Supermachten blijven zwaar nucleair bewapend BUITENLAND anse Algerijnen *i jgen eigen iaatssecretaris Pijnlijk bezoek Boudewijn aan uitgedund parlement I AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Irak werkt nu wel mee Qowumt DONDERDAG 18 JULI 1991 fB wil met geweld inke republiek YS De extreem-rechtse Afrikaner stands Beweging (AWB) in Zuid- ca zal met geweld een republiek blanken scheppen, zo hebben Euge- erreblanche en Piet Rudolph gezegd laatsje Parys, gelegen in de pro- 'ranje Vrijstaat. De twee leidende en binnen de AWB riepen de blanke enschap op zich te bewapenen en .den de leden van de anti-apart- "fro beweging ANC kannibalen en kin- oordenaars. „We worden tot geweld jongen omdat de wettelijke weg naar ilanke republiek is geblokkeerd. We i onze staat met geweld moeten ver- dijken", aldus de twee tegenover de reer 500 AWB-aanhangers in het ge- tehuis van Parys. m Vo 1 Leger: Kroatië en Slovenië provoceren BELGRADO Het federale leger van Joego slavië heeft de opstandige republieken Slove nië en Kroatië ervan beschuldigd een gewa pend conflict uit te lokken. De presidentiele raad, die gisteren zou overleggen over het wa penstilstandsakkoord in het land, verkeerde nog in een impasse. Een onverwachte ontmoe ting tussen de Kroatische president Franjo Tudjman en de federale minister van defensie Veljko Kadijevic leek de spanning in Kroatië iets te hebben verminderd. Na een 90 minuten durend onderhoud tussen Tudjman en Kadije vic op een luchtmachtbasis in Zadar meldde de Kroatische televisie dat Kadijevic tegen Tudj man had gezegd dat „het leger geen plannen heeft Kroatië aan te vallen". Bij etnisch geweld tussen Kroaten en Serviërs in delen van Kroa tië zijn gisteren opnieuw twee doden gevallen. Felle botsingen in Bulgarije SOFIA In de Bulgaarse hoofdstad zijn gisteren tientallen gewonden ge vallen bij botsingen tussen aanhan gers van de voormalige communisti sche partij en van de anti-communis- tische Unie van Democratische Krachten. Meer dan 10.000 aanhan gers van de Socialistische Partij - de voormalige communistische partij - waren op het Alexander Battenberg- plein bijeengekomen om de bekrach tiging van een nieuwe grondwet van afgelopen vrijdag als een eigen over winning te vieren. De deelnemers aan de manifestatie werden omringd door duizenden aanhangers van de Unie van Democratische Krachten die de socialisten uitjouwden. Hoe deze Bulgaar denkt over de voormalige communistische leider Todor Zivkov blijkt over duidelijk uit zijn poster. FOTO: EPA President Menem ontslaat schoonzus BUENOS AIRES De Ar- gentijnse president Carlos Me nem heeft zijn schoonzus, die als zijn secretaresse werkte, de laan uitgestuurd. Amira Yoma is recentelijk in persberichten in Spanje en Argentinië in verband gebracht met het wit wassen van drugsgelden. Me nem maakte haar ontslag be kend juist voor zijn vertrek naar Mexico, waar vandaag en morgen een Ibero-Amerikaan- se top wordt gehouden. Amira is het zusje van Menems vrouw Zulema Yoma, van wie de president sinds anderhalf jaar gescheiden leeft. windstoot in Oostenrijk zorgde voor een kink in de kabel van #rwendel bergspoorlijn. Veel passagiers moesten vervolgens len helikopter uit de stil hangende gondelliftjes worden ge- KO VOORDOUW IJS De al vier we- durende veenbrand Ir de Algerijnse Har- ligeren in Zuid- "krijk heeft ertoe ge- dat de regering van kier Cresson is uitge- ,ehj I met een staatssecre- dertat voor gerepatrieer- >0gs KI; °fx nt Cathala, tot gisteren secretaris van familieza- 1 n voor ouderen, ziet zijn ?