Twee verdachten bekennen aandeel in Van Gogh-roof Kleurrijk MUSEUM In Luik: Belgische ex-vice-premier Cools vermoord Premier Lubbers: CDA schijnheilig Man ramt zeventig auto's na een verbroken relatie 14 Dagen Gratis CekLseGouotwt DONDERDAG 18 JULI 1991 22 PAGINA'S in drie katernen ÊESTELIJK LEVEN nnen verlaten ster Auschwitz bezoek Boudewijn aan gedund parlement ilDEN OMGEVING Oostvlietpolder opulair voor stort baggerspecie A Ccidóc (Somcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang nr. 25082. Losse nummers 1,45. iiui.m met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage Lawine doodt Italiaanse schoolkinderen TIONE Door een lawine bij het plaatsje Tione in de Italiaanse Alpen zijn gisteren zeven schoolkinderen omgekomen en negen anderen ge wond geraakt. De lawine van sneeuw, modder en stenen was veroorzaakt door een plotseling opstekende hevige storm. Artsen in het ziekenhuis van Tione zeiden dat alle gewonden, zeven kinderen en twee volwassen begelei ders, buiten levensgevaar waren. De jonge slachtoffers maakten deel uit van een groep van 24 kinderen in de leefJijd van 12 tot 15 jaar uit Piacenza die een tweedaagse trektocht door de Alpen maakte. Geenhondeweer Sint-bernards zijn honden die liever mee op wintersport gaan dan betrokken raken bij een strandvakantie. De hittegolf die momenteel de Amerikaanse stad Boston treft is dus wel het laatste waarop de drie maanden oude Akita zat te wachten. Nog wat onhandig probeert hij met zijn zwabberpoten in de vijver van het Christian Science Center in Boston te klimmen. FOTO: AP Poli tie op moun tainbike Honderden i i doden bij lost V1JI tig inbraken op veerbootramp NOOTDORP Een team van de politiekorpsen uit Nootdorp/ MANILA Voor het Pijnacker, Berkel Rodenrijs en Nieuwerkerk aan de Ijssel heeft Filipijnse eiland Batan- de afgelopen week vijftig inbraken opgelost. De dader, een 36- gas. ten zuiden van de jarige Rotterdammer, is inmiddels voorgeleid aan de officier van hoofdstad Manila, is justitie. Omdat hij geen geldige verblijfsvergunning had (deze vannacht een veerboot was gebaseerd op valse papieren) is hij teruggestuurd naar zijn gezonken met 648 men- vaderland Marokko. Hij ontkende iedere betrokkenheid bij de sen aan boord. De Fili- inbraken. De man brak in in vrijstaande woningen, die hij aan pijnse autoriteiten vre de achterkant via de kassen of de weilanden per mountainbike z^n dat honderden pas- benaderde. sagiers zijn verdronken. De politie kon de man niet goed volgen omdat hij zich steeds met Tot dusver konden 21 de mountainbike tussen de kassen door en over de weilanden uit bemanningsleden en 83 de voeten maakte. Dat veranderde toen een bedrijf uit Lelystad passagiers worden ge- de politiekorpsen gratis een aantal fietsen ter beschikking stelde. red, aldus de kustwacht. De inbraken zijn in april, mei en juni gepleegd. Er werdén che- De oorzaak van de ques, sieraden en geld buitgemaakt. Daarvan is niets teruggevon- ramp is nog niet be den. kend. AMSTERDAM De Am sterdamse politie denkt met de arrestatie van vier mannen de spectaculaire diefstal van twintig schil derijen uit het Van Gogh- museum in Amsterdam op zondagmorgen 14 april te hebben opgelost. Twee van de verdachten heb ben hun aandeel bekend. De eerste twee arrestaties wer den al enkele dagen geleden gedaan. Twee andere verdach ten werden gistermiddag aan gehouden en in de loop van de avond verhoord. Een van hen werd door een arrestatieteam aangehouden terwijl hij met zijn auto over de Amsteldijk in Amsterdam