Terug naar de eenvoud volgens Franciscus GEESTELIJK LEVEN OPINIE Nonnen verlaten klooster Auschwitz Mgr. Cassidy werkt aan relatie met Russisch-Orthodoxe Kerk Gereformeerden wachten met aanknopen beroepingen banden met blanke kerk Zuid- Afrika COMMENTAAR ficidócScHwant £etdóeSoutcwt Omstreden luchthaven krijgt zegen RK Kerk MUNCHEN De Rooms-Katholieke Kerk ziet geen reden de nieuwe luchthaven van Mtlnchen haar zegen te onthouden. Vol gens het hoofd van de pastorale bureau van het aartsbisdom Mtlnchen, Georg Schneider, is de zegen niet bedoeld als goed keuring van het overheidsbeleid bij de bouw van de nieuwe luchthaven, maar om de op de luchthaven werkende mensen en de reizigers te sterken. Juist in een geïndustrialiseerde, sterk door de wetenschap en techniek bepaalde wereld hebben de mensen de zegen nodig, aldus Schneider. De kerkeraad van de evangelische kerk van Neufahrn, een voorstad van Mtlnchen, heeft de kerken enkele weken geleden opgeroepen niet deel te nemen aan de openingsplechtigheid vol gend jaar. De bouw van het vliegveld in het noorden van Mtlnchen heeft niet alleen protesten opgeroepen bij de mensen in de omgeving die geluidsoverlast vrezen, maar ook bij milieuorganisaties, om dat het vliegveld gedeeltelijk wordt gebouwd in het natuurge bied 'Erdinger Moos'. De Evangelische Kerk in Beieren beraadt zich nog over de brief van de kerkeraad. DONDERDAG 18 JULI 19! Een man die zij n tegenstander gelukwenst, verliest nimmer zijn gezicht B. Aatjes Geschorste Chileense keeper nu evangelisch voetballer SANTIAGO DE CHILE De voor het le- ven geschorste Chileense keeper Roberto Rojas was de afgelopen dagen een der deel nemers aan een toernooi van evangelische voetballers in Santiago. De voetballers zijn aangesloten bij een organisatie van christe lijke sporters die door hun sport getuigenis willen afleggen van hun geloof. Rojas deed in de kwalificatiewedstrijd te gen Brazilië voor de wereldkampioenschap pen op 3 september 1989, of hij door een voetzoeker was geraakt. Hij bleek zich de verwondingen zelf te hebben toegebracht met een operatiemesje. Hij werd toen voor het leven geschorst. PELGRIMSINSIGNE IN KAMPEN GEVONDEN KAMPEN Tijdens archeologisch onderzoek in het centrum van Kampen is een pelgrimsinsigne gevon den. Het is afkomstig uit het Duitse Gottsbtlren, in het midden van de veertiende eeuw gedurende korte tijd een belangrijk bedevaartsoord. Voor zover be kend is het de eerste pelgrimsinsigne uit Gottsbtlren die in Nederland is aangetroffen. De middeleeuwse pelgrim nam vaak een dergelijk insigne als aandenken mee en droeg het goed zicht baar om te laten zien dat hij zijn bedevaart had vol bracht. Aangenomen wordt dat een pelgrim de in Kampen gevonden insigne tijdens zijn terugtocht verloor. Op de insigne staat de gekruisigde Christus figuur, geflankeerd door Johannes de Doper. Op het afgebroken deel was waarschijnlijk Maria afgebeeld. De insigne heeft is 3,5 cm. groot. Op de rand staat (vertaald): „Teken van Godesbure, ontstaan in het jaar Onzes Heren 1331. MILIEUKLOOSTER BIJ AMERSFOORT HERBERGT NIEUWE COMMUNITEIT STOUTENBURG De vlag hing uit, de deur stond open en op tafel lag de mededeling dat de soep klaar stond in de koelkast. De bejaarde franciscaanse paters waren met stille trom vertrokken uit hun statige kasteel in Stouten- burg, maar hadden hun moderne opvolgers een prachtige entree bezorgd. De bewoners van het dorp Stoutenburg, gelegen ten zuid oosten van Amersfoort, zagen de negen paters met lede ogen vertrekken naar bejaardente huizen of andere kloosters van de orde. Ze hadden sinds 