£ei gdheden uitgebreid tot t Algerije overgekomen i's en de zogeheten Pieds- m1^ De jongeren, die al vier 'er n lang barricades opwer- 'ver n ghetto-woonwijken in )roc* meer Narbonne, hadden dat er een minister zou n, die zich speciaal met problemen gaat bezig »n. da krijgt te maken met lardnekkig probleem. De a i's' waren Algerijnen die tijdens de bloedige bevrijdings oorlog in Algerije de kant van de Fransen kozen. Toen het land in 1962 eenmaal onafhan kelijk werd, kwamen onge veer 65.000 Harki's naar Frankrijk over. In eigen land waren ze hun leven niet meer zeker in verband met vergel dingsoperaties. De meesten van hen vestigden zich samen met de Pieds-Noirs - de Fran sen die al generaties in Alge rije leefden - in het zuiden van het land. De werkloosheid onder de Harki's is groot. Het steekt de jongere generatie ook dat ze niet als Harki wor den herkend, maar dat de Fransen hen verwarren met Algerijnen, die later naar Frankrijk zijn gekomen. Minister van sociale zaken Jean-Louis Bianco maakte gis teren verder bekend dat de Franse regering ongeveer 17 miljoen gulden beschikbaar stelt voor een betere integratie van de Harki's. Iedere familie krijgt een eigen 'begeleider' die samen met de gezinsleden op zoek gaat naar oplossingen in verband met problemen rond het werk, scholing en woonruimte. WASHINGTON Het START-verdrag dat de presidenten Bush en Gor- batsjov eind deze maand zullen ondertekenen in Moskou lijkt het einde te worden van het nucleaire wapenbeheersingsproces tussen de twee militaire supermogendheden. Aan beide zijden bestaat er weinig geestdrift om in de toekomst de aantallen lange afstands-atoomwa- pens nog verder te ver minderen. START laat daarmee voor zowel de Sovjetunie als de Verenigde Staten een reus achtig kernbommenarsenaal in stand, waarmee men el kaar en de gehele wereld honderden keren kan ver pletteren. Daarmee is niet gezegd dat het START-akkoord niet be langrijk is. Het is in elk ge val 'historisch', omdat het voor het eerst is dat een nu cleaire overeenkomst voor ziet in daadwerkelijke beper king van bestaande aantallen wapens. De eerdere SALT- akkoorden stelden alleen grenzen aan ieders verdere uitbreiding van de arsenalen. De nu afgesproken weder zijdse verlaging is zelfs in drukwekkend te noemen, af gaand op de algehele reduc tie van 25 tot 30 procent. De Amerikanen mogen van hun huidige 12.000 intercontinen tale kernwapens er 9000 overhouden en de Sovjets moeten terug van 11.000 naar 7000. Tezamen gaan Moskou en Washington dus 7000 zwa re atoombommen ontmante len. Maar als men ziet hoeveel lange afstandswapens de twee nucleaire rivalen alleen al tijdens de negen jaren waarin over START is on derhandeld, aan hun voorra den hebben toegevoegd, blijkt dat er een nucleaire af schrikking zal blijven be staan die ongeveer op het ni veau van 1980 ligt, toen de Faux pas LONDEN De Amerikaanse president George Bush heeft op Buckingham Palace een faux pas begaan door te gaan zitten terwijl koningin Elizabeth II nog stond. Vol gens Barbara Bush zei de Britse vorstin echter dat haar echtgenoot moest gaan zitten. „Toen sprong hij op. Hij zei: Dat is te gek, ik ga niet zitten", aldus Barbara Bush. Zij zei dat de koningin haar een goed plaatsje wilde ge ven op het balkon van het paleis om een spektakel van vuurwerk, licht en geluid te kunnen zien. Barbara Bush zei dat ze zich eruit redde door die „arme, lieve, kleine mevrouw Kaifu", de 'first lady' van Japan, vooraan te laten staan. Koude Oorlog nog volop aan de gang was. Daarnaast blijven er de in drukwekkende arsenalen atomaire korte en middellan ge afstandswapens, zoals de nucleaire kruisraketten, die niet onder het START-ver- drag vallen. Waarnemers in Washington verwachten dat er niet spoe dig begonnen zal worden aan onderhandelingen voor een START-2 verdrag, omdat er om militaire noch om politie ke redenen veel animo is voor verdere reducties. Mo gelijk zullen Bush en Gorba- tsjov in Moskou wel in vrij blijvende termen hun wens uiten om het ontwapenings proces voort te zetten, maar concrete opdrachten aan on derhandelingsteams worden aire reuzen in de ambivalen te positie dat ontwapenings verdragen wel gemakkelij ker te sluiten (zullen) zijn, maar dat de behoefte eraan veel geringer is geworden. Men ziet elkaar immers toch niet meer als de ideologische en (dus ook) militaire vijand. Nu gaat het om de economi sche verhouding en de in spanning om tot gemeen schappelijke buitenlandse politiek te komen. Niettemin hebben beide lan den hun redenen om nucle aire supermogendheid te wil len blijven. Amerika onder meer omdat ze