LEIDEN OMGEVING gj)ostvlietpolder populair i i 1 oor stort baggerspecie „Veel mensen willen gewoon een gesprek, ze hebben geen zin in al die rompslomp" Organisatoren Vestival bieden kerk excuses aan 1 11rn 11 CcidócSourant wdaeSouAont bngens dreigen invalide in het water te gooien iEIDEN Het heeft een week ge- jjurd voordat een 64-jarige Leidse aan- ifte durfde te doen van bedreiging. Vo- ige week woensdag ging zij in haar rol- ioel anuit haar woning in de Meren- rijk naar het daar gelegen park met en zak oud brood voor de eendjes. Zij tond op het bruggetje aan het begin jan het park, tussen Molenzicht en de Watermolen, toen plotseling twee jon- |ns voor haar neus opdoken. Het twee- d eiste geld „of we duwen je in het wa- ir". leid had de dame niet bij zich, Daarop rerd haar rolstoel hardhandig beetge- ükt en van het bruggetje naar het aflo- end talud gereden. De vrouw wilde DONDERDAG 18 JULI 1991 haar karretje nog stoppen door de sleu tel eruit te halen maar daarop kreeg zij een harde klap op haar handen. Terwijl ze naar het water werd gereden, begon ze hard om hulp te schreeuwen. Twee jongens die op een bromfiets over het fietspad reden, zijn de dame te hulp ge schoten, waarop de belagers weg renden in de richting van het winkelcentrum. De twee jongens die de dame te hulp schoten, hebben haar weer op het pad geholpen en zijn een stuk met haar meegelopen. De politie is op zoek naar dit duo, omdat zij de enigen zijn die een goed signalement van de daders kunnen geven De vrouw was namelijk behalve invalide ook zeer slechtziend. Lissese gewond door ballpoint LISSE Een 27-jarige vrouw uit Lisse raakte gis teren gewond bij een val van haar fiets. Het onge val vond plaats op de Grachtweg. De vrouw kwam ten val doordat zij plotseling moest remmen voor een overstekend kind. Daarbij drong een ballpoint, die in een borst zakje zat, gedeeltelijk haar borststreek binnen, Een arts moest de pen uit haar lichaam verwijderen. Marokkaanse vrouw krijgt kinderen via rechter niet terug DEN HAAG/LEIDEN De eis van een in Leiden woonachtige Marokkaanse vrouw, die via een kort geding haar vier kinderen die in Marokko verblijven terug wilde krijgen, is vanmorgen af gewezen door de president van de Haagse rechtbank. De kinde ren variëren in leeftijd van drie tot twaalf jaar. Ze verblijven momenteel bij de ex-schoonmoeder van de vrouw in Marokko. Haar voormalige echtgenoot liet de kinderen daar achter na een vakantie. Hij beweerde dat de voogdij van de kinderen aan hem was toegewezen. Ook bestreed hij de bevoegdheid van een Ne derlandse rechter in deze zaak. De vrouw, moeder van nog vijf andere kinderen, bestreed deze stelling. Omdat de kinderen gro tendeels in Nederland zijn opgegroeid, zou een Nederlandse rechter wel degelijk bevoegd zijn tot een uitspraak. Ze eiste daarom dat de kinderen op straffe van een dwangsom van 250 gulden per dag of gijzeling van haar ex-man, teruggebracht zou den worden naar Nederland. Hond afgemaakt LEIDEN In een woning aan de Julianakade heeft een agent van de hondenbrigade gisteren een zwaar verwaarloosde hond gevonden. Het achterdeel van de rug van het dier was helemaal kaal, terwijl het beest zichzelf de ogen tot bloedens toe ka pot had gekrabt. De eigenaresse had het dier in de badkamer opgesloten om het tegen ziektes te beschermen. Zij beweerde tegenover de agent dat ze regelmatig met de hond naar de dierenarts ging maar bij telefonische navraag bleek die haar helemaal niet te kennen. Uiteindelijk is de hond naar een dierenarts overgebracht, die liet beest uit zijn lijden heeft verlost. Wasgoeddief weer actief LEIDEN De wasgoed- dief is weer actief in Lei den. Van een woning op de eerste verdieping aan de Paramaribostraat