1948 een hechte relatie opgebouwd met de paters, van wie er en kelen graag af en toe een buurtfeestje mochten organise ren. Elke zondag konden ze in de kapel de eucharistie met de broeders meevieren. Nu het kasteel Stoutenburg 'milieuklooster' is geworden, moeten ze voor hun religieuze behoeften naar Leusden of Achterveld. Want onder de negen rooms-katholieke en protestantse volwassenen en de zes kinderen die sinds janu ari in het voormalige kasteel gezamenlijk een oecumenische communiteit vormen, is geen priester. Wennen Het was dus even wennen aan die nieuwlichters, die evenwel net als hun voorgangers met beide benen in de traditie van de heilige Franciscus van Assi- si staan. De leden van de com muniteit „hebben allemaal iets met Franciscus", zegt Guy Dil- weg, een van de twee minder broeders in het gezelschap. ,,Op een of andere manier zijn we Franciscus in ons eigen le ven tegengekomen." In navolging van de middel eeuwse heilige proberen ze in harmonie met zichzelf, de na tuur en de Schepper te leven. In de bosrijke omgeving van het achteraf gelegen klooster, met zijn uitgebreide tuinen lijkt dat geen al te groot pro bleem. „Inderdaad", zegt Dil- weg, „het is een grote luxe om in onze verstedelijkte samenle- Het klooster bij Amersfoort ving op zo'n lap grond te kun nen leven." Eigenlijk is het ook „heel on franciscaans", vervolgt hij, omdat de heilige die met de vogels sprak niet alleen de zorg voor de schepping ver kondigde, maar ook het ideaal van de armoede. De communi teit is zich dat terdege bewust. „Wij zeggen daarom tegen ie dereen: kom en geniet mee van deze natuurlijke rijkdom." Gasten zijn, mits ze meewer ken in de biologisch-dynami- sche tuin, altijd welkom, en er zijn cursussen en andere pro gramma's voor belangstellen den. Daarnaast kunnen groe pen gebruik maken van de gastvrijheid van het milieuk looster. De voorkeur gaat uit naar „religieus geïnspireerde groepen die ook iets met de natuur hebben". Op dit. mo ment zit er een groep strenge vegetariërs in het koetshuis, maar het hadden ook creatieve psychotherapeuten van de Vrije Universiteit kunnen zijn of milieu-activisten uit de voormalige DDR. Dwepe Onder de zegeningen van 'Broeder Zon' vertelt Dilweg vol enthousiasme over Fran ciscus, de man „die ongeveer 800 jaar geleden door en door de mens werd zoals door God bedoeld". De heilige, door paus Johannes Paulus II wel de pa troon van de ecologen ge noemd, heeft in de moderne mens „het instinct voor het milieu" wakker geroepen. Dat er in dit milieu-tijdperk, ook door de paus dus, ge dweept wordt met de man uit het dal van Spoleto, is volgens Dilweg geen probleem. Evenmin is het een bezwaar als de kleine heilige wordt ge zien als eerste milieu-activist in de geschiedenis van de mensheid. Hoe meer aandacht voor Franciscus en zijn bood schap, hoe beter. „Misschien komt men via het modieuze van het milieu uit eindelijk ook terecht bij het religieuze van het milieu", zegt Dilweg, die samen met de andere leden van de commu niteit juist deze „diepere, reli gieuze laag" van Franciscus' boodschap wil aanboren. Het ging de heilige immers ten diepste niet om dat vogeltje waarmee hij sprak of de re genworm die hij opraapte, maar om de grootheid van de Maker van dat alles. De fran ciscanen hebben het daarom FOTO: PERS UNIE liever over schepping dan over milieu. „Want als je schepping zegt, roep je het beeld van de Schepper op." „Kijk, zo'n madeliefje, dat spreekt toch veel beter de lof van God dan Guy Dilweg", zegt de franciscaan in navol ging van zijn meester. De bloe men, de bomen en de vogels doen