ambities heeft om - als het haar zo uit komt - als politieman in de wereld op te treden (in de toekomst tegen nucleair uit geruste terroristen of 'terro- niet voorzien. „Het zal stil ristische' staten) en de Sov worden in Genève", zei gis teren een zegsman op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Argwaan Het einde van de Koude Oorlog brengt de twee nucle- jetunie onder andere omdat het militaire establishment daar het idee moet kunnen behouden mee te tellen. In die situatie dient er een strategisch evenwicht tussen de twee onafhankelijke in tercontinentale kernmachten Bush naar Nederland LONDEN De Amerikaanse president George Bush komt op 9 november naar Den Haag voor besprekingen met premier Lubbers in diens functie van voorzitter van de Europese Raad, het gezelschap van de twaalf EG staats- en regeringsleiders, en EG-Commissievoorzitter Jacques Delors. Het bezoek vloeit voort uit de speciale samenwerkingsbanden tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. De eerste bijeenkomst vond op 11 april in Washington plaats. te blijven, dat het beste wordt verzekerd door de wetten van de vroegere we derzijdse argwaan. In Ameri kaanse ogen is zulke arg waan voorlopig nog gerecht vaardigd ook, omdat de in stabiele toestand in de Sov jetunie de kernmacht daar in ongewenste handen zou kun nen brengen. Militair gezien moeten Mos kou en Washington dus een atoomarsenaal overhouden (en voortdurend vernieu wen) dat voldoende omvang rijk en verspreid is om een eerste aanval van de ander te kunnen overleven (zodat die ander dat wegens de te duchten vergelding niet in zijn hoofd zal halen). Excuus Het START-verdrag is dus bepaald geen ramp voor bij voorbeeld het militair indus trieel complex in de VS. Het Pentagon en het bedrijfs leven kunnen plannen blij ven maken voor peperdure wapensystemen die ook on der START geoorloofd en 'nodig' blijven. Zoals de bouw van vier nieuwe Tri dent onderzeeërs (kosten 5 miljard dollar), van 50 MX- raketten op treinwagons, van tientallen B-l Stealth bom menwerpers (1 miljard per stuk) en van een 'Star Wars' ruimteschild. Dat laatste zogeheten SDI- project heeft dank zij de ont dekking dat iemand als Sad dam Husayn al ver op weg was een eigen atoombom te bouwen, een nieuwe politie ke impuls gekregen in de VS. Amerika wil zich be schermen tegen nucleaire aanvallen die in de toekomst uit allerlei hoeken kunnen komen en Moskou heeft in de START-onderhandelin- gen dan ook haar verzet moeten opgeven tegen de Star Wars-plannen van de VS. Zo kan een ontwapenings verdrag zo 'historisch' niet zijn of de loop van de ge schiedenis verwijst naar een toekomst waarin nieuwe be dreigingen het excuus aan dragen om voort te gaan op de weg van het verleden. door ROGER SIMONS Dominee vecht tegen wereld van lomperds LONDEN De wereld zit vol lomperds. Zelfs de Britten schijnen alle zin voor hoffelijkheid te hebben verloren. Buitenlandse toeristen vinden de onderdanen van koningin Elizabeth nog opvallend beleefd en voorkomend, maar de Polite Society van dominee Ian Gregory denkt daar anders over. Het krioelt in ons land van onbeschofte mensen klaagt de dominee. „Iedereen denkt alleen aan zichzelf. Wel honderd van de 180 ondernemingen tot wie wij een brief hadden gericht met het verzoek ons te sponsoren, verwaardigden zich niet deze te beantwoorden. Zij zien kennelijk geen brood in eenvoudige beleefdheid". Dominee Gregory, van Basford in het Engelse graafschap Staffordshire, doet zijn best om de Polite Society te redden van de ondergang. Zij werd door hem gesticht in 1986 met het lofwaardige doel de Britse Jan Modaal weer hoffelijk te maken. De Beleefde Bond heeft 650 leden. Hij wordt gesteund door 400 firma's en 30 Britse scholen belijden zijn beleefde leer. De jaarlijkse contributie bedraagt vijf pond, maar dat is nauwelijks genoeg om de administratieve kosten te kunnen dekken. Wij hebben ongeveer 25.000 pond nodig per jaar", zegt dominee Gregory. „Met dat geld zou de vereniging probleemloos een eigen kantoortje kunnen runnen. Het vervelende is dat de meeste leden hun