reed. De diefstal was de grootste kunstroof sinds de Tweede Wereldoorlog. De waarde van de buit werd geschat op onge veer een miljard gulden. De schilderijen werden reeds en kele uren na de roof terugge vonden in de gestolen auto van één van de bewakers, die bij het Amstelstation stond ge parkeerd. De Amsterdamse politie werk te ruim drie maanden lang met dertig rechercheurs aan de zaak. Op 8 juli maakte de politie bekend het recherche team drastisch in te krimpen, omdat er geen schot meer in de' zaak zat. Kennelijk is men echter in het geheim toch in tensief doorgegaan met het speuren naar de daders. Onder de gestolen schilderijen bevonden zich onder meer 'Stilleven met bijbel' en 'Ko renveld met kraaien', dat zwaar werd beschadigd. sTELIJK LEVEN/OPINIE NLANC INLAND NOMIE RT EN/REGIO 9 MSTVERLENING IST/RTV PROGRAMMA'S '«/PUZZELMENU rgen wisselend volkt en enkele buien, limumtemperatuur streeks 13 graden, idagtemperatuur jeveer 19 graden, dwestenwind, matig, cht 4, aan de kust en het IJsselmeer nu en i krachtig, 6. eunisse neemt umn Breukink over HAAG Gert-Jan unisse vervangt vanaf van- Erik Breukink als colum- in onze krant. De zieke ukink heeft zelf om een tsvervanger verzocht, speculaties over het ver- nen van PDM uit de Tour 'rance, de ploeg waarvan ikink kopman is, nemen over hand toe. Vooral de se kranten reageren scep- op het verhaal dat de ren- voedselvergiftiging heb- opgelopen na het eten van met gehaktsaus. Om alle ichten over dopinggebruik cop in te drukken heeft de ng van de PDM-ploeg de e van vijf renners naar een ngsinstituut gestuurd, ina 7: Ongelukkige sa- iloop van omstandighe- LUIK De Belgische po liticus en voormalige vice- premier André Cools is vanmorgen vroeg in Luik doodgeschoten. Een vrou welijke ooggetuige raakte zwaar gewond. Volgens andere ooggetuigen is Cools neergeschoten door een jongeman van onge veer 25 jaar. De schietpartij vond rond 07.30 uur plaats op een par keerplaats in de binnenstad van Luik. Politiemensen von den daar het lichaam van Cools, die in het hoofd was ge schoten. De 63-jarige socialist, die sinds 1958 parlementslid was, maakte in de jaren zestig deel uit van de regering, die mede onder leiding stond van de christen-democraat Gaston Eyskens. In 1968 werd hij mi nister van begroting en een jaar daarna vice-premier. In de jaren 1971-72 leidde hij het ministerie van economische zaken. Cools werd daarna mede-voor zitter van de socialistische par tij die toen nog niet opgesplitst was in een Vlaamse en Waalse partij. Hij zette zijn handteke ning onder het Egmont-pact (de federalisering van België via de oprichting van drie ge meenschappen Vlaanderen, Wallonië en Brussel). G-7 wil nauwe banden Oostblok en Sovjetunie LONDEN De banden tussen het voormalige Oostblok en de Sovjetunie moeten nauwer worden aangehaald. Dat is vol gens premier Lubbers een van de conclusies die is getrokken in de vergadering tussen de leiders van de zeven rijkste in dustrielanden (G-7) en Sovjet president Michail Gorbatsjov. Het voormalige Oostblok was de belangrijkste handelspart ner van de Sovjetunie, maar nadat de landen zich losmaak ten van de Sovjets is ook de handel ingezakt. Volgens Lub bers moet opnieuw een brug worden geslagen. Hij stelt zich een mechanisme voor waarbij de Sovjetunie gebonden kre dieten krijgt voor aankopen in Oost- en Midden-Europa. Gor batsjov is volgens Lubbers in genomen met het idee. Pagina 6: Gezicht Gorba tsjov gered Kinderbalie in Kurhaushotel De 9-jarige Henriette Brinkman, dochter van de CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, heeft gisteren de kinder-incheckbalie in het Kurhaushotel geopend. De balie moet helpen de kinderen zich te leren gedragen als echte hotelgasten. Bij aankomst krij"gen de jonge gasten behalve hun kamerpasje een rozet. Dragen ze deze in de restaurants, dan weet de ober dat het kind verantwoordelijk is voor de keuze van het menu, de dranken en eventueel het afrekenen. Wekelijks kunnen kinderen van gasten tijdens een rondleiding een kijkje nemen achter de schermen van het hotel. Gaat alles goed dan krijgen ze bij vertrek het diploma „Zelfstandige hotelgast mee, dat ondertekend is door de directie. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Premier Lubbers beschuldigt een aantal van zijn partijgeno ten, onder wie de onder- wijsspecialisten van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, van farizeïsch (schijnheilig) gedrag. De premier vindt het onzinnig de wet op het bijzonder onder wijs zo uit te leggen dat zelfs langdurig werkloze katholieke leerkrachten niet aan de slag kunnen op protestantse scho len en dat het omgekeerde eveneens onmogelijk is. „De christen-democratie speelt niet altijd een belangrijke rol. Het CDA is niet erg actief om werkloze onderwijzers en lera ren weer bij voorrang in te schakelen. Dat vind ik niet goed; dat is een farizeïsche uit leg van onze principes", aldus de minister-president in het jongste nummer van het maandblad Christen-Democra tische Verkenningen. De christelijke onderwijsva korganisaties reageerden on middellijk zeer verontwaar digd. „De grondwet regelt dat erkende geloofsrichtingen het recht hebben om scholen te stichten binnen de grenzen I FOTO: AP In december 1978 werd Cools voorzitter van de Waalse Parti Socialiste. De voorzittershamer gaf hij al na drie jaar uit han den. Tussen 1981 en 1985 was Cools voorzitter van dp Waalse gewestraad. Cools werd in 1988 minister in die raad maar stapte twee jaar later op na problemen over de sanering van Luik en Charleroi, die beide met grote financiële pro blemen kampten Sinds 1965 was Cools, die bekend stond als een temperamentvol man, al burgemeester van zijn ge boorteplaats Flémalle Grande, een voorstad van Luik. panner beroofd van geld en ticket IDEN Een Japanse toerist is op het perron van het Leidse ion beroofd van zijn grijze colbert met inhoud. Hij zat in de naar Rotterdam toen er van buiten op het raampje werd kt. Even afgeleid keek hij naar buiten. Op datzelfde moment iemand anders aan de haal met zijn jasje. In de zakken zat Amerikaanse dollars, zo'n 100 Nederlandse guldens, enkele derden Duitse marken, twee creditcards, een vliegticket en leesbril. inister D'Ancona bezorgd ver toekomst radiobestel N HAAG Minister D'Ancona maakt zich ernstig zorgen r het tempo en de daadkracht waarmee het bestuur van de S de problemen bij de radio aanpakt. Zoals bekend loopt het ktaandeel van de landelijke publieke omroepen snel terug, ncona vindt het onacceptabel dat bij de radio eerst verliezen eten optreden, alvorens de omroepen adequate maatregelen nen. Zij zal geen bijdrage uit de omroepereserve geven voor orten die ontstaan door een afwachtende houding bij de ra- Ook acht de minister zich niet meer gehouden aan de huidi- 5 vijf radiozenders. Zij verwacht op korte termijn nieuwe com- "rciéle initiatieven, bijvoorbeeld voor het verzorgen van een tulair of klassiek muziekaanbod. Een woordvoerder van de >S heeft laten weten dat het dagelijks bestuur van de NOS menteel aan een voorstel voor