precies wat God van hen vraagt. „Wij mensen weten het altijd beter, wij dwarsbomen wat God met ons voorheeft". Terug naar de eenvoud, terug naar de soberheid, is de reme die waarvoor Dilweg en de zij nen hebben gekozen. Weg van al die georganiseerde drukdoe nerij en gewoon je eigen brood bakken en eigen groenten ver bouwen. Met je handen wroe ten in de aarde Moeder Aarde en geregeld stil staan bij het feit dat die simpele schoonheid niet met mensen handen gemaakt is. Drie keer per dag komen de leden van de communiteit bij een voor meditatie in de oude kapel van het klooster. Ze le zen daar teksten van Francis cus of zijn gewoon een tijdje met hun allen stil. Ze werken in de tuin of in het huishou den; drie leden werken (partti me) buitenshuis. De salarissen, uitkeringen en andere inkom sten gaan in de grote pot, waaruit iedereen vervolgens zakgeld krijgt. Dilweg gaat ervan uit dat het milieuklooster binnen vijf jaar ook een financiëel gezonde or ganisatie is. Voor de eerste paar jaar wordt rekening ge houden met een tekort van 30 a 40.000 gulden, maar daarna moet dat afgelopen zijn. Aan het provincialaat van de orde der franciscanen zal het niet liggen; dat verhuurt het land goed Stoutenburg voor „een zacht prijsje" aan de communi teit. „Ze vinden het wel leuk, zo'n nieuw project", zegt Dilweg. Hoewel de orde zeker niet zal propageren dat er veel van dergelijke „gemengde groe pen" ontstaan. Volgens Dilweg is het echter van groot belang dat er naast de traditionele kloosters „kernen ontstaan waar nieuw religieus leven kan opbloeien". Dat hoeft niet ten koste te gaan van de iden titeit van de orde: „Ik blijf vol op franciscaan." Het milieuklooster, dat op za terdag 31 augustus in aanwe zigheid van de burgemeester van Leusden en de provinciaal overste van de franciscanen wordt geopend, begint in het najaar met maandelijkse oecu menische vieringen. Dilweg hoopt dat de plaatselijke Raad van Kerken daaraan zijn me dewerking wil verlenen. „Wij willen geen eilandje worden. We willen in verbondenheid met de regio leven." De buurtbewoners zijn inmid dels gewend aan de jonge franciscanen en zijn zelfs erg hartelijk, zegt Dilweg. Maar een enkele boer kijkt nog met het nodige leedvermaak naar de biologisch-dynamische moestuin waarvan grote delen door het onkruid zijn over woekerd. „Ongevraagde groente" noemt de franciscaan dat, „maar we hebben ook zelfgemaakte jam!" PARIJS Een groep Poolse nonnen van de orde der Karmelietessen zal in oktober volgend jaar haar klooster in het voormalige concentratie kamp Auschwitz verlaten. Dat heeft de joodse leider Theo Klein woensdag ge zegd. Klein, oud-voorzitter van het Europese Joodse Con gres, gaf een brief vrij van pater Camilo Maccise, waarin staat dat de non nen volgend jaar zullen verhuizen naar een nieuw klooster buiten het kamp. De aanwezigheid van de non nen, die in 1984 naar Ausch witz trokken om voor de do den uit de Tweede Wereldoor log te bidden, wordt door jo den over de h'ele wereld afge keurd omdat zij zich beledigd voelen door het grote houten kruis dat op het klooster ge plaatst is. Ook van diverse christelijke zijde is geprotes teerd tegen de aanwezigheid van de nonnen op het terrein van het voormalige kamp. De Karmelietessen wonen in het vroegere kamptheater, de ruimte die ook dienst deed als opslagplaats voor het dodelijke Zyclon B-gas dat de nazi's in de gaskamers gebruikten. Volgens een akkoord tussen joodse en rooms-katholieke leiders uit 1987 zouden de pon nen Auschwitz al in 1989 ver laten. Poolse autoriteiten ech ter stelden de verhuizing uit, totdat een