jaarlijkse bijdrage niet vernieuwen, hoe hoffelijk wij ook aandringen". De Polite Society is van mening dat veel Britse ondernemingen het een enorm pluspunt zouden vinden haar te sponsoren. „Een beetje hoffelijkheid heeft grote economische voordelen vindt dominee Gregory. „Een beleefde marktbenadering werkt verkoopbevorderend. In Amerika hebben ze daar veel meer verstand van dan hier. Onze managers beseffen niet eens wat voor lomperds ze zijn Als de Beleefde Bond geen royale sponsors vindt, wat dan? Op de jaarlijkse ledendag werd voorgesteld bij gebrek aan fondsen de Polite Society maar gewoon op te doeken. De meeste aanwezigen vonden die maatregel te drastisch. Zij protesteerden beleefd en stemden tegen, maar het financiële probleem gaat niet weg. Dominee Gregory zoekt nu passende middelen om onhoffelijke firma's tot inkeer te brengen. „Zelfs de Confederatie van Britse Industriëlen beantwoordt onze brieven niet", mort hij. „Iedereen schijnt te denken dat wij niet goed bij ons hoofd zijn. Misschien is dat zo, maar wij houden vol dat beleefdheid de moeite loont". Dominee Gregory zit boordevol voorbeelden om dit te bewijzen. „Neem nu de verkeersongevallen zegt hij. „Statistieken tonen aan dat zo'n 47procent van de ongelukken veroorzaakt werd door gebrek aan hoffelijkheid van een chauffeur. Maar wie is tegenwoordig nog een heer in het verkeer? De lichamelijke letsels van 20 procent van alle ziekenhuispatiënten die werden opgenomen met kwetsuren, kunnen worden toegeschreven aan het koele gebrek aan voorkomendheid van anderen. Het ligt dus voor de hand dat meer hoffelijkheid fors kostenbesparend zou zijn voor alle grote firma's". Dat de doorsnee Brit in het dagelijkse leven zo onbeschoft is geworden, zal ook wel een gevolg zijn van de recessie en de economische 'rat-race'. De Polite Society wil dit laten onderzoeken. Zij verwacht van de regering dat deze daartoe een commissie aanstelt. Afgelopen jaar stelde de Beleefde Bond dit schriftelijk voor aan Margaret Thatcher, die toen nog premier was. Maar zij beantwoordde de brief van dominee Gregory niet. Het is nu zeer de vraag of haar opvolger John Major, van wie wordt gezegd dat in diens borst een meevoelend hart klopt, dit wel zal doen. In afwachting organiseert de Polite Society jaarlijkse hoffelijkheidsdagen. Het thema van afgelopen jaar was: 'Minder volume, betere toon'. Het jaar tevoren adviseerde de bond alle Britten speciaal iemand uit te pikken voor een bedankje. „De reacties van het publiek waren telkens erg dankbaar", zegt dominee Gregory. Aan het slagzinnetje voor 1991 wordt nog gewerkt. |o^j emde taal verplicht voor jonge Italiaan x Italianen zullen vanaf volgend jaar al in de tweede doo 'an laêere school les krijgen in een vreemde taal. Minis- r ^an onderwijs Riccardo Misasi zei gisteren dat Italië daarmee izoe eerste grote land in Europa" is dat onderricht in een nde taal invoert in het basisonderwijs. De leerlingen heb- le keuze uit Engels, Frans, Duits en Spaans. Onduidelijk is r nog hoe de drie geplande lesuren in de roosters moeten Gijzeling Na hun mislukte ontsnappings poging uit een gevangenis in Baltimore (VS) hebben enkele gevangenen twee bewakers in gijzeling genomen. Twee gemaskerde gevangenen onderhandelen hier met de buitenwacht, over hun vrijlating. FOTO: AFP HET LEVENDE EILAND VS sluiten luchtmacht basis op Filipijnen MANILA Amerikaanse en Filipijnse onderhandelaars BRUSSEL De ont vangst van de jubilerende koning Boudewijn in het Belgische parlement is gisteren uitgelopen op een regelrechte mislukking. Het had een van de hoog tepunten van de feeste lijkheden moeten worden. Maar toen Boudewijn en koningin Fabiola het Pa leis der Natie binnenstap ten, bleken zo'n 35 senato ren en kamerleden uit protest te zijn weggeble ven. Boudewijn is op de kop af veertig jaar vorst en viert bo vendien zijn zestigste verjaar dag. Van tevoren al was beroe ring rond het koninklijk be zoek aan het parlement ont staan. Bijvoorbeeld toen be kend werd dat van de dames parlementsleden verwacht werd dat ze met een hoed moesten