaiin blijven. Wel wil het college de afvalstof fenheffing met veertig gulden verhogen. Dfe voorstellen maken deel uit van de begroting voor 1992 die in augustus aan de gemeente raad voorgelegd zal worden. Het college had in april, in re actie op de bezuinigingen die vanuit Den Haag op de ge meente afkwamen als gevolg van de tussenbalans, al een aantal maatregelen voorge steld om de gezonde financiële positie van Lisse te handha ven. De OGB-vérhoging maakte daarvan deel uit. De verhogingen van de afval stoffenheffing en het rioolaf- voerrecht gaan wel volgens plan door. Met de verhoging van de afvalstoffenheffing tot 185 gulden zijn de werkelijke kosten van de afvoer van huisvuil, die sterk gestegen zijn, overigens nog lang niet gedekt. Riolering De verhoging van het riool recht is ondermeer noodzake lijk om door te kunnen gaan met de vervanging van oude rioleringen. In 1992 zal op nieuw één miljoen gulden voor dit doel worden uitge trokken. In het voorjaar was al besloten een aantal uitgaven op dit terrein te verschuiven naar een later tijdstip. Binnen kort zal het college de raad plannen voorleggen voor ver dere investeringen tot een be drag van 9,5 miljoen gulden. Ondanks de bezuinigingen verwacht het college in 1992 drie ton over te houden voor onvoorziene uitgaven. De re servering is mogelijk, omdat de gemeente erin geslaagd is de geraamde rentelasten in 1992 met negen ton te vermin deren. In de begroting wordt niet ge tornd aan de subsidies voor verenigingen en instellingen. „Lopende en nieuwe aanvra gen zullen echter een kriti scher beoordeling ondergaan", aldus het college. De vier-jaren-raming van de gemeente is net als de begro- tinging sluitend. De OGB-ver- hoging, voor 1993 geraamd op vier en voor 1994 op vijf pro cent, zal beperkt blijven tot drie procent. Ook is voor beide jaren ruimte gereserveerd om voor 7 miljoen gulden te inves teren. voor bad "rlmeer komend 4.00 in raad 1: l Degstgeest ^/TGEEST Leden stichting 'Vrienden het openluchtbad eer" hebben gister- 'iid in Oegstgeest de tekening voor het eel te realiseren re- solbad „Poelmeer" be- :a;De tekening komt T"mende maanden als iiestuk in de raads- 'dssies. 11 oper de g twerp vloeit voort uit "dsbesluit om een recre- Poelmeer te stichten, de stichting, na het af- van het huidige open- 'embad van 25 bij 50 ^voorstander zijn van de van een openluchtbad bij 25 meter, wilde een 'oerder van de stichting vooralsnog onthouden nmentaar. uwste plan gaat uit van •nluchtbad van 10 bij 15 Via een sluisje is dat we^rbonden met het bin- Om dit financieel iudt\r te laten zijn hebben verpers enige concessies doen. Zo zal bij uit- Dnaar recreatiebad een m de inrichting van het kte bad gehandhaaft Daaronder valt onder de kleedruimte, het be- 12,5 bij 25 meterbad en rlpool. plan is verder opgeno- ien wildwatergedeelte, ims, een glijbaan, bor en een peuter- en kleu- De vraag blijft of het i >ad het hele jaar door tree tan blijven. Dit in ver is «net de verwarming van iter en omdat het via jis rechtstreeks in ver staat met het binnen- KATWIJK Treinlief- hebbers kunnen vanaf za terdag weer meerijden met het treintje van de Nederlandse Smalspoor Stichting. Vertrekpunt is de Vrieze Wei in de Kat wijkse Zuid-duinen. Het is niet uitgesloten dat het treintje deze zomer voor de laatste keer door de Katwijkse duinen zal rijden. Zoals be kend zal de Stichting binnen afzienbare tijd gaan verhuizen naar het Valkenburgse meer. In oktober wordt daar al be gonnen met de bouw van een smalspoormuseum. De verhui zing zal naar verwachting eind 1992 of begin 1993 plaats vin den. Of het treintje in de zo mer van 1992 zal rijden is daarom nog niet zeker. De stichting zoekt overigens nog aanvullende financiering om ook de verhuizing van het spoor mogelijk te maken. Daarvoor heeft men nog onge veer een kwart miljoen gulden nodig. Men verwacht dit be drag via gemeentebijdragen en sponsoring bij elkaar te kun nen krijgen. Op 20 en 27 juli, 3, 10, 17, 24 en 31 augustus en 7 en 14 septem ber rijden de treinen elk heel uur tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags. De