nieuwe plek be schikbaar zou zijn. MOSKOU De voorzit ter van de pauselijke raad voor de eenheid onder de christenen, de voormalig pro-nuntius in ons land kardinaal Edward Cassi dy, heeft in Moskou be sprekingen gevoerd met onder anderen de Rus- sisch-orthodoxe patriarch Aleksej II en met metro poliet Kyrill, hoofd van het bureau buitenland van de Russisch-Ortho- doxe Kerk. Het bezoek kan worden gezien als een poging van het Vati- caan de betrekkingen met de Russisch-Orthodoxe Kerk te verbeteren. Deze zijn vorig jaar september op een diepte punt beland na het mislukken van overleg over de teruggave van kerken aan de met Rome verbonden Oekrains-Katholie- ke Kerk. De orthodoxen klaagden over de onbuigzame houding van de Oekrainse ka tholieken, die ertoe heeft ge leid dat zij in de steden Lvov en Ivano Frankovsk geen en kele kerk meer hebben. De Russisch-Orthodoxe Kerk beziet met toenemende arg waan de 'expansiedrift' van de Rooms-Katholieke Kerk na het bezoek van Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov aan paus Johannes Paulus II in de cember 1989. De katholieken zijn in Rusland altijd een min derheid geweest, die vooral onder Stalin zwaar onder ver volging te lijden heeft gehad. Aleksej heeft tegenover de media herhaaldelijk zijn zor gen laten blijken. Hij wijst dan op een overeenkomst met het Vaticaan van een jaar geleden. Beide kerken bevestigden toen Kardinaal Cassidy FOTO: MILAN KONVALINKA dat elke poging leden van een kerk tot overgang naar een andere kerk te bewegen moet worden afgewezen als „ver draaiing van de pastorale ta ken" van de kerk. Als voorbeeld van de 'triomf' van de RK Kerk verwees het weekblad 'Kommersant' naar de missen die weer worden ge vierd in de voormalige Poolse kerk in Moskou, hoewel deze in 1911 gebouwde kerk offi cieel nog niet aan de katholie ken is teruggegeven. In Mos kou zijn de katholieken zeer actief. Er is een katholiek dis puut, een katholiek theater en zondagsschool, er zijn vele projecten. Het zelfvertrouwen van de katholieken groeit, wat onder meer blijkt uit de eis die parochianen van de Lodewijk- kerk in Moskou hebben ge steld aan de geheime dienst KGB om de kerk aan hen te rug te geven. Maar vooral het conflict in de Oekraine heeft de relatie ver slechterd. De Russisch-Ortho doxe Kerk is er een minder heid geworden. In het westen van de Oekraine waren twee jaar geleden nog alle 3100 pa rochies Russisch-orthodox. In april dit jaar waren er daarvan maar 500 over. De rest had zich aangesloten bij de Oek- rains-Katholieke Kerk of bij PRETORIA De Gere formeerde Kerken in Ne derland moeten voorlopig blijven afzien van een of ficiële relatie met de (blanke) Nederduitse Ge reformeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika, vindt dr. L. Koffeman, secretaris oecumene van de Gere formeerde Kerken. Hij vindt dat zijn kerk moet wachten op een consultatie die de Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Kerken (WARC) later dit jaar waar schijnlijk in Zuid-Afrika zal houden. Koffeman is op dit moment in Zuid-Afrika, waar hij de syno devergadering van de Neder duitse Gereformeerde Kerk in Afrika, de vroegere NG-kerk voor zwarten, heeft bijge woond. Dinsdag was hij bij een vergadering van de Zuidafri- kaanse afdeling van de WARC. De WARC, waarvan tot mid den vorig jaar de bekende anti-apartheidsstrijder Allan Boesak voorzitter was, veroor deelde in 1982 de theologische rechtvaardiging van apartheid als ketterij. Het lidmaatschap van de twee blanke Zuidafri- kaanse lidkerken, waaronder de NGK, werd opgeschort, tot dat deze kerken zich ondub