haalde de onbekende wasgoed van de lijn. De buit: vier badlakens, on derlakens en een dekbe dovertrek. De diefstal vond plaats op zondag middag tussen één en vier uur. Een vrouw aan de Van Riebeeckhof mist sinds 13 juli een rozerode dekbed hoes. 1ÏOVINCIE: GNEPHOEK IN ALPHEN OOK ONDERZOEKEN )EP VAN ZEUL [DEN/REGIO De tvlietpolder in Leiden aangrenzende Hof- Ier in Zoeterwoude Iken grote kans om als Witt tplaats voor bagger- jpjpcie te worden aange- en. Het gaat om bag- uit zogenoemde niet- iwateren. In een rap- O spreekt de provincie i-Holland een sterke ich rkeur voor de Leids- eterwoudse lokatie uit. polder Gnephoek in hen aan den Rijn ikt eveneens grote om volgestort te den. /oorkeur van de provincie in een voorlopige versie de vereiste milieu effect lortage (mer) die voor der- mogelijke stortlokaties in Holland is opgesteld, rel het overleg tussen incie en betrokken ge lten pas in september tsvindt, maakt Leiden op ijXIi hand grote kans. Dit te- de zin van de gemeente, at 20 bij monde van wethouder 14001 an Rij onlangs liet weten 'egsl Oostvlietpolder voor wo- bouw te willen benutten. De ongeveer 27 hectare me tende Oostvlietpolder zou zo wel voor de stort van bagger op het land als in het water geschikt zijn. In dat laatste ge val zou een nieuwe put moeten worden gegraven. Het op die manier gewonnen zand (naar verwachting 4,4 miljoen kubieke meter) zou tijdelijk kunnen worden opgeslagen in de meest zuidelijk gelegen plas van recreatiegebied De Vliet- landen. De verwachte effecten op het milieu zijn het kleinst als er een nieuwe put wordt gegraven. Mocht er besloten worden tot het storten van bagger op het land, dan wordt de Oostvlietpolder als „minder geschikt" beoordeeld. De provincie spreekt in haar rapportage van een gunstige ligging van de polder, tussen rijksweg A4 en het Rijn-Schie- kanaal. De ontsluiting via het kanaal, met een vaardiepte van tweeënhalve meter, wordt zonder meer goed genoemd. Het overslagpunt zou op 300 meter van de stortplaats liggen en over de weg goed bereik baar zijn. Ook de afstand naar de dichtstbijzijnde woonbebou wing zou 300 meter bedragen. De brandstofleiding die in het gebied ligt hoeft evenmin pro blemen op te leveren, omdat die nog dit jaar buiten gebruik wordt gesteld. Verder zou de beoogde stortlokatie, die ligt ingeklemd tussen een volk stuincomplex, Vlietpark en een regelstation van de Gasu nie, maar een algemene en „niet meer dan redelijk" ont wikkelde vegetatie hebben. De provincie erkent wel de be langrijke broed- en fourageer- functie voor weidevogelsoor ten, zoals grutto, tureluur en zomertaling. Gnephoek Polder Gnephoek in Alphen aan den Rijn wordt in het pro vinciale rapport eveneens als geschikte stortlokatie om schreven. Dit ondanks protes ten van het gemeentebestuur van Alphen, dat overigens zelf nog geen concrete plannen met de Gnephoek heeft. De Gnephoek, een 30 hectare groot open veenweidegebied, is vooral aantrekkelijk als stortplaats wanneer wordt be sloten om een nieuwe zand winput te graven. Het gewon nen zand zal in dat geval tijde lijk worden opgeslagen in de De polder is volgens de pro vinciale onderzoekers door de ligging naast de Heijmanswe- tering gunstig gelegen voor transportdoeleinden. Het over slagpunt, dat direct naast de beoogde stortplaats wordt ge dacht, zou te bereiken zijn via een smalle weg. Landschappe lijk zou er door de baggerstort aan de Gnephoek weinig ver loren gaan: de graslanden worden nauwelijks interessant genoemd Het feit dat de be oogde stortlokatie op slechts een kilometer afstand ligt van het waterwingebied in Al phen, wordt niet als een pro bleem ervaren. De waterwin ning wordt binnen afzienbare tijd stopgezet. Corridor Een andere mogelijke