een meerjarenvisie voor de ra- werkt. Dat plan wordt eind september voor het eerst voorge- d aan de omroepen. Naar verwachting zal eind oktober dit n definitief worden vastgesteld. Top kan beginnen na START-akkoord LONDEN De presidenten Gorbatsjov en Bush zijn er tij dens hun betrekkelijk korte onderhoud gisteren in Londen in geslaagd de laatste belem meringen voor het bereiken van een akkoord over de stra tegische kernwapens (START) uit de weg te ruimen. Het ak koord tussen de beide leiders maakt de weg vrij voor een topontmoeting van de Ameri kaanse en Sovjetpresident eind juli in Moskou. President Bush heeft na zijn laatste ontmoe ting met Gorbatsjov in Helsin ki - die in september van het vorig jaar plaatsvond - geen nieuwe topontmoeting met zijn Sovjet-ambtgenoot gewild tot nu. President Gorbatsjov zei gisteren dat het topgesprek in Moskou tot doel heeft „de nu cleaire dreiging verder weg te nemen en het mensdom in staat te stellen vrijer te ade men". Pagina 5: Supermachten blij ven zwaar nucleair bewa pend van de wetgeving. Dat bete kent dat ze ook onderwijsge venden mogen aanstellen die passen bij de eigen richting", aldus een woordvoerder van de protestants-christelijke vak organisatie PCO. Ook de KOV, de katholieke onderwijs-vakorganisatie, vindt dat premier Lubbers met zijn uitspraken de vrijheid van onderwijs aantast en „dus veel te ver gaat". Britse gevechtsvliegtuigen, die dezer dagen deelnemen aan de grote NAVO-oefening Hamerslag, staan op het militairé vliegveld Coltishall in Noord-Engeland - vier maanden na af loop van de Golfoorlog - nog steeds in de roze-bruine ca- mouflagekleuren. Verslaggever Stan van Haasteren, die voor Leidse Courant is gaan kijken wat er allemaal met onze be lastingcenten gebeurt, kreeg van de Britten te horen dat ze niet genoeg schilders hebben om de vliegtuigen sneller hun oorpronkelijke kleur te geven. Hoe de Nederlandse lucht macht daar weer over denkt, lezen onze abonnees en allen die een los exemplaar hebben gekocht vandaag in Leidse Cou rant. Even kleurrijk als altijd. Een buurtbewoner kijkt naar zijn totaal vernielde auto. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: HEEMSKERK Een 28- jarige man uit Beverwijk heeft gisteravond laat met een shovel, een grote schepmachine, een enor me ravage aangericht in de wijk Breedweer in Heemskerk. Oorzaak van zijn woede-uitbarsting was een verbroken relatie. De man heeft op zijn tocht on geveer 70 auto's meer of min der beschadigd. Vérder ramde hij een schuur, zo'n tien licht masten, de nodige tuinhekjes en een verkeerslichtinstallatie. De Beverwijker reed gister avond met zijn auto naar de wijk Breedweer in Heemskerk om over de verbroken relatie te praten. Toen dat niets ople verde ging volgens de politie woordvoerder „de knop om". De man, in het dagelijks leven shovel-chauffer, reed naar het terrein van Hoogovens in IJ- muiden en haalde daar de sho vel van zijn werkgever, een particulier bedrijf, op. Hij ram de het toegangshek en reed naar Heemskerk, een tocht van zes kilometer. Daar ramde hij in op auto's, lichtmasten en uiteindelijk ook op de schuur van de woning van zijn ex- vriendin. Daarbij raakte ook de gevel van de woning be schadigd. Ook het wegdek van enkele straten in de wijk werd vernield. De totale schade is nog onbekend. ir controle op bezorging) n open envelop 'dnummer 998, Deze bon opsturen i - zonder postzegel Leidse Courant, Ant\ J 2501 VC Den Haag J Of bel 071-313 677 I IE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1