belzinnig van de apartheid zouden hebben gedistantieerd. Tijdens de consultatie wil de WARC nagaan, of de NGK weer als lid kan worden aan vaard. In het bjzonder zal daarbij worden gelet op de consequenties die de kerk ver bindt aan de synode-uitspraak van vorig jaar, dat elk systeem dat mensen dwingt apart van elkaar te leven „in het licht van de Schrift en het christe lijk bewustzijn onaanvaard baar is en als zondig moet worden beschouwd". Ook de kerkenconferentie van Rus tenburg is onderwerp van ge sprek. De NGK-delegatie ver oordeelde daar het apartheids systeem, maar weigerde in te stemmen met voorstellen aan de regering om aan de apart heid een einde te maken. De NGK brak in de jaren ze ventig met de Gereformeerde Kerken wegens de in haar ogen vrijzinnige opvattingen binnen die kerk. Toen in het begin van de jaren tachtig de NGK de relatie wilde herstel len, gaven de Gereformeerde Kerken niet thuis. Pas begin dit jaar tijdens de algemene vergadering van de Wereld raad van Kerken in Canberra had een officieel gesprek tus sen vertegenwoordigers van beide kerken plaats. Daaraan was drie jaar geleden tijdens de bijeenkomst van de Gere formeerde Oecumenische Raad in Zimbabwe een offi cieuze ontmoeting voorafge gaan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de generale sy node tot zendingspredikant (theologisch docent en toerus tingspredikant verbonden aan de evangelische kerk van Hal ma Heira, Indonesië) H.G. Schuurman, kandidaat te Oegstgeest; te Broek op Lan- gedijk(toez.) J. Quist te Hen drik Ido Ambacht. Bedankt voor Oudewater T.W. van Ben- nekom te Goes (buitengewone wijkgemeente); voor West- maas(part-time) (toez.) C.Vroe- gindeweij te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Assen R. Koop- mans te Blijham en Vriesche- loo. Aangenomen naar Gorin- chem A. Wijting te Ootmar- sum. Beroepen te Twijzel-Kol- lumerzwaag R.W.J. van Om men, kandidaat te Zwolle. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Bedankt voor Den Ham J.P. van Bruggen te Uithuizen. Wereldregering? )C De G7 of de vergadering van de leiders van de zeven ste industrielanden, aangevuld door de EG, is, zoals in den is gebleken, met de jaren uitgegroeid tot eeh van langrijkste beleidsbepalende lichamen ter wereld. De vergadering van de G7 werd gehouden op suggestie vfjen toenmalige Franse liberale president Valery Giscard taing. De westerse wereld was er toen, in 1975, beroer toe. Ze had zich nog niet hersteld van de economische aanval dië het Arabische oliekartel OPEC met zijn oliel het Westen had bezorgd. De westerse wereld ondergi^ schokken van de Amerikaanse nederlaag in Indo-Chin ienj wereldcommunisme was in volle opmars. De ene staat andere viel ten prooi aan dictaturen. Vietnam. Etiopië, la, Nicaragua, om er maar enkele te noemen. Harde leken in aantocht. Specialisten voorspelden een bliji energieschaarste met als gevolg een langdurige econon crisis. De democratie leek in haar bestaan zelf bedreig L toekomst zag er erg somber uit. De leiders van de industrielanden, die tevens de grootste democratieën +e zochten steun en bemoediging bij elkaar. In 1975 slechts in heel vrijblijvende termen over de economi praat. Het belangrijkste was dat men zich aan elkaa kunnen optrekken. ;ki£ ng I itie Wanneer men nu de agenda nagaat van de G7 inl den, moet men wel tot de vaststelling komen dat er in IEJ tien jaar tijd enorm veel is veranderd. De leiders van landen beperken zich al lang niet meer tot de economi lijst van onderwerpen die zij in Londen behandelen, drukwekkend lang. Economie vormt al lang niet mee enige, en