stortlo katie in Alphen aan den Rijn, de zogenaamde resthoek Al phen/Boskoop, is min of meer afgevallen. Het gaat om het gebied tussen rijksweg All en het sierteeltgebied van Bos koop, dat een belangrijke eco logische verbindingszone wordt genoemd. De gemeen ten hebben al eerder laten we ten in dit gebied de agrarische bestemming te willen handha ven en de corridor tussen Al phen en Boskoop open te wil len houden. De ontsluiting per schip door de nabijgelegen ri vier de Gouwe wordt door de provincie wel gunstig ge noemd. Op grond van de nu op tafel liggende milieurapportage wordt een vervolgonderzoek ingesteld naar de zeven meest geschikte potentiële stortplaat sen. Behalve de Oostvlietpol der, de Gnephoek en het Al- phens/Boskoopse gebied zijn dat onder andere de bestaande zandwinputten in 't Joppe en de Braassemermeer. Lia Romkes zakt even onderuit in een van de stoelen in het inloophuis aan de Nieuwstraat. Veel tijd voor een pauze is er niet, er moet nog veel gebeuren. FOTO: WIM VAN NOORT INLOOPHUIS AAN NIEUWSTRAAT GAAT MORGEN OPEN Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN Leiden is van af morgen de 55ste stad in Nederland waar een in loophuis is gevestigd. Aan de Nieuwstraat is op de begane grond van num mer 9 de laatste weken doorlopend gemetseld, ge timmerd en geschilderd om de ontvangstruimte op tijd klaar te hebben. De werklust van de aanwezi gen en de verflucht zijn onmiskenbaar, maar de inrichting komt niet op tijd af. De timmerman is op vakantie. Jammer, maar de officiële opening is toch pas op 21 sep tember, haast Lia Romkes zich te zeggen. Romkes is een van de veertig medewerkers van het inloophuis, een initiatief van de in Leiden 460 leden tellende christelijk gerefor meerde gemeente en het stad- spastoraat. En de enige betaal de kracht, die daarom alle energie in het inloophuis steekt. „Die veertig vrijwilli gers lijkt veel, maar dat is het niet. De meesten hebben ge woon een baan en kunnen maar eens in de zoveel tijd hier komen. Het zijn niet alle maal vut'ers". Romkes, na een studie in Kampen sinds 1988 woonach tig in Leiden, heeft zich van meet af aan met het opzetten van een inloophuis voor de Leidse bevolking bezig gehou den. „Aandachtshuizen, of stil tehuizen zoals ze vaak worden genoemd, bestaan pas sinds een jaar of tien. Ze zijn ook heel verschillend. De situatie in Leiden is niet te vergelijken met die in Amsterdam. Maar wel bijvoorbeeld met Apel doorn of Leeuwarden. Daar hebben we dus eerst goed rond gekeken voordat we hier aan de slag gingen", verhaalt Rom kes. „In Leiden bestaat grote be hoefte aan een inloophuis. Veel mensen in de Leidse sa menleving kampen met ver eenzaming, of zitten met pro blemen die ze bij niemand of bij te weinig mensen kwijt kunnen. Mensen ook, die geen zin hebben om verstrikt te ra ken in de rompslomp van de reguliere hulpverlening. En juist daarvoor is het inloophuis bedoeld. Een luisterend oor, zonder dat je meteen veroor deeld wordt. Veel meer zijn we niet, we kunnen alle pro blemen natuurlijk niet zo maar even oplossen. Dat is ook onze opzet met. We willen dat de mensen hier hun verhaal kwijt kunnen, voor de gezel ligheid of voor zo maar een ontmoeting langskomen. En daarvoor moet de drempel zo laag mogelijk zijn". In de min of meer in tweeën gedeelde ruimte aan de Nieuwstraat is een keuken blok geplaatst en staan tafels met stoelen verspreid. De nog kale en op een enkele plaats zelfs nog te metselen muren zullen worden opgevrolijkt met kunst. Van amateurs, be nadrukt Romkes, die daar di rect aan toevoegt geen galerie achtige aspiraties te koesteren. Een huiskamersfeer is even min de bedoeling. „Dan krijg je zo'n opvangsfeertje, het idee dat het inloophuis is