kos ten voor een kaartje bedragen drie gulden vijftig voor kinde ren en vijf gulden voor vol wassenen. •«SPF. Stuntvliegeren zal één van de attracties tijdens het vliegerfestijn in Noordwijk zijn FOTO: PR NOORDWIJK Op het strand van Noordwijk zul len zondag een groot aan tal vliegers opgelaten worden. In het kader van de festiviteiten rond Noordwijk 125 jaar bad plaats heeft de kustplaats dan het Nationaal Vlie gerfestijn op het program ma staan. Tussen elf uur 's ochtends en vijf uur 's middags zullen de meest vreemdsoortige bouw sels het luchtruim kiezen. Zo zal Europa's grootste vlieger - met een oppervlakte van tach tig vierkante meter - opgela ten worden. Ook zal een stunt vliegerteam formatievliegeren en zullen treinvliegers van vijftig tot tweehonderdvijftig aan elkaar gekoppelde vliegers opgelaten worden. Het vlieger spektakel vindt plaats op het strand ter hoogte van het Gol den Tulip Beach Hotel. NOORDWIJKERHOUT Het land van Van den Berg-Verdegaal wordt niet worden opgenomen in het plan woningbouw plan Mossenest in Noord wijkerhout. De grond is te duur. Dit maak te wethouder C. van Duin (CDA) gisteravond in de raadsvergadering bekend tij dens een discussie over de bouw van de eerste 50 wonin gen in het plan Mossenest. Het college vroeg de raad om een vrijstellingsregeling omdat de woningen 25 centimeter hoger moeten worden dan mag. Maar verschillende partijen vonden het al te gortig te be sluiten over 50 woningen zon der dat er zelfs maar een ex ploitatie-overzicht. Het gaat om 39 koopwoningen en 11 huurwoningen. „Een sprong in het duister", noemde E. Hulspas (D66) het collegevoorstel. Ook W. Hof (PvdA) vond dat er eerst in formatie over het hele plan Mossenest moest komen. Ten slotte schaarde ook de VVD zich bij monde van J. Knapp achter de opvatting dat er eerst een overzicht moest ko- Wethouder Van Duin ant woordde dat de provincie lan ge tijd geweigerd had mede werking te verlenen aan het plan Mossenest. Nu wil de pro vincie dat wel en wilde Van Duin haast maken. Hij zegde toe dat er een exploi tatie-overzicht is als de bouw van de 50 woningen in de raad ter sprake komt. Met die toezegging wilde de raad wel instemmen met een vrijstelling voor de hoogte van de woningen. J. Zaalberg overleden. OEGSTGEEST Op 65-jarige leeftijd is Oegstgeestenaar J. Zaalberg overleden. Hij was gedurende de periode 1956- 1988 bestuurslid van de wo ningbouwvereniging „Buiten- lust". De afgelopen tien jaar trad hij op als voorzitter. Zaalberg heeft de enorme groei van het woningbezit van de vereniging meegemaakt. Tijdens zijn bestuursperiode werden vele bouwplannen uit gevoerd. Onder zijn bestuur werd de 1000-ste woning van „Buitenlust" in Haaswijk gere aliseerd. Hij is onderscheiden met de erepenning van de Na tionale Woning Raad en met de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau (zilver). Zaalberg was van 16 oktober 1950 tot 1 november 1984 in dienst bij de gemeente Oegst geest, laatstelijk als technisch hoofdambtenaar. Hij wordt morgen om 12.00 uur begraven op Rhijnhof aan de Schouw. IP PEETERS RSCHOTEN Het :e maand 25 jaar ge- dat Voorschoten geamputeerd en zich Rijndorp meer kon ïen. Een strijd van 10 werd toen in het -?_eiteel van Leiden be- Bijna de gehele Rij er werd Leids grond- dsin id. echt deed Leiden het ver- aan de Rijksoverheid om meentegrenzen te mogen 'gen, waardoor weide en beschikbaar zouden voor woningbouw, r dVel alle omliggende ge- 'el ten grond aan Leiden bezofen moeten afstaan, was zijn eel van Voorschoten dat venexeerd zou worden wel o erg groot. meende dat de nieuwe bepaald zouden moeten worden door de be staande en nog aan te leggen rijkswegen. Voorschoten zou daarom alle grondgebied ver liezen ten noorden van de aan te leggen Rijksweg 11. De grens zou dan gaan lopen van af Allemansgeest, dwars door Berbice tot aan de spoorlijn Leiden-Den Haag. Dat bete kende overdracht aan Leiden van de huidige Leidseweg- Noord, de Noord-Hoflandpol- der, het buurtschap De Vink, de Rijndijk, de Valkenburgse- weg en de polders Stevenshof en Ommelanden. Mede door de geweldige