misschien zelfs niet het belangrijkste onder Aan de orde kwamen de Uruguay-ronde, de vrije toega 1° markten, de landbouw, de energievoorziening, het brc^r seffect, de regenwouden, de schuldenlasten van de Wereld, de honger in Afrika, de strijd tegen de drugs, heersing van de internationale wapenhandel, de hulp a voormalige communistische landen in Europa, het vi proces in het Midden-Oosten, de sancties tegen Irak, van de Verenigde Naties, de bescherming van de etnfjlei minderheden tegen moorddadige regimes, de ontwik! gen in Zuid-Afrika en de hulp aan Gorbatsjovs perestr EeN indrukwekkende lijst. Wanneer men niet beteerl weten, zou men kunnen denken dat hier een wereldregd" aan het werk was. Men kan echter moeilijk verwachte" de Derde Wereld en belangrijke landen in die wereld, China, Brazilië of India, zich zomaar neerleggen bij de da die de G7 in Londen heeft opgesteld. Wanneer zelf l klein land als Israël zich onmiddellijk kan verzetten tegi eis dat de kolonisering van de bezette Palestijnse gebi'^c moet worden stopgezet, kan men zeker moeilijkheden wachten wanneer de bescherming van de regenwoudi pr Brazilië ter sprake komt. Anderzijds moet het in de reske de wereld een enorme indruk maken dat de Sovjetunianl ven decennia lang de voorhoede in het gevecht op leve dood met het kapitalisme, nu alle moeite van de wereld om aansluiting te vinden bij de vrije, kapitalistische wt" De leider van de Sovjetunie, Michail Gorbatsjov, schaai ,j* zich niet voor in hoogst eigen persoon naar Londen te r als om de aansluiting van zijn land bij het kapitalist iet machtsblok te bepleiten. Wie had dat in 1975 kunnen ken? de onafhankelijke Oekrains- Orthodoxe Kerk die geen ban den met het patriarchaat van Moskou onderhoudt. Duizen den priesters hebben de Rus sisch-Orthodoxe Kerk verla ten. Het heeft de leiding van de or thodoxe kerk bovendien zeer gestoord, dat de paus in april dit jaar het herstel van de ker kelijke hiërarchie in Rusland, Wit-Rusland en Kazachstan aankondigde zonder dat zij vooraf in kennis was gesteld. De paus benoemde twee bis- schopen en drie apostolische administratoren. Onder hen was de apostolische admini strator van Moskou, Tadeusz Kondrusiewicz. Een oplossing voor de proble men is nog niet in zicht. Pas als die er is, kan worden wor den voldaan aan een harte- wens van de paus: een bezoek aan de Sovjetunie. bij het Haagse Jeuad Rode Kruis? Uitgave: Westerpers bv (behorende t Kantoor: Apothekersdijk 34, Lelden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. I. 071 - 144 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef). n Zeijl. el. 071 - 144 049): K. n Herpen (chef), F. Buurman, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstelrf1 E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Ven ?l n Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra. drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Bruijn, W. Diekstra, L. Hei f mj Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederl u en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers enk M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing (Ron li B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), 0 F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskouo- W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado) ir F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). n 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) BI) automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 Per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7C Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2