verschijnen. Toen het kamerlid Mieke Vogels daarop dreigde met een padvinders- hoed te zullen verschijnen („de enige die ik nog heb") werd dat voorschrift snel ge schrapt. Er was een draaiboek van veertien pagina's nodig om het bezoek goed te laten verlopen. Daar was op het allerlaatste moment nog uit geschrapt dat de parlementsleden alleen met hun wettelijke wederhelften zouden mogen verschijnen. Uit allerlei afzeggingen voor de plechtigheid blijkt hoe oud zeer in België nog steeds een rol speelt. De vroegere voorzit ter van de Volksunie (de Vlaamse nationalistische par tij) Vic Anciaux - nu staatsse cretaris van het Brusselse Ge west - liet het afweten in een open brief aan de koning van wege de „amnestie-kwestie". Anciaux behoort tot de Vla mingen die het niet kunnen verkroppen dat volksgenoten die tijdens de Tweede Wereld oorlog „fout" zijn geweest nog steeds hun burgerrechten en soms pensioenen niet terug hebben. Enkele kamerleden en senato ren boycotten de ontvangst van de vorst omdat de zelf kinderloze en streng katholie ke koning Boudewijn vorig jaar weigerde zijn handteke ning te zetten onder een wet die de mogelijkheid tot abortus in België engiszins verruimde. Er ontstond een mini-konings kwestie die de regering met een kunstgreep oploste. Via een nooit gebruikt grondwet sartikel werd de vorst even niet in staat geacht om vorst te zijn en zo werd de wet toch wet. ie >2 Hoe verstandig het van Prudon is geweest om met de ams tocht niet langer te wachten, blijkt spoedig, want wanneer orfotte het „Levende Eiland" uit de maanopening te voor zone it komt en de zon het weer verwarmt, zijn de meesten door H Jk aan zuurstof en door de koude aan het einde van hun ervifiten. Maar nu kan de dampkring weer worden aangevuld en toèontjassen worden weer opgeborgen. Goldwyn gaat terug de radiokamer en doet opnieuw pogingen om contact te krijgen met de aarde. Na enkele uren krijgt hij verbinding met Peace Mountain. „Deel ze mede", zegt Prudon, „dat wij nu naar de aardbaan terugkeren en dat ik spoedig mededelingen zal doen over de ontdekkingsreis, die we zojuist hebben beëindigd". En voor zichzelf laat hij er op volgen: „Nou, als ze op de aarde wisten, wat ik nu weet zouden de kranten te klein zijn om dit wonderlijke avontuur te beschrijven". Clark zullen opgeven, maar dat de twee landen zijn over eengekomen om het contract voor de marinehaven Subic Bay met tien jaar te verlengen. Het contract voor Clark loopt af op 16 september, maar eerder was al overeengeko men de werkelijke ontruiming pas twaalf maanden later te la ten plaatshebben om de basis te repareren en om voor een ordentelijke aftocht van de Amerikaanse militairen te zor gen. Zowel Clark als Subic Bay werd vorige maand zwaar beschadigd door de uitbarsting van de vulkaan Pinatubo, die 16 kilometer ten westen van Clark ligt. VN-INSPECTIE: BAGHDAD „Irak schijnt nu wanhopig pogingen te doen aan alles te voldoen waarom wii vragen. Zij hebben ons alles laten zien waarvan wij afwisten'. Poogde Baghdad eerst bewijzen voor een geheim programma voor de verrijking van uranium te verhullen, sinds maandag is een stroom van gegevens losgeko men, zo is gisteren vernomen uit bronnen bij het VN-inspectie- team in het land. Het hoofd van het team, Dimitri Perricos, wilde niet zeggen of de kans op een Amerikaanse militaire aanval op Irak nu kleiner is geworden. Perricos zei voorzichtig te willen blijven over de vraag of Irak nu alles heeft geopenbaard over zijn nucleaire pro gramma's. „Wij weten niet wat zij verder nog kunnen hebben buiten wat zij hebben aangemeld. Er is geen enkele methode om daar achter te komen". Bolivia: geen uitlevering drugshandelaren LA PAZ Boliviaanse drugs handelaren die zich binnen 120 dagen aangeven bij de au toriteiten zullen niet worden uitgeleverd aan de Verenigde Staten, maar door een Bolivi aanse rechtbank worden be recht. Volgens de minister van binnenlandse zaken, Carlos Saavedra, zal president Jaime Paz Zamora in de komende week een decreet in die zin uitvaardigen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5