inzet van burgemeester L. de Kool en enige andere invloedrijke personen werd tenslotte het annexatieplan van Leiden iets afgezwakt. De nieuwe grens met Leiden werd de toen nog slingerende Korte Vliet tot aan de Leidse Haagweg en aan de westkant werd dat een sloot ongeveer tien meter voorbij de spoorbaan Leiden-Den Haag. Voorschoten raakte in totaal ruim 300 ha aan Leiden kwijt. Ook gingen enkele hectaren naar Valkenburg en Wasse naar. Voorschoten verloor zo de gehele Rijnoever. Tot 1920 waren het dorp en de Rijndijk alleen bereikbaar via Zoeterwoude. In 1920 kreeg Leiden een heel groot stuk Zoeterwoude toegewezen en op dat moment werd een groot stuk van de huidige Leidse- weg-Noord Voorschotens grondgebied, doordat de grens tussen Zoeterwoude en Leiden de Korte Vliet werd. Ook be hoorden Vroomenpark, Stee- nen Muur en de beide Vinken vanaf dat moment bij Voor schoten. In 1966 moest Zoeterwoude ook het hele poldergebied over de Korte Vliet (De Vrouwe polder) afstaan aan Leiden. Voor de PTT kwam de anne xatie te snel. Pas sinds een jaar of tien kregen de inwoners van het geannexeerde vroege re Voorschoten als adres Lei den. Voor die tijd moesten de Rijndijkbewoners hun adres opgeven als „Rijndijk, Leiden, post Voorschoten". Stekende Sassenheimer krijgt vijftien maanden DEN HAAG/SASSENHEIM De 31-jarige Sassenheimer die op 2 maart van dit jaar een plaatsgenoot met een mes te lijf ging in café De Voogd, is conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf, waarvan vijf voorwaar delijk. De Haagse rechtbank bepaalde bovendien dat hij tij dens zijn proeftijd van twee jaar onder toezicht af zal moeten kicken van zijn drank verslaving. De aanleiding tot de steekpartij, waarbij het slachtoffer elf steekwonden in de nek en zij werden toege bracht, was het feit dat het slachtoffer de dader een jaar eerder de toegang tot een café waar een besloten feestje plaats vond geweigerd had. Onder invloed van een grote hoeveelheid drank, volgens het politierapport had hij ze ker dertig glazen bier op, trok de Sassenheimer een mes toen hij zijn plaatsgenoot opnieuw tegenkwam. Het slachtoffer hield aan de steekpartij geen blijvende nadelige gevolgen over, omdat de steekwonden oppervlakkig waren. REGIOJOURNAAL Buitenhof Na een bloeirijk voorjaar staat De Buitenhof, de keur tuin van de veiling Hobaho in Lis se, weer in bloei. Op de 1,6 hectare grote tuin zijn zo'n 1.500 variëteiten zomerbloei- ers geplant, waaronder lelies, gladiolen, dahlia's en narcis sen. De Buitenhof is een tuin waar vooral de vakman uren lang kan rondkijken, op zoek naar nieuwe soorten voor uit breiding van zijn kraam of handel, maar ook belangstel lend publiek is welkom. De tuin die aan de Westelijke Randweg-zuid in Lisse ligt, is dagelijks geopend van 08.00 tot 17.00 uur en in het week einde van 10.00 tot 17.00 uur. Als de dahlia's straks bloeien zal De Buitenhof zeven dagen per week geopend zijn, van 08.00 uur tot zonsondergang. Rookvrij bridgen De Bridgeclub Lisse gaat rookvrije bridge-avonden houden. Het bestuur van de vereniging heeft besloten om naast de vaste verenigingsa vond op maandag, nu ook op woensdagavond te gaan brid gen, maar dan met een rook verbod. Het bridge-seizoen start (wat de club in Lisse be De Buitenhof in Lisse staat weer in volle bloei treft) op 4 september, maar gedurende de zomermaanden zijn er elke maandagavond vrije bridge drives in het Poelhuys aan de Ruishorn- laan in Lisse, aanvang 20.00 uur. Wereldfederalisten In het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijker hout vindt zondag en maan dag een bijeenkomst plaats van de Wereldfederalisten Beweging Nederland. Tijdens de bijeenkomst staat de vraag centraal hoe de Europese sa menwerking als voorbeeld kan dienen voor andere conti nenten en de Verenigde Na ties. De sprekers zijn deskun digen uit Italië, Rusland, In dia en de Verenigde Staten. De Wereldfederalisten stre ven naar een internationale rechtsorde. De toegang tot het congrescentrum is gratis. In formatie, tel: 020- 6201613/6227502.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11