bedoeld voor een vaste groep bezoe kers. Dat is niet de bedoeling. Als mensen hier vaak willen komen, dan kan dat natuur lijk. Maar de sfeer moet geen mensen afstoten die zomaar eens willen langskomen. Ie dereen moet zich welkom voe len. Dat zijn ze ook". Voor mensen die een praatje willen maken, is er alle ruimte in het gebouw, dat te vinden is pal tegenover de openbare bi bliotheek. Fietsen plaatsen voor de deur is verboden, maar binnen zijn bij toerbeurt vrijwilligers uit de kerkge meenschap bereid tot ieder ge sprek. Voor wat persoonlijker onderwerpen wordt desge wenst de kleine kantoorruimte vrijgemaakt. Daar komt ook weer de aversie tegen de huis kamersfeer om de hoek kij ken. „We willen de mensen persoonlijk aandacht schenken en ze niet wegdrukken in een groep. Als er iemand komt voor een privégesprek moet je ervoor zorgen dat andere be zoekers niet even een stoel bij schuiven". Anderhalf jaar heeft de chris telijk gereformeerde kerk van Leiden moeten wachten op een goed pand om het inloop huis te kunnen vestigen. De ideeën waren er al veel langer Niet zo lang echter als het geld, dat al jaren lag te wach ten op een nuttige besteding De Leidse pandjesbaas Johan nes Brandt gaf bij zijn sterven in de zestiger jaren al zijn geld weg aan drie Leidse kerken, waar hij tijdens zijn leven ge regeld binnenliep. De eerste 25 jaar stond het geld vast, daar na was het vrij om aangewend te worden voor een diaconaal doel Romkes meent dat het inloophuis aan die wens volle dig tegemoet komt en meer doet dan dat. „Brandt was een Leidenaar en wij vonden dat het geld dan ook in Leiden moest worden besteed. Je kunt het wel weggeven, maar met dat lange afstandswerk blijf je zelf te clean. Voor het idee van een inloophuis waren de mensen hier direct enthou siast. Morgen beginnen we er mee en over een half jaar kun nen we zeggen of het echt aanslaat. Dan weten we ook pas of we ermee doorgaan. Maar goede hoop hebben we zeker". Het inloophuis is vanaf morgen geopend op iedere vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur en iedere zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur. Telefo nisch kan ook contact wor den opgenomen via telefoon nummer 141311. Polstasje met 10.000 gulden terecht PcfSOOtl I ij lc CHClCHll 181 )ERIST IN LEIDEN we're Colin Campbell and Jonathan Brian from Northern Ire- Zittend onder de wieken van Molen De Put, met op de ergrond de Rembrandtbrug en de Stadstimmerwerf, genie van een bijna on-Nederlands zonnetje. Ze zijn een weekje akantie in Leiden en logeren bij een vriend die zij in Belfast, woonplaats, hebben leren kennen. Leiden vormt een uitste- uitvalsbasis om Nederland wat beter te leren kennen, vin- zelf. Inmiddels hebben ze een dagje Amsterdam 'gedaan', ze ook Nederland in vogelvlucht hebben gezien in Madu- „Maar daar was het erg druk". Hun verblijf in de sleutel stad bevalt hen prima: „Amsterdam is het bekendst maar de stad degradeert. De mensen zijn er minder aardig dan hier. Bo vendien is Leiden veel schoner". Wat hen het meest opviel aan de stad waren de mooie kerken, de prachtige architectuur en de vele musea. Genoeg reden voor het tweetal om nog eens terug te komen kortom, maar voor hen zit de vakantie er binnenkort weer op: ze hebben zichzelf slechts een week de tijd gegeven. Veel te kort natuurlijk om een stad als Leiden te leren kennen. FOTO: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN Dat er nog gou deerlijke mensen bestaan, bewees een dame uit Nieuwkoop gistermorgen. Zij bezorgde een polstasje met voor tienduizend gulden aan Nederlands en buitenlands geld en travellercheques terug bij de rechtmatige eigenaars, die op het punt stonden te ver trekken naar Singapore. De Nieuwkoopse. die verder onbekend wenst te blijven, vond het tasje 's morgens rond elf uur bij het winkelcentrum Herenhof. Zij leverde het on verwijld af bij de Alphense po litie. Ondertussen stond een Alphense familie op Schiphol te wachten totdat zij het viieg- tuig in mocht, dat hen naar het Verre Oosten zou brengen De paniek die ontstond toen bleek dat het geld en de che ques zoek waren, leek onbe schrijflijk. Gelukkig hadden de Alphenaren nog enige spe ling in de tijd. Het gezin reed met het gas op de plank terug naar Alphen. Navraag bij de politie leverde het verloren polstasje op. Het vliegtuig naar Singapore haalden ze ook nog Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. isjes jarenlang •r vader misbruikt KERKDIENST VERSTOORD DOOR HERRIE DEN Een 58-jarige Lei- ïar heeft bekend zijn twee iters, nu 21 en 17 jaar, ja- ang te hebben misbruikt, nan is gisteren aangehou- en zit in verzekerde bewa- Het 21-jarige meisje werd f haar achtste tot haar ze- iende misbruikt door haar r Aan het jongere zusje p de man zich toen zij ir oud was. Dat duurde t zij 16 was. De oudste it al een tijdje op zichzelf, zusje trok onlangs bij in. Toen pas vonden de jes de moed om aangifte >en. Het gezin is al eerder, '87, in aanraking gekomen de zedenpolitie. Er is toen geen aangifte gedaan. LEIDEN In een korte brief hebben de organisa toren van het Oude Sin gel-Vestival hun excuses aangeboden aan de wijk- gemeente Marewijk van de Nederlands Hervorm de Gemeente in Leiden. Door de harde muziek werd de kerkdienst op zondag 23 juni in de Mare- kerk, die om vijf uur 's middags begon, ver stoord. Naar aanleiding hiervan had het CDA- raadslid H. Kruijt schrif telijke vragen gesteld aan het college van B en W. „Wij hebben inderdaad een korte excuusbrief ontvangen", zegt G. Sandberg, scriba (se cretaris) van de wijkgemeente Marewijk. „Maar ik vraag mij wel af in hoeverre dat vrijwil lig is gegaan en in hoeverre de excuses ook serieus zijn be doeld". Volgens Sandberg is het een telkens terugkerend probleem. „Ook bij de Laken- feesten hebben wij in de kerk last van overmatig storende herrie. Daar hebben wij ook al eerder ons beklag over ge daan, maar de oude zondags wet geldt niet meer. Na twaalf uur 's middags hebben wij geen recht van spreken meer. In verband met de kermis op 3 oktoberfeesten zijn we al eens uitgeweken naar de Vredes- kerk. Een verzoek om die ker mis op zondag te verbieden kon niet worden ingewilligd, juist omdat de zondagsrust na twaalven niet meer gewaar borgd is. We zullen genoegen moeten nemen met de toe stand zoals die is", constateert Sandberg triest. Motoren Bezoekers van de dienst in de Marekerk hebben al langer last van het lawaai van het Oude Singel-Vestival, zegt Sandberg. „Elk jaar staan de bands weer te spelen, terwijl ook het geluid van de rij ron kende motoren in de kerk doordringt". Volgens hem is het heus wel mogelijk om bij festiviteiten rekening te hou den met kerkdiensten. „De zondag voorafgaande aan de Lakenfeesten zou er om zeven uur 's avonds een band spelen op het podium bij Annie's Ver jaardag. Dat optreden is in verband met een dienst in de Hartebrugkerk verplaatst naar half negen". Overleg over het terugdringen van de geluidsoverlast tijdens de dienst voor het volgende Oude Singel-Vestival vindt hij onnodig. „Wij nemen wel aan dat deze brief serieus is be doeld De organisatie heeft duidelijk te kennen gegeven dat zij meer gevallen van overlast zal voorkomen en wij hopen dat zij zich aan die woorden zal houden". Noteer als nieuvye abonnee ingaande: Dhr/Mevr.: Voorl Straat: Postcode/plaats: Telefoon:(voo. «ontrok- bc/on Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - na Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9